24/01/2011 23:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αντίληψη του Mega περί ενημέρωσης

Είναι περιέργη, επιεικώς θα έλεγα, η αντίληψη του...Μεγκάλου Καναλιού περί ενημέρωσης. Οι καλοί μας οι εκδότες, που μόνο μέλημα, ως φαίνεται, έχουν να τσιμπήσουν τίποτα πενταροδεκάρες από το υστέρημα του Ελληνα φορολογούμενου, για να μπαλώσουν τα χρέη τους βαφτίζοντας το αναίσχυντη κυβερνητική δοσοληψία , ως επιδοτούμενη μετάβαση στην ιντερνετική ενημέρωση, αγνόησαν επιδεικτικά την συζήτηση για την εξωτερική πολιτική. Ως είδηση, βρέθηκε να παίζει προτελευταία, στις 9 παρα δέκα, λίγο μετά τα φαρμακεία, τις κορώνες Λοβέρδου στα πρωινάδικα και τις τσιρίδες της κυρίας Τσόνογλου για την Ζήμενς. Αν αυτό δεν είναι διακριτική μεταχείριση εις βάρος της Νέας Δημοκρατίας και του Αντώνη Σαμαρά, τι ακριβώς είναι;  Αντικειμενική ιεράρχηση ειδήσεων;...

Αγέλαστος Πέτρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/01/2011 00:03:27

    Γιατί το MEGA στις βραδυνές του ειδήσεις δεν είχε εκπρόσωπο της Ν.Δ.;

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 00:07:00

    ταχει πει ο τζαβαρας ολα.καραγκιοζηδες.

  3. Αλέξης avatar
    Αλέξης 25/01/2011 00:11:35

    Εκτός από τις ευθύνες των πολιτικών για την κατάσταση που φτάσαμε την τελευταία 20ετία θα πρέπει κάποτε να συζητήσουμε και τις ευθύνες των ΜΜΕ για την παραπληροφόρηση του κόσμου. Κι επειδή το MEGA έπαιξε πάντα πρώτο ρόλο στην επιλεκτική πληροφόρηση, θα πρέπει κάθε φορά που ασκεί κριτική για την κατάσταση της χώρας να απαντούμε άμεσα πως κι αυτοί είναι συνυπεύθυνοι ως πόλος (ασύδοτης) εξουσίας και ως κανάλι υψηλής τηλεθέασης.

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 25/01/2011 00:12:32

    Ο Πρετεντέρης πάλι τον Σπηλιωτόπουλο κάλεσε απόψε να του κάνει αβάντα.

    Α ρε Αρη πάλι εκτός κλίματος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Aris. A 25/01/2011 00:43:02

      Εντελώς εκτός κλίματος όμως.

  5. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2011 00:13:02

    Λέμε σε φίλους και γνωστούς να μην βλέπουν ειδήσεις στο Mega.
    Το κάνω ήδη και πιάνει.

  6. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 25/01/2011 00:19:58

    Δύο πράγματα πρέπει να συμβαίνουν για να βλέπεις μεγκάλες ειδήσεις η να είσαι πασοκ και άγιος ο θεός η να έχεις ατσαλένια νεύρα!

  7. δημης avatar
    δημης 25/01/2011 00:39:39

    γΙΑ ΠΡΑΒΝΤΑ ,ΑΒΑΝΤΙ ΥΕΝΕΔ ΚΛΠ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ....

  8. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 25/01/2011 00:40:09

    @ Orestios
    Δεν ξερω αν πιανει η δική σου προτροπη σε φίλους και γνωστούς να μην βλέπουν ΜΕΓΚΑ, αλλά εγω αυτό που κάνω 2-3 φορές την ημέρα ειναι να "στολίζω" μέσω emails τους ΜΕΓΚΑλοδημοσιογράφους με διάφορα κοσμητικά ξεκινωντας απο το πρωι με τον Καμπουρακη-Οικονομέα (σημερα πάλι μου χάλασε η μέρα πρωι-πρωι αφού οσο επαιρνα πρωινο πριν φυγω για το γραφείο, ετρωγα στην μουρη για μια ακομα φορά την Κοραη, τον Σαραντακο και τον Μητρόπουλο. Ο Παπαχρήστος μου ελειψε τελευταία).
    Μου φαίνεται ομως οτι ελάχιστοι θα ειναι αυτοί που κάνουν το ίδιο. Ολοι οι άλλοι εδω είναι για να επιβεβαιώνουν τα αυταπόδεικτα, διατυπώνοντας σχόλια και παρατηρήσεις μόνο!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ DeltaLamda 25/01/2011 00:42:06

      DeltaLamda,
      εχω την εντύπωση οτι την θέλεις την ταλαιπωρία για να κάθεσαι να τους βλέπεις

    • Orestios avatar
      Orestios @ DeltaLamda 25/01/2011 00:47:47

      Θα συμφωνήσω με τον Κώστα Ροδινό.
      Χαλιέσαι λιγότερο αν δεν βλέπεις τα ζόμπι του Mega και πετυχαίνεις καλύτερα τον σκοπό σου με το να απαξιώνεις σε γνωστούς και φίλους τα μορμολίκια της δημοσιογραφίας.
      Προτείνεις ενημέρωση με νόημα από σάιτ όπως το antinews.
      Μέχρι και στην Αμερική πλέον στέλνω το μήνυμα της απαλλαγής από τα φαληρισμένα και εξευτελισμένα ΜΜΕ της ΠΑΣΟΚικής προπαγάνδας

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Orestios 25/01/2011 03:36:03

        Κι εγω το ιδιο κανω..!!
        Σιγα μη χαλασω το στομαχι μου βλεποντας τους μα..ακες των πασοκικων μμε....ξερω παντα τι θα λενε οποτε δεν ασχολουμαι..
        Ενημερωνομαι προσεκτικα/επιλεκτικα και διασταυρωνω κι ετσι
        εχω την εικονα μπροστα μου που δεν εχει δυστυχως ο πολυς κοσμος
        που κοιταζει κι ακουει από ολα τα μμε κι ετσι γεμιζει με σκουπιδια..

  9. an.vorinos avatar
    an.vorinos 25/01/2011 01:26:13

    Oxi δεν βλεπουμε το καναλι των εργολαβων αλλα και τι να δουμε ολη η ενημερωση παντου ειναι ιδια ,γι αυτο εχω κλεισει την TV ουφ

  10. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 25/01/2011 06:23:46

    Στην καλλίτερη περίπτωση αυτό που προτείνουν μερικοί φίλοι (δηλ. μην βλέπετε τηλεόραση) είναι παθητική αντίσταση. Αυτό που χρειάζεται είναι δυναμική (ειρηνική, για να μην παρεξηγηθούμε) αντίσταση. Καθιστική διαμαρτυρία διαρκείας έξω από το ΜΕΓΑ. Όλα τα άλλα είναι λόγια για να περνά η ώρα και για να έχουμε και την ψευδαίσθηση ότι κάποιοι ήμαστε (αφού μας δίνεται η δυνατότητα να γράφουμε εδώ, και να μας διαβάζει όλη η Ελλάδα). Αυτοί που συνεχώς ζητούν πιο δυναμική αντιπολίτευση από τον Σαμαρά, ας μπούνε μπροστά και μια φορά για το καλό παράδειγμα. Εμείς εδώ οργανωνόμαστε για κινητοποιήσεις και διαμαρτυρίες μπροστά από Ελληνικές Πρεσβείες και Προξενεία μέχρι να ευαρεστηθούν οι ‘προοδευτικές και δημοκρατικές δυνάμεις’ να μας επιτρέψουν να εξασκούμε το συνταγματικό μας δικαίωμα της ψήφου στο μέρος που διαμένουμε και εργαζόμαστε (δηλ. στο εξωτερικό).

  11. Β.Ν avatar
    Β.Ν 25/01/2011 06:37:13

    Από παράνομα λειτουργούντα κανάλια τι να περιμένει κανείς. Υποτέλεια και οσφυοκαμψία.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/01/2011 08:51:11

    Επειδή το πραγμα θα πάει σε "Αντίσταση" και να μου το θυμηθείτε, καιρός είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι το Μέγκα δεν είναι "μέσον", αλλά ο εχθρός.

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ archaeopteryx 25/01/2011 12:28:53

      Beware of the Dark Side of the Force!

      “Yes, a Jedi's strength flows from the Force. But beware of the dark side. Anger, fear, aggression; the dark side of the Force are they. Easily they flow, quick to join you in a fight. If once you start down the dark path, forever will it dominate your destiny, consume you it will, as it did Obi-Wan's apprentice.”

      Master Jedi Yoda, Phd
      Jedi Temple
      Office 2579, 1576 Floor, Coruscant System

  13. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/01/2011 10:18:26

    Εγώ εδώ και καιρό ενημερώνομαι από τα blogs αλλά καμμιά φορά βλέπω και ΜΕΓΚΑΦΟΛΑ μόνο και μόνο να βλέπω την ξεφτίλα των τσιμοτρεμοκαψήδων. Που είσαι Νικολόπουλε,Κλιγκόπουλε και Τζαβάρα Μεγκαλοφάγοι.

  14. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 25/01/2011 12:20:07

    Μα Αυτό Προσπαθώ να πω τόσους Μήνες!

    Το σύστημα MEGA είναι δεδομένο! Παίζουμε εκτός εδρας, στο Anfield, στο Camp Nou αυτό δεν προκειται ν' αλλαξει, για να σπάς κάθε φορά το μπλόγκ, πρέπει να πετάς την πέτρα στην βιτρίνα!

    Φυσικά αυτή δεν είναι δουλειά του προέδρου, σαν τις γελοιότητες του ΓΑΠ στα δακρυγονα, αλλά χρειάζονται Τζαβέλες, Καμμένοι και Γκλέτσοι, την πολιτικό πολιτισμό του Αντώνη΄, όπως και παλαιότερα του Κ.Κ. τον κρύβουν ευκολά κάτω από το χαλί, τους "καραγκιόζιδες" του Τζαβέλα δεν το "μαζεύουν" ευκολα.

    Θα το πούν και θ'ακουστεί θέλουν δε θέλουν. Στην Βουλή θέλει αντιπολίτευση, στο ίντερνετ ιδεολογία και στα ΜΜΕ προπαγάνδας θέλει... Προπαγάνδα.

  15. μαρια avatar
    μαρια 25/01/2011 14:52:29

    Κλείστε τις τηλεοράσεις τελείως . Ζήτω η εναλλακτική ενημέρωση !! Μόνο στα blogs και να συσπειρωθούμε ειρηνικά γυρίζοντας τις πλάτες στα "παραμύθια για μικρά παιδιά" που τεχνηέντως μας σερβίρουν . Αυτοί πρέπει να φοβούνται και όχι εμείς. Σταματείστε και την αγορά συγκεκριμένων εντύπων που κάνουν την δουλειά του κυβερνητικού εκπροσώπου καλύτερα και από τον ίδιο ...

  16. Steve A. avatar
    Steve A. 25/01/2011 16:39:26

    Αυτα τα διευθαρμενα συγκροτήματα επιζουν μόνο με παροχές υπηρεσιών για χρόνια τώρα έχουν αναλλαβει το ΠΑΣΟΚ με το αζημίωτο και λειτουργούν ως φερεφωνα και εκπρόσωποι μέσω των ΜΜΕ και τις φιλαδες τους (βλεπε MEGA ποιο σκληρο και απο το ΠΑΣΟΚ )
    Τα οποία κατα καιρούς τα χρησιμοποιούν ως μοχλούς πίεσης στην κάθε κυβέρνηση για να περνούν τα έργα με αδιαφανείς διαδικασίες αυτα τα εκδοτικά κέντρα έχουν διδάξει την διαπλοκή και εάν δεν υποκυπτεις στις πιέσεις τους αρχίζει η διαδικασία λάσπης (βλέπε Έθνος, Βήμα,Νέα και Mega με Πρετεντερηδες, Τρεμες, Καψηδες και Τσιμες ειδατε τσιρακια με μεγάλη εμπειρία στην παραπλοιροφορηση )
    Δεν σας κάνει εντύπωση πως όλα αυτα τα έντυπα έχουν αρνητικούς ισολογισμούς αλλα ακόμη λειτουργούν με ασυλία ποιος θα τα ελέγξει ο Καπελερης του ΣΔΟΕ η ο Παπακωσταντινου ας είμαστε λίγο σοβαροί πως οι υπάλληλοι θα ελέγξουν τα αφεντικά τους καταλάβατε ?

  17. NONOS avatar
    NONOS 26/01/2011 00:08:33

    Ουτε οταν εχει ποδοσφαιρο δε βλεπω το μπετοκαναλο προτιμώ το ραδιο απ το να πατησω το κουμπι του.
    Αυτοι παιδι μου και τις διακοπες νερου της ΟΥΛΕΝ τις καταλογιζουν στη ΝΔ, και ισως να φταιει και ο παπούς ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ που δεν εκενε σωστα τα δικτυα υδρευσης ως υπουργος δημοσιων εργων.