#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2012 19:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αλήθεια για τα ελληνικά ομόλογα που έχει η ΕΚΤ

[caption id="attachment_145620" align="alignnone" width="600" caption="Ο πρώην αντιπρόεδρος και ο πρώην πρόεδρος της ΕΚΤ"][/caption]

Εδώ στο Antinews, ρωτήσαμε πολλές φορές τι θα γίνει με τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που κατέχει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.

Τελικά, το Reuters  αποκαλύπτει την αλήθεια.

Επικαλούμενο, λοιπόν, πηγές της ΕΚΤ  σημειώνει ότι  η κεντρική τράπεζα κατέβαλε τον τελευταίο  χρόνο 38 δις ευρώ για την αγορά ελληνικών ομολόγων ονομαστικής αξίας 50 δις  ευρώ στο πλαίσιο  στήριξης  της Ελλάδας.

Δηλαδή από την αγορά αυτή  η ΕΚΤ  κερδίζει 12 δις  ευρώ!

Σε ένα χρόνο! Not bad!

Και το ερώτημα τώρα είναι,  η ΕΚΤ θα επιστρέψει αυτά τα ομόλογα στην τιμή που τα αγόρασε  (δηλαδή 38 δις) ή στην ονομαστική τους αξία (δηλαδή 50 δις);

Το θεωρώ περίεργο που η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει θέσει επισήμως το θέμα.

Μπορούσε μάλιστα να το διευθετήσει στο πλαίσιο των διαπραγματεύσεων για το PSI.

Δεν είναι δυνατόν η ΕΚΤ, όταν δανειοδοτεί τις τράπεζες με 1% , να κερδοσκοπεί σε βάρος της Ελλάδος.

Αλήθεια, ποιά είναι η άποψη του πρώην Αντιπροέδρου της ΕΚΤ και νύν Πρωθυπουργού,  κ. Παπαδήμου!

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 01/02/2012 20:00:05

    1. Η ΕΚΤ είναι ιδιωτική τράπεζα, όπως η ΤτΕ, διαθέτει μετόχους, δουλεύει με σκοπό το κέρδος και μοιράζει μέρισμα

    2. Η Μέρκελ (ο φύρερ της ΕΕ), έχει καταστήσει σαφές, ότι η ΕΚΤ δεν είναι η τράπεζα για το ξέπλυμα των κρατικών χρεών της Ευρωζώνη. Αν το κάνει για την Ελλάδα, θα πρέπει να το κάνει και για τις άλλες χώρες των οποίων κατέχει ομόλογα.

    3. Ο Παπαδήμος; Η εθνικότητα του, είναι διεθνής τραπεζίτης

    • Leonidas avatar
      Leonidas @ Αρματιστής 02/02/2012 02:37:48

      Και η Γερμανία , που μας ''βοηθάει'' , λειτουργεί σαν ιδιωτική Τράπεζα - από τις πλέον κερδοφόρες!
      Η ίδια δανείζεται, με ΑΡΝΗΤΙΚΟ μάλιστα επιτόκιο, και δανείζει την Ελλάδα με 5%-% ! Καθόλου άσχημα _ πολύ καλύτερα από την οποιαδήποτε ιδιωτική Τράπεζα.
      Καί μάλιστα , Η Γερμανία βάζει , εκτός από επιτηρητές, ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ΟΤΙ:
      Στο μέλλον, Η Ελλάδα πρέπει να εξυπηρετεί, ΚΑΤΑ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ, τα χρέη της πρός τους δανειστές , και ότι περισσέψει μπορεί να πηγαίνει για τα δημόσια έξοδα - αλλιώς.. να κάνει στάση πληρωμών ΕΝΤΟΣ της χώρας ( απαγορεύονται οι στάσεις πληρωμών πρός δανειστές).
      Τα ανωτέρω θα συμβούν ακόμα και αν δεν πάρει τις δόσεις των δανείων που θα οριστούν από τη δανειακή Σύμβαση...

      Θέλετε να δείτε και τι άλλο θα μας κοστίσει η πολυπόθητος ''Σωτηρία΄΄ της χώρας?

      http://thepressproject.gr/details.php?id=10968

      και ( για όσους δεν έπαθαν ακόμα, έμφραγμα):
      http://thepressproject.gr/details.php?id=10854

      Αναρωτιέμαι: Μπας και τα ανάφερε αυτά κανείς από την κυβέρνηση , ή τα κόμματα που την στηρίζουν?
      Και γιατί να το αναφέρουν ,άλλωστε?
      Μην τυχόν ξυπνήσουν τα υποζύγια και αντιδράσουν?

      Αχαχαχαχαχα!

      • anideos avatar
        anideos @ Leonidas 02/02/2012 15:45:03

        Συνφωνα με την ΅Βελτ ονλαιν 63.500 συναξεις μαιμου εκοψε το ΙΚΑ.
        Ειναι αληθεια;
        Η Μερκελ μαλον θα φταιει.....

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Αρματιστής 02/02/2012 14:56:08

      Αφου ειναι ετσι οτι η ΤτΕ ειναι ιδιωτικη τραπεζα οπως η ΕΚΤ γιατι κουρευονται τα ομολογα των ασφαλιστικων ταμειων που επενδυσε η ΤτΕ ερημην των Διοικησεων αυτων και δεν κουρευονται τα ομολογα της ΕΚΤ ?

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 01/02/2012 21:52:50

    Σύμφωνα με το άρθρο 48 του Καταστατικού της Τράπεζας της Ελλάδος: "Ούτε εν τω Κεντρικώ καταστήματι, ούτε εν τοις υποκαταστήμασιν αυτής, δικαιούται αντιπρόσωπος του Δημοσίου να ερευνά τα βιβλία της Τραπέζης".Αυτά ισχύουν από το ιδρυτικό καταστατικό της, το οποίο κυρώθηκε με τον ιδρυτικό νόμο 3424/7.12.1927 (ΦΕΚ Α΄298).

    Όποιος ενδιαφέρεται νά πληροφορηθεί καί νά καταλάβει πέντε ουσιώδη πράγματα , μπορεί νά επισκεφθεί τό:
    http://www.greek-politics.gr/archives/469

  3. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2012 22:33:08

    Ζήτω η "Ευρώπη των λαών" και πάνω απ' όλα η "ευρώπη της αλληλεγγύης"!
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  4. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2012 22:39:54

    Δηλαδή, δεν φταίει το ότι "ζούσαμε παραπάνω από τις δυνατότητές μας"?????????
    χο χο χο χο χο χο

  5. TARAMAS avatar
    TARAMAS 02/02/2012 13:21:56

    Αρματιστή για την ΕΚΤ δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα, μάθε και μετά μίλα. ΚΡ ποιά κέρδη, που θα τα πουλήσει για να πάρει 50 δις, κοροιδευόμαστε;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ TARAMAS 02/02/2012 13:23:58

      στο ελληνικό δημόσιο που είναι και ο τελικός αποδέκτης.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Κώστας Ροδινός 02/02/2012 13:32:43

        Θα δώσει το ελληνικό δημόσιο 50 δις για να τα πάρει; που θα τα βρεί;

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ TARAMAS 02/02/2012 13:34:30

          από τα δάνεια που μας δίνουν!
          Ως προτεραιότητα τάσσεται η εξώφληση των πιστωτών.

          • undercover gpr avatar
            undercover gpr @ Κώστας Ροδινός 02/02/2012 13:53:52

            O la la que demi-appredre...

            Εάν τα κρατήσει ως τη λήξη τους και έχουμε λεφτά τότε να αποπληρώσουμε ή να ανανεώσουμε ίσως και να βγάλει τα λεφτά που λέει ο ΚΡ.Χλωμό μη πω αδύνατον.Πάντως σίγουρα δεν θα είναι μέσα σε ένα χρόνο όπως λέει.

            Για την κεφαλαιακή επάρκειά της δεν μας λέει πως θα σώσει όμως κι ανησυχώ.Μήπως να καταρρεύσει και η ΕΚΤ για να σωθεί το έθνος που γέννησε την δημοκρατία κι ας πάνε όλοι οι άλλοι στον αγύριστο?