#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2010 20:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η απέραντη πολιτική μοναξιά της Ντόρας

 



Η Ντόρα Μπακογιάννη επιβεβαιώνει μέρα με τη μέρα δύο πράγματα:

Αφενός την ανικανότητα που θα είχε η ΝΔ να ασκήσει αξιωματική αντιπολίτευση, στη περίπτωση που εκείνη εκλεγόταν, αφετέρου την απέραντη πολιτική μοναξιά της.

Οι βαρύγδουποι τίτλοι που διαβάζουμε αυτές τις μέρες στις εφημερίδες (βλ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ), πως «η Ντόρα πήρε το όπλο της», και παρεμβαίνει στη δημόσια σφαίρα, δεν αρκούν για  να περισώσουν το χαμένο της γόητρο.

Αν όμως μέναμε μόνο στο γόητρο θα ήταν καλά.

Σε αυτή τη περίπτωση, εκτός από πλήρη απουσία ελάχιστης κομματικής πειθαρχίας, είναι φανερή (για μια ακόμη φορά) η αναντιστοιχία της μεγάλης λαϊκής βάσης του κόμματος, με τις «αρχές και τα πιστεύω» της Αγίας Οικογένειας.

Η συμπεριφορά της λοιπόν ως μια «προσωπικότητα της πολιτικής ζωής» και όχι ως ένα μέλος κόμματος, προφανώς και βάζει σε σκέψεις για τη σκοπιμότητά του «στρατιώτη της παράταξης»

Αν και επισήμως, από τη ΝΔ,  κανείς δεν σχολιάζει τις επιλογές της πρώην υπουργού Εξωτερικών, είναι πασιφανές πως οποιαδήποτε προσπάθεια να προκληθούν ρωγμές στη συνοχή της ΝΔ θα βρεθεί αντιμέτωπη με την αντίδραση των 800.000 πολιτών που έδωσαν ισχυρή εντολή στον Αντ. Σαμαρά να διαλύσει τους μηχανισμούς.

Με λίγα λόγια οι θέσεις της για το νέο αυτοδιοικητικό χάρτη της χώρας και για τη παροχή ιθαγένειας στους μετανάστες, δεν πλησιάζουν καν τις ιδέες του μέσου νεοδημοκράτη.

Τότε λοιπόν ..σε τι στοχεύει η Ντόρα; Μήπως σε μια ηρωική έξοδο;

Στελέχη της διατυμπανίζουν από τώρα δεξιά και αριστερά πως στις επόμενες δημοτικές εκλογές θα στηρίξουν Κακλαμάνη (ανεξαρτήτως στο τι θα στηρίξει ο Σαμαράς) και πολλοί διαρρέουν σε δημοσιογραφικούς κύκλους πως στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ.

Αλησμόνητη η φράση: Πασόκ έχουμε ένα και δεν χρειαζόμαστε άλλο.

Κ.Χ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 22/01/2010 20:59:06

    Ο Σαμαράς δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από τους Μητσοτάκηδες. Μέχριτώρα δεν έχουν πετύχει κανένα πολιτικό τους στόχο και η πολυδιαφημισμένη πολιτική τους οξύτητα είναι μόνο στα χαρτιά. Ετοιμαζόντουσαν δεκαπέντε χρόνια για την μάχη της διαδοχής καιέχασαν πανηγυρικά. Ο κόσμος ξέρει και ποιοί είναι και τι πρεσβεύουν. Ο πολιτικός τους εγωισμός δεν αντέχει την ροχάλα που έφαγαν. Θα προσπαθήσουν να παρασύρουν στον γκρεμό για εκδίκηση και τον Σαμαρά και την παράτξη.
    Ο Σαμαράς πρέπει να τους καταγγείλει εντός των κομματικών οργάνων επίσημα ως υπονομευτές και να τους ζητήσει να αποχωρήσουν ή να σιωπήσουν. Αυτό μπορεί να γίνει σε συννενόηση με ιστορικά παραταξιακά στελέχη Μολυβιάτης, Βαρβιτσιώτη κλπ που θα εξηγήσουν τον ρόλο τους.
    Κομματικές ισσοροπίες του στύλ ελέγχο το συνέδριο κλπ δεν έχουν νόημα πλέον νόημα αφού οι κινήσεις αποδεικνύουν ότι έχουν ως στόχο συνολικά την απαξίωση του κόμματος.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Aris. A 23/01/2010 15:45:49

      Μπράβο Αris.A. Είσαι σωστός και εύστοχος όσον αφορά τους Μητσοτάκηδες. Αυτές οι μπούρδες που διέρρεαν τα θυμιατήρια τους ότι τάχατες ο γέροταρνανάς έχει πολιτικό ένστικτο και τρίχες εκ του αποτελέσματος είδαμε ότι πουθενά ειχε δίκιο. Σκοπιανό, πρόεδρος Δημοκρατίας, κόρη παντού έπεσαν έξω. Το μόνο που τους διακρίνει και μ΄αυτό θα μείνουν στην Ιστορία είναι η ικανότητά τους στην ίντριγκα και στη δημιουργία κόμματος μέσα στο κόμμα που είναι ενταγμένοι. Τίποτε άλλο. Εξάλλου, και ο Καραμανλής δεν έκρυψε τη χαρά του που βγήκε ο Αντώνης πρόεδρος κι όχι η Λαίδη Γκάγκα.

  2. Πάνος avatar
    Πάνος 22/01/2010 21:07:20

    "...με την αντίδραση των 800.000 πολιτών που έδωσαν ισχυρή εντολή στον Αντ. Σαμαρά να διαλύσει τους μηχανισμούς."
    Απο τις 800.000 κάποιες χιλιάδες ψηφίσαν και Ντόρα..

  3. smoking area avatar
    smoking area 22/01/2010 21:09:05

    Δεν υποστηριξα, δεν υποστηριζω και δεν θα υποστηριξω ποτε τους Μητσοτακηδες.
    Ουτε καν για εκλογη ΔΣ στο ...χοκεϋ επι χορτου...
    Ομως, απο που προκυπτει η ανικανότητα που θα είχε η ΝΔ να ασκήσει αξιωματική αντιπολίτευση με αρχηγο την Ψηλη?
    Ο βιος και η πολιτεια των πρωην υπουργων δεν ειναι θεμα αρχηγου...
    Ο εσωτερικος διχασμος στη ΝΔ δεν ειναι θεμα αρχηγου...
    Η δεινη οικονομικη κατασταση της χωρας, στην οποια οδηγηθηκαμε μετα απο πεντεμισυ χρονια ...διασκεδαστικης διακυβερνησης, δεν ειναι θεμα (του νυν) αρχηγου...
    Ο Σαμαρας ακομη δεν εχει βρει βηματισμο...
    Τι διαφορετικο θα εκανε η Ντορα?
    Δεν αναφερομαι στην προοπτικη, αλλα στον αντιπολιτευτικο λογο που αρθρωνει η ΝΔ τρεις μηνες μετα την εκλογη αρχηγου.
    Ο,τι θεωρειται σκληρη σταση ειναι η επαναληψη των θεσεων του ΛΑΟΣ...
    Και εδω μπαινει το ερωτημα, Ποιος ειναι ο μεσος ΝΔκρατης που δεν μπορει να εκφρασει η Ντορα?
    Ο μεσος ΝΔκρατης του Μαρτη του 2004?
    Αυτος του Οκτωβρη του 2009?
    Η ο σημερινος μεσος ΝΔκρατης?
    Δεν ειναι οι ιδιοι, γιατι οσο περναει ο καιρος το ... δειγμα κινειται ολο και πιο δεξιοστροφα και ... συρρικνωνεται...
    Και φανταζομαι πως δεν ειναι επιλογη του Σαμαρα η ...συρρικνωση για την ...καθαροτητα

    • Aris M. avatar
      Aris M. @ smoking area 22/01/2010 21:42:28

      Μηπως στο οτι συμφωνεί σε όλα με το ΠΑΣΟΚ?

    • trellokamperos avatar
      trellokamperos @ smoking area 22/01/2010 22:03:22

      30 Νοεμβρίου έγιναν οι εκλογές

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ smoking area 22/01/2010 22:16:40

      Ο μέσος νεοδημοκράτης είναι αυτός που δεν εγκρίνει την απόλυτη διαπλοκή της οικογένειας με την πολιτικοοικονομική ελίτ. Ο μέσος νεοδημοκράτης δεν έχει σχέση με τον Χριστοφοράκο πληρώνει τα ψυγεία που αγοράζει και δεν έχει γεννηθεί στα Χανιά η στο Καρπενήσι για να έχει τύχη σε διορισμό. Ο μέσος νεοδημοκράτης δεν εγκρίνει το πριόνισμα του Εβερτ, του Καραμανλή και τώρα του Σαμαρά. Ο μέσος νεοδημακράτης δεν στήριζε το 2000 Σημίτη όπως Μητσοτάκης και δεν έσπρωξε τον Καρατζαφέρη να κάνει κόμμα για να κόψει την φόρα του Καραμανλή προς την εξουσία. Ο μέσος νεοδημοκράτης δεν στηρίζει την αμερικανόδουλη εξωτερική πολιτική της Ντόρας και την διαφυγή του Καραβέλα στο εξωτερικό. Είναι αυτός που συγχώρησε την αποστασία του Σαμαρά γιατί είχε μια έντιμη βάση αλλά καταψήφισε την ψεύτικη νεοδημοκρατική συνείδηση της Ντόρας. Νεοδημοκράτες δεν ήταν ποτέ οι Μητσοτάκηδες ήταν πάντα με την πάρτη τους.

    • smoking area avatar
      smoking area @ smoking area 22/01/2010 22:49:07

      Αρη Μ.,
      ακομη κι αν ειναι ετσι -που δεν συμφωνω-
      δεν θα μπορουσε να ασκησει αντιπολιτευση?
      Εστω αντιπολιτευση ...λασπης, τη γνωστη, τη ...Μητσοτακικη.
      Σιγα μην ανεχοταν η Ντορα εξεταστικες για Βατοπεδια και Siemens.
      Ολη η Ελλαδα στα ...κεραμιδια θα ηταν.

      Δεν υπερασπιζομαι την Ντορα...
      Απλως περιμενω απ'τον Σαμαρα να αναπτυξει σε ευρυ κοινωνικο ακροατηριο τις πολιτικες του θεσεις που οδηγησαν στην ανατροπη των εσωκομματικων συσχετισμων.
      Να συνδιαμορφωσει το πολιτικο περιβαλλον και να μην αρκειται στους φοβικους αφορισμους των ... εξαπτερυγων.

    • Aris M. avatar
      Aris M. @ smoking area 22/01/2010 23:28:52

      Συμφωνούμε.... αλλά δεν θα έπρεπε όλοι μας να συνειδητοποιήσουμε ότι ο Σαμαράς είναι πρόεδρος 2 μόνο μήνες? Ο Παπανδρέου πόσο καιρό πήρε για να μπορέσει να λειτουργήσει το κόμμα όπως ήθελε. Και μην ξεχνάμε οτι το ΠΑΣΟΚ ήταν "δικό" του κόμμα. Σίγουρα έχουμε όλοι προσδοκίες απο το Σαμαρά. Μήπως όμως είμαστε λίγο υπερβολικοί στις αντιδράσεις μας, και τον κρίνουμε με το "τι θα έκανα εγώ" κριτήριο?
      Οι θέσεις του Σαμαρά είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Όλα τ'άλλα θα έρθουν στην ώρα τους. Κι αν δεν έρθουν εδώ θα είμαστε να τα πούμε...

    • smoking area avatar
      smoking area @ smoking area 23/01/2010 00:00:36

      Aris A.,
      Γνωριζω πολλους που δεν κανουν ή δεν εκαναν αυτα που περιγραφεις και δεν ειναι καν νεοδημοκρατες, ποσο μαλλον ... μεσοι.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ smoking area 23/01/2010 15:53:12

      Αρις.Α Ο Αντώνης δεν ήταν αποστάτης. Ο Μητσοτάκης ύπήρξε και έτσι θα μείνει καταγεγραμμένος στην νεότερη ελληνική πολιτική Ιστορία. Εξάλλου, όταν ένας άνθρωπος (Σαμαράς)βλέπει ότι καταστρέφεται η πολιτική του πορεία και ότι ο αρχηγός του (Μητσοτάκης) τον χρησιμοποιεί για εξιλαστήριο θύμα της πολιτικής του, κι εγώ να ήμουνα στη θέση του θα έφευγα. Επιπλέον, δεν είναι κατακριτέο το γεγονός ότι έφτιαξε δικό του κόμμα (του οποίου ανέστειλε μετά την λειτουργία μεταγενέστερα, για να διευκολύνει την ΝΔ)αλλά να κάνεις κόμμα μέσα στο κόμμα που σε στεγάζει και να πριονίζεις την καρέκλα του εκάστοτε αρχηγού, με απώτερο στόχο να βασιλεύσει κάποτε ένα από τα παιδιά σου που με συνοπτικές διαδικασίες έχρισες πολιτικές οντότητες και τους δάνεισες την πολιτική σου πελατεία.

  4. Spm avatar
    Spm 22/01/2010 21:14:29

    Οτι και αν κανουν στην αγία οικογένεια, δε θα με εντυπωσιάσει, καθόλου.
    Μα καθόλου.
    Αυτοί είναι ικανοι να πουλησουν ο ενας τον άλλο, για να επικρατήσουν στην πολιτική. Οσο για οποιους δεν ειναι μαζι τους, απλά ειναι εχθροί τους.
    Μην εντυπωσιαζεστε, λοιπόν, απ αυτούς ότι και αν δειτε.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/01/2010 21:45:42

    Η αντιπολιτευση με Ντορα θα ηταν πολυ πιο σκληρη,Θα καταγγελλοταν βεβαια για "προδοτικη" και "αντιλαικη". Πολυ απλα η ΝΔ θα ενωνε τη φωνη της με τους Ευρωπαιους και θα απαιτουσε μετρα λιτοτητας αμεσα.Αυτο θα ενθαρρυνε τους ξενους να πιεσουν περισσοτερο.Το ΠΑΣΟΚ φυσικα θα υψωνε λαβαρα εθνικης ανεξαρτησιας αλλα δεν ειμαστε στη δεκαετια του 80.Ισχυρα συμφεροντα που σημερα ειναι ή ανεχονται το ΠΑΣΟΚ θα ενωνονταν με τη ΝΔ και το μηντιακο τοπιο θα αλλαζε.Καλως η κακως η ΝΔ θα γινοταν παλι το "αστικο" κομμα που πιεζει το "σοσιαλιστικο" πιο ευδιακριτα.
    Ο Σαμαρας κανει "εθνικη" αντιπολιτευση,στα οικονομικα σιγονταρει το ΓΑΠ.
    Διαφωνω ομως οτι εχει θεσεις ΛΑΟΣ.Οι θεσεις του στο μεταναστευτικο ειναι μετριοπαθεις.Ουτε ομως της Ντορας πολυδιαφερουν-δειτε τις απαντησεις στοι ερωτηματολογιο της ΟΝΝΕΔ Φαληρου πριν τις εσωκομματικες εκλογες.

    • Παλιός avatar
      Παλιός @ ψυχραιμια 22/01/2010 21:58:43

      Είναι δυνατόν να πιστεύεις πραγματικά ότι αυτά που αποκαλείς ισχυρά συμφέροντα θα ενώνονταν ποτέ με τη Ν.Δ.?

      Όχι αγαπητέ μου, αυτά θα υποστηρίζουν σταθερά το πασόκ για τον απλό λόγο ότι ξέρουν καλά πως με αυτό στην εξουσία είναι πιο εύκολο να ασκηθούν πολιτικές και πελατειακές σχέσεις που εν τέλει τους εξυπηρετούν. Το μόνο που θα πετύχαινε η Ν.Δ. αν ακολουθούσε την πολιτική που λες θα ήταν η ακόμα μεγαλύτερη συσπείρωση της κυβέρνησης και του κοινού της και η παράδοση των αποδιοπομπαίων δεξιών στην κοινή χλεύη.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ψυχραιμια 22/01/2010 22:51:08

      Η Ντόρα και το σόι της ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΔ. Δεν έχουν ψυχικό δέσιμο με την παράταξη και δεν τους ενδιαφέρει κι ολας. Η ΝΔ ήταν το μέσο για να ικανοποιήσουν τις μωροφιλοδοξίες τους. Ο απόβλητος του μεταπολιτευτικού σκηνικού, αυτός που ο Καραμανλής το 1974 δεν ήθελε να βάλει στο ψηφοδέλτιο της ΝΔ Χανίων γιατί ήταν νωπές οι μνήμες του 65, κατάφερε να γίνει αρχηγός της ΝΔ εκμεταλλευόμενος το ταλέντο του στις παρασκηνιακές διεργασίες. Έτσι ο τόπος και η παράταξη το 84 στερήθηκαν τον έντιμο και άξιο Κωστή Στεφανόπουλο. Με μηχανοραφίες, υπόγειες συμφωνίες η Αγία Οικογένεια κατάφερνε πάντα να ανεβαίνει σε αξιώματα και να ικανοποιεί τις μωροφιλοδοξίες των μελών της. Παράλληλα, μεγάλωνε και η περιουσία της φαμίλιας!! Ιδεολογίες, κόμματα, σημαίες, οπαδοί, όλα αυτά δεν ήσαν παρά το σκαλοπάτι για να ανέβουν. Το 1993 ο εξω από δω αναγκάστηκε σε παραίτηση. Έτσι, ξεκίνησε το στήσιμο του παραμάγαζου που τελικό σκοπό είχε την ανάδειξη στην ηγεσία της ΝΔ της Θεοδώρας. Το παραμάγαζο τόσα χρόνια ειδικεύονταν στο πριόνισμα Έβερτ και Καραμανλή. Από κοντά και διάφοροι κανακάρηδες της κυρα Μαρίκας. Κασσίμηδες, Κιλτίδηδες, Γιακουμάτοι και διάφοροι άλλοι που σε μία σοβαρή επιχείρηση του ιδιωτικού τομέα δε θα επιλέγονταν ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΛΗΤΗΡΕΣ. Και ξαφνικά, εκεί που το σχέδιο πήγαινε ρολόι, ήρθε το φθινόπωρο του 2009 και ο περήφανος λαός της ΝΔ να τους χαλάσει τα σχέδια. Για 50 μέρες χάθηκαν από προσώπου γης. Και τώρα ξαναβγαίνουν για να κάνουν αυτό που ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 1950 έμαθε να κάνει αυτή η οικογένεια. Το πριόνισμα. Τη μπαχαλοποίηση. Το θάψιμο της ιστορικής παράταξης που ίδρυσε ο Εθνάρχης το 1974 για να υπηρετεί το λαό και την πατρίδα. Ο Αντώνης δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Από εμάς αντλεί δύναμη. Αν τα βρει σκούρα σε εμάς θα απευθυνθεί ΞΑΝΑ. Και η βάση θα δώσει λύση για μία ακόμα φορά. Η πιο ανήθικη πολιτική οικογένεια της χώρας θα πάρει την απάντηση ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ..

    • smoking area avatar
      smoking area @ ψυχραιμια 22/01/2010 22:54:34

      Ποσους μισθους και συνταξεις παιρνει απ'το Ελληνικο Δημοσιο ρε ψυχραιμια η Οικογενεια?
      Θα μιλησουν τα ...παρασιτα για λιτοτητα?

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 22/01/2010 23:16:40

      Και γιατί τότε ο Κώστας Μπακογιάννης, που ήταν θεσμικός της σύμβουλος στο Υπ.Εξ., έχει θέσεις στο μεταναστευτικό που θυμίζουν πάρα πολύ το τωρινό κατασκεύασμα των ΜΚΟ;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 22/01/2010 23:20:19

      Συγγνώμη, αλλά την δεξιά παράταξη δεν την ίδρυσε ο Καραμανλής το 1974. Μην τρελαθούμε. Ο παππούς μου ήταν στο συλλαλητήριο υπέρ της επιστροφής του Γεωργίου Β΄ το 1935. Σε ποιά παράταξη ήταν; Ήξερε κανείς τότε για Καραμανλή; Καλό είναι να έχουμε ιστορική μνήμη. Η δεξιά παράταξη στην Ελλάδα κατάγεται από την αντιβενιζελική παράταξη και, αν πάμε πολύ πίσω, οι ρίζες της είναι στο λεγόμενο Ρωσικό κόμμα, το φιλορθόδοξο δηλαδή, επί Όθωνα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 22/01/2010 23:28:35

      Ενδιαφέρον, δεν το είχα σκεφτεί... αυτό το από το φιλορωσικό κόμμα...

  6. άστεγος avatar
    άστεγος 22/01/2010 21:49:28

    Nτόρα;
    Ποιά Ντόρα;

  7. loretta avatar
    loretta 22/01/2010 22:03:16

    Αστεγε,,,,

    θα συμπληρωσω και θα επιμενω σε αυτο...Η ΝΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ.

    ...υπομονη λοιπον.

  8. piraxtiri avatar
    piraxtiri 22/01/2010 22:58:24

    ειναι καθαρος ο στοχος.....ΣΥΝΚΥΒΕΡΝΗΣΗ θα ζητησει επισημα το ΠΑΣΟΚ τον μαρτιο απο την ΝΔ....!Αλλωστε στην κατευθηνση αυτη κινουνται ολες οι παρεμβασεις του επιτιμου,του Λ.Κυρκου κλπ....!

  9. loretta avatar
    loretta 22/01/2010 23:43:13

    διαβαστε την παρακατω ενδιαφερουσα αναλυση για την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ.

    http://maxitikoi-polites.blogspot.com/2010/01/blog-post_21.html

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/01/2010 23:50:19

    Tο τι θα πει δεξια πολιτικη διαφερει αν μιλαμε για οικονομικα ή για πολιτιστικα θεματα.
    Θα αναφερω τι εγινε στη Γερμανια που ειχε εκλογες κοντα στις δικες μας : Ενω προηγουμενως υπηρχε συγκυβερνηση Χριστιανοδημοκρατων - Σοσιαλδημοκρατων στις εκλογες σημειωθηκε ρευμα απο τους σοσιαλιστες προς το κεντρωο Φιλελευθερο Κομμα και τωρα εχουμε συγκυβερνηση Χριστιανοδημοκρατων - Φιλελευθερων.Οι Φιλελευθεροι βεβαια ειναι ...... φιλελευθεροι δηλ κατα την ελληνικη ορολογια πιο δεξια απο τους συντηρητικους Χριστιανοδημοκρατες.Η μετατοπιση αυτη ηταν συνειδητη κινηση των μεσαιων στρωματων που εγκατελειψαν τη σοσιαλδημοκρατια απαιτωντας λιτοτητα για να ανακαμψει η γερμανικη οικονομια και ειναι και ενας απο τους λογους που τρωει ξυλο σημερα η ελληνικη κυβερνηση μαζι με το κακο ονομα του ΠΑΣΟΚ γιατι δεν μπορει οι Γερμανοι να αποδεχονται τη λιτοτητα και να ακουν οτι ισως να χρειασθει να πληρωσουν εμας.
    Ισως η Ελλαδα ειναι ανωριμη ακομη για παρομοιες αντιληψεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

    @ Μαρκο Τ
    Δεν αμφισβητω οτι η πλειοψηφια της ΝΔ ειναι πρωην βασιλοφρονες,οχι ομως ολοι.Υπαρχουν και ανθρωποι που υπο κανονικες συνθηκες θα ησαν στην Ενωση Κεντρου αλλα σε καμμια περιπτωση στο ΠΑΣΟΚ.
    Για το Μπακογιαννη δε ξερω,διαβασα τις θεσεις της Ντορας προεκλογικα.
    Εν πασει περιπτωσει τις δικες μου τις εχω γραψει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 23/01/2010 00:16:43

      Το SPD έχασε πολλούς ψήφους προς τα αριστερά. Εκεί την πάτησε. Σου θυμίζω ότι αρχηγός ή συναρχηγός στο αριστερό κόμμα είναι ο Λαφοντέν που τον κυνήγησε ο Σροεντερ από το SPD.

  11. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 23/01/2010 03:22:50

    Ο Εβερτ φταιει (μετα βεβαια τον Καραμανλη Α' ο οποιος τον εβαλε στη ΝΔ για να "πηδησει" στην προεδρια) που δεν εδιωξε το "καθαρμα" του '65, οπως συνιστουσε επιμονα ο Κωστας Παπαιωαννου με το "Ποντικι" του. Θυμιζω οτι ο Κωστας Παπαιωαννου στις 15 Ιουλιου καθε χρονο ρωτουσε "Μητσοτακη, ποσα", δηλαδη ποσα εβαλε στο χερι με την Αποστασια που οδηγησε στη χουντα, στον διαμελισμο της Κυπρου και στα προβληματα στο Αιγαιο που μας εχουν ξεζουμισει, χωρις ποτε το "καθαρμα" του '65 να απαντησει. Τωρα η συσταση απευθυνεται στον κυριο Σαμαρα: Διωξτους ολους για να ξεβρωμισει επιτελους ο τοπος.

  12. Fotini avatar
    Fotini 23/01/2010 06:31:33

    Διων,

    Χανιωτης εισαι η απο Kαπερνησι;

  13. man8os avatar