#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2011 12:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόικα να πάρει θέση τώρα για το Ζάππειο 2 !



 

Δε μου λέτε ρε σύντροφοι....

ΓΙΑΤΙ δε μας δίνουν την 5 η δόση; Έχει καταλάβει κανείς;

ΓΙΑΤΙ γίνεται ο κακός χαμός σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου για την 5η Δόση;

ΓΙΑΤΙ πλακώνονται όλοι για το Νέο Δάνειο;

ΓΙΑΤΙ θέλουν Νέα Μέτρα Μνημόνιο ΙΙ ;;

ΕΧΕΤΕ καταλάβει ότι είμαστε Πειραματόζωα;

ΓΙΑΤΙ μας περνάνε για ηλίθιους ;

ΓΙΑΤΙ κανένας δεν λέει την Αλήθεια;

ΓΙΑΤΙ η Τρόικα ακύρωσε το Ζάππειο ΙΙ ; Πώς κοστολόγησε αρνητικά το Πρόγραμμα της ΝΔ ;

ΓΙΑΤΙ δε μιλάει κανείς;;

ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ.

1. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μην μας δώσουν τη δόση ! Δεν προβλέπεται από τη Δανειακή Σύμβαση Ι !. Μπορούμε ΕΜΕΙΣ να καταγγείλουμε μονομερώς τη Σύμβαση και να απαιτήσουμε ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ! Η Δανειακή δεν έχει performance clause. Δηλαδή ΔΕΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΡΟ/ΟΡΟΥΣ/ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗς ΔΟΣΕΩΣ !!!

ΠΟΥΘΕΝΑ. Οι Δανειστές έχουν υποχρέωση να καταβάλλουν τις Δόσεις και ο Δανειζόμενος έχει υποχρέωση να πληρώνει τόκους και κεφάλαιο σε καθορισμένο χρόνο και με καθορισμένο τρόπο και σε καθορισμένους λογαριασμούς.

Τι σχέση έχουν οι μισθοί οι συντάξεις το ΦΠΑ και η φορολογία με την εκταμίευση της δόσης και την πληρωμή του τοκοχρεολυσίου;;; ΚΑΜΙΑ !!!

Άλλη σύμβαση το Μνημόνιο = μέτρα και άλλη

Σύμβαση η Δανειακή = μεταξύ 2 μερών με συμβατικές υποχρεώσεις εκατέρωθεν ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ

Αυτό ΓΙΑΤΙ δεν το λέει ΚΑΝΕΙΣ ;;;

Εάν εμείς "χάσουμε δόση", οι Δανειστές - προβλέπεται- καταγγέλλουν μονομερώς και υπέρ αυτών τη Σύμβαση και κάνουν ΑΠΑΙΤΗΤΑ το σύνολο Κεφαλαίου και ΤΟΚΩΝ!!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ τη ΣΥΜΒΑΣΗ !! παρακαλώ πολύ !

Εάν αυτοί δεν δώσουν δόση ( πχ δεν έχουν $$ - πρακτικά ) καταγγέλλουμε εμείς.

ΓΙΑΤΙ δεν λέει ένας Χριστιανός την ΑΛΗΘΕΙΑ στο Λαό ;;;;

Πάμε παρακάτω...

"Περιμένω να ακυρωθεί γραπτώς το Ζάππειο ΙΙ από την Τρόϊκα με επιχειρήματα" έγραφα πριν από βδομάδες.

Φυσικά με επιχειρήματα. Και φυσικά γραπτώς, να έχουμε ΟΥΣΙΑ στην αντίρρηση.

Είδατε χτες το έγγραφο που διέρρευσε από το Reuters; Τι λέει;;

However, the mission was of the view that the large tax cuts in the ND’s economic program were unrealistic and incompatible with the overall objectives of the adjustment program."…

( ποια είναι αυτά ρε παιδιά; πως θα μαζέψετε τα objectives από αγορά σε ύφεση και χωρίς σάλιο;; μας δουλεύετε; ΝΑΙ ! )

…..of the adjustment program. However, the mission concurred with both the government and the opposition that
- one should work toward the fiscally neutral tax reform ( τι είναι αυτό; ουδέτερο σε τι; ) , from autumn on,with the objective of broadening tax bases, ( χαχα ξερό κ ανάσκελα το objective! ) eliminating tax exemptions, ( και τούμπα στο ανάσκελο )

which could therefore lead to a reduction in the labor tax rates. ( ο Χουντίνι ! )

At the time of writing, it appears unlikely ND will vote favorably the new package of fiscal measures.”

Βλέπετε κάποια κοστολόγηση ;; Τι βλέπετε;; ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ!!! αχχαχαα ( έχω νεύρα ) Οι Τύποι διαπιστώνουν αυθαίρετα ότι το Ζάππειο ΙΙ είναι ΑΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ.

Take the egg and get its hair cut δηλαδή

Που είναι η ΑΝΤΙκοστολόγηση; ΠΟΥΘΕΝΑ !

Αν ήμουν Ο Συντάκτης του Ζαππείου ΙΙ, θα είχα βγεί ο ίδιος στην πλατεία και θα έλεγα. " φίλοι συνέλληνες, μας ακυρώνουν τις θέσεις με διαπιστώσεις ΧΩΡΙΣ επιχειρήματα. Αυτοί είναι, έτσι σκέφτονται, φανταστείτε τι και πως διαπραγματεύονται οι ΠΑΣΟΚΟΙ μαζί τους για τις ζωές όλων μας"

Η ακύρωση του Ζαππείου ΙΙ με ΑΟΡΙΣΤΕΣ διαπιστώσεις ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ είναι μέλι στο ψωμί του Σαμαρά να βγεί και να τους καταγγείλει ΕΠΙΣΗΜΑ και να πάρει μαζί του το 70% του Λαού.

Ο Λαός ακυρώνεται με τον ίδιο τρόπο από το ΠΑΣΟΚ και την Τρόϊκα. Ο Λαός θα ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ !

Πως θα πάμε σε εκλογές ;; " εγώ έχω καλύτερο πρόγραμμα από εσένα;" με λίστες των ψεμάτων του ΠΑΣΟΚ ;; = ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΗ !! και στοίχημα ότι θέλετε.

Βγαίνεις και λες την Αλήθεια ! Με πιέζουν αυτοί, μου λένε αυτά, με ακυρώνουν έτσι. Απλά και κατανοητά απ όλους.

ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ και ΘΑΡΡΟΣ !

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Iokasti@gr avatar
    Iokasti@gr 10/06/2011 13:05:15

    ΠΠ εισαι απαιχτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Iokasti@gr 10/06/2011 17:38:25

      δεν εξαιρειται κανεις !

      ΠΠ

  2. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 10/06/2011 13:09:08

    Ελπίζω να εισακουστείς διαφορετικά “στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα”... Σαμαρά βγες και ξεμπρόστιασε τους αρουραίους.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Περιπτερας 10/06/2011 17:12:07

      ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΑ ΝΕΑ !!

      ΠΠ

  3. Sofie avatar
    Sofie 10/06/2011 13:10:29

    ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

  4. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 10/06/2011 13:13:18

    Αδερφέ, βλέπεις πραγματικά διάθεση για πίεση από την ΝΔ;
    Μόνο με τις δηλώσεις του κ.Μιχελάκη και τις διαψεύσεις παρασκηνιακών συζητήσεων, δεν γίνεται δουλειά φίλε μου...
    Στην κατάσταση που βρισκόμαστε και στην κατάσταση που θέλουν να μας φέρουν με τα καινούργια μέτρα, έχει κανείς την εντύπωση, ότι θα "βγούμε" με δηλώσεις;
    Λυπάμαι, πράξεις και ρήξεις λείπουν.Δηλώσεις κάνει και ο Κυριάκος...

    • Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
      Κωστας Ε. Χριστοδουλου @ ΒΡΑΧΟΣ 10/06/2011 13:30:17

      Ας τους δωσουμε λιγο χρονο ακομη κι αν δεν υπαρξει σοβαρη κινηση , τοτε ...........[δεν θελω ουτε να το σκεφτω].

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Κωστας Ε. Χριστοδουλου 10/06/2011 13:37:57

        Εγώ χρόνο έχω...Δεν έχω να πάω πουθενά.Στην Πατρίδα μου θα μείνω...
        Η Πατρίδα έχει χρόνο πλέον;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΒΡΑΧΟΣ 10/06/2011 17:13:08

      Βλεπω οτι Βλεπω. δεν προκειτε ομως να το βουλωσω ! για κανεναν!

      ΠΠ

  5. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 10/06/2011 13:20:27

    Τεράστιε Πόρτα Πόρτα φώναζέ τα δυνατά αυτά! Μπας και ...ξυπνήσουμε...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΙΩΝΑΣ 10/06/2011 17:37:40

      ΔΙΕΔΩΣΕ ΤΑ ΝΕΑ !! χαχαα
      ολοι μαζι φωναζουμε !

      ΠΠ

  6. Xristoforos Μίχος avatar
    Xristoforos Μίχος 10/06/2011 13:21:04

    Πιστεύω πως όλα αυτά είναι στο μυαλό του Σαμαρά, η δε μέρα που θα ακουστούν όλες οι αλήθειες δεν είναι μακριά, τα γκολ από την κερκίδα είναι εύκολα.
    Να του έχουμε εμπιστοσύνη!

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ Xristoforos Μίχος 10/06/2011 17:00:23

      +100000000000000000000000

  7. Ariadne avatar
    Ariadne 10/06/2011 13:21:14

    Μπράβο Factorx για αυτές τις επισημάνσεις.!! Ας βοηθήσουμε όλοι και με τον προφορικό λόγο να γίνουν γνωστά αυτά τα γεγονότα. Για να πάψουν να μας κοροιδεύουν πιά !!

  8. Τζώννυ Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννυ Μπη Γκουντ 10/06/2011 13:23:05

    fiscally neutral tax reform σημαίνει να κάνεις αναπροσαρμογή των φορολογικών συντελεστών χωρίς ούτε επιβάρυνση, ούτε ελάφρυνση των προσδοκώμενων εσόδων. Δηλαδή, αν έχεις δύο φορολογούμενους και ο ένας βγάζει 10 δραχμές και δίνει 3 φόρο στο κράτος (30%) και ο άλλος βγάζει 20 δραγμές και δίνει 6 δραχμές στο κράτος (πάλι 30%), οπότε το κράτος εισπράττει 3+6=9 δραχμές, αυτός λέει να αλλάξεις τους συνετελεστές, πχ στο 20% για τον πρώτο (2 δραχμές) και 35% για τον δεύτερο (7 δραχμές), ώστε εσύ πάλι να εισπράττεις 2+7=9 δραχμές.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Τζώννυ Μπη Γκουντ 10/06/2011 17:15:09

      σωστο..!!

      ΠΠ

  9. kiki avatar
    kiki 10/06/2011 13:23:39

    ΠΠ,
    η επομενη φαση ειναι να φωτοτυπησω τα σχολια και να τα μοιρασω σαν φειγ-βολαν στο δρομο,
    τωρα κολαγα αφισες με τον ΓΑΠ και το Μνημονιο ειναι Ευλογια.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 10/06/2011 17:15:48

      με αλευροκολλα !

      ΠΠ

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 10/06/2011 13:24:09

    ΠΠ κόλαφος!
    Ποτέ (μεσοπρόθεσμο) την Κυριακή! (σύνταγμα)

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/06/2011 13:33:56

    ρε συ Π-Π... μπορεί και να έχεις δίκιο... Δεν την έχω διαβάσει, αλλά...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 10/06/2011 13:42:00

      πηζω τωρα, απαντω σε σενα... και ερχομαι...
      Σε ποιο δανειο σου βαζουν ορο ποσο θα πληρωνεις εναν καφε? και που θα τον πινεις, ποιος θα στον σερβιρει, και πως θα φτασεις στο καφενειο??

      ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ !!
      Σε δανειζω γιατι Πρεπει ( προβλημα μου ) ή γιατι μου ειπαν ( προβλημα μας ) ή γιατι σε τσεκαρα και δε θα χασω τα $$ μου ( προβλημα μου-ρισκο μου )

      Το αν εσυ ως δανειζομενος πηγαινεις για μπανιο, ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΩΜΑ ΝΑ ΣΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ !!!.... δλδ σε Στεγαστικο δανειο σου ειπε ποτε καποιςο Τραπεζικος, " μην πας διακοπες για 2 χρονια" !! ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ??? χαχαχαχαχαχαχ

      επανερχομαι ! ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ !!

      ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ archaeopteryx 10/06/2011 14:53:50

      Εγώ δεν είμαι σίγουρος ΠΠ. Είναι τελικά το Μνημόνιο ανεξάρτητο νομικό κείμενο από τη δανειακή σύμβαση;

      Διευκρινίζω:
      1. Προϋπόθεση για τη σύναψη της δανειακής σύμβασης δεν ήταν η υπογραφή του Μνημονίου;
      2. Το Μνημόνιο δεν αποτελεί στην πραγματικότητα παράρτημα της δανειακής σύμβασης; Άρα και αναπόσπαστο κομμάτι της;

      Εγώ αντιλαμβάνομαι τη σχέση δανειακής σύμβασης και Μνημονίου με όρους προκήρυξης του Δημοσίου: Από τη μία η σύμβαση και από την άλλη με συμπληρωματική ισχύ το τεύχος προκήρυξης του διαγωνισμού με περιγραφή του φυσικού/οικονομικού αντικειμένου και τους πίνακες συμμόρφωσης.

  12. arlecchino avatar
    arlecchino 10/06/2011 13:40:28

    Όσο η ευρωπαίοι δανειστές μας πολεμούν τον Σαμαρά και τις προτάσεις του, τόσο πείθομαι ότι ο Σαμαράς πράττει το σωστό. Είμαι σε θέση να γνωρίζω το ήθος και τον πατριωτισμό του και είμαι σίγουρος ότι αυτή την στιγμή παλεύει για όλους τους Έλληνες, για την Ελλάδα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ arlecchino 10/06/2011 17:21:51

      Ας βγει να μας το πει Δημοσια ! πως θα ταυτιστει ο λαος μαζι του??
      με τις διαφανειες?? που ειμαστε?/ σε διαφημιστικη και παρουσιαζουμε την ιδεα μας ?
      ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ !!!

      ΠΠ

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/06/2011 00:40:55

        Πεσ τα ΠΠ!

  13. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 10/06/2011 13:40:42

    Και βέβαια είναι μη συγκρίσιμο με το πρόγραμμα σταθερότητας.
    .έχει επικεντρωμένους στόχους με σειρά προτεραιότητας, διαφορετική λογική προσέγγιση,νούμερα που βγαίνουν μέσα στο εξάμηνο ,σχέδιο που δείχνει ικανό να δουλέψει συνολικά είναι το Ζάππειο 2..
    Γι'αυτό οι τροϊκανοί έχουν πάθει κράμπα στο σαγόνι και εκφέρουν μόνο αόριστες διαπιστώσεις,ώστε να μη μπούνε στην ουσία,στο περιεχόμενο της πρότασης!!
    Μακάρι να τους βγεί και σε εγκεφαλικό.
    Αλλά αυτό θέλει πίεση να βγεί παραέξω το Ζάππειο2, να φανούν καλύτερα οι διαφορές του με το πρόγραμμα της κυβέρνησης του πασοκ,να κερδηθεί ο απλός κόσμος που ακόμη ψάχνεται τι φταίει για την κακοδαιμονία του..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ EtsiMareSei 10/06/2011 17:22:50

      Αν δεν το πολεμησει ΔΗΜΟΣΙΑ, δεν εχει καμια αξια !!! ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ...

      Αγαπας την Ελλαδα?? = ΑΠΟΔΕΙΞΗ !

      ΠΠ

  14. Orestios avatar
    Orestios 10/06/2011 13:42:06

    ΠΠ
    +110 δοσεκατομμύρια και επιπλέον 170 δισεκατομμύρια

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 10/06/2011 17:36:41

      οχι δανεικα ελπιζω !! χαχαχα

      ΠΠ

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/06/2011 13:46:31

    Θα σου πω εγω γιατι δεν δινουν την 5η δοση.Το καταστατικο του ΔΝΤ γραφει οτι για να δοθει μια δοση πρεπει να ειναι εξασφαλισμενη η χρηματοδοτηση της χωρας για ενα χρονο μετα τη στιγμη της δοσης.
    Το προγραμμα προβλεπε οτι το 2012 η Ελλαδα θα εβγαινε στις αγορες για να δανεισθει μερος των ποσων που χρειαζεται.Τωρα διαπιστωνουν οτι δεν μπορει να βγει.Αρα λεει το ΔΝΤ.χρειαζεται προσθετο ποσο απο τα κρατη και κολλησαμε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ψυχραιμια 10/06/2011 17:25:55

      Σωστο! ΑΛΛΑ,
      1. 4 δοσεις για τι εδωσε το ΔΝΤ ?? ειχε εξσφαλισμενη χρηματοδοτηση?? - ΟΧΙ
      2. Που και πως προβλεπεται αυτο στη διμερη Δανειακη Συμβαση ?? - ΟΧΙ
      3. τα προβληματα του ΔΝΤ με ΕΚΤ και Δανειστες ΕΕ ειναι δικο τους θεμα !!
      ΟΧΙ ΤΗΣ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗΣ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ !!!!
      Δεν απασχολει ουτε τους αντισυμβαλλομενους ! Εαν απασχολουσε, θα το ειχαν προβλεψει ! Εφοσον δεν προβλεπεται, το συζηταμε????

      ΠΠ

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 22:00:24

        Ειχε γιατι το προγραμμα προβλεπε για ολο το 2011 καλυψη απο τα δανεια της ΕΕ και του ΔΝΤ και για ενα μερος του 2012 .Συνεπως για οσο διαστημα σε αποσταση ενος χρονου υπηρχε εξασφαλισμενη χρηματοδοτηση δεν ειχαν λογο να μην δινουν λεφτα.
        Στη συμβαση λεει ρητα οτι ολο το 2011 καλυπτεται απο αυτην αλλα οχι ολο το 2012.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ψυχραιμια 10/06/2011 22:11:08

          1. ΓΙΑΤΙ δε δινουν την 5 η δοση τοτε?
          2. Τι Δανειο 110 πηραμε?? με διακοπες ??? χαχαχα
          110δις για λιγο?? τι ειναι ΧΧΧ hotel??
          Ξαναδες το !

          ΠΠ

  16. kabisios avatar
    kabisios 10/06/2011 13:56:07

    Καλά εσείς περιμένετε το Σαμαρά ακόμα; Δεν πήρατε χαμπάρι τίποτε; Ποιός πολιτικός, σε ποιά χώρα, θα έβλεπε να συμβαίνουν αυτά τα πράγματα και θα καθόνταν ακόμα κότα; Ποιός; Το τραίνο σταμάτησε μπροστά από το Σαμαρά αλλά αυτός δεν επιβιβάστηκε. Κρίμα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kabisios 10/06/2011 17:26:59

      Εχω πει "σε σιεστα Ιουνιου (ΟΛΟΙ ΜΑΣ), να αγχωθουν οι αλλοι ".... ...
      αλλα ηλιθιοι δεν ειμαστε !

      ΠΠ

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/06/2011 13:57:46

    Εύγε ΠΠ!

    (να μην εκληφθεί αυτό ότι θέλουμε τη δόση, δεν θέλουμε άλλες δόσεις, δεν θέλουμε δανεικά με το στανιό, αν γίνεται να δώσουμε πίσω και αυτά που πήραμε)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 10/06/2011 17:27:27

      ετερον εκατερωθεν !! μη με τρελλαινεις ! χαχαχαχα

      ΠΠ

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 14:09:23

    Ενα θα πω... διοτι δεν το πιανει ο κοσμος !... ΔΥΤΥΧΩΣ ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ !

    Εαν κανει ενας μια καταγγελια στην SEC
    U.S. Securities and Exchange Commission

    Με θεμα " διερευνηση ευθυνων του ΓΑΠ-ΝΧ, σε σχεση με τις ΥΠΟΓΕΙΕΣ διαβουλευσεις με Ντομινικ - κατα δημoσια δηλωση του δευτερου- και την εισοδο σε Facility, με αποτελεσμα ( spreads-naked CDS-CDO's, εξαγορες εταιριων απο Δανειστες κλπ κλπ η λιστα ειναι μεγαλη αν τη φτιαξω εγω... )

    ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ???? το ΓΑΠ θα ΜΠΕΙ ΦΥΛΑΚΗ αμα τη εμφανισει στο ΗΠΑ... μεσα καρα-μεσα... και βλεπουμε... το θεμα Ντομινικ θα ειναι καρτουν μπροστα σ αυτο !!! ΜΕΣΑ μεχρι νεωτερας !!! με SEC δεν παιζεις!! οκ??

    ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ???!!!

    Δεν ειναι μονο το ΓΑΠ-ΝΧ, ειναι και οι φιλοι του, ο Ρουμπινι, ο Σορος κλπ....
    ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ !!!

    Δειτε και το βασικο αρθρο !.... τα σχολια δικα σας !

    Securities Act of 1933

    Often referred to as the "truth in securities" law, the Securities Act of 1933 has two basic objectives:

    - require that investors receive financial and other significant information concerning securities being offered for public sale; and

    - prohibit deceit, misrepresentations, and other fraud in the sale of securities.

    A primary means of accomplishing these goals is the disclosure of important financial information through the registration of securities. This information enables investors, not the government, to make informed judgments about whether to purchase a company's securities. While the SEC requires that the information provided be accurate, it does not guarantee it. Investors who purchase securities and suffer losses have important recovery rights if they can prove that there was incomplete or inaccurate disclosure of important information.

    Εγω δεν ΠΑΙΖΩ.. ΒΑΡΕΘΗΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΙ !
    ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ.... ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ! ( που καπου λειτουργουν ! )

    ΠΠ - on SEC mode

  19. victoria (true) avatar
    victoria (true) 10/06/2011 14:14:45

    ΠΠ, δες επίπεδο επιχειρηματολογίας και κοροϊδίας, θα πάθω εγκεφαλικό κι είναι ακόμα νωρίς...
    (απόσπασμα από Ενημερωτικό Σημείωμα για το Μακροπρόθεσμο):

    "-Γιατί υπάρχει δυσκολία δανεισμού μας από τις αγορές το 2012, όπως προέβλεπε το Πρόγραμμα;
    Η διαφαινόμενη αδυναμία (??) για έξοδο της Ελλάδας στις διεθνείς αγορές το 2012 προς αναζήτηση χρημάτων για αναχρηματοδότηση του χρέους της, όπως προβλέπει το Πρόγραμμα, έχει ελάχιστη σχέση με το τι κάναμε ή δεν κάναμε εμείς. (!!)
    Κανείς δεν λέει αν είχαμε μειώσει περισσότερο από 5% και είχαμε κάνει μια μεταρρύθμιση παραπάνω, ότι τότε τα spreads σήμερα θα ήταν πολύ χαμηλότερα. (!!) Εμείς γι’ αυτό δουλεύουμε, εμείς αυτό θέλουμε, να ανοίξουν οι αγορές το 2012, αλλά κανείς δεν μπορεί να το προεξοφλήσει. (!!)"

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ victoria (true) 10/06/2011 14:16:19

      Και προσθέτουν και αυτό!

      "Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο έχει δηλώσει καθαρά ότι, σύμφωνα με το καταστατικό του, δεν μπορεί να εκταμιεύσει για την Ελλάδα την επόμενη δόση, αν δεν συντρέχουν δυο συνθήκες: πρώτον, να έχει μια έκθεση που να δείχνει ότι το ελληνικό χρέος είναι βιώσιμο και δεύτερον, η Ελλάδα να έχει εξασφαλισμένη χρηματοδότηση τουλάχιστον για τους επόμενους 12 μήνες. Αν, λοιπόν, οι Ευρωπαίοι δεν δεσμευτούν ότι, το 2012, αν χρειαστεί, θα βάλουν λεφτά για την Ελλάδα, να δεσμευτούν όμως συγκεκριμένα, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο δεν μπορεί να πληρώσει."

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ victoria (true) 10/06/2011 14:24:49

        Η Τρόικα έχει διασπαστεί στα 3 με μας που μπλέξανε, χα χα...

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ αλλενάκι 10/06/2011 17:08:21

          Δεν ξέρω τι ισχύει, έχω μπλεχτεί αλλενάκι.
          Αυτό το ΔΝΤ αφού χρηματοδοτεί τους 'χρεωκοπημένους', πώς ζητάει εξασφαλισμένη χρηματοδότηση, δουλευόμεθα;
          Ή το εννοούν σαν τις τράπεζες, για να πάρεις δάνειο πρέπει να αποδείξεις ότι δεν το χρειάζεσαι..;

      • m.s avatar
        m.s @ victoria (true) 10/06/2011 17:28:36

        Είμαστε ικανοί να φουντάρουμε και το ΔΝΤ.
        Γιαυτό τον μπαγλαρώσαν τον Ντομινίκ!
        Ήταν λάρτζ ο τύπος.
        Τι θέλετε παιδιά ;Δάνειο; πάρτε το!
        Μόνο που ο μεγάλος έφτιαχνε μούρη όχι με χρήματα ψηφοφόρων αλλά κεφαλαιούχων . Όταν τους μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά ότι ενδέχεται να γίνουν ατμός και να πάρουν τα παπάκια τους (κατά κει πάει το πράμα) άρχισαν να την κάνουν γυριστή και να αλληθωρίζουν κατά Ευρώπη μεριά.
        Είμαι πεπεισμένος ότι το Ελληνικό πρόβλημα έχει σαλτάρει πολύ κόσμο μέσα και έξω και ανάθεμα αν υπάρχει ΕΝΑΣ να συμφωνεί με ΔΕΥΤΕΡΟ για το τι πρέπει να γίνει.
        Κατά τα τ άλλα ο ΓΑΠ νχ (νόου χάου ερημώσεις μια χώρα) μου μοιάζει με φοιτητή που πήγε να γράψει λάθος μάθημα σε λάθος πανεπιστήμιο.
        Να μας φυλάει ο Θεός και η Παναγία...

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ m.s 10/06/2011 19:37:05

          Σου λέω έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια, όλοι με μας ασχολούνται από το πρωί μέχρι το βράδυ.

          Αρθρογράφοι, εφημερίδες, οικονομολόγοι, σύμβουλοι, καθηγητάδες εξασφαλίσει τα προς το ζειν για είκοσι χρόνια από τώρα.
          Ξαναγράφεται η Οικονομία!

          Αυτή τη στιγμή γράφονται και γω δεν ξέρω πόσα βιβλία πάνω στο θέμα από συμβούλους και αρθρογράφους. Πρέπει να ζητήσουμε συγγραφικά δικαιώματα!

          Έχει δημιουργηθεί ολόκληρη βιομηχανία!

          Το Νόμπελ Οικονομίας θα πάρει αυτός που θα επιλυσει Τhe Greek Mys[t]ery!

          χα χα!

          • m.s avatar
            m.s @ αλλενάκι 10/06/2011 20:13:50

            xaxaxaxaxaxaxaxaxaxxaxaxa
            να σαι καλά!!

  20. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 10/06/2011 14:32:04

    Η αλήθεια είναι ότι οι κκ που επωφελούνται από το σύστημα ,είναι οι μόνοι που φοβούνται τις απειλές του ΓΑΠ και τον σιγοντάρουν για να περνάει μέτρα που θίγουν τους υπόλοιους δηλαδή εμάς.
    Έτσι δεν ακούγεται τίποτα από τα παράλογα και παράνομα του μνημονίου και επιδεινώνονται τα βάσανα της χώρας και των χωρικών.
    Έτσι εξηγείται και το μένος των πολιτών εναντίον ΟΛΩΝ των βουλευτών που συζητούν για απατεωνιές με απατεώνες.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 10/06/2011 17:28:45

      ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!

      ΠΠ

  21. ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ 10/06/2011 14:43:57

    Σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ
    μην ξυπνήσετε τον Σαμαρά και τους γύρο του. Αυτοι ή κοιμούνται
    ή αδιαφορούν ή κατασπαράσονται μεταξύ τους
    ενας παλιος ΝΔ και τωρα αγανακτισμένος με όλους και πρώτα με τον εαυτό μου

  22. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 10/06/2011 15:01:36

    ΠΠ, η ανάλυσή σου είναι διεισδυτικότατη. Περιμένεις από τους ξελιγωμένους ραγιάδες της αλήτ να αντιληφθούν τέτοια πράγματα. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το παραδάκι που θα τους κρατήσει στην εξουσία αλλά που σπρώχνει πλέον την Ελλαδα στον Καιάδα της χρεωκοπίας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Αργεάδης 10/06/2011 17:29:21

      να σαι καλα. ευχαριστω Νικο.
      διεδωσε !!!

      ΠΠ

  23. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 10/06/2011 15:09:48

    ΠΠ φίλε,δεν καταλαβαίνουν οι ταγοί μας από ξεμπροστιάσματα.
    Εμείς αρρωσταίνουμε,τρελλαινόμαστε,απογοητευόμαστε,ενώ αυτοί το μόνο που κάνουν είναι να κρατούν με λύσσα τις καρέκλες τους.
    Μην αγχώνεσαι,είσαι πολύτιμος.Σε χρειαζόμαστε ακμαιότατο,για να μας ανεβάζεις το ηθικό.
    Α,και κάτι άλλο.Μην περιμένεις από κανένα πολιτικό να σου πει την αλήθεια.
    Αν υπάρξει κάποιος,σίγουρα θα είναι εκτός βουλής,ή δεν θα έχει καμία μα απολύτως καμία αρμοδιότητα.
    Την αλήθεια τη μαθαίνουμε πολλές φορές από τους" γραφικούς"ή από τους τρελλούς του χωριού.
    Καλό Σαβ/κο σου εύχομαι και καλή συνέχεια στον αγώνα!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 10/06/2011 16:07:18

      Όσοι θεωρούν ότι ο ΠΠ έχει δίκιο ας αναρτήσουν το κείμενο και/ ή το σύνδεσμο στα μπλογκ τους. Να γίνει η αλήθεια χιονοστοιβάδα που θα ξυπνήσει και τον εκατοστό πίθηκο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 10/06/2011 17:30:11

      Καθενας μας απο τη σκοπια του ! Ολοι για Εναν και Ενας για Ολους.

      ΠΠ

  24. anideos avatar
    anideos 10/06/2011 16:27:32

    Ο Βοφγκανγκ Σοιμπλε ειπε στη γερμανικη βουλη πως η Ελλαδα χρειαζεται κι αλλη βοηθεια και η Γερμανια θα τη δωσει.
    Ουτε συναινεσεις ζητησε απο τον Σαμαρα, ουτε τον Καρατζαφερη δημαρχο στην Νυρεμβεργη, ουτε να γηνει η ΝΔ ΠΑΣΟΚ.
    Απλα τονησε πως η Ελλαδα θα πρεπει να παρει μετρα και να νοικοκηρεψει τα δημοσιονομικα της και να δωσει βαρος στην αναπτηξη, ωστε να βγει απο την κριση και τη συρηκνωση η οικονομια της.
    Και για τα μετρα που θα πρεπει παρει η Ελλας ουτε ψηθηρος δεν εχει ακουστει στη Γερμανια απο πολιτηκο, ενδειξεις δεν κανουν οι Γερμανοι για κατι που δεν γνωριζουν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anideos 10/06/2011 17:31:16

      ο Σοιμπλες ειναι ο μεγαλυτερος τουμπας !! ριχνει στ αυτια του δικου μας !!
      Μην ακους τπτ
      μονο τη φωνη της λογικης σου !

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 19:39:48

        Ο Σόιμπλε κατ' ευθείαν γονίδιο του Γ' Ράιχ και οπαδός της Αγίας Γερμανικής Αυτοκρατορίας περιμένει πως και πως να μας στριμώξει στη γωνία και να μας λιώσει.

        Έχει πετάξει τη μάσκα που φόραγε στην αρχή.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ anideos 10/06/2011 19:50:19

      @anideos: Παρακολουθείς τα της Γερμανίας; Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, γιατί εδώ (στην Ελλάδα εννοώ) μεταφέρονται όπως να 'ναι νομίζω .

  25. ΜΠ avatar
    ΜΠ 10/06/2011 17:08:34

    @ΠΠ: ερώτηση-παρακαλώ αν έχεις χρόνο απάντησε στην ερώτηση-απορία που πιστεύω την έχουμε όλοι μας:

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ τί ακριβώς περιμένει;
    Είναι τεχνική η καθυστέρηση;
    Υπάρχει κάποιο σημείο καμπής που θα οριοθέτησει την έναρξη δράσης της ΝΔ για πρόκληση εκλογών;;;

    Είναι τρεις οι ερωτήσεις τελικά, αλλά περιμένω και από εσένα ΠΠ αλλά και από τους υπόλοιπους τις γνώμες σας. Ευχαριστώ πολύ.

    ΜΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΜΠ 10/06/2011 17:35:04

      φιλε ΜΠ
      δεν ειμαι πολιτικος και δεν μπορω να σκεφτω ως πολιτικος ! συγγνωμη.
      μου αρκουν επισημες απαντησεις στις ερωτησεις μου ! ενα και εφοσν τις παρω ( ουμε ολοι μας )

      Αλλα το να μας περνουν για βοδια ... παει πολυ !! ο "φιλος" απο τον "ορκισμενο εχθρο" απεχουν ελαχιστα !! οι καιροι ειναι πονηροι και επικινδυνοι !

      Αν νομιζουν οτι θα πανε σε εκλογες με παλαιοκομματικη τακτικη και συνθηματα, θα εκπλαγουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ !! δε θα μας φτανουν τα συννεφα.. να πεσουν !


      ΠΠ

  26. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 17:13:39

    ο.ε.δ.

    ΠΠ

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 17:13:59

    Διαδωστε !

    ΠΠ

  28. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 17:18:42

    4 δοσεις πως πηραμε?? απο επιτυχημενες πρακτικες? χαχαχα

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !

    Δημιουργουν τεχνιτη Σχεση ! για αν χωσουν το νεο δανειο και κκαι αυτο θα κολλησει πανω στο παλιο.
    Δες τη Δανειακη... ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΚΤΑΜΙΕΥΩ subject to....

    Ουτε καν αυτο που λεει το ΔΝΤ περι ασφαλειας 12 μηνων....για να δωσει δοση ! ξαφνικα προεκυψαν αυτα !

    ΠΠ

  29. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 17:20:47

    με λιγα λογια η Δανειακη εχει ποσοτικα χαρακτηριστικα οπως το καθε δανειο ενω το καθε Μνημονιο - θεωρια = ποιοτικα.
    τα 2 ασχετα μεταξυ τους

    Αν στη Δανειακη σου ειχαν βαλει ορο πχ. πχ. ( ελλειμμα <=7% ) για εκταμιευση δοσης... θα πηγαινα πασο ! ειναι ενας ποσοτικος προσδιορισμος και ορος !
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !

    ΠΠ

  30. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 17:28:15

    Εγραψα πιο πανω στο φιλο μου τον Ψυχραιμια!! διαβασε !

    ΠΠ

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 17:38:03

      Α, ΟΚ δεν το είχα δει!

  31. ΜΠ avatar
    ΜΠ 10/06/2011 17:55:05

    @ΠΠ: ευχαριστώ για την απάντηση.
    Σε ο,τι με αφορά το έχω διασώσει μέσα από το προφίλ μου στο FB, και έχω πολλούς φίλους !! :)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΜΠ 10/06/2011 18:02:12

      να σαι καλα... εγω ευχαριστω.

      ΠΠ

  32. Ελεύθερος Άνθρωπος avatar
    Ελεύθερος Άνθρωπος 10/06/2011 18:52:33

    Προσπαθώ να σε καταλάβω ΠΠ. Αν εννοείς ο Σαμαράς ότι θα λύσει το πρόβλημα ή όχι (ή κάτι άλλο εν πάση περίπτωση). Εδώ άρθρο στο antinews λέει ότι το χρέος θα διπλασιαστεί στα 500+ δις. Δεν θα έπρεπε ο Σαμαράς να αρνηθεί το χρέος;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ελεύθερος Άνθρωπος 10/06/2011 19:23:34

      H μόνη ρεαλιστική λύση αυτή τη στιγμή είναι η άρνηση του χρέους.

      Τίποτε άλλο.

      Μονομερής διαγραφή.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ελεύθερος Άνθρωπος 10/06/2011 19:25:30

      Εχω γραψει πολλα αρθρα.
      Σε αυτο, εχω πολεμο με το αυονοητο. Αλλο Δανειο και συμβατικες υποχρεωσεις και ΑΛΛΟ Μνημονιο-,μετρα κλπ...
      Μολις ακουσα το ξεφτερι, να αναφερεται σε "επιτευξη στοχων" πχ, χωρις να τους κατονομαζει.
      μετρα για ποιο λογο? να βγω απ την κριση?? χαχαχαχαχαχαχ ΠΟΤΕ !! ουτε σε 100 χρονια.
      μετρα γιατι?? για να μου δωσουν τη δοση, αυτη και τις επομενες?? αχχαχαχα
      ΑΣΧΕΤΟ - το εξηγω !

      ακουμε παπαριες απο παντου.

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ελεύθερος Άνθρωπος 10/06/2011 19:26:57

      Το χρεος αυτο καθεαυτο ειναι αλλο θεμα απο μονο του!

      Δις ΙΖ ΠΟΡΤΑ !... ελατε οταν εχω

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 19:41:31

        Κοίτα, το ρολόι του χρέους μας αυτονομήθηκε πλέον.

        Είτε αποπληρώνουμε είτε δεν αποπληρώνουμε, είτε αυτοί δανείσουν 1 τρις αυτό θα γράφει εις το διηνεκές.

        Πως τη σταματάς αυτή την κατάσταση;

        ΑΝΑΤΙΝΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΙ' ΕΞΩ!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 10/06/2011 19:44:11

          Πλέον λύθηκε το φρένο και το τρένο αναπτύσσει ιλιγγιώδη ταχύτητα.

          Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ μια φορά - πραγματική ιστορία - μπήκε το τρένο μέσα στην πόλη χωρίς φρένα και την ισοπέδωσε.

          Χιλιάδες νεκροί.

          Έτσι είμαστε τώρα σε τρένο χωρίς φρένο κατ ευθείαν για την Αβυσσο.

          Black Abyss

          • m.s avatar
            m.s @ αλλενάκι 10/06/2011 20:20:58

            εδώ είναι που φωνάζεις
            ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ !!!!
            και σε γράφει η Ιστορία σαν το πρωθυπουργό που έστειλε αδιάβαστη την ΕΕ
            και τους πολίτες να φορέσουν προβιές και ρόπαλα.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 10/06/2011 19:49:58

          βρε αλλενακι,
          σχεδον 2 χρονια λεμε... οτι το 2014/15 το χρεος θα ειναι 550-600δις
          ξυπνησαν τωρα ολοι μαζι??? η πλατεια φταιει!! λειτουργει ως ξυπνητηρι !! αχαχαχαχα

          μακαρι 10 αρθρα να διαβαζονταν απ τον κοσμο στις πλατειες!! να ειχαν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θεμα να φωναξουν !!

          ΠΠ

  33. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 10/06/2011 19:19:15

    Αδελφέ,
    το αρθρο και οι παρατηρήσεις σου ειναι απίστευτα ευστοχες!
    Ειμαι σοβαρός επιχειρηματίας, συναλλασομαι με τις τραπεζες σε καθημερινη βαση και ομως δεν ειχα σκεφτεί τα αυτονοητα των αμοιβαίων υποχρεώσεων και δεσμεύσεωνπου απορρέουν απο μια δανειακη σύμβαση. Αν και εχω διαβάσει επιφανειακά την περιβοητη δανειακη συμβαση, δεν έχω καμια επιφυλαξη οτι ειναι ετσι οπως ακριβως τα λες!

    Ας ελπίσουμε να τα διαβάσουν κάποιοι απο την Ν.Δ. και να τα επικοινωνήσουν όπου χρειάζεται με πίστη και αποφασιστικότητα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Delta Lamda 10/06/2011 19:26:15

      σ ευχαριστω..

      ΠΠ

  34. Αίθρα avatar
    Αίθρα 10/06/2011 20:03:11

    Καρατζαφέρης δήμαρχος της Νυρεμβέργης! :) :) :)

  35. m.s avatar
    m.s 10/06/2011 20:30:56

    Αυτοί οι Τροϊκανοί έχουν πάρει χάπια με τις χούφτες.
    Έχουν γκουρλωθεί με αυτά που βλέπουν στην Ελλάντα.
    Κουτουλάνε τα ντουβάρια να δούν αν ονειρεύονται!!
    μετράνε τσολιαδάκια για να τους πάρει ο ύπνος.
    Δεν παιζόμαστε!!!!!
    ΥΣ έχεις και τον Κ ρέπα να σου λέει η προμετωπίδα του Πασοκ είναι η προστασία του πολίτη!!!!!!!!!
    χαχαχαχαχαχα
    προμετωπίδα σπασουάρ!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ m.s 10/06/2011 20:41:20

      xa xa xa xaaaaaa...

      ικανοί για το καλύτερο και για το χειρότερο
      Έλληνες με στάμπα... δεν μας πιάνεις πουθενά.!

      γερμανικός οίκος υποβάθμισε την Αμερική σε ΑΑ από ΑΑΑ+! τα πήρε στο κρανίο η Αγγέλα και έβαλε μπροστά τη μηχανή του Ράιχ...

      άλλος ένας πονηρός ασιάτης, η Dagong, έβγαλε ανακοίνωση ότι η Αμερική είναι πρό πτώχευσης

      στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται!

      ΕΔΩ ΑΝΑΦΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!

      ΚΑΙ ΓΑΙΑ ΠΥΡΙ ΜΙΧΘΗΤΩ!

  36. aenaon avatar
    aenaon 10/06/2011 22:26:12

    αγαπητε ΠΠ
    αναφερες οτι " Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μην μας δώσουν τη δόση ! Δεν προβλέπεται από τη Δανειακή Σύμβαση Ι !. Μπορούμε ΕΜΕΙΣ να καταγγείλουμε μονομερώς τη Σύμβαση και να απαιτήσουμε ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ! Η Δανειακή δεν έχει performance clause. Δηλαδή ΔΕΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΡΟ/ΟΡΟΥΣ/ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗς ΔΟΣΕΩΣ !!!

    ΠΟΥΘΕΝΑ. Οι Δανειστές έχουν υποχρέωση να καταβάλλουν τις Δόσεις και ο Δανειζόμενος έχει υποχρέωση να πληρώνει τόκους και κεφάλαιο σε καθορισμένο χρόνο και με καθορισμένο τρόπο και σε καθορισμένους λογαριασμούς.

    Τι σχέση έχουν οι μισθοί οι συντάξεις το ΦΠΑ και η φορολογία με την εκταμίευση της δόσης και την πληρωμή του τοκοχρεολυσίου;;; ΚΑΜΙΑ !!!


    στις πρωτες σελιδες της δανειακης συμβασης αναφερεται επι λεξη :
    Η διαθεσιμότητα του πρώτου Δανείου εξαρτάται από την υπογραφή του Μνημονίου Συνεννόησης και την έναρξη ισχύος της παρούσας Σύμβασης.
    (8)
    Η διαθεσιμότητα των Δανείων που έπονται του πρώτου εξαρτάται από τη θετική απόφαση των Κρατών Μελών της Ευρωζώνης (εκτός της Ελλάδας) μετά από διαβούλευση με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (εφεξής «ΕΚΤ»), με βάση τα πορίσματα της επαλήθευσης από την Επιτροπή ότι η εφαρμογή της οικονομικής πολιτικής του Δανειολήπτη συμφωνεί με το πρόγραμμα προσαρμογής ή όποιους άλλους όρους προβλέπονται στην απόφαση του Συμβουλίου δυνάμει των Άρθρων 126 (9) και 136 της ΣΛΕΕ και του Μνημονίου Συνεννόησης

    αρα λοιπον 1) κανεις δεν εγγυαται οτι θα πληρωθουν οι δοσεις
    2)το μνημονιο ειναι αρρηκτα δεμενο με τη δανειακη συμβαση,η οποια αναφερει οτι αν δεν εφαρμοστει το μνημονιο ή δε δωθει συναινεση απο τους δανειστες δοσεις ΔΕΝ προβλεπονται.
    και 3) οποιος πολιτικος επιμενει στην αναθεωρηση ή επαναδιαπραγματευση του μνημονιου μόνο χωρις να αναφερεται στη δανειακη συμβαση(η οποια εμπεριεχει το μνημονιο) ειναι ασχετος ή αφελης

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ aenaon 10/06/2011 22:49:09

      Καλησπερα aenaon
      θα συμφωνησω απολυτα με το 3).
      οσον αφορα στα 1)2), πληρωνουμε τοκους χωρις να εχει εφαρμοστει το Μνημονιο? εχουμε παρει 4 δοσεις. 50Δις +
      Μας εδωσαν Δανειο, με Μνημονικα μετρα τα οποια ειναι αντιθετα σε καθε πιθανοτητα εξοδου απο την υφεση?? 1 χρονος περασε !

      Σε ποιους Μνημονιακους ορους αποτυχαμε και δεν μας εκταμιευουν την 5η δοση? Ενω πετυχαμε σε πολλους ή ολους για να παρουμε τις 4 δοσεις?

      Προσωπικα θα το ψαξω στο αγγλικο κειμενο και θα επανελθω.

      Θυμιζω οτι τα 110 εχουν δωθει για αποπληρωμη παλαιων ομολογων και τοκων και οχι για τρεχοντα εξοδα της κυβερνησης ΚΑΙ δεν περνουν τα συνορα της χωρας !

      Πως βαζουν πωληση/εγγυηση εσοδου ακινητης περιουσιας ως προαπαιτουμενο ΤΩΡΑ ?

      ΠΠ

  37. aenaon avatar
    aenaon 10/06/2011 22:34:15

    και για την ιστορικη μνημη :

    Οι σημερινές δανειακές ανάγκες, τα σημερινά αδιέξοδα της υπερχρέωσης, έχουν την καταγωγή τους στις ρυθμίσεις των προπολεμικών χρεών της χώρας που έγιναν στη δεκαετία του 1960 από τις κυβερνήσεις της ΕΡΕ και της Ένωσης Κέντρου. Την άποψη περί διαγραφής των προπολεμικών χρεών είχαν υιοθετήσει την εποχή εκείνη και μια σειρά σεβαστοί καθηγητές της οικονομίας, όπως ο μετέπειτα ακαδημαϊκός Άγγελος Αγγελόπουλος, ο διατελέσας διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος Ξενοφών Ζολώτας, ο καθηγητής Δημήτριος Καλιτσουνάκης, κ. ά. Το θεωρούσαν – εκτός όλων των άλλων – και ως έναν ελάχιστο φόρο τιμής από τους συμμάχους προς την Ελλάδα που υπέστη ανυπολόγιστες καταστροφές κατά την διάρκεια του πολέμου.

    Φυσικά οι Βρετανοί και οι Αμερικάνοι κάθε άλλο παρά ήταν διατεθειμένοι να ξεχάσουν τα προπολεμικά χρέη της Ελλάδας. Αντίθετα θέλησαν να τα χρησιμοποιήσουν για να την μετατρέψουν ουσιαστικά σε αποικία τους. Εν τη μεγαθυμία τους, αντί για διαγραφή, πρότειναν αναδιαπραγμάτευση και ρύθμιση των προπολεμικών χρεών. Έτσι ξεκίνησε ένας οργανωμένος διεθνής διασυρμός της χώρας από τους πιστωτές της προκειμένου να εξασφαλίσουν, μέσα από την αναδιαπραγμάτευση του προπολεμικού χρέους, όσο το δυνατόν μεγαλύτερα οφέλη. Ο διασυρμός αυτός διάρκεσε σχεδόν δυο δεκαετίες με αποτέλεσμα μια αποικιοκρατική ρύθμιση των προπολεμικών χρεών.

    Την τελική αυτή ρύθμιση επέτυχε – ποιος άλλος; – ο κ. Μητσοτάκης ως υπουργός οικονομικών της κυβέρνησης του Γεωργίου Παπανδρέου τον Ιούλιο του 1964. Ο Μητσοτάκης προχώρησε σε τέτοια ρύθμιση χρεών που μπροστά της ωχριούσε ακόμη και η παλιότερη της ΕΡΕ. «Η ονομαστική αξία των χορηγηθεισών νέων ομολόγων εις τους κομιστάς προπολεμικών εσωτερικών δανείων διαπλασιάζεται, ο τόκος αυξάνεται και θεσπίζεται λαχείον. Εν συγκρίσει προς την ρύθμισην υπό της κυβερνήσεως της ΕΡΕ, δίνονται ήδη 160% επί πλέον», θριαμβολογούσε τότε η φιλική προς τον Μητσοτάκη Ελευθερία (16/7/1964). Ο διακανονισμός αποπληρωμής αυτής της λεόντειας σύμβασης προβλεπόταν να γίνει εντός 42 έως 45 ετών. Ο κ. Μητσοτάκης, δηλαδή, το 1964 υποθήκευσε τη χώρα έως το 2006 και 2009!

    Με αυτόν τον τρόπο η Ελλάδα αναγνώριζε και όφειλε να αποπληρώσει προπολεμικά δάνεια από το 1881 σε τουλάχιστον διπλάσια από την τρέχουσα αξία τους. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι είχαν μεσολαβήσει δυο επίσημες πτωχεύσεις της χώρας (το 1893 και το 1932) και δυο παγκόσμιοι πόλεμοι που την είχαν κυριολεκτικά ισοπεδώσει. Το ύψος αυτών των υποχρεώσεων αντιστοιχεί σε σημερινές τιμές γύρω στα 100 δις ευρώ! Δηλαδή σχεδόν το 1/3 του σημερινού δημόσιου χρέους.

    Αυτές αποτέλεσαν τη βάση της δυναμικής του σημερινού χρέους που είναι πλέον αδύνατο να αποπληρωθεί. Ο γνωστός ιστορικός της περιόδου, Ζωρζ Μεϊνό, παρατηρούσε ότι ο «εξαναγκασμός της χώρας ν’ αναλάβη την εξυπηρέτηση του δημοσίου της χρέους, υποχρέωση με αμφίβολη ηθική βασιμότητα», αποκτά εκ των πραγμάτων «δυσάρεστο χαρακτήρα για την οικονομική κατάσταση μιας χώρας από την στιγμή που η κυβέρνησή της είναι υποχρεωμένη να συνάπτη νέα χρέη για να εξασφαλίση την υπηρεσία των παλαιών.» Κι αυτά γράφονταν το 1964.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ aenaon 11/06/2011 00:23:36

      Kαζάκης στο Σύνταγμα:

      Η Ελλάδα είναι το καναρίνι στο ορυχείο που πεθαίνει πρώτο και η σιγή του ειδοποιεί τους μεταλλωρύχους ότι σώνεται σιγά σιγά ο αέρας στη σήραγγα (ντόμινο).

      Η ιστορία της Ελλάδας από συστάσεως του κράτους μας είναι μια ιστορία χρέους και πολέμων εξ αιτίας του χρέους.

      Το 1964 ξεχρεώσαμε το χρέος του 1898.

      Το καθεστώς Μεταξά αρνήθηκε να πληρώσει το χρέος εις βάρος ενός λαού που πενόταν, δικαιώθηκε από το Διεθνές Δικαστήριο και χρησίμευσε ως πρότυπο για τη μονομερή διαγραφή του χρέους της Αργεντινής.

      Το Μνημόνιο του 2010 επεβλήθη για να αποπληρωθεί το δανειακό ομόλογο του 1984-1987.

  38. aenaon avatar
    aenaon 10/06/2011 23:00:04

    καλησπερα ΠΠ
    εχουμε αποτυχει σε ολους τους μνημονιακους ορους.
    στο καταστατικο του ΔΝΤ αναφερεται οτι δεν προβλεπεται η εκταμιευση μιας δοσης αν δεν εγγυαται η χρηματοδοτηση μιας δανειοληπτριας χωρας απο αλλους πορους πλην δανεισμου για 12 μηνες.
    οι του ΔΝΤ (οπως και οι ευρωπαιοι εταιροι) γνωριζουν πολυ καλα οτι η Ελλαδα δεν μπορει να εξασφαλισει απροσκοπτη χρηματοδοτηση ,πλην νεου δανεισμου, για τους επομενους 12 μηνες.
    γι ΄αυτο και οι του ΔΝΤ ειναι υποχρεωμενοι να εφαρμοσουν το καταστατικο τους και δεν εκταμιευουν τη δοση ενω οι ευρωπαιοι εταιροι, οι οποιοι δε δεσμευονται απο παρομοια ρητρα,το συζητουν για νεο δανεισμο.
    το ΔΝΤ μπλοκαρει τη δοση λοιπον οχι οι ευρωπαιοι(και αυτο λογω του καταστατικου του , το οποιο εφαρμοζεται σε ολες τις χωρες κατα γραμμα)

    και τελος οσον αφορα στο Πως βαζουν πωληση/εγγυηση εσοδου ακινητης περιουσιας ως προαπαιτουμενο ΤΩΡΑ ? η απαντηση ειναι οτι εφαρμοζουν κατα γραμμα οτι εχουν κανει σε ολες τις χωρες απο τις οποιες εχει περασει το ΔΝΤ ως σημερα : ενω ξερει οτι δεν προκειται να αποπληρωθουν τα δανεια που παρεχει αποσπα απο τις κυβερνησεις(και παντα με πολιτικη συναινεση) ενυποθηκες εγγυησεις, τιτλοποιει και πουλα, και κατοπιν ερχεται και η επισημη χρεωκοπια(και νεα δανεια).το γνωστο φαινομενο του perpetual debt(αεναο χρεος)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ aenaon 11/06/2011 10:13:42

      καλημετα aenaon,
      εχεις δικιο!
      γνωστο το καταστατικο ΔΝΤ.
      Μενει να δουμε το Αίτημα Χρηματοδότησης, τα αιτιολογικα της 5 ης δοσης.
      Εφοσον το Μνημονιο δεν εχει δουλεψει και ως συνταγη ειναι αποτυχημενο τσαμπα μιλαμε.
      (α) κάθε Δάνειο αποτελεί μία χωρίς εξασφάλιση, άμεση, ανεπιφύλακτη, μη εξαρτημένη και γενική υποχρέωση του Δανειολήπτη....

      ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
      (β) ο Δανειολήπτης ή οι φορείς του αθετούν κατά την εκτέλεση οποιαδήποτε υποχρέωση δυνάμει της παρούσας Σύμβασης (συμπεριλαμβανομένης της υποχρέωσης που ορίζεται στο Άρθρο 1(3) για τη θέση σε εφαρμογή των Δανείων σύμφωνα με τους όρους του Μνημονίου Συνεννόησης και εξαιρουμένων όλων των άλλων υποχρεώσεων δυνάμει του Μνημονίου Συνεννόησης), και η εν λόγω αθέτηση υποχρεώσεων συνεχίζεται για χρονικό διάστημα -----ενός μηνός αφότου έχει επιδοθεί σχετική έγγραφη ειδοποίηση στο Δανειολήπτη από τους Δανειστές,
      ( μας εχει δωθει εγγραφη ειδοποιηση ?? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ )

      ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ?
      5.
      Προκειμένου να διασφαλισθεί η νομιμότητα, η εγκυρότητα ή εκτελεστότητα της Σύμβασης και του Μνημονίου Συνεννόησης, δεν είναι απαραίτητο αυτά να κατατεθούν, καταχωρηθούν ή εγγραφούν σε οποιαδήποτε δικαστική ή άλλη αρχή στην Ελληνική Δημοκρατία.
      ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΥΤΟ !
      11.
      Ούτε ο Δανειολήπτης ούτε τα περιουσιακά του στοιχεία έχουν ασυλία λόγω εθνικής κυριαρχίας ή διαφορετικά λόγω της δικαιοδοσίας, κατάσχεσης – συντηρητικής ή αναγκαστικής - ή αναγκαστικής εκτέλεσης σε σχέση με οποιαδήποτε ενέργεια ή διαδικασία σχετικά με τη Σύμβαση.



      Να σε ρωτησω, εφοσον εχουν μπει σε μηχανισμο Ιρλνδια και Ποτρογαλια, δεν ειναι υποχρεωμενες να καταβαλλουν δοσεις !! Αυτες απο που θα τις παρουμε ?

      Οσον αφορα στην "ακυρωση" του Ζαππειου ΙΙ με διαπιστωσεις τι εχεις να σχολιασεις?

      ΤΕΛΙΚΑ, πετυχες να ξαναδιαβασουμε τη Δανειακη, και να αποδειξουμε οτι δεν εχει καμια λογικη ( αποψη μου ) , οταν δανειζεσαι για αποπληρωμη παλαιων ληξηπροθεσμων ωφειλων, και αποδεχεσαι να σου θετουν ως ορο, την εξισωση φορολογιας στα καυσιμα πχ.

      ΕΑΝ το καθε δανειο ειχε και ενα μνημονιο, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΑΝΕΙΑ !
      ΠΟΙΟΣ θα επαιρνε στεγαστικο, υπογραφοντας Μνημονιο ( θα παω δε θα παω διακοπες, θα αγορασω φρεντο ή ελληνικο? ποσο θα μιλαω στο τηλεφωνο.. )
      χαχαχαχαααααααααααααααααα

      ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ !... σ ευχαριστω και παλι !!

      ΠΠ

  39. aenaon avatar
    aenaon 10/06/2011 23:16:19

    α και τελος στην ερωτηση γιατι πηραμε 4 δοσεις
    1 χρονο ηταν εγγυημενη η χρηματοδοτηση της ελλαδας λογω των 4 δοσεων του δανειου(μαιος 2010-μαιος 2011). απο τον ιουλιο και μετα που ληγουν τα ομολογα προκυπτει μια διαφορα της ταξης των 40 δις για εξυπηρετηση δανεισμου χρεων τα οποια η Ελλαδα δεν μπορει με κανενα τροπο να εξασφαλισει(πλην νεου δανεισμου) για να πληρωσει τα ομολογα.
    αρα το ΔΝΤ τον ιουλιο ειναι υποχρεωμενο να μην εκταμιευσει την 5η δοση

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ aenaon 11/06/2011 11:14:40

      "Η «Σύμβαση Δανειακής Διευκόλυνσης» (στο εξής «Σύμβαση») μεταξύ της Ελλάδας και των δανειστών της περιλαμβάνει συγκεκριμένες διατάξεις, οι οποίες πάσχουν από.....
      απόλυτη ακυρότητα, κατά το Ενωσιακό Ευρωπαϊκό Δίκαιο, και δημιουργούν πολιτικές παρενέργειες ως προς την ουσία τους.Αρχικώς, παρατηρείται ότι στο «Προοίμιο» της Σύμβασης (βλ. άρθρο 6) έχει τεθεί ο όρος συνάρτησής της με το «Μνημόνιο Συνεννόησης» (στο εξής «Μνημόνιο»), το οποίο «μπορεί κατά διαστήματα να τροποποιηθεί / ή και να συμπληρωθεί» – όπως επιχειρείται προσφάτως............

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ aenaon 11/06/2011 11:47:22

      “Η «Σύμβαση Δανειακής Διευκόλυνσης» (στο εξής «Σύμβαση») μεταξύ της Ελλάδας και των δανειστών της περιλαμβάνει συγκεκριμένες διατάξεις, οι οποίες πάσχουν από…..
      ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΥΡΟΤΗΤΑ, κατά το Ενωσιακό Ευρωπαϊκό Δίκαιο, και δημιουργούν πολιτικές παρενέργειες ως προς την ουσία τους.Αρχικώς, παρατηρείται ότι στο «Προοίμιο» της Σύμβασης (βλ. άρθρο 6) έχει τεθεί ο όρος συνάρτησής της με το «Μνημόνιο Συνεννόησης» (στο εξής «Μνημόνιο»), το οποίο «μπορεί κατά διαστήματα να τροποποιηθεί / ή και να συμπληρωθεί» – όπως επιχειρείται προσφάτως.

      Το Νεο Μνημονιο ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΕΣΑ !!!!.. και το γνωριζουν!

      Παρακάτω......

      ..........και για τον λόγο ότι έρχονται σε αντίθεση με την αρχή της δοτής αρμοδιότητας (άρθρα 4 παρ.1 και 5 της Συνθήκης της Λισσαβώνας -Ευρωπαικό Σύνταγμα, σε συνδυασμό με τα άρθρα 2-6 της Συνθήκης της Λισσαβώνας για την λειτουργία της ΕΕ, σύμφωνα με τα οποία η άσκηση της εισοδηματικής κοινωνικής και φορολογικής και Ασφαλιστικής πολιτικής (στις οποίες αναφέρονται τα Μνημόνια) ανήκει στην ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΩΝ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ – ΜΕΛΩΝ της Ευρωπαικής Ένωσης (ΕΕ) !!!!!!!!!!

      .....Ευρωπαικής Ένωσης (ΕΕ) η οποία (ΕΕ) μπορεί (στα πλαίσια των άρθρων 126 παρ.9 και 136 της Συνθήκης της Λισσαβώνας) να πάρει αποφάσεις που καθορίζουν μόνο τους γενικούς μακροοικονομικούς στόχους των κρατών-μελών που βρίσκονται σε επιτήρηση λόγω υπερβολικών ελλειμμάτων (Επ2., σελ. 36-37 των Επικαίρων).

      - Συνεπώς, η ψήφιση των διατάξεων του πρώτου Μνημονίου (ν.3845/2010) και της Δανειακής Σύμβασης της 08-05-2010, αλλά και η υπογραφή από τον υπουργό οικονομικών των διατάξεων του δευτέρου Μνημονίου (της 06-08-2010), συνιστούν κατάχρησης πληρεξουσιότητας αυτών (ΠΚ 151), δεδομένου ότι οι διατάξεις των, αντίκειται στα άρθρα 4 παρ.1 και 2-6 της Συνθήκης της Λισσαβώνας.

      ΠΠ

  40. aenaon avatar
    aenaon 11/06/2011 23:40:25

    αγαπητε ΠΠ,
    προσπαθεις να καταννοησεις το μνημονιο θεωρωντας οτι αποτελει προσπαθεια τιθασευσης των χρεων και λυσης του δανειακου προβληματος της Ελλαδας.Το θεμα ειναι οτι τα μνημονια ανα τον κοσμο οπου πηγαινε το ΔΝΤ αποτελουν μηχανισμο ελεγχομενης χρεωκοπιας,αφαιμαξης οσων περιουσιακων στοιχειων της χωρας και καταθεσεων των κατοικων της προλαβαινουν και μετα χρεωκοπια.
    ειναι γνωστοι οι λογοι για τους οποιους το μνημονιο ειναι αντισυνταγματικο και εγκληματικο κατα της ανθρωποτητας θα προσεθετα εγω.
    και βεβαιως η δανειακη συμβαση(το μεγαλο αγκαθι της ιστοριας)δεν εχει ακομη επικυρωθει απο τη βουλη, αν και βρισκεται στη βουλη εδω και 1 χρονο, ουτε και προκειται να ψηφιστει βεβαια.το θεμα ειναι οτι ο σαμαρας,αν και μου ειναι συμπαθης ως πολιτικος,δεν εχει πει 1 χρονο τωρα κουβεντα για τη δανειακη συμβαση και επικεντρωνεται στο μνημονιο.Μεχρι στιγμης, καμια χωρα στον κοσμο απο το 1800 δεν εχει υπογραψει τετοια εγκληματικη συμφωνια για τους πολιτες της ουτε ποτε εχει απωλεσει οικιοθελως την εθνικη ανεξαρτησια της. Συμπερασμα :ο εθνικα υπερηφανος και ευπατριδης Σαμαρας, αν δεν αποκηρυξει τη δανειακη συμβαση και επιμεινει να ασχολειται με το μνημονιο, οσα αναπτυξιακα μετρα και αν προτεινει, δε θα διαφερει στην ουσια απο τους εθνικους μειοδοτες που ανεχομαστε 1,5 χρονο τωρα.και αυτο ειναι το δραμα της πατριδας μας,τα κομματα εξουσιας αλλα και ολα τα κομματα της βουλης σφυριζουν αδιαφορα για τη δανειακη συμβαση.
    ελπιζω οι θεοι της ελλαδας να μας λυπηθουν, γιατι οι πολιτικοι μας δε μας λυπουνται καθολου

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ aenaon 12/06/2011 09:20:55

      aenae φιλε καλημερα
      ο σκοπος επετευχθη !!! αν δεν εκανες τη σημειωση.... θα την εκανα εγω !
      εχω αποστειλει ( την ιδια μερα ) τη συνεχεια αυτου του αρθρου προς δημοσιευση ! τη μιση ( Μνημονιο-Δανειακη )..... χαχααα
      Εμεις δεν εχουμε χασει τη λογικη μας. Οποιος δεν λυσει/καταγγειλει την Δανειακη συμβαησ ειναι προδοτης της πατριδας. Τελος !

      Εχω μελετησει τα παντα, διοτι βρωμουσε το "επειγον" του θεματος !τότε...

      Σ ευχαριστω και καλη μερα

      ΠΠ