#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2012 19:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Υπατία διαδηλώνει ξανά



Κάποιοι εκεί στην αριστερά, δημοκρατική ή συνασπιστική θα σας γελάσω, μας κάνουν πλάκα.  Εκτός και αν οι τελευταίες δημοσκοπικές εξάρσεις έχουν εκτινάξει την αυτοπεποίθησή τους.

Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι έβγαλαν πάλι στους δρόμους εκείνους τους φουκαράδες της Υπατίας, σε ένα θρασύτατο ρεσιτάλ πολιτικού αμοραλισμού στα όρια της παρωδίας.

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω, αλλά την ώρα που οι σκηνές κατοχής από το κέντρο της Αθήνας στοιχειώνουν το μυαλό μου, την ώρα που εμφανίζονται σα μανιτάρια οι ΜΚΟ περίθαλψης αστέγων, την ώρα που οι γιατροί χωρίς σύνορα δεν προλαβαίνουν να περιθάλπουν ανασφάλιστους Έλληνες αστούς, πρώην νοικοκυραίους, νομίζω πως έχει στερέψει μέσα μου και ο αλτρουισμός και ο ανθρωπισμός.

Δεν είμαι οπαδός της Χρυσής Αυγής, ούτε με συνεπήραν ποτέ ιδιαίτερα οι ιδεολογίες της φυλετικής καθαρότητας.  Το πρόβλημα αυτό δεν είναι πλέον ιδεολογικό, είναι πολιτικό και οικονομικό.  Ως πολιτεία, δεν έχουμε τις αντοχές να προσφέρουμε τη βοήθεια που θα θέλαμε σε κάθε λογής μετανάστες παράνομους ή μη, η ευλογημένη ελληνική γη δεν είναι πλέον φιλόξενη, όχι για τους ξένους, αλλά ακόμα και για τους γηγενείς.

Και αποτελεί πρόκληση η επιλογή της συγκεκριμένης χρονικής συγκυρίας από τους γνωστούς αριστερούς κύκλους, να περιφέρουν τα συμπλέγματά τους στο κέντρο της πόλης και να προκαλούν τα αντανακλαστικά της ρημαγμένης κοινωνίας.

Την ώρα που οι Έλληνες αγωνιούν για την πτώχευση και την επόμενη ημέρα και η κατάσταση στο κέντρο της Αθήνας κρέμεται από μια κλωστή, ή από μια λάθος συμπεριφορά, είναι τουλάχιστον επικίνδυνο να φορτωθούμε ακόμα ένα λεπτό πρόβλημα.

Εκτός αν κάποιοι έχουν άλλα στο μυαλό τους…

Κακοφωνίξ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. k avatar
    k 27/01/2012 20:03:15

    ΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ , ΑΣ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ ΚΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ. ΕΔΩ ΔΕΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ, ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ?

  2. AZ avatar
    AZ 27/01/2012 20:03:45

    Μπορει καποιος να τους χρησιμοποιήσει για να καμφθει η ανοδος της αριστεράς και να παμε πιο "ψυχραιμα" στις κάλπες. Πιστευετε οτι το συστημα δεν θα χρησιμοποιησει τους μεταναστες για τα σχέδια του????Γιατι τους μαζευει τοτε και μαλιστα στο κεντρο της Αθηνας?

    ΑΖ

  3. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 27/01/2012 20:10:45

    Αυτά να τα βλέπουν αυτί που λένε να εξαφανιστεί το ΠΑΣΟΚ και δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο.
    Κύριοι, ο ΠΑΣΟΚ είναι ήδη υπό διάλυση. Η ΔΗΣΥ σχεδόν δεν υπάρχει και το ΛΑΟΣ υποχωρεί. Δεν μπορεί τομόνο αστικό κόμμα να παραμείνει η ΝΔ και να χαριστούν οι υπόλοιπες ψήφοι στην Αριστερά.
    Ας δεί η ΝΔ (ή μαζί α΄κόμα και με το ΛΑΟΣ) αν μπορεί να κυβερνήσει με τόσο μεγάλη Αριστερά απένενατί της να δημαγωγεί τσάμπα και να ξεσηκώνει τον κόσμο.
    ΠΡΟΣΕΞΤΕ γιατί έρχονται πολιτικά επικίνδυνες ημέρες για την Αστιή Δημοκρατία στην Ελλάδα!

  4. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 27/01/2012 20:18:15

    Να φύγουν για την πατρίδα τους με έξοδα τους κράτους, αλλά να μη ξαναγυρίσουν ποτέ: δεν τους θέλουμε.

  5. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 27/01/2012 20:28:58

    Δυστυχως, παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες του Τσιπρα να εγκαταλειψει τις αριστεριστικες εξαλλοσυνες του παρελθοντος και να αρθρωσει ενα προοδευτικο, αλλα ψυχραιμο και ρεαλιστικο και πατριωτικο πολιτικο λογο, που θα μπορουσε να εκφραζει πολλους φυσιολογικους συμπολιτες, φαινεται πως ο θιασος ποικιλλιων που ονομαζεται ΣΥΡΙΖΑ δεν προκειται να τον αφησει. Στη συγκεκριμμενη περιπτωση, αυτοι που ανελαβαν να ανακινησουν ξανα το θεμα των μεταναστων μαλλον ειναι τα "μελη" της τρομερης ΚΟΕ (Κομμουνιστικη Οργανωση Ελλαδας, αμαν !). Προκειται για αδιορθωτους ψυχασθενεις που προσπαθουν να καλυψουν τα προσωπικα τους προβληματα πισω απο μια "ναρκισσιστικη αλληλλεγγυη" (αναλογη με τον "επαναστατικο ναρκισσισμο" που τοσο πολυ αγαπησαμε!). Εκτος απο την γελοιοποιηση ομως, που παραπεμπει ως γνωστον στους Monty Pythons, στην τωρινη συγκυρια προκειται για μια ξεκαθαρη πραξη προβοκατσιας που εξοργιζει καθε σωφρονα ανθρωπο. Δεν αρνουμαι κι' εγω την υπαρξη του ανθρωπιστικου προβληματος που υπαρχει για διαφορους βασανισμενους ανθρωπους, οταν ομως κινδυνευει τωρα η ιδια η εθνικη μας υποσταση, οταν υπαρχουν πλεον Ελληνες που κοιμουνται στους δρομους και που ψαχνουν για φαγητο στους σκουπιδοτενεδες, τοτε αυτη η "αλληλεγγυη" καταφερνει το ακριβως αντιθετο : να μας εξοργιζει. Ε, λοιπον, αει σιχτιρ πια μ' αυτες τις σεχτες των ψυχασθενων της "αριστερας". Ειναι δε και αγγραμματοι -βασει των δικων τους "ιερων βιβλιων"- γιατι ακομα κι' ο Marx ειχε πει οτι δεν μπορεις να εισαι διεθνιστης, εαν δεν εισαι προηγουμενως πατριωτης. Και, προσθετω, εαν δεν εισαι πατριωτης, τοτε εισαι απλως καταπτυστος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μ.Γ 27/01/2012 22:45:05

      Οι σέχτες και τα γκρουπούσκουλα, βρίσκουν και τα κάνουν. Οι (κατά τεκμήριο) μεγαλύτεροι σχηματισμοί όμως (όπως ο Συνασπισμός, η μεγαλύτερη υποτίθεται "συνιστώσα" τους), γιατί κάθονται και ανέχονται τους ψυχάκηδες;

      Από τη μια γλίτωσαν από τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς του Κουβέλη, από την άλλη έχουν σφιχτά δεμένη στο λαιμό την πέτρα των Αλαβάνων και των Νταβανέλλων. Ας πρόσεχαν.

  6. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 27/01/2012 20:33:24

    Βγήκαν στούς δρόμους νά διαδηλώσουν γιατί η ασφάλεια έπιασε τά πλαστά εισιτήρια πού ήλθαν από τό πακιστάν.

  7. manos avatar
    manos 27/01/2012 20:38:37

    Ελεος πιά.
    Στο τέλος θα μάθουμε και τον ύμνο της διεθνούς στα πακιστανικά και στα αφγανικά.

  8. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 27/01/2012 20:40:12

    Γουστάρω που επανακάμπτει η Υπατία! Ελπίζω σύντομα τα παιδιά να διεκδικήσουν πιο ουσιαστικά πράγματα. Τα λεφτά μας, τις γυναίκες μας, διορισμό στο δημόσιο, μεγαλύτερο χρόνο τηλεοπτικής κάλυψης κτλ...

    • manos avatar
      manos @ Γιώργoς Αχαιός 27/01/2012 20:58:47

      Γιώργο,

      Τους δίνω την πεθερά μου και ένα παπάκι του 1989.

  9. bill avatar
    bill 27/01/2012 20:40:16

    H κατασταση με τη μαζικη (μουσουλμανικη) λαθρομεταναστευση ειναι καταστροφικη και οι συνεπειες της αναμενεται να ειναι ολεθριες για το κοντινο μελλον. Περα απο τη διαλυμενη οικονομια, η χωρας μας εχει σοβαρο δημογραφικο προβλημα με πολυ χαμηλες γεννησεις. Ολες αυτες οι εξελιξεις θα οδηγησουν σε μερικες δεκαετιες να υπαρχει μια μουσουλμανικη πλειοψηφεια στη χωρα. Οι ανικανες κυβερνησεις αφησαν ανεξελεγκτη τη κατασταση, και πλεον η χωρα εχει κατακλυστει απο χαμηλοτατου επιπεδου λαθρομεταναστες που δεν εχουν καμια προοπτικα ενταξης. To κυμα μεταναστευσης θα συνεχιστει μια και η Τουρκια εχει καταργησει τη βιζα με τριτοκοσμικες χωρες και οι Ελληνικες αρχες λυνουν το προβλημα στελνοντας τους παρανομους στο κεντρο της Αθηνας.

  10. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2012 20:51:20

    Η αριστερά δεν θα μπορέσει να σηκώσει ποτέ Ελληνικό λάβαρο.
    Αυτή είναι η κατάρα της.

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ Orestios 27/01/2012 21:01:22

      Έχετε δίκιο, συμφωνώ μαζί σας!

    • manos avatar
      manos @ Orestios 27/01/2012 21:05:28

      Διεθνιστές της πλάκας.
      Για πάρε του Αλαβάνου ή του Τρεμόπουλου το σπίτι και δώστο στους "κολασμένους". Μιλάνε εκ του ασφαλούς.
      Κάνουν την φιλανθρωπία, λένε και δυο μπούρδες στα κανάλια, και το βράδυ καμαμπέρ και σαμπάνια.
      Σαν εκείνο τον ηθοποιό που τους υποστήριζε, μέχρι που ένα βράδυ τον ξυλοφόρτωσαν στο κέντρο της Αθήνας.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ manos 27/01/2012 22:47:22

        Το Στέλιο Μάινα εννοείς. Ήθελε, βλέπεις, να το παίξει "αιρετικός" και πήγε επίτηδες να μείνει στα Πατήσια. Τον ξυλοφόρτωσαν, τον λήστεψαν, κι αυτός εκεί, να δηλώνει μετά δεξιά κι αριστερά ότι τους... κατανοεί!

  11. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 27/01/2012 20:55:31

    Εμένα πάλι μου μυρίζει κυβέρνηση Σαμαρά. Και αυτοί οι λεχρίτες ετοιμάζουν το νέο Δεκέμβρη...

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 28/01/2012 11:31:03

      Χμμμ!

  12. παναγιωτης avatar
    παναγιωτης 27/01/2012 20:59:42

    Oι Βορειοαφρικανοι λαθρομεταναστες (Μαροκινοι, Αλγερινοι, Τυνησιοι κλπ) ειναι οτι χειροτερο υπαρχει. Πολυ επιθετικοι, αληταραδες και κλεφτρονια. Δεν ειναι τυχαιο που η Γαλλια αντιμετωπιζει σοβαρα προβληματα απο μεταναστες τετοιας καταγωγης. Αλλωστε, πολλοι μαροκινοι της υπατειας εχουν συλληφθει τελευταια και για αποπειρες βιασμου, διαρρηξεις και κλοπες. Ειναι απιστευτα εκνευριστικο παντως ποσο χεστες και δουλοπρεπεις ειναι οι κυβερνωντες του ΠΑΣΟΚ που διαπραγματευονταν επι καιρο με παρανομους αλλοδαπους που ειχαν κανει καταληψη σε δημοσιο χωρο. Δεν ειχαν τα @@ να τους απελασουν οπως οριζει ο νομος γιατι φοβοντουσαν τους αλληλεγγυους του Τσιπρακου.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ παναγιωτης 27/01/2012 21:41:15

      Νά τό ποῦμε λίγο διαφορετικά; Ἂς τολμήσει κάποιος Ἒλληνας χωρίς δια βατήριο,ἀδεια παραμονῆς καί δέν ξέρω τί ἂλλο, νά πάει νά διαδηλώσει νά ἀπαιτήσει, νά κάνει κατάληψη καί νά διεκδικήσει ὁτιδήποτε ὂοοοοοοχι σέ Μαρόκο, Ἀλγερία, Τυνησία κλπ.,ἀλλά σέ Γερμανία,Η.Π.Α., Αὐστραλία κλπ. Δέν θά φάει πόδι μέ συνοπτικές διαδικασίες; Καί γιά ἐπιδόρπιο μερικές πολιτισμένες ἀνάποδες; Ἐμεῖς ὃμως εἲμαστε κράτος ἀνωτέρου ἐπιπέδου, δέν εἲμαστε ἀγριάνθρωποι...εἲμαστε ευαίσθητα πλάσματα...

  13. popaia avatar
    popaia 27/01/2012 21:32:32

    Και γιατί να θέλει το σύστημα να κάμψει την άνοδο της Αριστεράς; Σε τί έχει ζημιωθεί το σύστημα από την Αριστερά ώστε να τη φοβάται; Τί παρεμπόδισε από τη λαίλαπα της τελευταίας διετίας; Ίσα-ίσα το σύστημα εξυπηρετείται κατ' εξοχήν από την Αριστερά. Η οποία πουλάει στον κόσμο αντίσταση και στην ουσία μας σκάβει το λάκο. Είναι απίστευτη η αποδιοργάνωση, η αποσύνθεση κι η απογοήτευση που έχει επιφέρει με τη λαθρομεταναστευτική της ψύχωση. Και τόσα χρόνια μας παραμύθιαζε ότι πρόκειται για αυθόρμητο φαινόμενο κι ότι τα πλήθη αυτά έρχονται στη χώρα μας για να εργαστούν. Τώρα που φαλιρίσαμε γιατί συνεχίζουν κι έρχονται και μάλιστα με αύξηση κατά 320%; Επομένως αποδείχτηκε περίτρανα ότι η λαθρομετανάστευση ήταν και είναι οργανωμένο σχέδιο εποικισμού της χώρας και αλλοίωσης του πληθυσμού. Κι όμως η ξετσίπωτη Αριστερά που πρωταγωνιστεί στην υλοποίηση του σχεδίου, συνεχίζει να ψεύδεται μιλώντας για μετανάστες που έρχονται για μια καλύτερη ζωή....
    Από κει και πέρα τί εμπιστοσύνη να έχεις σ΄αυτόν τον χώρο; Κατώτερος των τραγικών περιστάσεων αλλά και της ιστορίας του. Και μην επαίρονται για την άνοδο που έχουν γιατί ο κόσμος βρίσκεται σε σύγχυση λόγω απόγνωσης. Καμιά άνοδος δεν πρόκειται να ξεπλύνει την εγκληματική τους στάση απέναντι στο μεταναστευτικό.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ popaia 27/01/2012 21:50:20

      Συμφωνώ για το σχέδιο εποικισμού..

  14. SAVAS avatar
    SAVAS 27/01/2012 21:42:43

    Φαίνεται ότι υπάρχει μεγάλος φόβος μήπως γίνει λίγο πιο ριζοσπαστικός ο λαός, αφού ξεφτίζουν σιγά σιγά τα κόμματα της συμφοράς μας.

    1. Όλοι εμείς που το παίζουμε δήθεν ότι νοιαζόμαστε για τους ξένους αλλά λέμε κιόλας γιατί δεν σηκώνοντε να φύγουνε απο τη χώρα μας αφού δεν τους χωρά δεν είναι τόσο απλό. Έχουμε ψηφίσει κάποιες συνθήκες, προυποθέσεις της χώρας μας στην ΟΝΕ, που με λίγα λόγια εγκλωβήζουν τους μετανάστες απο τρίτες χώρες στη χώρα μας. Ούτε να φύγουν να πάνε σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα μπορούνε αλλά ούτε να επιστρέψουνε στη δική τους. Στη τελική την ευρωπαϊκή ένωση των λαών και της ειρήνης και τέτοιες τρίχες λέγαμε τόσα χρόνια που τελικά ήταν κουραφέξαλα.

    Άρα π.χ. ο ΣΥΡΙΖΑ που στηρίζει τη συνθήκη του ΜΑΑΣΤΡΙΧΤ και την νομισματική μας ένωση, όπως και η ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, ΔΗΣΥ, ΔΗΜΑΡ κ.α. δεξιά κατάλοιπα, στηρίζουν τις συνθήκες αυτές και προφανώς στηρίζουν και την ΡΟΗ των ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΟ των μεταναστών στη χώρα μας. Γιατί πολύ απλά δεν τους βλέπουν σαν ανθρώπους, για να νοιάζονται γι' αυτούς, αλλά τους βλέπουν σαν εργατικό φτηνό δυναμικό.

    Άρα όλα αυτά τα κροκοδίλεια δάκρυα είναι για γέλια τελικά και φτάνει πια η κοροϊδία. Δεν είναι μόνο πρόσφατα, αλλά πάντα που άλλα έλεγαν και άλλα ψήφιζαν οπως και ότι εμείς πάντα κοιμόμασταν.

    Τώρα ξυπνάμε σιγά σιγά και κάποιοι φοβούνται
    Βλέπω τις εκλογές να τις καταργούνε.


    Υ.Γ. οι αλλοδαποί ξέρουμε ποιούς θα ψηφίσουν.... ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
    Το έχουν ξανακάνει και παλιότερα.

  15. juliet avatar
    juliet 27/01/2012 22:17:03

    Η πεθερά το ξέρει;

    • manos avatar
      manos @ juliet 27/01/2012 22:19:39

      Για την πεθερά σε πείραξε?
      Το παπάκι δεν το λυπάσαι?

  16. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 27/01/2012 22:18:39

    Μεγάλη ξεφτίλα. Την ώρα που δοκιμάζονται οι Έλληνες με ανεχεια, ανεργία, με αναξιοπρέπεια που τους κάνει να δέχονται λαϊκά συσσίτια και στοιχειώδη ελεημοσύνη και με πλήρη κατάπτωση των κοινωνικών δικαιωμάτων τους κάποιοι έξαλλοι και αλλόφρονες επαναφέρουν τα ποδηγετούμενα και καθοδηγούμενα θρασίμια της Νομικής και της Υπατείας στο προσκήνιο...
    Νομίζω ότι δεν πάμε καθόλου καλά !!!

  17. kapsiotis avatar
    kapsiotis 27/01/2012 22:31:25

    ΠΑΝΤΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ "ΟΧΙ" ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ "ΑΝΤΙ" ΤΗΣ ΤΡΥΓΩΝΤΑΣ ΨΗΦΑΛΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.
    ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΡΥΦΤΟΥΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΕΚΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΜΗ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ Ή ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΥΣ.
    ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΔΗΘΕΝ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ! ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ "ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ΄ΑΝΑΓΚΗΝ ΜΗ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ"...!!!!!!!

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ kapsiotis 27/01/2012 22:41:58

      Ποια είναι δηλαδή η θέση της "συντηριτικής παράταξης" για το μεταναστευτικό, γιατί εκτός νομίζω ότι οι θέσεις της είναι αυτό που έχουμε τώρα.

  18. βορειος avatar
    βορειος 27/01/2012 22:34:44

    παιδια δεν νομιζω να ειναι συμτωση, κατι παιζει.

    • Πίπης avatar
      Πίπης @ βορειος 27/01/2012 22:42:09

      Αγαπητέ αυτό που "παίζει" είναι ότι δεν τους έδωσαν ποτέ την κάρτα εργασίας που τους είχαν υποσχεθεί για τη λήξη της απεργίας πείνας. Η κάρτα αυτή τους είναι απαραίτητη για να μπορούν να εργάζονται νόμιμα και να μη λιμοκτονούν όσο περιμένουν να εξεταστεί η αίτησή τους για πολιτικό άσυλο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Πίπης 27/01/2012 22:54:24

        Μάλιστα... Δηλαδή, αν εσύ σφάξεις κάποιον στο δρόμο και μετά εγώ σου υποσχεθώ ότι θα σε αθωώσω αν δεν αυτοκτονήσεις μέσα στη φυλακή καταγγέλλοντας τις "απάνθρωπες συνθήκες κράτησης", σημαίνει ότι νομιμοποιούμαι να σε αθωώσω πράγματι;

        • Πίπης avatar
          Πίπης @ Αυριανιστής 27/01/2012 23:05:52

          Η αναλογία δεν είναι σωστή. Οι απεργοί δεν ζήτησαν την αθώωσή τους για κάποιο έγκλημα, αλλά την ελάχιστη ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Οι εχθροί των απλών ανθρώπων δεν είναι οι εξαθλιωμένοι.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Πίπης 27/01/2012 23:08:20

            Αυτή την τελευταία φράση, με την οποία κατ΄αρχήν δεν διαφωνώ, μπορείς να πας να την επαναλάβεις στη χήρα και στα ορφανά του Μανώλη Καντάρη που τον έσφαξαν εν ψυχρώ τρεις λάθρο για μια βιντεοκάμερα;

          • Πίπης avatar
            Πίπης @ Αυριανιστής 27/01/2012 23:18:50

            Οι δράστες έχουν ομολογήσει το έγκλημά τους και είναι στη φυλακή.

            Ήμουν στην Αμερική 2000-2005. Εκεί γνώρισα Έλληνες παράνομους μετανάστες (ναι, υπάρχουν). Άνθρωποι από επαρχία που είχαν μπει με τουριστική βίζα και είχαν πιάσει παράνομα δουλειά στο μαγαζί κάποιου συγγενή τους ελληνοαμερικάνου. Δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό να τους θεωρήσω επίδοξους εγκληματίες. Φαντάζομαι ούτε και εσάς θα σας περνούσε.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Πίπης 27/01/2012 23:28:55

            Είσαι σίγουρος ότι είναι ακόμα στη φυλακή και δεν τους έβγαλε έξω ο Παπαϊωάννου με τα μέτρα για την "αποσυμφόρηση" των φυλακών;

          • βορειος avatar
            βορειος @ Πίπης 28/01/2012 01:38:51

            φανταζεσαι αυτους τους παρανομους μεταναστες-με βιζα βεβαιως βεβαιως- και οχι με σκισμενα χαρτια κατοπιν οδηγειων να κανουν καταληψη σε καποιο πανεπιστημιο της Βοστωνης και να εκβιαζουν την Αμερικανικη πολιτεια? Δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να συμβει αυτο για πολλους και διαφορους λογους τους οποιους γνωριζεις.Και φυσικα στις ΗΠΑ δεν πειγες μεσω δουλεμπορων με στρατιες αλλων παρανομων Ελληνων αλλα προφανως μεσω πρεσβειας οπως συμβαινει σε ολες τις πολιτισμενες χωρες, σεβομενως φυσικα τους νομους της χωρας που νομιμα σε φιλοξενει.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Πίπης 28/01/2012 08:48:29

            Καί ὁ ἂνθρωπος ἐκεῖ στήν 3ης Σεπτεμβρίου,ἂν θυμᾶμαι καλά,πού ἐτοιμαζόταν νά πάει τή γυναίκα του νά γεννήσει,τήν ἐλάχιστη ἀνθρώπινη ἀξιοπρέπεια ἐπιζητοῦσε,ἀλλά τόν σκότωσαν γιά μιά βιντεοκάμερα! Ἢ μήπως στά πλαίσια τῆς ἐξαθλίωσης καί τῆς ἀναμονής γιά τήν ἒκδοση τῆς κάρτας ἐργασίας,προέβησαν σ' αὐτήν τήν πράξη;

      • βορειος avatar
        βορειος @ Πίπης 28/01/2012 01:18:18

        Συγγνωμη αλλα απο ποτε και σε ποιο μερος του πλανητη η απεργια πεινας -δηλαδη ο εκβιασμος-υποκαθιστα τους νομους ενος κρατους ,τους οποιους ενσυνειδητα εχουν καταπατησει-σαν λαθρομεταναστες-αυτοι οι οποιοι τωρα τους επικαλουνται?

  19. Πίπης avatar
    Πίπης 27/01/2012 22:34:47

    Οι άνθρωποι που είναι αλληλέγγυοι στους μετανάστες της Υπατίας ήταν το καλοκαίρι από τους πιο ενεργούς στο κίνημα των Αγανακτισμένων, είναι μπροστά σε όλους τους κοινωνικούς αγώνες κατά του Μνημονίου και της εκχωρησης εθνικής κυριαρχίας. Βγείτε από το καβούκι σας!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Πίπης 27/01/2012 22:51:50

      Μήπως ακριβώς γι' αυτό, επειδή δηλαδή τους έβλεπε να είναι "από τους πιο ενεργούς" και στην ουσία να έχουν ΚΑΠΕΛΩΣΕΙ το κίνημα των αγανακτισμένων για να το ξεφουσκώσουν, μήπως γι' αυτό λοιπόν οι αρχικές εκατοντάδες χιλιάδες αυθόρμητων πολιτών μπαΐλντισαν και αποτραβήχτηκαν;

      Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα πρέπει να κάνουν πού και πού την αυτοκριτική τους αυτά τα γκρουπούσκουλα πριν ζητήσουν το λόγο από τους άλλους...

      • Πίπης avatar
        Πίπης @ Αυριανιστής 27/01/2012 22:59:20

        Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι η συμμετοχή ήταν ειλικρινέστατη. Αν κανείς έχει επαφή με αυτά τα πράγματα, το να βλέπει ένα κίνημα που φέρνει μαζί ανθρώπους ποικίλων πολιτικών αποχρώσεων (πλην ναζιστών) είναι πολύ μεγάλη χαρά!

    • Ναυαγός avatar
      Ναυαγός @ Πίπης 28/01/2012 00:55:45

      Σταμάτα αυτή την "Πιπίλα" ρε "Πιπη" διότι αυτά που γράφεις ως απάντηση είναι παρελκυστικά και δεν έχουν καμία σχέση με όσα και με ότι έγραψα...
      Όσο για τη απώλεια εθνικής κυριαρχίας που λες, ξανασκέψου αυτά που είπες , άσε κατά μέρος τις προτροπές στους άλλους να βγουν απ'τα καβούκια τους και αν νομίζεις ότι μιλάμε εδώ για χελώνες , τότε βγες εσύ από το καβούκι σου (αν και οι χελώνα έξω από το καβούκι της είναι dead body )

  20. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 27/01/2012 22:35:21

    Συμφωνώ για τις πεθερές όχι όμως για το παπάκι. Δεν τους δίνεις κανένα τζιπ που έχει και πανάκριβα τέλη;

    • manos avatar
      manos @ Γιώργoς Αχαιός 27/01/2012 22:43:28

      Ο πεθερός μου συμφωνεί πάντως.
      Θα τους δώσει και βενζίνη για δύο μήνες.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ manos 28/01/2012 08:37:01

        Γιά τήν πεθερά;

  21. k avatar
    k 27/01/2012 22:42:47

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΑΣ ΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ Η ΝΔ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...

  22. aggelosview avatar
    aggelosview 27/01/2012 23:11:44

    Συμπαθέστατοι Αλγερινοί, Μαροκινοί κι άλλοι ευγενικοί κύριοι απλά διαδήλωσαν στο κέντρο της πόλης, γιατί συνελήφθη ένας πακιστανός με πλαστά εισιτήρια. Τι πιο απλό; Δίπλα τους αλληλέγγυοι αριστερούληδες μοίραζαν φυλλάδια για τα δικαιώματά τους σε μια ευρωπαϊκή χώρα! Δηλαδή τι θέλετε οι Ελληναράδες; Να πληρώνουν εισιτήριο στο μετρό και στα λεωφορεία; Αφού τους φιλοξενούμε! Οι άνθρωποι θέλουν να προσφέρουν στην Ελλάδα! Εσείς πληρώστε τα χαράτσια στο Βενιζέλο, που τα παίρνει και μπορεί και κινεί λεωφορεία και μετρό.
    Α, ρε Ελλάδα!!! Κρίμα....

  23. Pluto avatar
    Pluto 27/01/2012 23:13:17

    Μήπως ,λέω μήπως,τα παλικάρια της Υπατίας καί της ΚΟΕ τρέχουν για το μεροκάματο που τάζει η ΕΥΠ;;
    Είναι γνωστή η αγωνία της Υπηρεσίας (καί των εγκαθέτων ΠΑΣΟΚ καί Μητσοτάκη σ` αυτή) για την καταβαράθρωση του "Κινήματος" , την περιθωριοποίηση της κόρης καί την ανεξέλεγκτη άνοδο της Αριστεράς, ψευδώνυμης καί πραγματικής....
    Παλιά οι νάρκες στο Γοργοπόταμο,σήμερα η ...Υπατία!!
    Αφού ο Τσίπρας ανέχεται ΚΟΕ κλπ κατακάθια της Ασφάλειας,καλά παθαίνει!

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/01/2012 23:27:47

    Από τη στιγμή που έχω κράτος "μπάτε σκύλοι αλέστε", που... ευχαριστεί κι από πάνω τους λάθρο επειδή μας προτίμησαν (!), το "είπα-ξείπα" μού φαίνεται απλή παρωνυχίδα.

  25. stamatis avatar
    stamatis 28/01/2012 00:15:32

    ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΝΗΡΟΙ,ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΒΕΒΕΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ,ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ....

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ stamatis 30/01/2012 00:39:36

      Αν είναι η άνοδος της αριστεράς να εμποδίζεται από κάτι τέτοια τότε καλά κάνει το... σύστημα και την ξεμπροστιάζει. Έλεος πια. Δεν είναι κακό να γνωρίζουμε ποιανών συμφέρονται (συνεπώς και μελλοντικά ψηφαλάκια αν ποτέ επιτευχθεί ψήφος στους μετανάστες) εξυπηρετούν πρωτίστως ΣΥΡΙΖΑ και λοιπές αριστερές δυνάμεις.

  26. Γιάννης Σύρρος. avatar
    Γιάννης Σύρρος. 28/01/2012 14:30:39

    Ο κόσμος πεινάει...και η αριστερά στηρίζει με κάθε τρόπο τους...μετανάστες! Εκ μέρους του ιμπεριαλιστικού και καπιταλιστικού παγκοσμίου συστήματος, ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  27. ακα avatar
    ακα 28/01/2012 18:07:17

    Να δείτε τώρα που με το νομοσχέδιο Παπαιωάννου για την καθυστέρηση στη δικαιοσύνη καταργείται η δικαστική απέλαση στα πλημ/τα και η αναστολή υπό τον όρο άμεσης απέλασης και γίνεται πλημ/μα από κακούργημα η προώθηση λαθρομεταναστών! Ως γνωστόν η δικαστική απέλαση δεν αναστέλλεται σε αντίθεση με τη διοικητική. Πλέον κανείς δεν θα απελαύνεται από τα δικαστήρια.

  28. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 28/01/2012 18:37:24

    .....Η αμνησία είναι μήτηρ πάσης βλακείας .Το κόλπο έπιασε την πρώτη πάμε για την δεύτερη .Απλά κάποιοι μας το υπενθυμίζουν .Τυχαία άλλωστε;