#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/02/2011 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόικα κατάργησε την κυβέρνηση, αλλά ευτυχώς δεν πουλάει και την …Ακρόπολη

Μετά τις σημερινές εξελίξεις μόνο να διαλέξει το δρόμο που θα φύγει μπορεί η κυβέρνηση



To θράσος δε έχει όρια και κάποιοι πρέπει να σηκώσουν το κεφάλι ενάντια σ’ αυτούς τους απίθανους υπαλλήλους που εμφανίζονται ως εκπρόσωποι της Τρόικας και λένε ότι τους κατέβει το κεφάλι.

Μπορεί ο Ελληνας να αντέχει Μνημόνια, μέτρα, εντολές, περικοπές και ότι άλλο του μαυρίζει τη ζωή αλλά προσβολές δεν αντέχει. Και μπορεί να χρωστάμε και της Μιχαλούς, αλλά ως εδώ και μη παρέκει.

Ανερυθρίαστα, χωρίς ίχνος συμπάθειας για έναν λαό που περνά τα πάνδεινα και με νοοτροπία και στυλ Χούντας, o ανθύπατος Ντερούζ και η παρέα του απέδειξαν σήμερα στην συνέντευξή τους γιατί αυτοί κάνουν κουμάντο σ’ αυτή τη χώρα κι όχι ο κ. Παπανδρέου και η παρέα του. Κι αν ο κόσμος ψήφισε πριν 1,5 χρόνο το ΠΑΣΟΚ τώρα να γνωρίζει ότι πρωθυπουργός είναι κάποιος Ντερούζ που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα στην πατρίδα του αλλά εδώ συμπεριφέρεται όπως ο δικτάτορας Παπαδόπουλος όταν ανακοίνωνε ότι η Ελλάδα μπαίνει στο γύψο.

Τι μας είπαν αυτοί οι εκπρόσωποι των ξένων που θέλουν να βάλουν χέρι σε μια ανεξάρτητη χώρα, βοηθούμενοι από την κυβέρνηση των ανδρεικέλων; Απο μια κυβέρνηση που οι ίδιοι κατάργησαν σήμερα;

Στην ερώτηση αν μας ζήτησαν να τα πουλήσουμε όλα σ’ αυτή τη χώρα απάντησαν ότι… εξαιρούνται τα αρχαία Μνημεία. Μας έκαναν τη χάρη δηλαδή να μας αφήσουν την Ακρόπολη, τη Βεργίνα, την Κνωσό και όλα τα επιτεύγματα των αρχαίων προγόνων μας. Αυτοί, για τους οποίους ταιριάζει η γνωστή φράση «όταν αυτοί έτρωγαν βελανίδια εμείς χτίζαμε Παρθενώνες», ήρθαν να μας πουν ότι σ’ αυτή τη χώρα ότι όλα είναι για πούλημα εκτός από τα αρχαία μας. Να πουλήσουμε δηλαδή τις επιχειρήσεις του δημοσίου, τα κρατικά ακίνητα, τα νησιά μας και ότι κινείται και πετάει για να ξεχρεώσουμε; Πιστεύει ότι μπορεί να πουλήσουμε και την αξιοπρέπειά μας; Και η κυβέρνηση πώς τους αφήνει να ντροπιάζουν έναν ολόκληρο λαό;

Ιδιαίτερα επικριτικοί και ειρωνικοί εμφανίστηκαν όταν μιλούσαν για τους ανθρώπους που βγαίνουν στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν. Αν και οι ίδιοι όπως είπαν, δεν βλέπουν και μεγάλες ... κινητοποιήσεις, εμφανίστηκαν με ύφος μπλαζέ όταν μιλούσαν για τους πολίτες που ζητούν καλύτερη ζωή. Οι κύριοι που πληρώνονται για να επιβάλουν λιτότητες, τα βάζουν με τους ανθρώπους που ζητάνε ένα κουλούρι για να ζήσουν;

Είναι μεγάλη η ντροπή, για την κυβέρνηση, την ανύπαρκτη αυτή κυβέρνηση που μπροστά στην τρόικα είναι κορασίδα και μπροστά στους συνταξιούχους τους αγρότες και τους άλλους Ελληνες βάζει τα ΜΑΤ.

Ας μας εξηγήσει ο κ. Παπανδρέου, ο κ. Παπακωνσταντίνου και η παρέα του που το πάνε τέλος πάντων. Αν θέλουν να κάνουν εκλογές και να φύγουν από τη χώρα ας μας το πουν να τους απαλλάξουμε προτού καταστρέψουν τη χώρα και κυρίως προτού την εξευτελίσουν ολοκληρωτικά.

Από την άλλη, αφού διέλυσαν τα πάντα και συμφώνησαν να πάνε σε νέο Μνημόνιο με ακόμη χειρότερους όρους, εμφανίζονται τώρα να ζητούν συναίνεση, δηλαδή συνενόχους, επισείοντας τον κίνδυνο της γενικής χρεοκοπίας. Μα αν είναι να έρχονται οι κάθε Ντερούζ και να μας φέρονται με τέτοιο σκαιό τρόπο, καλύτερα να χρεοκοπήσουμε.

Εστειλε επιστολές ο κ. Παπακωνσταντίνου στους αρχηγούς των κομμάτων και τους προσκαλεί να συζητήσουν για την οικονομία. Να συζητήσουν γιατί; Για αποφάσεις που έχουν ληφθεί εδώ και πολύ καιρό; Για συμφωνίες που έχουν κλειστεί πίσω από την πλάτη του ελληνικού λαού; Κομπάρσους στο θέατρο σκιών ψάχνει ο κ. Παπανδρέου; Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Αν θέλει η κυβέρνηση να πέσει στον γκρεμό να πέσει μόνη της, ας μη ζητά να πάρει κι άλλους μαζί της στο χορό του Ζαλόγγου. Την πολιτική αστοχία ο κόσμος μπορεί να την αντέξει. Την πολιτική συνενοχή στο έγκλημα ποτέ.

Και κάτι τελευταίο που μας έκανε εντύπωση. Ζητούν οι τροικάνοι αποκρατικοποιήσεις και πωλήσεις ακινήτων ύψους 50 δις ευρώ. Μα πριν από ένα χρόνο όταν ο Αντ. Σαμαράς παρουσίαζε το πρόγραμμά του από το Ζάππειο, δεν είχε μιλήσει ακριβώς για 50 δις από αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας; Γιατί τότε τον χλεύασαν και τώρα μιλούν για τα ίδια χρήματα;

Αλλά το είπαμε και προηγουμένως: Άλλο πρόταση Αξιοποίησης της Δημόσιας Περιουσίας και άλλο Ετυμηγορία Εκποίησης της Πατρίδας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 11/02/2011 22:03:46

    Αλλο πράκτωρ κι άλλο εισπράκτωρ !!!

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 11/02/2011 22:05:53

    ε,τι αξιοποιηση τι εκποιηση.ποιος θα το προσεξει σου λεει ο γιωργακης.εδω τοσα και τοσα ειπα,εδω θα κολλησω.και θα την πω και στο σαμαρα ,εσυ τα ειπες.

  3. manos avatar
    manos 11/02/2011 22:15:16

    Μπορούμε όμως να πουλήσουμε το νεοκλασσικό με τους λαθρομετανάστες μαζί.
    Με ένα υπνοδωμάτιο παίρνετε δώρο τρείς μαυριδερούς τύπους.
    Πω πω, μήπως ακούγομαι ρατσιστής?
    Για να σοβαρευτώ, τι ξεφτίλα είναι αυτή που ζούμε?
    Πριν κάποια χρόνια λέγαμε χαριτολογώντας, σε τι καιρούς θα ζήσουν τα εγγόνια μας.
    Και τώρα φτάσαμε στο 2011, και θα πρέπει να αμφιβάλουμε κατά πόσον θα δούμε καν εγγόνια.

  4. tiramola avatar
    tiramola 11/02/2011 22:17:21

    Πρακτικά, τι σημαίνει αξιοποίηση?

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 11/02/2011 22:24:33

      50 δις από αξιοποίηση, 50 και από εκποίηση.
      Ψηφίζω αξιοποποίηση αν μου εξηγήσει κάποιος τη διαφορά.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ tiramola 11/02/2011 22:46:00

        Έχεις ένα ακίνητο που αξίζει 100 ευρώ. Με την κρίση η τιμή του έχει πέσει στα 85. Χρωστάς 400 Ευρώ.

        Έρχομαι και σου λέω "πούλα το μου, 60 ευρώ" και το σκέφτεσαι...= εκποίηση

        Έρχομαι και σου λέω "ενοικίασέ το μου για 35 χρόνια για 2,5 ευρώ τον χρόνο με αναπροσαρμογή ενοικίου ανά χρόνο" = αξιοποίηση.

        Αν πάρεις την κουρτίνα 1, δεν έχεις ιδέα από οικονομικά.

        Εκτός αν πουλήσεις το ακίνητο από 85 ευρώ, τουλάχιστον πάνω από 120 Ευρώ. Τότε πούλα. Τους έχεις κοροϊδέψει.

        Τί πιστεύεις ότι ισχύει στην περίπτωσή μας;

        • tiramola avatar
          tiramola @ ierofantis 11/02/2011 22:53:21

          Ότι είσαστε πουθενατζήδες

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 11/02/2011 22:58:19

            σσσ... μιλάει το Πασόκ

          • tiramola avatar
            tiramola @ archaeopteryx 11/02/2011 23:00:36

            Ε αφού δεν πληρώνεις, τι να κάνει και η ηγεσία...
            Πουλάει και νοικιάζει, απλό είναι...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 11/02/2011 23:31:06

            α ρε κακομοίρη, να ξερες τι έλεγες επι Μητσοτάκη...

          • tiramola avatar
            tiramola @ tiramola 11/02/2011 23:46:38

            Δεν είχα την δική σου ικανότητα να βλέπω δυό δεκαετίες μπροστά ο κακομοίρης...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ tiramola 11/02/2011 23:03:14

            Καλά, πήγαινε τώρα στον Παπακωνσταντίνου να του φτιάξεις κανά αφέψημα για τον λαιμάκο του, γιατί τον ζόρισε σήμερα ο Ολλανδός και άσε εμάς...

        • S.T. avatar
          S.T. @ ierofantis 11/02/2011 23:46:14

          ότι όλα έχουν γίνει σωστά, αλλά από την ανάποδη: αυτογκόλ!

      • vel avatar
        vel @ tiramola 12/02/2011 00:28:08

        σαν δεν ντρέπεσαι λέω γώ...

        • vel avatar
          vel @ vel 12/02/2011 00:29:52

          tiramola έχετε κάνει τα λόγια και τις πράξεις σας απο το τέντωμα -ξεντέντωμα..

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/02/2011 22:17:40

    Κανένας δεν πρέπει να ανταποκριθεί στην πρόταση του κυρίου Παπακωνσταντίνου και να καταστεί συνένοχος.
    Να πουλήσουμε τι και γιατί; Για να καλύψουμε τα ελλείμματα που δημιούργησαν οι μίζες της ΜΑΝ των υποβρυχίων ή της SIEMENS;
    Ας τολμήσει ένας μόνο ένας από τους τριακόσιους να ζητήσει πόθεν και έσχες για τα 300 δις που είναι καταθέσεις εδώ και τα 600 της Ελβετίας.
    Αλλά πάνω από όλα αυτά τα "εσωτερικά πολιτικά μας" ποιος είναι ο κύριος Ντεροθζ; Ποιος τον ψήφισε; Ποιος παραχώρησε κυριαρχικά δικαιώματα στον κύριο αυτό να μας υπαγορεύει προϋπολογισμούς και να καθορίζει τις ζωές των πολιτών; Ποιος του έδωσε το δικαίωμα να μας πει θα πουλήσουμε; μας κάνει την χάρη να μας αφήσει τα αρχαία μνημεία; Η δημόσια περιουσία και τα ...ακίνητα είναι αποτέλεσμα αίματος και ιδρώτα γενιών. Αναγνωρίζω ότι ως λαός έχουμε μια και μόνη ευθύνη: στον ποιο στέλνουμε να μιλήσει με τα Ντερούζ αλλά μέχρι εδώ, η ιστορία της χώρας δεν είναι οι συνομιλητές των φούφουτων ούτε οι Ελληνες φορούν ..ρουζ κύριε Ντερούζ.
    Εχουμε πολλάκις αποδείξει ότι ξέρουμε να ματώνουμε γιατί όπως έλεγε κάποτε ένας ξυπόλητος αγράμματος κατά Πάγκαλο οι πέτρες τούτες δεν είναι για πούλημα.
    Είναι ο λόγος για τον οποίο κάποιοι πέθαναν.

    ΥΓ

    αλλά τι να περιμένουμε σε τελική ανάλυση, από κάποιους που σκέφτονταν να τιτλοποιήσουν τα έσοδα της Ακρόπολης για swap και λογιστικές εγγραφές

  6. noldor avatar
    noldor 11/02/2011 22:28:59

    Εγώ πάντως προτείνω να τα εκποίσουμε να ξεπληρώσουμε ότι μπορούμε και στην συνέχεια να τα κρατικοποιήσουμε.

    • noldor avatar
      noldor @ noldor 11/02/2011 22:29:24

      εκποιήσουμε

  7. katalytikos avatar
    katalytikos 11/02/2011 22:46:51

    Μια απορία:
    Εάν θα τα πουλήσουμε όλα , γιατί θα έπρεπε να είμαστε και στο ΔΝΤ????

    • S.T. avatar
      S.T. @ katalytikos 11/02/2011 23:44:13

      Για να τα πάρουν σε καλύτερη τιμή, και για να μας πέισουν εκβιαστικά ότι: "έτσι έπρεπε να γίνει"

  8. occultist avatar
    occultist 11/02/2011 22:47:50

    ""Ανερυθρίαστα, χωρίς ίχνος συμπάθειας για έναν λαό που περνά τα πάνδεινα και με νοοτροπία και στυλ Χούντας, o ανθύπατος Ντερούζ και η παρέα του απέδειξαν σήμερα στην συνέντευξή τους γιατί αυτοί κάνουν κουμάντο σ’ αυτή τη χώρα κι όχι ο κ. Παπανδρέου και η παρέα του.""

    Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, για το χάλι μας ΔΕΝ φταίει σε τίποτα η παρέα του ΓΑΠ αλλά ο ανθύπατος Ντερούζ;;

  9. δημης avatar
    δημης 11/02/2011 22:51:32

    Αλλο πράκτωρ κι άλλο ΚΑΡΠΑΖΟ εισπράκτωρ !!
    Όσον δε για τον ξένο κάποιοι τον έφεραν.....Ιστορία ετσι κι αλλιώς κατασκευάζουν καιρό τώρα οι ντόπιοι και ξένοι.....
    "Κι αν ο κόσμος ψήφισε πριν 1,5 χρόνο το ΠΑΣΟΚ τώρα να γνωρίζει ότι πρωθυπουργός είναι κάποιος Ντερούζ που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα στην πατρίδα του αλλά εδώ συμπεριφέρεται όπως ο δικτάτορας Παπαδόπουλος όταν ανακοίνωνε ότι η Ελλάδα μπαίνει στο γύψο."Το ΤΙ ΨΗΦΙΣΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΗΚΩΝΕΙ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΩΚΕΑΝΟΥΣ.....
    Και προπαντός μην αδικουμε τους τωρινούς σε σχέση με το δικτάτορα...(Η ΝΩΤΕΡΟΤΗΣ ΤΩΝ ΤΩΡΙΝΩΝ ΕΜΦΑΝΗΣ)....

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/02/2011 22:52:27

    Μα για αυτό ήρθε το ΔΝΤ.
    Να ξεπουλήσουμε, για την ακρίβεια να εκποιήσουμε.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Κώστας Ροδινός 11/02/2011 22:55:46

      Και να δώσει "τεχνική βοήθεια" κ. Ροδινέ...

      Φόβο, έλεγχο μαζών, κοινωνικό αυτοματισμό, αλληλοφάγωμα, επιβολή ακραίας κατασταλτικής νομοθεσίας, ποινικοποίηση της διαμαρτυρίας, κλπ, κλπ...

      Σε αυτά είναι μανούλες εκεί στο Σικάγο... ε, Μίλτον;

  11. S.T. avatar
    S.T. 11/02/2011 22:52:47

    -Κανένα αυγό, καμία "αγελαδίτσα" πότε θα πέσει; Έστω και ντοματούλα Κρήτης.
    -Καμία μαζική στάση πληρωμών στο δημόσιο, καμία μαζική πρωτοβουλία "δεν πληρώνω" 2-3.000 ατόμων, ώστε να τα χάσει η Μεσιτική Δημοκρατία και να μην ξέρει σε ποιο δικαστήριο και σε ποια φυλακή να βάλει τόσους πολλούς;

    Καλές οι προτάσεις, αλλά πρέπει να υπάρξουν και έξυπνες (όχι ακραίες) αντιδράσεις.
    Το πρώτο βήμα (η παιδεία και γνώση των προβλημάτων) πέτυχε.
    Η αποφασιστικότητα και η μαζική στάση του κόσμου λείπει.

    Πρόταση: Την ημέρα ψήφισης των ειδεχθών, να σπάσουμε το ρεκόρ Guiness των περισσότερων ντεσιμπέλ, έξω από την βουλή.
    Να γεμίσουμε την Ακαδημίας και Βασ.Σοφίας και την Αμαλίας ηχεία και ενισχυτές και μουσική "techno", για να μην μπορούν να συνεννοηθούν οι "μέσα".

    Κίνηση συμβολική: Εσείς (οι μέσα) κάνετε πάρτυ και εμείς (οι απ'έξω) σάς χορεύουμε (στο ταψί).

    Χώρια ότι θα πλακώσει και κόσμος για να κάνει και αυτός πάρτυ....

  12. S.T. avatar
    S.T. 11/02/2011 22:53:48

    σσ. ειδεχθών=ειδεχθών νομοσχεδίων

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/02/2011 22:59:20

    Nα πει η Κυβέρνηση στο κόσμο την αλήθεια και να κάνει στάση πληρωμών εξωτερικού χρέους.

    • kiki avatar
      kiki @ archaeopteryx 12/02/2011 10:38:13

      @ αρχαιε,
      συζητας για μια κατ επιφαση κυβερνηση να βγει και να πει.
      Εδω εχουμε ανδρεικελα, μαριονετες των διεθνων Τοκογλυφων.
      Ποια παυση πληρωμων, αφου γιαυτο τους φερανε για την εκποιηση.
      Ο κυνισμος των κρατουντων ειναι περα απο καθε λογικη, γιαυτο και μονο καταδικαζονται απο την πλειοψηφια του λαου.
      Το θεμα δεν ειναι ποιος πλεον να μας πει τι, ειναι πως τους εξαναγκαζουμε , με τι δρασεις να φυγουν, τωρα.
      Η εκποιηση περιλαμβανει και τμημα εδαφων της ελληνικης επικρατειας.διαβασες το κομματι για την Θρακη, ολα καλα οργανωμενα να βολευτουν οι Αμερικανοι, να βολεψουν και τους φιλους τους, κουμπαρους μας, και μια χαρα μετα.
      Εχει μια επικαιροτητα το συνθημα του ΠΑΣΟΚ, του 74, ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ιδιο Συνδικατο.

  14. δημης avatar
    δημης 11/02/2011 22:59:25

    Η φωτογραφία όμως και συγχαρητήρια στο site ,είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!!!
    ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΣΙΑΤΗ ΜΕ ΓΥΡΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΤΟΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ.....

    • geothe avatar
      geothe @ δημης 12/02/2011 09:45:53

      Όχι όχι λάθος ερμηνεία. Αυτός δίπλα στον Ασιάτη του λέει "Εντάξει κύριος κοίτα, όλα δικά σου, λιμάνι, Θριάσιο, ό,τι θέλεις... Όχι Ακρόπολη δεν πουλάμε (Ακόμη...)

  15. S.T. avatar
    S.T. 11/02/2011 23:02:25

    Μα οι καημένοι εκτελούν αποστολή.
    Η Κυβέρνηση ΔΕΝ μπορεί να πει αλήθεια (αποδεδειγμένα) και ΔΕΝ θέλει να κάνει στάση πληρωμών εξωτερικού χρέους (επίσης αποδεδειγμένα).

    Είναι πολλά τα λεφτά Άρη....

  16. spiros1 avatar
    spiros1 11/02/2011 23:04:39

    Η Ακρόπολη αποτιμάται αρχικώς 150 δις και τώρα 250 δις. Η κυβέρνηση που είναι σήμερα δεν υπάρχει.
    3 υπάλληλοι ως υπουργοί, ως υπέρ υπουργοί έφθασαν να κάνουν επικρίσεις στους φορτηγατζήδες, στους φαρμακοποιούς. Κλπ Μέχρι και η Όλγα τρέμη είπε ντροπή ! Εάν υπήρχε σοβαρή κυβέρνηση θα έπρεπε να είχε πάρει αυτούς τους μεθυσμένους και να τους οδηγήσει εκτός χώρας με απαγόρευση εισόδου. Αυτή η κυβέρνηση που δεν υφίσταται, δέχεται υποδείξεις να πουλήσουμε εθνική περιουσία και συγχρόνως στις Τράπεζες δίνουν 30 δις Ευρώ. Δηλαδή ξεπούλημα Δημόσιας περιουσίας για να διασφαλισθούν οι Τράπεζες.
    Η Ελλάδα κατέχεται Οικονομικά, δεν είναι ανεξάρτητη. Που οδήγησαν τα οικονομικά μέτρα που οι ίδιοι
    Οι αποικιοκράτες Εφάρμοσαν. Αποικιοκρατία. Το πρόσημο 12μηνης κατοχής είναι αρνητικό. Η Πραγματική οικονομία έχει καταρρεύσει. Ανεργία 14-%. Σφαγιάστηκαν μισθωτοί και συνταξιούχοι για να σωθούν οι Τραπεζίτες. «Η εγχείριση πέτυχε, αλλά ο ασθενής Απεβίωσε». Εσείς οι ψηφοφόροι του πράσινου κομματικού στρατού του Κράτους της β΄ Αθηνών, να χαίρεστε τον Σφαγέα, τον χασάπη των εργαζομένων, μισθωτών και συνταξιούχων ονόματι Λοβέρδος. «Είναι πατριωτικό καθήκον» λέει ο πρώην εργατοπατέρας και νύν Εθνοσωτήρας, υπάλληλος των διεθνών τοκογλύφων ονόματι Πρωτόπαπας. Οι Δικτάτορες και Τα ολοκληρωτικά καθεστώτα επικαλούνται «Πατριωτικό καθήκον», όταν θέλουν να επιβάλουν σκληρά μέτρα, σφαγή στον Λαό. Η πλήρης ομολογία της αποτυχίας τους ! «Φέρτε μας και άλλα 50 δις Ευρώ» ζήτησαν επιτακτικά. Τα 50 δις αυτά θα πάνε κατευθείαν στις Τράπεζες ! Η Λαϊκή αγανάκτηση συσσωρεύεται. Κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνει ο Πεταλωτής της Βουλής και λέει «δεν θα πάρουμε άλλα μέτρα, δεν θα μειώσουμε μισθούς και συντάξεις, δεν θα…». 10/2/11 Ο ΓΑΠ κοροϊδεύει τον κόσμο, λέγοντας πάλι ότι «ΔΕΝ ΘΑ μειώσουμε μισθούς και συντάξεις» Αυτή η φράση είναι πολύ επικίνδυνη. Παραπέμπει σε μαύρες αναμνήσεις πριν 1 χρόνο, με τα περίφημα «3 ΔΕΝ» που έγιναν «3 ΝΑΙ». Αυτοδιαψεύδονται πριν περάσουν 72 ώρες. «ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ» φωνάζουν τώρα στην Αίγυπτο. Εδώ τι φωνάζουμε ? «Ευχαριστούμε, πάρτε μας και τα τρύπια σώβρακα». Οι εργατοπατέρες της ΓΣΕΕ, της ΑΔΕΔΥ, της ΔΕΗ, της συμφοράς που είναι ? Απολαμβάνουν τις βίλες τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ spiros1 12/02/2011 00:03:56

      Έννοια σου, και σύντομα θα απολαμβάνουν κι άλλα εκτός από τις βίλες. Ρώτα τον Πολυζωγόπουλο να σου πει πόσο είχε "απολαύσει" το βρωμόξυλο που του έριξαν. Έρχεται και η σειρά του Παναγόπουλου, τα γαλακτοκομικά ήταν μόνο η αρχή.

  17. Wolf avatar
    Wolf 11/02/2011 23:11:30

    Η επίσημη ελληνική κυβέρνηση, τρέμει να απαντήσει στις αθλιότητες της ανεπίσημης κυβέρνησης που η ίδια μας φόρεσε, στο σβέρκο.
    Ας βγει, λοιπόν, τώρα -γιατί ήδη έχουν καθυστερήσει- η αξιωματική αντιπολίτευση -σε υψηλό επίπεδο όμως, ο κος Σαμαράς δηλαδή, ό ίδιος- να απαντήσει στις δανέζικες μαϊμούδες -που κατέβηκαν από τα δέντρα τους και κάνουν και λογοπαίγνια με την Ακρόπολη-.
    Τώρα πρέπει να απαντήσει ο Σαμαράς στην Τρόϊκα και να απαντήσει αλήτικα...
    Ως εδώ και μη παρέκει!!!

  18. Theo avatar
    Theo 11/02/2011 23:19:44

    Δηλαδη θα τα πουλησουμε ολα. Απο αερολιμενες μεχρι και νοσοκομεια. Ξεχασα κατι η ειμαι υπερβολικος??

    • S.T. avatar
      S.T. @ Theo 11/02/2011 23:42:12

      Τη βουλή....κοψοχρονιά....

  19. S.T. avatar
    S.T. 11/02/2011 23:24:09

    Εγώ γιατί πιστεύω ότι εμείς είμαστε αυτοί που θά'πρεπε να ντρεπόμαστε, αφου ανεχόμαστε τόσα και τόσα!

    Αυτοί βρήκαν και κάνουνε! Εμείς απλά δίνουμε το δικαίωμα.

    Α, και κάτι άλλο: η συνταγή ΔΝΤ είναι δοκιμασμένη παντού και πετυχαίνει. Ξέρουν ότι για 2-3 χρόνια μπορούν να τρώνε άνετα.....
    Ξέρουν ότι για κάποιο χρόνι κό διάστημα (2-3 χρόνια) δεν αντιδράει ο κόσμος, και άρα μπορούν να φάνε ανενόχλητοι.....

    Μόνο όταν θα αρχίσουμε να πεινάμε πραγματικά θα δούμε πραγματικές αντιδράσεις (ακόμα είμαστε χορτάτοι....)

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ S.T. 11/02/2011 23:36:01

      Την πείνα την αντέχει αυτός ο λαός...

      Στις απανωτές προσβολές είναι συνήθως που παίρνει ανάποδες...

      • S.T. avatar
        S.T. @ ierofantis 11/02/2011 23:38:19

        Πες το ψέμματα...
        Φαίνεται όμως ότι η απανωτή προσβολή, πάει να γίνει συνήθεια...

        • S.T. avatar
          S.T. @ S.T. 11/02/2011 23:40:27

          Πρβλ. τουρκικές φρεγάτες που ήρθαν για το κυνήγι του μπακαλιάρου (sic) στις Κυκλάδες

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ S.T. 11/02/2011 23:53:06

            Λειτουργεί σωρρευτικά το ζήτημα με τις προσβολές...

            Τρώμε αμάσητες τις χοντρομ@λακίες, και θα δεις ότι θα γίνει καμιά ψιλουριά, και θα χαλάσει ο κόσμος...

      • Gia avatar
        Gia @ ierofantis 12/02/2011 11:40:33

        Σιγά το κοπρο-λαό που αντέχει τη πείνα. Μόνο το τομάρι μας ενδιαφέρει και να είμαστε βολεμένοι. Ένα έθνος από φοβισμένους γκιαούρηδες, που ξεσπαθώνει στα σκυλάδικα και στο Internet είμαστε. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι θα πουλήσουμε και την Ακρόπολη το 2015. Επειδή λοιπόν οι Τροικανοί μας έχουν ψυχολογήσει πλέον, όπως μας είχαν ψυχολογήσει και ΟΛΟΙ οι πολιτικοί που μας κυβέρνησαν, αποθρασύνθηκαν και αυτοί. Εδώ σου λέει έχει άπειρα κορόιδα. Από την άλλη μεριά μήπως γίνεται κάποιας μορφής αντιπερισπασμός? Εξηγούμε: Η τρόικα ανακοινώνει 50 δις αποκρατικοποιήσεις με το φαιδρό τρόπο που τις ανακοίνωσε, Ο ΓΑΠ και η παρέα του ωρύονται σαν σκυλιά στα κανάλια τα 50 γίνονται 20 και ο ΓΑΠ σώζει πάλι την πατρίδα. Δεν πιστεύω ότι οι Τροικανοί είναι τόσο ανεγκέφαλοι για να διακινδυνεύουν τις εισπράξεις τους τσιγκλίζοντας ένα λαό. Απλά τώρα θα παίξουμε τον καλό (ΓΑΠ) και τον κακό (Τρόικα)

  20. karenin avatar
    karenin 12/02/2011 00:06:34

    Καλά για την ακρόπολη πάνω κάτω ξερουμε τι αξίζει. Μπορεί καποιος εδω στα γρήγορα να εκτιμήσει τι πιάνει το πασοκ;

  21. sawas avatar
    sawas 12/02/2011 00:12:45

    Τα λογια μου τελειωσαν....

    h**p://www.youtube.com/watch?v=0FYBKeUfrJA&feature=related

  22. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 12/02/2011 00:22:46

    Επιτέλους κατάλαβα
    την μέθοδο των τριών στα μαθηματικά.

    Εστω εγώ, ο Μαντέλης και η ΕΘΕΛ.
    .
    Ο Μαντέλης παίρνει ένα δωράκι
    400 χιλιάδων ευρώ
    (δηλαδή 285714 εισιτήρια με την νέα τιμή του 1,40) και αθωώνεται.

    Αρα εγώ όταν δεν πληρώσω ένα εισιτήριο,
    πόση φυλακή πρέπει να φάω;

    Μετά τις σχετικές πράξεις βγαίνει 3 μήνες.

    Λογικό, επιστημονικά αποδεκτό, οπωσδήποτε
    τίμιο και σοσιαλιστικό.

  23. panagiotis avatar
    panagiotis 12/02/2011 00:33:42

    Καλά....Ένας ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΤΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ? ΝΤΡΟΠΗ..!

  24. A.M. avatar
    A.M. 12/02/2011 01:01:17

    Καλά τα βρίσκω αυτά τα νέα.
    Λίγη ακόμα ξεφτίλα μας χρειάζεται.. λίγη.
    Και ίσως θυμηθούμε και κάτι από «γή και ύδωρ» των προγόνων μας.
    Να το δώσουμε δηλαδή στους τροικανούς όπως οι Λακεδαιμόνιοι για να μην ξαναπατήσουν τα βρωμοπόδαρά τους εδώ.
    Και για να αρχίσουμε να ξεκαθαρίζουμε μόνοι μας το τοπίο από κάθε ανθέλληνα με ελληνική ταυτότητα και ονοματεπώνυμο.

    «Λεβεντόπαιδα» τροικανοί .. πείτε μας κι άλλα!
    Πιο ξεφτίλα προσβόλες.. δώστε πράμα!
    Δώστε γιατί διαφορετικά εμείς θα διαμαρτυρόμαστε μόνο με το πληκτρολόγιο και εσείς από τέτοιες διαμαρτυρίες δεν χαμπαριάζετε.
    Ξεφτυλίστε μας εντελώς! .. όσο δεν πάει άλλο!
    Και όχι απ το Βερολίνο ή απ τις Βρυξέλλες.. όόοοχι!
    Νάρχεστε εδώ εντός έδρας να μας ξεφτυλίζετε.. να το νοιώθουμε καλάαα!
    Καλού κακού όμως.. έχετε τον νού σας!
    Γιατί πηγάδια μπορεί να μην βρίσκουμε εύκολα σήμερα στην πρωτεύουσα υπονόμους όμως έχουμε και πολλούς και μεγάλους.. κανονίστε!

  25. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 12/02/2011 01:04:10

    Βρε τιραμολα εμείς δεν πληρώνουμε?
    ή το πασοκ έχει κατασκορπίσει καταχραστεί και ξεπουλήσει εντός και εκτός της χώρας (απ το έλλειμμα κιόλας) τα λεφτά του ελληνικού λαού και όχι μόνο...
    απ΄την εποχή του σημίτη (μπλιάχ) τουλάχιστον...
    Γιά μάθε πόσα λεφτά πληρώνε τον σύμβουλο του Σκιόπα (εξ Ιταλίας νομίζω) ο γαπ και πόσα λεφτά μας χρεώνει άμα νοικιάση καμιά σουίτα και θα σου φύγει το τσερβέλο!

  26. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 12/02/2011 01:19:47

    Ο Σαμαράς και η ΝΔ να βγουν μπροστά.
    Η χώρα ξεπουλιέται, ξεφτυλίζεται, κατεδαφίζεται.
    Δεν πάει άλλο.
    Ο Σαμαράς πρέπει να σηκώσει τη σημαία του αγώνα. Διαφορετικά θα περάσει στα αζήτητα της ιστορίας.

  27. midas avatar
    midas 12/02/2011 01:26:28

    Και το σπίτι του Άκη θα εξαιρεθεί λόγω ότι είναι απέναντι από την Ακρόπολη.......

  28. Ivy avatar
    Ivy 12/02/2011 01:54:28

    paidia psychraimia,Edw zhsame megales peines paravale Messologi perasamr katoxes sklavia kai twra tha to valoume katw?xounta einai tha perasei

    • neotera avatar
      neotera @ Ivy 12/02/2011 02:03:04

      Εκείνο που τρομάζει είναι η απουσία αντίστασης ενώ μας τελειώνουν.

      • Theo avatar
        Theo @ neotera 12/02/2011 10:13:14

        Μα ειμαστε ενας λαος χωρις φαντασια και ενδιαφεροντα. Πολιτες αλλων χωρων γυριζουν τον κοσμο για να γνωρισουν αλλους πολιτισμους. Τα κρατικα τους καναλια γυριζουν σοβαρες εκπομπες που τις πουλανε σε ξενες χωρες(Walking with Dinosaurs,Walking with Mammals κα). Εχουν πιστες F1 που τις αξιοποιουν στο επακρο. Εχουν μουσεια φυσικης ιστοριας που περιεχουν οστα οντων εκ. χρονων. Εχουν τεραστιους ζωολογικους κηπους και τεραστια ενυδρεια. Εχουν κτιρια με πανεμορφη αρχιτεκτονικη. Εχουν σοβαρα πανεπηστημια που συνεργαζονται με αξιολογα ιδρυματα για την εξερευνηση του διαστηματος...


        Εμεις τι εχουμε??Τις υπερπαραγωγες για να βλεπουμε τον καθε Παπαδοπουλο να τρωει και να χορευει live στην υγεια των κοροιδων, την καθε πορνη πολυτελειας να εχει αποψη για ολα, την καθε αδερφη να σχολιαζει τα πολυτελη παρτυ των επωνυμων. Το χειροτερο ειναι οτι αυτοι διεφθειρουν τους νεους και τους μετατρεπουν σε ζομπι χωρις σοβαρα ενδιαφεροντα.

        Μερικες εβδομαδες πριν διαβασα οτι το καινουργιο αγωνιστικο μοντελο της Ferrari το σχεδιασε Ελληνας που θεωρειται απο τους κορυφαιους αεροδυναμιστες του κοσμου. Επισης στο ΜΕGA ειδα την συνεντευξη του Δασκαλακη (καθηγητης MIT) και ενος αλλου καθηγητη πληροφορικης του Berkley. Υπαρχουν τοσοι Ελληνες εκει εξω που διαπρεπουν και ο ΓΑΠ εχει για συμβουλο σε θεματα ενεργειας την κορη του Τζεμ. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!

  29. A.M. avatar
    A.M. 12/02/2011 02:50:23

    Έχει πάει η πλύση εγκεφάλου σύννεφο!
    Ποιά αντίσταση περιμένεις;
    Μόνο όταν θα αρχίσει να πέφτει πραγματική πείνα θα δείς αντίσταση.
    Και όταν λέω πραγματική πείνα εννοώ .. πείνα!
    Όχι να μην έχει να πληρώσει το ρεύμα,, να μην έχει να φάει! κυριολεκτικά.
    Τότε θα δείς αντίσταση.. και μόνο τότε.
    Με το σκεπτικό ότι «πεθαίνω που πεθαίνω απ την πείνα .. ας πεθάνω προσπαθώντας για κάτι καλύτερο.»

  30. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/02/2011 03:12:48

    Πριν από κάμποσους μήνες είχε δημοσιευτεί ένα άρθρο στην "Εστία" (δεν θυμάμαι τον συντάκτη, ήταν όμως πρόσωπο που είχε κάποιο αξίωμα στις πρώτες μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις της ΝΔ, χωρίς είναι υπουργός). Το άρθρο, με πολύ τεκμηριωμένο τρόπο, πρότεινε να καθιερωθεί ο θεσμός της "επιφάνειας" στην Ελλάδα σχετικά με την αξιοποίηση της περιουσίας του δημοσίου. Δηλαδή, το κράτος κρατά κατά κάποιο τρόπο την "ψιλή κυριότητα" μιας δημόσιας γης και ο "αγοραστής" μπορεί εκεί να αξιοποιήσει τη γη αυτή όπως επιθυμεί, εννοείται σύμφωνα με τους νόμους και τους πολεοδομικούς κανονισμούς. Είναι κάτι όπως η παραχώρηση για 99 έτη που ισχύει σε άλλες χώρες.
    Με τον τρόπο αυτό, και δημόσια περιουσία αξιοποιείται - όταν φυσικά είναι αξιοποιήσιμη και όταν είναι θεμιτό να αξιοποιηθεί - και το κράτος δεν αποξενώνεται από την περιουσία του.
    Θυμάμαι, όταν το είχα διαβάσει, την είχα βρει εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ως ιδέα.

  31. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 12/02/2011 08:43:22

    Τέτοια πρόκληση από τους τροικανούς δεν περίμενε κανένας από εμας. Και τέτοια ανακοίνωση--κουφια λόγια από τον εκπρόσωπο πεταλωτή για πράσινα άλογα και τρώγοντες κουτόχαρτο--προκαλεί, ΠΡΟΚΑΛΕΙ. Καιρός για σούτ στους έχοντες εκχωρήσει την εθνική μας κυριαρχία.

  32. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/02/2011 08:54:09

    …Οι εκλεκτοί των Ναζί της Νέας Τάξης …Ο Πάγκαλος, ο Παπακωνσταντίνου, η Διαμαντοπούλου ή ο Ραγκούσης. Όλοι αυτοί και τα παιδιά τους φυσικά …Τα παιδιά αυτών, τα οποία σπουδάζουν με υποτροφίες της Goldman Sachs και εργάζονται στις επιχειρήσεις της …Η "κρέμα" του ελληνισμού, η οποία υπό τον Εβραίο Giorgo θα μας οδηγήσει σε νέες εποποιίες. Το είπε άλλωστε ευθέως και ο ίδιος ο bravo Giorgo …Το "αστροπελέκι" της Νέας Ερυθραίας …Το "καθυστερημένο" της Μαργαρίτας …Ο καθαριστής σταδίων και συνεδριακών χώρων: …"Όποιος αντιδρά στο ΔΝΤ, δεν είναι πατριώτης. Όποιος αντιδρά στους ξένους κατακτητές, δεν είναι Έλληνας". Απλά πράγματα. Όποιος αντιδρά στον παρά φύσιν βιασμό, δεν είναι άντρας. Άντρες είναι ο Γιώργος και ο κολλητός του Βαλιανάτος, που "στήνονται" στους ξένους και δίνουν το παράδειγμα του ηρωισμού και του πατριωτισμού της Νέας Τάξης.
    …Έχει δει προδότες και προδότες αυτός ο τόπος.
    …Τέτοιους μα....κες, όμως, πρώτη φορά βλέπει.
    Y.Γ Απόσπασμα απο το τελευταίο κείμενο του Παναγιώτη Τραιανού:
    ΕΛΛΑΣ – ΣΚΑΙ - 1821
    http://kataklismos.blogspot.com/2011/02/1821.html

  33. antonis avatar
    antonis 12/02/2011 09:41:04

    Mας δουλεύει ο κ. Πεταλωτής και το ΠΑΣΟΚ..
    Για δείτε τι είπε ο Deroose στην συνέντευξη τύπου:
    “Η κυβέρνηση έχει έτοιμη την λίστα του ξεπουλήματος…”
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2011/02/blog-post_12.html

  34. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 12/02/2011 09:49:53

    Τη δήλωση του εκπροσώπου αυτού που αφού διέσυρε την Ελλάδα την έσυρε στο ΔΝΤ και την κατοχή, την ακούσαμε. Και είναι άκρως υποκριτική, διότι ο προιστάμενος του δημιούργησε τις ευνοικές συνθήκες για να συμβεί αυτό.

    Τη δήλωση της ΝΔ, πότε θα την ακούσουμε;

    Η Νδ πρέπει να μην αφήνει τίποτε να περνάει απαρατήρητο. Απαιτούνται μαχητικές δηλώσεις. Σκληρός καταγγελτικός λόγος. Όχι δηλώσεις ντιντήδων.

  35. anonymous avatar
    anonymous 12/02/2011 09:59:12

    Τα πράματα είναι απλά κε Πεταλωτή, αμα πραγματικά διαφωνείτε με την Τροικα τους απελαυνετε (να εγκαταλείψουν τη χώρα μέσα σε 6 ώρες).
    Αλλα δεν διαφωνείτε τα ίδια λέτε, θα πουλήσετε ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ όπως το 1930, δεν σας πιστεύει κανένας πιά, (αλήθεια γιατι περιμένατε 9 ώρες για να τα διαψεύσετε, μήπως για να φύγουν πρώτα?) εσείς πρέπει να εγκαταλείψετε τη χώρα, είτε με το καλό είτε με ελικόπτερα, ο σύντροφος Μουμπάρακ τόσκασε, εσείς?

  36. η Dimi avatar
    η Dimi 12/02/2011 10:12:10

    O Zάλογγος έγραψε με Xρυσά Γράμματα Παγκόσμια Ιστορία Αυτοθυσίας, Ηθους, Θάρρους, όταν οι απροσκύνητες Σουλιώτισσες, ξεφτίλησαν τον Αλη-Πασά, χορεύοντας πιασμένες χέρι με χέρι και πετώντας πρώτα τα παιδιά τους στο γκρεμό ακολουθώντας τα στον θάνατο, τραγουδώντας.

    Ο Ζάλογγος, Δεν προσφέρεται γιά τους προσκυνημένους των σύγχρονων Αλη-Πασάδων που άλωσαν την Ελλάδα. Ολοι αυτοί, να πάνε αλλού να τερματίσουν την άθλια ζωή τους.

  37. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 12/02/2011 10:26:54

    Προχωρόντας ο κόσμος στην έσχατη εξαθλίωση του σερβίρουν το δίλημμα πακεταρισμένο με ωραίες κορδέλλες, σαν λύση σωτηρίας "προτιμάτε να πεινάτε ή να δώσουμε τα παλιοχώραφα, τα παλιομάρμαρα, τα ξερονήσια κλπ"?

    Και η γ....νη πείνα, όπως και η π...άνα ανάγκη είναι κακός σύμβουλος.

    Γι' αυτό πρέπει να αντιδράσουμε τώρα...

  38. kakofonix avatar
    kakofonix 12/02/2011 12:51:02

    Όταν υπογράφεις μνημόνια, αυτά παθαίνεις. Αλλά και όταν βγαίνεις αφελώς και δηλώνεις ότι θα τιμήσεις τη συμφωνία αυτή, υπάρχει θέμα μεγάλο.

    Να πάρει πίσω ο Σαμαράς τη δήλωση της υποταγής και να δεσμευτεί τώρα ότι θα τους πετάξει έξω μετά τις εκλογές. Καλαύτερα δραχμή, παρά τη φάτσα του Τόμσεν.

  39. spiros avatar
    spiros 12/02/2011 15:34:13

    Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα αποφασιστεί η συνεκμετάλευση του Αιγαίου
    με τους τούρκους,θα διαμελιστεί η Ελλάδα και εμείς θα χειροκροτάμε ενθουσιασμένοι!!
    Δεν φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις.ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΠΡΟΔΟΤΕΣ,ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ.
    Είμαστε δυστυχώς τελείως άβουλοι και το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε σαν λοβοτομημένοι θεατές την αυλαία της παράστασης.