#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2011 11:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η έκρηξη που έρχεται θα διαλύσει τους δήθεν σωτήρες του Έθνους



Υψηλή δημοφιλία εμφανίζει ο Λουκάς Παπαδήμος, σύμφωνα με κάποιες «σφυγμομετρήσεις» που θα δουν το φως της δημοσιότητας τις επόμενες ημέρες. Ο κόσμος, σύμφωνα με τα γκάλοπ, αποδέχεται τον τεχνοκράτη που ήρθε να βάλει τάξη στα οικονομικά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα που θα ήθελε να έχει περισσότερο χρόνο προκειμένου να κάνει την Ελλάδα ότι δεν μπόρεσε ο προκάτοχός του, δηλαδή Δανία του Νότου.

Αυτά τα υπέροχα ζούμε στη χώρα λίγες ημέρες πριν γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα. Όμορφα λαμπιόνια στολίζουν τους δρόμους, η ατμόσφαιρα εορταστική, τα εμπορικά κέντρα γεμάτα (άσχετα αν δεν ... ψωνίζει ο κόσμος), τα παιδάκια που γελάνε και κάνουν φασαρία παντού γιατί δεν μπορούν να ξέρουν τι κακό συμβαίνει στους γονείς τους και στη χώρα τους, ούτε για το μέλλον που τους περιμένει.

Αυτή φυσικά είναι η βιτρίνα της Ελλάδας, διότι από πίσω κρύβονται χιλιάδες άστεγοι που πηγαίνουν στα συσσίτια, εκατοντάδες χιλιάδες άνεργοι που περιμένουν το επίδομα του ΟΑΕΔ και εκατομμύρια άλλοι που είτε φοβούνται μήπως χάσουν τη δουλειά τους είτε μήπως τους περικοπεί ακόμη περισσότερο ο μισθός.

Πίσω από την εορταστική ανακωχή έρχεται πολύ δύσκολες καταστάσεις, νέοι φόροι, κι άλλα χαράτσια, λογαριασμοί στο σπίτι και την επιχείρηση.

Ο κ. Παπαδήμος πιστεύει ότι αυτή η Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, το μορατόριουμ ενόψει των γιορτών, είναι ψήφος εμπιστοσύνης στην κυβέρνησή του. Λάθος, τον ανέχονται μέχρι να σκάσει η φούσκα. Και αμέσως με την έναρξη της νέας χρονιάς ο καθένας από εμάς θα κληθεί να αντιμετωπίσει εξαιρετικά δύσκολα γεγονότα.

Η τρόικα έρχεται για να συζητήσει τα νέα μέτρα ενόψει της νέας δανειακής σύμβασης. Μέτρα που με τα σημερινά δεδομένα θα πρέπει να κλείσουν τρύπες πάνω από 7 δισ ευρώ την επόμενη τριετία.

Τα χαράτσια θα συνεχίσουν να έρχονται καθώς τις επόμενες εβδομάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες ακινήτων θα πρέπει να πληρώσουν ΕΤΑΚ 2009, έκτακτη εισφορά για τη μεγάλη ακίνητη περιουσία του 2009, ΦΑΠ του 2010, έκτακτη εισφορά ακινήτων για το 2011 σε δύο δόσεις, έκτακτη εισφορά ακινήτων 2012 σε έξι δόσεις. Από την αρχή του χρόνου εκατομμύρια μισθωτοί θα δουν στην τράπεζα να μπαίνουν πολύ λιγότερα χρήματα καθώς θα γίνεται παρακράτηση της έκτακτης εισφοράς εισοδημάτων 2012 καθώς και περισσότερος φόρος εξαιτίας της μείωσης του αφορολόγητου στις 5.000 ευρώ.

Η εφεδρεία, ουσιαστικά μετά τις γιορτές θα γίνει πραγματικότητα και οι 30.000 εργαζόμενοι που θα φύγουν θα είναι η αρχή. Το 2012 εκτιμάται από όλους ότι θα είναι δραματικό, ίσως το χειρότερο από όλα τα χρόνια που η Ελλάδα βρίσκεται σε κρίση.

Τα προηγούμενα επιβεβαιώνονται  και στη δημοσκόπηση της GPO, που παρουσιάστηκε χθες στην εκπομπή «Ανατροπή» του Γιάννη Πρετεντέρη στο Mega

Τέσσερις στους πέντε πολίτες (79,3%) θεωρούν ότι το μνημόνιο απέτυχε, έναντι ποσοστού 2,6% που κρίνει ότι πέτυχε, ενώ ακόμη 9,9% δηλώνει ότι μάλλον απέτυχε.

Από αυτούς, το 51,4% αποδίδει την αποτυχία στο περιεχόμενο της συμφωνίας, 37,2% στην αδυναμία της κυβέρνησης Παπανδρέου να την υλοποιήσει και 7,3% στις κοινωνικές και κομματικές αντιδράσεις.

Η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών (88,8%) δηλώνει απερίφραστα ότι τα εισοδήματά του μειώθηκαν το 2011, ενώ 9,5% ότι παρέμειναν ίδια και μόλις 1,7% ότι αυξήθηκαν. Για το 2012 οι προσδοκίες είναι επίσης σε συντριπτική πλειοψηφία αρνητικές (80,7%), με μία μικρή μειοψηφία να δηλώνει ότι θα μείνει στα ίδια επίπεδα (13%).

Συμπέρασμα: αν ο κ. Παπαδήμος και οι κολλητοί του πιστεύουν ότι η νιρβάνα της Χριστουγεννιάτικης περιόδου δείχνει ότι οι Έλληνες είναι κορόιδα και έχουν ξεχάσει τι πέρασαν και τι θυσίες θα κάνουν, είναι γελασμένοι.

Με όσα έχουν γίνει, οι πολίτες ούτε κοντή μνήμη έχουν ούτε βλάκες είναι. Τα πάντα μοιάζουν με βόμβα που είναι έτοιμη να εκραγεί. Και η έκρηξη θα διαλύσει τους δήθεν σωτήρες του έθνους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/12/2011 09:00:17

    Το απαισιόδοξο στοιχείο της δημοσκόπησης δεν είναι τόσο το 2,6% που πιστεύουν ότι το μνημόνιο πέτυχε -αυτοί βρίσκονται προφανώς εκτός τόπου και χρόνου-, όσο το 37,2% που έχουν χάψει τη νεοφιλελεύθερη παραμύθα ότι, δήθεν, δε φταίει το μνημόνιο, αλλά η... μη εφαρμογή του! Προφανώς οι Καψήδες και οι Στούπες κάνουν μέχρι τώρα αποτελεσματική δουλειά...

  2. george avatar
    george 06/12/2011 09:04:15

    Χθές άκουσα την ομιλία του Α Γιαννίτση στην βουλή. Ισχυρίστηκε οτι την δεκαετία 1989-99 για να αυξηθεί το ΑΕΠ κατά 80 δις αναγκαστήκαμε να δανειστούμε 90 δις !!!!! Και εγώ ο αφελής νόμιζα οτι δανειστήκαμε 90 δις γιά να καλύψουμε το έλειμμα εσόδων του κράτους από την μή είσπραξη των θεσπισμένων φόρων λόγω φοροδιαφυγής και να μπαλώσουμε τις λοβιτούρες του συστήματος στο οποίο ανήκει λόγω διαπλοκής και διαφθοράς. Γηράσκω αεί διδασκόμενος.....
    Στην συνέχεια άκουσα τον Λαφαζάνη να διερωτάται "...άν κάποιοι έχουν βαλθεί να αφανίσουν την χώρα..." και παρηγορήθηκα οτι δεν είμαι μόνον εγώ αφελής .....

  3. st.takis avatar
    st.takis 06/12/2011 09:38:43

    ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΔΡΑΧΜΟΥΛΑ , ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΌ 15% ΚΑΙ ΕΠΙΤΟΚΙΑ 25% ΠΕΡΝΑΓΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΊΤΕΡΑ...

  4. ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ avatar
    ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ 06/12/2011 10:11:37

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΪΔΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ , ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...

  5. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 06/12/2011 10:31:22

    σωστός , λιτός , "to the point" ...

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 06/12/2011 10:54:10

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΓΝΩΣΤΗ-ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ-ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΝΙΡΒΑΝΑ.
    ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑ 10-15 ΗΜΕΡΕΣ.
    ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 2,6% ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ... ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ!!!!

    • The Saint avatar
      The Saint @ ΜΑΝΙΑ 06/12/2011 11:43:12

      ΜΑΝΙΑ says:
      "ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 2,6% ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ… ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ!!!!"

      Θα είναι τίποτα ξαδέλφια των ΠαγκαλοΜπένυδων...
      Οσο γιά το 1,7% που είδε αυξήσεις στους μισθούς του, μάλλον τίποτα μεγαλορουφιάννοι Πασ(Τ)όκοι είναι, και οι.... καθαρίστριες της βουλής!

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 06/12/2011 11:00:56

    Η χώρα μας, όπως κι όλη η Ευρώπη, είναι αντιμέτωπη με τον παγκόσμιο οικονομικό πόλεμο. Το ζητούμενο είναι η προσαρμογή στις νέους όρους παραγωγικής ικανότητας και ανταγωνιστικότητας.
    Η πορεία προσαρμογής δεν θα χαραχτεί από μίζερες, επαρχιώτικες μικροπολιτικές διακηρύξεις πολιτικών προγραμμάτων. Τούτο δεν είναι παρά η αναπαραγωγή των πολιτικών παιγνιδιών της μεταπολιτευτικής περιόδου που οδήγησαν στην υπερχρέωση και τη διάλυση της παραγωγικής ικανότητας της κοινωνίας. Η Ελλάδα χαρακτηρίζεται όλη αυτή την περίοδο από ένα πολιτικό μυθιστόρημα του παραλόγου με σκηνικό τα θλιβερά πολιτικά Γραφεία άχρηστων πολιτικών ηρώων.
    Η κοινωνία ήταν όλη αυτή την περίοδο παγιδευμένη στα καπρίτσια αρπακτικών που αυτοαποκαλούνταν πολιτικοί. Κι αυτό συνεχίζεται. Το σκηνικό δεν έχει αλλάξει. Ο εκφυλισμός δεν έχει ολοκληρωθεί. Τα πολιτικά Γραφεία εκπέμπουν την ίδια ανοησία, την ίδια απατηλή σονάτα. Ανικανότητα κι απάτη μαζί.
    Συνεχίζεται η αναζήτηση μαγισσών και Σωτήρων. Κι αν μάγισσες υπάρχουν - και υπάρχουν – Σωτήρες δεν υπάρχουν.
    Μπορεί, όμως, να χαραχτεί πορεία προς τα εμπρός. Και τούτο μπορεί να γίνει από το Έθνος στο σύνολό του. Από τις παραγωγικές δυνάμεις, από τους πολίτες ως άτομα κι ως κοινωνικά και παραγωγικά σύνολα.
    Συγκεκριμένα, απαίτηση για πλήρη εκσυγχρονισμό της λειτουργίας του Κράτους, διάλυση των φέουδων, αποβολή της σκόνης των ιδεολογημάτων, απόρριψη των ηρώων, συγκέντρωση στη δημιουργία παραγωγής και πρώτιστα νηφαλιότητα, σύνεση και συναίνεση.
    Τι καταδεικνύουν οι δημοσκοπήσεις; Ακριβώς τα ανωτέρω.
    Πρόκειται για το τέλος της «πολιτικής» και της δημοκρατίας της απάτης.

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Μανιάτης 06/12/2011 17:09:15

      Πάντα σοβαρός και διαυγής Μανιάτη .Κοινωνίες που χρειάζονται ήρωες είναι συμπαθείς αλλά και για λύπηση αν λύπηση ταιριάζει σε καθυστερημένες κοινωνίες.Κόντρα στην πολιτική χαύνωση που λίγο πολύ παράγουν όλα τα κόμματα δική μας απαίτηση να είναι σχέδιο και πρόγραμμα όπου 1+1=2.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Μπαμπης 06/12/2011 22:43:30

        Αγαπητέ Μπάμπη, ζούμε στιγμές δραματικών ιστορικών αλλαγών. Απαιτείται να ξανασκεφτούμε και να ξαναδούμε πολλά πράγματα. Κύρια να υπερβούμε τον εαυτόν μας.

  8. Απορία avatar
    Απορία 06/12/2011 11:49:04

    Η μεταπολίτευση κατάφερε και έκανε τέσσερεις στους πέντε έλληνες να είναι χαβαλέδες.

    Δεν έχουν γνώσεις και δεξιότητες και πρακτικά είτε δεν ξέρουν να κάνουν καμμία δουλειά, είτε η δουλειά και οι υπηρεσίες που παρέχουν είναι χαμηλής ποιότητας.

    Και αυτό, παράλληλα, με το οικονομικό είναι μεγάλο πρόβλημα.

  9. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 06/12/2011 12:36:13

    Πολυ βραδυφλεγης αυτη η μπομπα απο τι υλικα ειναι φτιαγμενη?
    Ολοι ειμαστε για τον καναπε του ψυχιατρου,απιστευτες μαριονετες στον χορο των αφεντικων,αυτοι διαταζουν και μεις εκτελουμε,κανενας πολιτικος του ΟΧΙ υπαρχει?Ο Παπαδημος και ο καθε Παπαδημος μετα απο λιγο θα την κανουν εμεις θα μεινουμε να σερνουμε τα υπολοιπα μας στις επομενες γενηες και να προσπαθουμε να απαντησουμε ακομη στα αγενητα ολα αυτα τα γιατι.

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ NIK THE GREEK 06/12/2011 17:11:22

      Για να υπάρξει πολιτικός του ΌΧΙ πρέπει να υπάρχει και αντίστοιχο κοινωνικό σώμα.Πολίτες και όχι υπήκοοι..Ψηφοφόροι και όχι οπαδοί.

  10. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 06/12/2011 13:37:59

    Ορισμενες κοινωνικες διεργασιες ειναι οντως αργες , απο την φυση τους... ομως ερχεται το πληρωμα του χρονου και πραγματοποιουνται αιφνιδιως μεν ΗΧΗΡΟΤΑΤΑ δε..

    Η μεταπολιτευση ηρθε με εθνικη καταστροφη και ελπιζω τωρα που φευγει να μην μας αφησει μια αλλη.

    Παντως η πυροδοτηση για την ανατιναξη αυτου του σαπιου καθεστωτος εγινε και το ΜΠΑΜ κοντοζυγωνει..

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 06/12/2011 16:27:25

    Από τις χειρότερες προπαγάνδες με ενορχηστρωμένη και ΠΟΛΥ καλά στημένη την ατάκα "δεν φταίει το μημόνιο αλλά το ότι δεν εφαρμόστηκαν από την αρχή τα ζητούμενα από την τροίκα", δηλαδή δεν είναι στραβός ο γιαλός αλλά εμείς στραβά αρμενίζουμε, με χυδαία και απροκάλυπτη ψευδολογολαγνία!!! Και αναρωτιέμαι: σε ποιόν Θεό πιστεύετε ρε Έλληνες και χάφτετε το κουτόχορτο που σας σερβίρουν;;; Πότε επιτέλους θα ξυπνήσετε;;;; Εκτός και αν έχετε ξυπνήσει οπότε....πάσο!
    Θα φανεί όμως στο χειροκρότημα, το εκλογικό αποτέλεσμα εννοώ. Να ξέρετε όμως, έτσι όπως το κόβω, προσωπική μου άποψη, αυτή μπορεί και να είναι η τελευταία εκλογική αναμέτρηση και ευκαιρία για να μιλήσει ο λαός. Δεν νομίζω μας δοθεί έταιρη. Αν το χάσουμε και αυτό το τρένο μετά χαιρέτα την Ελλάδα που ήξερες.

  12. Λυσίμαχος avatar
    Λυσίμαχος 06/12/2011 16:44:04

    Αρκετά μας δούλεψαν τόσο καιρό. Ήρθε ο καιρός να τους χορέψουμε στο ταψί. Οι εκλογές πλησιάζουν. Και ο νοών νοείτω.