#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2011 21:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόικα συμμόρφωσε και τον Βενιζέλο



Ο Βενιζέλος δήλωσε ότι πρέπει μέχρι 30 Ιουνίου να έχουν περάσει και το Μεσοπρόθεσμο και όλους τους εφαρμοστικούς νόμους, αλλιώς χρεοκοπούμε! Γι’ αυτό οι εφαρμοστικοί νόμοι θα έρθουν όλοι μαζί σε ένα νομοσχέδιο!

Θα γίνει της ...

Πλήρης υποταγή του στις εντολές της Τρόικα. Διαβάστε τις μεταδίδουν:

Την ανάγκη να ανακτήσει η Ελλάδα την αξιοπιστία της, ως προς την εφαρμογή του Προγράμματος, τόνισε σήμερα από το Λουξεμβούργο, όπου εκπροσωπεί την Ελλάδα στο Συμβούλιο των υπουργών Οικονομίας της ΕΕ, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος.

«Σε αντίθεση με την Ιρλανδία και την Πορτογαλία, που εμφανίζονται με υψηλό βαθμό εσωτερικής πολιτικής συναίνεσης, για την Ελλάδα η εθνική ενότητα τίθεται ως προϋπόθεση από τους εταίρους μας, ενώ έπρεπε να είναι αποτέλεσμα του ενστίκτου αυτοσυντήρησης του Έθνους μας», δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Βενιζέλος, επισημαίνοντας ότι «το προέχον είναι να διαμορφωθεί μια καθαρή σχέση εμπιστοσύνης, να σταθεροποιηθεί η κατάσταση, να εκταμιευτεί η πέμπτη δόση».

Για να επιτευχθεί αυτό, πρέπει να ψηφιστούν μέχρι το τέλος Ιουνίου το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα και ο εφαρμοστικός νόμος, αποσαφήνισε ο υπουργός Οικονομικών.

Ο κ. Βενιζέλος δήλωσε, τέλος, ότι ενημέρωσε τον πρωθυπουργό για τα αποτελέσματα του Συμβουλίου και κατέληξε λέγοντας τα εξής: «Έχουμε πάρα πολλά να κάνουμε κάθε μέρα. Ο πολιτικός χρόνος έχει συμπυκνωθεί πάρα πολύ, κάθε μέρα έχει τεράστια αξία κι άρα δεν μπορούμε να χάσουμε ούτε ώρα»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/06/2011 21:09:37

    εγώ περιμένω ...έργα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 20/06/2011 21:31:04

      +120 δισεκατομμύρια

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Orestios 20/06/2011 21:46:24

        Γλυυυυυκας ειναι στη φωτογραφια με τον Ολι Ρεν......!!

  2. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 20/06/2011 21:13:20

    Τόσο λίγο κρατησαν τα πυροτεχνήματα στο Πασοκ απο την "μεγαλειώδη δυναμική" και την "αποφασιστική ανατροπή του σκηνικού" του πρόσφατου ανασχηματισμού..... Κοινώς "μία τρύπα στο νερό" και πριν περάσουν μερικές ωρες ο νέος Υπ.Οικ. αναγκάστηκε να προσγειωσει όλο το Πασόκ απο στην συνηθισμένη απελπισία αντι για "φυγή πρός τα εμπρός"

  3. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 20/06/2011 21:14:51

    Σε λίγο θα νοσταλγούμε τον .... Παπακωνσταντίνου.

  4. drider avatar
    drider 20/06/2011 21:19:59

    Τί θα γίνει αν δεν δοθεί η 5η δόση;

    Πηγή CNBC
    h**p://www.cnbc.com/id/43425042

    Πανικόβλητοι Ευρωπαίοι. Η έκφραση του Γιούνκερ στη συνέντευξη τύπου τα έλεγε όλα...

  5. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/06/2011 21:29:40

    Γάτος ο Παπανδρέου!
    Έβλεπε ότι δεν μπορούσε να τον κάνει καλά ο ίδιος και έστειλε τον μάγκα και πολλά βαρή Μπένυ στην Ευρώπη και τον έκαναν οι εταίροι αλοιφή.
    Να δούμε τώρα τι θα λέει ο γιαλατζί ντερβίσης......

  6. Orestios avatar
    Orestios 20/06/2011 21:39:47

    Αυτή είναι η διαφορετική αφήγηση?
    Ο Βενιζέλος είναι ο χοντρός Παπακωνσταντίνου.
    Τζίφος ο ανασχηματισμός. Προστασία του Παπακωνσταντίνου και πυρπόληση του Πασοκ. Έκαναν μια τρύπα στο νερό όσοι εμπόδισαν τις εκλογές.
    Ο Φλωρίδης και οι άλλοι τουλάχιστον έσωσαν ένα μέρος της αξιοπρέπειας τους.
    Για τους υπόλοιπους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ η γκιλοτίνα του μεσοπρόθεσμου περιμένει.

  7. Orestios avatar
    Orestios 20/06/2011 21:43:03

    Βενιζέλος και βαθύ ΠΑΣΟΚ εναντίον Ελληνικής κοινωνίας.
    Και όποιον πάρει ο χάρος.

    Πάλι του την έφερε του Βενιζέλου ο Παπανδρέου αχαχαχαχαχαχα

  8. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 20/06/2011 21:46:07

    Δε ντρέπονται καθόλου ... Άγγλοι, Γερμανοί και λοιποί αποικιοκράτες που τα πλούτη που μοστράρουν στα μουσεία τους και στις βιβλιοθήκες τους είναι η υπεραξία του αίματος με το οποίο έπνιξαν έναν ολόκληρο πλανήτη. Άγγλοι!!!! Τα χέρια σας ακόμα στάζουν με το αίμα του Ιράκ. Τι παραμύθια μας τσαμπουνάτε για έξοδο από το ευρώ? Βαρέθηκα πια να μου κουνάνε το δάχτυλο υποκριτές ξερόλες χωρίς μνήμη. Ναι δεν έχουμε κράτος, ναι κάναμε ένα πάρτι πάνω από τις δυνάμεις μας, αλλά έλεος με την κερδοσκοπία και το τζόγο. Ποιά είναι η δημοσιονομική υγεία που μας προτείνουν οι Άγγλοι? Μια απέραντη μιζέρια. Ένα συγκεντρωτικό κράτος ελέγχου. Μας κάνουν με το ζόρι Βοσνία του 1914. Τότε έφταιγαν τα ''εθνικιστικά Βαλκάνια''. Τώρα φταίνε οι ''τεμπέληδες οι Έλληνες''. Κοιταχτήτε στον καθρέφτη Ντόριαν Γκρέυ του δυτικού κόσμου. Η όμορφιά σας είναι μια συμφωνία με το διάβολο (βλέπε κέρδος) στον οποίο ξεπληρώνετε ματωμένα γραμμάτια. Αν μας βουλιάξετε μακάρι να σας πάρουμε μαζί μας στον πάτο...

  9. Κώστας avatar
    Κώστας 20/06/2011 22:04:26

    Kάθε θαύμα τρεις ημέρες...

  10. SZAE avatar
    SZAE 20/06/2011 22:05:31

    Tο εαν τον συμμορφωσε θα φανει με το εαν θα αρχίσει να χάνει βάρος!!!!

  11. irida avatar
    irida 20/06/2011 22:10:11

    Παρατηρώ τις φωτό του Βενιζέλου από προχτές. Μα την αλήθεια ΠΟΤΕ άλλοτε δεν τον θυμάμαι με τόοοοσο πλατύ χαμόγελο. Τόση χαρά για μια ηλκτρική καρέκλα πρώτη φορά βλέπω!!Λάμπει ολόκληρος!! Μου χει κανει τόση εντύπωση!

  12. Μνημων avatar
    Μνημων 20/06/2011 22:47:37

    ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΜΝΗΜΗ ΕΧΟΥΜΕ? ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΠΕΝΥ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΡΗΚΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ "Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΛΕΦΤΗ"

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/06/2011 23:03:34

    ΚΑΤΙ ΛΕΓΑΜΕ ΓΙΑ ΓΙΓΑΝΤΟΟΘΟΝΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ...ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....ΓΝΩΣΗ ΘΑ ΛΑΒΟΥΜΕ..ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΄ΧΕΙ....

  14. a.p. avatar
    a.p. 20/06/2011 23:10:40

    Εδω δεν μπορεσε ο γιωργος παπακ. διαπρεπης οικονομολογος ;;; να διασωσει την ελλαδα θα το καταφερει ο τουρκουτσογλου(το πραγματικο επιθετο του δηθεν βενιζελου για οσους δεν το γνωριζουν)!!!

  15. Tem avatar
    Tem 20/06/2011 23:23:46

    Ο ευτραφής Μπένυ δεν αποκλείεται τελικά να αποδειχθεί χειρότερος από τον προκάτοχό του στο Υπ. Οικονομικών. Αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορούσαμε να περιμένουμε κάτι καλύτερο..........

  16. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/06/2011 23:36:39

    Είπαμε: διαγγελέας.

  17. δημης avatar
    δημης 21/06/2011 00:08:34

    ΠΑΝΤΩΣ Ο...ΚΥΡΙΟΣ..... ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΟΝ ΤΙΛΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ..... ΑΝΑΛΛΩΣΙΜΟΣ......

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/06/2011 00:10:31

    «Σε αντίθεση με την Ιρλανδία και την Πορτογαλία, που εμφανίζονται με υψηλό βαθμό εσωτερικής πολιτικής συναίνεσης, για την Ελλάδα η εθνική ενότητα τίθεται ως προϋπόθεση από τους εταίρους μας, ενώ έπρεπε να είναι αποτέλεσμα του ενστίκτου αυτοσυντήρησης του Έθνους μας»

    Μα κύριε Βενιζέλο:

    -στις χώρες αυτές οι Υπουργοί δεν αλλάζουν γνώμη ανάλογα με την καρέκλα που κάθονται....180 ή 151 λοιπόν;
    -στις χώρες αυτές αν χρεώσεις μία λίρα στο Υπουργείο ο πολιτικός πάει σπίτι του ....εδώ έχουμε την χορηγία
    -στις χώρες αυτές τα υποβρύχια δεν γέρνουν
    -στις χώρες αυτές το κράτος δεν κλέβει μισθωτούς και συνταξιούχους χαϊδεύοντας επώνυμους πχ h__p://www.badmoney.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1133&catid=44&Itemid=71
    -στις χώρες αυτές δεν πουλιέται η θέση εφοριακού ή οι προαγωγές δεν γίνονται με κομματικές ταυτότητες.
    -στις χώρες αυτές δεν έχουν ...περαίωση
    -στις χώρες αυτές οι μισθωτοί δεν έχουν πληρώσει 52 δις € περισσότερους φόρους από τον ..."επιχειρηματία" την τελευταία δεκαετία
    -στις χώρες αυτές τα κοινοτικά χρήματα δεν έγιναν μελέτες, επιχορηγήσεις και έργα ...κολλητών
    -στις χώρες αυτές οι Βουλευτές δεν έχουν τα προνόμια των .... βολευτών ούτε Νόμο περί ευθύνης... ούτε παίρνουν σύνταξη και μισθό ή αναδρομικά...ούτε οι υπάλληλοί τους ...επιμήκυναν τον χρόνο στους 16 μήνες με τα δύο εφάπαξ ...
    -στις χώρες αυτές τα 1,000 € δεν έχουν την ίδια αγοραστική δύναμη με την χώρα των καρτέλ και των μονοπωλίων: στα γάλατα, στα καύσιμα (Ν 3054/2002), στην υγεία, στην εκπαίδευση, στην ενέργεια, στην πληρωμή διοδίων για ανύπαρκτους δρόμους κλπ

    κλπ κλπ

    Η πλατεία είναι το "αίσθημα αυτοσυντήρησης" λοιπόν....γιατί έχει να κάνει με ορισμένους Ελληνες Πολιτικούς ...δεν είμαι και Πάγκαλος για να λέω όλοι μαζί τα φάγατε... μερικοί Πολιτικοί διαφέρουν.

  19. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 21/06/2011 01:56:41

    Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΡΩΓΟ ΤΟΝ ΚΟΥΡΗ!!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ ΔΗΜΟΣ 21/06/2011 10:50:47

      Γι'αυτό σε όλες του τις φωτογραφίες,μα όλες μιλάμε,είναι τόσο χαρούμενος?Πάντως ψώνισε από σβέρκο, αν πιστεύει τον Κουρή τα έπιασε τα λεφτά του.Στο Αλαφουζέικο θα τολμήσει να πάει για συνέντευξη ή θα χάσει τον alternative σύμμαχο?

  20. ΖΑΡΙΑΝΟΣ avatar
    ΖΑΡΙΑΝΟΣ 21/06/2011 10:04:01

    Πάντα τον Έλληνα τον γοήτευαν τα βαρύγδουπα επίθετα. Στη προκειμένη περίπτωση, αν και το επίθετο είναι γιαλατζί, μη ξεγελιέστε ένας Βενιζέλος καρποφόρησε, όλοι οι άλλοι ήταν απλώς Βενιζέλοι.
    Στην Κρήτη υπάρχει μια μαντινάδα που λέει, "Σαν είναι ο τράγος δυνατός δεν τον στένει η μάντρα, ο άντρας κάνει τη γενιά κι όχι η γενιά τον άντρα".
    Δείτε τον πολιτικό παρελθόν του ανδρός και βρείτε μου ένα έργο που τον χαρακτηρίζει, ενώ έχει ξεσκίσει τα υπουργεία.
    Ο άνθρωπος βλέπει καρέκλα και γυαλίζει το μάτι του. Είναι ένα τεράστιο μηδενικό.

  21. Οργισμένος πολίτης avatar
    Οργισμένος πολίτης 21/06/2011 15:56:34

    Αυτοί οι κύριοι κάνουν την δουλειά τους... Διαβάζω, όμως, στο in.gr ότι ο κ. Σαμαράς έδειξε κατανόηση στην ανάγκη να ψηφισθεί βεβιασμένα το Μεσοπρόθεσμο. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια - αλλά αν δεν είναι, ας υπάρξει άμεση και ξεκάθαρη διάψευση επισήμως, διότι ήδη εκλαμβάνεται και προβάλλεται αυτό ως έμμεση στήριξη. Οι συνθήκες και η χρονική συγκυρία δεν επιτρέπουν ήξεις-αφήξεις σε κανέναν!