18/01/2011 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αναβολή απόφασης για την επιμήκυνση οδηγεί σε σκληρότερα μέτρα

Δυστυχώς, για μια ακόμα φορά τα ρεπορτάζ του Antinews επιβεβαιώνονται.

Δυστυχώς, όπως όλα δείχνουν, το Μάρτιο θα στηθεί νέα γκιλοτίνα για την Ελλάδα, όταν θα αποφασιστεί το συνολικό πακέτο σωτηρίας της Ευρωπαϊκής οικονομίας που περιλαμβάνει και την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του ελληνικού δανείου.

Το σχέδιο της Γερμανίας πέρασε και πλέον μπαίνουμε σε φάση καθορισμού των όρων, δηλαδή των νέων μέτρων που θα κληθεί να πάρει η κυβέρνηση αν θέλει να μη δει την άμεση κατάρρευση της οικονομίας και τη χρεοκοπία.

Δυστυχώς, η καθυστέρηση της λήψης αποφάσεων θα έχει ως αποτέλεσμα να πληρώσουμε μεγαλύτερο λογαριασμό. Το πρώτο που θα ανακοινωθεί είναι η λήψη φορολογικών μέτρων και περικοπών ύψους 12,5 δισ. ευρώ. Αυτό σημαίνει νέες μειώσεις μισθών και συντάξεων, επιπλέον φόροι και ΦΠΑ. Επίσης, σημαίνει αλλαγές και πάλι στο ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό σύστημα, μείωση κονδυλίων για υγεία και παιδεία.

Και η κυβέρνηση παρακολουθεί αμέτοχη τις εξελίξεις σαν τον άνθρωπο που έβλεπε τα τρένα να περνούν. Ουδεμιά διάθεση διαπραγμάτευσης, ουδεμία αιχμή και προσπάθεια να προσεταιριστεί κι άλλες χώρες με προβλήματα. Σαν πρόβατο επί σφαγή.

Για το θέμα προέβη σε ανακοίνωση  ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Φθιώτιδας, Χρήστος Σταϊκούρας:

«Η αναβολή λήψης οριστικής απόφασης για την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του ελληνικού δανείου και η παραπομπή της στο πλαίσιο της συνολικής λύσης για την αντιμετώπιση του προβλήματος χρέους στην Ευρώπη εγείρει τεράστια ερωτηματικά. Και, κυρίως, το φόβο ότι η επιμήκυνση θα συνοδευτεί από σκληρότερα για τη χώρα μέτρα, που δεν αντέχει ούτε η Ελληνική οικονομία, ούτε και η κοινωνία».

Διαβάστε κι αυτό: Eurogroup: Η Ευρώπη uber alles και η τακτική της πλήρους εξουθένωσης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εnzo avatar
    Εnzo 18/01/2011 15:14:34

    εξω απο την ΕΕ, εξω απο το Ευρω, εξω απο παντου. παμε μονοι μας. μπορει να περασουμε πολλα μεχρι να τα καταφερουμε , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ!

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Εnzo 18/01/2011 16:43:54

      Είμαι μαζί σου.
      Καλύτερα να παλέψω και να έχω αξιοπρέπεια ,παρά να ανήκω σε αυτούς που ξεφτίλησαν την ελληνική ιστορία με την απάθεια τους.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/01/2011 15:24:52

    Η επόμενη Σύνοδος Κορυφής θα γίνει στις 4 Φεβρουαρίου.
    Είναι έκτακτη, με καταρχήν προγραμματισμένο θέμα το ενεργειακό.
    Ωστόσο η Γερμανική οικονομική εφημερίδα Handelsblatt (που έχει καλή "εσωτερική πληροφόρηση" - aka Βόλφγκανγκ Σόïμπλε), επιμένει ότι θα συζητηθεί και το θέμα του μηχανισμού στήριξης.
    Τό ίδιο λέει και ο πρωθυπουργός κ. Όρμπαν της Ουγγαρίας, που έχει αυτή την εποχή την Ευρωπαική προεδρία.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 15:46:11

    Γι αυτο κοψανε ενα κουστουμι 70-80 Ευρω στο καθενα μας προκαταβολη/εναντι στη ΔΕΗ !! αχαχαχαα απο που ρε μαγκες?? πως βγηκε το ιδιο νουμερο σε ολους???? εεεεε Ζερβεεεε. πες μας. Θελετε να φτιαξετε χρηματορροες πρωτου τριμηνου.. τοσα εκατομμυρια Ευρω... απο κοσμο που ζοριζεται...!!
    Μην πληρωσει κανεις.. δεν κοβουν το ρευμα αν δεν πληρωσεις τον ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμο ΔΕΗ.

    Χρεωνουν οτι γουσταρουν οποτε γουσταρουν χωρις να δωσουν λογαριασμο σε κανεναν και χρεωνουν οποιον γουσταρουν. ΠΑΣΟΚ μεγαλεια..

    ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 15:48:34

    Ο Προβοπουλος τι ζορι τραβηξε με τα διαθεσιμα της ΕτΕλλαδος? ΘΑ θελει στον κουμπαρα του να τα κανει Τ-10 ?? Θα μας πει καποιος γιατι τοσα χρονια... απο το 50 ειναι ο νομος.. κανεις δεν ασχοληθηκε?
    Τα βρηκαν ανεκμεταλλευτα οι Τροικαδες και ειπαν να βαλουν χερι...
    κ ο Προβο... χρεωσε... ετσι γουσταρει.. εχει και νομο..
    Οι αλλες Τραπεζες που θα τα χασουν... θα αντιδρασουν???? ή.....
    ειναι βολεμενες με τις εγγυησεις ενεσεις των 55 Δις...????

    ΠΠ

  5. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 18/01/2011 16:11:21

    Οι αχρηστοι Πολιτικοι αυτου του τοπου, περιμενουν την Γερμανικη ελεημοσυνη (η οποια ερχεται παντα στο παρα πεντε) και η οποια θα μας μετατρεψει-αν στο παρασκηνιο δεν εχει απο καιρο αποφασιστει το πεταγμα μας απο την Ευρωζωνη-σε κλασικο γερμανικο προτεκτορατο....Τι μεγαλυτερη χαρα για ανθρωπους που οι περισσοτεροι δεν εχουν ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ??Για ολα θα αποφασιζουν οι "σοφοι" του Βερολινου και αυτοι ως παρατρεχαμενοι και αβουλοι γλυφτες/σφουγγοκωλαριοι θα υπερψηφιζουν τις "νεοναζιστικες" απαιτησεις στο Κοινοβουλιο!!!Δεν θα κανουν καμια αλλη ΔΟΥΛΕΙΑ, απο το να ψευδονται συνεχως (παλια τους τεχνη ¨κοσκινο") και κατοπιν ως ανθρωπομορφα "ερπετα" να ερπονται στις μποτες της Μερκελ για ελεημοσυνη...
    Καμια δουλεια δεν εκαναν στην ζωη τους και αυτο θα συνεχισουν να κανουν.Για ολα θα φταιει ο υπερογκος δανεισμος, οι ΔΥ, οι κακοι επιχειρηματιες ο καιρος που δεν σταθερος και ενα σωρο αλλα...Και τα μετρα θα πεφτουν βροχηδον.Να τους χαιρομαστε.Ολους τους χωρις εξαιρεσεις.
    Διοτι αυτα στα οποια απο κοινου συμφωνουν τα δυο μεγαλα κομματα (ευρωομολογα, ΤΧΣ, αποδοχη των ελληνικων ομολογων ακομη και αν μια τσιχλα ειναι ανωτερης αξιας), πιστοποιουν οτι οι ανθρωποι δεν εχουν ιδεες.Για την ακριβεια, δεν ειχαν ποτε τους.

  6. Cron21 avatar
    Cron21 18/01/2011 16:53:51

    Αυτά τα ωραία ενώ παράλληλα:

    .

    Ορίστε κι ένα ωραίο σχόλιο που είδα στο Ιντερνετ:

    "Wait... have I just slipped into a parallel universe? Is this some sort of early April's fools joke? Doesn't this defeat the entire point of a single currency and the ECB? Were the rules changed on the quiet without anyone noticing?

    Greece.... Greece are going to go f***ing apesh!t. They were forced to go begging to the IMF.... when the Greek people find out the [Irish] central bank is allowed to just print money, they are going to riot and demand tax cuts and benefits rising and massive spending. The Germans... well the Germans are just going to totally lose it. They've been told they should pay higher taxes to help the PIIGS, now they are being told the PIIGS can prints EUROS at will?

    It's impossible to overstate the importance of this... this is it... game over. The EU has weeks maybe days left. I this really is true, this is the biggest news story since world war 2 finished, and may even lead to world war 3."

    Κι ακόμη οι περισσότεροι σ'αυτή τη χώρα ασχολούνται με το να βγάζουν άκυρη την ιδεολογία του άλλου λες και έχει η Ελλάδα 100 χρόνια ευημερίας μπροστά της και πρέπει να δούμε πως θα τα αξιοποιήσουμε καλύτερα.

  7. 4tesera avatar
    4tesera 18/01/2011 17:25:09

    διμετωπος-εναντι κοπριτων της ιδιωτειας της Ε.Ε.
    κ΄εναντι των δημοσιο-βολεμενων.
    Προτεινω να βαλουμε πατινια στο αγαλμα του εθναρχη ωστε να μπορουμε να το μετακινουμε να το στηνουμε αντιστοιχα και να ταυτιζεται με τις αποψεις αυτων που λενε μεσα στην Ε.Ε. αλλα και αυτων που λενε εξω απο την Ε.Ε.

  8. Hydra4ever avatar
    Hydra4ever 18/01/2011 17:38:11

    Δηλαδή εάν υπήρχε η επιμήκυνση δεν θα πέρναμε τα μέτρα?
    Τώρα που η Τρόικα θα κάνει τον έλεγχο και θα βρεί τούς κρυμμένους
    σκελετούς στο ντουλάπι ,την κοροιδία με τα κλειστά επαγγέλματα,
    και την ουσιαστική στάση πληρωμών του κράτους σε ΦΠΑ ,επιστροφές κτλ
    να δούμε τι θα πούνε τα παπαγαλάκια της κομματοκρατίας

  9. Μακεδονικός avatar
    Μακεδονικός 18/01/2011 18:41:06

    Γιατί να πληρώσουμε τους αποικιοκρατικούς τόκους των δανείων ?????
    Μόλις οι μεγάλες τράπεζες πουλήσουν όλα τα Ελληνικά ομόλογα στην Ε.Κ.Τ. τότε θα μας χρεοκοπήσουν και επίσημα και με το ζόρι μάλιστα...

  10. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 18/01/2011 20:02:00

    ΜΑΥΡΗ ΕΙΝ Η ΝΥΧΤΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
    ΣΤΟΥΣ ΚΑΜΠΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ ΞΥΛΟ....
    ΣΤΑ ΕΡΗΜΑ ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ......

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Rote Fahne 18/01/2011 20:40:07

      ...Ο ΓΑΠ Θ' ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΥΛΟ
      (συμπληρώνω τη ρίμα)