#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2010 17:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αγορά (σπρεντ, ΧΑ, κλπ,) λέει ότι πάμε για φούντο

 



Κοντά στο 7% κατακρημνίζεται την Τρίτη ο Γενικός Δείκτης Τιμών του Χρηματιστηρίου Αθηνών, εν μέσω φημών ότι και η Ισπανία θα υποχρεωθεί να προσφύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Απώλειες άνω του 1% καταγράφουν και τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια.

Σε χαμηλό έτους στο 1,3098 υποχώρησε η ισοτιμία ευρώ – δολαρίου, ενώ πάνω από τις 600 μονάδες βάσης βρίσκεται το spread των ελληνικών δεκαετών ομολόγων σε σχέση με τα γερμανικά.

Γενικευμένη αναταραχή επικρατεί στις χρηματαγορές της Ευρωζώνης καθώς οι επενδυτές φοβούνται εξάπλωση του προβλήματος της Ελλάδας σε άλλες χώρες. Μεγάλη η πτώση στα χρηματιστήρια της γηραιάς ηπείρου και το ευρώ, άνοδος στα σπρεντ των ομολόγων αλλά και τα ασφάλιστρα κινδύνου (CDS) Ισπανίας και Πορτογαλίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 04/05/2010 17:11:12

    XA, ευρώ
    blood bath.

  2. t avatar
    t 04/05/2010 17:15:10

    Στο 1,305 η ισοτιμία ευρώ – δολαρίου

  3. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 17:15:34

    Στπ μεταξ΄τ ο γνωστός σοσιαλιστής Στίγκλιτς, σύμβουλος του "πιο σοσιαλιστή" GAP. κάνει κερδοσκοπική επίθεση στο ευρώ.
    Αρχαίε το ερώτημά σου νομίζω ότι απαντήθηκε.

  4. t avatar
    t 04/05/2010 17:20:53

    Έντονη είναι η φημολογία που επικρατεί στις διεθνείς αγορές ότι η ελληνική κυβέρνηση έχει αναθέσει στη Lazard τη διαδικασία αναδιάρθρωσης χρέους της.

    PARIS (MNI) - Lazard & Co. Tuesday confirmed that it has been hired by the Greek government but indicated that a restructuring of Greek debt is not on the table???

    • Orestios avatar
      Orestios @ t 04/05/2010 17:22:12

      Ποιός σύμβουλος έδωσε αυτή την ιδέα?

      • t avatar
        t @ Orestios 04/05/2010 17:26:33

        Who knows?

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 04/05/2010 19:35:40

        Ο "DONGLE FILES"...

  5. t avatar
    t 04/05/2010 17:33:48

    Entity Name Highest Default Probabilities
    1. Venezuela 45.43%
    2. Greece 42.43%

    Μετά την οικονομική, έρχεται η πολιτική καταιγίδα.

  6. panos avatar
    panos 04/05/2010 17:36:17

    ρε παιδια...ελεος....ειναι γνωστο ποιοι και γιατι κατευθυνουν τα πραγματα και τις φημες,,,,,επενδυουν στις φημες και εισπρατουν στο γεγονος....μην τους ακολουθειτε πια....υπαρχει και αλλος δρομος....ο Ελληνικος....ξαφνιαστε τους...επιβιωστε,μην βοηθατε στην πτωση

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ panos 04/05/2010 18:59:51

      That requires that we actually do have a brain!

  7. t avatar
    t 04/05/2010 17:38:25

    H αγορά (οχι Οι αγορά)

  8. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 04/05/2010 17:38:43

    o Τάσσος ο Παπαδόπουλος, εκλιπών πρόεδρος της Κύπρου είχε πει στο διάγγελμά του για το όχι στο σχέδιο Αννάν: Kράτος περέλαβα δε θα παραδώσω κοινότητα...
    Έχουμε γίνει ο Δούρειος ίππος των ΗΠΑ στην Ευρώπη... ο ΓΚΑΠ έλεγε δε θέλουμε βοήθεια, αλλά ας υπάρχει, δε θα πάμε στο ΔΝΤ, αλλά ας υπάρχει... τί θα παραδώσει αν κοιμηθούμε όλοι και τον αφήσουμε ανενόχλητο? όλοι ξέρουμε την απάντηση...πλησιάζει η στιγμή....

    • Νταβέλης avatar
      Νταβέλης @ Νταβέλης 04/05/2010 17:46:58

      Δεν ξέρω αν διέρευσε ο Παπακώ τις φήμες για την Λάζαρντ... αλλα τι να πει κανείς? Όλα φαίνεται να είναι μέρος ενός σχεδίου... (παγκόσμια διακυβέρνηση κλπ.) ίσως εκεί στις λέσχες Μπίλντεμπεργκ κάποιοι να πραγραμματίζουν ίσως ένα νέο πόλεμο και οι δικοί μας εφιάλτες έχουν διαλέξει ήδη τους συμμάχους τους. Ποτέ μα ποτέ μα ποτέ ο ελληνικός λαός δε θα το επιτρέψει... από ένστικτο από πίστη...

      • pedro avatar
        pedro @ Νταβέλης 04/05/2010 18:01:17

        http://climategate.tv/?p=653
        Σχέσης ΓΑΠ με Μπιλντεμπεργκ

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/05/2010 18:20:33

    O Παπακωνσταντίνου σήμερα δήλωσε ότι δεν τίθεται θέμα αναδιάρθρωσης του χρέους μας.
    Οι αγορές.....ηρέμησαν!
    Τα spreads ....βούλιαξαν!
    Το χρηματιστήριο...πέταξε!

    Και προηγουμένως η κα. Κατσέλη, ως αρμοδία Υπουργός είπε ότι για δυο χρόνια να ξεχάσουμε την ανάπτυξη!
    Αυτή δεν ήταν που προέβλεπε ότι στο δεύτερο εξάμηνο του 2010 θα έχουμε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης;

    Τι θέλουν και μιλάνε...

  10. GreenHorses avatar
    GreenHorses 04/05/2010 18:54:25

    Εχουμε να δούμε πολλά ακόμα από την άλλη είναι καλό αυτό γιατί μπορούμε να αγοράσουμε και κάποια ομόλογα σε εξευτελιστικές τιμές.

    Όσο για την Ευρώπη τρία πουλάκια κάθονται μια νομισματική ένωση υπάρχει και τίποτα άλλο περί αλληλεγγύης. Αντί να κόβουν χρήμα να δανείζουν τα κράτη της ΕΕ με euribor μιλάνε για αγορές... του κώλου τα εννιάμερα οικονομολόγοι.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ GreenHorses 04/05/2010 19:37:16

      Φοβούνται τον πληθωρισμό...

  11. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 19:14:41

    Και μετά από την "πατριωτική" στάση που τηρεί η κυβέρνηση 7 μήνες, καταβαραθρώνοντας τη χώρα, ήρθς η ώρα να καταρρεύσει και τράπεζα?

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/05/2010 21:17:14

    Κανένας δεν είναι προφήτης στη χώρα του... Η αναδιάρθωση είναι ανααπόφευκτη, και είμαστε ήδη μέσα στην διαδικασία της. Το Πασόκ μάχεται με νύχια και με δόντια να πετάξει τα δύσκλοα στους άλλους, παρουσιάζει το άσπρο σαν μάυρο και το 80% της ελεεινής ύπαξής του το τελευταίο 6μηνο είναι επικοινωνιακά κόλπα και δεν φταίμε εμείς αλλά οι άλλοι, και εμείς σας τα λέγαμε και δεν μας ακούγατε. Είστε αδερφές ξφωνημένες και λειράτες, και λυπάμαι που σας έχουμε. Αλλά εσάς εχουμε, να σας χαιρόμαστε.

    Το 1981 μπούκαραν οι πρασινοφρουροί και έψαχναν τα συρτάρια για λεφτά και τα σεντούκια για τα 3% των εξαγωγών. Τώρα θα μπουκάρουν οι Πράσινοι φρουροί και θα πάρουν σπίτια (έχουμε να δουμε φόρο ακίνητης περιουσία να αλοιθωρίσουμε) και να φορολογήσουν αναπνοές. Θα κλείσουν κάθε εταιρία τεχνική και μη που δεν είναι των, ή δεν έχει προσκυνήσει το Εθνος και το Βήμα. Και θα ελπίζουν να αναβάλουν το διώξιμο των μισών Δημοσίων υπαλλήλων μέχρι τις Δημοτικές Εκλογές, και μετά θα τους διώξουν.

    Βασικά θα κάνουν με Πράσινο επικοινωνιακό τρόπο το αναπόφευκτο, αλλά θα το πουλάνε, κάθε βήμα και επίτευγμα, και με τα κανάλια να το επιβεβαιώνουν, μόνο η κυριολεκτική πείνα θα επαναφέρει τον κόσμο στην πραγματικότητα.

    Δεν με εκπλήττει και δεν με ευχαριστεί το απογευματινό πισωγύρισαμ στην αγορά, αλλά αν προσέξατε, εδώ και 3-4 μήνες αυτό γίνεται. Αυτή τη φορά μπορεί να εμπλέκεται και η Ισπανία.

    Το πρόβλημα του να ζεις με δανεικά δεν το έχουμε μόνο εμείς, και οι Ισπανοί, και οι Γερμανοί (τα δικά μας δανεικά είναι ο δικός τους τζίρος, και δεν είναι μόνο η Φεροσταλ και η Μήλε)

  13. salmonellas avatar
    salmonellas 04/05/2010 21:47:26

    Αντε να τελειωνουμε. Το ευρω απετυχε και σε δυο μηνες θα εχει διαλυσει, αν δεν βγει ευρωομολογο. Οι χωρες της ευρωζωνης θα γυρισουν στα νομισματακια τους και οποιου του γουσταρει. Οσο για τα μετρα, ακομα και αν ψηφιστουν στη Βουλη, δεν θα ειιναι εφαρμοσιμα διοτι καποιοι βλακες νομισαν οτι μπορουν να φτωχυνουν ενα λαο κατα 60% ΜΕΣΑ Σ' ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. Καλη η προσπαθεια, τωρα ας ψαξουν για τα ελικοπτερα του Αλαβανου. Μη στενοχωριεστε, ετσι οπως πηγαν τα πραγματα και το παιχνιδι χοντρυνε, οι αλλοι εχουν να χασουν περισσοτερα απο μας και ας προσπαθει ο ασεμνος Παπαδημητριου να μας πουλησει φουμαρα απο το Σκαι.

  14. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 04/05/2010 22:59:08

    μην ψαρώνετε. Και αύριο + 8 θα πάει. Αφού μας πήραν το μετρητό τώρα προσπαθούν να πάρουν και τα χαρτιά! Όποιος έχει μασούρι ας αγοράσει και να γίνει"σορτάκιας"
    οι περιστάσεις τον ευνοούν.

  15. Mak avatar
    Mak 05/05/2010 01:08:15

    Σε λίγο η μόνη λύση για να σωθεί η Ευρώπη θα είναι να επιτεθούν με πυρηνικά στην Ελλάδα!!!!!

    Πέρα από την πλάκα, με τις μλκς του GAP πλέον δεν χαντακώνεται μόνο η Ελλάδα, αλλά όλη η Ευρώπη!

    Αυτοί στο πασόκ που διάλεξαν Παπανδρέου από Βενιζέλο τι έπιναν;;;;;;