#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2011 03:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η απαξιωμένη αστυνομία μιας ανοχύρωτης χώρας




Ο Σον Κόννερυ, σε μια  σκηνή από τους «Αδιάφθορους», πάνω σε μια γέφυρα του Σικάγου, θαρρώ  πως λέει  ό,τι  «καθήκον του  αστυνομικού είναι να παραμένει ζωντανός και να γυρίζει  σπίτι του».

Χθες, δυο αστυνομικοί, στο άνθος της ηλικίας τους, εκτελέστηκαν εν ψυχρώ και μάλιστα εν ώρα υπηρεσίας,  από  στυγνούς εγκληματίες.

Για δυο-τρείς  μέρες, θα εκφράσουμε όλοι, τον αποτροπιασμό και την οδύνη μας. Θα συνειδητοποιήσουμε ότι  είναι παιδιά της διπλανής πόρτας. Που παίρνουν ένα χαμηλό μισθό  και παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα.

Πολύ  σύντομα  θα ξεχαστούν.  Ούτε διαδηλώσεις  διαμαρτυρίας θα  οργανωθούν  για χατίρι τους, ούτε σύμβολα αντίστασης θα γίνουν, ούτε τα ονόματά τους θα δοθούν σε δρόμους, ούτε συζητήσεις θα στηθούν στην τηλεόραση…

Θα μας απασχολήσουν, ως περιστατικά της επικαιρότητας, μέχρι που άλλα γεγονότα, πιο σημαντικά , θα έρθουν να πάρουν τη θέση τους.

Και θα ξεχαστούν…Είναι το μόνο βέβαιο.

Ζωντανή και αγιάτρευτη θα μείνει η πληγή και η απώλεια στους οικείους τους…

Ποιος θυμάται, έστω και έναν αστυνομικό, που έπεσε την ώρα του καθήκοντος;

Και στην  επόμενη  διαδήλωση, μόλις τους αντικρύσουμε, θα ακουστεί  το πιο αποκρουστικό σύνθημα της μεταπολίτευσης, «μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι».

Οι αστυνομικοί, δεκαετίες τώρα, είναι  οι εύκολοι στόχοι και τα εύκολα θύματα.  Οι βολικοί  αποδέκτες της οργής μας.

Θεωρείται  «μαγκιά» να τους προκαλείς και να τους βρίζεις.

Το έχουμε κάνει όλοι μας!

Θεωρούνται ξένα σώματα. Εχθροί της κοινωνίας και της δημοκρατίας. «μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι, φασίστες, όργανα καταστολής, στόκοι…» . Όλα αυτά μαζί και ακόμα περισσότερα.

Δεν τους έχουμε σε καμιά εκτίμηση.

Πουθενά αλλού  οι αστυνομικοί δεν είναι τόσο απαξιωμένοι στη συνείδηση της κοινής γνώμης, όσο εδώ στην Ελλάδα.

Πουθενά αλλού ο πολίτης δεν αυθαιρετεί,  με τέτοια αναίδεια, απέναντι σε εντεταλμένα όργανα του κράτους.

Το «ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;» θεωρείται  μαγκιά και επίδειξη πνεύματος αντίστασης!

Και ο  ατυχής νεαρός, που μόλις βγήκε απ’ τη σχολή,  πρέπει να ξέρει τον κάθε μεγαλοσχήμονα που περνάει με κόκκινο ή παρκάρει αυθαίρετα. Τον κάθε  καβαλημένο,  που ισχυρίζεται ότι βρέθηκε μια ώρα στο Πολυτεχνείο και  παριστάνει τον επαγγελματία αντιστασιακό. Τον κάθε  κακομαθημένο γόνο   ή το χαμηλόβαθμο  στέλεχος, ακόμα και των εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων!

Ο αστυνομικός πρέπει να στέκεται σούζα! Γιατί, έτσι και  τολμήσει να  δράσει, ξέρει τι τον περιμένει….

Και, όμως, πουθενά αλλού δεν τους χρησιμοποιούν τόσο βάναυσα και  δεν τους αναθέτουν  τόσο αλλότριες προς τα καθήκοντά τους δουλειές.

Από πού ν’ αρχίσω;

Ιδιωτικές εταιρείες, όπως οι ποδοσφαιρικές ομάδες, τους θέλουν για να επιτηρούν τους οργανωμένους οπαδούς τους.

Κάθε μεγαλο-επιχειρηματίας, κάθε  μεγαλο-δημοσιογράφος,  «γνωστός καλλιτέχνης» και νεοσσός της πολιτικής που ….σέβεται τον εαυτό του, έχει  αστυνομική προστασία.  Προσδίδει κύρος η φύλαξη! Και οι  αστυνομικοί καταντούν ….βοηθητικοί υπάλληλοι «γενικής χρήσεως», από τα ψώνια της λαϊκής, μέχρι τη συνοδεία των κυρίων στα πολυτελή καταστήματα.

Τους έχουμε να δουλεύουν σε άθλια κτίρια,  να συντάσσουν  αναφορές και μηνύσεις, να επιβεβαιώνουν το γνήσιο της υπογραφής, να εκδίδουν ταυτότητες και διαβατήρια, να επιδίδουν κλήσεις για τα δικαστήρια και από την άλλη τους  θέλουμε επί τόπου ακόμα και για ψύλλου πήδημα.

Και στο πρώτο ατόπημα, στην πρώτη γκάφα, εμείς οι ….αλάνθαστοι, το απολαμβάνουμε να τους γελοιοποιούμε!

Κάνουμε σήριαλ τα λάθη τους και υποβαθμίζουμε τα επιτεύγματά τους. «Το καθήκον τους έκαναν»,  σιγά μη τους δώσουμε και θάρρος!

Δεν είναι όλοι τους άγγελοι, όπως κανένας επαγγελματικός κλάδος δεν απαρτίζεται από αγγέλους.

Ένας κακός αστυνομικός είναι το ίδιο, με τον διαφθαρμένο εφοριακό, τον επίορκο δικαστικό, τον ασυνείδητο γιατρό, τον  ανέντιμο  υπάλληλο  που θέλει γρηγορόσημο για να κάνει  τη δουλειά του.

Όσους αστυνομικούς και να προσλάβουμε, όσο καλά και να τους εκπαιδεύσουμε, όσα μέσα και να τους παράσχουμε, αν η κοινωνία δεν συνειδητοποιήσει ότι  και αυτά τα παιδιά, είναι παιδιά μας, τίποτα δεν θα αλλάξει.

Θα θεωρούνται  «μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι…»

Θα εκτελούνται,  εν ψυχρώ,  στους δρόμους από οργανωμένους εγκληματίες.

Και η κοινωνία θα χύνει μερικά δάκρυα της στιγμής και θα τους ξεχνάει την επομένη….

Τα θερμά μου συλλυπητήρια στις οικογένειες των θυμάτων
Εύχομαι να είναι τα τελευταία θύματα, αλλά ξέρω ότι δεν θα είναι…..

Κώστας Ροδινός

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kostas D avatar
    Kostas D 02/03/2011 04:24:05

    Εξαιρετικο αρθρο κυριε Ροδινε!!
    Επισης εχω να προσθεσω και το παρακατω που εγραψα και σε αλλη σχετικη αναρτηση

    "Αυτοι οι ανθρωποι δυστυχως εχουν αναλαβει το ΑΧΑΡΟ εργο ΔΙΑΦΥΛΑΞΗΣ της Δημοσιας Περιουσιας.....!! ( ΟΧΙ της κυβερνησης, οπως ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ πιστευουν καποιοι.. Μιας και ειναι κι αυτοι ΘΥΜΑΤΑ των ιδιων κυβερνωντων.. Αλλα πως να το κανουμε σε μια οποιαδηποτε χωρα του κοσμου ΚΑΠΟΙΟΣ πρεπει να φυλαξει τη Δημοσια Περιουσια , οταν γινονται διαδηλωσεις η πορειες κτλ)

    - Επισης να προσθεσω το οτι πολλοι απο αυτους τους αστυνομικους, ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΜΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ, μιας και αυτοι ΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΛΑΙΚΑ μετρα, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχουν ξανα τον ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΡΟΛΟ
    του να πανε κοντρα σε ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ τους οποιους μεσα τους ομως δικαιωνουν....

    - Και το τελευταιο που θελω να πω.... ΘΥΜΑΣΤΕ το Διαμαντη Μαντζουνη??
    Τον ηρωικο αστυνομικο 21 ετων , που τον Ιανουαριο του 2009, αμεσως μετα
    τα "δεκεμβριανα του 2008" καποια αποβρασματα ως αντιποινα τον πυροβολησαν ανανδρα????
    Ειναι τα ιδια αποβρασματα που ηταν πιονια στον πολεμο εναντια στον Καραμανλη καιγοντας την Ελλαδα....( Το γιατι το μαθαινουμε/ζουμε αυτη την περιοδο και πολυ καλα εδω και 1,5 χρονο..)
    Τα ιδια αποβρασματα που ΛΕΗΛΑΤΟΥΝ σημερα τη δημοσια περιουσια, την υπολοιπη δημοσια περιουσια τη
    λεηλατει η κυβερνηση πασοκ/Τροικας....

    Αποβρασματα που χρησιμοποιουνται οποτε τους καλεσουν σε "αποστολη", τα ανθελληνικα παρασιτα που διεθνως εχουν βαλει στοχο την
    εξαφανιση του Ελληνικου εθνους.... Ολοι μας ξερουμε ποιοι ειναι..

    Τελειωνοντας θελω να πω,
    ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥ ΤΟ ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΠΑΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΡΩΙΚΟΥΣ
    ΕΛΛΗΝΕΣ....

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 02/03/2011 04:26:34

    Η ΟΡΓΗ και η ΘΛΙΨΗ ολων μας να γινει ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΗ ΔΥΝΑΜΗ
    ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ των υπευθυνων για ολα οσα συμβαινουν αυτο το διαστημα..
    ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ/ΣΟΡΟΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!

  3. άσχετος avatar
    άσχετος 02/03/2011 08:02:43

    Διστυχώς έτσι είναι , και είμαστε όλοι εμείς οι τέλειοι..υπεύθυνοι .

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 02/03/2011 08:21:27

    Είναι οι σύγχρονοι Ήρωες.
    Ποιος άλλος εργαζόμενος ξεκινά το πρωί για τη δουλειά του αντιμετωπίζοντας τους κινδύνους ενός αστυνομικού?
    Ρωτήστε τα μέλη των οικογενειών τους πώς βιώνουν την καθημερινότητά τους.
    Ρωτήστε τους ίδιους που γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει ούτε μια ημέρα που δε θα ψηλαφίσουν το θάνατο.
    Αυτοί οι "Αντιπαραγωγικοί".

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/03/2011 08:25:11

    'Ετσι ακριβώς Ροδινέ. Συμφωνώ και επαυξάνω. Εύγε.
    Πρέπει επιτέλους να δούμε την αστυνομία για αυτό που είναι. Το όπλο μας εναντίον της εγκληματικότητας. Τα άλλα είναι παρελθόν.
    Τα συλλυπητήριά μου στις οικογένειες των θυμάτων.

  6. Αντώνης avatar
    Αντώνης 02/03/2011 08:25:58

    Χρονικό προαναγγελθέντος θανάτου λόγω της ανύπαρκτης εκπαίδευσης και της αδιαφορίας του εκάστοτε υπουργού.
    Μοναδικό πεδίο εκπαίδευσης είναι η καταστολή κινητοποιήσεων, αν κατάλαβα καλά και απο τις τελευταίες ασκήσης του Στρατού που είδαμε.
    Άλωστε η αδιαφορία του παρόντος έπνιξε 80 κοντά στην Πάρο.....
    Άλλοι 2 ακόμα θα του δώσουν τη δυνατότητα να βγεί σε μερικά παράθυρα.....
    Τού διέκοψαν και το δείπνο με τον Τούρκο ομόλογο..... κρίμα.

  7. juliet avatar
    juliet 02/03/2011 08:35:45

    κ.Ροδινέ,καλή μέρα,όσο μπορεί να είναι με δύο παιδιά νεκρά.
    23η Φεβρουαρίου.
    Ειρηνική διαδήλωση αγανακτισμένων ανθρώπων ενάντια στο σάπιο ,ανελέητο κράτος.
    Ενα κράτος που μας έβαλε αντιμέτωπους με τα σώματα ασφαλείας.
    Ενα κράτος που θεσμοθετεί νόμους.¨ο Νόμος δέον να είναι ως ο θάνατος όστις δε φείδετει ουδενός¨.
    Ο νόμος δε πρέπει να κάνει διακρίσεις ,γιατι επέρχεται το χάος(gap).
    Οι νόμοι θα πρέπει να ρυθμίζουν άριστα τις σχέσεις των μελών της κοινωνίας.
    Μετά το 81 άρχισε η απαξίωση.Τους χαρακτηρισμούς που αναφέρετε όταν το Πασοκ κατέβαινε στις περιβόητες πορείες, ήταν το πρώτο που τους καθιέρωσε . Μετα τη μεταπολίτευση άρχισε η λεγόμενη ελευθερία που εγινε ασυδοσία.
    Αρχισε η απαξίωση.Ητανε η γραμμή τετοια ,για να τους χρησιμοποίουν όποτε ήθελαν για τους δικούς τους σκοπούς.Τον απαξιωμένο τον χρησιμοποιείς ευκολότερα γιατί τον έχεις εμποτίσει με μίσος,περιθωριοποίηση.
    Δεν είμαι απο εκείνους που τώρα θα κλάψω με κορκοδείλια δάκρυα.Δε θα φέρω στη μάνα πίσω το παιδί της,δε μπορεί κανένας να της κλείσει τη πληγή που πάντα θα τη πονά.
    Αλλα,κ. Ροδινέ, όταν έχεις να κάνεις με ένα σάπιο πολιτικό σύστημα πάλι σε μιά ειρηνική διαδήλωση κάποιοι θα τους εξαγρυώνουν λέγοντάς τους ¨μπατσοι,γουρούνια κλπ¨ και σε μια καταδίωξη σαν τη χθεσινή θα πάνε να καταθέσουν στεφάνια,θα τιμήσουν το νεκρό για το θεαθήναι.
    Και οι χαμένοι θα είμαστε εμείς οι πολίτες αυτής της έρμης πατρίδας που ξεχάσαμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο.
    Καλά κάνατε και αναπτύσεται τέτοια θέματα.

    • loretta avatar
      loretta @ juliet 02/03/2011 14:05:03

      και δεν μου λες τζουλιετ....τι κερδιζουν αυτοι που τους βριζουν τους υποτιμουν για ολους τους λαθος λογους που και εσυ παραδεχεσαι και στο τελος οταν τους χρειαζονται τους κανουν θεους??γιατι πχ θα σωσουν ενα παιδι απο εναν παιδοφιλο ...μια κοπελα απο βιασμο....θα μεταφερουν με το περιπολικο τους μια εγκυμονουσα γιατι δεν υπαρχει ασθενοφορο.....θα θα θα θα!!

      εχει να κανει με την λογικη τον κοινο νου και την ψυχραιμια....ολα τα αλλα ειναι απλες δικαιολογιες.

      • juliet avatar
        juliet @ loretta 02/03/2011 14:42:29

        Loretta,οταν θέλεις να κάνει κάποιος τη βρώμικη δουλειά σου, προκαλείς ένταση.
        Εμείς οι δυο μπορεί να ήμαστε αντίθετες αλλά να λύνουμε τις διαφορές μας σεβόμενες τις ελευθερίες η μιά της άλλης.
        Ο τρίτος που θα θελήσει να μας διασπάσει θα μας προσβάλλει,και ξέρεις εν θερμώ μπορεί να πεις οτι θες.Αν έχεις τη παιδεία και τη κατάληλη εκπαίδευση
        αντιδράς διαφορετικά.
        Πιστεύεις οτι τους παρέχουν επαγγελματική κατάρτηση τέτοια που να μπορούν να συγκρατούν την οργή τους οταν τους βρίζουν ασύστολα.Αν λοιπόν βρέθεις σε κάποια τέτοια ένταση ο πολιτισμός πάει περίπατο.
        Δε θέλω να σκέφτω εκείνη τη μάνα !!!παιδιά ήταν...εγώ Λορέττα μου,δε μπορώ ποτέ να φανταστώ οτι το οποιοδήποτε παιδί που αγωνίζεται να ζήσει είναι θηρίο.

        • loretta avatar
          loretta @ juliet 02/03/2011 15:01:40

          δεν διαφωνουμε τζουλιετ ....αλλα οπως ειδες ειπα το εξης...πρεπει να υπαρχει κοινος νους λογικη και ψυχραιμια....και αυτο δεν ειναι μονο θεμα παιδειας η εκπαιδευσης ειναι θεμα σεβασμου στην ανθρωπινη υποσταση...και απο τις δυο πλευρες.

          και ποσο μαλλον οταν η μια πλευρα παντα λειτουργει κατασταλτικα εξορισμου.

  8. Orestios avatar
    Orestios 02/03/2011 08:43:55

    Failed State

    • macedonian avatar
      macedonian @ Orestios 02/03/2011 09:09:40

      εδω και πολλα χρόνια φοβάμαι...

      • Orestios avatar
        Orestios @ macedonian 02/03/2011 09:29:10

        Πάρα πολλά όμως

  9. ANNITA avatar
    ANNITA 02/03/2011 08:46:28

    Δυστυχώς οι αστυνομικοί είναι θύματα λαικής οργής αλλά και του πολιτικού συστήματος, θύματα αναρχικών, στυγνών εγκληματιών που βγάζουν τα απωθημένα τους ψάχνοντας για δήθεν ενόχους που παρεμποδίζουν το βρώμικο έργο τους. Και οι ένοχοι σε αυτή την περίπτωση είναι οι αστυνομικοί. Η πολιτεία δεν τους υποστηρίζει, η πραγματική εξουσία κάνει το ίδιο. Είναι το μόνο σώμα ασφαλείας που χρησιμοποιείται κατά κόρον από όλους μας και πολλές φορές για εντελώς λάθος λόγους. Το πραγματικό κράτος που θέλει να έχει πραγματική ασφάλεια εξασφαλίζει πρώτα την ασφάλεια του αστυνομικού, του δίνει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει με φειδώ το όπλο του ενάντια στον κίνδυνο και ΜΟΝΟ σ αυτόν. Τους παρέχει αλεξίσφαιρα γιλέκα που επιβάλλεται να τα φορούν απ την ώρα που θια βγούν απ το σπίτι τους να πάνε στην δουλειά τους για το μεροκάματο του τρόμου. Αυτά τα δικαιώματα θάπρεπε να τους τα εξασφαλίσει το σωματείο τους η η ομοσπονδία τους. Αλλά αυτοί απόψε θα βγούν στα κανάλια να πούν για το στυγερό έγκλημα που έγινε ενάντια στα νέα παιδιά, θα πούν πόσο λυπούνται και θα τελειώσει γι αυτούς εκεί το θέμα. Η πραγματική αστυνομία δεν είναι αυτή που κάθεται στις καρέκλες του εκάστοτε σωματείου και βολεύεται, είναι αυτή που βγαίνει στους δρόμους και παλεύει δίκαια για τον καθένα από μας.Είναι αυτή που μέρα-νύχτα ζεί τον κίνδυνο περισσότερο από εμάς. Και αυτά για ένα μισθό πείνας. Και όλοι τους λένε ότι έχουν μόνο υποχρεώσεις και όχι δικαιώματα. Υπηρετούν δεν δικαιούται. Αυτή είναι η ασύλληπτη νοοτροπία, λογική, τι να πω του έλληνα. Ποτέ κανένας δεν στήριξε όπως θάπρεπε αυτό το σώμα ασφαλείας που φέρει πάνω του χρόνια την οργή του απλού πολίτη, του κλέφτη, του φοιτητή, του αναρχικού, του εγκληματία με ένα στίγμα μια ζωή ΜΠΑΤΣΟΣ.

  10. dimitris avatar
    dimitris 02/03/2011 08:50:11

    Ανωφελο να πουμε ποιοι έχουν απαξιωσει και την Ελληνική Αστυνομία.

    Λιγα χρονια πριν σε ενεδρα στα Ζωνιανα μένει φυτό ένας νέος αστυνομικός και πατερας ενος βρεφους από κάποιους χασισο-κοκαινο εμπορους. Στη δικη που ακολουθεί όλοι οι δραστες με την βοήθεια γνωστου κρητικου δικηγορικου γραφειου αθωώνονται.

    Τα επόμενα χρονια ένα 19χρονο παιδι με το ονομα Χορευτακης σφαζεται κυριολεκτικα στη μεση του Ρεθυμνου επειδή ακουμπησε κατα λάθος έναν κοκαινομανη κακοποιο. Το ιδιο δικηγορικο γραφειο αναλαμβανει την υπερασπιση του δολοφονου που συλλαμβανεται καμποσο καιρο αργοτερα να πεινει αμεριμνος τον καφέ του. Η αθωωση ηταν κοντα αλλα ευτυχώς οι γονεις του φοιτητη ειναι καθηγητες Πανεπιστημιου και προσφεύγουν στο Ευρωπαικο δικαστηριο και ο δολοφόνος μπαινει στη φυλακή όπου και ευχομαι να σαπίσει

    Το δικηγορικο γραφειο ειναι ιδιοκτησίας πρωην βουλευτη της ΝΔ και του αδερφού του.

    Χρειαζεται να πουμε τιποτε περισσότερο???

    • μετρό-στάση γουδί avatar
      μετρό-στάση γουδί @ dimitris 02/03/2011 09:04:14

      σταμάτα την προπαγάνδα, όλοι ξερουμε οτι στα ζωνιανιανά είναι πασόκοι

      • Orestios avatar
        Orestios @ μετρό-στάση γουδί 02/03/2011 10:13:29

        +1000
        Πασόκοι μέχρι το κόκκαλο

        • juliet avatar
          juliet @ Orestios 02/03/2011 10:21:37

          και το σπουδαιότερο το καμάρωναν τα κτήνη!!!

        • Makedonas Thessalonikios avatar
          Makedonas Thessalonikios @ Orestios 02/03/2011 12:08:38

          Esy eisai dianoitika kathysterimenos,auto einai to mono sigouro.
          Oi dianoitika kathysterimenoi apo poio komma proerxontai;

          • juliet avatar
            juliet @ Makedonas Thessalonikios 02/03/2011 15:24:49

            Αυτοί έχουνε δικό τους κόμμα και λέγεται κόμμα αδελφικής αλληλεγγύης.
            Χθες σε μια παρέα που πάμε για προπόνηση ξέρεις τι έμαθα;η ταινία ''κανένας'' με θέμα αλλοδαπούς χρηματοδοτήθηκε απο την ΕΡΤ.Οχι , γιατι βγαίνουν και κλαίνε τα παιδιά,καρφί δε τους καίγεται.

        • Makedonas Thessalonikios avatar
          Makedonas Thessalonikios @ Orestios 02/03/2011 12:19:58

          Kapoie se synxairo!Esy den ypokrinesai.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ μετρό-στάση γουδί 02/03/2011 10:18:35

        Κάνετε λάθος, είναι και η ΝΔ της Κρήτης χωμένη στην ιστορία αυτή. Θυμάστε την εμπλοκή Κεφαλογιάννη;

        • juliet avatar
          juliet @ ΒΙΣ 02/03/2011 11:34:03

          η λάσπη είναι πολύχρωμη,εξαρτάται απο το υλικό.

      • Misha avatar
        Misha @ μετρό-στάση γουδί 02/03/2011 17:23:18

        Μην εκτιθεσθε ρε παιδιά με ανακρίβειες! Και ειδικά εσύ αγαπητέ Ορέστιε.
        «Στα Ζωνιανά, πάντως, η γαλάζια κυριαρχία έχει πιο βαθιές ρίζες: η Ν.Δ. δεν αναδείχθηκε πρώτη δύναμη μόνο στις εκλογές του 2007 (με 504 ψήφους, έναντι 317 του ΠΑΣΟΚ), αλλά και στις προηγούμενες: με «πράσινο» το υπόλοιπο Ρέθυμνο, η Ν.Δ. απέσπασε 462 ψήφους και το ΠΑΣΟΚ μόλις 309. »

        Στις δε εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ συνέβησαν αμίμητα πράγματα :
        «...η συμμετοχή (;) στην κάλπη του Βραχασίου ξεπέρασε κατά πολύ τους ψήφους της ΝΔ στις βουλευτικές εκλογές, η Ντόρα σάρωσε και το Βραχάσι μαζί με τα Ζωνιανά είναι τα δύο μοναδικά μέρη σε όλη την Κρήτη (ίσως και σε όλη την Ελλάδα) που η συμμετοχή ξεπέρασε κατά πολύ το 100%. Φαίνεται ότι εκτός από άλλα έχουν μεταφερθεί στο Βραχάσι και τα εκλογικά ήθη των Ζωνιανών. Στα Ζωνιανά βέβαια ο εκμαυλισμός και η γελοιοποίηση της προχθεσινής εκλογικής διαδικασίας είναι άνευ προηγουμένου, αφού ψήφισαν 978 άτομα (976 Ντόρα, 1 Σαμαρά, 1 Ψωμιάδη) ενώ στις βουλευτικές εκλογές του Οκτωβρίου είχαν ψηφίσει (συνολικά!) 781 άτομα και η ΝΔ είχε πάρει 343 ψήφους, στην κάλπη δηλαδή της ΝΔ την Κυριακή στα Ζωνιανά υπήρξε ποσοστό συμμετοχής 285% ! ! ! »

  11. SAS avatar
    SAS 02/03/2011 09:10:55

    Ας κάνει η κοινωνία μας ένα συλλαλητήριο και γι' αυτά τα παιδιά που δολοφονήθηκαν προστατεύοντάς μας . Θα πάμε μπροστά μόνο όταν πάψουμε να να ερμηνεύουμε όσα συμβαίνουν γύρω μας μέσα από τα γυαλιά του προσωπικού μας συμφέροντος . Κάποια στιγμή πρέπει να αντιδράσουμε γιατί μας έχουν αναισθητοποιήσει στα πάντα , ούτε ο θάνατος νέων παιδιών δεν μας συγκινεί .

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ SAS 02/03/2011 09:29:38

      Συμφωνώ
      να πάρουν πρωτοβουλία οι μπλόγκερς.

  12. ANNITA avatar
    ANNITA 02/03/2011 09:17:51

    Επιπροσθέτως να πω ότι πληρώνουν από την τσέπη τους τον εξοπλισμό τους χωρίς να ενδιαφέρεται κανείς ούτε γι αυτό το τόσο σημαντικό θέμα να τους εξασφαλίσει, δηλαδή δουλεύουν για να πληρώνουν και αυτά εκτός από τα προς το ζείν.

  13. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 02/03/2011 09:18:39

    Το θέμα της απαξίωσης της αστυνομίας είναι δυστυχώς αρκετά παλιό και δυστυχώς στην κατάσταση αυτή συνετέλεσε τα μέγιστα και η Κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας του μεσαίου χώρου!
    Όταν ο Πάκης Φαυλόπουλος έτρεχε να μέμψει την αστυνομία, υπό το φόβο της αισχρής μειοψηφίας των συνταξιούχων wanna be "επαναστατών" των Βορείων Προαστίων, επειδή ο κάθε λαθρομετενάστης παραπονούνταν γιατί το κέντρο κράτησης δεν είχε τζακούζι, λυπάμαι που θα το πω, αλλά συντελούσε στον ψυχολογικό ευνουχισμό της...
    Ο μεγάλος Υπουργός Προστασίας του Μουσουλμάνου Λαθρομετανάστη, ο "πετυχημένος" αυτοπροσδιοριζόμενος ως Χρυσοχοϊδης, όταν προσλάμβανε την πρώτη ατάλαντη πρώην χορεύτρια και αυτοπροσδιοριζόμενη ως ηθοποιό, για να ασχοληθεί με τα ζητήματα του ασύλου και της λαθρομετανάστευσης και όταν γονυπετής παρακαλούσε το Χιλιανό μαχαιροβγάλτη για να πάρει άσυλο, έδινε την τελειωτική μαχαιριά στο σώμα της Αστυνομίας. Τα πάντα έπρεπε να κινούνται στο "πλαίσιο" των "ανθρωπίνων δικαιωμάτων"...
    Εάν η Νέα Δημοκρατία λοιπόν, θέλει να ξαναγίνει Κυβέρνηση πρέπει πρώτα από όλα να τελειώνει μια και καλή με αυτά τα αισχρά κατασκευάσματα, τα τοτέμ του άκρατου φασισμού, που ενώ ο τύποις ρόλος τους είναι η "προώθηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων", ο ουσιαστικός είναι ακριβώς ο αντίθετος: η απόλυτη καταστροφή τους!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 02/03/2011 10:15:29

      Η αστυνομία πρωτοαπαξιώθηκε επί ΠΑΣΟΚ, επί Αλλαγής. Ο Μητσοτάκης πήγε λίγο να τα μαζέψει, αλλά είχαν πέσει να τον φάνε όταν σε επίσκεψή του στο Αρχηγείο της Αστυνομίας είχε πει εκείνο το "Εσείς είστε το κράτος". Μπορεί ο λόγος αυτός να ενέχει μία υπερβολή, αλλά ήθελε να πει ότι εσείς επιβλέπετε την εφαρμογή των νόμων του κράτους. Η αστυνομία είναι το χέρι του κράτους, αυτό είναι και ας το χωνέψουμε. Στη συνέχεια, μπήκαν τόσοι θεσμικοί περιορισμοί στη νόμιμη χρήση βίας εκ μέρους της αστυνομίας και καλλιεργήθηκε τόσο πολύ ένα κλίμα απαξίωσης από πάμπλουτους δημοσιογράφους και διασκεδαστές που πουλάνε με τη σέσουλα προοδευτικάντζα και αριστεράντζα (σαν τον Τριανταφυλλόπουλο και τον Λαζόπουλο, που έχουν όμως αστυνομικούς να τους φυλάνε), που η αστυνομία ευνουχίστηκε.
      Οσο για την Αλ Σάλεχ, η ιδιότητά της συνοψίζεται στην παλιά λέξη, με τη γνωστή σημασία που είχε στην εποχή των γονιών και των παππούδων μας: "Αρτίστα". Αυτό τα λέει όλα.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΒΙΣ 02/03/2011 10:34:59

        Η αστυνομία αυτοαπαξιώθηκε στα μάτια του ελληνικού λαού επί Μεταξά,επί κυβερνήσεων του Παλατιού, επί Χούντας και σε μικρότερο βαθμό επί μεταπολιτευτικών κυβερνήσεων.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Κάποιος 02/03/2011 10:40:43

          Και ποιος σου είπε ότι ο Μεταξάς ήταν αντιδημοφιλής;
          Για το ΚΚΕ φυσικά ήταν. Αλλά ποια ήταν τα ποσοστά του;
          Αν δεν είχε μεσολαβήσει η Κατοχή, το ΚΚΕ θα είχε πάει στα θυμαράκια. Κάτι με τον ψεύτικο Ριζοσπάστη του Μανιαδάκη (φοβερό εύρημα!), κάτι με τις δηλώσεις μετανοίας, είχε πληγεί η ίδια η καρδιά του Κόμματος.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 02/03/2011 10:48:00

            Δύο φορές που κατέβηκε με το κόμμα του σε εκλογές το '35 και '36 "πάτωσε".
            Γράφει ο ίδιος :"Νύκτα εξεδηλώθη πλήρως η αποτυχία. Παντού. Εξαιρέσεις Ηλείας και Μεσσηνίας και εκεί μόνον κάτι. Εις Κεφαλληνίαν η επιτυχία όχι πλήρης. Εις Αθήνας η αποτυχία οικτρά. Συμπέρασμα, ο αντιβενιζελισμός δεν με θέλει, με απέβαλεν εκ του μέσου του".

            Οπότε έκανε με την βοήθεια του Παλατιού το πραξικόπημα της 4ης Αυγούστου και πήρεαπό μόνοςε του αυτό που δεν του έδινε με τις δημοκρατικές διαδικασίες ο λαός.

            ΣΗΜ:Αυτά δεν τα γράφει ο Ριζοσπάστης.

            Εκτίθεσαι...

      • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
        Πλούταρχος Λευκαδίτης @ ΒΙΣ 02/03/2011 10:45:02

        Συμφωνώ απολύτως για το χαρακτηρισμό της εν λόγω...

  14. Κάποιος avatar
    Κάποιος 02/03/2011 09:47:25

    "Πουθενά αλλού ο πολίτης δεν αυθαιρετεί, με τέτοια αναίδεια, απέναντι σε εντεταλμένα όργανα του κράτους."
    "Οι αστυνομικοί, δεκαετίες τώρα, είναι οι εύκολοι στόχοι και τα εύκολα θύματα. Οι βολικοί αποδέκτες της οργής μας".


    Θα μπορούσαμε επίσης να γράψουμε ότι και πουθενά αλλού ο αστυνομικός δεν αυθαιρετεί, με τέτοια αναίδεια, απέναντι στους πολίτες.
    Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις καταδίκης για αστυνομική βία στην χώρα μας από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και ακόμα πολύ περισσότερες περιπτώσεις που δεν φθάνουν μέχρι εκεί αλλά βγαίνουν στο φως απο τα ΜΜΕ ή από προσωπικές μαρτυρίες παθόντων όπως στην περίπτωση της ζαρντινιέρας.
    Να μην ξεχνάμε επίσης και όσους νεκρούς πολίτες, που δεν είχαν καμία σχέση με το εγκλημα έπεσαν νεκροί απο "εκπυρσοκροτήσεις και εξοστρακισμούς".
    Κι αυτούς μανούλες τους γέννησαν.

    Οσον αφορά τους νεκρους αστυνομικούς δεν νομίζω να τους εκτέλεσαν απλοί έλληνες πολίτες,συνταξιούχοι,εργαζόμενοι ή μαθητές.
    Ψυχροί εγκληματίες-δολοφόνοι με σκοτεινά κίνητρα ήταν οι δράστες που πολύ πιθανόν να μην έχουν καμία σχέση με το υπόλοιπο σώμα της ελληνικής κοινωνίας που δικαίως τους τα "σούρνει".

    Δεν είναι δυνατόν να χρεωθεί με ενοχές το σύνολο των πολιτών και της κοινωνίας που αντιδρά στην αυθαιρεσία και στον υποτακτικό διαχρονικά ρόλο της αστυνομίας στο εκάστοτε κυβερνητικό "καθεστώς", επειδή κάποιοι δολοφόνοι άγνωστης προς το παρόν ταυτότητας και κινήτρων δολοφόνησαν 2 άτυχους αστυνομικούς εν ώρα υπηρεσίας.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κάποιος 02/03/2011 09:54:26

      Εσύ δεν μας έλεγες ότι φταίει η αστυνομία που δεν εμποδίζει τους λάθρο να ληστεύουν, άρα ήταν πολύ χαλαρή;
      Τώρα η αστυνομία σου φταίει γιατί είναι πολύ σκληρή;
      Να θυμίσουμε τι έκανε η αστυνομία στα ολοκληρωτικά καθεστώτα που υποστήριζες μετά μανίας μέχρι πρότινος (ίσως και τώρα ακόμα, στη ζούλα);
      Μην σκοτωθείς να μου δώσεις λογική απάντηση, δεν το περιμένω, ούτε θα σου ανταπαντήσω.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΒΙΣ 02/03/2011 10:09:58

        Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να αντιμετωπίζουν τους εγκληματίες ως εγκληματίες και τους πολίτες ως πολίτες ;
        Η μήπως μπερδεύουν τους κατοίκους της Κερατέας με την αλβανική μαφία και τους διαδηλωτές με την συμμορία του Παλαιοκώστα ;

        Μπερδεύεις την χαλαρότητα με την ανικανότητα και την αποτελεσματικότητα με την αυθαιρεσία.

        • Ιαπετός avatar
          Ιαπετός @ Κάποιος 02/03/2011 18:37:12

          Πολύ εύστοχο το σχόλιό σου κάποιε. Αυτά είναι τό όρια δράσης της αστυνομίας. Οι κυβερνήσεις τού ελλαδικού προτεκτοράτου, φροντίζουν να εκπαιδεύουν και να χρησιμοποιούν την αστυνομία κατά πώς τούς βολεύει. Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό. Κρίμα για τα δύο παιδιά πού χάθηκαν. Κρίμα και για τα παιδιά πού χάθηκαν, εξ αιτείας κρατικών οργάνων πού κρατούν όπλο. Διαδηλώστε εναντίον αυτών πού φταίνε. Είναι οι εκλεγμένοι εκπρόσωποί μας και οι διαχειριστές της εξουσίας αυτού τού τόπου. Φτάνουν πιά οι δηλώσεις υποκρισίας. Διαδηλώστε εναντίον τους και οι μπάτσοι θα είναι μαζί σας. Αυτοί ξέρουν καλύτερα.

    • loretta avatar
      loretta @ Κάποιος 02/03/2011 14:41:09

      και τι προτεινεις δηλ καποιε?

      παρουσια του διαδηλωτη/αναρχικου?κλεφτη/βιαστη/δολοφονου που τα σπαει και τα ρημαζει ολα και πανε να τον συλλαβουν να του λεν娴Σας παρακαλουμε πολυ αν εχετε την ευγενη καλοσυνη παραδοθειτε και περαστε τις χειροπεδες στα χερια σας μονο σας να μην σας τραυματισουμε???"

      τι ειδους αστυνομια θελετε σε μια κοινωνια που εχει γεμισει εγκληματικοτητα και εγχωρια εισαγομενη?

      και μην μπουμε παλι στην λογικη η βια φερνει βια...γιατι οταν εχουμε εγκληματικοτικες πραξεις που απο μονες τους παραγουν βια η αστυνομια λειτουργει ως κατασταλτικη δυναμη(με οτι αυτο συμπεριλαμβανει στα ορια του νομιμου) αυτος ειναι ο σκοπος της.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κάποιος 02/03/2011 19:22:57

      "πουθενά αλλού ο αστυνομικός δεν αυθαιρετεί, με τέτοια αναίδεια, απέναντι στους πολίτες."

      Αμφιβάλλω. Ψάξε καλύτερα. Όχι στις κομμουνιστικές χώρες. Ακόμα και στις ευρωπαϊκές.
      Και επιπλέον πουθενά αλλού η νοοτροπία του πολίτη δεν είναι τόσο άναρχη. Ας όψεται το ΠΑΣΟΚ.

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/03/2011 09:50:36

    Τον Απρίλιο του 2008, ανήμερα Μεγάλη Πέμπτη, σκοτώθηκε στον πεζόδρομο (!) της Στουρνάρη, έξω από το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, η πρώην διευθύντρια του Εθνικού Αρχ. Μουσείου και διακεκριμένη αρχαιολόγος Ηώς Ζερβουδάκη. Η κ. Ζερβουδάκη μόλις είχε συνταξιοδοτηθεί και ερχόταν από το Υπ.Πο. (Μπουμπουλίνας) όπου είχε πάει να ευχηθεί στους συναδέλφους της για το Πάσχα. Σκοτώθηκε από διερχόμενο μηχανάκι. Ο οδηγός της μηχανής είναι γνωστός πρεζέμπορος της Στουρνάρη - όχι πρεζόνι! -, Έλληνας, φορτωμένος συχνά με κιλά ηρωίνης. Εξακολουθεί μέχρι σήμερα να είναι ελεύθερος και να πουλάει την ηρωίνη του στον πεζόδρομο της Στουρνάρη.
    Τα παραπάνω είναι απολύτως βέβαια και μπορείτε να τα διασταυρώσετε απλώς ρωτώντας τους φύλακες του Μουσείου.
    Να συμπληρώσω ότι κάθε μέρα, πρωί, πρωί, προτού ανοίξει το Μουσείο, οι καθαρίστριες σφουγγαρίζουν τα αίματα από τους χρήστες στα μαρμάρινα σκαλιά της εισόδου.
    Οι νεοκλασικοί κίονες της εισόδου, όπως μπορείτε να δείτε αν το επισκεφθείτε τώρα, είναι βανδαλισμένοι πρόσφατα, λόγω της "συναυλίας" που οργάνωσαν αριστερίστικες οργανώσεις για συμπαράσταση στους Μαροκινούς λαθρομετανάστες που έχουν καταλάβει το Μέγαρο Υπατία. Είναι πολύ δύσκολο να αποκατασταθούν και φυσικά τα έξοδα δεν θα επιβαρύνουν τον άεργο κ. Πέτρο Κωνσταντίνου και το έκνομο γκρουπούσκουλο που έχει φτιάξει (και που θα έπρεπε να τεθεί εκτός νόμου), αλλά εμάς τους φορολογούμενους.
    Αυτά τα ολίγα...

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/03/2011 10:08:30

    Πρόσωπο του στενού οικογενειακού μου περιβάλλοντος εργάζεται σε αγγλόφωνο ιδιωτικό σχολείο. Ηρθε να τους μιλήσει αστυνομικός της Διεύθυνσης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, με άμεσο προϊστάμενο τον Σφακιανάκη. Μαθητής της, μοναχοπαίδι, από πλούσια οικογένεια, κατοικος Κηφισιάς, μπήκε προκλητικά στην αίθουσα φορώντας κουκούλα και λέγοντας (χαμηλόφωνα, γιατί εκεί δεν αστειεύονται...) "μπάτσοι, γουρούνια..", τα γνωστά. Βέβαια, την κουκούλα του την κατέβασαν σε δευτερόλεπτα. Η νοοτροπία όμως είναι εκεί όπου ήθελα να σταθώ.
    Αυτό το μοναχοπαίδι και πλουσιόπαιδο των 15 ετών, ποιο λόγο έχει να μισεί την αστυνομία; Ποια είναι η επαφή του με τους αστυνομικούς; Προφανώς καμία και αμφιβάλλω αν τολμάει να επιδώσει κλήση για παράνομο παρκάρισμα ο αστυφύλακας στον πατέρα του.
    Ο πολίτης που δεν έχει άλλο τρόπο προστασίας και έχει βρεθεί αντιμέτωπος με την αδιαφορία του αστυνομικού, μπορεί να πει πως έχει κάθε δίκιο να τους βρίζει. Το πλουσιόπαιδο όμως των ΒΠ γιατί;
    Εδώ υπάρχει μία αριστερίστικη νοοτροπία που κληροδοτείται από γενιά σε γενιά, ίσως, λ.χ., από τον εαμίτη παππού που, άσχετα με το αν πλούτισε μετά ή πλούτισαν τα παιδιά του, κρατάει τον αριστερισμό ως οικογενειακό "άφθαρτο" κειμήλιο, σαν αυτά που στολίζουν τα σαλόνια αλλά που δεν έχουν πλέον την παραμικρή χρηστική αξία, ούτε καν ξέρουν να τα χρησιμοποιούν.

    • neotera avatar
      neotera @ ΒΙΣ 02/03/2011 10:18:52

      Ο "αριστερισμός" δεν έχει σχέση με αυτά που καταγγέλεις αγαπητέ. Η μάλλον η καταγγελία σας εντάσεται στην αριστερή οπτική των πραγμάτων εξίσου όπως με σειρά από άλλες οπτικές γωνίες... ))

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ neotera 02/03/2011 10:33:57

        Eδώ έχουμε να κάνουμε με έναν αριστερίστικο μηδενισμό, που έχει καλλιεργηθεί στην ελληνική κοινωνία εδώ και δεκαετίες. Η άποψή μου, τουλάχιστον, αυτή είναι.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ neotera 02/03/2011 11:51:00

        Ο ΒΙΣ όταν ξεμένει από ιστορικές πηγές και μαρτυρίες, παραθέτει κουμπάρους,μπατζανάκηδες,ξαδέλφια,συγγενείς φίλων, που λένε διάφορα ανεκδοτολογικά που όλως τυχαίως συμφωνούν με τις απόψεις του.

        Περιμένω τώρα να μου βγάλει κανά μπάρμπα του, που ζούσε επί Μεταξά, να μας πει πόσο τον αγαπούσε ο λαός και για τις εκλογές βίας και νοθείας του '36, που του στέρησαν την δυνατότητα να εκλεγεί με τα τσαρούχια πρωθυπουργός και να μην αναγκαστεί να κάνει το πραξικόπημα ή την επανάσταση(sic) της 4ης Αυγούστου προκειμένου να δικαιώσει το λαικό αίσθημα.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Κάποιος 02/03/2011 12:21:07

          Ο Μεταξάς είχε σχέση με το σχόλιό μου για τον πιτσιρικά;
          Ναι αλλά και οι Αμερικάνοι βασανίζουν τους μαύρους.
          (παλιό κνίτικο τσιτάτο).

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Κάποιος 02/03/2011 12:24:02

          Μίλησα εγώ για επανάσταση του Μεταξά που γράφεις και το sic;
          Είπα ότι δεν ήταν στρατιωτικό πραξικόπημα, δεν ήταν χούντα. Ηταν κοινοβουλευτικό πραξικόπημα.
          Βέβαια, από διάλογο με οπαδό του ΚΚΕ δεν περιμένω και πολλά πολλά. Πάλι καλά που δεν μας περνούν από "λαϊκό δικαστήριο"...

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 02/03/2011 12:42:10

            Υποστήριξα πουθενά ότι είμαι οπαδός(!) του ΚΚΕ, για να το γράφεις και να το ξαναγράφεις διαρκώς ;
            Στο έχω ξαναγράψει αυτό αλλά επιμένεις στον χαβά σου.

            Πληροφοριακά, δεν είμαι οπαδός κανένος κόμματος,ομάδας ή ιδεολογίας, γιατί πιστεύω, ότι οπαδισμός και κριτική σκέψη είναι ασυμβίβαστες έννοιες.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Κάποιος 02/03/2011 19:33:44

          Πες μου ότι τώρα ρε συ Κάποιε ότι ο original αριστερός δεν διακατέχεται από μία αδιαφορία, αν όχι αναίτια εμπάθεια απέναντι στον μέσο αστυνομικό. Και για κάποιο περίεργο λόγο όλοι αυτοί είναι θύματα τραμπουκισμού από αστυνομικούς. Οι αριστεροί τύπου ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ και εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς δεν είναι καθεστώς και γι'αυτό αντιπαθούν οτιδήποτε καθεστωτικό δεν ανήκει στο συνάφι τους, συμπεριλαμβανομένου και της αστυνομίας. Ξάστερα πράγματα.
          Ο αυθεντικός αριστερός αντιπαθεί την αστυνομία και αδιαφορεί όταν σκοτώνονται αστυνομικοί και προβάλλει δικαιολογίες τύπου, "δουλειάς τους είναι, ας πρόσεχαν", έχει χουντικά σύνδρομα καταδίωξης κ.τ.λ. Υπάρχει ένα ψυχολογικό παράλογο στην ιστορία. Διέψευσε με.

      • xenios avatar
        xenios @ neotera 02/03/2011 12:13:26

        Να με συγχωρείς φίλε. Η αριστερά θολοκουλτούρα και οι «κάργα δημοκράτες» που την ακολουθούν, είναι 100% υπεύθυνοι, για πολλά απ' όσα συμβαίνουν.

        Το 3-4% του Ελληνικού λαού, έχει επιβάλει την γνώμη του, στο υπόλοιπον ποσοστό και στο θέμα της τρομοκρατίας των αστυνομικών και στο θέμα των λαθρομεταναστών, που τους βγάζουν και στα κανάλια.

        Θα βγει κανείς σήμερα να κάνει πορεία για τα δύο αδικοχαμένα παλικάρια; Λόγια λόγια λόγια που θα ξεχαστούν λίγο λεπτά μετά την κηδεία τους.

        Αν χθες οι αστυνομικοί πυροβολούσαν και σκότωναν κανένα απ' αυτά τα καθάρματα, σήμερα οι «πολύ δημοκρατικές» φυλλάδες, θα είχαν οκτάστηλα, με τα άδικα θύματα της αστυνομοκρατίας.

        Ζούμε το θέατρο του παραλόγου, που ούτε ο Πιραντέλο είχε σκεφτεί.

    • juliet avatar
      juliet @ ΒΙΣ 02/03/2011 10:49:30

      Για να συμπεράνεις τη δομή της οικογένειας βλέπεις το τρόπο που συμπεριφέρονται τα παιδιά.Η ελευθερία χωρίς όρια γίνεται ασυδοσία.
      Οταν παρέχεις υλικά αγαθά και δε ενδιαφέρεσαι για την μόρφωση της ψυχής έχεις δημιουργήσει Αννίβα,που ουδέποτε θα σεβαστεί τον συνάνθρωπο του,αλλα με βία θα επιβάλλει την υποτιθέμενη αξία του.
      Οσο για τον ΕΑΜίτη γέροντα πως θα φανεί ήρωας στα μάτια των τενεκέδων που δημιούργησε;Θα κάνω τη διευκρίνηση οτι προέρχομαι απο αστική οικογένεια και ο πατέρας μου είχε ταξιδεύσει μέχρι τη Κίνα,όχι για τουρισμό,τα χρόνια που εδώ σκοτωνόντουσαν απο έναν εμφύλιο.
      Η πειθαρχία και ο σεβασμός του ατόμου ξεκινά απο την οικογένεια και απο το σχολείο.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΒΙΣ 02/03/2011 11:24:15

      Γιατι ο πατερας του πιθανον να ειναι της γενιας του Πολυτεχνειου που κονομησε με δουλειες απο το ΠΑΣΟΚ.
      Υπαρχει αριστερο τμημα της αρχουσας ταξης που συνηθως το παιζουν αναρχικοι.

  17. Έρεβος avatar
    Έρεβος 02/03/2011 10:28:31

    Η ομάδα Δ αποτελεί την έμπρακτη αδιαφορία της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ για τις ζωες των εργαζόμενων στο αστυνομικό σώμα.

    Ενω θεωρητικά φαίνεται ως καλή ιδέα το να έχεις μια πολυάριθμη και ευέλικτη ομάδα αστυνομικών να περιπολεί τους δρόμους της πόλης με μηχανές στην πράξη η λειτουργία της στηρίζεται στο ρίσκο που παίρνουν τα παιδιά της ομάδας αυτής.

    Ρίσκο γιατί περιπολώντας δυο-δυο πάνω σε μηχανές είναι τραγικά εκτεθειμένοι, ο οδηγός έχει τα χέρια στο τιμόνι, ο συνοδηγός στις πίσω χειρολαβές για να μην πέσει. Σε περίπτωση ενέδρας οργανωμένου εγκλήματος είναι απλά κινούμενοι στόχοι με περιορισμένη μάλιστα ευελιξία.

    Δεν ξέρω από που πήρε την ιδέα ο Χρυσοχοΐδης, αλλά εαν η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ γνώριζε ότι το έγκλημα πλέον στην χώρα έχει πάρει την μορφή αντάρτικου πόλεων, ότι οι εγκληματίες σκοτώνουν για πλάκα και χρησιμοποιούν πολεμικά ημιαυτόματα και αυτόματα και είχε καποιο στοιχειώδη σεβασμό στην ασφάλεια της ζωής των αστυνομικών θα έπαιρνε κανονικά περιπολικά και όχι μηχανάκια για περιπολίες, θα εξόπλιζε καλύτερα τα σώματα ασφαλείας, θα σταμάταγε να τα απαξιώνει με την πρώτη ευκαιρία και θα προσπαθούσε να μειώσει την ανεξέλεγκτη κίνηση των λαθρομεταναστών στην επικράτεια.

    Αλλά από ότι φαίνεται και από τους συνεχείς απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς προς όλες τις κατηγορίες και ομάδες εργαζόμενων η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να κόπτεται ιδιαιτέρως για τον λαό αυτής της χώρας αλλά περισσότερο για τα κέρδη των τοκογλύφων του εξωτερικού που μας δανείζουν πίνωντας το αίμα μας.

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/03/2011 10:35:05

    Φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει μία πρωτοβουλία από ιστολόγια για διοργάνωση συγκέντρωσης συμπαράστασης στα θύματα την Πέμπτη, στις 10 το βράδυ.
    h++p://eglimatikotita.blogspot.com/2011/03/23_01.html

  19. ANNITA avatar
    ANNITA 02/03/2011 10:39:15

    Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λέει ο ΒΙΣ, 'ολα τα άλλα είναι τραμπουκισμοί και αναφέρονται στις εξαιρέσεις αστυνομικών που κάνουν κατάχρηση εξουσίας

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/03/2011 11:04:50

    O Μεταξάς ως αρχηγός κόμματος είχε πατώσει. Αλλά το καθεστώς Μεταξά, πέρα από διάφορες προσωπολατείες κλπ, δεν ήταν καθόλου αντιδημοφιλές, σε σχέση με τη διάλυση που επικρατούσε νωρίτερα, με τα διάφορα κινήματα, αντικινήματα, ασταθείς κυβερνήσεις. Ακόμα και άνθρωποι που ανήκαν στο βενιζελικό χώρο δεν είχαν εμπάθεια κατά του Μεταξά. Εμπάθεια είχαν μόνο οι κομμουνιστές. Εγώ δεν μίλησα για τη δημοφιλία του Μεταξά προ του 1936, μίλησα για τη στήριξη που είχε το καθεστώς του σε ευρύτερα στρώματα της ελληνικής κοινωνίας.
    Αφήνω το γεγονός ότι στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο έκανε τελικά καλό στην Ελλάδα.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΒΙΣ 02/03/2011 11:35:01

      Ξανά.
      Ο ελληνικός λαός μαύρισε τον Μεταξά σε δύο διαδοχικές εκλογικές αναμετρήσεις ως αρχηγό κοινοβουλευτικού κόμματος.
      Καταργώντας όμως τον κοινοβουλευτισμό και την δημοκρατία αυτομάτως έλυσε το πρόβλημα και διορίστηκε πρωθυπουργός από το Παλάτι και από κάποιους αποτυχημένους και ξεπουλημένους πολιτικούς που ως γνωστόν γράφουν διαχρονικά την λαική βούληση στα καινούργια καλογυαλισμένα τους υποδήματα.

      Υπάρχουν άλλες απορίες προς επίλυση, ή θα κάνουμε επανακαταμέτρηση των ψήφων των εκλογών του '35-'36 και θα ξαναγράψουμε τα απομνημομεύματα του Μεταξά, για να επιβεβαιωθει με το στανιό η άποψη σου ;

  21. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/03/2011 11:06:33

    Δεν έγινε κανένα πραξικόπημα, με την έννοια του 1967. Οι ίδιοι οι πολιτικοί του έδωσαν την κυβέρνηση στο χέρι, φυσικά με τη συγκατάθεση του Παλατιού. Δεν ήταν στρατιωτική δικτατορία το καθεστώς της 4ης Αυγούστου.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 02/03/2011 11:07:54

      Είναι αλήθεια βέβαια ότι το ΚΚΕ είχε φάει πολλή "πίκρα" τότε... Αλλά τι να κάνουμε....

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΒΙΣ 02/03/2011 11:23:40

      Πες το όπως θες "κίνημα", "επανάσταση","συγκετάθεση".

      Στην παρακάτω ερώτηση μπορείς να απαντήσεις ;

      Αν τον ήθελε τόσο πολύ ο ελληνικός λαός, τότε γιατί τον "μαύρισε" πανελλαδικά (ακόμα και οι αντιβενιζελικοί) στις εκλογές του '36, την ίδια ακριβώς χρονιά που ο Μεταξάς κατήργησε και κοινοβουλευτισμό και εγκαθίδρυσε το καθεστώς του ;

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ ΒΙΣ 02/03/2011 19:15:51

      Τον Μεταξά ήθελε δεν τον ήθελε ο κόσμος τον δοκίμασε και τουλάχιστον προσέφερε πολλά καλά ακόμα και στις κοινωνικές παροχές όπου υποτίθεται ότι τα κομμουνιστικά καθεστώτα είναι πιο ευαίσθητα, χώρια η τοποθέτησή του στον πόλεμο όπου όλοι θα περίμεναν το αντίθετο.
      Εκείνη την εποχή πραξικοπήματα έγιναν διάφορα, ακόμα και οι εφημερίδες ειρωνεύονταν τον Μεταξά που δεν έκανε κίνημα, είναι δύσκολο οπότε να τα συνταιριάξεις με τη Χούντα των συνταγματαρχών.

  22. popolaros avatar
    popolaros 02/03/2011 11:08:50

    Όταν αρχίσουν και αυτά, εάν δεν έχουν ήδη αρχίσει, θέλω να δω την πολιτική ηγεσία αυτής της ταλαίπωρης Ελλάδας.
    Των open society, του εισαγώμενου εγκλήματος, της σκόπιμης λαθρομετανάστευσης και πολλά πολλά άλλα.

    h**p://news.in.gr/world/article/?aid=1231081592

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ popolaros 02/03/2011 11:24:55

      Δυστυχώς αυτά είναι γνωστά. Οπως είναι γνωστοί οι εμπρησμοί εκκλησιών στο Πακιστάν, με τους χριστιανούς μέσα, εν ώρα λατρείας.
      Αλλά οι εδώ αριστεράντζες (δεν αξίζει καν να τους αποκαλεί κανείς αριστερούς, είναι εκφυλισμένο είδος) επιχαίρουν κρυφά και φανερά σφυρίζουναδιάφορα ή φέρνουν ως αντεπιχείρημα τις Σταυροφορίες, την...Ιερά Εξέταση (πόσους αιώνες πριν;) και την...κυρία Λουκά! Και αν τους πεις, με επιχειρήματα, ότι η επιθετικότητα είναι στη φύση του Ισλάμ από τη γέννησή του (πώς έφτασαν σε ελάχιστα χρόνια από τη Μέκκα στο Μαρόκο, στην Περσία, την Ισπανία, τη Γαλλία, την Κωνσταντινούπολη;), πάσχεις από "ισλαμοφοβία" ή είσαι φασίστας.
      Βέβαια, δικές μας εκκλησίες εδώ βανδαλίζονται από αριστεριστές, δεν τρέχει τίποτα και δεν το κάνουμε είδηση.
      Στη Γαλλία έχουν βανδαλιστεί τα τελευταία χρόνια πολλές εκκλησίες, με υβριστικά συνθήματα κατά των χριστιανών. Είναι γνωστό ποιοι τις βανδαλίζουν αλλά δεν επιτρέπεται να ειπωθεί.
      Δεν πειράζει, η άνοδος της ισλαμικής επιθετικότητας μόνο κακό μπορεί να κάνει στην παρακμιακή ακροαριστερά που την χαϊδεύει. Στον χριστιανισμό μόνο καλό θα κάνει μακροπρόθεσμα. Ήδη η χριστιανική σύνείδηση της Ευρώπης αρχίζει και ξυπνάει.

      • Misha avatar
        Misha @ ΒΙΣ 02/03/2011 11:41:57

        ΒΙΣ

        Καμμιά χριστιανική συνείδηση (αν υπήρξε ποτέ αυθεντικά) της Ευρώπης δεν ξυπνά. Το μόνο που ξυπνά στο ευρωπαϊκό υπερκράτος είναι το τέρας των αγορών που θέλει αίμα.
        Ο επιστημονικός αθεϊσμός με πρωτοπόρους τoυς πανεπιστημιακούς Dawkins , Harris, Onfray,Hitchens, Dennett και άλλους σημαντικούς διανοητές , πατώντας πάνω στον δαρβινισμό , τις ιδέες του γαλλικού διαφωτισμού, την ψυχανάλυση και την κοινωνιολογία και εκμεταλλευόμενος την , γιγαντιαίων διαστάσεων, ηθική διάβρωση στον χώρο του παπισμού, είναι κυρίαρχο ρεύμα πια , ειδικά μεταξύ των ευρωπαίων διανοουμένων.
        Το ενδιαφέρον είναι πως και οι νεοφιλελεύθεροι, τύπου Νίκου Δήμου, Μπουτάρη ή Βεστερβέλε, εχουν σαφή και επιθετικού χαρακτήρα αντιχριστιανική νοοτροπία.
        Οπότε κάθε άλλο παρά επανακάμπτει ο χριστιανισμός στην Ευρώπη.
        «Μωραίνει Κύριος ον ούλεται απωλέσαι...»

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Misha 02/03/2011 12:49:40

          Οι νεοφιλελεύθεροι τύπου Βεστερβέλλε είναι απόλυτα σύμφωνοι με τους ακροαριστερούς ως προς τον αντιχριστιανισμό.
          Οταν μιλάω για αφύπνιση της χριστιανικής συνείδησης στην Ευρώπη μιλάω για μεμονωμένα άτομα και γνωρίζω και συγκεκριμένες περιπτώσεις.
          Εννοώ ότι πολλοί άνθρωποι που ήταν εντελώς αδιάφοροι απέναντι στον χριστιανισμό, τώρα με την πίεση του ισλαμ στην Ευρώπη, αρχίσουν και ξαναψάχνουν το ζήτημα, αρχίζουν να προσδιορίζονται και πάλι ως χριστιανοί, ακόμα και άθεοι. Είναι της μόδας στη Γαλλία η έκφραση "πολιτισμικά χριστιανός" (chrétien culturel).
          Στην Αγγλία το κίνημα της English Defence League (EDL), που προσπαθούν να το χαρακτηρίσουν φασιστικό και ρατσιστικό, ενώ δεν είναι, έχει αποκλειστικό στόχο το επιθετικό Ισλάμ. Πιστεύω πως στην Ευρώπη θα δημιουργηθεί σοβαρή αντίδραση απέναντι στην επιθετικότητα των μουσουλμάνων μεταναστών ή των απογόνων τους. Η αντίδραση αυτή δεν θα είναι φασιστική, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις, γιατί ο φασισμός στην Ευρώπη έχει κάκιστο παρελθόν και, ευτυχώς, είναι καταδικασμένος να μείνει στο περιθώριο. Ειδικά σε χώρες όπως η Αγγλία ή στην Ολλανδία, ποτέ δεν είχαν δημοφιλία τέτοιες ακραίες "λύσεις". Αυτό που πιστεύω είναι ότι τόσο η φιλελεύθερη Αριστερά όσο και η νεοφιελελεύθερη Δεξιά θα απαξιωθούν και θα συρρικνωθούν. Ετσι θα καταρρεύσει και το ιδεολόγημα της "πολιτικής ορθότητας".
          Μην εκπλαγούμε αν μεθαύριο μία "εξευγενισμένη" EDL συμμετέχει σε μία κυβέρνηση των Συντηρητικών στην Αγγλία.

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 02/03/2011 13:12:48

            Μα τι λες τωρα;
            Οκ , στη Γαλλία υπάρχει και στροφή απογοητευμένων παπιστών στην Ορθοδοξία.Είναι γενικευμένη τάση αυτή;
            Με κανέναν τρόπο!
            Όσο επιστρέφουν οι ευρωπαίοι παπικοί στην Ορθοδοξία άλλο τόσο επανέρχεται ο χριστιανισμός...
            Το κυριαρχο ρεύμα στην Ευρωπη είναι πλέον ο επιθετικός αντιχριστιανισμός.
            Στην Αγγλία οι συντηρητικοί ετοιμάζουν θρησκευτικούς γάμους μεταξύ ομοφυλοφιλων, σύμφωνα με ειδήσεις των τελευταίων ημερών....
            Πού και να μην ήταν συντηρητικές οι λούγκρες δλδ...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΒΙΣ 02/03/2011 12:45:32

        Εκτός Ευρώπης πάντως γίνεται αξιόλογη δουλειά..
        h++p://www.theluckygirlsmovie.com/film/

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 02/03/2011 12:51:20

          Μπορείς όμως να φτιάξεις τέτοιο χριστιανικό οικοτροφείο στο Πακιστάν; Εκεί είναι το θέμα. Η Ινδία είναι δημοκρατική χώρα.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΒΙΣ 02/03/2011 13:09:51

            Υπάρχουν πάρα πολλές δυσκολίες και στην Ινδία. Η δημοκρατία εκεί είναι γεγονός αλλά αντιμετωπίζει πολλές προκλήσεις. Διακοινοτικές συγκρούσεις λόγω θρησκείας και εθνικότητας λαμβάνουν χώρα κι όχι σπάνια στα διάφορα κρατίδια. Βάλε στον καμβά τη φτώχεια και τις διακρίσεις και και βλέπεις ότι ζωή όλων των Ινδών και σε μεγάλο βαθμό των ντόπιων χριστιανών δεν είναι εύκολη. Παρά ταύτα, ο κανόνας στην Ινδία είναι η ειρηνική συνύπαρξη γιατί αυτή είναι η κουλτούρα του κόσμου. Αυτός ο κανόνας λείπει από το Πακιστάν, όπως σωστά επισημαίνεις. Μάλιστα, σε συνομιλίες μου με καλλιεργημένους Ινδούς, μου τονίζουν συχνά και με υπερηφάνεια το στοιχείο αυτό ως διαφορά τους με το Πακιστάν.

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 02/03/2011 13:33:42

            BIΣ

            Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα ούτε για την Ινδία.
            Οι Ινδουιστές έχουν-σωστά-συνδεσει τους ιεραποστόλους με την αποικιοκρατία και γι αυτό η εισοδος και διαμονή στη χωρα «χριστιανων ιεραποστολων» είναι εξαιρετικά δύσκολη.
            Τον τωρινό μητροπολίτη Μαδαγασκάρης π.Ιγνάτιο Σταυρονικητιανό, τον έδιωξαν μετά από πολλά χρόνια παρουσίας στην Ινδία.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Misha 02/03/2011 13:42:34

            Επίτρεψέ μου να σου πω ότι έχω κάποια αρκετή καλή και, θα έλεγα, άμεση πληροφόρηση για το θέμα της ιεραποστολής στην Ινδία. Η τωρινή ινδική κυβέρνηση είναι εθνικιστική και έχει πρόβλημα με τους χριστιανούς ξένους ιεραποστόλους. Εκεί οφείλεται η απέλαση (σχεδόν) του Ιγνατίου. Δεν έχει πρόβλημα, όμως, η ινδική κυβέρνηση με τους γηγενείς χριστιανούς. Δηλαδή, στην περίπτωση που γίνει ένας ινδός ορθόδοξος επίσκοπος, αυτός δεν θα έχει τέτοια προβλήματα. Υπάρχουν ινδοί ορθόδοξοι ιερείς, με εκκλησίες όπου λειτουργούν ελεύθερα. Δεν μπορεί όμως να στείλει εκεί το πατριαρχείο έλληνα επίσκοπο ή ιεραπόστολο. Υπάρχουν εκατομμύρια χριστιανοί στην Ινδία και στην Κεράλα είναι πολύ ισχυρή μειοψηφία, αν όχι πλειοψηφία σε κάποιες περιοχές. Για "υπόγειες" διακρίσεις σε βάρος των χριστιανών δεν μπορώ να μιλήσω, γιατί δεν γνωρίζω. Δεν μπορώ να τις αποκλείσω. Εχω την εντύπωση ότι η τωρινή κυβέρνηση ενισχύει τους ινδουιστές. Δεν μπορούμε όμως να συγκρίνουμε την Ινδία με το Πακιστάν, σε καμία περίπτωση. Στο Πακιστάν οι χριστιανοί ρισκάρουν και τη ζωή τους ακόμα. Στην Ινδία υπάρχει μία άλλη κουλτούρα ανοχής.

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 02/03/2011 14:10:37

            Έχεις δικιο για τους γηγενείς. Υπάρχουν μεγάλες κοινότητες χριστιανών από την εποχή που στην Ινδία είχε βρεθεί ο απόστολος Θωμάς.
            Οι περισσότεροι όμως προέκυψαν την εποχή της αποικιοκρατίας, από τον 15 ως τον 17ο αιώνα κυρίως όταν Πορτογάλοι Ιησουΐτες πούλησαν «Χριστό» και πήραν τα χρυσοφόρα μπαχάρια της περιοχής, εγκαθιδρύοντας μάλιστα και Ιερά Εξέταση στην περιοχή της Γκόα

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΒΙΣ 02/03/2011 17:16:41

            Η Ινδία είναι χώρα με απίστευτες ιδιαιτερότητες και αντιθέσεις. Μια από αυτές είναι και ότι στη Δυτική Βεγγάλη όπου είναι οι ορθόδοξοι, εξουσιάζουν εδώ και 30 χρόνια οι κομμουνιστές, γεγονός που από τη μια έχει φέρει το κρατίδιο σε μεγάλη οπισθοδρόμηση σε σχέση με τα άλλα κρατίδια, αφετέρου έχει εξασκήσει μεγαλύτερη ανοχή έναντι των όποιων θρησκευτικών κοινοτήτων. Οξύμωρο πραγματικά. Γι ' αυτό και οι ντόπιοι μπορούν και συνεχίζουν την ορθόδοξη παρουσία που εγκαθιδρύθηκε από τον 18ο αιώνα από Έλληνες εμπόρους στην Καλκούτα.
            Δυστυχώς σε άλλα κρατίδια, κυρίως όπου κυριαρχεί το εθνικιστικό κόμμα Ινδίας, οι συγκρούσεις και διώξεις σε βάρος των γηγενών Χριστιανών (Νεστοριανών, Καθολικών, άλλων) είναι συχνές, όχι τόσο στο Νότο όσο στο Βορρά π.χ. Ορίσσα.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΒΙΣ 02/03/2011 17:10:04

            Τα τελευταία μαντάτα για το Πακιστάν δε σε διαψεύδουν
            h++p://www.enet.gr/?i=news.el.kosmos&id=255933

  23. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/03/2011 11:14:06

    Η συμμετοχή στο ΕΑΜ έγινε πλυντήριο μεταπολιτευτικά για την καταξίωση έκνομων συμπεριφορών. Και της γυναίκας μου ο παππούς ήταν στο ΕΑΜ, από τους κεντρογενείς, ήταν εντιμότατος άνθρωπος. Δεν απαξιώνω τα μέλη του ΕΑΜ, για την εκμετάλλευση της ιδιότητας αυτής από τους επιγόνους μιλάω.
    Ο πατήρ Μαρινάκης είχε διατελέσει στην ΕΠΟΝ, ο αδελφός του στο ΕΑΜ, ο υιός Μαρινάκης είναι ένα κακομαθημένο νεόπλουτο που ταιριάζει γάντι με τους χουλιγκάνους της ομάδας του.

  24. Misha avatar
    Misha 02/03/2011 11:20:13

    ΒΙΣ

    Η αστυνομία έχει κακό παρελθόν στη χώρα μας το οποίο φροντίζει να επιβεβαιώνει διαχρονικά. Από τους ταγματασφαλίτες της κατοχής μέχρι τους βασανιστές της χούντας , τον Μελίστα, τις «ζαρντινιέρες» με τα αλεξίσφαιρα, τον Κορκονέα και τα ιδιωτικά ΜΑΤ του εργολάβου στην Κερατέα.

    Την εγκληματική της βλακεία ή αμέλεια ή αστυνομία, την επέδειξε μέχρι και την περασμένη Τετάρτη όταν με αστείο και άκρως προβοκατόρικο τρόπο μας υποχρεωσε να γεμισουν τα πνευμόνια, το δέρμα και τα ρούχα μας με τα απαγορευμένα από διεθνείς συνθήκες και καρκινογόνα χημικά της.


    Η αστυνομία στέκεται ως πραιτωριανός, «σάκκος του μποξ για εκτόνωση των πολιτών» όπως κατήγγειλαν τα ίδια τα στελέχη της σε ανακοίνωση τους που δημοσιεύθηκε και στο ΑΝΤΙ. Χτυπά διαδηλωτές την ίδα ακριβως ώρα που αφήνει ατιμώρητους βαρέως εγκληματούντες εμπορους ντρόγκας και λευκής σάρκας να εμπορεύονται την πραμάτια τους δίπλα στις κλούβες τους.

    Και οι αστυνομικοί θεωρούνται αναλώσιμοι τον καιρό της κατοχής της χώρας από τους διεθνείς τοκογλύφους...Αν δεν το καταλάβουν και οι ίδιοι οι αστυνομικοί ώστε να μην έρχονται αντιμέτωποι με την κοινωνία, και συνεχίσουν να παίζουν τον ρόλο του μπαμπούλα , θα είναι οι πρώτοι χαμένοι καθώς και «μπάτσοι, γουρούνια , δολοφόνοι » θα θεωρούνται από τον κόσμο και σφαίρες θα τρώνε από τις συμμορίες δολοφόνων, παρακρατικές ή μη.

    Aν κάποιοι θέλουν να κάνουν μια διαδήλωση ενωτική ας κάνουμε μία κοινή για να θρηνήσουμε όλα τα θύματα , και αυτά της αστυνομικής-κρατικής βίας , και τα θύματα της Μαρφίν και το νεκρό αγέννητο παιδί στην Κερατέα , και τον Αλέξη , και τα δυο παλληκαράκια που χάθηκαν χτές βράδυ. Να θρηνήσουμε όλοι μαζί την κατάντια της κοινωνίας μας που παραδίδεται βορά από τα πιο επίσημα χέρια στο οργανωμένο έγκλημα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Misha 02/03/2011 11:28:58

      Τωρα φαινεται το πραγματικο σου προσωπο.Οταν εκανες διαδηλωσεις για τον Αλεξη διαδηλωνες και για ασυνομικους δολοφονημενους;Οχι βεβαια.
      ΤΟτε μονο ηξερες να λες μπατσοι - γουρουνια -δολοφονοι.
      Αν η συγκεντρωση εχει καποιο νοημα θα εχει αν γινει ΜΟΝΟ για νεκρους αστυνομικους και για κανενα αλλο.
      Αντε το πολυ να περιλαμβανονται και οι νεκροι της Μαρφιν και τα αλλα θυματα της αριστερης τρομοκρατιας.
      Διαδηλωση "ενωτικη" με τους οπαδους των δολοφονων και της βιας δεν εχει κανενα νοημα.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ψυχραιμια 02/03/2011 11:43:36

        Nα διαδηλώσει εναντίον ποιων "ψυχραιμία" ;
        Εναντίον των αγνώστων δραστών-δολοφόνων που μακάρι να μάθουμε κάποια στιγμή τα πρόσωπα και τα κίνητρα τους ;
        Νομίζω ότι δεν υπάρχει λογικός άνθρωπος που να μην καταδικάζει το χθεσινό αποτρόπαιο έγκλημα.
        Αυτό όμως δεν δίνει συγχωροχάρτι, ούτε στον Κορκονέα, ούτε στους αστυνομικούς της ζαρντινιέρας, ούτε σε αυτούς που πνίγουν και σκοτώνουν με παράνομα χημικά τον κοσμάκη.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Κάποιος 02/03/2011 12:13:18

          Δεν ειμαι εγω αυτος που ζητησα διαδηλωση.Θα προτιμουσα ενα μνημοσυνο προς τιμην τους ή καποια αλλη εκδηλωση.
          Παρενεβην οταν ζητηθηκε να γινει κοινη διαδηλωση με τους εχθρους της αστυνομιας και ειπα οτι αυτο ειναι απαραδεκτο και δεν εχει κανενα νοημα.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 02/03/2011 11:44:32

        Τα θύματα της Μαρφίν ήταν θύματα παρακρατικής βίας, στην υπηρεσία των νεοφιλελεύθερων πολιτικών, όπως ήταν και ο Σωκράτης Γκιόλιας .
        Διόλου απίθανο σε αυτή την κατηγορία να ανήκουν και οι δολοφόνοι των δυο νέων παιδιών της ΔΙΑΣ.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Misha 02/03/2011 11:55:23

          Misha, δεν ξέρεις και δεν ξέρω ποιοι ήταν οι δράστες μέχρι να συλληφθούν.

          Αυτό που ξέρω είναι ότι αν εσύ και εγώ πετούσαμε μολότωφ σε μια τράπεζα και καίγαμ ανθρώπους ή χτυπούσαμε αστυνομικό, θα είμασταν τώρα πίσω από τα σίδερα.
          Τώρα γιατί οι συγκεκριμένοι ή άλλοι δράστες παρομοίων εγκλημάτων παραμένουν ασύλληπτοι και το μαχαίρι δεν φθάνει ποτέ στο κόκκαλο, ούτε καν περνάει το δέρμα, θα πρέπει να μας το απαντήσουν τα αρμόδια όργανα της πολιτείας.

          • Misha avatar
            Misha @ Κάποιος 02/03/2011 11:59:02

            Κάποιε,
            Διάβασα τις εκθέσεις για τα γεγονοτα στη Μαρφίν και την προκήρυξη της Σέχτας.Ειδα και φωτογραφίες και βίντεο.
            Κι έβγαλα τα συμπεράσματα μου...
            Το γεγονός πως τα λαγωνικά σιωπουν σχεδόν ένα χρονο μετά το έγκλημα της Μαρφίν ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ από μόνο του.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Misha 02/03/2011 12:11:39

            Ανέλαβε η Σέχτα την ευθύνη για το έγκλημα της Μαρφίν ;

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 02/03/2011 12:12:55

            Για την δολοφονία Γκιόλια.Η προκήρυξη της μόνο υπογραφή της ΚΥΠ που δεν είχε!

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Misha 02/03/2011 12:28:43

            Μίσα, η διαφωνία μας είναι στο εξής σημείο:
            Εγώ δέχομαι ότι ο αναρχοαριστερίστικος χώρος είναι διαβρωμένος από παρακρατικούς. Αλλά ο χώρος αυτός υπάρχει και είναι έκνομος πέρα για πέρα. Είναι οι ιδεολογικοί επίγονοι του Νετσάγιεφ.
            Δηλαδή, οι άνθρωποι αυτοί, ακόμα και χωρίς να ήταν διαβρωμένοι από το παρακράτος, δεν έχουν ενδοιασμό να δολοφονήσουν ή, στην πιο ελαφριά περίπτωση, να κάψουν τη μισή Αθήνα.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 02/03/2011 12:47:20

            Υπάρχουν και επίγονοι του Τολστόι και του Κροπότκιν, άνθρωποι με υψηλό ήθος , αίσθηση δικαίου και αλληλεγγύης.
            Υπάρχουν και οι μηδενιστές τύπου Νετσαγεφ, δεν το αρνουμαι. Όπως υπάρχουν και οι μπάτσοι που φχαριστιούνται να βασανίζουν.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Misha 02/03/2011 20:23:28

          Καλά δεν αποκλείεται να έγιναν και από πιτσιρικάδες, ξέρεις από αυτούς που βγαίνουν με τις αναρχικές σημαίες. Μην εκπλαγείς άμα μάθεις ποτέ ότι ήταν τίποτα φοιτητές της ΑΣΟΕ (χωρίς καμία διάθεση πάντα) που κολλάνε αφίσες. Επειδή έκαναν πολύ θόρυβο και χύθηκε αίμα δε σημαίνει ότι έγιναν από εντολοδόχους, μπορεί να τους έκατσε και να μη το περίμεναν.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ψυχραιμια 02/03/2011 12:26:12

        Εγώ όταν είχα μιλήσει για τους νεκρούς της Μαρφίν, κάποιοι εδώ είχαν μιλήσει ότι έφταιγε ο Βγενόπουλος ή η αστυνομία, άρα αθωόνονται όσοι τους έκαψαν. Άσε που μπορεί και αυτοί που τους έκαψαν να είναι προβοκάτορες. Άρα, άστους εκεί που είναι, νεκροί β΄ κατηγορίας είναι.

        • Misha avatar
          Misha @ ΒΙΣ 02/03/2011 12:28:19

          ΒΙΣ

          Διάβασε την έκθεσ του επιθεωρητή εργασίας για την Μαρφιν, να δεις ποιος ήταν ο νο1 λόγος της τραγικής κατάληξης.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Misha 02/03/2011 12:32:10

            Μίσα, εγώ δεν σου λέω για τις ευθύνες για την ασφάλεια του κτιρίου. Αυτό είναι το ένα πράγμα.
            Εγώ λέω τις ευθύνες για αυτούς που πυρπόλησαν το κτίριο.
            Ας είμαστε λογικοί. Αν κάποιος θέλει να βάλει φωτιά στο γραφείο μου και δεν μπορώ να βγω από την έξοδο ασφαλείας, επειδή δεν υπάρχει ενώ προβλέπεται, για το πρώτο θα φταίει ο εμπρηστής, αλλά για το άλλο ο κατασκευαστής. Είναι δύο διαφορετικές ευθύνες.
            Αν ο εμπρηστής θέλει να κάψει το δάσος και ταυτόχρονα δεν υπάρχει σύστημα πυρόσβεσης, η αρμόδια κρατική υπηρεσία ευθύνεται για την έλλειψη. Αλλά για το εκ προμελέτης κακούργημα ευθύνεται ο εμπρηστής.
            Και στο δίκαιο ακόμα γίνεται ο διαχωρισμός αυτός.

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 02/03/2011 12:44:18

            Όχι ρε φίλε!
            Ακόμα κι αν ενας μαλάκας ή βαλτός πάει να σε κάψει επειδή σε θεωρεί ακροδεξιό και έρθω εγω ν΄ανοίξω την πόρτα να σε βγάλω έξω και την βρω κλειδωμενη από τον εργοδότη σου , τότε η ευθύνη της κατάληξης σε ποιον ανήκει;
            Αλλά εμπρησμοί τραπεζών στην Αθήνα έχουν γινει δεκάδες.Η ΜΟΝΗ που είχε την τραγική κατάληξη ήταν αυτή που ο εργοδότης κλείδωσε μέσα τους εργαζόμενους....
            Προχτές στο Συνταγμα κάποιοι πηγαν να σπάσουν το κατάστημα της Εθνικής στην Πλατεία.Το κατάστημα όμως ήταν κλειστο ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΡΟΛΑ και φυσικά οι εργαζόμενοι δεν ήταν κλεισμένοι μέσα.
            Η άλλη διάσταση του εγκλήματος είναι αυτή που κρατά καλά κρυμμένους τους φυσικούς αυτουργούς ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥΣ και δεκάδες μάρτυρες...

    • LOKROS avatar
      LOKROS @ Misha 02/03/2011 13:19:09

      θα έρθουν οι εκλογες και ο νοων νοειτο και για όλα αυτά που εσείς κατηγορείται θα πρέπει να ξέρετε ότι δεν έχουν καμία ευθύνη οι 200.000 ψηφοφόροι των Σωμάτων Ασφάλειας.
      Οψομεθα.

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/03/2011 11:34:01

    Καιρος και για μερικες προτασεις :
    1) Αλλαγη κανονων εμπλοκης.Ο αστυνομικος θα πυροβολει αμεσως μολις ο κακοποιος εμφανισει πιστολι.
    2) Η ομαδα ΔΙΑΣ ειναι μονο για μικροκακοποιους.Πρεπει να υπαρξει ειδικη ομαδα θωρακισμενη οπως η Αντιτρομοκρατικη που θα καλειται για τις οργανωμενες συμμοριες.
    3) Ιδιωνυμο αδικημα η επιθεση κατα αστυνομικου με βαριες ποινες.
    4) Καμερες ασφαλειας παντου.
    5) Καταργηση ολων των ελαφρυντικων νομων Καστανιδη για τους κακοποιους.

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 02/03/2011 11:56:09

      Νομίζω πως θα πρεπει να προσθέσεις την υποχρεωτική αντικατάσταση του ρολογιού μας με track bracelet ώστε να ξέρουν τα σαΐνια της ασφάλειας που ακριβώς βρισκόμαστε κάθε στιγμή της ημέρας.
      Ίσως το βραχιολάκι -ρολόϊ θα μπορούσε να εχει εκτός από gps και χαρακτηριστικά χειροπέδας , ώστε να διευκολύνονται οι δικαστές Ντρεντ στην «πάταξη της ανομίας».
      Και να δινεται άδεια στους αστυνομικούς να πυροβολούν όσους τους στραβοκοιτάζουν. Νισαφι πια με την απαξίωση της αστυνομίας!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 02/03/2011 13:11:11

        Τιποτα απο αυτα που εγραψα δεν ειναι αγνωστο σε δημοκρατικες χωρες και δεν εχουν σχεση με κανενα δικαστη Ντρεντ.
        Με το να διαστρεφεις αυτα που ειπα απλως δειχνεις την πραγματικη αριστεριστικη πολιτικη σου ταυτοτητα.
        Δεν κρυβεται στο σημειο αυτο πισω απο αντινεοφιλελευθερισμους και αντιαμερικανισμους γιατι ενας πραγματικος λαικοδεξιος ακομη και αν ειναι αντινεοφιλελευθερος και αντιαμερικανος ειναι υπερ της αστυνομιας.

        • Misha avatar
          Misha @ ψυχραιμια 02/03/2011 13:36:11

          Ο «πραγματικός λαϊκοδεξιός», συμφωνα με την νεοφιλελεύθερη οπτική σου, εγκρίνει και τα Μακρονήσια , τα επιλεγόμενα και «Παρθενώνες της εθνικής αναπλάσεως»;

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Misha 02/03/2011 13:55:12

            Εδω ποικιλλουν.Η πλειοψηφια σιγουρα εγκρινει την αμυνα του κρατους σε καιρο ανταρσιας.Αλλιως δεν θα ησαν δεξιοι,λαικοι ή οχι.
            Για μετα το 1949 η πλειοψηφια εκτος απο τους χουντικους ειναι αντιθετη σε αντιδημοκρατικα μετρα.

          • Misha avatar
            Misha @ ψυχραιμια 02/03/2011 14:13:18

            Τον νόμο με τον οποίο ο Καραμανλής αθώωνε τους γερμανούς εγκληματίες πολέμους που κατηγορουνται για διάπραξη εγκλημάτων κατά την περίοδο της Κατοχής , τον έχεις ακουστά;

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Misha 02/03/2011 15:33:38

            O Kαραμανλης ειχε και ενα λαο να ζησει που ηταν σε κατασταση εσχατης ενδειας απο τα ερειπια που ειχαν αφησει πισω τους οχι μονο οι Γερμανοι αλλα και οι κομμουνιστες και οι καλες σχεσεις με τη Γερμανια ηταν απαραιτητες.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 02/03/2011 17:26:33

            Αυτό το λέμε δοσιλογισμό στα μέρη μου...
            Με τετοιους «εθνάρχες» στείλατε όλη την παραγωγική Ελλάδα μετανάστες στα 4 σημεία του οριζοντα.
            Και δε ντρεπεστε να υπερασπίζεστε ακόμα και την συμπαιγνία με τους Ναζήδες, για να αθωωθούν όσοι έκαψαν και δήωσαν την πατρίδα και να μη πληρώσουν τις αποζημιώσεις που μας οφείλουν!!!

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Misha 02/03/2011 18:36:04

            To τι λετε στα μερη σου ειναι αδιαφορο.Μπορεις να ψηφισεις το αγαπημενο σου ΚΚΕ ή το ΣΥΡΙΖΑ και να αφησεις τη ΝΔ ησυχη.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 02/03/2011 20:09:04

            H κατάντια σας έφτασε στο σημείο να δικαιώνετε την αθώωση των ναζι-εγκληματιών πολέμου, αυτών των ιδιων που το Ισραηλ που υποστηρίζετε, κυνηγάει , βρίσκει και τιμωρεί μέχρι και στου βοδιού το κέρατο!

            Εσεις δεν έχετε ούτε τον ανδρισμό να παραδεχθείτε το ανοσιούργημα της απαλλαγής του σφαγέα των εβραίων της Θεσσαλονίκης, Μέρτενς.

      • LOKROS avatar
        LOKROS @ Misha 02/03/2011 13:15:23

        Eπιτελείται θεάρεστο έργο προβάλλοντας το κόμμα στην οδό Συγγρού θα έρθουν οι εκλογες και ο νοων νοειτο και για όλα αυτά που εσείς κατηγορείται θα πρέπει να ξέρετε ότι δεν έχουν καμία ευθύνη οι 200.000 ψηφοφόροι των Σωμάτων Ασφάλειας.
        Οψομεθα.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ ψυχραιμια 02/03/2011 20:38:59

      Συμφωνώ σχεδόν σε όλα.
      Θα προσέθετα μεγαλύτερη αυστηρότητα στις άδειες κρατουμένων αν όχι την κατάργηση τους.
      Όμως οι κάμερες δεν δείχνουν να βοηθούν όσο θα ελπίζαμε, αντίθετα καλλιεργούν ένα εκνευριστικό κλίμα μεγάλου αδερφού. Θα έπρεπε να περιοριστούν μόνο σε εξωτερικούς χώρους δημοσίων κτιρίων για την αποφυγή τρομοκρατικών επιθέσεων ώστε να μη φτάσουμε σε μια μελλοντική λογική που θα λέει να είναι μέσα στα σχολεία για το καλό των παιδιών.
      Φιλικά πάντα.

  26. victoria avatar
    victoria 02/03/2011 11:51:14

    Μπράβο κ.Ροδινέ.
    Το μόνο που με στενοχωρεί στο άρθρο σας, είναι ότι ακόμα λέμε τα αυτονόητα, ακόμα επιχειρηματολογούμε για να ανακαλύψουμε αυτά που έπρεπε να είναι λυμένα...

  27. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 02/03/2011 11:57:50

    σκοτωνεται ο ΑΛΕΞΗΣ : είναι γουρουνια οι αστυνομικοι. σκοτώνονται χθες τα δυο παιδιά: ήρωες οι αστυνομικοί. νομίζω οτι το ΔΝΤ και λίγο μας είναι

    • Misha avatar
      Misha @ μετρό-στάση γουδί 02/03/2011 12:01:11

      Όταν ο Μεταξάς έλεγε το ΟΧΙ έκανε μια ηρωική πράξη. Όταν σκοτωνε απεργούς στη Θεσσαλονίκη διέπραττε βαρυτατο έγκλημα. Και οι δυο χαρακτηρισμοί είναι αληθείς.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Misha 02/03/2011 12:05:39

        Και να ήθελε να πει ΝΑΙ δεν μπορούσε.
        Μην ηρωοποιούμε τα αυτονόητα και να τον συγχαίρουμε επειδή δεν έγινε Τσολάκογλου.

        • Misha avatar
          Misha @ Κάποιος 02/03/2011 12:11:46

          Κάποιε,
          Γιατί δεν μπορούσε να πει ΝΑΙ;
          Ποιος τον εμπόδιζε;
          Όταν ο Τσολάκογλου με τους άλλους δοσίλογους στρατηγούς υπέγραψε συνθηκολόγηση τα οχυρά αντιστέκονταν ακόμα και ειδοποιήθηκαν με τηλεγράφημα για την προδοσία.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Misha 02/03/2011 12:54:19

            Ο Μεταξάς αν και "γερμανόφιλος" ως προς τις ιδεολογικές του κατευθυνσεις, πολιτικά ήταν ευθυγραμμισμένος με την πολιτική των δυτικών ευρωπαικών "δημοκρατικών" δυνάμεων, όπως είχε διαμορφωθεί στα Βαλκάνια μετά την επικράτηση της Ανταντ επί του Κάιζερ στον 1ο ΠΠ.
            Ο Μεταξάς το '40 όπως διαφαίνεται από την διπλωματική αλληλογραφία μεταξύ Ελλάδος και Μ.Βρετανίας είναι υποστηρικτής της πολιτικής της στα Βαλκάνια, θέλοντας και μη.

          • Misha avatar
            Misha @ Κάποιος 02/03/2011 13:40:29

            Το «θέλοντας και μη» εναποκειτο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στη βούληση του ίδιου του Μεταξά.
            Ο Σημίτης την δεκαετία του 1990 έδωσε ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ στους νατοϊκούς για να περάσουν και να ισοπεδώσουν την Σερβία.
            Ο λαός μας , πλήν ΚΚΕ, πού ήταν οέο;
            Ήταν εκεί που θα βρισκόταν αν ο Μεταξάς επέτρεπε την «αβλαβή διέλευση» του Άξονα όπως τού ζητήθηκε, δλδ στα σπίτια του....

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Misha 02/03/2011 19:50:26

            Μα και ο Μεταξάς το ίδιο έκανε αρχικά.
            Η Ελλάδα τηρούσε στάση ουδετερότητας, παρότι ιταλικό υποβρύχιο βύθιζε το καταδρομικό Ελλη στο λιμάνι της Τήνου.
            Οταν έφτασε ο κόμπος στο χτένι με το τελεσίγραφο του Γκράτσι, αναγκάστηκε να πάρει σαφή θέση.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 02/03/2011 20:11:28

            Ποιο ιδιο έκανε;
            Άφησε τον Άξονα να διέλθη αβλαβώς, όπως έκανε ο Σημιτάκος;
            Ήταν λογικό να μη θέλη τη συγκρουση αλλά σαν ήρθε η ώρα είπε το ΟΧΙ του, σε αντιθεση με τον Σημίτη ή τον Τσολάκογλου.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Misha 02/03/2011 21:01:39

            Κάτσε βρε Misha, δεν είναι το ίδιο πράγμα τελεσίγραφο παράδοσης της χώρας σε ξένη δύναμη, με παροχή στρατιωτικών διευκολύνσεων σε σύμμαχο χώρα.
            Δεν λέω ότι δεν ήταν κατακριτέα η στάση Σημίτη αλλά δεν μπορούν να υπάρξουν ιστορικοί συσχετισμοί μεταξύ των δύο αυτών γεγονότων.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 02/03/2011 21:24:27

            Τελεσίγραφο ετέθη, όπως και στον Καραμανλή με το Βουκουρέστι ή τον Τάσσο με το Ανάν.
            Αν έλεγε ΟΧΙ ο Σημιτάκος (που δεν μπορουσε βεβαιώς να το πει για ευνόητους λόγους) , θα είχε την τύχη του ΚΑΚ.

  28. lypon avatar
    lypon 02/03/2011 12:29:58

    Πολλή συζήτηση και η αλήθεια όπως πάντα κάπου στη μέση...

    Νούμερο ένα: Οι αστυνομικοί έχουν συγκεκριμένο ρόλο, στήριξης του καθεστώτος, του ΕΚΑΣΤΟΤΕ καθεστώτος. Για τις χώρες με κουλτούρα δημοκρατίας, ένα βασικό συστικό αυτού του ρόλου είναι η διαφύλαξη ζωής και περιουσίας των πολιτών. Για τις τριτοκοσμικές, καληώρα Ελλάδα ...άστα καλύτερα!

    Νούμερο δύο: Οι αστυνομικοί στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι εκπαιδευμένοι και ΔΕΝ ξέρουν να αντιδρούν σωστά. Το να κάνεις ειδικές δυνάμεις κτλ μπορεί να χρειάζεται, αλλά αν ένα τροχαίο εξελιχθεί σε τρομοκρατική πράξη, θα πρέπει ο τροχαίος να ξέρει να φυλαχτεί και να φυλάξει. Γιατί αν περιμένει τον "ειδικό"...

    Νούμερο τρία: Στους αστυνομικούς καλλιεργείται ένα πνεύμα εξουσίας, ένα πνεύμα δύναμης απέναντι στον πολίτη, προϊόν άμυνας κι αυτό. Που όμως δε βοηθάει τη συνεργασία.

  29. man8os avatar
    man8os 02/03/2011 12:33:05

    Συλλυπητηρια στις οικογενειες των θυματων.

  30. LOKROS avatar
    LOKROS 02/03/2011 12:39:54

    Ελευθερία λόγου έχουμε μιας και ζούμε σε δημοκρατικό πολίτευμα και μπορεί ο καθένας να εκφράζει την γνώμη του, Aγαπητοί κύριοι του ΑΝΤΙΝΕWS αναρτήσατε τα παρακάτω θέματα για σχολιασμό.
    Αστυνομικοί: “μας χρησιμοποιούν ως σάκο του μποξ για την προστασία της ελίτ” !!!
    Από factorx στις 25/02/2011
    Πεδίο μάχης το κέντρο της Αθήνας
    Από factorx στις 23/02/2011
    Τα σχόλια που εγράφησαν?? έσταζαν χολή για τους Έλληνες που εργάζονται στην Αστυνομία , (Άρον, άρον, σταύρωσον αυτούς), Δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα σχολιάσω, η απάντηση είναι πασιφανής.

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια στις οικογένειες των αστυνομικών.
    Eιναι επαγγελματίες που θυσιάζουν και την ζωή τους για το καλό του συνόλου.

  31. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/03/2011 12:43:23

    Αντιγράφω από αλλού.
    Πέμπτη 3 Μαρτίου καὶ ὥρα 22:00 τὸ βραδὺ συγκέντρωση στὴ πλατεία Συντάγματος ὑπὲρ τῶν ἑλλήνων ἀστυνομικῶν που χάνουν τήν ζωής τους για μας.ΟΛΟΙ στις 10 τὸ βραδύ της Πέμπτης στὸ Σύνταγμα. ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΙΚΟ ΧΑΜΟ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙΩΝ, ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ , ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΙΣ 22:00 Μ.Μ.

    http://hellenicflamegr.blogspot.com/2011/03/blog-post_3597.html

  32. blue nile avatar
    blue nile 02/03/2011 12:50:35

    Πόσο κρίμα...

    Συλληπητήρια ....

  33. Tzimas avatar
    Tzimas 02/03/2011 12:51:11

    ΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Η ΤΟΥ ΠΑΜΠΟΥΚΗ Η ΤΗΣ ΑΡΣΕΝΗ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΛΕΞΕΙΣ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ. ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΤΟΥ ΚΑΝΤΑΦΗ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΠΟΥ ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΙ. ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΔΙΧΩΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ. ΣΚΑΣΙΛΑΤΟΥΣ ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΞΑΝΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ, ΣΚΑΣΙΛΑ ΤΟΥΣ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΣΚΑΣΙΛΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ. ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΤΥΠΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΣΑΧΙΝΙΔΗ!!!!

  34. LOKROS avatar
    LOKROS 02/03/2011 13:27:42

    Θα μείνετε στην αντιπολίτευση , οι 200.000 ψηφοφόροι των Σωμάτων Ασφάλειας, έχουν γνώση. Όσο για εσάς εκεί στην οδο Συγγρού μίλησε και έδωσε προ καιρού το τι πρεσβεύετε ο κύριος Γιάννης Λουλης,
    Οψομεθα

  35. pizza avatar
    pizza 02/03/2011 14:47:47

    Ευγε κε Ροδινε. Ελπιζω και οι δημοσιογραφοι να παρουν το παραδειγμα σας και να γραψουν παρομια αρθρα. Τα συληπητηρια μου στις οικογενειες τους.

  36. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 02/03/2011 16:49:39

    μπραβο κωστα.ετσι ακριβως ειναι.δυστυχως δυο σπιτια σημερα θρηνουν.σιγη και ενα κερι σε μνημη των παιδιων.γιατι παιδια ηταν,εργαζομενοι,στο μεροκαματο.αν οι πολιτικοι πιστευουν οτι η θεια δικη δεν θα χτυπησει την πορτα τους,να ξερουν οτι κανουν μεγα λαθος.

  37. devastator avatar
    devastator 02/03/2011 19:26:22

    .....ανθρωποι νεκροι και πολλοι μιλανε ακομα για ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.........ακομα κοιμομαστε..........

  38. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 02/03/2011 20:29:32

    Να μην κουκουλωθεί η ακόλουθη είδηση απο τα ΜΜΕ που ασχολούνται αποκελιστικά ΜΟΝΟ με την επίθεση κατά της ΕΛΑΣ!

    2 Αμερικανοί στρατιώτες νεκροί στο κεντρικό αεροδρόμιο τηε Φρανκφούρτης απο σφαίρες ατόμου που η ταυτότητα του αναγνωρίστηκε ως Κοσοβάρου.
    τα Γερμανικά μέσα κάνουν οτι μπορούν για να μην περάσει η είδηση ως τρομοκρατική επίθεση.

    http://www.bild.de/BILD/Home/2011/03/02/a-frankfurt-flughafen__19932490-1299080339.jpg

    http://www.n-tv.de/politik/Mann-erschiesst-zwei-US-Soldaten-article2745086.html

    Αν είναι άνθρωποι που δουλεύουν για την Τουρκία και είναι Αλβανοί τότε έχει ξεκινήσει κάτι πολύ μεγάλο και η παρούσα κυβέρνηση ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ!
    Προσωπικά θα συνέδεα την επίθεση στην ΕΛΑΣ απο τους βαριά οπλισμένους με αυτή της Γερμανίας θα τους αποκαλούσα τρομοκράτες ξένης χώρας και θα έπαιρνα τα ανάλογα μέτρα.

  39. sakis avatar
    sakis 02/03/2011 22:29:05

    Πόσο άθλιος και γελοίος είναι ο ακροαριστερός φασίστας και επίσημος προπαγανδιστής του ΣΥΡΙΖΑ και πρώην μέλος του ”κοκαίνη κλάμπ” στο κότερο therapin του Λυμπέρη ο ”περίφημος” Λάκης την ώρα που δολοφονήθηκαν εν ψυχρώ από συμμορία λαθρομεταναστών 2 νέα παιδιά αστυνομικοί και θρηνούσε ολόκληρη η Ελλάδα ο άθλιος φασίστας της εξτρεμιστικής αριστεράς,των αναρχικών και κουκουλοφόρων και κάθε είδους συμμορίας απλώς να ανήκει στην άκρα αριστερά την ώρα που αναφερόταν στα 2 αυτά παιδιά για μερικά δευτερόλεπτα αφιέρωσε ολόκληρο τέταρτο στους λαθρομετανάστες της υπατίας για να τους ”λυπηθούμε” τους ”κακόμοιρους” και να νομιμοποιήσουν άλλα 2 εκατ. από αυτούς λες και είναι στραγάλια οι άδειες παραμονής.
    Μέγα ”ανθρωπιστή” και ”δημοκράτη” Λαζόπουλε πάρ’ τους στην βίλα σου να τους φιλοξενήσεις ή μοίρασε τα ”ανθρωπιστικά” εκατομμύρια ευρώ που έχεις περιουσία στους ”κακόμοιρους” αυτούς ανθρώπους αρχιυποκριτή,αριστεροφασίστα.
    Άν είχε σκοτωθεί κάνας αναρχικός,κουκουλοφόρος ή κάνας κάποιας ακροαριστερής τρομοκρατικής συμμορίας ή φυσικά κάποιος λαθρομετανάστης θα ούρλιαζες για ”φασισμό” και ”ρατσισμό” και θα ψευτοέκλαιγες για την βία στην κοινωνία δεν φταίς εσύ τα ζώα που σε παρακολουθούν φταίνε ακούγοντας τις ακροαριστερίστικες παπαριές σου

  40. ierofantis avatar
    ierofantis 02/03/2011 23:04:35

    Καλησπέρα κ. Ροδινέ.

    Προσυπογράφω το σχόλιό σας.

    Δυστυχώς φαίνεται οτι οι Έλληνες έχουμε χάσει, μαζί με όλα τα άλλα και τη στοιχειώδη αίσθηση του μέτρου. Αυτό νομίζω είναι το συμπέρασμα που εγώ αντλώ διαβάζοντας το άρθρο σας.

    Από το ακραίο μίσος, στην ακραία αγάπη και λύπη... Και αυτό προς τα ίδια προσωπα. Τους ίδιους τους φορείς εφαρμογής του Νόμου. Αυτούς δηλαδή που ως οργανωμένη κοινωνία (αλλά απαίδευτη και μωρή, όπως αποδεικνύουμε), έχουμε θέσει συνταγματικά και νομικά, ως φρουρούς και παραστάτες των θεμελιωδών δικαιωμάτων μας, της ζωής και περιουσίας μας.

    Σαρξ εκ της σαρκός μας. Που άλλοτε μετατρέπονται από σάρξ, σε sacks, για να εκτονώσουμε τη λαϊκή οργή μας, τις παρόλες μας και την επανάσταση μας και άλλοτε αυτοί, μας αμοίβουν με το ίδιο νόμισμα ... "τοις κείνων (των εντολέων τους) ρήμασι πειθόμενοι".

    Η ένταση απαξίας που υπάρχει στην προσφώνηση του οργάνου της τάξης ως "μπάτσου", είναι ίδια με την συμπεριφορά του οργάνου της τάξης, ως καρδιναλίου, που ασκεί απολυτη εξουσία επί των ηθικών του κάθε αμαρτωλού.

    Σε συμβάντα σαν το χθεσινό, οι μπάτσοι γίνονται αδέρφια, μέχρι να τους χώσουμε και αυτούς σε δυο μέτρα γης. Και τα αδέρφια μετατρέπονται αστραπιαία σε μπάτσους, στην επόμενη διαδήλωση...

    Οι ... ήρωες, μεταμορφώνονται σε λοβοτομημένους βλάκες που τους αρέσει να βαράνε....

    Δεν είναι τυχαίος ο απροσανατολισμός και η έλλειψη συνοχής που παρατηρείται ολοένα και πιο έντονα στην ελληνική κοινωνία. Κριτική, κριτική και πάλι κριτική για όλους, για όλα, για το κράτος, για τους μπάτσους, για τους θεσμούς, για τους πολιτικούς και τους δημοσιογράφους και όποιον πάρει ο Χάρος...

    Μου θυμίζει τα συγκρουόμενα... Εκατομμύρια αυτοκινητάκια, που στο Fan Park που λέγεται Ελλάς, συγκρούονται μεταξύ τους με χιλιάδες μικροσυγκρούσεις, και οι αναβάτες τους, καβαλώντας τα μικροσυμφέροντα, τα μικροκόμπλεξ, τις μικροαναστολές, τις μικροχολές και τα δηλητήριά τους, επιδίδονται σε μια διαρκή κίνηση ασυντόνιστη, άτακτη, δυσαρμονική...

    Στενοχωρήθηκα για τη δολοφονία δύο ανθρώπων.
    Στενοχωρήθηκα για την απώλεια δύο ένστολων φρουρών μου.
    Στενοχωρήθηκα με τη σκέψη του πόνου της μάνας και των συγγενών αυτών των παιδιών.

    Αλλά πάνω από όλα στενοχωριέμαι διαχρονικά με τις υπερβολές που τρώνε τα σωθικά της κοινωνίας μας και θολώνουν τη σκέψη και την όποια, αν μπορεί να γίνει πλέον, αντικειμενική προσέγγιση των προβλημάτων μας και την προσπάθεια να ανακαλύψουμε λύσεις για αυτά...

  41. Κάποιος avatar
    Κάποιος 02/03/2011 23:34:37

    Από την εποχή του Βενιζέλου με το "ιδιώνυμο", στην συνέχεια επί Μεταξά, επί μεταπολεμικών κυβερνήσεων και επί Χούντας, οι αριστεροί ήταν επί διωγμόν ιδεολογικά,πολιτικά και κοινωνικά με θύτες τα εκτελεστικά όργανα της πολιτείας, τους αστυνομικούς, χωροφύλακες κτλ. που σαν κύριο μέλημα τους είχαν πρώτα την δίωξη των κομμουνιστών και των αντιφρονούντων και έπειτα τα καθήκοντα αστυνόμευσης.
    Στην μεταπολίτευση τα πράγματα χαλάρωσαν από κυβερνητικής πλευράς αλλά η εδραιωμένη νοοτροπία δεκαετιών στα σώματα ασφαλείας δεν ήταν δυνατόν να συμπλέει απόλυτα με τις άνωθεν εντολές και η αστυνομική βία και αυθαιρεσία εξακολουθούσαν έστω και σε μικρότερο βαθμό να υφίστανται.
    Πιστεύεις ότι όλοι αυτοι που πρόλαβαν και έζησαν αυτό το κυνηγητό δεν το πέρασαν συνειδητά ή ασυνείδητα στους απογόνους τους ;
    Η μήπως η αστυνομία στις μέρες δεν δίνει αφορμές και αιτίες για να ξυπνάνε και να επιβεβαιώνονται συλλογικές μνήμες του παρελθόντος με τις αυθαιρεσίες και τις καταχρήσεις βίας ορισμένων οργάνων της;
    Αρα ο ψυχολογικός παράγοντας υπάρχει, αλλά δεν είναι παράλογος.Τεκμηριώνεται ιστορικά και βιωματικά.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κάποιος 05/03/2011 00:50:35

      Το θέμα είναι ότι οι νεότερες γενιές αστυνομικών δεν προέρχονται από το μαγαζάκι του πατέρα τους ή τα φρονήματά τους αλλά από το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων με αποτέλεσμα και το παιδί του δεξιού αλλά και το παιδί του αριστερού να μπαίνει άμα θέλει στην αστυνομία. Διώξεις κομμουνιστών δεν υπάρχουν, ούτε φυσικά αριστερών πλέον, εδώ και τριάντα χρόνια. Όμως για κάποιο λόγο έχει συνεχιστεί η βεντέτα χωρίς πλέον να συντρέχουν οι λόγοι. Η βία και η αυθαιρεσία είναι καταδικαστέα από παντού αλλά δεν συγκρίνεται με καμία περίπτωση με αυτή που υπήρχε προ μεταπολίτευσης από πλευράς αστυνομικών. Είναι όντως μεμονωμένη. Το μόνο που υφίσταται είναι το όνομα του θεσμού (ακόμα και αυτό άλλαξε με την ένωση των δύο σωμάτων).
      Αν οι αστυνομικοί γίνονταν κληρονομικά τότε θα βλέπανε ότι οι παππούδες τους σκοτώθηκαν από ελασίτες όταν ήταν στα τμήματα κατά τα Δεκεμβριανά.
      Εφόσον όμως η αστυνομία δεν κρατάει απωθημένα, (ελάχιστοι αστυνομικοί είναι τρίτης γενιάς) καλό είναι η αριστερά να τα ξεπεράσει και εκείνη. Αντίθετα, οι σημερινοί αριστεροί τα βάζουν ακόμη με την αστυνομία και δρέπουν την αντιπάθεια για την οποία μετά παραπονούνται τόσο. Και όταν οι αστυνομικοί στοχοποιούνται αναίτια (διότι όπως είπαμε το παρελθόν τους δεν έχει σύνδεση και συνέχεια), ο φαύλος κύκλος αναβιώνει. Γιατί λοιπόν να διαιωνίζονται μόνιμες έχθρες; Υπάρχει κάποιο σχέδιο;

  42. BTS avatar
    BTS 03/03/2011 00:56:21

    Στο συγκεκριμένο περιστατικό, φαίνεται καθαρά, η οικτρή αποτυχία
    του ακολουθούμενου μοντέλου επιχειρησιακού σχεδιασμού του επιτελείου της αστυνομίας, σε συνδυασμό με την απόλυτη ξεφτίλα της πολιτικής ηγεσίας, όχι μόνο του Υπουργείου, αλλά του πολιτικού συστήματος συνολικά, αφού εκτός απο τη φανερή αδυναμία ελέγχου του εγκλήματος στη χώρα, οι εκάστοτε κυβερνώντες, με τη λογική της οικονομίας κλίμακος σαν να πρόκειται για την διεύθυνση πολυεθνικής εταιρείας -και όχι χώρας, συνεχίζουν ακόμη να εκμεταλλεύονται 20χρονους, των 1000 ευρώ, παρέχοντάς τους ελάχιστα μέσα, βασιζόμενοι μόνο στο φιλότιμο και την αυτοθυσία αυτών, στην "μάχη" για την "πάταξη" της εγκληματικότητας, η οποία έχει θεριέψει με αποκλειστική ευθύνη των ίδιων των κυβερνώντων -λόγω των δικών τους πολιτικών επιλογών- όχι μόνο των πολιτικών, αλλά των επιλογών όλου του συστήματος εξουσίας ,
    της γνωστής δηλαδή σε όλους μας Alite.

    ______________________________________________________

    Σήμερα στις μεγάλες πόλεις, ο αστυνομικός δεν μπορεί να κυκλοφορήσει ένστολος μόνος του.
    Κινδυνεύει να του "τη πέσουν" ομάδες αναρχομπάχαλων.
    Από τη θέση του αστυνομικού ο οποίος δέχεται απρόκλητη επίθεση με γροθιές και κλωτσιές [ή μολότωφ] οι επιλογές είναι απελπιστικά λίγες:
    Ή τους πυροβολείς,[νά ο νέος Κορκονέας!] ή σε σκοτώνουν αν θέλουν
    με το ίδιο σου το όπλο!
    [εννοείται ότι σαν αστυνομικός, αν πέσεις στα χέρια αναρχομπάχαλων το λιγότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι ότι, από το πολύ ντάπα-ντούπα να σε έχουν κάνει τούμπανο!]
    Οπότε -σε αυτό το καθεστώς ατιμωρησίας- δεν ξαναφοράς τη στολή!
    Πάς στο τμήμα με τα πολιτικά, και ντύνεσαι εκεί!
    Οι λάθρο βέβαια, όπως και οι εγκληματίες, κυκλοφορούν άνετοι και ελεύθεροι!

    Παρόλα αυτά όμως, υπάρχει ακόμα ελπίδα. Το έγκλημα, δεν πρόκειται να αυτοπεριοριστεί στους ανώνυμους και ανυπεράσπιστους συμπολίτες μας.
    Με τον πρώτο νεκρό πολιτικό, οι υπόλοιποι, θα συνέλθουν...