#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2011 17:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αλαζονεία και η ύβρις προηγούνται της πτώσης



Οι άνθρωποι είναι εντελώς ανάλγητοι.
Δεν τους ενδιαφέρει η κοινωνία.

Τους ενδιαφέρουν οι αγορές.
Εχουν πέσει έξω σε όλες τις προβλέψεις τους!
Ξέχασαν πόσα φορολογικά νομοσχέδια ψήφισαν.
Γονάτισαν την κοινωνία στους φόρους και οδηγούν τον κόσμο σε απόγνωση.
Η πολιτική τους αποτυγχάνει παντού.
Αυτοδιαψεύδονται καθημερινά.

Παρ' όλα αυτά κολλημένοι στις καρέκλες τους,   δεν αισθάνθηκαν την ανάγκη να ζητήσουν, έστω  μια μικρή συγνώμη.
Να μας εξηγήσουν που έκαναν λάθος.
Τι πήγε στραβά;
Γιατί απέτυχαν;
Γιατί χρειάζονται νέα μέτρα;

Οποίος είδε χθές βράδυ στην τηλεόραση τον  κ. Παπακωνσταντίνου κατάλαβε…

Παραμένουν επηρμένοι και αλαζόνες.
Νομίζουν ότι κυβερνούν "ελέω θεού"  και απευθύνονται σε ...αποίκους.
Ότι μας κάνουν τη ...χάρη που ...ταλαιπωρούνται (αν ταλαιπωρούνται) για λογαριασμό μας!
Μπορεί να νομίζουν ότι τους έχουμε και ...υποχρέωση, που ανέλαβαν να μας σώσουν.
Να τους υπενθυμίσει κάποιος ότι: η αλαζονεία και η ύβρις, προηγούνται της πτώσης...

Κ.Ρ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hercules! avatar
    Hercules! 24/05/2011 18:05:06

    Φιλε Ιωνα, δωσε και σε μενα ενα FN, θελω τοσο πολυ να συμμετεχω στη Νεμεσιν... τον ΓΑΠ ηθελα βεβαια αλλα βολευομαι και με τα μικρα τρωκτικα!

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Hercules! 25/05/2011 09:04:48

      Ηρακλή, αντί για το FN, αρκέσου προς το παρόν με κανένα νυστέρι του Φάκτορα,από αυτά που χρησιμοποιεί όταν κάνει moderation.

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 24/05/2011 18:21:04

    Βλέπουν ότι δε μπορούν να δώσουν λύση. Η χώρα καταστρέφεται. Οι κυβερνήσεις εκλέγονται για να δίνουν λύσεις στα προβλήματα των πολιτών και όχι για να δημιουργούν αδιέξοδα. Μας έλιωσαν! ΕΚΛΟΓΕΣ!

  3. kiki avatar
    kiki 24/05/2011 18:25:51

    Πολυ μ αρεσε αυτο, παρα ποδα μπαμ, παρα ποδα μπαμ, μπαμ μπαμ μπαμ.

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 24/05/2011 18:29:08

    Θα γίνω κουραστικός....
    Πρόταση μομφής κατά του Παπακωνσταντίνου.
    Στο τέλος-τέλος η αποτυχία είναι αποδεκτή.
    Το Ψέμμα, η Πολιτική Αλητεία, το Θράσσος και η Ψευτομαγκιά όμως που συμβολίζει ο αρχιαποτυχήμενος αυτός απαιτούν Νέμεση.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/05/2011 19:55:45

    Οι άνθρωποι είναι εθισμένοι:

    λαμβάνουν μέτρα
    αποτυγχάνουν
    λαμβάνουν τα ίδια επί δύο

    σου λέει δεν μπορεί θα κάτσει κάπου...
    το δες; το ΄παίξες; και αν σου κάτσει;

    Παπάς σκέτος..εδώ παπάς εκεί παπάς και τι παπάς του Κωνσταντίνου - Γιώργου.
    Αλλά δεν ανησυχώ έχω διαφάνειες και power point να πορεύομαι...ως χώρα

    ΥΓ

    εγώ κύριε Παπανδρέου είμαι μαζί σου και συναινώ...απλά δεν ξέρω ποια διαφάνεια να πρωτοδώ...
    Να συναινέσω με την έλλειψη πολιτικής διεύθυνσης; με την δημοσιονομική κατοχή; με την μη επιβολή νέων φόρων; με την αποσοβιετοποίηση; ....όταν τα βρείτε στην κυβέρνηση πείτε το με μια διαφάνεια και σε μας...

  6. Posidonas avatar
    Posidonas 24/05/2011 19:59:11

    Δεν θα τα εκαναν ολα αυτα αν οι δεξια δεν ηταν συνενοχη στο πλιατσικο που εστεισαν οι αλητες του ποσοκ. Τωρα ολοι μαζι προχωρουν προς μια προδοτικη συμφωνια(συνομοσια) κι οχι συναινεση, το πως θα εγκαθιδρύσουν την δικτατωρια τους, για να κυβερναν μια για παντα χωρις να υπαρχει αντιδραση απο κανεναν. Με τον τροπο που ο Σαμαρας γαυγιζει, ειναι σαν να λεει στον δοτο παπανδρεου ο,τι λιγα κανει. Αν ο Σαμαρας ειχε πραγματι εμπεδωσει ή τον ενδιαφερει η συνεχεια της Ελλαδικης κοινωνιας και ταυτοτητας, θα ειχε αναγκασει τους προδοτες και κλεφτες του ποσοκ που εχουν φορεσει την προβια του σοσιαλισμου να κανουν εγκλογες. Δυστυχως, οι προδοτες καταφεραν πρωτα να αποδομησουν την κοινωνια ως ενα συνολο που να βασιζεται σε αρχες και αξιες και επειτα την κατερρευσαν και υλικα. Δημιουργησαν οι αλοφρωνες υλιστες την υποδομη, οχιγια την πνευματικη και υλικη προοδο,αλλα για την φτωχιά και δυστυχεια. Ελαχιστα ή και καθολου τους αφορα το εγγύς και μακρυνο μελλον. Τα παραδειγματα που πιστοποιουν η μοροφιλοδοξια τους και την κενοτητα τους μπορουμε να τα αντλησουν απο την αθλια παιδεια που προσφερουν σε ολα τα επιπεδα του κοινωνικου βιου. Οταν βρεθει καποιος να τους ψελισει λιγο αληθεια,τοτε βαζουν τους διαφορους Πρετεντεριδες να αναπτυσουν παπαροθεωριες.

  7. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2011 20:17:40

    Ψυχοπαθητικοί.
    Στο Δικαστήριο θα κλαίνε και θα λένε διάφορα αλλά η φυλακή τους περιμένει.
    Υπέβαλαν σε θυσίες έναν ολόκληρο λαό χωρίς αιδώ τις οποίες τις πέταξαν στα σκουπίδια.
    Τώρα επιβάλλουν μεγαλύτερες θυσίες με περισσότερο θράσος.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 24/05/2011 21:07:20

      Οι άνθρωποι είναι αλλού για αλλού:

      Ο κύριος Παπανδρέου συναινεί με την ΝΔ!!! σε πολλά πράγματα.
      Το ΠΑΣΟΚ δηλαδή ζητά συνάντηση για την συναίνεση σε θέματα που το ΠΑΣΟΚ συμφωνεί με τις προτάσεις από όσους ζητάει συναίνεση.


      ΓΑΠ for ever και τα χάπια μου γιατρέ.

  8. Posidonas avatar
    Posidonas 24/05/2011 20:29:54

    Υπαρχει η ωμη βια και η soft βια. Για ελατε εδω εσεις κυριοι μεγαλοδημοσιογραφοι που τα περνεται απο τους αθλιους και εξωνημένους εξουσιαστες, γιατι εχουν ξεχασει οι πρωτοι την αποστολη τους και οι δευτεροι το λειτουργημα τους. Εκει που καθεσαι στην καφεταιρια και πινεις καφε, παρε ενα γιαουρτι στη μουρι ως ενδειξη αναγνωρισεις για το λυβανι που καις ολη μερα, για να υπερασπιζεσαι τα ρεμαλια. Ας γινει η αρχη με αυτους, απο ενα γιαουρτι στη μουρι, να κλειστουν στα σπιτια τους, για να μην εχουν οι διαφοροι λοποδητες και καταχραστες μεσα να υπερασπιζονται την ανομια τους. Ετσι οι δημοσιογραφοι θα θυμηθουν την αποστολη τους και το ρολο που πρεπει να παιζουν μεσα στην κοινωνια.

  9. Posidonas avatar
    Posidonas 24/05/2011 20:41:12

    Μεχρι χθες οι φασιστες του πασοκ αποκαλουσαν τον Καρατζαφερη ακροδεξιο και φασιστα, σημερα συνομηλουν μαζι του. Τον Δημαρα γιατι δεν τον δεχθηκε ως αρχηγο ομαδας και δεχθηκε την Μπακογιαννη και Κουβελη; Τι διαφορετικο υπαρχη στον Δημαρα; Αυτη ειναι η δημοκρατια που μας διατυμπανίζει ο δοτός;

  10. δυτης avatar
    δυτης 24/05/2011 21:21:46

    Μα καλά πιστέυει κανείς ότι κάποιος απ αυτούς που μας κυβέρνησαν και κυβερνούν τη χώρα θα δώσει λόγο σε κάποιο δικαστήριο??? Γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει να έχει καταδικαστή κανεις, παρ ότι έχουμε υποφέρει και καταπιεί πολλά και έπετε συνέχεια. "Κι εμείς οι τρείς στον καφενέ τσιγάρο πρέφα και καφέ" που έλεγε σε κάποιο τραγούδι ο Χατζής. Ας κουνηθούμε λίγο γιατί αραχνιάσαμε. Δεν θα μας σώσει κανείς άλλος.

  11. moriarty avatar
    moriarty 24/05/2011 22:16:14

    ΠΟΙΝΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΥΠΟΥΡΓΩΝ (ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ 3126/2003)
    ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΥΛΟΥ 97, 29 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011, ΝΟΜΟΣ 3961, ΑΡΘΡΟ 5

    ΚΑΤΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ Η ΜΗ, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΕΝΤΑΛΜΑΤΟΣ ΒΙΑΙΗΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΗΣ, ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΚΡΑΤΗΣΗΣ......

    κι έπειτα μιλάμε για ύβρι;

  12. kiki avatar
    kiki 25/05/2011 10:01:53

    Ο κυνισμος τους με τσακιζει, αφορητα κυνικοι.