19/05/2010 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αλήθεια για τους χειρισμούς της κυβέρνησης δια …χειλέων ΔΝΤ και ΕΚΤ

«… Εμείς κάναμε παραπάνω από αυτά που μπορούσαμε(!)». Αυτή τη βαρύγδουπη, όπως δυστυχώς συνηθίζει, δήλωση έκανε ο πρωθυπουργός κ. Γιώργος Παπανδρέου μετά τη συνάντησή του με τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο στις 16.3.10 («ΚΕΡΔΟΣ»).

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να φανταστούμε τι παραπάνω θα είχε συμβεί εάν η κυβέρνηση είχε κάνει μόνον ό,τι μπορούσε!

Οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους: η ύφεση -2,3%, η ανεργία να ξεπερνά το 12%, ο πληθωρισμός να καλπάζει στο 4,8%... Οι πάντες, πλέον, αντιλαμβάνονται αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει: την οικονομία να στραγγαλίζεται και την κοινωνία να παρακολουθεί παγωμένη.

Για το αν «υπερέβαλε εαυτόν» ο κ. Παπανδρέου στην αντιμετώπιση της κρίσης, καθώς και για τους τρόπους που επέλεξε να το πράξει, τις όποιες αμφιβολίες διαλύουν οι πρόσφατες δηλώσεις παραγόντων, όπως των κ.κ. Ζ-Κ. Τρισέ, Ντ. Στρος-Καν και Κ. Σημίτη, που σίγουρα δεν μπορούν να μεμφθούν ότι διακατέχονται από μικροκομματικές σκοπιμότητες.

Ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, κ. Ζαν-Κλωντ Τρισέ «άδειασε» την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ λέγοντας στο γερμανικό περιοδικό «DER SPIEGEL» ότι «η ελληνική κυβέρνηση άργησε πολύ να αναγνωρίσει το μέγεθος του προβλήματος και να πάρει τα απαραίτητα μέτρα!» (17.5).

Ο επικεφαλής του ΔΝΤ Ντομινίκ Στρος-Καν ξεκαθάρισε, διαψεύδοντας όσα η κυβέρνηση διέδιδε για να παραπλανήσει την ελληνική γνώμη ότι «το πρόγραμμα λιτότητας προτάθηκε από την κυβέρνηση και όχι από εμάς» και «αν το πρόβλημα είχε τακτοποιηθεί το Φεβρουάριο θα ήταν λιγότερο δαπανηρό!» («MEGA», 14.5).

Και τέλος ο πρώην πρωθυπουργός κ. Κ. Σημίτης δηλώνει απερίφραστα σε άρθρο του ότι «το Πρόγραμμα Σταθεροποίησης είναι κοινωνικά άδικο. Επιβαρύνει κυρίως τους συνταξιούχους και τους μισθωτούς, ενώ θα έπρεπε να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στον περιορισμό των μη μισθολογικών δαπανών. […] Η 13η και 14η σύνταξη θα πρέπει για παράδειγμα να καταβληθούν και πάλι» («ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ», 16.5).

Αποκαλύπτεται έτσι και η ορθότητα της θέσης του προέδρου της ΝΔ ο οποίος στις 10.5, μετά το συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών, είχε δηλώσει ότι «… πρότεινα άμεσα μέτρα για την άρση της μεγαλύτερης αδικίας που περιλαμβάνει το τελευταίο πακέτο, δηλαδή, την αποκατάσταση των χαμηλοσυνταξιούχων, των άνεργων και των χαμηλόμισθων, βρίσκοντας χρήματα -γύρω στα 500 εκατομμύρια ευρώ- από ισόποσες περικοπές αλλού, για να καλύψουμε τη διαφορά».

Η «επιτυχία» της «υπερπροσπάθειας» της κυβέρνησης σφραγίσθηκε με πανηγυρικό τρόπο όταν, σχεδόν την επομένη της συμφωνίας για τον μηχανισμό στήριξης προς την Ελλάδα, δημιουργήθηκε ο ευρωπαϊκός μηχανισμός στήριξης και τότε συνειδητοποίησαν ότι η Ελλάδα μένει από έξω μόνη αυτή με τα μέτρα άγριας λιτότητας και τα υψηλότατα επιτόκια. Και τότε άρχισαν στην κυβέρνηση να σκέπτονται πως θα διατυπώσουν αίτημα για να μειωθεί το επιτόκιο δανεισμού. «Εάν μπει άλλη χώρα στο μηχανισμό και με χαμηλότερα επιτόκια θα είναι μια ευκαιρία και για μας να επαναδιαπραγματευτούμε τα επιτόκια» (Γ. Πεταλωτής, ΤΟ ΒΗΜΑ, 11.5).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2010 07:42:53

    Εγώ ψάχνω ακόμα την μαγική στιγμή που ανακάλυψαν ότι τα "λεφτά [δεν] υπάρχουν". Ο ΓΑΠ κεπέρασε τον μπαμπά στην αρλούμπα και την παραπληροφόρηση. Άξιος! Άξιος!

    • Nancy avatar
      Nancy @ archaeopteryx 19/05/2010 08:25:00

      Αλλα και άν δεν υπάρχουν, τα βρήκαν.
      Εξαντλήθηκαν ΟΛΑ τα Dvd's της Τούβλη απο τα ράφια, νάχαμε κι άλλο. Μωρε καλά μας κάνουν, μόνο το ψωμί και το θέαμα μας αρκεί. Κατόπιν, χορτασμένοι, ρίχνουμε και την βαρύτιμη αμπελοφιλοσοφία μας περι του στραβού γυαλού και, όλο πάλι απ την αρχή, καλά να είμαστε.

    • Pikaia Gracilens avatar
      Pikaia Gracilens @ archaeopteryx 19/05/2010 08:50:44

      Ο ΓΑΠ το καταλαβε στην Ελβετια οταν το βαλαν σε ενα δωματιο οι Γαλλογερμανοι και του ειπαν οτι θα τον ανασκολοπισουν. Βγηκε απο το δωματιο με χρωμα κιτρινο και τοτε καταλαβε οτι οι αρλουμπες δεν περναν στους Ευρωπαιους πλεον.
      Δυστυχως για τους Ελληνες ο ΓΑΠ δεν ειναι χαζος αλλα αγαθιαρης που πιστευει τις δικες του ουτοπικες προχειρες και επιδερμικες αναλυσεις του τυπου κεφαλαιο-κερδοσκοποι-κακος Νταρθ-Βενταρ...

      • Nancy avatar
        Nancy @ Pikaia Gracilens 19/05/2010 09:01:57

        Ο ΓΑΠ φίλε μου είναι τόσο έξυπνος, όσο χρειάζεται για να οδηγήσει μια χώρα εκεί οπου τον συμβούλευσαν οι πάτρωνές του. Και άλλο τόσο αναλώσιμος όταν θα έχει επιτευχθεί ο στόχος. Η διακυβέρνησή του και η μεγάλη βιασύνη σε αυτό το συμπέρασμα οδηγεί δυστυχώς.

      • zonitis avatar
        zonitis @ Pikaia Gracilens 19/05/2010 09:15:17

        Εχει δικιο η nancy. Το εχω γραψει εδω μεσα πολλες φορες. Ο ΓΑΠ ειναι πανεξυπνος. Δεν θα μπορουσαν οι πατρωνες του να εμπιστευτουν σε εναν αγαθιαρη ενα τοσο πολυπλοκο και σοβαρο σχεδιο προς πραγματοποιηση. Και απ οτι φαινεται τα παει καλα. Μας εχει φερει σε τετοιο σημειο, ωστε να πιστευουμε οτι ειναι χαζος και να μην αντιδρουμε δυναμικα (δυναμικοτερα). Εχει αποχαυνωσει ολο τον λαο, ειτε με Ντουβλη η Αλεξανδρατου, ειτε με τις κοτσανες που πεταει εδω κι εκει και που κατα περιεργο τροπο του τις συγχωρουν ολοι. Ομως κι αυτες τις κοτσανες (φταινε ισως τα ελληνικα του) παλι με συγκεκριμενο σχεδιο τις αμολαει

  2. Lewnidas avatar
    Lewnidas 19/05/2010 08:49:33

    πραγματικα μου ειναι πολυ δυσκολο να καταληξω ειναι ηλιθιοι ή απλα εχουν καποια ατζεντα που μου διαφευγει?

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/05/2010 09:49:06

    Είναι μεγάλο λάθος να υποτιμούμε τον οποιονδήποτε.

    Από την αρχή το λέγαμε εδώ μέσα [λίγοι είναι αλήθεια] ότι έχουν έρθει με πολύ συγκεκριμένη ατζέντα την οποία υλοποιούν κατά γράμμα και ότι αυτά που θέλει να εφαρμόσει τα πιστεύει.
    Αυτό αποδεικνύεται από την ταχυτητα της εφαρμογής, αν και διακρίνω σαφή στοιχεία ΡΕΒΑΝΣΙΣΜΟΥ, τάσεις ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΣΜΟΥ των εξουσιών και total recall στη δεκαετία του 90. Deja vu.

    Μπορεί να εμφορείται από παρωχημένες ιδεοληψίες που άνθιζαν στην Αμερική τη δεκαετία του Βιετνάμ και σταδιακά εγκαταλείφθηκαν από τα κράτη-έθνη. Αυτό είναι άλλο θέμα.
    Αν ΑΚΡΟΑΣΤΕΙΤΕ όμως αυτά που λέει όταν εκφράζεται στα αμερικάνικα θα διακρίνετε μια ξεκάθαρη κλασική νοοτροπία μάνατζερ που λειτουργεί by the book.

  4. tiramola avatar
    tiramola 19/05/2010 11:27:34

    Όπως έχω γράψει και πιστεύω συστημικές λύσεις δεν υπάρχουν σε ένα μοντέλο που καταρρέει και αυτή είναι η διαφωνία μου με τους χειρισμούς Παπανδρέου.
    Από την άλλη είναι γεγονός ότι η ελληνική κοινωνία δεν ήταν έτοιμη και δεν είναι ακόμα κατά τη γνώμη μου για εφαρμογή στην πράξη μοντέλου Τσάβες που κατά την γνώμη μου είναι η μοναδική λύση για να αποφύγουμε συγκρούσεις με θύματα.
    Κατά τα άλλα ένας αντικειμενικός παρατηρητής μετά και τις τελευταίες εξελίξεις σε Ευρωπαικό επίπεδο δείχνει αν μη τι άλλο ότι έβλεπε πολύ μακρύτερα από άλλους ηγέτες που τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν...

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 19/05/2010 12:58:49

    Τώρα το "παιχνίδι" έγινε πολύ σκληρό, δύσκολο, και επικίνδυνο, έχουν αναλάβει δράση τα πιό μεγαλόσωμα και δυνατά αγόρια και κορίτσια της γειτονιάς.
    Πρέπει βέβαια ν' αναγνωρίσουμε το εξής: Είτε είχε δίκιο από την αρχή ο Παπανδρέου για το θέμα της κερδοσκοπικής επίθεσης κατά του Ευρώ (και τώρα οι ηγέτες των μεγάλων χωρών ευθυγραμμίζονται με την άποψή του), είτε έχουν τώρα άδικο όλοι μαζί, οπότε η πανευρωπαική πιά κοινή "αντικερδοσκοπική" γραμμή των "δυνατών αγοριών" (και ιδίως "σκληρών κοριτσιών" - Ανγκελα Μέρκελ, Κριστίν Λαγκάρντ, Έλενα Σαλγκάδο κτλ), είναι γενικά - και πέρα από χώρες και ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ - λάθος.
    Είναι λεπτό το θέμα, πολύ λεπτό, και απαιτεί ειλικρίνεια. Προπαντός είναι λήψη θέσης: Είναι κανείς με τον ακριδο-καπιταλισμό ή με τους επίδοξους ακριδοκτόνους;
    "Το βαθύτερο καζάνι της Κόλασης το φυλάνε για όποιους, σε εποχή κρίσης, αρνούνται να επιλέξουν στρατόπεδο" (Δάντης). Ανεξάρτητα από ποιούς λόγους επικαλούνται!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/05/2010 13:09:14

      Ορισμένα πράγματα που συζητιούνται εδώ, είναι νομίζω πιά outdated. Έχουμε γενικευμένο "πόλεμο" και ως χώρα της ΕΕ είμαστε μόνον ένας μικρός, περιφερειακός λόχος, που από παράξενη ατυχία (ή εύνοια της τύχης), του έτυχε να λάβει μέρος, σχετικά απομονωμένος, στην πρώτη αψιμαχία. Τώρα έχουμε πιά τη "μάχη" σε ευρύ πεδίο: Αρδέννες, Στάλινγκραντ, Βερντέν!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Sic transit gloria mundi 19/05/2010 13:12:52

        Τραπεζίτες αμερικάνοι - γερμανοί χρηματοδότησαν το κίνημα των μπολσεβίκων.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 19/05/2010 13:10:36

      Εγώ πάντως μέσα μου λέω ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι τρεις γυναίκες εκεί πέρα γιατί υποψιάζομαι πως αν ήταν άντρες στη θέση τους θα είχαν πάρει εντελώς διαφορετικές αποφάσεις.

      Νομίζω πως οι γυναίκες έχουν περισσότερη ιστορική συνείδηση της ευθύνης που κουβαλούν από τους πρακτικιστές και συμπλεγματικούς με την εξουσία συναδέλφους τους.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/05/2010 13:12:37

      Ελπίζω να το παρατράβηξα και να μη είναι ακριβώς έτσι. Φοβάμαι όμως ότι είναι, και σε τέτοιου είδους "μάχες", πολλές φορές ακόμη και άν νικήσεις, έχεις τρομερές απώλειες. Ίσως, ακόμα και η νίκη είναι Πύρρεια.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Sic transit gloria mundi 19/05/2010 13:13:01

      Σήμερα μετά τα μέτρα Θαπατέρο το δάνειο που ζήτησε η Ισπανία δεν καλύφθηκε ούτε κατά 50%...
      Υπόψιν ότι η Ισπανία στην διαφαινόμενη περίπτωση προσφυγής στον μηχανισμό θα χρειαστεί περίπου 280 δις...
      Και εδώ μπαίνει το ερώτημα..
      Αν σταματήσει ο δανεισμός θα πεινάσουμε?
      Τι είδους δικτατορία είναι αυτή?
      Εκείνο για το οποίο λυπάμαι πραγματικά είναι ότι ακόμα και σήμερα περιμένουν κάποιοι ένα σωτήρα που με μαγικό ραβδί θα δώσει λύση στο πρόβλημα...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ tiramola 19/05/2010 14:09:13

        Το θέμα δεν είναι άν θα σταματήσει ο δανεισμός: Είτε θα περάσουν λεπίδι τους τρελούς καννίβαλους με την "πειραγμένη" καζινομηχανή (που μόνο κατ' όνομα είναι αγορά - "οι αγορές δεν λειτουργούν, είπε ο Τρισέ), είτε οι τρελοί καννίβαλοι θα μας φάνε και μετά θα φάνε τα εντόσθια τους.
        Ο "ουροβόρος όφις"! Πόσοι θυμούνται το Yellow submarine των Beatles;

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 19/05/2010 14:20:25

        Να δεις κλωτσιές που θα φάει στο τέλος η ηλίθια προτεστάντισα κόρη του παπά...
        Θα σταματήσουν και τα δανεικά γιατί η υπερεθνική οικονομική ελίτ δεν θα μπορεί να δανείζει χωρίς ασφάλεια..(κινδύνου)...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ tiramola 19/05/2010 14:33:59

        Στη Γερμανία απαγορεύθηκαν από χθές τα μεσάνυχτα μονομερώς (σε εθνική κλίμακα, πρίν κάν το αποφασίσουν και άλλες χώρες της ΕΕ που δεν το αποφάσισαν ακόμη) οι ανοιχτές πωλήσεις (σορτάρισμα) κρατικών ομολόγων χωρών της Ευρωζώνης και μετοχών μεγάλων τραπεζών. Απαγορεύτηκε επίσης η αγοραπωλησία ασφαλίστρων κινδύνου (CD's) του δημ. χρέους ορισμένων χωρών, φυσικά και της Ελλάδας.
        Προχωρούν επίσης σε εφαρμογή (σε κλίμακα ευρωζώνης) μορφής φόρου Tobin (φορολόγηση χρηματοπιστωτικών πράξεων).

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ tiramola 19/05/2010 14:51:08

        Να δούμε όμως, άν στο τέλος, θα μείνει τίποτε άλλο, εκτός από αέρα σκασμένης φούσκας, στην υπερεθνική οικονομική ελίτ για να δανείζει!
        Δεν μου φαίνεται να είναι σε διορθώσιμη κατάσταση υγείας ο καπιταλισμός που γνωρίσαμε τα τελευταία 30 χρόνια!

  6. Δεξί Εξτρέμ avatar
    Δεξί Εξτρέμ 19/05/2010 13:21:44

    Διαπλοκή: Το troktiko έσβησε τις αναρτήσεις που απειλούσαν τον Μαγκριώτη, μετά τον χωρισμό Μπόμπολα-Αναστασιάδη!