#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2011 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αντεπίθεση αρχίζει



Η σημερινή τοποθέτηση του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας ήταν καταλυτική. Τα μηνύματα ξεκάθαρα:

1. Ο Αντώνης Σαμαράς  έδειξε αποφασισμένος να απευθυνθεί απ’ ευθείας στο λαό για να διαμορφώσει  μια νέα  κοινωνική πλειοψηφία.

2. Αυτή η  πλειοψηφία θα σχηματιστεί  μέσα από  καθαρές σχέσεις με την κοινωνία. Χωρίς «ενδιάμεσους»,   «μιντιάδες», «κομματικούς φεουδάρχες», «διαπλεκόμενα συμφέροντα»  και κυρίως χωρίς «εξαπτέρυγα».

3. Έδωσε μια οριστική απάντηση προς  όλους εκείνους που, στο προσκήνιο ή  το παρασκήνιο της πολιτικής,  διακινούν σενάρια συγκυβέρνησης για να βγάλουν κάποιους από τα προσωπικά και πολιτικά τους αδιέξοδα. «Δεν θα  συναινέσω σε θεόσταλτες έξω-θεσμικές λύσεις», είπε.

4. Ο Αντώνης Σαμαράς  στοχεύει στην αυτοδυναμία. Δεν επιδιώκει να γίνει «εταίρος» σε κυβερνητικό σχήμα. Θα επιζητήσει προσωπική εντολή διακυβέρνησης γιατί  έχει μια εναλλακτική πρόταση εξουσίας.

5. Η εντολή αυτή δεν θα είναι μια λευκή επιταγή, αλλά θα στηρίζεται σ’ ένα πρόγραμμα που θα ανακοινώσει σύντομα.

6. Έδειξε ότι δεν έχει χάσει την επαφή του με τον κόσμο και γνωρίζει την κατάσταση: "Αντιλαμβάνομαι και τις μνήμες και τους δισταγμούς του απλού πολίτη...."

Τέλος, έδειξε ότι  πατάει στο έδαφος και ξέρει τι συμβαίνει.  Έχει επίγνωση ότι το εγχείρημα δεν είναι εύκολο, αλλά δήλωσε αποφασισμένος να  τα  καταφέρει: «Οι ιδέες μας κερδίζουν έδαφος παντού. Θα κερδίσουν και στην Ελλάδα!»

Η αντεπίθεση αρχίζει. Απομένει να δούμε ποιοι  μπορούν να ακολουθήσουν και ποιοι θα μείνουν πίσω αναμηρυκάζοντας συνταγές και πρακτικές του παρελθόντος.

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.M. avatar
    A.M. 29/03/2011 22:21:57

    Εγώ θέλω να ζήσω την μαγική στιγμή της γενικής επίθεσης.
    Γιατί για την ώρα πάντως μόνο αψιμαχίες βλέπω.

  2. nick avatar
    nick 29/03/2011 22:31:14

    Δεν έχει δικαίωμα να λείπει κανείς...Για την Ελλάδα ρε γαμώτο,για το μέλλον μας,για τα παιδιά μας.Ο σκληρότερος εχθρός του σάπιου συστήματος,η μεγαλύτερη ελπίδα μας!

  3. thanasis avatar
    thanasis 29/03/2011 22:51:54

    η γενικη επιθεση εχει αρχισει εδω και καιρο
    το καινουργιο στρατηγειο της συγγρου
    ειναι το βημα απο οπου ο χειμμαρος
    της σιωπηλης πλειοψηφιας θα κατα
    λαβει τα θερινα ανακτορα της συμμο
    ριας των προθυμων,σε αυτη την προσπαθεια
    θα εχει αντιπαλους τα διαπλεκομενα
    που του συνφερει η ανυπαρξια των
    ανυπαρκτων κυβερνητων

  4. sawas avatar
    sawas 29/03/2011 22:52:49

    4. ......και αν δεν πάρει αυτοδυναμία τι θα κάνει? ξανά εκλογές? Πλάκα κάνεις?

    Οι καλές προθέσεις μας τελείωσαν. Ρεαλιστικές λύσεις είναι το ζητούμενο όσο και αν πονάνε.....

    • loretta avatar
      loretta @ sawas 29/03/2011 23:24:31

      ενοειται οτι δεν θα μπει στην λογικη συγκυβερνησης εαν δεν παρει αυτοδυναμια...που ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ.!!

      • sawas avatar
        sawas @ loretta 29/03/2011 23:30:24

        εναλλακτική έχεις? έχει? όλα τα άλλα είναι "άλλα λόγια να ......"

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ sawas 30/03/2011 10:16:43

          Το θέμα δεν είναι αγαπητέ αν έχουμε εναλλακτική εμείς. Το θέμα είναι αν έχει εναλλακτική η Ελλάδα. Αν ο Αντώνης πει ότι "δεν κάνω συγκυβέρνηση" (που το είπε και έτσι είναι το σωστό για τη χώρα, να μην γίνει συγκυβέρνηση), τότε ο λαός έχει την ωριμότητα και το έχει αποδείξει να εκλέξει αυτοδύναμη κυβέρνηση.

          Και το 2009 υπήρχαν ανάλογοι προβληματισμοί, όμως τελικά ο λαός έχει πάντοτε την ωριμότητα αυτήν. Ας θυμηθούμε και το 1989-90. Δεν υπάρχει εναλλακτική στην Ελλάδα, πλην των ισχυρών κυβερνήσεων.

  5. αχ κουλα!! avatar
    αχ κουλα!! 29/03/2011 23:14:53

    κοίτα σύμπτωση: 29 του μηνός και σήμερα!!!

  6. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 29/03/2011 23:15:38

    “Αντιλαμβάνομαι και τις μνήμες και τους δισταγμούς του απλού πολίτη….”

    Αμ έπος, αμ έργον. Αφού το αντιλαμβάνεται, ας επαναφέρει την πρότασή του για έλεγχο τού πόθεν έσχες όλων όσων διετέλεσαν υπουργοί και υφυπουργοί από το 1974 μέχρι σήμερα. Κι ακόμα καλύτερα αυτό να επεκτεινόταν και στους συγγενείς πρώτου βαθμού (τουλάχιστον) και όσα χρήματα ή περιουσιακά στοιχεία δεν αιτιολογούνταν να κατάσχονταν. Να δεις για πότε θα απαλασσόταν η πολιτική ζωή τής χώρας από τα περισσότερα βαρίδια (και βέβαια και η ίδια η ΝΔ) και θα έμπαινε και κάμποσο χρήμα στο ταμείο τού κράτους. Και μια καλή αρχή θα ήταν από τον περιβόητο πρώην υπουργό τής ΝΔ που φέρεται να έχει 168 εκατομμύρια Ευρώ (αδήλωτα) σε λογαριασμούς.

  7. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 29/03/2011 23:29:28

    Βλέπω εκλογές μετά από Δυο(2) Χρόνια, εφόσον πέρασαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα Νομοσχέδια που άλλη Κυβέρνηση ούτε καν αναφορά δεν θα έκανε.

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ Ταλάντη 29/03/2011 23:37:03

      δεν ήρθαν ακόμη τα δύσκολα! όταν θα ζητούν απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων να δεις τι θα γίνει....

  8. Αιμιλια Σ. avatar
    Αιμιλια Σ. 29/03/2011 23:44:26

    μάλλον διαβάζετε άλλα, αλλού, και με χοντρά κομματικά γυαλιά!!

  9. Λαρισαίος avatar
    Λαρισαίος 29/03/2011 23:45:57

    Ωραία τα λέει, αλλά αυτό το κάνει και ο ΓΑΠ. Περιμένουμε (ακόμα περιμένουμε, ενάμιση χρόνο τώρα) να δούμε σοβαρή αντιπολίτευση.

  10. Aris. A avatar
    Aris. A 30/03/2011 01:02:22

    Οι εποχές που έρχονται για την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων που είχαμε μάθει κάθε χρόνο και καλύτερα χωρίς να γνωρίσουμε δυστυχία, πείνα και πόλεμο θα είναι πρωτόγνορες.

    Η οικονομική κρίση πλέον αγγίζει όλους το πισωγύρισμα είναι δεδομένο και οι άνθρωποι που αντιλαμβάνονται τι συμβαίνει θέτουν ως στόχο την "αξιοπρεπή επιβίωση".

    Η κρίση μας βρίσκει ξεβράκωτους με κράτος κοινωνία θεσμούς διαλυμένα.

    Η αντιμετώπιση τέτοιας θύελλας απαιτεί στοιβαρούς πολιτικούς με αντοχή που μπορούν να σηκώσουν φορτίο.

    Ομάδα αποφασισμένη δυναμική με θάρρος και κυρίως με σκοπό και στόχο.

    Σωστά απορρίπτει την συγκυβέρνηση.

    Σιγά μην αποτελεί λύση η κυβενρητική κακαβιά που προωθείται από ένα συνολύθευμα αποτυχημένων και παρκαρισμένων πολιτικών.

    Το ποιό επικίνδυνο για το μέλλον μας είναι η έλλειψη ευρυματικότητας των ανθρώπων του παρασκηνίου που θεωρητικά διαθέτουν ποιο προχωρημένη σκέψη απο τον μέσο πολίτη.

    Αν η πρόταση του συστήματος εξαντλείται στην πρόταση κυβέρνηση με ολίγη από Καρατζαφέρη είναι να φεύγουμε από την Ελλάδα πριν την δοκιμάσουμε.

    Περισσότερες πιθανότητες έχετε να ζήσετε αν σας χειρουργήσω εδώ παρά να φέρει αποτέλεσμα κυβέρνηση με Γεωργιάδη και Αιβαλιώτη.

    Η ΝΔ με την σημερινή της στελέχωση είναι και μέρος του προβλήματος.

    Με τους πολιτικούς "΄ελαφρών βαρών" που διαθέτει σήμερα θέλει επαναδιάταξη και ανανέωση.

    Χρέος του Σαμαρά είναι να γεμίσει τις επόμενες λίστες των εκλογών με πετυχημένους και ικανούς ανθρώπους.

    Χρέος δικό μας είναι να τους αναδείξουμε σε βουλευτές.

    Σωστά παρακάμπτει την γνωστή καμαρίλα και παραπολιτική της ΝΔ.

    Υπάρχουν σοβαρά πράγματα για να ασχοληθεί.

    Ας το πάρει απόφαση μέχρι τις εκλογές ότι αυτό το υλικό έχει και ας πάρει την ομάδα πάνω του.

    Νομίζω ότι πρέπεινα γίνει περισσότερο επιθετικός και λιγότερο φοβικός.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Aris. A 30/03/2011 06:09:35

      Υπαρχει στο σχεδιο μεγαλη ενδυναμωση του Ισλαμικου στοιχειου στην Ελλαδα. θα φερουν τον Ελληνα αντιμετωπο με αυτους για να ελεγξουν την λαϊκη οργη και οποιος αντεξει την προ-μελετημενη εξαθλιωση. θα ειναι πανευρωπαϊκο το κολπο. Αρχιζει και γινεται αντιληπτο απο το πως διαχειριζωνται και ξεκινησαν τις επαναστασεις στη Νοτια Αφρικη και μετα εμφανισαν απο το πουθενα επαναστατες και στη Λιβυη. Ειναι σχεδια διαχειρησης των ντοπιων πλυθησμων αυτα απο την Αιγυπτο, Λιβυη, Συρια μεχρι και την Ελλαδα, Ισραηλ. Πλυθησμων που θα αντιδρασουν και ηδη αντιδρουν σε ενα νεο κοινωνικο, πολιτικο, στρατιωτικο status quo της Μεσογειου, της Βαλκανικης και κατα προεκταση της ιδιας της Ευρωπης.

  11. zio avatar
    zio 30/03/2011 01:34:51

    περί επιλεκτικής μνήμης.
    h**p://www.aixmi.gr/index.php/aristerirosyni-exei-epilektiki-mnimi/

    εύγε, άλλη μια επιτυχία!

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 30/03/2011 18:17:47

    Ἄν, ἂς ποῦμε, ἡ προκείμενη ὁμιλία ἀναμεταδίδετο (ἔστω ἕνα χαρακτηριστικὸ κομμάτι της) ἀπὸ τὴν τηλεόραση ἢ τὰ δελτία τῶν 8, ὄντως ὁ κόσμος θὰ ἀντιλαμβανόταν μιὰ σοβαρὴ ἀλλαγὴ στὴν ΝΔ. Η ὁμιλία ὅμως δὲν φτάνει οὔτε κἂν σὲ ἕνα μεγάλο κομμάτι τῶν πολιτικοποιημένων, ἐνῷ στὸν κόσμο παρουσιάζεται μέσω τηλεοράσεως καθημερινὰ τὸ κάκιστο (κατὰ πλειονότητα) πολιτικὸ προσωπικὸ τῆς ΝΔ, τὸ ὁποῖο ἀνασύρει "μνῆμες" καὶ γεννᾶ "δισταγμοὺς" (τὸ λιγώτερο...).

    Μοιάζει νὰ λείπει ἡ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ καὶ ἡ ΣΩΦΡΟΣΥΝΗ (συλλύβδην, ἡ ¨διάκριση¨) στὴν ἐπαφὴ μὲ τὸν πολίτη. Δηλαδὴ ἡ ἐπίγνωση τοῦ ὅτι "ἀπὸ τὰ 40 ποὺ λέμε, κάτω θὰ φτάσει τὸ 1- καὶ πρέπει νὰ ἐπιλέξουμε ἐμεῖς *ποιό* 1/40 θέλουμε νὰ φτάσει κάτω".

    Παράδειγμα, ἡ ὑπηρεσία blogs (blogs@nd.gr) τῆς ΝΔ. Ἂν κανεὶς διαπράξει τὸ λάθος νὰ ἐγγραφεῖ, θὰ λάβει καθημερινὰ τὰ 800 μέηλ-ἀνακοινώσεις τοῦ κάθε ἑνὸς μέλους ἀπὸ τὸ XVI Σύνταγμα Τομεαρχῶν, Ἀναπληρωτῶν καὶ Λοιπῶν. Τὸ Νέο στὸν λόγο τῆς σαμαρικῆς ΝΔ πνίγεται στὴν πολυλογία τῶν κυβερνησάντων ἐπὶ Καραμανλῆ καὶ τῆς κάθε ἀνθυπομετριότητας, ἐνῷ τὸ ἀποτέλεσμα μόνο spam θυμίζει. Αὐτὸ εἶναι ἁπλῶς ἐνδεικτικὸ τῆς ἀνοικονομίας στὸν λόγο τῆς ΝΔ. Ἂν -ἄν!- μόνο ὁ Σαμαρᾶς μπορεῖ νὰ μιλήσει γιὰ Νέα Μεταπολίτευση, τότε οἱ ὑπόλοιποι τῆς ΝΔ πρέπει -πρέπει!- νὰ τὸ βουλώσουν. Καὶ νὰ πᾶνε νὰ κάνουν δεντροφύτευση μὲ τὸν Παπαμιμίκο.

  13. ΕΛΛΗ avatar
    ΕΛΛΗ 30/03/2011 22:22:46

    ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ 'ΜΙΝΤΙΑΔΕΣ'.ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ,Ο κ.ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ,ΚΑΠΟΤΕ, ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ.ΑΝ ΠΕΙΣ ΔΕ ,ΟΤΙ ΚΥΒΕΡΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΥΣ,ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΠΟΛΕΜΟ,ΟΠΩΣ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.