#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/08/2010 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόϊκα μας οδηγεί στην πτώχευση;



Το ερώτημα είναι ρητορικό αλλά πρέπει κάποιος να το κάνει:

Ήξεραν οι εκπρόσωποι της Τρόϊκας που ήταν επί 15 ημέρες στην Ελλάδα για τα κάκιστα οικονομικά στοιχεία που ανακοινώθηκαν μόλις αυτοί πήραν το αεροπλάνο από το «Ελ. Βενιζέλος»; Η απάντηση είναι φυσικά και γνώριζαν.

Δεν μπορεί να κάνεις ελέγχους να τα βρίσκεις όλα τέλεια, να αποδίδεις τα εύσημα στον κ. Παπακωνσταντίνου και την κυβέρνηση, να κάνεις και μερικές παρατηρήσεις έτσι για τα μάτια του κόσμου, και λίγες ημέρες μετά να έρχονται τα πάνω – κάτω.

Η Τρόϊκα γνώριζε και γνωρίζει ότι η οικονομία δεν πάει καλά και βουλιάζει σε βαθιά ύφεση, αλλά δεν της καίγεται καρφί. Αυτό ακριβώς επιδιώκει. Μια οικονομία απόλυτα εξαρτώμενη από τα κεφάλαια του ΔΝΤ, μια χώρα απόλυτα κατεχόμενη που να μην μπορεί να πάρει αποφάσεις ούτε για τα πιο απλά νομοσχέδια.

Το οικονομικό επιτελείο είχε ενημερώσει για τα στοιχεία για την ανεργία, την αρνητική ανάπτυξη, τη βιομηχανική παραγωγή, τις λιανικές πωλήσεις, την οικοδομή, τον τουρισμό. Ήξεραν οι ξένοι ηγήτορες ότι παρά τα δάνεια η οικονομία δεν αναστηλώνεται και είναι πολύ πιθανό να οδηγηθεί σε πτώχευση.

Αυτό ακριβώς θέλουν και η κυβέρνηση απλώς χορεύει στο ρυθμό τους.

Οπότε, αν ακούσετε τους επόμενους μήνες πάλι εύσημα και κολακείες για τις τολμηρές μεταρρυθμίσεις της κυβέρνησης να ξέρετε ότι τα οικονομικά στοιχεία είναι άθλια και βουλιάζουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tony avatar
    tony 15/08/2010 11:02:17

    ..Αυτό ακριβώς θέλουν και η κυβέρνηση απλώς χορεύει στο ρυθμό τους........
    Ε αφού αυτό θέλουν ας το κάνουμε και ας καταργήσουμε την δική μας κυβέρνηση.
    Αφού ούτως η άλλως αυτοί κυβερνάνε τι τους θέλουμε τους δικούς μας τζάμπα λεφτά?
    Ας έρθουν οι κατακτητές να διώξουμε τους προδότες.
    Δεν έχουμε πρόβλημα με τους κατακτητές.
    Με τους προδότες έχουμε.

  2. DIANE avatar
    DIANE 15/08/2010 11:50:39

    Πικρό το σχόλιό σου, αλλά δεν έχεις άδικο.

  3. Benny HillJC avatar
    Benny HillJC 15/08/2010 12:15:47

    Καιρος καποιος να βάλει τάξη σε αυτο το αναρχο κράτος της ΓΕΝΟΠ και του ΟΣΕ.

    Εχετε καταλάβει ότι ολοι πληρώνουμε ωστε αυτοι οι κυριοι να μας βγάζουν την γλώσσα ?

    • Pantazis avatar
      Pantazis @ Benny HillJC 15/08/2010 12:32:18

      Με την Απόφαση 145/ 11 Ιουνίου 2010 Απόφαση του Δ.Σ. της ΔΕΗ ορίστηκε πενταμελής Επιτροπή Φιλικού Διακανονισμού επί των απαιτήσεων πολλών εκ. Ευρώ της ΜΕΤΚΑ από τη ΔΕΗ, για τη Μονάδα 5 του Λαυρίου, που υπογράφηκε επί Κυβέρνησης Σημίτη αρχές του 2004, παρά τις αντιδράσεις της Ευρωπαικής Επιτροπής.
      Είναι πολυσήμαντο ότι στην εν λόγω πενταμελή επιτροπή φιλικού διακανονισμού συμμετέχουν δύο αστέρια του Συνδικαλιστικού Κινήματος της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ:

      Ο Γιάννης Τσαρούχας, επίχρόνια στέλεχος του Συλλόγου Μηχανικών και της ΓΕΝΟΠ που κάλυπτε τις απ΄ευθείας αναθέσεις της ΔΕΗ στη ΜΕΤΚΑ σε υπερδιπλάσια τιμήματα, για τις οποίες μάλιστα καταδικάστηκε η Ελλάδα από τα Ευρωπαικά Δικαστήρια.

      Ο τεχνίτης Ευάγγελος Μπουζούλας, συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ και της ΓΕΝΟΠ, ο οποίος με αγωγή ζητούσε 27.784,4 ευρώ επιδόματα Σταθμού Παραγωγής ενώ εκπαίδευε ΔΕΗτζήδες στο Νέο Φάληρο!!!! Η Αγωγή επρόκειτο να συζητηθεί στις 19 – 1-2010 στον Άρειο Πάγο, Β2 Πολιτικό Τμήμα, όμως ματαιώθηκε κατόπιν υποδείξεως του Γιάννη Τσαρούχα στον Π΄ρόεδρο της ΔΕΗ Α.Ε. Αρθούρο Ζερβό.

      Πόθεν έσχες δεν πρέπει να υπάρχει για τα μέλη των Δ.Σ. των ΔΕΚΟ και της ΓΕΝΟΠ με τόσους πειρασμούς?

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ Benny HillJC 15/08/2010 18:30:19

      Δεν πληρωνουμε επειδη φταινε οι εργαζομενοι!!!Πληρωνουμε απο το 80 και μετα τις κυβερνησεις προδοτων που ειχαμε!!!!

  4. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 15/08/2010 12:52:19

    ας αναλάβει κάοπιος να κάνει επιτέλους πτώχευση όσο είναι καιρός.....
    η τρόϊκα δεν κάνει άλλη δουλειά απ'το να μετατρέπει ένα δάνειο σε όμόλογα ΑΝυπόθυκο σε δάνειο ΜΕ υποθήκη....μόλις τελειώσει το έργο της θα ...μας επιτρέψει να πτωχεύσουμε....

    • Misha avatar
      Misha @ xrhxa65 15/08/2010 16:50:18

      Aυτό που γράφεις σε δυο γραμμές είναι ο πυρήνας των όσων βιώνουμε, καθώς και η αιτιολόγηση του εγκλήματος εσχάτης προδοσίας που διαπράττει ο κοσμοπολίτης ΓΑΠ.
      Και αυτό πρέπει να γινει γνωστό σε όλους τους Έλληνες πάση θυσία.

  5. akis avatar
    akis 15/08/2010 13:47:35

    exo diavasei sto e stin eleftherotupia...9 oikonomologous......to sumperasma?..oso pio grigora kanoume anadiarthosei mpoume stin draxmi toso to kalutero.me tin ennoia oti tha ginei anakapsi pragmatiki se 3 eti......tora einai adiejodo auto pou ginetai.....apla oikonomiki katoxi.oso to katalavoume pio grigora toso to kalutero.

  6. akis avatar
    akis 15/08/2010 13:49:20

    oso gia ton ose px...10 dis einai mesa...ela omos pou to dimosio xrosta ston ose 7.7 dis euro........afou leipon ta fagane i idioi oloi tous tora sou lene poulaton...gia psixoula.....alla dn milaei kaneis oute to lene fusika....opote i fernete ta lefta piso i stop eos edo.....alli lusi dn uparxei.

  7. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 15/08/2010 14:29:23

    Η ερώτηση είναι απλή.

    Γιατί δεν δανειστήκαμε από τις αγορές στο 5%, στην αρχή του έτους; Χωρίς μνημόνιο, χωρίς πληθωρισμό, χωρίς λάθος μηνύματα.

    Το ΠΑΣΟΚ έφερε την καταστροφή. Σκοπίμως, φοβάμαι.

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ Γιάννης Σ. 15/08/2010 18:31:42

      Γιατι μας πηγαινε ο γιωργακης στο ΔΝΤ γι αυτο δεν δανειστηκαμε για να εχουν δικαιολογια μετα.

  8. tony avatar
    tony 15/08/2010 16:25:21

    Το έλεγε ο πατέρας μου ο μακαρίτης.
    Πολεμήσαμε, διώξαμε τους Γερμανούς και ήρθαν οι προδότες.
    Τι καταλάβαμε?
    Μήπως θα ήταν καλύτερα να μην τους διώχναμε?

  9. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 15/08/2010 16:41:10

    Η Τρόϊκα μας οδηγεί στην πτώχευση.
    Αυτό είναι σίγουρο. Η Τρόϊκα είναι δύναμη κατοχής στην πατρίδα μας.

    Αυτό όμως πρέπει να το συνειδητοποιήσει το επόμενο κόμμα που θα γίνει κυβέρνηση: η ΝΔ.
    Πως θα κυβερνήσει η ΝΔ με την Τρόϊκα μέσα στα πόδια της;
    Τίνος πολιτικές θα εφαρμόσει; Τις δικές της; Της Τρόϊκας;
    Κι εμείς πως το ξέρουμε αυτό;

    Η Τρόϊκα πρέπει να φύγει.
    ΤΩΡΑ.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • lpap avatar
      lpap @ Θραξ Αναρμόδιος 15/08/2010 18:45:16

      Στ αλήθεια πιστεύετε πως η επόμενη κυβέρνηση θα ναι της ΝΔ; Εγώ όχι κι αυτό γιατί βλέπω γύρω μου ανθρώπους να καταπίνουν αμάσητο ό,τι σερβίρουν. Λυπάμαι αλλά δεν είμαι αισιόδοξη καθόλου για τη χώρα και τις επιλογές των Ελλήνων..Θα φανεί αυτό στις εκλογές που έρχονται.

  10. Χαμενος avatar
    Χαμενος 15/08/2010 22:21:06

    Αναδιάρθρωση υπό καθεστώς μνημονίου είναι δώρο άδωρο για μας. Εφόσον μας κρατάνε με το μνημόνιο, η αναδιάρθρωση θα γίνει με τους όρους της τρόικας, δλδ θα είναι τέτοια ώστε μόλις να μην καταρρεύσουμε. Θα προσπαθήσουν να το τραβήξουν έτσι, όσο ποιο πολύ γίνεται.
    Οι άνθρωποι που σκηνοθετούν τέτοια σκηνικά είναι βαθύτατα διεστραμμένοι, θεωρούν τους εαυτούς τους ημίθεους και ηδονίζονται με το ρίσκο και την αδρεναλίνη. Φέρνουν τα πράγματα στην κόψη του ξυραφιού ακριβός για να αποδείξουν ότι καταφέρνουν να τα χειριστούν, και ότι είναι ανώτεροι από την “μάζα”.

  11. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 16/08/2010 00:25:42

    Την κυβέρνηση-ανδρείκελο του ΠΑΣΟΚ θα τη ρίξουν οι ίδιοι οι οπαδοί,ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ.Οπως ακριβώς έριξαν και την κυβέρνηση της Ν.Δ οι δικοί της ψηφοφόροι.Απλώς ακόμη 1)δεν έχουν συνέλθει απ΄’ το σοκ των νέων μέτρων-μερικοί ελπίζουν ότι δεν τους αφορούν…2)είναι ακόμη επηρεασμένοι από τη γκαιμπελική προπαγάνδα των ΜΜΕ ότι για όλα τα κακά έφταιγε η Ν.Δ…οπότε τι να κάνουμε…3)το λίπος αρχίζει και εξαντλείται 4)το φάσμα της ανεργίας,ακρίβειας,χρεωκοπίας αρχίζει και κάνει την εμφάνισή του δειλά-δειλά πίσω από την κουρτίνα της φαιάς προπαγάνδας 5)τα απίστευτης σκληρότητας μέτρα δείχνουν ότι ΔΕΝ αποδίδουν 6)η Τουρκία άρχίζει ν’αλωνίζει κλπ.Νομίζω είναι θέμα χρόνου και συγκυριών να έχουμε έναν γενικό-πιθανότατα τυφλό- ξεσηκωμό.Το ερώτημα είναι ποιος θα μπορέσει να πείσει ότι θα οδηγήσει τη χώρα με ασφάλεια εκτός μνημονίου.Ποιος θα μπορέσει να μας ξαναδώσει το χαμόγελο και την ελπίδα;Ποιος θα εμψυχώσει τη νέα γενιά που ονειρεύεται είτε μετανάστευση είτε μολότοφ;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δον Κιχώτης 16/08/2010 00:42:42

      Ποιός; Μα η Καϊλή.

    • μοναχός ρουσσόπουλος avatar
      μοναχός ρουσσόπουλος @ Δον Κιχώτης 16/08/2010 09:16:29

      οι οπαδοι της ΝΔ δωσαν ενα ωραιο 33% στον εφραιμ -στον βουλγαρακη-στον ινδο συντηρητη πισινας -στην αγρογη-στα παραποιημενα στοιχεια..ετσι ειναι η κομματικη πελατεία

  12. rigakisalex avatar