#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2011 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Φώφη θέλει δεύτερο...... Καλλικράτη



Η Φώφη είναι ένα μήνα αναπληρωτής  υπουργός Εσωτερικών!

Πρόλαβε και τα έμαθε όλα!

Όχι σαν τον Καστανίδη και τις ιδέες του για το δημοψήφισμα που εκείνον τον έστειλαν εκτός Υπουργικού και τη χώρα στο γκρεμό.

Η Φώφη  έβγαλε διάγνωση: «καφκική γραφειοκρατία της ελληνικής διοίκησης»!

Μη με ρωτάτε τι είναι, δεν ξέρω να σας απαντήσω!

Όμως, δεν έμεινε μόνο εκεί!

Κατέληξε και στη λύση του προβλήματος;

Ποιά είναι αυτή;

Ένας δεύτερος «Καλλικράτης»

Και τι θα κάνει από εδώ και στο εξής:

«Όπως πληροφορείται «Το Βήμα», η κυρία Γεννηματά έχει ζητήσει από τους δημάρχους να στείλουν τις παρατηρήσεις τους για τις δυσλειτουργίες του Καλλικράτη, ενώ έχει καλέσει τους περιφερειάρχες να συγκροτήσουν επιχειρησιακό σχέδιο για την αντιμετώπιση των αναγκών που προκαλεί η καταγραφόμενη επιστροφή χιλιάδων πολιτών μας στην ύπαιθρο, λόγω της οικονομικής κρίσης»!

 Τα γνωστά ..πασοκικά τερτίπια δηλαδή: προτάσεις, παρατηρήσεις, επιχειρησιακά σχέδια, επιτροπές μελέτης κ.λ.π, κ.λ.π....

Σε δουλειά να βρισκόμαστε!

Φαντάζομαι τι θα κάνει η Φώφη έτσι και μείνει κανένα χρόνο στο υπουργείο!

Με την ευκαιρία,  εκείνη την αργομισθία από την Εθνική την έχει σταματήσει ή γίνομαι ....αδέξιος;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/12/2011 09:53:54

    Και πώς θ' αδράξουμε τη μέρα χωρίς να γνωρίζουμε τι εστί ''καφκική'' γραφειοκρατία;

    • sjpapa avatar
      sjpapa @ ΕΥΑ 22/12/2011 10:15:26

      Franz Kafka [1883-1924], Der Prozess? γερμανος συγγραφεας. Αυτον μηπως εννοει η ποιητρια?

      • lotofagos avatar
        lotofagos @ sjpapa 22/12/2011 14:46:53

        Διορθωση ο Καφκα εγραψε στα γερμανικα αλλα δεν ηταν γερμανος...
        Ισως "Το Λαθος" του Σαμαρακη να ταιριαζε?

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ lotofagos 22/12/2011 15:34:46

          Εβραίος ήταν...

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ΕΥΑ 22/12/2011 15:05:11

      «Καφκική γραφειοκρατία»: Παρακαλώ τοποθετήστε πάνω δεξιά από την ανάρτηση το σήμα ΧΧΧ Αυστηρώς Ακατάλληλον. Η φράση δεν ενδείκνυται για καρδιακούς…

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Τιγράνης 22/12/2011 16:02:48

        Σιγά, όλοι είμαστε υγιέστατοι...για πες...(χαχα)

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ ΕΥΑ 22/12/2011 19:50:41

          Για τους γηραιότερους το λέω Εύα. Εγώ, θαλερό ερίφιον ακόμα!

    • madprof avatar
      madprof @ ΕΥΑ 23/12/2011 09:54:26

      "Φωφ-ούλες, -ούλιδες", κλασική περίπτωση Νεποτισμοκρετίνων που μας οδήγησαν σε υπαρξιακά αδιέξοδα σαν πολίτες και την χώρα σε διεθνή δυσφήμηση, απαξίωση και προτεκτοράτο!
      Άμεση κατάσχεση των περιουσιακών "κεκτηθέντων-λεηλατηθέντων" των οικογενειακών δενδρυλλίων της Νομενκλατούρας της Εσχάτης Προδοσίας από το '74 έως και αύριο!
      Αιδώς Αχρειώτατοι!

  2. koukos avatar
    koukos 22/12/2011 09:54:02

    εκείνη την αργομισθία από την Εθνική την έχει σταματήσει ή γίνομαι ….αδέξιος;
    ==
    Κατι ακουσα οτι παιρνει και την συνταξη του πατερα της σαν ανηλικη κορη.
    Και δεν κανω πλακα

    • ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
      ΜΠΑΜΠΗΣ @ koukos 22/12/2011 14:05:35

      ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΦΥΛΟ ΚΥΡΙΕ ΚΟΥΚΟ.
      Η ΦΩΦΗ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΜΙΛΤΟΣ.
      ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΥΠΟΧΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΦΩΦΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΛΤΟΥ....
      ΤΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΗΜΕΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΧΑΧΟΛΟΙ.
      Η ΣΑΠΙΛΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ .... ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ....

      • koukos avatar
        koukos @ ΜΠΑΜΠΗΣ 22/12/2011 15:49:29

        Φιλε να σου πω ενα "μυστικο"..(στα κρυφα ομως ,ενταξει?)
        Αυτη η ετσι "δεν παντρευτηκε" ποτε.
        Εμεινε .."κορασιδα"!! και παιρνει ΑΚΟΜΑ τη συνταξη του πατερα της σαν "ανηλικη κορη"..
        Με πιστευεις δεν με πιστευεις.,αυτη ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.

  3. Γιώργος Χριστόπουλος (No Relation) avatar
    Γιώργος Χριστόπουλος (No Relation) 22/12/2011 10:15:53

    Μάλλον κάποιος της μίλησε πρόσφατα για τον Πύργο του Κάφκα και το περιεχόμενο κάτι της θύμισε...

  4. Θύμιος avatar
    Θύμιος 22/12/2011 10:45:48

    για να μειώσουμε της δαπάνες, πρέπει να αναστείλουμε την τοπική αυτοδιοίκηση για πέντε χρόνια, γυρνώντας στους μετακλητούς νομάρχες -και στις πρωτεύουσες νομών νομάρχης/περιφερειάρχης το ίδιο πρόσωπο- χωρίς συμβούλια, πολλά-πολλά, για μίζες.

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/12/2011 10:46:12

    Ε!..ρε ρεζιλικια να μας κυβερνα η Φωφη η παντα ωφελημενη και ποτε προδομενη με προικα ενα ονομα αυτο του πατερα της Γεννηματα που καθε φορα που το διαβαζψ σε ενα σωρο νοσοκομεια οπως και αυτο της Μερκουρη μου γυριζουν τ'αντερα διοτι θεωρω οτι το ΠΑΣΟΚΟΚΑΘΕΣΤΩΣ με τις ονομασιες αυτες σε υπερεκτιμημενους ανικανους ανθρωπ[ους του οπως οι προαναφερθεντες δομησε ενα καθεστως τυπου Μπααθ των αραβικων χωρων η της Βορειας Κορεας με τα τεραστια πορτραιτα των δικτατορων του ετσι για να μας θυμιζει 0τι το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω καθε μερα καθε στιγμη που διαβαζουμε τα ονοματα των ''ηρωων'' του σε παλτειες ,δρομους ,νοσοκομεια ,αθλητικα σταδια κλπ Καποια στιγμη πρεπει να αρχισει και η αποΠΑΣΟΚΟΠΟΙΗΣΗ του τοπου .Αμαν πια με τις Φωφες και τις Βασουλες κοκ

    • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
      "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ Ραβινος 22/12/2011 14:53:04

      Πόσο δίκιο έχεις, αγαπητέ μου! Να σου θυμίσω βέβαια ότι υπάρχουν και δρόμοι "Ουλοφ Πάλμε", όταν δεν υπάρχουν προς τιμή των Παναγιώτη Κανελόπουλου, Κωνσταντίνου Τσάτσου, αλλά και άλλων διακεκριμμένων προσωπικοτήτων από όλους τους πολιτικούς χώρους!
      Φαίνεται ότι όταν γεννιώντουσαν κάποιοι χτύπαγαν οι καμπάνες της ανάστασης!

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/12/2011 10:52:01

    Δύσκολο να αντιληφθεί κανείς το ανώτερο πνεύμα της...

  7. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 22/12/2011 11:16:11

    Δόξαν Μπένου και Ραγκούση εζήλωσε!!!

  8. ΑΙΟΛΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΟΣ 22/12/2011 11:18:18

    Αφού έσωσε(αφελλήνισε) τους ομογενείς με το έκτρωμα νομοσχέδιο της, τώρα αποφάσισε να ασχοληθεί και μαζί μας ,με τον Καλλικράτη. Μήπως είναι καιρός να πάει στην κουζίνα της .Δεν αντέχουμε άλλους εθνοσωτήρες. Φτάνει πια οι ανεπάγγελτοι γόνοι να καθορίζουν το μέλλον της πατρίδας και των παιδιών μας

  9. anonymous avatar
    anonymous 22/12/2011 11:32:07

    Το βέβαιο είναι ότι ο Καλλικράτης δε δουλεύει. Σκέτη αποτυχία.

    • Michal.V. avatar
      Michal.V. @ anonymous 22/12/2011 12:43:05

      Γιατί ανώνυμε δουλεύει τίποτε στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, για να δουλέψει και ο Καλλικράτης, εκτός από το μυαλό αυτών των άχρηστων, που μας κυβερνούν, που σκέπτεται (αυτό το μυαλό) πως θα μας πάρει αύριο και τα υπόλοιπα που μας άφησαν από μισθούς και συντάξεις; Με τι λεφτά άλλωστε να δουλέψει. Έκοψαν τις μεταφορές των μαθητών από τα απομακρυσμένα χωριά και από τα σχολεία το πετρέλαιο . Ακόμα αυτό το ΥΠΕΞ με τα εκατοντάδες εκατομμύρια που διαθέτει προς τις αμαρτωλές μη κυβερνητικές (0 θεός να τις κάνει) οργανώσεις και τα μυστικά κονδύλια, άκουσον άκουσον, έκοψε 2ο.οοο € για τη μεταφορά των Ελλήνων μαθητών στα Ελληνικά σχολεία τους στη Βόρεια Ήπειρο και δεν ντράπηκε κανένας
      Περισσεύει τίποτε από τον εσμό των πενήντα υπουργών και των παρατρεχάμενων συμβούλων, παρασυμβούλων, ιδιαιτέρων γραφείων, προσωπικής ασφάλειας, (που αυτή μάλλον τη χρειάζονται, γιατί δεν τολμούν να βγουν στο δρόμο0, κρατικών αυτοκινήτων και οδηγών; Αφού και ο μπουμπούκος μόλις πάτησε το πόδι του στο Υπουργείο, διόρισε κι αυτός καμιά δεκαριά ημέτερους. Και να έχεις και τη Φώφη να σου λέει άρες μάρες κουκουνάρες με τα συνηθισμένα πασοκικά τερτίπια, έτσι για να γίνεται νταραβέρι.-

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Michal.V. 22/12/2011 13:04:06

        Η διακοπή της μίσθωσης των λεωφορείων για τη μεταφορά των μαθητών των ελληνικών μειονοτικών σχολείων στη Βόρειο Ήπειρο είναι πράξη πέρα για πέρα αντεθνική, αισχρή στην έμπνευση και στον συμβολισμό. Οι Βορειοηπειρώτες έμειναν όρθιοι μέσα στον κομμουνισμό, μέσα σε εξορίες και τρομοκρατία. Δεν θα λυγίσουν τώρα, απέναντι στον πασοκικό εθνομηδενισμό. Ο Σαμαράς επιβάλλεται άμα τη εκλογή του να επαναφέρει τα δρομολόγια και να αφουγκραστεί τις συνολικές ανάγκες των ομογενών. Πολλάκις έχει δηλώσει άλλωστε ότι τα θέματα αυτά αποτελούν αδιαπραγμάτευτη προτεραιότητα.

  10. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 22/12/2011 13:28:36

    Η διακοπή της μίσθωσης των λεωφορείων για τη μεταφορά των μαθητών των ελληνικών μειονοτικών σχολείων στη Βόρειο Ήπειρο είναι πράξη πέρα για πέρα αντεθνική, αισχρή στην έμπνευση και στον συμβολισμό. Οι Βορειοηπειρώτες έμειναν όρθιοι μέσα στον κομμουνισμό, μέσα σε εξορίες και τρομοκρατία. Δεν θα λυγίσουν τώρα, απέναντι στον πασοκικό εθνομηδενισμό. Ο Σαμαράς επιβάλλεται άμα τη εκλογή του να επαναφέρει τα δρομολόγια και να αφουγκραστεί τις συνολικές ανάγκες των ομογενών.

    • danaos avatar
      danaos @ Τιγράνης 22/12/2011 15:46:23

      Δες Τιγράνη τι γίνεται και στην ελληνική επικράτεια.
      ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ
      (ΦΕΚ 1701/2011 - Αριθμ.3541
      " Αν η μεταφορά των μαθητών κατά τις διατάξεις του άρθρου 2 είναι αδύνατη (σημ.που είναι αδύνατη γιατί όλοι οι διαγωνισμοί ακυρώνονται ως ασύμφοροι) ή κρίνεται οικονομικά ασύμφορη και οι μαθητές:
      α) έχουν εγκατασταθεί στην έδρα του σχολείου τους.
      β) μεταφέρονται με ευθύνη εκείνων που έχουν τη γονική μέριμνα των μαθητών ή των νομίμων επιτρόπων
      τους,
      χορηγείται στους μαθητές μηνιαίο επίδομα ως ακολούθως:
      i. στους μαθητές της πρώτης (α) περίπτωσης μηνιαίο επίδομα 85 €
      ii. στους μαθητές της δεύτερης (β) περίπτωσης μηνιαίο επίδομα υπολογιζόμενο βάσει της χιλιομετρικής απόστασης της κατοικίας από το σχολείο με χιλιομετρικό κόστος ίσο με 0.35 €/χιλιόμετρο και για τις μέρες λειτουργίας του σχολείου ανά μήνα.
      Το ποσό της πρώτης (α) περίπτωσης δύναται να αναπροσαρμόζεται στους ορεινούς και νησιωτικούς δήμους ύστερα από αιτιολογημένη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου και πάντα μέσα στο πλαίσιο των πιστώσεων που κατανέμονται και διατίθενται στον προϋπολογισμό του δήμου για τη μεταφορά των μαθητών.
      2. Τα μηνιαία επιδόματα χορηγούνται από Σεπτέμβριο έως και Ιούνιο και καταβάλλονται από τον οικείο δήμο σε τρεις (3) δόσεις στις 31 Δεκεμβρίου, 31 Μαρτίου και 30 Ιουνίου του τρέχοντος σχολικού έτους σ’ εκείνους που έχουν τη γονική μέριμνα των μαθητών ή στους κατά νόμο επιτρόπους αυτών ή στους ίδιους τους μαθητές αν αυτοί έχουν ενηλικιωθεί και εφόσον οι επιδοτούμενοι φοιτούν στο σχολείο που είναι υποχρεωμένοι όπως βεβαιώνεται από το διευθυντή.
      3. α. Σε περίπτωση όπου μαθητές μέλη της ίδιας οικογένειας εγκαθίστανται στην έδρα του σχολείου τους, το μηνιαίο επίδομα της ανωτέρω (1.α) περίπτωσης καταβάλλεται για κάθε μαθητή χωριστά.
      β. Σε περίπτωση όπου μαθητές, μέλη της ίδιας οικογένειας, που φοιτούν στην ίδια σχολική μονάδα ή σε σχολικές μονάδες με κοινή έδρα, μεταφέρονται με ευθύνη των γονέων ή των νομίμων επιτρόπων τους, το μηνιαίο επίδομα των ανωτέρω (1.β) περιπτώσεων καταβάλλεται μία φορά, ανεξάρτητα από τον αριθμό των μεταφερομένων μαθητών μελών της ιδίας οικογένειας.
      85€ Το μήνα!!! Να νοικιάσουν, να φάνε λίγα είναι; Ή αν τους μεταφέρει ο πατέρας θα παίρνει επίδομα 0,35€ /χλμ. Τώρα, αν ο πατέρας δουλεύει ας κόψει το κεφάλι του, για το ποιος θα μεταφέρει τα παιδιά του!

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ danaos 22/12/2011 20:01:52

        Και μετά Δαναέ κάνουμε περισπούδαστες αναλύσεις για το «τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε»... Τα παιδιά της μειονότητας πάντως τα 85 ευρώ τα χαρίζουν στους τεχνοκράτες και στα παπανδρεϊκά έκγονα για να να πιούν έναν διπλό καπουτσίνο με σαντιγύ στο Ντα Κάπο (στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το tip). Σχολικό θέλουν για να πηγαίνουνε σχολείο, στήριξη θέλουν από τη μητέρα πατρίδα σε εποχές μάλιστα που ο αλβανικός εθνικισμός φαίνεται να ξεφεύγει και πάλι.

        • danaos avatar
          danaos @ Τιγράνης 22/12/2011 20:23:28

          +10000

          • madprof avatar
            madprof @ danaos 23/12/2011 11:47:21

            Απαράδεκτο και αισχρό το μέτρο σε βάρος των Βορειοηπειρωτών και των παιδιών τους. Να επανορθώσουν άμεσα τα ελεεινά υποκείμενα.
            Όμως, Δαναέ, γνωρίζεις πολύ καλά ότι με αφορμή την μεταφορά μαθητών έχει γίνει πάρτι και λεηλασία δημόσιου χρήματος, από τα καουμπολαμόγια που ενέκριναν και εκείνα που υλοποιούσαν την μεταφορά. Φαντάζομαι έχεις γνώση για το πάρτι στην περιφέρεια Θεσ/κης και εν γένει, από τους "ημετέρους", ένθεν κακείθεν!

  11. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 22/12/2011 14:41:33

    Μηδέν από μηδέν μηδέν.
    Μηδέν συν μηδέν μηδέν.
    Μηδέν δια μηδέν μηδέν.
    Μηδέν επί μηδέν μηδέν.
    Μηδενικά ολοστρόγγυλα, σχεδόν τέλεια.
    Αλλά καλοπληρωμένα ως το τέλος (το δικό μας τέλος).

  12. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 22/12/2011 14:50:57

    Καραπασοκιές του κερατά.

    Φτάνει, ρε, το δούλεμα, φτάνει.

    Δεν έχετε καταλάβει ότι ο κόσμος δεν σας αντέχει πια, ανίκανοι παπατζήδες;

    Αλήθεια, εκείνος ο πρώην σύζυγος, o του κτηματολογίου, που βρίσκεται; ξέρει κανείς;
    Τα μύρια της ζημιάς τα επιστρέψαμε στην ΕΕ;

  13. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 22/12/2011 21:28:36

    Πόσα λεφτά θα πάρουν οι επιτροπές μελέτης; Όσα και ο Στίνγκλιτς;

  14. Γ avatar
    Γ 22/12/2011 23:56:53

    Κάντε καλλικράτη 1,2,3 και στο τέλος η Ελλάδα θα γίνει ένας μεγάλος δήμος που θα λέγεται ΑΘΗΝΑ! ή μπορεί να ονομαστεί Θεσσαλονίκη να μην στραβώσουν τίποτα περίεργοι στον βορρά! Πάντως όλη η χώρα θα είναι ένας δήμος..

  15. ΜΠ avatar
    ΜΠ 23/12/2011 00:11:46

    Η Φώφη καλά τον θέλει....τον Καλλικράτη τον ρώτησε κανείς ;)

  16. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 23/12/2011 07:41:37

    ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ...ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ, ΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΛΑΓΟΔΡΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΠΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ, ΜΕ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΤΩΝ [ΠΟΛΙΤΩΝ,...ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ.
    ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ.
    ΚΑΙ Η ΦΩΦΗ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΝΑΦΕΣ ΣΥΝΑΦΙ, ΜΕ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΤΟΥ ΚΑΣΙΔΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.

  17. S.τ.γ.θ. avatar
    S.τ.γ.θ. 23/12/2011 16:56:02

    Δεν ξέρω τι έχει στον νου της η κυρία που ξαφνικά κι αυτή πρόλαβε και τα έμαθε όλα! !!! στον ένα μήνα ως αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών!
    Έχουν άραγε από φυσικού τους το χάρισμα όσοι διορίζονται υπουργοί ; ή ,το αποκτούν με τον διορισμό τους ως υπουργού οι '' κηπουροί του Ανώτατου Άρχοντα'' ;
    Και επειδή τα μεταφυσικά δεν τα κατέχω, συνεχίζω
    Εκείνο που χαρακτηρίζει τον Καλλικράτη είναι ότι δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που λέγεται αυτοδιοίκηση.
    Δεν υπάρχει πλέον Κοινότητα.
    Δεν υπάρχει πολίτης πια.
    Σε κάθε Νομό υπάρχουν πλέον δυο ή τρεις Δήμαρχοι με τις όσες αρμοδιότητες και εξουσίες έχουν στα χέρια τους και αποφασίζουν και ενεργούν όπως τους αρέσει και όπως τους κόφτει....
    Και δεν είναι να πεις πως εξελέγησαν στην, πλειονότητα, για τα μυαλά που διαθέτουν Γι αυτό και ανάλογη είναι η διοίκηση που ασκούν.
    Ενεργούν όπως οι φεουδάρχες περασμένων αιώνων ή όπως οι πασάδες της τουρκοκρατίας
    Τα αυτά για τους οι περιφερειάρχες [ και αντιπερηφερειάρχες] με απροσδιόριστες [ ακόμα ; ] ή το ελάχιστο με αλληλοσυγκρουόμενες αρμοδιότητες ,εκλεγμένους με από πάνω τους διορισμένο ντερβέναγα στην ευρύτερη περιφέρεια. !!!!!
    Στο όνομα της αυτοδιοίκησης ο Καλλικράτης έθαψε οριστικά την αυτοδιοίκηση
    Αν ήταν δυνατόν να γράψουν ΑΝΩΝΥΜΑ οι της αντιπολίτευσης ΟΛΩΝ των Δημων, και Περιφερειών ,μια αναφορά σχετικά με την λειτουργία των Δημάρχων και των Περιφερειαρχών ,τα ίδια προβλήματα θα αράδιαζαν κι ας ήταν σε διαφορετικούς Δήμους και Περιφέρειες, κι ας ανήκουν σε διαφορετικά κόμματα.
    Εκεί θα φαίνονταν και όλες οι αδυναμίες του συστήματος
    Με άλλα λόγια Ήτανε στραβό το κλήμα .. τοφαγε κι ο... Καλλικράτης
    Και αν το έτρωγε ο γάϊδαρος θα άφηνε και κάτι για να βλαστήσει ξανά
    Ο Καλλικράτης δεν το έφαγε μόνο.... το ΞΕΡΙΖΩΣΕ