#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2010 22:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αλήθεια για το Μνημόνιο και τη «μετάφρασή» του

Κάποιο λάκκο έχει η φάβα σχετικά με το Μνημόνιο και τις μεταφράσεις των μέτρων για το ασφαλιστικό που αναφέρονται εκεί. Η ερώτηση των βουλευτών του Συνασπισμού σήκωσε θύελλα στην κυβέρνηση η οποία ανεπισήμως δήλωνε ότι δεν είναι έτσι όπως τα περιγράφουν οι βουλευτές, ότι παραπλανήθηκαν από προσχέδιο του μνημονίου και άλλα τέτοια – (δείτε κι εδώ: Επιπλέον μέτρα περιέχει η αγγλική έκδοση του Μνημονίου σε σχέση με την ελληνική !!!)



Η αλήθεια, τουλάχιστον σε ότι αφορά το τρίτο και κρισιμότερο σημείο, δηλαδή αυτό που αφορά στο πάγωμα των αιτήσεων για συντάξεις απ' όσους έχουν θεμελιώσει δικαιώματα, φαίνεται να έχει πολλές πτυχές. Οι πληροφορίες μας αναφέρουν ότι στο τελικό σχέδιο που υπεγράφη από την κυβέρνηση, δεν υπήρχε το εδάφιο αυτό, αλλά υπήρχε σε ένα σχέδιο το οποίο είχε δοθεί στους βουλευτές στα μέσα Μαΐου. Αλλά κι αυτό δεν αθωώνει την κυβέρνηση η οποία εμφανίζεται να κάνει εν κρυπτώ τόσο σοβαρές διαπραγματεύσεις για τόσο κρίσιμα θέματα που τελικά εντάχθηκαν σε κάποιο προσχέδιο.

Αναφορικά με τα άλλα δύο επίμαχα σημεία, η κυβέρνηση διατείνεται ότι υπήρχαν από την αρχή, οπότε “παραπλανήθηκε” το μεταφραστικό τμήμα του ΣΥΡΙΖΑ. Ας δεχθούμε ότι είναι έτσι. Η ερώτηση είναι απλή: Πόσοι γνώριζαν ότι η κυβέρνηση δεσμεύτηκε ότι θα δίνει το 2,5% των δημοσίων δαπανών για τις συντάξεις για τα επόμενα 50 χρόνια;

Και με ποιο δικαίωμα μια κυβέρνηση δεσμεύει άλλες μελλοντικές κυβερνήσεις για ένα μέτρο που αφορά όλους τους πολίτες αλλά και την οικονομία γενικότερα;

Το ζήτημα είναι βαθύτατα πολιτικό διότι δεν είναι δυνατόν να μπαίνει η υπογραφή κάτω από ένα κείμενο που θα ισχύει για τόσες δεκαετίες. Κι αν σε μερικούς μήνες έλθει μια άλλη κυβέρνηση και θέλει να καταργήσει το σχετικό σημείο θα μπορεί;

Αλλά και το εξής σημαντικό: Η κυβέρνηση δεν ήταν αυτή που έλεγε ότι τα μέτρα που παίρνει είναι προσωρινού χαρακτήρα και μόλις σταματήσει η επιτήρηση από την Τρόικα θα πάψουν να ισχύουν. Με ποια λογική επομένως βάζουν στην πλάτη του ελληνικού λαού ένα νόμο διάρκειας 50 ετών;

Σε ότι αφορά το θέμα με το πότε θα ισχύσουν οι αλλαγές στα όρια συνταξιοδότησης των γυναικών, άμεσα ή το 2013, ακόμη και αυτό είναι ήσσονος (όχι ότι δεν είναι σοβαρό) σημασίας σε σχέση με το ότι η κυβέρνηση εμφανίζεται να υπόσχεται σταδιακές αλλαγές ενώ την ίδια στιγμή γνωρίζει και έχει υπογράψει για άμεσες ανατροπές. Μια κυβέρνηση που εμφανίζεται να κάνει ότι θέλει, εν κρυπτώ και χωρίς ο κόσμος να γνωρίζει τι τον περιμένει είναι αν μη τι άλλο ντροπή για τον τόπο.

Βασικός υπεύθυνος για το μπάχαλο είναι ο Ανδρέας Λοβέρδος, είτε πρόκειται για λαθροχειρία είτε για προσυμφωνημένα μέτρα με την Τρόικα. Η οδός της παραίτησης είναι η μόνη αντρίκεια (πολιτικά) κίνηση, αλλά όπως φαίνεται επικρατεί και πάλι η πολιτική επιβίωση.

H αυριανή συνεδρίαση στη Βουλή και το έκτακτο υπουργικό είναι η ευκαιρία του Γ. Παπανδρέου να πει την αλήθεια και να πάψει να κρύβεται πίσω από αγγλικά, ελληνικά ή οτιδήποτε άλλα κείμενα. Μονόδρομος οι καθαρές κουβέντες κι όχι οι κρυφές και ύπουλες πολιτικές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 24/06/2010 22:54:36

    Ποιός έκανε την μετάφραση?

  2. zame avatar
    zame 24/06/2010 22:58:24

    ..ρε γαμοτο κοψτε φατσα Πρωθυπουργου...

  3. πολίτης avatar
    πολίτης 24/06/2010 22:59:15

    Δε ρίχνετε μια ματιά οι αγγλομαθείς και στη δανειακή σύμβαση; Δεν τολμώ να υποθέσω τί γίνεται κι εκεί...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2010 23:02:12

    Η γαλλική εκδοχή είναι καλύτερη, η γερμανική δεν παίζεται -- δεν θα την δείξουν ποτέ.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2010 23:05:03

    μεταφραση για τον cabinet..!

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2010 23:09:48

      χο!χο!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2010 23:13:37

    Φακτωρα... ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ.

    Δε στελνουμε απο ΑΝΤΙΝΕΑ το επισημα Ελληνικα μεταφρασμενο και ψηφισμενο μνημονιο στην τροικα για επαληθευση και διορθωσεις με κοκκινο μπολντ αντερλαιν ??????? Εμεις εχουμε το κουραγιο !!! δε μας βολευουν τα ψεμματα και η γυαλα του τα πανατ ολα καλα και τα πολεμαμε.

    ΝΤΟΥ ΙΤ!!! αν θες υπογραφες βαζω πρωτος !!

    ΠΠ


    ΠΠ

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 24/06/2010 23:15:11

    Ας με διαφωτίσει κάποιος...
    Από όσα γνωρίζω, τα Μνημόνια Αλληλοκατανόησης (MOU) δεν έχουν καμμιά νομική ισχύ, γι' αυτό άλλωστε ονομάζονται έτσι και όχι "συμφωνίες". Συνεπώς ότι και να γράφει το κάθε μνημόνιο, αυτό που τελικά ισχύει είναι αυτό που ψηφίζεται ως νόμος ή υπογράφεται ως τεχνική συμφωνία. Κάνω λάθος;

  8. Orestios avatar
    Orestios 24/06/2010 23:18:24

    Να πας γρήγορα στο κομμωτήριο.

  9. nospam avatar
    nospam 24/06/2010 23:36:16

    Άσχετο αλλά έχουμε γίνει ρεζίλι με τις δηλώσεις του ΓΑΠ

    Papandreou Says "Greek Banking System Is Resilient"

    Well, our Italian readers need some cheering up. Enter George Papandreou with the biggest joke of the millennium. Presumably the Greek PM has not seen his country's CDS today which was last somewhere north of 1,100 as the market now says Greece is finished. Further the establishment of a Greek bank bailout fund is a virtual guarantee that the Greek banking system is now completely insolvent.

    http://www.zerohedge.com/article/papandreou-says-greek-banking-system-resilient

  10. loretta avatar
    loretta 24/06/2010 23:44:15

    βρε παιδια υπαρχει και ελληνικο αντιγραφο που λεει τα ιδια με το αγγλικο.
    Φακτορα στο στελνω με μαιλ.

  11. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 25/06/2010 00:35:34

    Πάλι τα ίδια για πώληση νησιών... Αυτή τη φορά από Guardian.

    http://www.guardian.co.uk/world/2010/jun/24/greece-islands-sale-save-economy

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Γιάννης Σ. 25/06/2010 12:13:00

      Γιάννη Σ. για τις πωλήσεις νησιών είχε γραφεί εδώ και υπήρξαν σχολιαστές που ειρωνεύθηκαν την ανάρτηση, τελικά και δυστυχώς, δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά, το δημοσίευμα στον Γκάρντιαν αναφέρει ονοματα εταιρειών, το όνομα του Έλληνα ή Κύπριου που ασχολείται με αυτά και διάφορα άλλα πολύ ανησυχητικά.

      • καπελωμα τζι αρ avatar
        καπελωμα τζι αρ @ αλλενάκι 25/06/2010 12:54:39

        Κοιτάχτε στην αρχή ήταν μερικά προβοκατόρικα οτι το Ισραήλ θα αγοράσει μερικά για να βάλει εκεί τους Παλαιστίνιους πριν τις φλοτίλες με τους Τούρκους κτλπ. Ύποπτο ε?

        Πάντως αν το νησί έχει πετρέλαιο, τώρα που έπεσε και το ευρώ και συμφέρει τους έχοντες αποθέματα σε δολάρια να σαν κι αυτόν
        http://www.youtube.com/watch?v=hGDaOoED-1E
        (οχι το παρουσιαστή αλλά αυτόν/ους που αναφέρει)
        μπορεί και να το αγοράσει τώρα που έχει δική του Βραζιλιάνικη εταιρία εξορύξεων...
        http://www.chandlerswatch.com/2010/06/24/george-soros-finally-under-fire-gop-questions-his-petrobras-ties-after-glenn-beck-exposes-him/
        Ο ΓΑΠ εξ άλλου το είπε, "Λεφτά Υπάρχουν" δεν εννοούσε όμως λεφτά υπάρχουν για τις δικές μας τσέπες, αλλά για τις τσέπες αυτών που θα γεμίσει κι άλλο ο πρωθυπουργός μας. τα νησιά μας θα γίνουν λεφτά στις τσέπες τους.

        http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=12831&Itemid=139

        http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1834334

      • καπελωμα τζι αρ avatar
        καπελωμα τζι αρ @ αλλενάκι 25/06/2010 12:59:43

        Mountainous debt!
        Άκους εκεί? Μας λέει οτι έχουμε χρεος βουνό και γι αυτο λέει οτι πουλάμε τα νησιά!!!
        Ψεύδος!
        Και το άλλο το βουνό ο ΚΚ β' ακόμη να ανοίξει το στοματάκι του να μιλήσει!
        Τι περιμένει, να πέσει το δολάριο πρώτα? :P
        Α ρε "Λεφτά Υπάρχουν"! Πως μας την έφερες απατεώνα!

  12. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 25/06/2010 08:54:04

    Ο υπηρεσιακός πρωθυπουργός παίζει ένα από τα τελευταία του χαρτιά, εκβιάζοντας του βουλευτές του να ψηφίσουν το πιό βρωμερό και αντιλαϊκό νομοσχέδιο που έχει έλθει προς ψήφιση στην ιστορία της Ελλάδας.
    Φαντάσου πχ. ότι μας δεσμεύει να μην αυξηθούν οι μισθοί στο δημόσιο τομέα πάνω από 2,5% μέχρι το 2060.
    Είναι από αστείο ως τραγελαφικό.
    Από εκεί και πέρα το δίλημμα το έχουν οι ίδιοι οι βουλευτές του πασόκ. Εάν συνειδητοποιήσουν ότι σύντομα ο Παπανδρέου θα αποτελεί παρελθόν, θα καταψηφίσουν το επαίσχυντο νομοσχέδιο και θα πάμε σε εκλογές, να τελειώνουμε με το μαρτύριο της σταγόνας.
    Εάν υποκύψουν στους εκβιασμούς του Παπανδρέου θα αυτοκτονήσουν πολιτικά, τόσο οι ίδιοι όσο και το πασόκ.
    Πάντως να μην τους περάσει κάν από το μυαλό η σκέψη ότι θα δεχτούμε αργότερα παιδικές δικαιολογίες του τύπου "δεν ήξερα", "δεν είχα καταλάβει", "μας κορόϊδεψαν", κλπ.
    Πρόκειται για συμμετοχή σε ένα έγκλημα κατά του λαού και θα πληρώσουν ανάλογα.

    • anonymos avatar
      anonymos @ νεόπτωχος 25/06/2010 16:22:01

      Είναι αυτό που λένε δεν ήξερες δεν ρώταγες?

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 25/06/2010 10:30:45

    Λογω της σοβαροτητας του θεματος μελετησα το Αγγλικο κειμενο επι ωρες και πρεπει να σας πω οτι μπορει να θεωρηθει χειροτερο και απο το κειμενο που συνεταξαν οι Ναζι το '41 και που υπεγραψε ο αληστου μνημης Τσολακογλου. Οι συνεπειες ανικανοτητας του Ελληνικου κρατους να πληρωνει τις δοσεις θα ειναι, οπως επισημανθηκε και απο αλλους, κατασχεσεις εθνικης περιουσιας. ΞΕρετε τι σημαινει αυτο στο πολιτικο επιπεδο, ειδικα επειδη το ΔΝΤ ειναι ουσιαστικα "μακρυ χερι" της αμερικανικης πολιτικης και στρατηγικης. Η αντιπαραβολη των κειμενων θα ειναι εξαιρετικο θεμα διδακτορικων διατριβων.
    ΑΛΛΑ, υπαρχει και φως. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λεει οτι το ελληνικο κρατος και ανεξαρτητως κυβερνησεως, δεσμευεται. Μιλα καθαρα για την τωρινη κυβερνηση. Προφανως διοτι υπολογιζχουν οτι θα "κυβενρνα" για 4 χρονια.

    Κ.κ. Παπαδημουλη, Σαμαρα και οι υπολοιποι, πρεπει να το δειτε σε βαθος αυτο. Ειναι επειγουσα εθνικη αναγκη.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Νίκος 25/06/2010 11:42:15

      Εγω διαβαζω αυτη τη στιγμη το κειμενο για το δανειο των 80 δις στα γερμανικα. Αυτο που παρατηρησα με την πρωτη ματια ειναι οτι αναφερεται οτι το αγγλικο κειμενο ειναι το δεσμευτικο καιοχι η γερμανικη μεταφραση. Αρα φανταζομαι οτι και για το μνημονιο θα ισχυει το ιδιο.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Νίκος 25/06/2010 12:11:05

      Nίκο καλημέρα, δεν είναι μόνο αυτό, έχει αποκλίσεις, π.χ. το review στην αρχή τουλαχιστον που έχω κοιτάξει δεν αποδίδεται πουθενά ως αναθεώρηση, αλλά ως αξιολόγηση - όλοι ξέρουμε τι σημαίνει για τα πεπραγμένα ενός οργανισμού ή μιας εταιρείας αναθεώρηση και τι σημαίνει αξιολόγηση.

      Η φράση subject to reviews αποδίδεται ως: θα βασίζονται σε απολογισμούς, αντί του σωστού: θα υπόκεινται σε αναθεωρήσεις.

      Η σκοπιμότητα είναι προφανής νομίζω, αν δεν πρόκειται για προχειρότητα.
      Νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε μια προσπάθεια να το αντιπαραβάλλουμε σοβαρά και να το μεταφράσουμε εκ νέου. Είναι σίγουρο ότι στην απλή αντιπαραβολή θα κοκκινίσει το κείμενο από τις διορθώσεις.

      ΥΓ. το λινκ που έδωσες χθες το πήρα και το ανάρτησα, αμελώντας και λάθος μου να σε αναφέρω, αλλά σε πρόσθεσα μετά, καμιά φορά πάνω στη βιασύνη μπορεί να ξεχάσουμε... σου ζητώ συγνώμη, πάντως νομίζω δεν γίνεται κάτι σκόπιμα... εξάλλου όταν δημοσιεύεις κάτι στο .νετ γίνεται κτήμα όλων, και εγώ πολλές φορές βρίσκω φωτογραφίες ή εικαστικά θέματα που έχω αναρτήσει, ή και ολόκληρα κομμάτια κάπου αλλού, δεν ασχολούμαι, είναι η φύση του μπλόγκινγκ αυτή

      • anetos avatar
        anetos @ αλλενάκι 25/06/2010 12:33:19

        "..δεν ασχολούμαι..."

        οχι παντα...χαχαχα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 25/06/2010 12:35:38

        anetos, εισήλθε σύνδεσμος, δεν φταίω εγώ, γι' αυτό σε τσάκωσα... χα χα :)

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ Νίκος 25/06/2010 12:39:12

      Λογω της σοβαροτητας του θεματος μελετησα το Αγγλικο κειμενο επι ωρες και πρεπει να σας πω οτι μπορει να θεωρηθει χειροτερο και απο το κειμενο που συνεταξαν οι Ναζι το ’41

      Δε σου θυμίζει κάτι σα παγκόσμιο οδηγό προς τους πολίτες?
      Εγω ανατρίχιασα.

  14. anetos avatar
    anetos 25/06/2010 12:24:37

    "Πόσοι γνώριζαν ότι η κυβέρνηση δεσμεύτηκε ότι θα δίνει το 2,5% των δημοσίων δαπανών για τις συντάξεις για τα επόμενα 50 χρόνια;"

    πες οτι το εκανε ..τι πρακτικη σημασια εχει αυτη η δεσμευση για μετα απο 20 χρονια ...δεν σου λεω για 50 που δεν θα υπαρχει ουτε κοκκαλο απο τους παροντες κυβερνοντες και τα σημερινα κομματα ...

    • Misha avatar
      Misha @ anetos 25/06/2010 12:31:58

      Γουδή ...

  15. Αλήθεια avatar
    Αλήθεια 25/06/2010 13:31:32

    Ο Πρωθυπουργός στη Βουλή σήμερα, είπε ότι δεν υπάρχει διαφορά ελληνικού και αγγλικού κειμένου και ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει χαθεί στην μετάφραση του μνημονίου.
    Και φυσικά χτύπησε το ΣΥΡΙΖΑ λέγοντας του, ότι αυτός δεν έχει την στήριξη της κοινοβουλευτικής του ομάδας, καταχειροκροτούμενος από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 25/06/2010 13:41:08

    Αλλενακι, δεν πειραζει αφου δεν εχω καμμια ορεξη για δημοσιες σχεσεις και για προσωπικη προβολη. Ειμαι δε σιγουρος οτι και αλλοι το "εκμαιευσαν" απο τη σελιδα του ταυτοχρονως. Το μονο που λυπαμαι ειναι οτι η επαγγελματικη μου ενασχοληση δεν επιτρεπει εις βαθος ενασχολησεις με τετοια θεματα, αν και πρεπει να ομολογησω οτι ειναι στα "γονιδια" μου.

    Αν δεν κανω λαθος η πλησιεστερη, ενοιολογικα, λεξη προς το review ειναι η λεξη "ανασκοπηση" και οχι η "αναθεωρηση". Η αναθεωρηση ενεχει και την εννοια της μεταβολης, υποθετω, του νοηματος ενω η ανασκοπηση ειναι γενικα ουδετερη ως προς το περιεχομενο, οπως το review.

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 25/06/2010 13:43:07

    "Δε σου θυμίζει κάτι σα παγκόσμιο οδηγό προς τους πολίτες"?

    Ειναι αρα γε τυχαιο που ο γκαρντιαν δημοσιευει τα περι ενοικιασεως-πωλησεως ελληνικων νησιων;

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 25/06/2010 13:47:14

    Αλλενακι, πρεπει εδω να τονισω οτι η λεξη αναθεωρηση ταιριαζει πιο πολυ διοτι η πολιτικη βαρυτητα του θεματος υπερκεραζει οποιαδηποτε αλλη, εστω και η λεξη "ανασκοπηση" αντικειμενικα ειναι πιο καταλληλη. Η ερμηνεια σου ειναι μαλλον σωστη και οχι η δικη μου, η πολιτικη βαρυτητα ειναι υπερ ανω ολων ειδικα σε σχεσεις ανισοβαρεις (Ελλαδα εν. ΔΝΤ/ΕΕ). Εν ολιγοις, μπορουν να το ερμηνευσουν οι "εταιροι" μας κατα το δοκουν. Βλεπεις η ενασχοληση με τα επιστημονικα με επηρρεαζει.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Νίκος 25/06/2010 13:52:26

      Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο, εγώ απλά γνωρίζω από τη δουλειά μου ότι στο marketing και στις εκθέσεις των εταιρειών τα τριμηνιαία π.χ. αποτελέσματα υπόκεινται σε αναθεώρηση review, των στόχων δλδ. ή της απόδοσης performance, π.χ. προς τα πάνω αν δεν τους πέτυχαν κτλ.

      Αυτό λοιπόν όταν δεν αναφέρεται όπως καταλαβαίνεις σηκώνει πολύ νερό..., και είναι στην πρώτη κιόλας σειρά του κειμένου ... .

  19. Νίκος avatar
    Νίκος 25/06/2010 15:30:47

    "Αυτό λοιπόν όταν δεν αναφέρεται όπως καταλαβαίνεις σηκώνει πολύ νερό…, και είναι στην πρώτη κιόλας σειρά του κειμένου … ."

    Ναι, εχεις δικιο, προφανως για να ξερουν οι υποτελεις των Αθηνων οτι τα ξενα αφεντικα τους δεν αστειευονται.
    Απαντα πολιτικη -ανισοβαρων"εταιρων"- εστιν...

  20. alex avatar
    alex 13/07/2010 20:09:09

    ΑΠΟ ΤΟ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ ΩΣ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΥΦΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΡΓΗΣ.

    Χθες 12 Ιουλίου 2010 πραγματοποιήθηκε μια ομιλία δύο νέων νομικών, που ανέλαβαν εκ μέρους του Συνασπισμού να «ενημερώσουν» τους συμπολίτες μας, για το Μνημόνιο και το Νέο Νόμο για το Ασφαλιστικό Σύστημα και τις εργασιακές σχέσεις.

    Όπως σε όλες τις οργανωμένες εκδηλώσεις της Αριστεράς αναμασήθηκε ή ίδια πατροπαράδοτη καραμέλα «Για όλα φταίει η Ευρωπαϊκή Ένωση», «Είναι όλοι εναντίον μας», «Κάτω το κεφάλαιο», «Να αρνηθούμε να πληρώσουμε» (λες και θα μας ρωτήσει κανένας αν θα πληρώσουμε, οι Τράπεζες δεν ρωτούν όταν δίνουν συντάξεις ή κατάσχουν για μη πληρωμή φόρων), «τι να μας κάνουν τα Ευρωπαϊκά δικαστήρια, αφού αυτοί μας έφεραν εκεί που μας έφεραν» κλπ.

    Και μας φέρνουν για παράδειγμα την Αργεντινή, και πως αντέδρασε ο λαός της «….. παίρνοντας υπό τη διαχείρισή τους ορισμένα εργοστάσια» κλπ χονδροειδή ανιστόρητα ψέματα, με συγκρίσεις προς μια χώρα σαν την Αργεντινή που δεν έχουμε ούτε το ένα εξακοσιοστό (1/600) των εργοστασίων της (έχουμε μόνο μικρομεσαίες επιχειρήσεις – εκτός αν εννοεί η Αριστερά να πάρει ο λαός τις αλυσίδες των σούπερ μάρκετ υπό τον έλεγχό του).

    Για τα δύο (τρία μάλιστα τώρα) κόμματα της Αριστεράς που έχουν το θράσος να ζητούν από τους ψηφοφόρους την εκλογή Ευρωβουλευτών τους για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, θα έπρεπε να είχαν αναρωτηθεί, τυχόν σκεπτόμενοι, πολίτες, «ποια είναι η θέση της Αριστεράς στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στους Κοινωνικούς Αγώνες της Ευρώπης για την κατοχύρωση των δικαιωμάτων των εργαζομένων».

    Η Αριστερά έχει αποσιωπήσει από το λαό, το γεγονός ότι η Ευρωπαίκή Ένωση, επεξεργάστηκε εδώ και χρόνια και τροποποίησε την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, ώστε επιτέλους να μπορέσει να την υπογράψει (η Ευρωπαϊκή Ένωση ως μέλος της Σύμβασης πλέον, πράγμα που δεν γινόταν παλιά γιατί μόνο κράτη μπορούσαν κάτι τέτοιο) και με τον τρόπο αυτό όλο το κεκτημένο των αναγνωρισμένων κοινωνικών δικαιωμάτων των Ευρωπαϊκων πολιτών, θα ενσωματωθεί στο ευρωπαϊκό δίκαιο.

    Οι ηγέτες της Αριστεράς, που ζούν ακόμα στην εποχή και στο πνεύμα του Ζαχαριάδη, σκόπιμα αποσιωπούν από τους οπαδούς τους, αυτή την εξέλιξη, με σκοπό να πετυχαίνουν την εκλογή ευρωβουλευτών τους στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, με μοναδικά προσόντα τη δυνατή φωνή, τα συνθήματα με τις ντουντούκες, και την παρασιώπηση του ευρωπαϊκού κεκτημένου στους τομείς των κοινωνικών και ανθρωπίνων δικαιωμάτων.