#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/11/2010 17:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αναζήτηση του πήχη



Ο ψυχαναλυτής μου ήταν σαφής στην τελευταία συνεδρία: όταν δεν αισθάνεσαι καλά, να διαβάζεις δηλώσεις κυβερνητικών αξιωματούχων. Και επειδή από Πάγκαλο χόρτασα, επέλεξα Ραγκούση.

Λέει λοιπόν :το κριτήριο προσφυγής ή όχι σε εκλογές θα εξαρτηθεί από το αν η Ν.Δ. το βράδυ της πρώτης Κυριακής των αυτοδιοικητικών εκλογών θα αποκτήσει τέτοια δυναμική ούτως ώστε να δώσει τη δυνατότητα στον κ. Σαμαρά να αμφισβητήσει την κυβέρνηση.

Η κυβέρνηση, συνεχίζει, θα εκτιμήσει «τη διαφορά του ποσοστού που θα πάρουν οι υποψήφιοι του ΠΑΣΟΚ και του ποσοστού που θα πάρουν οι υποψήφιοι της Ν.Δ. στον πρώτο γύρο των περιφερειακών εκλογών και θα συναθροιστούν όλα αυτά για να δούμε αν θα υπάρχει η δυνατότητα στον κ. Σαμαρά να πει "κύριοι, δεν μπορείτε να κυβερνάτε άλλο"...».  Ωστόσο ο κ. Ραγκούσης αφήνοντας τους ψηφοφόρους και πάλι με την... αγωνία, δεν προσδιόρισε ποια είναι η διαφορά την οποία η κυβέρνηση θεωρεί  για να μην κινδυνέψει από τον κ. Σαμαρά κι αν θα γίνει σύγκριση και με τα ποσοστά των περσινών εθνικών εκλογών!



Έχουμε τοποθετήσει το πήχη ψηλά, θα περάσουμε από κάτω, δεν θα τον ακουμπήσουμε και στο τέλος θα πούμε ότι το άλμα ήταν εκπληκτικό, αλλά δεν το βλέπετε, γιατί έχετε παρωπίδες.

Πάντως, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής είπε ότι δεν μπορούν να συγκριθούν τα ποσοστά των αυτοδιοικητικών εκλογών με εκείνα των εθνικών εκλογών.

Μια πρώτη γεύση της υποτίμησης του όποιου αποτελέσματος γίνεται αντιληπτή. Μη συγκρινόμενα μεγέθη είναι, ντομάτες τα μεν, αγγούρια τα δε. Ξεχάστε τα πολιτικά συμπεράσματα, μια χωριάτικη αν θέλετε βγαίνει. Και στην ουρά για πετάλωμα.

Αλλά γιατί να αφήνουμε άλλους να μιλάνε εκ μέρους του. Ο μοναδικός πρωθυπουργός μας ξιφούλκησε από τα Ιωάννινα:

Ταύτισε Καραμανλή-Σαμαρά λέγοντας: «Η νέα ηγεσία της Ν.Δ. ταυτίστηκε πια απόλυτα με την ηγεσία και τις πρακτικές του κ. Καραμανλή. Η Ν.Δ. λιποτάκτησε ως κυβέρνηση με την ελπίδα ότι θα σκάσει η βόμβα της χρεοκοπίας στα δικά μας χέρια, αλλά και τώρα ως αντιπολίτευση λιποτακτεί. Εμείς δεν λιποτακτήσαμε».

Τώρα από τι ή από πού λιποτακτεί, άγνωστο. Σκεφτείτε και κάτι μόνοι σας, όλα έτοιμα τα θέλετε. Πάντως, λιποτάκτη που να έχει οργώσει την Ελλάδα χιαστί, πρώτη φορά βλέπουμε.



Κατηγόρησε την Αριστερά ότι λέει «όχι» παντού και διερωτήθηκε αν επιλέγουν την «επαναστατική ακινησία».

Η νεοφιλελεύθερη σοσιαλιστική πολιτική του ΠΑΣΟΚ χαρακτηρίζεται από επαναστατική ευλυγισία, ευκινησία, συμμετοχή στον μαραθώνιο των 2 χιλιομέτρων (τα υπόλοιπα 40 ας τα κάνει μόνος του ο κυρίαρχος λαός) με σκοπό την αναζήτηση του τέταρτου δρόμου (αλήθεια, γιατί δεν τον αναφέρουμε πια;)

Είπε ότι ο «Καλλικράτης» αποτελεί μια ριζική αλλαγή ενάντια «σε όσους είχαν μάθει να τρέφονται από το πελατειακό κράτος».

Οι συνοδοιπόροι στο φάγωμα τρέμουν από τον Καλλικράτη. Από 1/1/2011 οι πελατειακές σχέσεις μπαίνουν στο χρονοντούλαπο της αυτοδιοικητικής ιστορίας. Μετά αρχίζει η υστερία γιατί τίποτα δεν θα δουλεύει. Ιδιοφυές: αφού το σύστημα παράγει διαφθορά, σταματάμε τη λειτουργία του.

Και μια τελευταία ερώτηση: για τους 7 διορισμένους διοικητές που θα εποπτεύουν τους αιρετούς περιφερειάρχες έχετε ακούσει τίποτε;

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 03/11/2010 18:03:54

    @ Οδυσσεα,
    Δεν νομιζω οτι ακουγοντας αυτο το ειδος θα σου περασουν τα νευρα.
    αυτοι ολοι οταν τους ακους η διαβαζεις,μετα εκτος του οτι πρεπει να ερμηνευσεις τα ελληνικα τους,αισθανεσαι και βλαξ,η Μανωλης Καψης διοτι καθε τους δηλωση ερχεται σε αντιθεση με την κοινη λογικη.
    Παντως μην παρεις ηρεμιστικα,μετα οπου τους βρεις βαρατους,ειναι πιο καλο,και αγχολυτικο.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 03/11/2010 21:25:52

      Είμεθα κατά της βίας αλλά και των ηρεμιστικών. Ακροβατούμε...

  2. Y. avatar
    Y. 03/11/2010 18:06:44

    Η δεύτερη τύπισσα είναι η Κροάτισα, η πως τη λένε 2 και κάτι?

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 03/11/2010 18:13:30

      ...λάθος, επικοντώ, όχι εις ύψος το αγώνισμα, και πρέπει να είναι η Ρωσίδα η παγκόσμια
      (βάλε όμως και μία της Κροάτισας. Ανεβαίνει το αισθητικό πρεστίζ του ανιινιούς)

  3. qwert avatar
    qwert 03/11/2010 18:13:21

    Είναι η Ισιμπαγιεβα, η τρομερή Ρωσίδα άλτρια και πάλι μας κολάσατε..

    • yahahoohas avatar
      yahahoohas @ qwert 03/11/2010 19:52:07

      Τα χέρια της γιατί είναι μαύρα; Αντιμνημόνιο κι αυτή;

  4. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 03/11/2010 18:15:32

    Γράφε φίλε μου, γράφε, έτσι για να μας φτιάχνεις την ψυχολογία. Πάντως η χωριάτικη, που θα σερβιριστεί στο βραδινό μενού τους την Κυριακή θα είναι ορφανή, λόγω του «ελλείμματος» και θα περιλαμβάνει μόνον αγγούρια!

    • Y. avatar
      Y. @ Αφροδίτη 03/11/2010 18:24:35

      Αφροδίτη...δε βλέπω στο μενού τους χωριάτικη. Για ψάρι κατεψυγμένο την ανθίζομαι
      (..ξέρεις σε τι σουαρέ συνήθως σερβίρεται..)

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Y. 03/11/2010 21:51:48

        Ξέρω, πού στο καλό, στην Ελλάδα ζούμε! Στα "εξωτερικά" τους πρότυπα ομολογώ, πως δεν γνωρίζω τί σερβίρεται για παρηγοριά.

        • Y. avatar
          Y. @ Αφροδίτη 03/11/2010 22:40:45

          ...μπεκρουλιάζουνε

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 03/11/2010 21:29:06

      Καλώς την. Αφροδίτη με ξύδι σερβίρεις το έδεσμα...

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Μικρός Οδυσσέας 03/11/2010 21:47:03

        Ασφαλώς και μετά ολίγης ριγάνεως!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/11/2010 18:23:14

    εγώ θα κλέψω ένα σύνθημα: ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΜΗ

  6. victoria avatar
    victoria 03/11/2010 19:09:41

    Α, μπράβο πες τα για τους διοικητές... μικροί πρωθυπουργοί και πράσινα άλογα.

    Σάμπως έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει με τον Καλλικράτη;
    Είναι αυτό που λέμε, τι τον περιμένει τον Κικίλια άμα βγει... Για να μην πω τον Αντώνη μεθαύριο.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ victoria 03/11/2010 21:24:49

      Αφού θα γίνει μπάχαλο, θα σερβιριστούν ως η λύση στα "συστημικά προβλήματα"

  7. perifanos deksios avatar
    perifanos deksios 03/11/2010 21:05:58

    http://paspartoy.blogspot.com/2010/11/9.html

    O KAΡXIMAKHΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΧΑΝΕΙ 9 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ!!!

  8. A.M. avatar
    A.M. 03/11/2010 21:39:42

    «...για τους 7 διορισμένους διοικητές που θα εποπτεύουν τους αιρετούς περιφερειάρχες έχετε ακούσει τίποτε;»

    Όχι. Δεν...
    Παίζει και τέτοιο έργο;

    Τελικά πάντα πάνω από κάθε βαθμίδα αιρετού αυτοδιοικητικού άρχοντα θα υπάρχει και ένας διορισμένος;

    Και η απορία μου:
    Γιατί τότε κάνουμε τις εκλογές και μπαίνουμε στον κόπο και στα έξοδα;
    Γιατί δεν διορίζουν κατευθείαν τους διορισμένους;
    Στο κάτω - κάτω εκτός απ τα έξοδα και τους κόπους θα ξέρουμε και από που θα ζητάμε τα ρέστα για ότι δεν μας πάει καλά: απ αυτούς που διόρισαν τους διορισμένους, απ την εκάστοτε κυβέρνηση δλδ.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ A.M. 03/11/2010 21:53:51

      Aυτοί θα είναι σαν τους σημερινούς περιφερειάρχες. Σωστό μέτρο κατά τη γνώμη μου. Αλλιώς ο κρατικός ιστός αδυνατίζει επικίνδυνα.

      Στην ουσία ο Καλλικράτης απλά ανέβασε τα μεγέθη, η δομή της περιφερειακής διοικησης παραμένει η ίδια....

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/11/2010 22:44:27

    Εγω ξερω που θα εχει μπει ο πηχης την Κυριακη.... μην ψαχνετε τσαμπα.

    ΠΠ

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/11/2010 23:04:10

      ...Xωρίς να εξέχει;;;;;;;

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar