#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2009 17:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αλήθεια για τον Γ. Παπανδρέου και τον Κοσκωτά

Πως ο Γιώργος «άδειασε» τον Ανδρέα για να τον διαδεχθεί κάποτε...


____________________________________________________________________________________________
Επειδή κάποιοι ισχυρίζονται στο προηγούμενο post ότι «το σκάνδαλο Κοσκωτά ξεκίνησε όταν ο τότε υπουργός παιδείας Γ. Παπανδρέου κατήγγειλε τον πρόεδρο του Ολυμπιακού Γιώργο Κοσκωτά για παράνομες συναλλαγές με την τράπεζα Μέριλ Λίντς.....» (!!!) και επειδή είναι η δεύτερη φορά που ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ διαστρεβλώνει την ιστορική αλήθεια για την στάση του στο ίδιο σκάνδαλο, κρίνουμε σκόπιμο να αναδημοσιεύουμε το χρονικό του σκανδάλου που είχε δημοσιεύσει το «Αντί»  στο περίφημο τεύχος του «Κυβέρνηση Απατεώνων» της 18/11/1988 την κυκλοφορία του οποίου απαγόρευσε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

Διαβάστε εδώ: Το χρονικό του σκανδάλου Κοσκωτά

Διαβάζοντας κανείς εκείνο το δημοσίευμα διαπιστώνει ότι όχι μόνο ο κ. Γ. Παπανδρέου είχε αποφύγει επιμελώς να καταγγείλει εγκαίρως το σκάνδαλο, αλλά αντιθέτως έσπευσε να επωφεληθεί της μεγάλης τότε κρίσης στο ΠΑΣΟΚ μόνο στο τέλος, όταν είχαν κριθεί όλα και στρεφόμενος επι της ουσίας εναντίον του πατρός του. Πως λέγεται αυτό;

Και πριν το διαβάσετε να θυμίσουμε στους επιλήσμονες ότι «ο Γιώργος ήταν αυτός που έφερε σε επαφή τον Κοσκωτά πρώτα με την μητέρα του και μετά με τον πατέρα του και πρωθυπουργό» (Αντι, 386, 11ος 1988). Και «στα έντυπα του Κοσκωτά εργάζονταν την εποχή εκείνη όλοι οι άνθρωποι του Γιωργάκη» (στο ίδιο).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 01/06/2009 17:17:13

    “Όλα στο βωμό του χάος όλα είναι μια ιδέα “ εσύ factorx τα έχεις ζήσει και υπέφερες εμείς οι αναγνώστες θυμόμαστε άσε το παιδί να λέει της μαλακιές του …

  2. Factorx avatar
    Factorx 01/06/2009 17:24:17

    @ataktos, την αφορμη δεν την δωσαμε εμείς. Και όποιος δεν ξερει την ιστορία του δεν ξέρει τίποτα

  3. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 01/06/2009 17:29:12

    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  4. rs avatar
    rs 01/06/2009 17:31:09

    Και όμως!!!Και τα δύο κόμματα θα πάρουν πάνω απο 60% την Κυριακή.
    θράσος που βασίζεται στην λήθη του Έλληνα!
    Ευτελισμός των πάντων!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/06/2009 17:32:44

    Μια φορά κι`έναν καιρό ήταν ένας λαός που πίστευε στα παραμύθια. Έχοντας περάσει πείνες, φτώχια, πολέμους, κατακτήσεις, κατοχές και χίλιες μύριες άλλες κακουχίες, περίμενε πως και πώς το καλό πριγκιπόπουλο που καβάλα στο άσπρο άλογο θα εμφανιζόταν ξαφνικά για να φέρει την ευτυχία στον τόπο….
    Και πράγματι ήρθε ο καιρός που το παλικαράκι ήρθε εν χορδαίς και οργάνοις προκειμένου να διώξει τους κακούς δράκους και να προκόψει ο λαός. Και όλα ήταν ωραία.
    Μόνο που με τον καιρό, οι συνεργάτες του πρίγκηπα άρχιζαν να βάζουν το χέρι στο μέλι. Και να αδιαφορούν για τον λαό. Το μέλι ήταν ο σκοπός και όχι ο κοσμάκης. Και ο πρίγκιπας μεγάλωνε και ξεκούτιανε και ήρθε και μια ελαφριά παρδαλή και του πήρε τα μυαλά…. Και η χώρα πήγαινε απ`το κακό στο χειρότερο. Και ο κόσμος στεναχωριότανε.
    Και μ`αυτά και μ`αυτά ήρθε ο καιρός που πέθανε το παλικάρι και ξανάρθανε οι δράκοι στα πράγματα και ο κόσμος πια δεν αγωνιούσε διότι είχε καταλάβει πως είτε υπάρχουν παλικάρια είτε όχι, οι δράκοι πάντα καιροφυλακτούν και πάντα αυτοί είναι που κάνουνε κουμάντο.
    Τουλάχιστον όταν είναι φανεροί τους ξέρουμε και προφυλαγόμαστε.

  6. Roza avatar
    Roza 01/06/2009 17:41:42

    Αγαπητοι μου, μαθετε πρωτα τι ηταν το περιοδικο ΑΝΤΙ (επαναστατικο Περιοδικο; χαχαχαχα!!!) και οτι ειχε και ατυχες στιγμες εκτος απο τις πολλες καλες!
    Μια απο αυτες ηταν και η συνεργασια του με τον σημερινο (μοναδικο;) ιδιοκτητη του ANTINEWS.
    Αληθειες και ψεματα μαζι σαν μια λασπη που μονο αν εισαι γουρουνι απολαμβανεις!
    Τα παραμυθακια ειναι για χορτατους (ξερετε εσεις) που κανουν την πλακα τους στις πλατες των φτωχων και αδυνατων!!!

  7. koinos_nous avatar
    koinos_nous 01/06/2009 17:46:18

    Για καντα πιο λιανα.

  8. ataktos avatar
    ataktos 01/06/2009 17:47:14

    roza-Τι ψωροκώσταινα τι ψωρογιωργηνα …έχεις δίκιο

  9. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/06/2009 17:47:48

    Αν θυμάμαι καλά ήταν ένα ενοχλητικό περιοδικό που η ...σοσιαλιστική άποψη για τη δημοκρατία απαγόρευσε την κυκλοφορία τους τεύχους «Κυβέρνηση Απατεώνων»...

  10. Factorx avatar
    Factorx 01/06/2009 17:50:15

    @Roza καλώς την Ρόζα τη ναζιάρα; Γιατί αντιφάσκεις καλή μου; "Ατυχη στιγμή" του Αντι η συνεργασία του μαζί μου απο το 1987 ως το τέλος;

  11. ataktos avatar
    ataktos 01/06/2009 17:54:52

    Roza- μόνο μια λογοκρισία τύπου Μπερλουσκονη σε σώζει ευτυχώς ο Κωστάκης μας έκλεισε την Βουλή χαχα

  12. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2009 17:59:18

    Πραγματικά εκπλίσσομαι για τον τρόπο των GAPικών. Υβριστές και μόνο υβριστές. Κανένα επιχείρημα και για την ταμπακιέρα κουβέντα. Άξιος ο μισθός σας παίδες. Συνεχιστε, έτσι γερά.

  13. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/06/2009 18:08:53

    Φάκτορα συγνώμη για την παρέκβαση: έκανα αναζήτηση για τον όρο soft power στο αντινιούζ και δεν βρήκα τίποτα. Και στο ελληνόφωνο διαδίκτυο λίγα πράγματα. Όντως υπάρχουν μισθωμένοι σχολιαστές; Αναρωτιέμαι μήπως είναι η αιτία κατεβάσματος του μπλογκ με τις επιφυλλίδες του Γιανναρά...

  14. Νἰκος avatar
    Νἰκος 01/06/2009 18:12:51

    Ευγε παραγοντες, ξεσκεπαστε ολες τις οψεις της νεας ταξης και του κυριου εκπροσωπου της στο ελλαδισταν, τον ΓΑΠ.

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/06/2009 18:18:06

    Η εμμονη,δεν ειναι καλο δειγμα.
    Πρωτον,τον Κοσκωτα τον σπρωξανε,γιατι νομιζαν εν τη αφελεια τους,οτι αυτος ο χοντρουλης Ελληνοαμερικανος,που φαινοταν ανετος και εντιμος,(οι χοντροι τοχουν αυτο παντα),θα ταβαζε με τους νταβατζηδες της εποχης.
    Δεν πιστευω οτι ξερανε οτι ηταν ενας απατεων ολκης,που φουσκωσε μια Τραπεζα,με τα ιδια της τα λεφτα,και αν δεν βρισκοταν ο Τεγοπουλος,χαμπαρι δε θα παιρνανε ΟΛΟΙ.
    Η απληστια του,να αγορασει οτι πετουσε και ο,τι κολυμπουσε,ηταν η καταδικη του.
    Αν δεν τρομαζε τους εκδοτες με το να μπει στα χωραφια τους,θα ειχε ξοφλησει τα βουτηγμενα,και θα ηταν τωρα κροισος.
    Ας προσεχε.
    Αλλα μη βαζετε το παιδι,οτι και καλα,εκανε αυτο η εκεινο.
    Πολιτικος ειναι,και οι πολιτικοι,οταν ειναι εντιμοι,ειναι πολλες φορες,σαν τα μικρα παιδια.
    Και να πω και κατι αλλο.
    Εμαθα,οτι ο Κοσκωτας,εχει τωρα μια εταιρια και δουλευει κανονικα.

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/06/2009 18:20:29

    Και το Αντι,τοπαιρνα κι εγω τοτε.Τοκοψα αργοτερα.
    (Εχω ενα σωρο τευχη στο Μαρουσι και μου πιανουν τωρα τον τοπο).
    Ειχε κι αυτο ομως,εμμονες.

  17. Factorx avatar
    Factorx 01/06/2009 18:20:58

    @Βασιλική Σ: τι μας ρωτάς τώρα; Που να ξέρουμε τι γίνεται με τον Γιανναράς. Και ποιος σου τα είπε αυτα περι "πληρωμένων σχολιαστών"; θα τρελλαθούμε τελείως;

  18. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2009 18:21:40

    Το ξεβράκωμα του ψεύτη το ονομάζουμε εμμονή τώρα? Στα ΙΕΚ ΠΑΣΟΚ σπουδάσατε?

  19. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/06/2009 18:56:50

    οκ δεν ξέρεις κάτι σχετικό. το μόνο που βρήκα, αλλά δεν το καταλαβαίνω ακριβώς είναι ετούτο: http://orfni.blogspot.com/2009/02/soft-power.html
    (Περί μισθωτών μπλόγκερ και σχολιαστών έχει αναφερθεί σε μία εκδήλωση σε συνδυασμό με τον όρο soft power)

  20. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/06/2009 19:00:55

    Giati ειναι ψευτης ο ανθρωπος;
    Αφελης,ισως.Ψευτης,δε νομιζω.

  21. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/06/2009 19:33:16

    Για κάποιους έμπειρους και μέσα στα πράγματα μπορεί να είναι εμφανές με την πρώτη πρόταση που διατυπώνει ο "σε διατεταγμένη υπηρεσία". Όμως για όλους εμάς τους παραέξω που ψαχνόμαστε και άκρη δε βγάνουμε, οι περίπλοκοι και καλλιεργημένοι μηχανισμοί τους μπορούν να έχουν αποτέλεσμα. Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να απαλλαγούν για παράδειγμα όσοι μεγάλωσαν με την "δυστυχία να είσαι Έλληνας" από τα υπόγεια και ύπουλα μηνύματά του [έχω ζωντανά παραδείγματα -δεν ανήκω σε αυτούς και μολονότι σχεδόν απονήρευτη όταν το διάβασα με είχε ενοχλήσει το ήθος του και έτσι δεν μπόρεσε να με επηρεάσει]

  22. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 01/06/2009 21:40:39

    Μ' αυτα που λεει και κανει ο Γιωργακης Παπανδρεου με αναγκαζει να αναφερθω σε ενα δημοσιευμα που τον αφορουσε και δεν εβγαλε τοτε μιλια. Το δημοσιευμα ηταν στον "Εθνικο Κηρυκα" της Νεας Υορκης, στη στηλη "Πρακτορικα" της δευτερης σελιδας, την εποχη λιγο πριν την τοποθετηση του Μιλλερ στην Ελλαδα (του Μιλλερ που ειναι μαζι με τον αδερφο του ΓΑΠ στο Δ.Σ. της εταιριας που ελεγχει το ξενοδοχειο "Μεγαλη Βρεταννια" στο Συνταγμα). Στο δημοσιευμα, λοιπον, εκεινο αναφεροταν οτι συντακτης της εφημεριδας ειχε ρωτησει καποιον αρμοδιο στο Σταιητ Ντηπαρτμεντ γιατι δεν διοριζαν πρεσβευτη στην Ελλαδα και εκεινος ειχε απαντησει: "Τι να τον κανουμε τον πρεσβευτη, εμεις εχουμε εκει τον Γιωργακη", ετσι ακριβως και για οποιον αμφιβαλλει δεν εχει παρα να ριξει μια ματια στο αρχειο της εφημεριδας που υπαρχει στα γραφεια της στην Αθηνα.
    Θυμαμαι οτι δεν ειδα ποτε μια δηλωση, καποια αντιδραση, εστω, απο την πλευρα του Παπανδρεου και αυτο ηταν εκεινο που μου ειχε κανει περισσοτερη/μεγαλυτερη εντυπωση.

  23. kanis avatar
    kanis 02/06/2009 00:39:10

    Τι, πιό παρανοηκό, από μια εταιρία της οικογένειας Μητσοτάκη, να εξασφαλίζει την διαδοχή του ΓΑΠ στο ΠΑΣΟΚ !

  24. roimat avatar
    roimat 02/06/2009 02:23:11

    @rozoula, όταν κάποιος θυμίζει το ΠΑΣΟΚ, φωνάζουμε, έτσι; Ο Γιώργος που δεν χρωστάει τίποτα...;