12/07/2008 15:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αντεπίθεση του δικομματισμού στον …εαυτό του

Να δούμε το ΠΑΣΟΚ με αρχηγό έναν Παπανδρέου και μάλιστα με ηθικό πλεονέκτημα απέναντι σε έναν Καραμανλή που ανέβηκε στην εξουσία με την υπόσχεση ότι η ΝΔ θα κάνει αυτά που υπόσχεται τώρα το ΠΑΣΟΚ να κάνει, ομολογώ πως δεν το περίμενα ποτέ. Το κόμμα που έφυγε το 2004 από την εξουσία, λόγω της απύθμενης διαφθοράς του, αναδεικνύει τώρα την ίδια διαφθορά σε κυρίαρχη πολιτική προτεραιότητα του με το βλέμμα στραμμένο σε δύο μέτωπα : στα σκάνδαλα όπου εμπλέκονται στελέχη της ΝΔ ή της κυβέρνησης και στο εσωτερικό του κόμματος. Από την άλλη μεριά, σύμφωνα με τις σημερινές εφημερίδες, με τη συγκέντρωση της Ολυμπίας (γράφουμε προηγουμένως) ο Κ. Καραμανλής θα επιχειρήσει και πάλι να πολώσει το πολιτικό κλίμα, με απώτερο στόχο να απεγκλωβιστεί η ΝΔ από το σκάνδαλο της Siemens και να βρεθεί μόνο στο κάδρο της διαφθοράς στο ΠΑΣΟΚ. Θα αρχίσει επίσης προσωπικές επιθέσεις στον κ. Παπανδρέου. Σύμφωνα με τις διαρροές από το Μαξίμου (δηλαδή τον κ. Ρουσόπουλο) η τακτική αυτή θεωρείται ως η μόνη αποτελεσματική για να περιοριστούν οι «διαρροές» από ψηφοφόρους της ΝΔ προς άλλα κόμματα και επιπλέον θα δημιουργηθούν έτσι πάλι συνθήκες εσωκομματικής αμφισβήτησης του Γ. Παπανδρέου.

Εμείς τώρα, μονίμως κακόπιστοι, θυμόμαστε ότι την προηγούμενη εβδομάδα ο Γ. Παπανδρέου είχε δηλώσει ότι αναμένει προσωπικές επιθέσεις από την κυβέρνηση σε βάρος του και ζήτησε την συμπαράταξη όλων των στελεχών του ΠΑΣΟΚ. Και τώρα το Μαξίμου μας λέει ότι «τέρμα η ευπρέπεια» και ότι ο Καραμανλής θα αρχίσει να του τα χώνει κανονικά. Ποιο θα είναι το πραγματικό αποτέλεσμα, για να μην σας παραμυθιάζουν; Να εξουδετερωθούν οι εσωκομματικοί τριγμοί στο ΠΑΣΟΚ και να συσπειρωθεί η βάση γύρω από τον αρχηγό. Κάτι ανάλογο θα συμβεί και με τον Καραμανλή. Στην πολιτική ισχύει πάντα το αντίθετο, μην το ξεχνάτε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 12/07/2008 16:16:42

    Είναι ο Γκουσγκούνης σε ένα μπαρ. Η γκόμενα πλένει τα ποτήρια και πίσω της είναι ένα ρολόϊ Τοίχου. Ο Γκοσγκούνης προσπαθεί να δει την ώρα.

    Κάνει δεξιά, κάνει και η γκόμενα δεξιά, κάνει αριστερά, και η γκόμενα αριστερά. Αυτό γινότανε συνέχεια.
    Ο Γκουσγκούνης είχε συφιλιαστεί απαίσια, τον βλέπει η γκόμενα και τον ρωτάει:

    Γκόμενα: Γιατί είσαι τσαντισμένος;

    Γκουσγκούνης: Γιατί δεν βλέπω την ώρα να σε γ*ω!

    γιατι αυτη η σκηνη μου φερνει στο μυαλο το πιο πανω αρθρο σου Fx ?????? παλι δε θα βλεπουμε την ωρα να μας γ*ουν ??????

    Βιτσια για κοριτσια.

    ΠΠ

  2. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 12/07/2008 16:32:08

    "όλα στο φως" μου θυμίζει το σποτάκι που είχε βγάλει η Ελληνοφρένεια. Αυτές οι ηλίθιες ατάκες τύπου "άπλετο φως", "το μαχαίρι στο κόκκαλο" κλπ μας έχουν φάει.

    (Φάκτωρ, περιμένω να γράψεις κάτι και για την πρωτοβουλία του Κ. Σπύρου για την Αγία Σοφία. Το ζήτημα δεν είναι θρησκευτικό, αλλά είναι θέμα σεβασμού στα ανθρώπινα δικαιώματα και αντίστασης στη βαρβαρότητα)

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 12/07/2008 16:44:48

    ΠΚ,
    εχεις διαβασει τις δηλωσεις Σπυρου για το Σκοπιανο???? δεν ειναι σωστο βα μπει σεντονι εδω αλλα σου προτεινω να τις διαβασεις.

    "ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ ΟΙ ΝΤΟΠΙΑΝΟΙ*”!!! "

    http://www.freeagiasophia.org

    σορρυ Fx. μια μικρη παρενθεση στο αρθρο σου.

    ΠΠ

  4. Theodore avatar
    Theodore 12/07/2008 18:32:03

    Εχετε ακουσει καποιες κουβεντες του πρωην υπουργου Ναυτιλιας της ΝΔ, Παυλιδη, σε καποιο ραδιοφωνο;
    Ακουστε τις και θα ξεραθειτε στα γελια, ιδιαιτερα εκει που λεει, ΦΩΣ.
    Γελια σας λεω.

  5. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 12/07/2008 20:19:38

    η νεοδεξιά κυβέρνηση πέφτει στον λάκκο της ηθικολογίας που κατά κόρο δημιούργησε ως αντιπολίτευση...περαστικά τους.

  6. YiannisM avatar
    YiannisM 12/07/2008 21:15:32

    Από τα σχόλια των ανωνύμων διαπιστώνω ότι ο Θεόδωρος το παρακολουθεί ανελλιπώς το antinews..

  7. YiannisM avatar
    YiannisM 12/07/2008 21:16:31

    ξέρετε, αυτός που πριν ήταν Θοδωρής..

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/07/2008 21:30:17

    Κάθε Καραμανλής έχει τον Θόδωρό του...

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 12/07/2008 21:34:48

    σορρυ αλλα ο Τσουκατος ειναι ο μονος αρχι..ος ! οι αλλοι ειναι κοτες και πιστουνια. Οχι οτι τον γουσταρω, αλλα βγηκε αντρικια και εκανε τις δηλωσεις και ανελαβε και τις ευθυνες του. Προσωπικα δεν θυμαμαι αλλον να το εχει κανει στην προσφατη ιστορια της Ελλαδος. κανω λαθος????

    Απο Τζεφρυ, ποντικομαμες, Μισελ, Μαντεληδες και Βαγγεληδες και Ακηδες... εχουμε πολλους.. Εναν μακγκα δεν ειδα. Ολοι ειναι φτερααααααα καλε φτεραααα. Θα ρθει η ωρα τους.

    Ο αλλος πηδηξε απο τον 4ο γιατι ξενογαμουσε. Ειμαστε σοβαροι?

    Τσεκου - Τσουκατος.

    ΠΠ

  10. Helmut avatar
    Helmut 14/07/2008 11:20:08

    Ωραία μπροσούρα...

    Έχει τον Τσουκάτο μέσα; Γιατί νομίζω ότι από το ΠΑΣΟΚ είναι ο μόνος που είναι διατεθιμένος να μας "φωτίσει"...