#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2010 17:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ανάγκη για κρυφά σχολειά καθίσταται πλέον επιτακτική



Η συγγραφή νέων σχολικών βιβλίων σε Ελλάδα και Τουρκία με στόχο να μειωθεί η εχθρότητα και οι επιθετικοί χαρακτηρισμοί, αλλά και η επαναλειτουργία της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης, ήτα δύο από τα βασικά θέματα συζήτησαν  η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου με την τουρκάλα ομόλογό της Νιμέτ Τσουμπουκτσού.

Ξεχάστε λοιπόν τα σχολικά βιβλία Ιστορίας που διδαχθήκαμε. Η Ρεπούση και η Δραγώνα τώρα δικαιώνονται.

Κατόπιν τούτων και όπως σωστά επισημαίνει το http://paideia-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_16.html η ανάγκη για κρυφά σχολειά είναι πλέον επιτακτική:
Τί να σχολιάσει κανείς από την φωτογραφία; Την ηδονική έκφραση της υπουργού, για την επιβεβαίωση σε λέσχη Μπίλντεμπεργκ και ΗΠΑ, του πόσο πιστή στις επιταγές τους είναι; Ή το καρτελάκι με τις δύο σημαίες που φέρει με καμάρι, δείχνοντας συμβολικά πόσο ευτυχισμένη την κάνει η τουρκική κυριαρχία; Ή το γεγονός πως η τουρκάλα ομόλογός της, προφανώς σοβαρός άνθρωπος, δεν φοράει αντίστοιχο καρτελάκι, καθώς δεν δέχεται να γελοιοποιηθεί για να φανεί "καλή" σε κανέναν; Καταλαβαίνετε τώρα γιατί λέμε από καιρό πως το βιβλίο του Κολιόπουλου, για την Στ΄ Δημοτικού δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορηθεί; Θα το αναθέσουν σε άλλους, πιο "φιλειρηνιστές" ιστορικούς, φίλους, μαθητές ή συνεργάτες σίγουρα της κας. Δραγώνα…Εμείς πιστεύουμε πως η Ιεραρχία πρέπει σήμερα, όχι στον μέλλον, να δημιουργήσει "κρυφά σχολεία", αν δεν συναινεί και αυτή στον απόλυτο αφελληνισμό τον οποίο επιβάλλει πλέον - και χωρίς φερετζέ- το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/05/2010 17:48:16

    καλά, και προς θεού μην εκληφθεί αυτό σαν απειλή, και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ όχι από εμένα... Δεν φοβούνται;

    • gav avatar
      gav @ archaeopteryx 16/05/2010 20:49:56

      οχι βεβαια δεν φοβουνται τιποτα!!! ειναι πολυ απλα τα πραγματα. ξερουν πολυ καλα με ποιους εχουν να κανουν! εχουμε γινει τοσο κουταβια!!! δεν ιδρωνει αφτι για τιποτα!! οι φραπεδουμπες στις παραλιες πανε και ερχονται. ειναι δυνατον να γινει ετσι οποια αλλαγή?? εδω εχουν κλεισει τα σχολεια απο το Πασχα και δεν μιλαει κανενας. απξιωνουν το συμπαν και εμεις το αντιμετωπίζουμε λεες και συμβαινουν σε άλλη χωρα!! συζητας με γνωστους σου για τα μέτρα και μενεις καγκελο απο τις απαντησεις τους¨:"έλα μωρε δεν θα εφαρμοστούν θα τα πάρουν πίσω¨ ,¨αποκλείεται να τα πάρουν¨ , ¨άντε ρε εφαρμόστηκαν?¨!!!!! ρεεεεε ειμαστε καλά???

  2. F avatar
    F 16/05/2010 18:04:50

    Εἶναι ἴδιο ἀκριβῶς μὲ τὸ κενό, ἠλίθιο χαμόγελο τῆς Ντόρας. Ἄλλωστε γιὰ τοὺς νεο-οθωμανούς ἀξιολογοῦνται ὅτι ἀνήκουν στὸν ἴδιο χῶρο, ἄν καὶ σὲ δῆθεν διαφορετικὰ κόμματα.

  3. anonymous avatar
    anonymous 16/05/2010 18:16:18

    Μια δασκάλα το χρόνο με 14 μισθούς κοστίζει 15.000+ΙΚΑ.
    Τα δίδακτρα στο κολέγιο Αθηνών κοστίζουν 11.000 Ευρώ το χρόνο. Βρίσκεις 4 παιδάκια κάνεις μια τάξη προσλαμβάνεις μια δασκάλα, μοιράζεσαι το κόστος και τους μαθαίνεις ότι θέλεις.

  4. KNWD avatar
    KNWD 16/05/2010 18:25:24

    Θα εκπλαγείτε, αλλά η απόδειξη του πόσο ανυπόστατοι είναι οι ισχυρισμοί, περί αλλαγής εκπαίδευσης στην Τουρκία, έρχεται μέσα από το τελευταίο άρθρο του Ιού!!! Θαυμάστε το "δημοκρατικό" καθεστώς της Τουρκίας σε όλο του το μεγαλείο

    http://www.iospress.gr/ios2010/ios20100502.htm

    btw ξεσκεπάζει και τον κ. μπλιλντεμπεργκερ Παπαχελα

  5. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 16/05/2010 19:10:12

    Το original "κρυφό σχολειό" είναι ένας μύθος που έγραψε ο Προβελέγγιος και εικονογράφησε ο Λύτρας. Κανένα οθωμανικό κείμενο ή νόμος δεν απαγόρευε την εκπαίδευση αλλόθρησκων. Και εάν δεν πιστεύετε εμένα, ως ανώνυμο, αναζητήστε σχετικά κείμενα του Νίκου Δήμου.
    http://www.ndimou.gr/articledisplay.asp?time_id=69&cat_id=2 καθώς και
    http://el.wikipedia.org/wiki/Κρυφό_Σχολειό

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Thraphsorchis 16/05/2010 21:33:42

      Δεν θα καθήσουμε τώρα να αναλύσουμε εδώ τα περί κρυφού σχολείου αλλά αυτόν τον Δήμου με το συμπάθιο γιατί τον αναφέρεις σαν αξιόπιστη πηγή σχετικά με ιστορικά θέματα; Ένας απόφοιτος αγγλικής φιλολογίας είναι.

      Ξεκολλάτε επιτέλους.

    • κυρος avatar
      κυρος @ Thraphsorchis 16/05/2010 22:00:36

      εμ αμα έχεις για απόδειξη τον Δημου τί να πουμε οι φτωχοί πλήν τίμιοι Ελληνες που τα μαθαμε αλέως από τον τυπακο που ντρέπεται που είναι Έλληνας!


      http://1.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/Szdg88t0dKI/AAAAAAAAAD8/w-SBPDiaphw/s200/dhmaaoy.jpg

      Ωωωω, ο κ. Δήηηηημου!
      Καλώς τονε κι ας μην έχει αργήσει ποτέ στο ραντεβού του με την Σκατόμελη διάθεσή του να θεωρεί "δυστυχία" την Ελληνική καταγωγή(;) του!"
      Ο κύριος Δήηηηημου!

      Ο πλουτήσας με την χειρηλάτηση του Ελληνικού Λαού, μέσω της «Διαφήμισης», !
      Ο κύριος που έτυχε Γαλλικής και Αγγλικής παιδείας!
      Ο Άνθρωπος που στα κείμενά του έχουν θέση όλοι, Γάλλοι, Άγγλοι, Γερμανοί, Λατίνοι Σοφοί, -των οποίων και αυτός μεταξύ(!), ο φιλόΣοφος-, αλλά ποτέ, ποτέ, ποτέ, ο Σωκράτης, ο Πλάτων, ο Όμηρος, ο Αριστοτέλης, ο Θουκυδίδης...

      Δεν είναι Ελληνοφρων Εθνοφασίστας(φτου!), ο κύριος Δήηηηημου! Δεν είναι περήφανος για την καταγωγή του, αλλά για την παιδεία του!

      Έλληνας, Ελληνισμός, Ελληνική Γραμματεία, Ελληνική φιλοσοφία είναι για τον πλούσιο ΔιαΦημιστή και προπαγανδιστή του κάθε μορφής καταναλωτισμού, Σκύβαλα .
      Που τα ξινά του μούτρα και ο ακατάδεκτος αρχοντοχωριατισμός του, δεν επιτρέπουν να τα ορέγονται οι κάτοικοι αυτού του τόπου «καλώντας» τους εαυτούς τους, έστω και με την θεωρία που προσάπτουν στον Ισοκράτη, Έλληνες!

      Δεν υπάρχει πρόταση στην ψηλομύτικη αρθρογραφία του κυρίου Νίκου που να μη την "στηλώσει" πάνω σε μια "παρόλα" των Δυτικών, Κλεψίλογων των Ελλήνων, Σοφών!
      Σαν τους νεοπλούσιους με την ταπεινή καταγωγή, που για να κρύψουν την γενιά και την ρίζα τους ονόμασαν τα τσαρούχια τους μιούλς, έτσι και οι «Πολίτες του Κόσμου», οι Διεθνολάγνοι απάτριδες φίλοι του, με τον κ. Δήμου απολογητή τους, «στοχεύουν» και «καρφώνουν» την ψυχή μας ως «εθνικιστική», «μισαλλόδοξη», «φασιστική», «άφιλη και κακούργα», κάθε φορά που θα τολμήσουμε να σκεφτούμε το παρελθόν ως «επικείμενο μέλλον» και «Χαρακτήρα»!
      ΝεοΟθωμανική δουλεία, ραγιαδισμός, φόβος χρησιμοθηρία, τομαροκρατία, ρεμούλα, αμορφωσιά και προπάντων, γλωσσική αλαλία!

      Έχει τους θαυμαστές και τους προστάτες του ο αξιόλογος ΛογοΧειριστής της Μαγαροποιήσης της Ελληνικής συνείδησης κ. Δήηηημου, αλλά έχει- και φαντάζομαι το απολαμβάνει ως εύσημον-, αυτούς που τον περιφρονούν και τον σιχαίνονται!

      Χαίρομαι να με μετρήσει στους τελευταίους! Όπως, φαντάζομαι, προσμέτρησε και καταχώρισε λόγω των θέσεών του, τον «Εθνικιστή Φασίστα Ελληνοσυνείδητο» Μίκη Θεοδωράκη!
      Καλά Χριστούγεννα και τα έτη σας , όσα, "ωφέλιμα", κ. Διαφημιστά! Ειδεμή, άχρηστα, λόγω των μελλουμένων, έσονται!

      • ήγγικεν avatar
        ήγγικεν @ κυρος 18/05/2010 14:44:40

        Εσύ φίλε δεν γράφεις κεντάς. Ρέστα

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Thraphsorchis 16/05/2010 22:19:39

      Φίλε μου ξεκινάς από λάθος αφετηρία οπότε καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.
      Τι είναι μύθος; Η προφορική μεταφορά της καθημερινότητας των προηγούμενων γενιών.
      Σε διαβεβαιώ ότι ούτε ο Δίας γινόταν Χρυσή βροχή ούτε τα Χριστούγεννα 25/12 έγινε η γέννηση του Χριστού (...άλλο γιόρταζαν και ενσωματώθηκαν στη θρησκεία) και η SUNDAY είναι η ημέρα του ηλίου...
      Δεν είναι παράδοση λοιπόν ή δεν είναι Ιστορία;
      Ιστορικός τόπος πχ δεν είναι μόνο το μέρος που έγιναν γεγονότα αλλά και συνέβαιναν πράξεις και ενέργειες σημαντικές για την κοινωνική και την πολιτισμική συνοχή ενός έθνους.
      Η αποδόμηση λοιπόν των συνθετικών δεσμών της κοινωνίας είναι ο πρωταρχικός στόχος των αναθεωρητών. (ούτε ο Ηρακλής πχ με τους 12 άθλους είναι Ιστορία αλλά οι Δωριείς τον είχαν για γενάρχη, να καταργήσω την Σπάρτη πχ;)
      Το κρυφό σχολειό λοιπόν μπορεί να μην ήταν καθολικό φαινόμενο αλλά περιοδικό φαινόμενο σε κάποιες περιπτώσεις, έτσι ώστε να μην αποτελεί ιστορικό γεγονός αλλά είναι ιστορικό γίγνεσθαι του Έθνους καθώς είναι μέρος της παράδοσής του.

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ Thraphsorchis 16/05/2010 23:09:09

      Αφενός μιας και τράβηξα αρκετα σχόλια και αφετέρου για να δικαιολογήσω το ψευδώνυμο, δευτερολογώ:

      @ Γιάννης Σ

      Είδα το link σας. Το site φιλοξενεί βιβλία με τίτλους όπως "Beautiful Things Happen When a Woman Trusts God". Η μετάφραση ελληνικών μύθων στα αγγλικά ούτε τους επιβεβαιώνει, ούτε τους προσδίδει κύρος.

      Το βασικό επιχείρημα του συγγραφέα (Γιώργος Κεκαυμένος) το συνοψίζω στο εξής:
      "Παρά την απουσία ιστορικών πηγών, η ευρύτητα της πεποίθησης στην ύπαρξη του κρυφού σχολειού δεν μπορεί παρά να έχει βάση σε γεγονότα".
      Τούτο αποτελεί βασικό λογικό σφάλμα και δεν μπορεί να στηρίξει καμία θεωρία, ή μάλλον άπειρες (πχ για την αστρολογία, τον Πήγασο ή το τέρας του Λοχνες).
      Εκτός βέβαια εάν γράφουμε για να μας τυπώσει ο Λιακόπουλος.

      Συστήνω πάντως ανεπιφύλακτα στους ενδιαφερόμενους να διαβάσεουν τα link σας. Είναι τόσο καθαρή η ποιότητα της επιχειρηματολογίας ώστε τα δικά μου σχόλια περιτεύουν.

      Απόσπασμα: "Διψάνε οι Έλληνες για παιδεία, λέει ο Ζυγομαλάς, διότι το ελληνικό γένος έχει ως έμφυτα από τον Θεό «πλεονεκτήματα» την «ευγένεια» και την φιλομάθεια."

      I rest my case

      @ Κώστας Ροδινός , klausevitz , Αγανάκτηση

      Χρησιμοποίησα link του Ν. Δήμου ακριβώς επειδή δεν μπορεί να κατηγορηθεί για αριστεριστής ή αναθεωρητής οιουδήποτε ιδεολογικού είδους. Είναι αστός με φιλίες με τον Ελύτη, σπουδές φιλοσοφίας στη Γερμανία και αρκετά πλούσιο και πολύχρονο συγγραφικό έργο ώστε να βιοπορίζεται από αυτό.

      Α.. και μάλλον ο Βαλαωρίτης είναι ο εμπνευστής του μύθου όχι ο Προβελέγγιος, αλλά δε βαριέστε, μεγάλοι πατριώτες ήταν και οι δύο.

      Όσο για το Λύτρα ήταν ΖΩΓΡΑΦΟΣ.

      Από την άλλη, ο Παπαρρηγόπουλος, που ήταν αστός ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ, δεν αναφέρει τίποτα για κρυφά σχολειά. Για να μην γράψουμε για τον Λίνο Πολίτη (ακαδημαϊκός βεβαίως - βεβαίως), Γιάννη Βλαχογιάννη η Γιάννη Κορδάτο.

      Ποια ανάγκη όμως έχουμε άλλων μαρτύρων, όταν ο ίδιος ο Κοσμάς ο Αιτωλός βεβαίωνε σε γράμμα του προς τον αδελφό του Χρύσανθο, γύρω στα 1775:
      «Έως τριάκοντα επαρχίας περιήλθον, δέκα σχολεία ελληνικά εποίησα, διακόσια δια κοινά γράμματα».

      @ κυρος

      Επειδή εγώ έχω διαβάσει το "Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας" σας βεβαιώνω πως έχει καλό τέλος....

      @ Ο Ιθαγενής
      Πράγματι η λάθος αφετηρία καταλήγει σε λάθος συμπεράσματα.
      Ο ορισμός του μύθου που δίνετε είναι λάθος.




      More food for thought...
      Τελικά ο πατριάρχης Γρηγορίος ο Ε' είχε ή δεν είχε αφορίσει τον Υψηλάντη και τους ξεσηκωμένους πριν τον πάρει και εκείνον η μπάλα;

      • Σωτήρης avatar
        Σωτήρης @ Thraphsorchis 17/05/2010 00:21:03

        Thraphsorchis,

        Για να υπάρχει η ανάγκη για το κρυφό σχολειό, δεν σημαίνει ότι όλα τα χρόνια της τουρκοκρατίας οι διωγμοί ήταν οι ίδιοι.
        Ξέρεις όμως τι έπαθε ο Πατροκοσμάς ο Αιτωλός ακριβώς γιατί ίδρυσε όλα αυτά τα σχολεία; Τον κρέμασαν και πέταξαν το λείψανό του στο ποτάμι.
        Βέβαια οι αναθεωρητές είναι ικανοί να μας πουν ότι τον κρέμασε ο πατριάρχης!
        Καλά, διάβασες τη μελέτη του Κεκαυμένου, και αυτά βρήκες να πεις; ότι κάποιοι σύνδεσμοι της σελίδας δεν σου ... αρέσουν; Κι έχεις και πρόβλημα για το ότι οι πηγές του εκφράζονται με τρόπο που σου φέρνει αλλεργία.
        Δεν είδες λοιπόν τη μαρτυρία του Νικόλαου Δραγούμη για τον πατέρα του, για την εμπειρία του με το κρυφό σχολειό;
        Δηλαδή τι θέλεις να πεις; Δεν υπήρχε καταπίεση και διωγμός των Ελλήνων;

        Αυτό με τον πατριάρχη, γιατί το φέρνεις στη συζήτηση; Επειδή δεν έχεις επιχειρήματα για το θέμα μας; 'Οντως ο Πατριάρχης αφώρησε τον Υψηλάντη-το έκανε για αν προλάβει τις σφαγές στην Πόλη, αλλά αυτές πάλι έγιναν- και θυσιάστηκε και αυτός.
        Άλλωστε ο ίδιος ο Υψηλάντης, γράφει προς τον Κολοκοτρώνη και τους Σουλιώτες: " Ο μεν Πατριάρχης βιαζόμενος παρά της Πόρτας σας στέλλει αφοριστικά και εξάρχους παρακινώντας σας να ενωθείτε με την Πόρτα, εσείς όμως να τα θεωρείτε ταύτα ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίας και δυναστείας και άνευ θελήσεως του Πατριάρχου."

        Θα σου έλεγα κι άλλα αλλά είσαι πορωμένος. By far...

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Thraphsorchis 17/05/2010 03:16:02

        @Thraphsorchis

        Γράφεις:

        -----
        Το βασικό επιχείρημα του συγγραφέα (Γιώργος Κεκαυμένος) το συνοψίζω στο εξής:
        “Παρά την απουσία ιστορικών πηγών, η ευρύτητα της πεποίθησης στην ύπαρξη του κρυφού σχολειού δεν μπορεί παρά να έχει βάση σε γεγονότα”.
        -----


        Αγαπητέ, θέλεις πραγματικά να μιλήσουμε για λογικές πλάνες; Ξεκίνα από το «εν αρχή αιτείσθαι».

        Μετράω 300+ παραπομπές στο κείμενο. Πολλές αναφέρονται σε συγκεκριμένα στοιχεία. Πολλές μάλιστα δεν προέρχονται από Έλληνες, αν έχεις κάποιο πρόβλημα με το γένος.

        Το να πεταχτείς και να πεις κάτι, δίχως να τοποθετηθείς με συγκεκριμένα στοιχεία, δείχνει έλλειψη επιχειρημάτων. Δεν ξέρω τι θα έλεγε ο Αριστοτέλης γι' αυτό. Ξέρεις, ο Αριστοτέλης ο αρχαιοσκοπιανός.

        Ορισμένοι έχετε πρόβλημα που υπάρχουμε, γενικώς.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Thraphsorchis 17/05/2010 10:34:17

        Μύθος...είναι η αφήγηση της οποίας το περιεχόμενο σχετίζεται με την προέλευση ή τη δημιουργία φυσικών, υπερφυσικών ή πολιτιστικών φαινομένων.

        Φίλε μου η ανθρωπολογική έννοια για τον μύθο διαφέρει από εκείνην που υπονοεί στο περιεχόμενο του μύθου κάποιο ψεύδος. Οι μύθοι διερευνούνται επίσης ως αποσπασματικές πηγές προφορικής ιστορικής αφήγησης ως ενδείξεις κοινωνικών αξιών που διαμορφώνουν τον κοινωνικό χάρτη μιας ομάδας ανθρώπων και αποτελούν τον συνδετικό της κρίκο.
        Μην συγχέεται τον μύθο με το ψέμα.
        Προσωπικά για εμένα το κρυφό σχολειό δεν ήταν ένα καθολικό φαινόμενο έτσι ώστε να καταστεί μία πραγματικότητα μέσο της γενίκευσης.
        Αναμφισβήτητα υπήρχαν μεμονωμένες διώξεις καθώς η εκπαίδευση και η παιδεία οδηγεί στα ερωτήματα και την αμφισβήτηση και ασφαλώς δεν υπήρχαν φιρμάνια και απαγορεύσεις για την απαγόρευση της εκπαίδευσης έτσι ώστε το κρυφό σχολειό να αποτελεί καθεστωτική πραγματικότητα.
        Η μυθοπλασία όμως σε όλες τις ανθρωπολογικές και κοινωνικές επιστήμες, η οποία βασίζεται σε μεμονωμένα γεγονότα αποτελεί όσο και να θέλω να σε στενοχωρήσω Ιστορία.

        ΥΓ

        “Είναι τραγική η μετατροπή των ιερών της θρησκείας, η αποπομπή του βασιλικού ιερατείου και η μετατροπή των ναών σε τζαμιά. Τα μυστήρια του θυσιαστηρίου τελούνται κρυφά σε μυστικές και σκοτεινές τοποθεσίες. Τέτοιες είδα στις πόλεις και τα χωριά που ταξίδεψα και μοιάζουν μάλλον με κρύπτες ή τάφους παρά με εκκλησίες. [...] Είναι [λοιπόν] θαύμα που η εκκλησία εξακολουθεί να διατηρείται μέσα σε τόσο μεγάλη καταπίεση, και παρά την τυραννία και τα τεχνάσματα που στρέφονται εναντίον της ”.

        S. Runciman, The Great Church in Captivity, Cambridge 2003 [1968], σ. 204. Ελλ. μετάφραση: Σ. Ράνσιμαν, Η Μεγάλη Εκκλησία εν Αιχμαλωσία,

        και

        ο Σπ. Τρικούπης στην Ιστορία του, όταν μας λέει πώς οι Τούρκοι έκλεισαν στην Κρήτη δύο αλληλοδιδακτικά σχολεία, κρεμώντας τους δασκάλους τους και τον επίσκοπο Κισάμου Μελχισεδέκ.

        (Σ. Τρικούπη, Ιστορία της Ελληνικής Επαναστάσεως, τ. 1, Β΄ έκδοσις, εν Λονδίνω 1860, σ. 194· Γ΄ έκδοσις, εν Αθήναις 1888, σ. 153)

        Δεν υπήρχαν φιρμάνια και απαγορεύσεις αλλά τοπικές πρακτικές, η έλλειψη καθολικότητας δεν σημαίνει ότι ...δεν υπάρχει (για να θυμηθώ και τα πιτσιρίκια μου το πως μιλούν...)

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Thraphsorchis 17/05/2010 00:00:22

      ε αφού το λέει ο ν.δημου τι να πούμε εμείς.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Thraphsorchis 17/05/2010 03:05:41

      Ο Λύτρας βέβαια κι ήταν ζωγράφος, όπως κι ο Προβελέγγιος ποιητής αλλά και πολιτικός, οπως κι ο Βαλαωρίτης επτανήσιος ποιητής..Ποιός αμφισβήτησε τα παραπάνω, πλήν υμάς, προς αυτάρεσκην επιβράβευσιν των επικών ειρημένων σας!

      ...κι ο Δήμου ήταν βεβαίως συγγραφέας,.. της σειράς,όμως, φέροντας μόνον τεκμήριο αθωότητος, την αναζήτησιν της αστικής Αθηναικής ταυτότητας του Κολωνακίου, συναγελαζόμενος προς τεκμηρίωσιν των ειρημένων του , τους επιφανείς Κούλογλου(αποκατεστηθέντα αισχάτως) και Βαλλιανάτου (εξαφανησθέντα ενόχως)!

      ....έλεος, ας ασχοληθούμε με σοβαρά άτομα κι αναφορές επιτέλους!

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ Thraphsorchis 17/05/2010 13:31:15

      @ Σωτήρης
      Η μόνη ανάγκη που υπήρξε για την επινόηση του κρυφού σχολειού ήταν, κατόπιν εορτής, για να διώξει πάνω από το Ιερατείο τη ρετσινιά του συνεργού των Οθωμανών και του συνδιαχειριστή και εξουσιαστή των χριστιανικών πληθυσμών.

      Ο παλαιών Πατρών Γερμανός απήχθη για να "ευλογήσει" τους εξεγερμένους, ο δε Πατριάρχης τους αφόρεσε (παραδόξως το σκεπτικό "σώζω το ποίμνιον" με το " σώζω το τομάρι μου" έχουν τα ίδια αποτελέσματα). Όσο για τα λεγόμενα του Υψηλάντη είπε ότι εξυπηρετούσε τον σκοπό του. Σιγά μη τα βάλει ευθέως με τον Πατριάρχη.

      Ποτέ η οθωμανική αυτοκρατορία δεν είχε πολιτική προσηλυτισμού των αλλόθρησκων, καθώς κάτι τέτοιο θα μείωνε τα φορολογικά έσοδα από τον κεφαλικό φόρο. Οι όποιοι θύλακες μουσουλμάνων στα Βαλκάνια (Βοσνία – Αλβανία) είναι αποτέλεσμα μαζικής φυγής πληθυσμών από το χριστιανισμό λόγω των ανεπάρκειας ή πλεονεξίας της Εκκλησίας με επιπλέον φόρους, παρά συντεταγμένες προσπάθειες των Οθωμανών.

      Και όντως η επιχειρηματολογία του Κεκαυμένου είναι εμετική.

      @Γιάννης Σ.
      Το «εν αρχή αιτείσθαι» σημαίνει πως συνοψίζω λάθος τον Κεκαυμένο;

      Εάν εσείς πείθεστε με τη θεόπεμπτες αρετές των ελλήνων, πραγματικά δεν έχω επιχειρήματα να αντιπαραθέσω.

      @Ο Ιθαγενής
      Μάθατε πως πρέπει να συμβουλεύεστε τη Wikipedia ΠΡΙΝ γράψετε ορισμούς;
      Κάποια απόσταση από την αρχική σας ερμηνεία!

      Το ότι οι μύθοι μπορούν να ενσωματώνουν στοιχεία πραγματικών γεγονότων δεν το αμφισβητεί κανείς.
      Το ότι οι μύθοι μπορούν να εκληφθούν σαν γεγονότα αμφισβητώ, ιδίως όταν δεν υπάρχουν σύγχρονές ιστορικές πηγές που να τα επιβεβαιώνουν. Και δεν μιλάμε για το τρωικό πόλεμο αλλά για 3-5 αιώνες πριν που λίγο πολύ υπάρχουν γραπτά.

      Όσο για το πόσο κυνηγήθηκε η εκκλησία επί Τουρκοκρατίας μία λέξη: «Χρυσόβουλα»

      @ Ευθύμης - χελιδόνι
      Ο Δήμου δεν είναι ιστορικός, απλά συνοψίζει με εξαιρετική οικονομία μέσων αυτό που θεωρώ εγώ το μέγα πρόβλημα, τον δαιμονικό ανορθολογισμό της θρησκοληψίας.

      Οι επιθέσεις στον Δήμου δεν απαντούν στο θέμα και συνιστούν σαθρά επιχειρήματα “ad hominis” καθώς όλοι μας είμαστε κατώτεροι της ρητορικής μας.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Thraphsorchis 17/05/2010 17:36:39

        Εξακολουθείς να μην απαντάς με επιχειρήματα. Πέραν τούτου, το στυλ γραφής σου είναι χαρακτηριστικό. Κατάλαβα ποιος είσαι, αλλά θα το σταματήσω εδώ και δεν θα πω περισσότερα. Αν έχεις κάτι να προσθέσεις επί του θέματος (κάτι που δεν συνηθίζεις, γενικώς), σε περιμένουμε με αγωνία.

  6. vassilis avatar
    vassilis 16/05/2010 19:24:32

    Οταν λεει Ιεραρχια ενοει το παπαδαριο που ετρεξε να παρει Τουρκικη υπηκοοτητα και να προσκυνησει το Σουλτανο!Ιεραρχια ,Δραγωνα,Διαμαντοπουλου,Σουλτανος εναντια στον Ελληνισμο!

  7. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 16/05/2010 19:41:21

    τελικά με την σχολή της Χάλκης τί έγινε; ωραία τα χαμόγελα ....άνοιξαν οι Τ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ xrhxa65 16/05/2010 20:01:05

      Τι να έγινε; Τα γνωστά αποτελέσματα της πολιτικής Παπανδρέου.ΤΊΠΟΤΑ!

  8. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 16/05/2010 19:43:10

    τελικά με την σχολή της Χάλκης τί έγινε; ωραία τα χαμόγελα ....άνοιξαν οι Τούρκοι την Χάλκη; ξέρει κανείς; γιατί αν την ανοίγανε κάτι σε θρίαμβο της ΓΑΠειας πολιτικής θα έφτανε και στα δικά μας αυτιά......

  9. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 16/05/2010 19:50:29

    Ο Δήμου αναφέρεται στον Αγγέλου, όπως και όλοι οι «αναθεωρητές». Παρ' όλ' αυτά, όσα γράφει ο Αγγέλου δεν ευσταθούν και δεν έχουν χαρακτήρα «απόδειξης».

    Διαβάστε αυτό και βγάλτε μόνοι σας τα συμπεράσματά σας:

    http://www.scribd.com/doc/11402903/

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Γιάννης Σ. 16/05/2010 19:51:43

      Και σε απλό κείμενο εδώ:

      http://palio.antibaro.gr/society/kekaumenos_krufosxoleio.php

    • Σωτήρης avatar
      Σωτήρης @ Γιάννης Σ. 16/05/2010 21:43:48

      Γιάννη,
      να αγιάσει το χέρι σου για τον πολύτιμο σύνδεσμο που μας έστειλες.
      Κάθε χρόνο, κοντά στην 25η Μαρτίου, Τα Νέα δημοσιεύουν τα ίδια ψέμματα ξανά και ξανά.
      Τόσο πολύ τους πονάει τους "αναθεωρητές" αυτός ο "μύθος" που δεν σταματούν να τον χτυπούν; Αυτό και μόνο θα πρέπει να προβληματίσει.
      Ευχαριστώ, να είσαι καλά!

  10. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 16/05/2010 19:55:23

    Με την προπαγάνδα εναντίον των εκπαιδευτικών, με αισχρή παραποίηση της αλήθειας και με σύνθημα "πρώτα ο μαθητής" η κ. υπουργός διαλύει την Παιδεία με την υποχρηματοδότησή της, με καλλιέργεια κλίματος φόβου στους εκπαιδευτικούς, με συμτήξεις τμημάτων, καταργήσεις θέσεων και εισβολή του κομματισμού με νόμους εξπρές!!!Όποιος αντισταθεί στην πολιτική του υποργείου της Διαμαντοπούλου και της Δραγώνα υπόκειται σε διώξεις όπως αυτή της Χαράς Νικολοπούλου!! Χαίρε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 16/05/2010 19:58:53

    Περιμένουμε τον Νίκο Δήμου να μας διδάξει ιστορία...

  12. klausevitz avatar
    klausevitz 16/05/2010 20:09:36

    Thraphsorchis

    Σχώρα με, αλλά ανάμεσα στον Νίκο Δήμου και τους Λύτρα-Προβελέγγιο, θεωρώ ΄περισσότερο αξιόπιστους τους πανελληνίως καταξιωμένους δεύτερους....

    Η δική σου πηγή αναλίσκεται πολύ σε κουτσομπολιά, φήμες και παρείστικα σχόλια....σχολεία άλλων ιστορικών και δύσκολων εποχών, τι θέλει και τα κρίνει;;;

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 16/05/2010 20:12:10

    Κι ο Εθνικός Ύμνος θα αντικατασταθεί με το Αχ Κουνελάκι, κουνελάκι;;;

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/05/2010 20:27:15

    Τό κρυφό σχολειό στό σπίτι σας τό ἔχω ξαναπροτείνει.

    Μαζί μέ τό βιβλίο τῆς Ἱστορίας τοῦ σχολείου προτείνω νά δώσετε στά παιδιά

    σας(τά παιδιά μου μεγάλωσαν πλέον καί ἔχουν "πλυθῆ" πατριωτικῶς,ὄχι θά

    περίμενα τήν Διαμάντω):1ον Τήν Τουρκοκρατούμενη Ἑλλάδα τού ΣΑΘΑ.2ον Τήν

    Μαύρη Βίβλο.3ον Τήν Μαστιγα τῆς Ἀσίας τοῦ Χόρτον.4ον Τό Χρονικό τῆς

    Μεγάλης Τραγωδίας,καί θά βρῆτε καί ἄλλα ἄν θέλετε νά ψάξετε.

    ΟΛΑ ἐξαρτῶνται ἀπό τούς γονεῖς.

    Ἀκόμα καί ἐάν δέν ὑπῆρξε τό Κρυφό Σχολειό (ναί,θά σπεύσω νά ρωτήσω τόν...

    εἰδήμονα Δήμου)εἶναι μιά εὐκαιρία νά τό φιάξουμε.

    Θά τούς κάνουμε τόσο μεγάλο κακό,πού θά εὔχωνται νά μήν τό εἴχανε κἄν

    σκεφθῆ.Καί μή ξεχνᾶτε,Παλαμᾶ,Ἐλύτη,Σολωμό,Παπαδιαμάντη,Σεφέρη,Σικελιανό

    καί ὅλους τούς ὑπολοίπους μέ τούς ὁποίους μεγαλώσαμε.

    Ὁλοι αὐτοί θά τά προφυλάξουν καί ἀπό τά ναρκωτικά.

  15. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/05/2010 20:33:01

    Συμπλήρωμα.

    Οἱ Ἄγγλοι λένε κάτι πολύ σοφό: Education is a very important thing to be left to the education department.

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/05/2010 20:35:31

    Ἡ Χάλκη δέν ἐνδιαφέρει,ἡ σωτηρία τῆς Ἑλλάδος εἶναι τό ζητούμενο.Ἄς τό καταλάβουμε.

  17. nina avatar
    nina 16/05/2010 21:21:46

    η παιδεία ξεκινά απ το σπίτι .Οι μανούλες και οι μπαμπάδες να διδάσκετε τα παιδιά σας .Πολύ σωστά τα γράφει η Κορίννα. και όσοι δεν ξέρετε να μάθαιτε μαζί με τα παιδιά σας.Διαβάστε μαζί τους .Διηγηθείτε στα πιό μικρά ιστορίες
    εθνικής περηφάνιας. κάντε τα να νοιώσουν να κυλά στο αίμα τους ο Αχιλέας, ο Λεωνίδας ,ο Κολοκοτρώνης,η Μπουμπουλίνα.Πείτε τους ότι κατάγονται από ένα έθνος που έδωσε τα πάντα στην ανθρωπότητα που εξανθρώπισε τους ανθρώπους. μήν κάνετε έκπτωση στην εθνική τους περηφάνια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ nina 16/05/2010 22:10:14

      Και μετά καθήστε μαζί να δείτε στη τηλεόραση τους σύγχρονους ήρωες: τον Ψινάκη, τον Ευταξία, τον Γαλάτη, τον Βασίλειο Κωστέτσο, τον Τρύφωνα Σαμαρά, τη Μπουμπουλίνα Τζούλια, τη Ντούβλη και τον Ψωμόπουλο...

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Strange Attractor 17/05/2010 03:20:02

        Μη γενικεύεις. Αρκετοί δεν βλέπουν τηλεόραση. Εγώ την έχω μόνο για ντοκιμαντέρ και σειρές που κατεβάζω, αφού το 99% αυτών που βλέπω δεν τα παίζουν εδώ. Όσα θέλω να τα κρατήσω, τα αγοράζω σε DVD. Ενημέρωση από ελάχιστες σοβαρές εφημερίδες (10%) και 90% από το διαδίκτυο.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Strange Attractor 17/05/2010 14:30:20

        Ειδικά αυτής της "γάτας Μπουμπουλίνας πειρατίνας" (που με ένα dvd έγινε πιό πλούσια και από τον Θέμο), της αξίζει η πειρατική τιμωρία του T.S. Eliot:

        Οι Σιαμέζοι πλησιάσαν, περικύκλωσαν το σκάφος
        Σιωπηλά καθώς το ζεύγος τώρα ούρλιαζε με πάθος
        Και στα τελευταία ήταν ερωτιάρικα ντουέτα
        Τη στιγμή που υψωθήκαν τα καμάκια τα στιλέτα.
        ........................
        Αντιστάθηκε γενναία μα χαμένη ήταν ήδη
        Και ανάποδα την βάλαν να βαδίσει στο σανίδι
        Ήρθε η ώρα να πληρώσει για τα τόσα κρίματά της
        Και εκδίκηση να πάρουν τα δεκάδες θύματά της.

        (Από το "Εγχειρίδιο Πρακτικής Γατικής του Γερο Πόσουμ", T.S. Eliot)
        h**p://www.e-steki.gr/showthread.php?t=17502

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ nina 16/05/2010 23:47:24

      Η πραγματική αναζήτηση της γνώσης ξεκινά πολύ μετά το σχολείο, όταν ο ανθρώπος έχει διαχωρίσει τη μάθηση από την επαγγελματική αποκατάσταση και αρχίζει να αντιλαμβάνεται τη δίψα του εγκεφάλου για πληροφορίες. Επίσης δεν υπάρχει το σχολικό "καπέλωμα" που, δομημένο με την αγγλοσαξωνική-προτεσταντική οπτική, περιορίζει τον ανθρώπινο εγκέφαλο αντί να τον χορταίνει.
      Η προπαγάνδα και υποβάθμιση των "Μπιλντεράδων" θα οδηγήσει τους Έλληνες σε ακόμα πιο δυνατή αναζήτηση της αλήθειας μέσα από τα εξωσχολικά βιβλία. Υπάρχει βέβαια και η χρηματοδοτούμενη αναθεωρητική ιστοριογραφία, η οποία όμως δεν πουλάει τόσο όσο θέλουν να μας πείσουν το Βήμα και η Καθημερινή. Οι ίδιοι που τα χρηματοδοτούν, οι ίδιοι τα αγοράζουν για να δείξουν "μπούγιο" (σαν τις αδελφές που προσπαθούν να πείσουν ότι είναι το 10% του πληθυσμού - όσοι δηλαδή και οι ΑΕΚτζήδες για να έχουμε μέτρο σύγκρισης).
      Οι μετριότητες του αναθεωρητισμού ποτέ δεν θα μπορέσουν να επιβληθούν στους τιτάνες του πνεύματος που εξυμνούν τον Ελληνισμό. Με αυτό το σκεπτικό η κα Νταμιαντόπουλους προσφέρει μεγάλη υπηρεσία στην Ελλάδα αφού σπρώχνει τους Έλληνες στην ππαγματική γνώση.
      Να 'ναι καλά το κορίτσι...

  18. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 16/05/2010 22:42:35

    Σε τέσσερα σημεία θα σταθώ στο ίδιο μήκος κύματος με τα σχόλια που έχουν δημοσιευθεί.
    1. Η αναθεώρηση των σχολικών ιστορικών βιβλίων μου ακούγεται ως συνέχιση της παραποίησης της ιστορίας επί το φιλοτουρκικώτερον.Δείγματα αυτής της τάσης ήδη έχουμε δια χειρός κ. Ρεπούση και κ. Δραγώνα.Πρέπει να παιδιά μας λίγο- λίγο να νιώσουν απαλλαγμένα από την "ιδεοληψία" περί οθωμανικής σκλαβιάς και να πάνε στη μοντέρνα θέση ότι η οθωμανική κυριαρχία οφέλησε το Γένος γιατί το βοήθησε στη συνοχή του. Το έχω βρει σε τουρκικό βιβλίο να υποστηρίζεται ότι ο Μεχμέτ ο Πορθητής απάλλαξε τους ρωμιούς από τους εμφύλιους πολέμους του Βυζαντίου.
    2. Το περί κρυφού σχολειού δεν είναι εύκολο ζήτημα , έχει τις δυσκολίες του και ακόμη θέλει την μελέτη του στις πηγές και στα βοηθήματα που συγκροτούν μια εκτεταμένη βιβλιογραφία . Το κακό στην υπόθεση είναι ότι η ρομαντική ονομασία "κρυφό σχολειό" του Προβελέγγιου μπέρδεψε τα πράγματα. Ενώ οι πάντες γνωρίζουν ότι το βασικό σχολειό ήταν το αλληλοδιδακτικό και ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις έδρα του ήταν ο νάρθηκας των εκκλησιών και διδακτική ύλη τα λειτουργικά βιβλία. Γι' αυτό και πολλά μηναία ή άλλα βιβλία της Εκκλησίας , εκδόσεις κυρίως Βενετίας, αρχίζουν με την αλφαβήτα στο πρώτο τους φίλο. Είναι πάρα πολλά τα διασωθέντα και υπάρχουν σε πολλές Βιβλιοθήκες. Τα γνωρίζουν και οι αναθωρητές και τα αποσιωπούν. Εξάλλου και η ίδια η τουρκοκρατία είναι ένα δύσκολο θέμα γιατί δεν ήταν ενιαία και είχε πολλές και διαφορετικές εκδοχές τοπικές αλλά και χρονικές.
    3.Στην πρόσφατη ιστορία. Την περίοδο του μεσοπολέμου στα υπό ιταλική κατοχή Δωδεκάνησα απαγορεύθηκε η διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας στα σχολεία. Τότε την διδασκαλία της ανέλαβαν οι ιερείς που μετέτρεψαν σε κρυφά σχολεία τις εκκλησιές. Πολλοί ανακαλήφθηκαν και διώχθηκαν από τις κατά τόπιους ιταλικές αρχές.
    4.Συμφωνώ με τήν Κόρινα. Φροντίστε στα παιδιά σας να δώσετε ελληνική και ορθόδοξη παιδεία μέσα στο σπίτι. Προτείνει βιβλία τα οποία καλό θα είναι να μην λείπουν από τα σπίτια μας. Θα συμπλήρωνα τον κατάλογο με τα εξής :Γ.Θ.Πρίντζιπα, Λογάδες του Γένους, εκδ, Ακρίτας, Δ. Φερούση, Μορφές του Γένους, Κ. Σαρδελή, Το Συναξάρι του Γένους.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Νικηφόρος Ουρανός 17/05/2010 03:27:56

      Μια χαρά είναι η ονομασία. Άμεση και απλή. Το λογικό σφάλμα των αναθεωρητών και των κολαούζων τους; Αφού υπήρχαν κάπου σχολεία, δεν υπήρχαν κρυφά σχολεία! Σαν να λέμε πως, αφού η Χίος ήταν πλούσια λόγω μαστίχας, είχαν παραχωρηθεί προνόμια σε όλες τις περιοχές. Τρέχα γύρευε. Αφού υπάρχει ο Γκαίτε, ο Χίτλερ δεν ήταν μουρλός. Και αφού υπάρχει όργανο που δεν παίζει μουσική, όλα τα βιολιά είναι αστυνομικοί. Βεβαίως, πως γίνεται και οι ίδιοι που έχουν πρόβλημα με το κρυφό σχολειό, να έχουν πρόβλημα με τη Σφαγή της Χίου και να μην έχουν πρόβλημα με το Ολοκαύτωμα. Το πρώτο να μη διδάσκεται στο όνομα της φιλίας των λαών, το δεύτερο να διδάσκεται για να μας θυμίζει τον τρόμο;

      Προκαταβολική συγγνώμη Φάκτορα, αλλά δεν μας μπιπ μια δόση το ψευδοκουλτουρέικο;

      • victoria avatar
        victoria @ Γιάννης Σ. 17/05/2010 14:50:45

        καταπληκτικό σχόλιο!

  19. Ακυρος avatar
    Ακυρος 16/05/2010 23:08:13

    ...να δημιουργηθούν- λέει- ΙΕΚ, κέντρα ελευθέρων σπουδών που να διδάσκουν αρχαία Ελληνικά!
    ...νηπιαγωγεία -λέει- που να μαθαίνουν τα παιδιά τους Ελληνικούς μύθους και την ιστορία τους...
    ...Λύκεια όπως παλιά, τα κλασικά λεγόμενα, αυτά που τελείωσε κι ο Λαζόπουλος κι έμαθε τόσα γράμματα που τον έκαναν «έξυπνο», πλούσιο πετυχημένο...
    Εκείνος όμως που το ξέρει, δεν μεταδίδει στα παιδιά που τάχα αγαπάει, πως η γνώση της γλώσσας τον έκανε καλλίτερο να μεταφέρει τις ιδέες του , να γράφει τα κείμενά του, να την χρησιμοποιεί ακόμα κι ως λεπίδι!

    Στην Αλα (εκ του Αλς) του Άδωνι Γεωργιάδη διδάσκονται αρχαία Ελληνικά ιστορια και Όμηρος. Μου είχε κάνει εντύπωση τα τμήματα νηπίων και παιδιών σχολικής ηλικίας σε μια εκπομπή του Χαρδαβέλα. Με την μέθοδο που διδάσκεται εκεί, φαινόταν να απολαμβάνουν και να μαθαίνουν την γλώσσα από τις ρίζες της, με μεγάλη ευκολία!
    Κρίμα που την προσπάθειά τους στην Άλα, την "σκοτώνει" η πολιτική δραστηριότητα του Βουλευτή. Με "φονιάδες" τους πολιτικούς του αντιπάλους και τους ταμπελοδότες που βρίσκουν αφορμή να τιτλοφορήσουν φασιστική, εθνοκάπηλη, ελλαδέμπορη τί; Την εκμάθηση της αρχαίας ελληνικής από τα παιδιά και τους ενήλικες!
    Κρίμα!!! Μακάρι να τελειώσει γρήγορα με τα περιττά και να γυρίσει στα ουσιώδη!
    Χωρίς να χρειάζεται να στρατεύει την λογική στην σοφιστεία και την γνώση στην αιτιολόγηση!

    Όταν επιτραπούν επιτέλους τα ιδιωτικά μη κερδοσκοπικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα, θα μπορούσαν κάποια σαν εκείνα του Μείζονος Ελληνισμού ν α ιδρύσουν Πανεπιστήμια Ελληνικών σπουδών.
    Των οποίων ο σκοπός και το έργο τους να είναι η ανάδειξη του ανυπέρβλητου πλούτου, τον ατίμητο θησαυρό, που οι δικτάτορες των Ανθρωπιστικών Σχολών του σήμερα, επιβάλλουν στους μαθητές του να σκυλεύουν και να μαγαρίζουν, για να πάρουν πτυχίο!
    Έχουν παραχθεί πολλοί γενίτσαροι από τα καθηγητοποιημένα Δραγώνικα Εδρανα της εποχής του Σημίτη , ώστε είναι κάτι παραπάνω από αναγκαίο να δημιουργηθούν εστίες αντίστασης στην αποδόμηση των Ελληνικών σπουδών!
    Ας συλλάβουμε κι ας "εκτελέσουμε" έτσι, τους "δολοφόνους" του Ομήρου!

  20. fitsulas avatar
    fitsulas 16/05/2010 23:21:53

    Ας μαζευτείτε οι δικηγόροι να κάνετε φάκελο και να πάτε στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων και να αποδείξετε ότι η Ελληνική γλώσσα και ιστορία διώκονται από ένα ανθελληνικό κράτος. Και να απαιτήσετε ελληνικά σχολεία. Αφ' ενός θα σώσετε την ελληνική παιδεία, αφ' ετέρου θα τους ξεφτιλίσετε στα μάτια όλης της οικουμένης. Έργα, όχι μπαρούφες...

  21. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 16/05/2010 23:37:41

    Για το Κρυφό Σχολειό υπάρχουν πολλές αναφορές, προφορικές και γραπτές, έμμεσες και άμεσες. Η πιο άμεση γραπτή αναφορά που γνωρίζω είναι στα απομνημονεύματα του Φωτάκου (υπασπιστή του Κολοκοτρώνη) που έγραψε μετά την Επανάσταση, πριν γεννηθεί καν ο Προβελέγγιος! Οι μεταμοντέρνοι εθνομηδενιστές ιστορικοί (αλλά και ο Ν. Δήμου και άλλοι μη ιστορικοί που απλά παπαγαλίζουν τους μεταμοντέρνους γιατί έτσι βολεύει την προπαγάνδα τους) χρησιμοποιούν τον τίτλο του 'ακαδημαϊκού' για να δώσουν κύρος στα 'ιδεολογήματά' τους.

    Αν θες να είσαι πραγματικός επιστήμων ιστορικός, οφείλεις να γνωρίζεις (και να αναφέρεις) τη σχετική βιβλιογραφία και τις ιστορικές πηγές για τα θέματα που πραγματεύεσαι. Αν δεν τα γνωρίζεις, τότε δεν είσαι πραγματικός επιστήμων αλλά πνευματικά ανίκανος και κομπογιαννίτης. Αν τα γνωρίζεις αλλά τα αποκρύπτεις, τότε ή είσαι ιδεοληπτικά πορωμένος εναντίον κάποιων γεγονότων ή είσαι εγκάθετος των διαφόρων 'ιδρυμάτων' τύπου Σόρος, State Department κλπ.

    Κάπως έτσι γίνεται όλο το παιχνίδι. Αν θες να πλασάρεις εικονική (virtual) ιστορία που να εξυπηρετεί τα γεωστρατηγικά σου συμφέροντα, δημιουργείς διάφορα 'ιδρύματα' που χρηματοδοτούν και προσφέρουν επιστημονική υπόσταση σε πρόθυμους εγκάθετους. Αυτοί με το 'κύρος' τους και τα χρήματα που διαχειρίζονται δημιουργούν τις 'ακαδημαϊκές' αυλές τους που αποτελούνται από ιδεολογικά πορωμένους και άλλους χρήσιμους ηλίθιους του ακαδημαϊκού συστήματος και 'θεμελειώνουν σχολή'. Η σκυτάλη για τη διάχυση της 'νέας γνώσης' στην κοινωνία περνάει σε γνωστούς και μη εξαιρετέους δημοσιογράφους, αναλυτές, διαφημιστές κλπ.

    Για να δουλέψει το όλο σχήμα χρειάζεσαι και μία κοινωνία όσο πιο αμόρφωτη γίνεται. Βολεύει πάρα πολύ να έχεις ένα εκπαιδευτικό σύστημα που θα παρέχει υπερβολικά πολλές (μέχρι κορεσμού) αλλά αποσπασματικές γνώσεις και από ουσία μηδέν. Και φυσικά να ευνοεί την παπαγαλία και όχι την κριτική σκέψη (δεν έχετε παρά να δείτε πως έχουν εξελιχθεί τα σχολικά βιβλία τις δύο τελευταίες δεκαετίες). Η χρήση θεμάτων στις εξετάσεις με πολλαπλές επιλογές (multiple choice) αντί για ανάπτυξη του θέματος, βοηθάει επίσης προς αυτή την κατεύθυνση. Και βέβαια, εάν πέραν του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού συστήματος έχεις και τα ανάλογα ΜΜΕ (trash TV, lifestyle εκπομπές, reality shows, ξεκατινιάσματα κλπ) έχεις καλλιεργήσει το έδαφος για να πιάσει η μεταλλαγμένη (και τοξική) σπορά σου.

    Κάπως έτσι χάνουν το κορμί πολλοί πατριώτες...

  22. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 17/05/2010 14:18:38

    Και επειδή φαίνεστε σπουδαγμένοι αθρώποι δίνω Homework για κάθε ενδιαφερόμενο:
    Μία λίστα με τους έλληνες αφορισμένους.
    Για να δούμε συνοπτικά ποιοί και για ποιά αδικήματα αξίζουν την εσχάτη των θρησκευτικών ποινών.
    Επιπλέον βαθμοί εάν η εργασία συνοδεύεται με φωτογραφίες ανδριάντων.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Thraphsorchis 17/05/2010 14:30:05

      Ρήγας Φεραίος, Θοδωράκης Κολοκοτρώνης,Αλέξανδρος Υψηλάντης, Καραϊσκάκης, Οδυσσέας Ανδρούτσος, Ανδρέας Λασκαράτος... Ο Καζαντζάκης την ...γλύτωσε;

      Βρε μπας και ο Γρηγόριος ο Ε' ήταν Νεοταξικός;

      • Σωτήρης avatar
        Σωτήρης @ archaeopteryx 17/05/2010 16:23:34

        Πες πες κάτι θα μείνει στο τέλος ε;
        Γνωρίζω για τον Λασκαράτο. Να μην το μπερδέψουμε τώρα, μιλάμε για εθνικούς αγώνες και την Τουρκία.
        Είπαμε για τον Υψηλάντη - και ας αντιπαρέρχεστε το τι πίστευε αυτός για τον εικονικό αφορισμό του.
        Ο Αλ. Υψηλάντης, τον Ιανουάριο του 1821 γράφει σε επιστολή του στον Κολοκοτρώνη: «Ο Πατριάρχης, βιαζόμενος υπό της Πόρτας, σας στέλλει αφοριστικά και Εξάρχους, παρακινώντας σας να ενωθήτε με την Πόρταν. Εσείς όμως να τα θεωρήτε αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ της θελήσεως του Πατριάρχου» (Ιστορία του 'Ελλην. Εθνους Εκδοτικής Αθηνών, τομ. ΙΒ', σ.130β)
        Στην προκήρυξη του “Μάχου υπέρ Πίστεως και Πατρίδος” στο Ιάσιο επίσης έγραφε: “…είναι καιρός να κρημνίσωμεν την ημισέληνον δια να υψώσωμεν το σημείον, δι΄ ου πάντοτε νικώμεν: λέγω τον Σταυρόν, και ούτω να εκδικήσωμεν την Πατρίδα και την Ορθόδοξον ημών πίστιν…”. Μετά τη μάχη του Δραγατσανίου, στην τελευταία του ημερήσια διαταγή -το «κύκνειο άσμα του» (8 Ιουνίου 1821), αντί να καταφερθεί εναντίον των «αφοριστών» του αποδίδοντας τους την αποτυχία του κινήματος του, καταγγέλλει όσους τον εγκατέλειψαν στο αγώνα του να εκδικηθεί “το ιερόν αίμα των κατασφαγέντων απανθρώπως κορυφαίων υπουργών της θρησκείας Πατριαρχών, Αρχιερέων και μυρίων άλλων αθώων αδελφών”.

        Μπορείτε να μου δώσετε μια πηγή, για το ποιος πότε και γιατί αφόρησε τον Ρήγα; Ήταν ένα ψέμα που ξεκίνησε από τον Κορδάτο.
        Περιμένω...

        Thraphsorchis, δεν μου απάντησες σε όσα λέω. Όχι ότι το περίμενα δηλαδή.

      • Thraphsorchis avatar
        Thraphsorchis @ archaeopteryx 17/05/2010 20:33:34

        @ Σωτήρης
        Σας απάντησα στο μέτρο των δυνατοτήτων μου και μάλλον επεκτάθηκα κιόλας για κάποιον που με χαρακτηρίζει "πορωμένο By far…".

        ...και συγνώμη για τον πληθυντικό.

      • Σωτήρης avatar
        Σωτήρης @ archaeopteryx 17/05/2010 22:22:15

        Thraphsorchis,

        συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό ως "πορωμένου". Παρασύρθηκα.
        Βέβαια το να παραδέχεται κανείς τα όρια των δυνατοτήτων του είναι αρετή.
        Φυσικά δεν μπορώ να απαιτήσω να δεχτείς ότι έχω δίκιο.
        Απλά προσπάθησα να δεις ότι υπάρχει σοβαρός αντίλογος για το κρυφό σχολειό, και κυρίως για την νεο-οθωμανική θεώρηση για το πόσο καλά περνούσαν οι πρόγονοί μας επί τουρκοκρατίας. Ας μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα και ας μην τα υπεραπλοποιούμε.

      • Σωτήρης avatar
        Σωτήρης @ archaeopteryx 17/05/2010 22:55:38

        Σας μεταφέρω μια στροφή από τον Ύμνο εις την Ελευθερία (τον Εθνικό μας ύμνο) του Διονύσιου Σολωμού, που μιλά για τον θρήνο του ποιητή γιά τόν ἀπαγχονισμό του Πατριάρχου Γρηγορίου Ε'. Ὁ θρήνος καταγράφεται στη στροφή 135.

        Ὅλοι κλαῦστε· ἀποθαμένος

        Ὁ ἀρχηγός τῆς Ἐκκλησιᾶς·

        Κλαῦστε, κλαῦστε· κρεμασμένος

        Ὡσάν νἄτανε φονιάς.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Thraphsorchis 17/05/2010 14:47:18

      Θλιβερή ιστορία η μετατροπή των Εκκλησιών σε όργανα πολιτικών σκοπιμοτήτων: Εκεί εντάσσονται οι πιό πολλοί αφορισμοί, τουλάχιστον αυτοί που αφορούν τον δικό μα Ορθόδοξο κόσμο. Και δυστυχώς συνεχίζεται: Π.χ. ο εκκλησιαστικός ηγέτης της σημερινής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Μαυροβουνίου είναι αφορισμένος από το Οικουμενικό Πατριαρχείο (δεν κρίνω τους λόγους και την ουσία, που δεν γνωρίζω, αλλά επισημαίνω τη συνέχεια του, ως πολιτικού φαινομένου).

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Thraphsorchis 17/05/2010 17:38:29

      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

      Κοντεύεις να τη συμπληρώσεις σε dt.

  23. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 17/05/2010 15:10:53

    Ξαναγράφει τα σχολικά βιβλία Ιστορίας το Τέξας:
    Νέα σχολικά βιβλία που θα αποσιωπούν πτυχές της αμερικανικής ιστορίας, όπως την απάνθρωπη μεταχείριση των σκλάβων, επιθυμεί να προωθήσει στα σχολεία του Τέξας ομάδα υπερσυντηρητικών με τη βοήθεια θρησκευτικών οργανώσεων.
    Με σκοπό την καταπολέμηση της «προκατάληψης υπέρ των φιλελευθέρων» επιχειρούν να «εισάγουν εκ νέου την πατριωτική ιδεολογία» στα σχολεία της πολιτείας καθώς έχουν πλέον τον έλεγχο του συμβουλίου που έχει την εποπτεία στο σχολικό πρόγραμμα του Τέξας.
    Για παράδειγμα, αναφέρει ο Guardian, θα περιοριστεί η αναφορά στον Τόμας Τζέφερσον που ζητούσε διαχωρισμό Κράτους και Εκκλησίας, θα απαλειφθούν οι αναφορές στο εμπόριο σκλάβων και θα τονιστούν οι «σημαντικές συνεισφορές» των ηγετών του Νότου (!) κατά τη διάρκεια του Εμφυλίου Πολέμου.
    Ακόμα παραμερίζεται η μελέτη των έργων του Ισαάκ Νιούτον υπέρ των αναφορών στην επιστημονική πρόοδο που προέκυψε από την πολεμική τεχνολογία. Όπως, τέλος, αναφέρει το δημοσίευμα, δικαιολογούνται εμμέσως και οι αντικομμουνιστικές διώξεις του Τζόσεφ Μακάρθι.
    Η υπερσυντηρητική δικηγόρος Σίνθια Ντάνμπαρ που προωθεί τις αλλαγές έχει κατ’επανάληψη δηλώσει ότι τα σχολεία είναι αντισυνταγματικά, τυραννικά και ότι ρίχνουν τους μαθητές «μέσα στις φλόγες του εχθρού».
    Στο παρελθόν οι υπερσυντηρητικοί κύκλοι είχαν προσπαθήσει να περιορίσουν ή και να καταργήσουν τη διδασκαλία της θεωρίας της εξέλιξης χωρίς να έχουν πάντα επιτυχία· όπως διαπιστώνει ο Guardian ίσως είναι περισσότεροι επιτυχημένοι στις παρεμβάσεις τους στην ιστορία.
    (από το in.gr)
    Μήπως δίνω πονηρές ιδέες;

  24. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 17/05/2010 16:03:30

    @Ακυρος,

    Μή μπερδεύεις τόν Γεωργιάδη μέ τό Σχολεῖο,τό ὁποῖο λέγεται "Ἑλληνική

    Ἀγωγή".Ἄλλο ἡ Ἁλς καί ἄλλο τό σχολεῖο.

    Εἶναι ἕνα καταπληκτικό σχολεῖο,καί οἱ 2 καθηγήτριες πού εἶναι ἐκεῖ,ἡ

    Τζιροπούλου καί ἡ Μαυροπούλου κάνουν ἀρίστη δουλειά.

    Τά ἐγγονάκια μιᾶς γνωστῆς μου διδάσκονται ἐκεῖ καί ἡ ἀπόδοσί τους καί στό

    σχολεῖο τους ἔχει γίνη πολύ καλή.Δέν μιλάω γιά τά Ἀρχαῖα τους.

    ῾Οσον ἀφορᾶ τήν Τζιροπούλου,τῆς βγάζω τό καπέλλο,διότι ἔχοντάς αὐτήν ὡς

    δασκάλα,ἔμαθα νά χαίρομαι τόν Ὁμηρο,χωρίς νά κυττῶ βοηθήματα,

    διότι συγχρόνως μέ ἐδίδαξε καί ἑτυμολογία.

    Εἶχα συμμαθητές,ὅσο καί νά φανῆ περίεργο,Συριζαίους καί ΚΚΕδες.

    Ἀντιθέτως οἱ ΝΔ σπάνιζαν.

    Δέν γνωρίζω ἄν πράγματι τό σχολεῖο ἀνήκει στόν Γεωργιάδη.Σίγουρα καί μετά

    λόγου γνώσεως,ΔΕΝ γίνεται πολιτική ἐκεῖ μέσα καί ὅποιος τό

    ἰσχυρισθῆ,ψεύδεται.

    • Ακυρος avatar
      Ακυρος @ Kὀριννα 18/05/2010 17:54:28

      Η ΑΛΣ και η Ελληνική αγωγή είναι δημιουργηματα του Γεωργιάδη σε συνεργασία με τους εξαιρετικους αυτούς ανθρώπους που αναφέρεις!
      Ειναι εξαιρετικό το έργο που προσφέρεται και το ότι καλύφθηκε από την πολιτική δραστηριότητα του άδωνι δεν είναι κάτι που το μειώνει.
      Καθόλου δεν με πειράζει που πολιτεύθηκε εκεί που το δόθηκε η ευκαιρία και σαν την Κανέλλη, με την δική τους σκοπιά, προσπαθούν να πούν όσα πιστεύουν.

      Το κακό με τον άνθρωπο αυτόν είναι οτι υπέταξε την λογική στην σοφιστεία και ότι έθεσε εαυτόν στην υπηρεσία ενός τυχοδιώκτη, μακράν των ιδεών που καπέλωσε να υποτάξει.
      άλλο τόνα άλλο τάλλο.
      Οταν ξεμπερδέψει με τον Σφοντύλα-και αυτό θα γίνει συντομα-, τότε η ωριμοτητα θα τον κάνει πάλι χρήσιμο και -ισως- τότε, προκύψει και ή πραγματοποίηση της ιδέας ένός ΠΑνεπιστημίου κλασσικών σπουδών στη Ελλαδα. Ως ώφειλε, η Ελλάδα, στον κόσμο!