#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/08/2010 22:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αλήθεια για την πτώση του «Απάτσι»



«Λόγω οικονομικής κρίσης κόβουν βασικά πράγματα από τη συντήρηση των αεροσκαφών…»

Είναι γνωστό και ιδιαίτερα διαδεδομένο στην Ελλάδα το σπορ της κατασυκοφάντησης αρκεί να φύγουν από την πλάτη των εκάστοτε κυβερνώντων οι ευθύνες για όσα συμβαίνουν στον άμοιρο αυτό τόπο. Αυτό ακριβώς έχει συμβεί και με την υπόθεση της πτώσης του ελικοπτέρου Απάτσι για το οποίο σε προηγούμενη ανάρτηση κάνουμε λόγο για προσβολή στη μνήμη του νεκρού χειριστή. Και είμαστε απόλυτα σίγουροι όταν λέμε κάτι τέτοιο και προκαλούμε γι’ αυτό τον κατά τα λοιπά λαλίστατο κύριο Βενιζέλο να μας διαψεύσει.

Μιλήσαμε με ταγματάρχη της Αεροπορίας Στρατού, χρόνια χειριστή ελικοπτέρων Απάτσι, από αυτούς που παρέλαβαν και τα τελευταία. Μας επιβεβαίωσε όλο το ρεπορτάζ του antinews. Μας μίλησε για απαξίωση της Αεροπορίας Στρατού τα τελευταία χρόνια αλλά και ιδιαίτερα τους τελευταίους μήνες. Μας είπε ότι τα Απάτσι σκούριαζαν επί χρόνια στις αποθήκες και τώρα καλούνται να τα δοκιμάζουν σε μια περίοδο που κόβουν τα πάντα στο στρατό. Λόγω οικονομικής κρίσης κόβουν –όπως μας λέει- βασικά πράγματα από τη συντήρηση των αεροσκαφών. «Με τη ψυχή των στρατιωτών και την αυτοθυσία τους βγαίνει το πρόγραμμα των πτήσεων καθημερινά. Καλούμαστε να κάνουμε πράγματα έξω από τα καθήκοντά μας και μάλιστα πολλές φορές ενώ γνωρίζουμε ότι κινδυνεύει κάθε στιγμή η ζωή μας», τονίζει.

Σύμφωνα με τον ίδιο, η συντήρηση που γίνεται τελευταία απέχει έτη φωτός από παλαιότερες εργασίες, εξ ου και η πτώση σε ένα χρόνο δύο Απάτσι όταν αυτά θεωρούνται από τα πλέον αξιόπιστα παγκοσμίως. Κάνει λόγο για ελλείψεις σε απαραίτητα υλικά με αποτέλεσμα να καθηλώνονται για μέρες τα ελικόπτερα που έχουν βλάβες.

Μιλά για συνταξιοδότηση δεκάδων έμπειρων στελεχών, ιπτάμενων αλλά και το σοβαρότερο, μηχανικών που έπαιζαν στα δάχτυλά τους τη μηχανή των Απάτσι. Φεύγουν για να προλάβουν την ασφαλιστική λαίλαπα και δεν αντικαθίστανται.

Τέλος, μιλά για ένα πολύ σοβαρό γεγονός που να είστε σίγουροι θα μας απασχολήσει τα επόμενα χρόνια. Λέει ότι επειδή το υπουργείο αποφάσισε να κάνει περικοπές παντού, έβαλε ψαλίδι και στις εκπαιδευτικές αποστολές στο εξωτερικό. «Παλαιότερα πηγαίναμε δύο φορές το χρόνο στην Αμερική σε ειδικούς εξομοιωτές πτήσεων. Εμείς μάθαμε και δεν μας κακοφαίνεται τόσο. Φανταστείτε όμως τους νέους χειριστές. Οδηγούν τα Απάτσι στα τυφλά. Είναι έγκλημα», ξεκαθαρίζει.

Και μέσα σε όλα αυτά ήλθε και το ΔΝΤ να κόψει χιλιάδες ευρώ το χρόνο από αυτούς τους ανθρώπους αλλά και να τους εξομοιώσει με τους δημόσιους υπαλλήλους στα γραφειάκια τους στα υπουργεία ώστε να βγαίνουν αργότερα στη σύνταξη.

Ο έμπειρος ταγματάρχης μας λέει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η απογοήτευση που νιώθουν. Και όταν εργάζεσαι στο ελληνικό στρατό καταλαβαίνουν όλοι τι σημαίνει αυτό.

Ας αφήσουν λοιπόν στην άκρη οι κυβερνώντες τα λόγια παρηγοριάς για τους νεκρούς και υπογείως τα περί «ανθρώπινου λάθους». Αλλού είναι το πρόβλημα. Ας ακούσουν αυτούς που κινδυνεύουν καθημερινά.

Δείτε κι αυτό Προσβολή στη μνήμη του νεκρού χειριστή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Stel avatar
    Stel 01/08/2010 22:20:07

    Αιδώς. Το θέμα δεν προσφέρεται για κομματική εκμετάλευση.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Stel 01/08/2010 22:24:10

      ...αλλά μόνο για αποσιώπηση της αλήθειας.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Stel 01/08/2010 22:34:06

      Απο το Πεντάγωνο γράφεις;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Stel 01/08/2010 22:48:22

      Stel
      Πρώτον: Να απαντάς συγκεκριμένα επί του θέματος. Το άρθρο θέτει κάποια ζητήματα και μιλάει για συγκεκριμένα γεγονότα. Είναι αλήθεια ή ψέματα; Έχεις να πεις κάτι επ αυτού; Μάλλον όχι.

      Δεύτερον: Που είδες την κομματική εκμετάλλευση; Δεν αναφέρεται σε κάποιο κόμμα συγκεκριμένα. Το τελευταίο διάστημα είναι το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Stel 02/08/2010 11:22:35

      'Οποιος δεν στηρίζει το έργο του μετα(απο)ρρυθμιστή GAP,κάνει κομματική εκμετάλλευση.
      Αλήθεια είναι ότι λέει το mega.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/08/2010 22:27:30

    Η απογοήτευση και η κατακόρυφη πτώση του ηθικού των στελεχών των ΕΔ, ίσως και να... χρειάζεται κιόλας στους νεοταξίτες που μας κυβερνούν. Για να εξασφαλίσουν μια πιο εύκολη παράδοση στις αμερικανοτουρκικές ορέξεις στο Αιγαίο.

  3. fantomas avatar
    fantomas 01/08/2010 22:28:47

    Ολα αυτα ειναι μονο η αρχη !!!
    Σε λιγο καιρο θα ερθουν (δυστηχως) και αλλα θλιβερα γεγονοτα!!

    Επ ευκαιρεια....... αληθεια?

    Τι γινετε μα τα ελικοπτερα του ΕΚΑΒ?
    τι γινετε με τις αεροδιακομηδες ασθενων πολιτων?

    τι γινετε με τα ελικοπτερα της πυροσβεστικης?(τι εγινε με τους κινητηρες του?)

    τι γινετε με τα ελικοπτερα της αστυνομιας?(τι κανει? ο εκει προσωπικος κομματαρχης του ΠΡΟ-ΠΟ?)

    Τι γινετε με τα αεροπλανα του λιμενικου?

    ?????????????????????????????????????????

  4. eiraman avatar
    eiraman 01/08/2010 22:34:55

    Τι λέμε τώρα!Ποιά κομματική εκμετάλευση;Άντε πετάμε μια παρόλα και τέλος;Δύο παληκάρια μας έφυγαν από τη ζωή και συζητάμε πετί εκμετάλευσης;Πλήττεται το αξιόμαχο του εν λόγω όπλου και συζητάμε περί εκμετάλευσης;Δηλαδή τι να συμπεράνω;Αιδώς είναι αυτή η αντιμετώπιση των σοβαρών θεμάτων!Δηλαδή όποιος ασχολείται με τα θέματα των Ενόπλων Δυνάμεων πρέπει να είναι ή "Φασίστας" ή χωρίς αιδώ;

    • anonymous avatar
      anonymous @ eiraman 01/08/2010 22:51:41

      Δηλαδή όποιος ασχολείται με τα θέματα των Ενόπλων Δυνάμεων πρέπει να είναι ή “Φασίστας” ή χωρίς αιδώ;

      Με βάση τη λογική του ΠΑΣΟΚ, των νεοταξιτών και της αριστεράς ναι.

  5. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/08/2010 08:58:26

    Aυτό θέλουν. Να πέσουν όλα. ΟΛΑ. Να μην υπάρχει άμυνα, να μην υπάρχει ελπίδα, να μην υπάρχει στρατός, να μην υπάρχει τίποτα. Να γίνουμε ένας εκμαυλισμένος και ευνουχισμένος λαός που θα λέει "ευτυχώς που αποφύγαμε τον πόλεμο". Με κάθε τίμημα.
    Αχ βρε πατέρα, τιμημένε στρατιώτη της πρώτης γραμμής στην Αλβανία. Ευτυχώς έφυγες. Και δεν είδες τίποτα. Εμείς θα δούμε κι άλλα. Πολύ χειρότερα....
    Οι εκ της Εσπερίας αφιχθέντες όμως δεν έχουν ιδέα για τους 300 του Λεωνίδα. Ούτε για Μεσολόγγι, ούτε για Αρκάδι, ούτε για Ρούπελ......Εμείς όμως ναι. Για κακή τους τύχη.....

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/08/2010 09:28:15

      δεν εχουν ειδεα για πολλα πραγματα και αν εχουν σφυριζουν αδιαφορα

      Αχ βρε πατέρα, τιμημένε στρατιώτη της πρώτης γραμμής στην Αλβανία...
      και πολεμικο ναυτικο θα σημειωνα για δικους μου λογους....

  6. Olympia avatar
    Olympia 02/08/2010 09:20:49

    Το 1897 επαναλαμβάνεται... Όσο για την "κομματική εκμετάλλευση", ρώτα αυτούς που ψήφισαν "ΝΑΙ" στο μνημόνιο και ανέλαβαν δυσβάσταχτο πολιτικό κόστος. Κόστος χωρίς ΚΕΡΔΟΣ γίνεται;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Olympia 02/08/2010 09:32:51

      Ολυμπια μην ξεχνας πως η Ηλεια καιγοταν και καποιοι ανεκδιηγητοι εκαναν δηλωσεις με γραβατες διπλα απο τον μεγαλο αρχηγο(υπαρχουν βιντεο απειρα...τι μου λες τωρα για 1897 εχουμε προσφατα παραδειγματα...
      Που ειναι το σχεδιο ανασυγκροτησης και ο Ασεμπιγιο;

  7. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 02/08/2010 11:00:36

    ΡΕ ΤΣΟΚΑΝΙΑ,

    ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΟΙ ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΙ, Ε;

    ΜΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ΡΕ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ.

    ΟΙ ΣΤΡΑΤΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ.
    ΑΚΟΜΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ;

    ΕΥΓΕ ΜΑΛΑΚΕΣ. ΠΟΝΑΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

    ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ FIRE ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ;
    ΞΑΝΑ ΕΥΓΕ ΜΑΛΑΚΕΣ!

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!

  8. popolaros avatar
    popolaros 02/08/2010 11:27:14

    Πρώτο τους μέλημα ήταν πάντα να διαλύσουν τον Στρατό, γιατί είναι ο μόνος που φοβούνται.
    Βλέπουν λοχία και τον θεωρούν εν-δυνάμει δικτάτορα, που θα τους κλείσει φυλακή.
    Τόσο χεσμένοι είναι.
    Άσε που οι μισοί από δαύτους είναι Ι5.

    • Misha avatar
      Misha @ popolaros 02/08/2010 11:39:58

      Ποιο στρατό φοβούνται φίλε Ποπολάρε;
      Το ΝΑΤΟϊκό παράρτημα;
      Το στρατό χωρίς στρατιώτες με επαγγελματίες καραβανάδες;
      Ο ισχυρότερος στρατός του κόσμου, ο σιωνιστικός αποτελείται σχεδόν αποκλειστικά από κληρωτούς.
      Εμείς δίνουμε μέχρι και το κέτερινγκ των στρατοπέδων σε ιδιώτες.
      Προτεκτοράτο είμαστε.

      • Μήτσος avatar
        Μήτσος @ Misha 03/08/2010 17:16:07

        Misha, και συ εβραίος; Πήξαμε.

      • O Θείος avatar
        O Θείος @ Misha 03/08/2010 17:32:34

        Χα χα, όχι και ακριβώς Οισχυρότερος, τη Χεζμπολάχ τη ρώτησες;
        Ισχυρός ναί, άλλος είναι ο λόγος: Έχει γυναίκες, θηλυκά μυαλά - και μάλλον καλύτερες στο κομπιουτερικό σκέλος. Αλλά άν μιλάμε για καλή ΑΜΥΝΑ, ξεχάσαμε τους Ελβετούς, "κληρωτούς από το σπίτι". Πόσους αιώνες έχει "να την πέσει" ξένος στρατός στην Ελβετία; Από την εποχή του Γουλιέλμου Τέλλου; Όχι δεν είναι οι καλοί τοξότες ο λόγος. Πολιτικό και οικονομικό είναι το πλεονέκτημα, όχι στρατιωτικό. Τα ίδια λέει από πάνω, και η Σουηδία.
        Όπως είπε και ο Ναπολέων που ήξερε, "πολλά μπορείς να κάνεις με τιε λόγχες, αλλά μη καθήσεις ποτέ πάνω τους".
        Είπε μια χοντρή μακακία ο μακαρίτης ο Μάο, "η εξουσία βγαίνει από την κάννη του τουφεκιού", και τον πιστέψατε όλοι οι ελαφροίσκιωτοι.

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 02/08/2010 11:54:57

      Να προσθέσω Misha, ότι από φέτος στις στρατιωτικές σχολές μπαίνουν και αλλογενείς....
      Το σχέδιο διάλυσης προχωρά κανονικά.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/08/2010 11:34:47

    Εγω θυμαμαι την κομματικη εκμεταλλευση που εγινε οταν επεσε το Σινουκ με τον πατριαρχη Αλεξανδρειας.
    Τα παπαγαλακια ειχαν παρει φωτια και μαλιστα κατα καιρους η πτωση αυτη καταγραφεται στα "σκανδαλα" του Καραμανλη.Μονο οτι εδωσε διαταγη να το ριξουν ο ιδιος δεν ειχαν γραψει.

  10. Dimitris TL avatar
    Dimitris TL 02/08/2010 12:24:54

    Απαντάω για τον Fantoma

    Τα ελικόπτερα της Πυροσβεστικής, της Αστυνομίας και του ΕΚΑΒ από ότι ξέρω τα συντηρούσε η τεχνική βάση της Ολυμπιακής αεροπορίας, τώρα που και πως συντηρούνται όλα αυτά τα ελικόπτερα ας μας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει......

  11. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 03/08/2010 16:58:37

    Το επιθετικό ελικόπτερο Απάτσι που κατέπεσε προχθές ήταν ανάμεσα στα 12 ΝΕΑ Απάτσι που παρέλαβε πρόσφατα ο Ελληνικός Στρατός(τον Ιανουάριο ή το Δεκέμβριο αν δε κάνω λάθος). Άρα δεν τίθεται θέμα συντήρησης.

    Ας ψάξει όμως κάποιος κι ας μου πει αν είναι αλήθεια πως πέρισυ οι επιτελείς το πενταγώνου ΑΡΝΟΥΝΤΑΝ να παραλάβουν τα τελευταία 12 ελικόπτερα επικαλουμενοι τεχνικά προβλήματα στη συγκεκριμένη παρτίδα!!!!! Αν είναι αλήθεια τότε έχουμε ένα σκάνδαλο μεγατόνων βαμμένο με το αίμα δύο παλικαριών που "έπεσαν" γιατί κάτι λαμόγια δε θέλησαν να δυσαραστήσουν τα αφεντικά τους.