Η ανατροπή είναι στο χέρι μας!
24/01/2015 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ανατροπή είναι στο χέρι μας!

Το παιχνίδι γυρίζει και μέχρι το 90ο λεπτό δεν υπάρχουν νικητές. Η ανατροπή είναι κοντά αρκεί να μην υπάρξει απογοήτευση και εφησυχασμός. Οι νεοδημοκράτες, οι κεντρώοι, οι ευρωπαϊστές δεν πρέπει να αφήσουν να συμβεί το έγκλημα μπροστά στα μάτια τους. Η ώρα της ευθύνης είναι τώρα, η ώρα της Ελλάδας πλησιάζει.

Όπως είναι γνωστό, στο πόλεμο δεν πας για να ηττηθείς. Αν πας με τα χέρια κατεβασμένα τότε σίγουρα ο αντίπαλος θα σε σαρώσει. Έτσι και στις εκλογές, οι μάχες δίνονται στο πεδίο κι όχι στα γκάλοπ των νταβατζήδων που μόλις είδαν τον Αλέξη… ανακάλυψαν τον μεγάλο ηγέτη της Ελλάδας.

Λίγες ώρες προτού ανοίξουν οι κάλπες η Νέα Δημοκρατία αλλά και γενικότερα οι δυνάμεις της ευθύνης, της ευρωπαϊκής προοπτικής και της αναγέννησης της χώρας, πηγαίνουν να αντιμετωπίσουν τον άκρατο λαϊκισμό. Ο ΣΥΡΙΖΑ τα έδωσε όλα, υποσχέθηκε τα πάντα και χάιδεψε τα αυτιά όλης της κοινωνίας. Αν και γνωρίζει πως δεν μπορεί να υλοποιήσει τίποτε από αυτά, εντούτοις η εύκολη υποσχεσιολογία πέρασε στον κόσμο, τουλάχιστον μέχρι αυτή τη στιγμή.

Όμως, δεν πρέπει ο ελληνικός λαός να πέσει ξανά στην τρύπα των υποσχέσεων. Το πάθημα των προηγούμενων ετών πρέπει να γίνει μάθημα. Είναι αδιανόητο να ξαναπιστέψουμε το σύνθημα «λεφτά υπάρχουν» όταν ακόμη και στην Κουμουνδούρου γνωρίζουν ότι η κατάσταση είναι δύσκολη κι έγινε δραματική με την προκήρυξη των εκλογών.

Αν ο ΣΥΡΙΖΑ γίνει κυβέρνηση το πρώτο που θα κάνει είναι να… ανοίξει την ΕΡΤ, δείγμα του πώς θα κυβερνήσει. Επίσης, θα φέρει νόμο για επαναφορά της 13ης σύνταξης, η οποία θα δοθεί, αν δοθεί σε… 10 μήνες. Φύκια για μεταξωτές κορδέλες δηλαδή. Το δε τρίτο μέτρο του θα είναι να θεσμοθετήσει τα 751 ευρώ βασικό μισθό. Ποια επιχείρηση μπορεί να δώσει τώρα τόσα χρήματα; Και ποια θα το κάνει; Θα γεμίσει η χώρα με στρατιές ανέργων αφού οι απολύσεις είναι το επόμενο βήμα.

Όπως αντιλαμβάνεστε, τα μέτρα των.. πρώτων ημερών του Τσίπρα είναι τόσο ψεύτικα όσο κάλπικη είναι και η Αριστερά του Κολωνακίου που θέλει να κυβερνήσει.

Γι’ αυτό ο κόσμος δεν πρέπει να τους αφήσει να αλώσουν την εξουσία. Δεν μπορεί ο λαός να βάλει την οργή του πάνω από το συναίσθημα της κοροϊδίας που ήδη αισθάνεται. Ενώ ξέρει ότι ο Τσίπρας τον δουλεύει ψιλό γαζί είναι έτοιμος να κάνει το μεγάλο έγκλημα.

Ένα περιστατικό μας διηγήθηκε κάποιος. Ένας παππούς πάει στην τράπεζα, βγάζει 50.000 ευρώ που έχει οικονομίες για να τα βάλει στο στρώμα. Και όταν τον ρωτάει κάποιος τι θα κάνει τώρα απαντά: «Τώρα μπορώ να ψηφίσω ήσυχα… Τσίπρα».

Δυστυχώς έτσι σκέφτονται πολλοί Έλληνες, όμως αυτό θα είναι η καταστροφή της χώρας.

Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ παίρνει ένα μέρος από την επαρχία. Μα γιατί; Έχουν πληγεί περισσότερο οι άνθρωποι της επαρχίας από τα μεγάλα αστικά κέντρα; Δεν εξαιρέθηκαν από τον ΕΝΦΙΑ και πληρώνουν ελάχιστα; Δεν έχουν εξασφαλισμένες τις επιδοτήσεις τους τις οποίες θα χάσουν αν ο Τσίπρας μας βγάλει από το ευρώ;

Όχι, λοιπόν, δεν πρέπει να συμβεί το ατύχημα, ο κόσμος την ύστατη στιγμή μπορεί να ανατρέψει τα πάντα.

Οι τελευταίες δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι η κατάσταση αναστρέφεται. Δείτε τη δημοσκόπηση του Οικονομικού Πανεπιστημίου η οποία έχει το μεγαλύτερο δείγμα σε όλη την Ελλάδα. Κάτω από 3 μονάδες η διαφορά όταν όλοι οι άλλοι δείχνουν διπλάσια, γιατί έτσι τους συμφέρει. Οι αναποφάσιστοι κρίνουν το εκλογικό αποτέλεσμα και αυτοί είναι πολλοί. Προέρχονται από τον δεξιό και τον κεντρώο χώρο που έχουν την πίκρα μέσα τους και μέχρι σήμερα δεν εκδηλώνουν την προτίμησή τους.

Όμως, όλοι αυτοί ξέρουν ότι η Ελλάδα δε μπορεί να γίνει μπανανία. Ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να αυτοκτονήσει. Ότι η χώρα δεν μπορεί να γυρίσει πίσω.

Οι αναποφάσιστοι, αυτοί που πάνω από την κάλπη θα καταλάβουν τι θέλουν και πως βλέπουν την Ελλάδα των επόμενων ετών, θα ψηφίσουν τις ευρωπαϊκές δυνάμεις. Θα στηρίξουν όσους έκαναν λάθη αλλά μέσα από τα λάθη έσωσαν την χώρα.

Το ξαναλέμε. Η καταστροφή δεν είναι τα μνημόνια που ζήσαμε. Η κόλαση είναι αυτή που φέρνει μαζί του ο Τσίπρας. Πρέπει να το καταλάβουμε, έστω και την ύστατη στιγμή. Η Ευρώπη είναι μονόδρομος, κανείς δεν πρέπει να θέσει σε κίνδυνο την πορεία της Ελλάδας.

Οι αναποφάσιστοι λοιπόν κρίνουν το εκλογικό αποτέλεσμα στις μεγάλες μάχες. Στη Β’ Αθήνας, στη Β’ Πειραιά, στην Κρήτη, στη Θεσσαλία, στη Βόρεια Ελλάδα, στη Θράκη. Το παιχνίδι γυρίζει και μέχρι το 90ο λεπτό δεν υπάρχουν νικητές. Η ανατροπή είναι κοντά αρκεί να μην υπάρξει απογοήτευση και εφησυχασμός. Οι νεοδημοκράτες, οι κεντρώοι, οι ευρωπαϊστές δεν πρέπει να αφήσουν να συμβεί το έγκλημα μπροστά στα μάτια τους. Η ώρα της ευθύνης είναι τώρα, η ώρα της Ελλάδας πλησιάζει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/01/2015 15:36:31

    Ζητούνται πατριώτες ... που θα βάλουν πάνω απ' όλα το συμφέρον της χώρας και όχι το δικό τους ... που θα αφήσουν στην άκρη τις πικρίες και τις απογοητεύσεις τους ... που θα κάνουν την υπέρβαση για πρώτη ή για άλλη μιαφορά ακόμη... υπάρχουν άραγε; θέλω να πιστεύω πως ναι ....

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Γιώργος 24/01/2015 15:57:06

      Υπαρχουν αλλα ειναι οι λιγοτεροι......

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Γιώργος 24/01/2015 16:14:57

      Ειμαστε εδω!Το συνθημα δοθηκε ''Παμε γερα ''.Η λογικη κερδιζει την μαχη απεναντι στο συναισθημα .Παμε καλα για την νικη .

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Ραβινος 24/01/2015 19:46:36

        Η συναισθηματική νοημοσύνη, ήταν κυρίαρχη χθες βράδυ. Πάμε γερά και ολοταχώς, για νικηφόρες εκλογές!

    • rasputin avatar
      rasputin @ Γιώργος 24/01/2015 18:33:05

      Δεν ξέρω τι παιχνίδι γίνεται με τις δημοσκοπήσεις, αλλά κινδυνεύουμε από τους απογοητευμένους της ΝΔ που θεωρούν χαμένη την μάχη . Σε χθεσινό πάρτυ γενεθλίων φίλου και χωρίς να ανοίξω κουβέντα ή να πιέσω κανέναν, μου είπαν 3 αναποφάσιστοι ότι σκέφονται να ρίξουν ΝΔ για πρώτη φορά . Δεν είναι δεξιοί , αλλά όσο πλησιάζουν οι μέρες δεν βρίσκουν τίποτα λογικό να ψηφίσουν . Είναι αργά για ολική ανατροπή , αλλά ας παλέψουμε για κάθε ψήφο . Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν ένα σκούντηγμα . Να τους το δώσουμε , ενάντια στην λογική της χαμένης ή χαλαρής ψήφου . Ακόμα και από την δεύτερη θέση , τα ποσοστά των κομμάτων και οι διαφορές έχουν μεγάλη σημασία για την επόμενη ημέρα.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Γιώργος 24/01/2015 19:57:58

      ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΣΙΠΡΑ ΣΤΟΝ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ "ΟΙ 17 ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ(????)"
      Ο ΑΥΡΙΑΝΟΣ ,ΙΣΩΣ,ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΠΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ (19) (!!!!!!!!)..
      ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ,ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ.....................

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 24/01/2015 17:09:56

    https://www.youtube.com/watch?v=8WUFTJ4xG3g Κάποιοι τα λέμε καιρό. Είναι επικίνδυνοι...

  3. airman avatar
    airman 24/01/2015 18:54:40

    Κι όμως ΓΥΡΙΖΕΙ! Και μην ξεχνάτε σε κάποιες - ουκ ολίγες - περιοχές αύριο. Πρώτα στην κάλπη και μετά για τσίπρα. Άμα πείτε ότι πάτε για τσίπρα πρωτού περάσετε από την κάλπη, μπορεί να δωθεί λάθος εντύπωση πριν από τα exit-poll! Εγώ πρώτα θα "σπείρω" το "κουκί" και μετά θα πάω χαλαρά για τσίπρα!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ airman 24/01/2015 19:15:06

      Κι αυτός για τσίπρα πήγε...: www.xaxa.gr

      • airman avatar
        airman @ Κυθήριος 24/01/2015 19:28:19

        Προφανώς είχε πάρει γραπτή εξαίρεση από το φετφά του Πάνου και βρήκε έναν έξυπνο τρόπο να αποφύγει τη δέσμευση! Μάλλον απάντησε "Καλά, πάω για τσίπρα" αλλά τους την έσκασε! Γι' αυτό καλού-κακού πρώτα το βόλι και μετά τα τσουγκρίσματα!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κυθήριος 24/01/2015 19:53:31

        Γέλιο, λιποθυμικό!

  4. Ρουμελιώτης avatar
    Ρουμελιώτης 24/01/2015 19:06:49

    Όλη η ουσία είναι στις 100.000 περίπου ψηφοφόρους που ψήφιζαν Ν.Δ. και....είναι προ των πυλών του σύριζα. Αν αυτό δεν γίνει δυστυχώς θα δούμε κυβέρνηση συριζοπασόκ με τον ανεκδιήγητο Βενιζέλο να είναι μέσα στα πράγματα....Αυτός άλλωστε με την συνδρομή μας είναι και η αιτία της ανόδου των συριζαίων......

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 24/01/2015 20:57:32

    Αρκούσαν δύο - τρία πραγματάκια.Ενας ΕΝΦΙΑ εφερε τον Σύριζα στα όρια της αυτοδυναμίας,η οποία θα ήταν ήδη γεγονός αν δεν υπήρχαν καθημερινά οι αστείες δηλώσεις στελεχών τους. Λίγο ο ΕΝΦΙΑ,λίγο τα αναδρομικά του ΣτΕ,λίγο το ΕΚΑΣ έριξαν την κυβέρνηση.Αλλά δεν μας ακούγανε,κοιτούσαν μόνο τα νούμερα

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 24/01/2015 22:01:35

    «Αν δίνεις προσοχή στη κοινή γνώμη και στ’ αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων, τότε δεν κυβερνάς, αλλά υπακούς.» ~Βαρώνη Μάργκαρετ Θάτσερ, Πρωθυπουργός Ηνωμένου Βασιλείου (1979-1990).

    • foros1 avatar
      foros1 @ η Dimi 24/01/2015 22:31:11

      όλες οι εξουσίες πηγάζουν από τον λαό και υπάρχουν υπέρ αυτού... άρθρο 1, παρ.2, Σύνταγμα της Ελλάδας.

      • Fotini avatar
        Fotini @ foros1 24/01/2015 22:42:47

        Σύνταγμα κατά τό δοκοῦν τοῦ τσίπρα. Τό σύνταγμα ὁρίζει ἐκλογές κάθε 4 χρόνια. ᾿Ελπίζω ν᾿ ἀλλάξης τό ψευδώνυμο σου μετά τίς ἐκλογές ἀφοῦ θα σέ ἀπαλλάξη ὁ ἀλέξης ἀπό τούς φόρους!

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Fotini 25/01/2015 00:45:57

          Ορίζει και σε ποιες περιπτώσεις γίνονται νωρίτερα.

        • foros1 avatar
          foros1 @ Fotini 25/01/2015 08:49:10

          ακόμα δεν έκλεισαν οι κάλπες, τον κάνατε και πρωθυπουργό; πολύ βιάζεστε!

          • airman avatar
            airman @ foros1 25/01/2015 09:58:05

            Εάν γίνει Πρωθυπουργός με την ανοχή του Βενιζέλου και του Σταύρακα, όσο νωρίτερα γίνει τόσο νωρίτερα θα φύγει. Βέβαια έχει πάρει ήδη φόρα να κάνει την "kolotoumba" και να γίνει μαριονέτα του Μπένυ και του MEGA. Έτσι πιστεύει ότι θα μακροημερεύσει. Κοντός ψαλμός και πρώτα ο λαός!

  7. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 24/01/2015 22:57:57

    Ώρα μάχης, ώρα αγώνα. Όχι γκρίνια, όχι μοιρολατρία. Να διαψεύσουμε, Βήμα, Νέα, Χατζηνικολάου.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 25/01/2015 01:37:40

    O φόβος χαρακτηρίζει τους αντιπολιτευόμενους εκπροσώπους του νεόκοπου πατερούλη.