#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2009 12:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αλληλογραφία του Μητσοτάκη με την Ζήμενς

Oταν ακόμα ήταν πρωθυπουργός, η Ζήμενς είχε στείλει στον κ. Κ. Μητσοτάκη μια επιστολή με την οποία ζητούσε την παρέμβασή του για την κατακύρωση σε αυτήν των περιβόητων 1.100.000 ψηφιακών παροχών για την οποία ασκήθηκε αργότερα η πολύκροτη ποινική δίωξη για τέσσερα κακουργήματα βάσει του γνωστού στην υπόθεση «πορίσματος Ζορμπά»

Η επιστολή που είχε την ένδειξη «Επείγον» (βλέπε έγγραφο) εστάλη από τον πρώην διευθυντή οικονομικών της Siemens Hellas κ. Π. Κρέπαπα και τον  κ. Η. Γεωργίου, ο οποίος είναι ένας από τους βασικούς κατηγορούμενους σήμερα. Η επιστολή με τίτλο «Κατακύρωση διεθνούς διαγωνισμού ΟΤΕ 1.100.000 ψηφιακών παροχών (Διαγωνισμός ΟΤΕ υπʼ αριθμόν 7753/92)», ανέφερε:

«Αξιότιμε κ. πρωθυπουργέ. Για το προαναφερόμενο μείζον θέμα που μας απασχολεί ιδιαίτερα ως εγχώρια βιομηχανία τηλεπικοινωνιών και μετά την απογοητευτική συζήτηση που είχαμε με τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας, κ. Στ. Μάνο, θεωρούμε πλέον απαραίτητη την προσωπική σας παρέμβαση. Συνημμένα σας αποστέλλουμε τη σχετική απαντητική επιστολή μας από 27-8-1993 προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και σας παρακαλούμε για άλλη μια φορά να επιληφθείτε προσωπικώς».

Καταρχήν, ποιος έχει δώσει το θάρρος σε έναν οικονομικό διευθυντή (ούτε καν ο πρόεδρος της Ζημενς) και έναν αρμόδιο για τον τομέα των τηλεπικοινωνιών, να απευθύνουν επιστολή στον πρωθυπουργό της χώρας; Κατά δεύτερον, προς τι αυτό το «διατακτικό» στυλ «θεωρούμε πλέον απαραίτητη την προσωπική σας παρέμβαση». Και τέλος, τι σημαίνει το «για άλλη μια φορά να επιληφθείτε προσωπικώς»; Ποια ήταν η άλλη φορά;

Στο διαγωνισμό έπαιρναν μέρος οι εταιρίες Siemens και Intracom, το κονσόρτσιουμ Alcatel Network Systems Greece, η Northern Telecom Europe και η αμερικανική ΑΤ&Τ. Οι τιμές που προσέφεραν Siemens και Ιntracom ήταν θεαματικά μεγαλύτερες από τις προσφορές των άλλων εταιριών. Το θέμα τότε προκάλεσε την παρέμβαση της ΕΟΚ και η κυβέρνηση Μητσοτάκη αναγκάστηκε να ζητήσει από την Ιntracom και τη Siemens έκπτωση. Αυτές μείωσαν τις τιμές, αλλά και πάλι υπήρχε σημαντική διαφορά. Τότε ο διαγωνισμός έπρεπε, κανονικά, να κατακυρωθεί στο μειοδότη. Αλλά αναβλήθηκε από τους εντεταλμένους της κυβέρνησης Μητσοτάκη στον ΟΤΕ.

Στη συνέχεια, μεσολάβησαν οι πρόωρες εκλογές της 10ης Οκτωβρίου 1993 και στις  23-3-1994, λίγους μήνες μετά την ανάδειξη του ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση, το Δ.Σ. του ΟΤΕ, διευθύνων σύμβουλος του οποίου ήταν ο κ. Πέτρος Λάμπρου (αποκαλούμενος και «ταμίας του ΠΑΣΟΚ'), αποφάσισε υπέρ της ανάθεσης της προμήθειας σε Siemens-Intracom. Η υπόθεση αυτή στη συνέχεια, ταλάνισε τη Δικαιοσύνη και την πολιτική ζωή του τόπου. (Βλέπε εδώ τις περιπέτειες της δικογραφίας)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2009 12:57:44

    αχαχαα

    "κ. Πέτρος Λάμπρου (αποκαλούμενος και «ταμίας του ΠΑΣΟΚ’)" αποκαλουμενος???? και ταμειακη ειχε !! και πλουσια συζηγο, και τα παντα ολα τα $$$ περνουσαν απο τον κυριο.

    Ρωτας πως και απο που ο Οικ Δντης εστειλε επιστολη??

    Εγω λεω οτι ο Κ Λαμπρου και ο Κ Γεωργιου ειναι κολλητοι μεχρι σημερα και ο ενας εκανε τις δουλειες του αλλου. φυγε εσυ ελα εσυ.

    ΠΠ

  2. Hase avatar
    Hase 27/04/2009 13:25:28

    Ισως τωρα να μου ηρθε μια φωτηση για το ποια μπορει να ειναι η Αλεξια.

  3. Hase avatar
    Hase 27/04/2009 13:25:59

    φωτειση,σορρυ

  4. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 27/04/2009 13:27:55

    Λείπει ο Μάρτης από την σαρακοστή;

    σοσιαλισμός και μητσοτακισμος όλα τα κακά «της» μοίρας μου.

  5. Ηellenic avatar
    Ηellenic 27/04/2009 15:37:02

    Aυτο το εγγραφο απο μονο του δειχνει αν μη τι αλλο την αποφασιστικοτητα ενος Πρωθυπουργου να μην αποφασισει να προχωρησει στη συμβαση αυτη εφοσον εκρινε οτι ζημιωνεται το Ελληνικο Δημοσιο. Το υφος της επιστολης δειχνει το Θρασος της συγκεκριμενης πολυεθνικης και πιθανον το τροπο που ειχε μαθει να ενεργει με προηγουμενες κυβερνησεις. Εαν η παρουσιαση του στοχευε να πληξει την εικονα του τεως Πρωθυπουργου και μεσω αυτο της Κυριας Μπακογιαννη μαλλον καταφερατε ακριβως το αντιθετο.

  6. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 27/04/2009 17:17:39

    Το γράμμα αυτό αποδεικνύει περίτρανα το λόγο της πτώσης της κυβέρνησης ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ!!!!!
    Τι είδους συμψηφισμός είναι αυτός???
    Τα πήραν οι ΠΑΣΟΚΟΙ ναι ή ΟΥ τα υπόλοιπα είναι αριστερές .... σαχλαμαρίτσες....

    Οι Αποδείξεις
    1. 1993 ΠΤΩΣΗ της κυβέρνησης Μητσοτάκη
    2. 2008 Ομολογία Τσουκάτου για αποδοχή 1.000.000 Μάρκων για το κόμμα (ΠΑΣΟΚ)
    Ολα τ' άλλα είναι τριχίτσες!!! για παιδάκια

  7. Orestios avatar
    Orestios 27/04/2009 17:31:10

    @ 7
    Πήρε το ΠΑΣΟΚ λεφτά? Έλα! Δεν το πιστεύω!

  8. Le canard avatar
    Le canard 27/04/2009 17:47:34

    @ΣΚΑΙς7

    Νομίζω φίλε ΣΚΑΙς ότι την απάντηση την έχει δώσει ήδη ο ΦακτορΧ εκεί που γράφει:

    "Οι τιμές που προσέφεραν Siemens και Ιntracom ήταν θεαματικά μεγαλύτερες από τις προσφορές των άλλων εταιριών. Το θέμα τότε προκάλεσε την παρέμβαση της ΕΟΚ και η κυβέρνηση Μητσοτάκη αναγκάστηκε να ζητήσει από την Ιntracom και τη Siemens έκπτωση. Αυτές μείωσαν τις τιμές, αλλά και πάλι υπήρχε σημαντική διαφορά. Τότε ο διαγωνισμός έπρεπε, κανονικά, να κατακυρωθεί στο μειοδότη. Αλλά αναβλήθηκε από τους εντεταλμένους της κυβέρνησης Μητσοτάκη στον ΟΤΕ".

    Γιατί αναβλήθηκε ρε ΣΚΑΙς;

  9. thanos avatar
    thanos 27/04/2009 18:27:22

    Ακομα ψαχνει να βρει την απαντηση. Μεχρι εδω ηταν ενημερωμενος.

  10. Hellenic avatar
    Hellenic 27/04/2009 18:48:33

    @9-Nα μας αποδειξουν οτι πραγματι εγινε παρεμβαση της ΕΟΚ και για πιο θεμα, πραγμα αμφιβολο αφου δεν ειχε τετοιες εξουσιες, αλλα ακομα και αν εγινε παρεμβαση ειναι προφανες οτι η αυτη συμφωνουσε με την αποψη του τοτε πρωθυπουργου να μην ζημιωθει το ελληνικο δημοσιο. Ειναι απλη λογικη.

  11. Mayri Trypa avatar
    Mayri Trypa 27/04/2009 19:16:49

    Για σκεφτείτε το. Για να υπογραφεί η σύμβαση με τις παροχές έπρεπε να πέσει η κυβέρνηση και να υπογραφεί με συνοπτικές διαδικασίες από την επόμενη. Από το άλλο κόμμα. Στο παρασκήνιο σκηνοθετείτε μια "κρίση" με "εθνικό θέμα", πληρης αποπροσανατολισμός για το πόπολο και τσουπ έγινε η δουλειά. Συνεννοημένες και οι δυο ηγεσίες και των δύο κομάτων, βαθειά στο παρασκήνιο.