#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2013 20:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η έκρηξη μεγαλείου του κ. Βενιζέλου δεν έχει όρια



Εργολαβία τη νεκρανάσταση του ΠΑΣΟΚ και του Ευ. Βενιζέλου έχει πάρει το Συγκρότημα που δεν ξεχνά ποτέ τους φίλους του στις δύσκολες στιγμές.

Από το «Πρόεδρε παραιτήσου» που έλεγε στον Γ. Παπανδρέου μετά τις εκλογές του 2007 προκειμένου να αναλάβει ο κ. Βενιζέλος, τώρα το Βήμα αποφάσισε να μας θυμίσει ότι υπάρχει ένα κόμμα που ήταν κάποτε δημοφιλές αλλά αφού πούλησε τους πολίτες τώρα βολοδέρνει στα βόρεια έδρανα της Βουλής με ούτε 30 βουλευτές.

Και μετά από σειρά δημοσιευμάτων για το Συνέδριο, το οποίο ονόμασαν Συντακτικό (σαν τη Συντακτική Εθνοσυνέλευση ένα πράμα) τώρα έχουν και «αποκλειστική» συνέντευξη στο περιοδικό ΒΗΜΑgazino.

Με ενδιαφέρον θα διαβάσουμε τη συνέντευξη καθώς ήδη διαρρέονται πολλές απαντήσεις που θα συζητηθούν.

Όπως για παράδειγμα ότι ο κ. Βενιζέλος υποστηρίζει ότι δεν είχε ενημερωθεί για το περίφημο δημοψήφισμα αν και πολλές άλλες μαρτυρίες λένε ότι ήξερε και μάλιστα στην επιστροφή του με το αεροπλάνο έσπευσε να βγάλει ανακοίνωση και να «αδειάσει» τον κ. Παπανδρέου προκειμένου να κινήσει τις διαδικασίες για να διωχθεί, αρχικά από την πρωθυπουργία, στη συνέχεια από το ΠΑΣΟΚ. Επιλεκτική μνήμη μάλλον.

Η πιο ενδιαφέρουσα απάντησή του, πάντως, είναι η εξής: «Αν είχα γίνει πρόεδρος του ΠαΣοΚ το 2007, όλα θα ήταν διαφορετικά στην Ελλάδα».

Σύμφωνα δηλαδή με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ αν τον είχαν ψηφίσει, αν ο… Ρέλλος δεν του είχε ρίξει εκείνο τον καφέ και δεν είχε γίνει ρεζίλι, αν δεν τον έφτυνε η βάση του κόμματος κι αν δεν έκανε όλα εκείνα τα ρεζιλίκια να πηγαίνει στο Ζάππειο και να κάνει δηλώσεις σαν πρωθυπουργός, τότε θα ήταν αρχηγός στο ΠΑΣΟΚ και κάποια στιγμή και πρωθυπουργός.

Μάλιστα, είναι τέτοια η αμετροέπειά του που αφενός μάντευε ότι το 2009 θα τον ψήφιζαν αυτόν για πρωθυπουργό κι ότι θεωρώντας εαυτόν ως ικανότατο η Ελλάδα δε θα έμπαινε στο λούκι που έχει μπει.

Μιλάμε για τον απόλυτο πολιτικό οπορτουνισμό, ένας ξεκάθαρα εγωπαθής πολιτικός που νομίζει ότι η Ελλάδα του χρωστάει και πρέπει κάποτε να τον πληρώσει.

Κατ’ αρχάς ως βασικό στέλεχος της κυβέρνησης Παπανδρέου και στη συνέχεια ως «τσάρος» της οικονομίας, δεν είχε μερίδιο ευθύνης στα λάθη που έγιναν; Δεν είχε στόμα να μιλήσει τότε; Κι όταν ανέλαβε γιατί τα έκανε θάλασσα στο υπουργείο Οικονομικών; Γιατί είναι μνημειώδης η φράση του Σόιμπλε που έλεγε ότι δε θέλει να βλέπει ούτε ζωγραφιστό τον Βενιζέλο;

Του είχαν τέτοια εκτίμηση στην Ευρώπη (λόγω της ασχετοσύνης του περί τα οικονομικά και της αδυναμίας του να κάνει διαπραγμάτευση) που μόλις τον έβλεπαν στις συνεδριάσεις άλλαζαν δρόμο.

Θα μας πει τώρα ο Βενιζέλος ότι θα άλλαζε την ιστορία; Είπαμε η θλίψη γιατί είναι ένα κόμμα του 7% γεννά παραφροσύνη αλλά όχι κι έτσι.

Η έκρηξη μεγαλείου του κ. Βενιζέλου δεν έχει όρια.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. geo avatar
    geo 02/03/2013 20:16:30

    και πολυ καλα κανει...για οσο θα συνεχισει να τον αποθεωνει η κοινοβουλευτικη ομαδα της ΝΔ και ο ιδιος ο πρωθυπουργος μεσα στη βουλη.

    Ολα εχουν και τα ορια τους...

  2. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 02/03/2013 20:36:17

    Η ατυχία μας ως έθνους, ήταν που ο μεν Μητσοτάκης ...εμποδίστηκε :-) να μεγαλουργήσει, ο δε Βαγγέλης ο μεγαλοπρεπής, εμποδίστηκε να ηγηθεί (ώστε να μεγαλουργήσει).
    Δύο ευκαιρίες μας πρόσφερε γενναιόδωρα η τύχη και τις κλοτσήσαμε με αχαριστία ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ!!
    Δεν είμαστε λαός εμείς. Σαδομαζοχιστικό κοπάδι είμαστε, με ανεξάντλητη ανοχή.

  3. Zame avatar
    Zame 02/03/2013 23:03:08

    Ολοκληρώθηκε με μαθηματική ακρίβεια & επιστημονική τεκμηρίωση πως
    είμαστε η χώρα του ποιό προηγμένου πολιτικού -ΔΗΘΕΝ- που προτάσοντας τους επιστημονικούς του τίτλους..& αναζητώντας ακομα ωφέλει από τα λεηλατημένα θύματα του..
    να γιατί η επίθεση είναι η καλύτερη άμυνα..
    & όταν σε χρωστούν..σου παίρνουν & το γάιδαρο..
    και αν το αρνηθείς..?
    στο μετατρέπουν σε ποινικό αδίκημα ..
    με μεταπτυχιακή τεκμηρίωση μάλιστα..
    To οργανωμένο σχέδιο αποπροσανατολισμού & της μαύρης προπαγάνδρας..ειχε προαπαιτούμενο την θολωμένη γενικεύουσα γενικουρα..πού τόσο καλά την φρόντισαν..σχεδον όλοι τους.

    ειπε καποιος οπως Λένε..
    αν συμφιλιωθείς με το τέρας..
    αυτό στο τέλος σε καταπίνει.

  4. rally monkey avatar
    rally monkey 03/03/2013 01:30:01

    ο κοσμος βλεπει τα μνημονια, τη δουλεια και το βιοτικο επιπεδο που χαθηκε
    δεν τον απασχολει αν ειχαμε πρωθυπουργο που επρεπε να παραπεμφθει για εσχάτη προδοσία - και παρολαυτα κυκλοφορει ελευθερος δινοντας 'διαλέξεις'..

    Γραφεις για τον Βενιζέλο
    Δεν είχε στόμα να μιλήσει τότε;
    για να βάλουμε τα πραγματα στη θέση τους..

    μηπως μιλησε ποτε Σαμαράς για τις ευθυνες και τον ρόλο Παπανδρεου ? μηπως μιλησε κανεις άλλος σοβαρος πολιτικος και μου εχει διαφύγει..?
    κανείς -
    αναρωτιεμαι αν ειναι ομερτά ή απλά σιωπηρη συνειδητοποίηση και αποδοχη του γεγοντος ότι ο ΓΑΠ απολαμβανε υψηλής προστασίας (και συνεχιζει) και το να πας να τον κυνηγησεις στην παρουσα φάση ειναι απλά - 'No Go'
    για τον Σαμαρά πιστευω το δεύτερο (ή εστω θέλω να το πιστευω - για να αισθανομαι ο ιδιος καλυτερα που τον ψηφησα 2 φορες)

    end of story... η Ελλάδα δεν θα αλλάξει σελίδα αν πρωτα δεν λογοδοτησουν ο Παπανδρεου, Παπακωνσταντινου και παρατρεχαμενοι

  5. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 03/03/2013 02:24:50

    Θέλω να παρακαλέσω τον Φάκτορα καί όσους αρθρογραφούν, εάν δεν μπορούν να αποφύγουν άρθρο για τον Μπενι-ζέλο, άς μην το συνοδεύουν τουλάχιστον και από την εικόνα του... Σοβαρά μιλώ.
    Μία φυσιογνωμία πού τίποτα καλό δεν εκπέμπει...
    Ας μην εκθέσω τους χαρακτηρισμούς.

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ JE NE REGRETTE RIEN 03/03/2013 11:53:50

      Καλημέρα. Έχετε απόλυτο δίκιο JE NE REGRETTE RIEN. Δε μας φτάνουν όοοολα τα άλλα, να υφιστάμεθα τώρα και το βιασμό της αισθητικής μας! Παρακαλώ κι εγώ μαζί σας λοιπόν το Antinews, όταν αναφέρονται στον εν λόγω Τιτάνα , να βάζουν τη φωτογραφία ενός από τα τρία ...γουρουνάκια του παραμυθιού!! Εκτός του οτι είναι πιο χαριτωμένα, εμείς, θα καταλαβαίνουμε αμέσως ποιόν εννοούν οι αρθρογράφοι.

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ Svart Drottning 03/03/2013 11:59:50

        ..Και εγώ!!!

      • JE NE REGRETTE RIEN avatar
        JE NE REGRETTE RIEN @ Svart Drottning 04/03/2013 00:10:36

        Tέλειος, @Svart κλπ. !

  6. εφήμερος avatar
    εφήμερος 03/03/2013 11:37:28

    Οσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο η Ν.Δ.μοίαζει με τον Τιτανικό και ο Βενιζέλος με το παγόβουνο.

  7. Έξι και μία τύψεις ... avatar
    Έξι και μία τύψεις ... 03/03/2013 15:29:23

    ΚΑΙ ΕΓΩ !!!!

  8. galis avatar
    galis 03/03/2013 15:58:53

    Ο Βενιζέλος έχει τελειώσει πολιτικά. Δυστυχώς όμως η ΝΔ δεν βάζει μυαλό και επαναλαμβάνει τα λάθη του παρελθόντος επιμένωντας να στηρίζει το γνωστό συγκρότημα ενώ θα έπρεπε να το αφήσει να χρεοκοπήσει.