#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2008 01:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η απανθρωπιά ως κοινωνικό φαινόμενο (πλέον)

«Κοινωνική διαμάχη αναμένεται να προκαλέσει στην Ολλανδία η απόφαση παιδεραστών να ιδρύσουν κόμμα, διεκδικώντας, μεταξύ άλλων, τη μείωση του ορίου ηλικίας για νόμιμες σεξουαλικές σχέσεις από τα 16 στα 12 χρόνια, τη νομιμοποίηση της παιδικής πορνογραφίας, το δικαίωμα στην κτηνοβασία και τον ελεύθερο γυμνισμό σε δημόσιους χώρους. Το νέο κόμμα θα ονομάζεται Φιλανθρωπία Ελευθερία και Διαφορετικό (NVD)», «Ελευθεροτυπία», 31-6-2006.

3- 2- 2005: Ανακοινώνεται από την αστυνομία η σύλληψη ενός 72χρονου στην Γλυφάδα της Αθήνας, γιατί κατείχε και διακινούσε μέσω του Internet παιδοφιλικό πορνογραφικό υλικό. Μια …λεπτομέρεια: η ηλικία τους ήταν …δυο και τριών ετών!!!

Οκτώβριος 2007: σχηματίζεται δικογραφία σε βάρος 60χρονου συνταξιούχου του ΙΚΑ από τη Δράμα και ενός 30χρονου υπαλλήλου, που ζούσε και εργαζόταν στη Νάξο, καθώς και δύο ακόμη αντρών στην Αθήνα και στην Πάτρα.

Αρχές 2008: Oι αστυνομικοί εξαρθρώνουν ένα ακόμη κύκλωμα που διακινούσε πορνογραφικό υλικό με ανήλικα. Εντόπισαν  επτά άτομα, που ζούσαν και εργάζονταν στη Λάρισα, το Αίγιο, τον Ωρωπό, το Λουτράκι και την Αθήνα. Ένας αυτοκτόνησε μέσα στο κατάστημά του στα Γιάννενα.

21- 5- 2008: Ένας καθηγητής Οικονομικού  Π α ν ε π ι σ τ η μ ί ου  από την Αθήνα, ένας καθηγητής Μέσης Εκπαίδευσης από το Γαλάτσι, ένας ηχολήπτης μεγάλου τηλεοπτικού σταθμού (Mega) από το Χαϊδάρι, ένας οδηγό νταλίκας από την Μεσσηνία, ένας ηλεκτρονικός από τη Θεσσαλονίκη, ένας γιατρός από τη Βέροια, ένας βοσκός κάτοικος Σκοπέλου, ένας γνωστός διατροφολόγος από την Αθήνα, ένας κάτοικος Άνδρου καθώς κι ένας επιπλοποιός από τον Πειραιά, συνολικά 22 άτομα απ' όλη την Ελλάδα παραπέμπονται ως μέλη διεθνούς κυκλώματος διακίνησης υλικού παιδικής πορνογραφίας. Την ίδια τύχη είχαν υπαξιωματικός του στρατού από τη Λάρισα, ένας μουσικός από την Καβάλα, ένας 31χρονος κομπιουτεράς από τα Διαβατά Θεσσαλονίκης, ένας φωτογράφος από τη Σκόπελο. Οι αστυνομικοί της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος αναζητούν  άλλα 53 άτομα. Διακινήθηκε τεράστιος όγκος υλικού –πάνω από 12.000 GB, με εξαιρετικά «σκληρά» βίντεο και φωτογραφίες παιδιών και των δύο φύλων, ακόμη και ενός έτους !

Όλοι αυτοί και άλλοι περισσότεροι μπορεί να είναι δίπλα στα παιδιά μας…με σοκολατάκια, κούκλες και play station. Άνθρωποι όλων των ηλικιών, των κατηγοριών και των επαγγελμάτων ανά την ελληνική επικράτεια ρέπουν στον απανθρωπισμό, ήδη. Το φαινόμενο παίρνει διαστάσεις παγκόσμιας επιδημίας. Και αν δεν το έχετε προσέξει, το χειρότερο είναι ότι η ηλικία των «περπατημένων» …παιδιών έχει φτάσει να είναι  …τεσσάρων ετών και των «άβγαλτων» τεσσάρων …μηνών! Κουβέντα, όμως, για το θέμα χθες στα κανάλια! Τσιμουδιά από τις διάφορες χρυσοεπιδοτούμενες ΜΚΟ. Γιατί, άραγε; Καμιά αντίδραση και από την Κοινωνία... Έγινε η απώλεια συνήθεια και η απάθεια ήθος, μήπως; Γ.Κ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. isnogood avatar
    isnogood 23/05/2008 09:29:38

    Πως το είχε πει εκείνος ο τύπος για την συνήθεια στη θέα του θηρίου;
    Ε κάπως έτσι έγινε κι εδώ!
    Συνηθίσαμε...
    Και εδώ είναι η όλη τραγικότητα του φαινομένου!
    Η μέγιστη απάθεια!
    Μήπως ΠΡΕΠΕΙ να γίνει κανένας ΠΟΛΕΜΟΣ για να συνέλθει η Ελληνική Κοινωνία;
    Μήπως μέσα απο κάποια μεγάλη καταστροφή, επιστρέψουν τα μυαλά των νεοελλήνων στη θέση τους;
    Λέω μήπως...

  2. Λάκης από Ισπανία avatar
    Λάκης από Ισπανία 23/05/2008 11:55:26

    Φάκτορα,

    γιατί δεν δημοσιεύουν τα ονόματα αυτών που κατηγορούνται μαζί με Φωτογραφίες ουτοσώστε εάν μετακομίσουν σε άλλη γειτονιά ή πόλη να ξέρει ο κόσμος με τι έχει να κάνει???

    Γιατί δεν δημοσιεύονται και τα ονόματα όλων των άλλων πενηντατριών μαζί με Φωτογραφίες ουτοσώστε να βοηθήσουν και οι πολίτες στην ανεύρεσή τους και στη συλλογή στοιχείων???

    Συνήθως πολλοί από αυτούς παρενοχλούν και παιδάκια σε παιδικές χαρές κτλ.

    Μην μου πεις οτι προστατεύονται "τα ανθρώπινα δικαιώματα" ανθρώπων που αγοράζουν, κοιτάζουν, πουλάνε και διακινούν πορνογραφικό υλικό με δίχρονα και τρίχρονα...

    Αφού επρόκειτο καθαρά περί "ΖΩΩΝ" έτσι πρέπει να τους συμπεριφερθούμε!

    Και μην σπεύσουν τώρα οι κάθε λογής αριστεροί να πουν και να γράψουν οτι επρόκειτο για "άρρωστους συνανθρώπους μας" που πρέπει κιόλας να πληρώσει το κράτος (δηλ. εμείς) για να περιθαλπτούνε...

    Lakis, Malaga

  3. Vass avatar
    Vass 23/05/2008 18:58:48

    Γέροντα σε ευχαριστούμε για το Post. Νομίζω ότι όλα συνοψίζονται στην αράδα που παραθέτεις.
    Υπερ-κατανάλωση => Κορεσμός => Αηδία => Εμετός!

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/05/2008 23:21:03

    Vass,

    εγώ ευχαριστώ, αδερφέ!

  5. Mirror avatar
    Mirror 24/05/2008 15:22:47

    Επειδή πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται γι αυτό μην βιάζεστε να καταδικάσετε κόσμο πριν τον κρίνει η Δικαιοσύνη!
    Μην μασάτε την καραμελίτσα που πετάνε έξυπνα οι μπάτσοι για να δείξουν οτι έκαναν επιτυχία.
    Και τα λέω όλα αυτά εξ αφορμής ενός απο τα γεγονότα που αναφέρει στο post ο Γ.Κ. και αναφέρομαι στον 72χρονο συνταξιούχο απο την Κηφισιά.
    Ο εν λόγω έχει αθωωθεί παμψηφεί απο το Μικτό Ορκωτό Χαλκίδας εδώ και ένα χρόνο.
    Εκεί αποδείχθηκε οτι οι μπάτσοι τον συνέλαβαν μετά απο σήμα του FBI χωρίς κανένα άλλο στοιχείο και ας διέδιδαν ανεπισήμως οτι οι κάμερες και οι σκληροί δίσκοι που κατασχέθηκαν στο σπίτι του χρησιμοποιούνταν για να καταγράφει υλικό παιδικής πορνογραφίας. Τίποτα απ όλα αυτά δεν ήταν σε θέση να αποδείξουν στο δικαστήριο κι έγιναν ρεζίλι.
    Απο κοντά και μεγάλη εφημερίδα που τώρα σέρνεται στα Ευρωπαικά δικαστήρια απο τον 72χρονο -και άλλα θύματα παρόμοιων περιπτώσεων- γιατί χωρίς προβληματισμό τον είχαν βαφτίσει με πηχιαίους τίτλους "Εγκέφαλο διεθνούς κυκλώματος παιδικής πορνογραφίας".
    Ο εν λόγω συντάκτης και άλλοι πολλοί εμπιστεύτηκαν παραπάνω απ όσο έπρεπε την πηγή τους.

    Γι αυτό σας λέω μην βιάζεστε να δικάσετε και να καταδικάσετε απο μια ανακοίνωση και μόνο των μπάτσων. Αν αποδειχθεί στα δικαστήρια οτι όντως διακινούσαν πορνογραφικο υλικό με ανήλικα τότε κι εγω μαζί σας να τους πάρουμε το κεφάλι. Αλλά ο ρόλος των μπάτσων πολλές φορές μέχρι σήμερα έχει αποδειχθεί οτι είναι σκοτεινός.

  6. Γ.Κ. avatar
    Γ.Κ. 24/05/2008 19:53:14

    Συγνώμη, δικό μου το σχόλιο 8.

  7. Mirror avatar
    Mirror 24/05/2008 20:46:02

    Για το ίδιο πρόσωπο μιλάμε "ανώνυμε 6.19" και πρέπει να σου πω οτι τα πράκτικά της δίκης έχουν δημοσιευτεί σε μηνιαίο περιοδικό με δικηγορικά θέματα όπου αν διαβάσεις τα σχετικά αποσπάσματα απο τα πρακτικά της δικης θα καταλάβεις οτι καμιά φορά το ζητούμενο δεν είναι η σύλληψη των πραγματικά ανώμαλων αλλά η υστεροφημία των μπάτσων και φυσικά η προαγωγη.
    Συμπληρωματικά να σου πω οτι οι δυο δικηγόροι του 72χρονου κινηθηκαν νομικα εναντίον αρκετών υπαίτιων της κατασυκοφαντησης του.
    Επίσης να σου υπενθυμίσω την "ερασιτεχνική" προσπάθεια των μπάτσων να ανακαλύψουν τους διαχειριστές του Indymedia που κατεληξε σε φιασκο και διασυρμό...αλλα δικαιολογουνται γιατι τοτε 2002- δεν ηξεραν και πολλα.

  8. Γ.Κ. avatar
    Γ.Κ. 25/05/2008 01:36:41

    Mirror,

    μπορείς να μου δώσεις τον αριθμό τεύχους και το όνομα του περιοδικού, σε παρακαλώ; Θέλω να μάθω περισσότερα, μ' ενδιαφέρει το θέμα (γενικά, όχι ειδικά για το συγκεκριμένο

  9. Mirror avatar
    Mirror 25/05/2008 18:54:41

    Το περιοδικό λέγεται "Πράξη και λόγος του Ποινικού Δικαίου" είναι συνδρομητικό για δικαστές και δικηγόρους ως επι το πλείστον και το τεύχος είναι το 4ο του 2007. Το άρθεο το έχει γράψει ο ένας εκ των δύο συνηγόρων υπεράσπισης του 72χρονου.
    Αν δεν μπορέσεις να βρείς το περιοδικό μπορώ να σου στείλω το συγκεκριμένο άρθρο με email αρκεί να γνωρίζω σε ποιόν το στέλνω...

  10. Γ.Κ. avatar
    Γ.Κ. 26/05/2008 01:40:28

    Φίλε Mirror,

    άφησα το μέιλ μου στον factorx. Είναι το ονοματεπώνυμό μου. Σ' ευχαριστώ!

  11. Mirror avatar
    Mirror 26/05/2008 20:05:30

    αν δεν βγαλεις άκρη Γ.Κ. άσε μου εδω μηνυμα το email soy

  12. Γ.Κ. avatar
    Γ.Κ. 27/05/2008 11:27:35

    Φίλε,
    δεν μπορώ να βάλω το e-mail μου εδώ. Στείλε ένα μέιλ στον factorx και θα μου το στείλει. Ή ζήτα του το δικό μου.

    Πάντως, σήμερα έγινε αναφορά στην ΝΕΤ (πρώτη γραμμή) για τον 72χρονο και τις αγωγές, σε μια σχετική συζήτηση! Εμένα αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι, ΑΝ η ανικανότητα, ή ό,τι άλλο των μπάτσων, κάνει ανθρώπους να αυτοκτονούν (Γιάννενα) και να σπιλώνονται ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ.

  13. Mirror avatar
    Mirror 27/05/2008 18:18:29

    Σεβαστό οτι δεν μπορείς να βάλεις σε δημόσια θέα το email soy αλλά κι εγώ εν στέλνω email σε έναν άγνωστο ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για κάποιον άλλο άνθρωπο ο οποίος μπορεί να γυρίσει και να πει με ποιό δικαίωμα ασχολούμαι μαζί του.
    Είσαι καλός ρεπόρτερ. Αν ψαξεις να είσαι σίγουρος οτι θα ανακαλύψεις πολλά, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, ούτως ή άλλως οι σωστές έρευνες γίνονται ότν καταλαγιάζει ο θόρυβος γύρω απο ένα θέμα.
    Επισκέπτομαι συχνά το antinews οπότε ελπίζω να μοιραστείς και με τους επισκέπτες σας ότι ανακαλύψεις.
    Καλή επιτυχία Γ.Κ.

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/05/2008 00:10:51

    Σ' ευχαριστώ! Θα βρώ το περιοδικό. Τα λέμε...

  15. ApplyCreditCards avatar
    ApplyCreditCards 28/05/2009 10:12:00

    Hi, good post. I have been wondering about this issue,so thanks for posting. I’ll definitely be coming back to your site.