21/10/2008 14:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ανακύκλωση μιας χαμένης πατρίδας

«For Mary Ann and Benjamin Whitten, a retired couple from San Francisco, buying a summer home on Heybeliada, one of the nine Princes Islands in the Sea of Marmara, meant moving from one earthquake zone to another ...Their two-story 200-square-meter wooden house is a classic Rum evi, or Greek-style house, reflecting the mixed ethnic history of the islands...»

http://www.nytimes.com/2008/10/15/greathomesanddestinations/15gh-istanbul.html?_r=1&oref=slogin

«Rum evi» σημαίνει ελληνικό σπίτι. Τουλάχιστον, στην ανακύκλωση αυτής της χαμένης πατρίδας στα Πριγκιποννήσια, μας αναγνωρίζουν την ιδιοκτησία.

Αυτά να βλέπετε όσοι τρώγεστε με το αν ο «α» άσχετος είναι καλύτερος από τον «β» άσχετο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 21/10/2008 16:57:04

    σου ερχονται κλάματα γιατι ολοι ξερουμε οτι όλα χαθηκαν σε ενα παιχνιδι οπου ο α ασχετος θεωρουσε την επικρατηση του επι του β σημαντικότερη από την τυχη μερικών εκατομυρίων ψυχών. Και όλα αυτά στο ονομα της καθαροτητας της φυλής και με "στερεα" ιστορικα επιχειρηματα

  2. Keep Talking avatar
    Keep Talking 21/10/2008 17:26:08

    σου ερχονται τα κλαμματα γιατι διαβαζεις το ποιημα "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις".
    εμενα παντως δεν μου ερχονται.

  3. donaE avatar
    donaE 21/10/2008 17:46:08

    Ουτε εμενα.Απο το τιποτα,βγαινει τιποτα.

  4. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 21/10/2008 18:22:34

    Και μην σε βάνει στο στόχαστρο το ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ναι καλά διαβάζεται ,όταν της 15.10.2008 με επίσημο έγγραφο και σφραγίδα Ελληνικής Δημοκρατίας η «κύρια» συμβολαιογράφος Δ.Δ.Αρν…επέδωσε στον πατέρα μου 82 χρονών ,θύμα εμφύλιου πολέμου (67% αναπηρία) Απόφαση ξεκληρίσματος του (άρα και εμού) .Που να το θαυμάσετε –τη γλώσσα του έγγραφου –εποχή χούντας και βάνε ,λογική εγγράφου –παντελή έλλειψη .Στην ουσία μου θύμισε τους παλιούς νταβατζήδες που πουλούσαν την Ακρόπολη για ένα ποτήρι τζηπουρο σε κάτι στέκια στους ξένους τουρίστες .Το Βατοπεδιο είναι μπροστά σε αυτό νηπιαγωγείο .Στα Πριγκιποννήσια, μας αναγνωρίζουν την ιδιοκτησία, εδω στα 12 Βακούφια (παλιά) του Αγ. Όρους κάποια κοράκια λένε και εκδίδουν επίσημα έγγραφα με το ΟΧΙ .

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/10/2008 19:55:55

    Στα Πριγκηπονήσια δεν έχω πάει, αλλά στο Αϊβαλί, το χωριό με τα νεοκλασσικά σπίτια με τα ελληνικά αρχικά στα αετώματα, συνάντησα ένα μαυροφορεμένο γέρο με μαντήλι μαύρο στο κεφάλι που μιλούσε με κρητικά λόγια, τόν ρώτησα από που είναι, με κόιταξε, με ρωτησε από που ήμουν εγώ, του είπα «Ρέθυμνο» είπε «κι εγώ κοπέλι μου» και κλάψαμε και οι δύο.

    Μην ξεχνάτε.

  6. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 21/10/2008 20:05:42

    archaeopteryx- Αυτή την σκηνή την έζησα πριν χρόνια στο Αιβαλη και γω .

  7. donaE avatar
    donaE 21/10/2008 20:36:56

    Και αλλου γινανε αυτα(Ηπειρος ας πουμε) αλλα δεν το κανουν θεμα.Ολη η Ελλαδα εχει μεταναστευσει. Αρα επιλεκτικα τα κλαματα?

  8. Αμόκ avatar
    Αμόκ 21/10/2008 21:49:40

    @Keep Talking

    σου έφυγε το άγχος (των χρημάτων) και άρχισες τις κρυάδες?

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/10/2008 21:55:43

    τι να σου πω donaE, και στην Σικελια υπάρχει μελαγχολία, ίσως και στην Ήπειρο, αλλά θες ο Καραγάτσης, θες η Διδώ Σωτηρίου, θες ο Βενέζης, θες η προπαγάνδα, η Πόλη και τα παράλια δημιουργούν νοσταλγία.

    Προφανώς και ο παππούς στο Άϊβαλί, Τούρκος από την Κρήτη, το ίδιο αισθανόταν (και, πίστεψέ, με δεν διάβαζε Καραγάτση). Για να είμαι ειλικρινής, ο παππούς έκλαιγε, εγώ ήμουν με συμμορία μηχανόβιων, δεν με έπαιρνε...

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/10/2008 22:12:10

    Dona e οταν ο Πετρολούκας ο Χαλκιάς παίζει κάθε χρόνο στό μνημα τής γυναίκας του τον Δεκαπενταύγουστο στό Δελβινάκι στην Ηπειρο κατι θυμάται και αυτός.
    Και ο Πετρολούκας ήταν 30 χρόνια μετανάστης στην Αμερική.
    Το ποιός είναι ο εν λόγω κύριος πάντως, σίγουρα δεν θά το μάθεις απο το Lifo τού Tσαγκαρουσιάνου.
    Υ.Γ.
    Αρχαιοπτέρυξ εξαιρετικό το 11.Υποκλινομαι.

  11. donaE avatar
    donaE 21/10/2008 23:43:15

    @Σπυρο Δεν διαβαζω Lifo.Πως το φανταστηκες?Και ο δικος μου ο παπους εφυγε απο την Β Ηπειρο και δεν μπορεσε ποτε να δει το σπιτι του η τα αδελφια του μετα.Και αλλοι ελληνες σαν εκεινον.Τον Πετρολουκα ακουω τωρα που γραφω,'Βορειοηπειρωτικο μοιρολοι'.Σκεψου το,οχι μονο Αιβαλι.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/10/2008 23:58:18

    Σπύρο, μην υπερβάλεις, δεν υποκλινόμαστε.

    Δεν θα τσακωθούμε donaE για το πια χαμένη πατρίδα πονάει περισσότερο. Όλες πονάνε και καμία, και πιο πολύ αυτή που ίσως χάνουμε σήμερα.

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/10/2008 00:04:30

    Γειά σου Dona..
    Aκούς αριστούργημα.
    Respect..Υπάρχει και το ΄Μοιρολόγια και Γυρίσματα΄επίσης.
    Oπότε αντί γιά χαμένες πατρίδες ας μιλήσουμε γιά διατήρηση τής μνήμης γενικά..Και χωρίς ΄επεκτατικές διαθέσεις΄...
    Κάπου υπάρχει και μιά άλλη Ελλάδα ακόμα..

    Υ.Γ.
    Ελα βρέ Αρχαιοπτέρυξ,σε έχω τάράξει με τον νεοφιλελευθερισμό,οπότε δέξου και μιά καλή κουβέντα...

  14. donaE avatar
    donaE 22/10/2008 00:10:22

    @ archaeopteryx Απλως η ιστορια να μην ειναι ολοκληρη?Για μενα "πατριδα ειναι τα καλοκαιρια της παιδικης μου ηλικιας'δεν θυμαμαι ποιος το ειπε.Ετσι δεν εχω να χασω τιποτα πια,ελπιζοντας πως ειναι αργα να χασω τον εαυτο μου.

  15. Νίκος avatar
    Νίκος 23/10/2008 21:56:42

    Απορω πως δεν ακουσαν αυτα που γραφετε περι χαμενων πατριδων (Θου Κυριε!) οι μη εθνικοαταβιστες Λιακορεπουσο... και ΣΙΑ για να σας ξεματιασουν με το αθανατο νερο του προοδευτικου γραικυλισμου. Νροπη σας ορε, που μιλατε για χαμενες πατριδες. Οι λαοι ολοι ειναι ισοι και ιδιοι κλπ, κλπ. Κατω τα συνορα και ζητωσε η αδελφοσυνη των λαων. Υπαρχει εικονισμα για αυτη την Αγια; την αδερφοσυνη εννοω...