24/05/2011 21:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόϊκα κοστολογεί το ….πρόγραμμα Σαμαρά

Κλιμάκιο οικονομικών εμπειρογνωμόνων της Τρόϊκα θα συναντηθεί αύριο στις 17μμ με το οικονομικό επιτελείο της ΝΔ προκειμένου να εξετάσουν τεχνικά ζητήματα της πρότασης του Ζαππείου 2 (κοστολογήσεις κλπ). Εκ μέρους της ΝΔ θα συμμετάσχουν οι κ. Χρ. Σταϊκούρας, Ν. Μηταράκης, Γ. Μουρμούρας και  Χρ. Λαζαρίδης.

Η πληροφορία αυτή επιβεβαιώνει ότι και η Τρόικα βλέπει τώρα ως διέξοδο στο αδιέξοδο που οδήγησε το Μνημόνιο τις προτάσεις Σαμαρά.

Στην ομιλία του εξάλλου στον ΣΕΒ , ο πρωθυπουργός, Γ. Παπανδρέου δήλωσε ότι συμφωνεί ή μπορεί να εξετάσει μια σειρά προτάσεων της ΝΔ , όπως:

• Αποκρατικοποιήσεις
• Διευκόλυνση εξόφλησης των ληξιπρόθεσμων οφειλών του Δημοσίου/ συμψηφισμός (ήδη το έχουμε ξεκινήσει, σημείωσε) 
• Περιουσιολόγιο
• Ηλεκτρονική συνταγογράφηση
• Παραθεριστική κατοικία
• Επαναπατρισμός κεφαλαίων 
• Σταδιακή κατάργηση «φόρων υπέρ τρίτων»
• Ρύθμιση των αυθαίρετων κτισμάτων
• «Fast track» στη δικαιοσύνη
• Πρόταση για «εργασιακή εφεδρεία» ("έχουμε άλλη άποψη αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε΄)

Ακόμη και στο φορολογικό μέτωπο, όπου οι παραδοχές κυβέρνησης και αντιπολίτευσης δείχνουν εκ διαμέτρου αντίθετες, ο πρωθυπουργός εμφανίστηκε συναινετικός. "Ακόμη και εδώ, είμαι έτοιμος να συζητήσω και μαζί να διαπραγματευτούμε με τους δανειστές μας καινοτόμες προσεγγίσεις", σημείωσε.

Αναφερόμενος ο Α. Σαμαράς στις σημερινές  δηλώσεις του στην "διαφαινόμενη πρόθεση του κ. Παπανδρέου να υιοθετήσει και κάποιες από τις προτάσεις μας στο Ζάππειο ΙΙ" τόνισε : Λίγα σωστά, σε ένα συνολικό λάθος, δεν δίνουν τη λύση


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2011 21:13:25

    Θα φταίει ο Σαμαράς αν τους τρίψει το μνημόνιο της αποτυχίας στη μούρη τους?
    Ποιό το όφελος από τις θυσίες που έκαναν οι Έλληνες με τα μνημόνια της συμφοράς?

    • χμ avatar
      χμ @ Orestios 24/05/2011 21:29:10

      θα πρεπει αν υιοθετήσαν μετρα σαμαρα να ζητησουν ταπεινα συγγνωμη απο τον ελληνικο λαο

  2. ierofantis avatar
    ierofantis 24/05/2011 21:20:04

    Κυβέρνηση --> Πανικόβλητη

    Τρόϊκα --> Απελπισμένη

    ΜΜΕ --> Αλαλιασμένα

    Σαμαράς --> Καλώς τα αγόρια... Να κεράσω ένα καφεδάκι, πριν προχωρήσουμε στην κοστολόγηση;

  3. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 24/05/2011 21:21:31

    Μέθοδος σαλαμιοῦ γιὰ νὰ ἐκμαιευθεῖ ἡ συναίνεση/συνενοχή.

    • Κεφαλλονίτης avatar
      Κεφαλλονίτης @ Κοινὸς νοῦς 24/05/2011 23:23:16

      Κοινέ νου έχεις καταλάβει ότι σιγά-σιγά είσαι είδος προς εξαφάνιση?

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:23:05

    Θα μιλησω μετα τις 25 Ιουνιου... διοτι τωρα θα κανω ζημια...
    αλλα.........
    Τροικα και ΠΑΣΟΚ ειναι σε συνεννοηση !! και οποιος δεν το βλεπει.. ειναι ΤΥΦΛΟΣ!

    Μας περνανε για κορόϊδα... διοτι δεν τοςυ εχουμε στειλει αδιαβαστους ΚΑΙ με μετρα στα μετρα τους !! Τα πραγματικα ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ... οχι αυτα της σταχτης...

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:24:06

      +1000
      Η Τρόικα κάνει ελέγχους αντί να απολογηθεί για την αποτυχία του μνημονίου.

  5. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2011 21:23:12

    Ας τα βρούν πρώτα στην σχεδόν υπό διάλυση ΕΕ τί θέλουν να κάνουν και μετά ας έρθουν να κάνουν ελέγχους.
    Ο Γιούνκερ πριν λίγο δήλωσε πως θέλει αναδιάρθρωση χρέους.

  6. chrisovergisk avatar
    chrisovergisk 24/05/2011 21:28:01

    antoni distases na zitiseis ekloges...twra tha efarmosoun tin politiki sou kai esy tha parakoloutheis tis ekselikseis!

    • Theo avatar
      Theo @ chrisovergisk 24/05/2011 23:32:20

      ante kai kala greeklish!!!

  7. Theo avatar
    Theo 24/05/2011 21:30:44

    τι ληγει στις 25 Ιουνίου, ΠΠ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Theo 24/05/2011 21:41:35

      Αντε να μη σ αφησω με απορια...
      23-24 Ιουνιου Τακτικη Σύνοδος Κορυφής

      α) στη συνολική επιμήκυνση του χρέους,
      β) στην αναδιάρθρωση του με haircut και
      γ) στη χορήγηση ενός συμπληρωματικού - προς αυτό των 110 δισ. ευρώ - δανείου.
      Όλα προς το παρόν είναι ακόμα ρευστά. Και ότι άλλο δώσει το ΓΑΠ και ακουμε αυτές τις μέρες !!

      ΠΠ

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:49:54

        Οπότε το φθινώπορο πάει για εκλογές με αέρα.... ότι μας έσωσε.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Θετταλός 24/05/2011 21:51:37

          οτι πει η μαμα και οι μπαμπαδες... εγω ειμαι απο χωριο !

          ΠΠ

          • effie B. avatar
            effie B. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 22:00:51

            εφοσον πειστει ο πολυς κος. Τρισε οτι οι τραπεζες του θα χασουν κατι.
            δεν μπορει και η πιττα και ο σκυλος...
            του τα 'ψαλε παλι ο Κρουγκμαν απο την αλλη πλευρα του Ατλαντικου.
            στα παιχνιδια παντα υπαρχει ενας χαμενος. ακομα και οταν τα παιχνιδια τα βαφτιζουν ισοπαλια...

          • Θετταλός avatar
            Θετταλός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 22:01:53

            συγγνώμη, του λένε να πάει για εκλογές, , ήθελα να πω

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 23:23:54

            ΠΠ, έλειπες όλη μερα αλλά βλέπω γύρισες με υλικό...
            σιγά σιγά να μας τα λες...

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:30:46

    ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ 110 = ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ (1)
    ΤΩΡΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1000 Κ_ΔΑΧΤΥΛΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΒΑΘΕΙΑ.. 15 ΙΟΥΛΙΟΥ = ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ (2)

    ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΕΣΑ, Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΟΣΗ ΘΑ ΔΩΘΕΙ?
    ή ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ (3) κ.ο.κ

    Αν τους σταματησουμε εμεις τις πληρωμες (0).. τι θα κανουν??

    Κοπτοραπτικη, Σινγκερ, γερμανικης τεχνολογιας...

    ΠΠ

  9. john avatar
    john 24/05/2011 21:31:08

    ΤΟ ΜΝΥΜΟΝΙΟ 1 Η ΤΡΟΙΚΑ ΘΑΚΟΣΤΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΩΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΡΙΑΝΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ?

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:31:28

    Ξερει ο Σοϊμπλες....

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:38:52

      Ο Σόϊμπλες.......αχαχαχαχαχαχα

  11. anonymous avatar
    anonymous 24/05/2011 21:31:29

    Γιαυτό δεν έπρεπε να πάς Αντώνη

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:36:37

    Την Παρασευη που μμας περασε ειχαμε να πληρωσουμε νομιζω καποια λιγα Δις....
    - δε μου ειπαν το ακριβες ποσον, Ξερετε τι ωρα εγινε η εγγραφη, ενω εκλεινε το window 2 το μεσημερι?
    13:50
    Δοκαρι το ΠΑΠΑΚι... ουτε ο Αναστοπουλος..... ετσι να εχτε μια ιδεα...
    και....

    Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μάιος είναι ιδιαίτερα δύσκολος μήνας για το δανεισμό, αφού μόνο για την εξυπηρέτηση του δημόσιου χρέους απαιτούνται 11,9 δισ. ευρώ. Ειδικότερα, λήγουν ομόλογα ύψους 7,5 δισ. ευρώ, εκ των οποίων τα 6,6 δισ. ευρώ αφορούν στο δεκαετές ομόλογο (λήξης 18 Μαΐου 2011), έντοκα γραμμάτια ύψους 1,5 δισ. ευρώ, 900 εκατ. ευρώ είναι οι λήξεις ειδικών ομολόγων, ενώ οι πληρωμές τόκων ανέρχονται σε 1,9 δισ. ευρώ.

    Τα του Ιουνιου Ιουλιου αλλη μερα, γτ σημερα δεν εχει σημασια !

    ΠΠ

    • tpe avatar
      tpe @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 00:25:50

      Αφού έχεις αυτά τα στοιχεία, γιατί δεν βγάζεις μία λίστα να τελειώνουμε; Για να ξέρουμε και τι και πότε..

  13. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2011 21:36:57

    Έτσι είναι ιεροφάντη. Έχουν σεληνιαστεί τα ΜΜΕ. Να μην ανησυχούν. 3 εκλείψεις έχει ο Ιούνιος. Σε ποιά γίνεται αναδιάρθρωση και απευθείας κυρήσεται χρεοκωπία?

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Orestios 24/05/2011 22:01:31

      Π-Π τι λέει εδώ ο Ορέστιος;

      Στις 25 Ιουνίου πέφτει καμία έκλειψη;

      Πες μου βρε παιδάκι μου, που έχεις κάνει και αστρολογία...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 24/05/2011 22:03:12

        καφε λεω...! αστρα μονο με τηλεσκοπιο.. τσακαρω τη γειτονια του ΓΑΠ.

        ΠΠ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 22:08:35

          Το ΦΑΠΟδιαστημόπλοιο που μου έλεγες τις προάλλες, έρχεται ή σταμάτησε;

          Άκουσα για περικοπές και εκεί.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 24/05/2011 22:10:14

            κανει hovering... το εχω λαδωμενο!
            τσεκαρει στοχους.

            ΠΠ

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/05/2011 21:38:00

    Χαίρομαι για την απάντηση "Λίγα σωστά, σε ένα συνολικό λάθος, δεν δίνουν τη λύση", γιατί ειδικά σε τέτοιες περιστάσεις είναι σωστή.

    Και οι περιβόητες αποδείξεις, σωστές θα ήταν (αν είχε μειωθεί ο συντελεστής)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 24/05/2011 22:04:38

      *Κέρδη 214 εκατ. ευρώ ανακοίνωσε ο ΟΠΑΠ για το πρώτο τρίμηνο του 2011, ποσό μειωμένο κατά 18.2% σε σύγκριση με τα 261,7 εκατ. του 2010. Ο τζίρος της ΟΠΑΠ Α.Ε. στο τρίμηνο ήταν 1,12 δισ. ευρώ, από 1,37 ένα χρόνο νωρίτερα μειωμένος κατά 18,3% ως αποτέλεσμα της ύφεσης.... ετσι.. μη δινεις σημασια !!

      ΠΠ

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 24/05/2011 21:38:29

    Ο Σαμαράς τους έχει μουρλάνει στα γκολ. Πελάτες τους έχει πιάσει όλους.
    Ηρθε και η ώρα του Τόμσεν.
    Ο Σαμαράς να ζητήσει από τους απεσταλμένους της τρόικας γραπτό κείμενο-απάντηση στα εξής ερωτήματα:
    -Συμφωνούν στο φοροτσουνάμι; Το εισηγήθηκαν στον Παπακωνσταντίνου ή είναι δίκη του έμπνευση;
    - Να απαντήσουν τι εξήγηση δίνουν στα μειωμένα φορολογικά έσοδα; Φταίνε ή όχι οι υπερβολικοί φόροι; Βάθυναν την ύφεση ή όχι;
    Γραπτά να απαντήσουν, ε...;

  16. mparmpas avatar
    mparmpas 24/05/2011 21:39:00

    Ναι ρε και σεις τώρα χαίρεστε που θα πάει η τρόικα στον Σαμαρα;;;
    Λες και τη νοιάζει την τρόικα ποιος θα την πληρώνει ......
    Τα λεφτά της θέλει η τρόικα και ας είναι όποιος θέλει εδώ στο Ελλαδιστάν....
    Για τη δανειακή σύμβαση όμως ....μούγκα στη στρούγκα και ο Σαμαράς και όλοι οι υπόλοιποι.....με το μόνο που ασχολούνται είναι το μνημόνιο ....εμ βέβαια μνημόνιο .......μην τυχον και ξεχάσουμε καμια πληρωμή.....!!!!!!

  17. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 24/05/2011 21:39:26

    ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ Η ΤΡΟΙΚΑ ΒΡΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΟ ΤΟ ΖΑΠΕΙΟ ΙΙ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΓΑΠ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ???? ΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΖΩΝΗ ΤΟΥ ΛΥΚΟΦΩΤΟΣ

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΓΑΝΤΙ 24/05/2011 21:45:51

      Το τραγικό δεν θα είναι αυτο...

      Το τραγικό θα είναι να του το δώσει να το εφαρμόσει και παρά ταύτα, να τα θαλασσώσει πάλι...

      Μη το θεωρείς απίθανο ενδεχόμενο.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 24/05/2011 21:50:45

        Εχετε ιδεα απο ΠΑΣΟΚΟΥΣ ??? και να γινει οτι λεει το ΓΑΝΤΙ, θα βγουν και θα πουν, κυβερνουμε ΕΜΕΙΣ και ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑ ΕΥΘΥΝΗΣ, αποδεχθηκαμε μπλα μπλα... ασχετα με το αποτελεσμα..(που θα ειναι πολυ μακρια...!) ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΑΝΩ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.
        και κανουν και εκλογες αναμεσα και βγαινουν αερα πατερα !!!

        Εγω εχω μεγαλωσει με ΠΑΣΟΚΟΥΣ !! χαχαχαχα οχι οικογενεια!!! αλλου....

        ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:53:43

          Ετσι θα υπογραψουν με 200 τα Μνημονια & Δανειακη ΙΙ με τις προσημειωσεις! Θα νομιμοποιησουν τα ( Ι ) και θα ξεπουλησουν τα πνατα ολα. Νομικα και πανω απ ολα ΗΘΙΚΑ !! The ΠΑΣΟΚ Way.-

          και αντε να βρεις Μεσι να σου στρωσει τη μεση... αν δε με πιστευετε... περιμενετε...

          ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2011 21:58:17

            Σοσιαληστρική Πωλητική λέγεται!

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/05/2011 23:22:33

            Και φύεται στις Κυνοβολευτικές Δημοκρατορίες!

  18. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 24/05/2011 21:49:44

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ? ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΣΤΕ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΞΩ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΣΕΡΦΑΡΕΤΕ ΣΤΑ ΔΙΕΘΝΗ ΣΑΙΤ ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ... ΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ? ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΩΣΤΑ. ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΟΛΗΜΕΡΙΣ..... ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ?
    ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ..... ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΕΣ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΖΗΤΕ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΑΓΡΟΤΗΣ 24/05/2011 21:54:47

      Βάστα πατριώτη.

      Και εμείς από χωριό είμαστε.

      • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΟΤΗΣ @ ierofantis 24/05/2011 22:30:34

        ΤΟ ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Η ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝ ΕΤΕΙ 2011 ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ .ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΦΟΥ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΕΠΕ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΑΓΡΟΤΗΣ 24/05/2011 22:41:41

          Άκου κάτι.

          Δεν ψηφίσαμε όλοι από τον καναπέ.

          Στις βουλευτικές του 2009, και μετά στις περιφερειακές εκλογές του 2010, έκανα δυο φορές εφτακόσια χιλιόμετρα πηγαιν' έλα συνολικά από Αθήνα στο χωριό μου και δεν λούφαξα σε αποχή και άλλα χαλαρά.

          Εσύ από το χωριό, που ήσουν δίπλα στα εκλογικά κέντρα, μπορείς να μου πεις πόσοι συντοπίτες σου είχαν πάει την ώρα που ταξίδευα, για τσίπουρο και πρέφα;

          Με πειράζουν πολλά από αυτά που γίνονται, αλλά δεν κλαίγομαι, ούτε απελπίζομαι.

          Ξεκουνιέμαι και επιλέγω. Δεν αφήνω άλλους να κάνουν τη δουλειά για μένα.

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ ierofantis 24/05/2011 23:03:37

            ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. ΔΕΝ ΓΕΝΙΚΕΥΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑΝ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΠΡΕΦΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ -ΟΧΙ ΟΛΟΙ- ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ . ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΠΙΤΕΣ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΧΑΛΑΡΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥΣ - ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ- ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΥΖΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ.
            ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΛΑΙΓΟΜΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΩ.ΞΕΚΟΥΝΙΕΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΓΑΝΑΚΤΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΑΘΗΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ

  19. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 24/05/2011 21:52:46

    Φαίνεται ότι Τόμσεν είναι καλός ντριπλαδόρος, σαν τον Σίμονσεν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/05/2011 22:19:10

      ......... ειδες??

      ΠΠ

  20. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 24/05/2011 22:22:04

    Το λάθος του Σαμαρά είναι η νομιμοποίηση της μετονομασίας του σχεδίου σε ''λάθος''.
    Κι όμως το σχέδιο κατοχής οργανώθηκε και εξελίχθηκε μέσα από γεγονότα που
    εύκολα αποδομούσαν την θεωρία του λάθους.
    Ενδεικτικά:
    Λεφτά υπάρχουν , μεθόδευση με Στρος για ΔΝΤ, Τιτανικός , άρνηση δανεισμού 25δις τον Γενάρη του 10, Τ+10, το ίδιο το κείμενο του μνημονίου.

    Αυτό σε συνδυασμό με την απουσία αιτήματος εκλογών καθιστά την συγκεκριμένη τακτική ενσωματώσιμη.
    Και αν η συναίνεση εύκολα αποκρούεται καθώς δεν σαλαμοποιείται,
    η ''συνευθύνη'' που έβαλε στο τραπέζι και ο λαγός την ίδια στιγμή που καταγράφεται συμφωνία σε 9+1 σημεία δυσκολεύει τα πράγματα.

    Καμία νομιμοποίηση της κατοχικής κυβέρνησης ,
    λύση μόνο από τον λαό,
    απεμπλοκή από το μνημόνιο.

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 24/05/2011 22:38:13

    Η ώρα της συναίνεσης πλησιάζει; Μάλλον!

    • Theo avatar
      Theo @ Νίκος 24/05/2011 23:36:44

      σαφως και ηρθε η ωρα να συναινεσουν απαξαπαντες στις προτασεις και ΥΠΟ τον Σαμαρα!!
      ηρθε η ευλογημενη ωρα!!

  22. Μέλλον Αγρότης avatar
    Μέλλον Αγρότης 24/05/2011 22:43:03

    Αν δω τον Παπακωνσταντίνου να εφαρμόζει ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ και μετά από ένα χρόνο να λέει στον Παχαγελα ότι έχουμε αρχίσει να βλέπουμε φως στο τουνελ και πως αυτή την πολιτική ήθελε να εφαρμόσει το ΠΑΣΟΚ μετά τα 2 χρόνια Μνήμονιο, θα πάω να πολιτογραφηθώ Αφγανος στο Γκουαντάναμο!

  23. Decodex avatar
    Decodex 24/05/2011 22:43:42

    Οταν ο λαός καταλάβει πόσο σ

  24. Elxo avatar
    Elxo 24/05/2011 23:06:36

    Συνέλληνες πιστεύω ότι έχουμε ξεκάθαρα δύο επιλογές:
    1. Ξεπούλημα 50 Δις€ (ή όσο-δεν με ενδιαφέρει) παραγωγικών συντελεστών της Ελλάδας.
    Ποιά η προοπτική;
    Να γίνουμε ανταγωνιστική οικονομία και να ξαναδανειστούμε όταν οι "αγορές" πειστούν...

    2. Να χρεωκοπήσουμε και να επαναφάρουμε τη Δραχμή.
    Ποιά η προοπτική;
    ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ ΘΑ ΠΡΟΕΛΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΘΗΝΗ ΔΡΑΧΜΗ.

    Ποιός επενδυτής δεν θέλει αντί για Χ ευρώ να επενδύσει Χ/2...!!!
    Πρέπει να είναι ανόητος σε μια χώρα με μισό κόστος εργασίας και μισό κόστος κατασκευής (σημ. Και Τσιμέντα έχουμε και χαλίκια έχουμε και πρώτες ύλες έχουμε...!!!), με δρόμους και λιμάνια να μην επενδύσει...!!!Και που θα επενδύσει;;;Σε μια χώρα με το 1€ να ισούται με 1.5 $;;;Που να πουλήσει;;;Σε μια Ευρώπη ακριβή;;; Ή σε μια Κίνα φτηνή;;;
    Ποιός δεν θα αγοράσει ομόλογα σε Δρχ (συνδεδεμένη με χρυσό και άργυρο);;;
    Γιατί δεν μετατρέπουμε την αδυναμία σε ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ;;;
    Πρόβλημα οι λαθρομετανάστες και δεν τους θέλει κανείς!!!
    ΗΡΘΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΥΘΙΣΟΥΝ;;;
    ΜΑΛΙΣΤΑ!ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΣΤΗΣΟΥΝ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    ΚΡΑΤΑΜΕ π.χ 500.000 με επιλογή (κοιτώντας μέχρι και τα δόντια τους) και την εξής συμφωνία:
    -Μένετε σε εργοταξιακούς οικισμούς (που θα φτιάξει ο Ε.Σ με μελέτες και μηχανήματα του Μηχανικού) χωροθετημένους και συνδεδεμένους με συγκεκριμένα αστικά έργα και εργάζεστε 8ωρο σε χωράφια και έργα υποδομής. (αφού εμείς δεν πάμε στα χωράφια...) με νόμιμες αργίες και άδειες. Μετακινήσεις εκτός των περιοχών αυτών επιτρέπονται μόνο σε αργίες και νόμιμες εργατικές άδειες και ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ (που θα συνεπάγεται άμεση ΑΠΕΛΑΣΗ και δήμευση των πιθανών...καταθέσεων...
    -Αμοίβεστε με το διπλάσιο μεροκάματο από τις χώρες καταγωγής σας σε Δρχ.
    5$ στο Τσουτσουριστάν; 10 Δρχ. στην Ελλάδα!κ.ο.κ
    -Δεν μπορείτε να εξάγετε συνάλλαγμα (Δρχ.) στις χώρες σας πέραν του μισού μισθού σας καθ όλη τη διάρκεια παραμονής σας. Μονο εάν επιθυμείτε να φύγετε οριστικά δικαιούστε να πάρετε τις καταθέσεις σας που υποχρεωτικά θα είναι κατατεθειμένες μέχρι τότε στη ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.
    Κ.Ο.Κ , Κ.Τ.Λ και ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ:
    ΘΗΤΕΙΑ 24 ΜΗΝΕΣ - ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΜΕ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΨΟΥΜΕ (ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ...)
    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΨΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΕΠΕΝΔΥΤΩΝ ΠΡΙΝ ΓΙΝΟΥΝ ΔΡΑΧΜΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Π.Χ ΣΕ ΡΟΥΒΛΙΑ...Π.Χ ΣΕ ΓΙΕΝ Π.Χ ΣΕ ΣΕΚΕΛ (ΙΣΡΑΗΛ) ΔΙΟΤΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΥΡΩ Ή ΔΟΛΑΡΙΑ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΙΣΧΡΑ (ΜΕ 50%...)!!!!!!!!!!!!!!!
    ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΑΣΕΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΠΙΘΗΚΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ !!!!!!!!!!!!!

  25. ierofantis avatar
    ierofantis 24/05/2011 23:15:35

    Σου ζητώ συγνώμη για το ύφος των λεγομένων μου.

    Δεν κατάλαβα σωστά το νόημα της τοποθέτησής σου.

    Μη με παρεξηγάς. Και εγώ είμαι εξοργισμένος με αυτά που γίνονται.

    Στο συμπέρασμά σου θα συμφωνήσω.

    Τέρμα το μπαλέτο και οι πιρουέτες.

    Πλησιάζει η ώρα του τσάμικου...

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ ierofantis 24/05/2011 23:22:26

      ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΙ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΥΡΕΙ ΤΟ ΧΟΡΟ.

  26. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 24/05/2011 23:28:12

    Καί όμως. Πέρα από ατάκες, φαίνεται πόσο σοβαρή δουλειά έχει ρίξει το επιτελείο του Σαμαρά. Δεν ήταν εθιμοτυπικά ή έστω αναγνωριστικά προγραμματισμένη κάποια επίσκεψη Τροϊκανών στον Σαμαρά. Ούτε πάνε να τον απειλήσουν, ούτε να τον συνετίσουν. Από τούς πολιτικούς τους προϊσταμένους πήραν την εντολή να ελέγξουν και να πληροφορηθούν από τό οικονομικό επιτελείο του Σαμαρά τίς επιμέρους παραμέτρους των προτάσεών του και άν η τεχνοκρατική τους αντίληψη δίνει πιθανότητες επιτυχίες στήν ανακοινωθείσα πολιτική τού Ζαππείου2 θα δούμε καί θα ακούσουμε πολλά κουφά. Δεν είναι μόνο η πολιτική ευφυΐα, πού ανάγκασε τον γιωργάκη να δεχθεί στην ομιλία του στον ΣΕΒ , ότι συμφωνεί ή μπορεί να εξετάσει μια σειρά προτάσεων της ΝΔ.

    Αν πειστούν, ότι υπάρχουν ελπίδες, θα φάνε στην πορεία τον γιωργάκη. Θα τον στριμώξουν να περάσει άγρια μέτρα και θα στρώσουν, όσο μπορούν, την μπάλα στον Σαμαρά.
    Καλοκαίρι και διακοπές έρχονται. Θέλουν να στρώσουν το παιχνίδι, ώστε μεσοκαλόκαιρα να μην χαλάσουν τα μπάνια τους. Ούτε και να χαθούν τα χρήματα των προϊσταμένων τους.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Ιαπετός 24/05/2011 23:58:06

      Μεγάλη πλάκα ο Γιώργος ειναι ζαλισμένος μόνιμα σαν το ρανταπλαν.

      Δεν θυμάμαι πρωθυπουργό σε τέτοια κατάσταση να σβήνει και να γράφει τις προτάσεις της αντιπολίτευσης μπας και βγει από την δύσκολη θέση.

      Προβλέπω να τους καλέσει να παίξουν τυφλόμυγα την άλλη φορά.

      Απορώ πως δεν σκέφτηκε να προτείνει την εκ περιτροπής πρωθυπουργία.

      Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως ο Σαμαράς δεν έχει αναδείξει την διαχειριστική ανικανότητα του Γιώργου.

      Στην σημερινή δήλωση του ελαφρά έκανε νύξεις για κυβερνητικές ευθύνες της αποτυχίας του προγράμματος αλλά ως εκεί.

      Μάλλον θα περιμένει να πάρουν χαμπάρι και οι τελευταίοι τι σημαίνει Γιώργος.

      Κατά τα λοιπά όλοι μιλάνε για το Ζάππειο ΙΙ.

      Πράγματι μοναδική περίπτωση να ασχολούνται ολοι με τις θέσης της αντιπολίτευσης.

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ Ιαπετός 25/05/2011 00:28:08

      To αντίθετο θα γίνει. Θα του αναγνωρίσουν πολιτική μεγαλοκαρδία που υιοθέτησε θέσεις της αντιπολίτευσης , θα λένε πόσο συναινετικός πρωθυπουργός είναι και ανοιχτός σε κάθε εφαρμόσιμη πρόταση (opengοv γαρ). Οπότε ποιό το όφελος για τον Σαμαρά. Θα μείνει με το Ζ ΙΙ.

  27. Θετταλός avatar
    Θετταλός 24/05/2011 23:42:54

    Τελικά έγινε συναίνεση.
    Δεν μίλησε κανένας για εκλογές.