#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόικα απαιτεί να απολυθούν 2.300 εργαζόμενοι στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο!



Είναι απίστευτο, αλλά σύμφωνα με τις πληροφορίες μας , η τρόικα απαιτεί από την κυβέρνηση να απολυθούν 2.300 εργαζόμενοι στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο από τους συνολικά 3.220 που υπάρχουν σήμερα. Αυτό είναι το προαπαιτούμενο των τροϊκανών προκειμένου να δεχθεί το σπάσιμο της τράπεζας σε καλή και καλή και την αυτόνομη πορεία της πρώτης.

Υπενθυμίζεται ότι την περασμένη Παρασκευή ναυάγησαν οι διαπραγματεύσεις για την απορρόφηση του ΤΤ από μια από τις συστημικές τράπεζες καθώς αυτές δεν υπέβαλαν δεσμευτική προσφορά. Έκτοτε άναψαν τα τηλέφωνα μεταξύ του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας και τρόικας, με αντικείμενο το business plan του νέου σχήματος. Τις επόμενες ώρες αναμένεται να οριστικοποιηθεί η συμφωνία για το ΤΤ, ωστόσο, το σενάριο των μαζικών απολύσεων προκαλεί τρόμο.

Οι πληροφορίες λένε ότι η τρόικα έχοντας υπόψη της την πρόταση της Alpha για διατήρηση μόνο 1.500 θέσεων εργασίας (και το ανώτερο 1.800 θέσεις), δεν αντιλαμβάνεται γιατί πρέπει το ΤΤ να απασχολεί το διπλάσιο προσωπικό.

Σύμφωνα με την πρόταση του ΤΧΣ θα αποχωρήσουν άμεσα 450 εργαζόμενοι -από τους 650- που είναι με σύμβαση δημοσίου δικαίου. Πρόκειται για εργαζόμενους που μπορούν να συνταξιοδοτηθούν ή έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα συνταξιοδότησης. Αυτοί θα απολυθούν με την αποζημίωσή τους συν ένα bonus.

Όπως και να γίνει, πάντως, το ΤΤ που ξέραμε το ξεχνάμε και είναι άγνωστο τι υπηρεσίες θα μπορεί να προσφέρει με 900 άτομα προσωπικό μια τράπεζα που ήταν το κόσμημα του ελληνικού τραπεζικού κλάδου.

Άραγε, τι θα πουν στις 2.300 οικογένειες που θα μείνουν χωρίς εργασία; Με μια αποζημίωση κι ένα μπόνους πιστεύουν ότι θα καθαρίσουν;

Πάντως, το βράδυ της Τρίτης, έγινε γνωστό από διαρροές ότι οι τρεις πολιτικοί αρχηγοί αποφάσισαν να μην γίνει καμία απόλυση στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο για ένα τρίμηνο έως ότου γίνει προκήρυξη για την πώληση των μετοχών σε ιδιώτες. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2013 09:21:39

    Δυο τράπεζες έμειναν κρατικές το ΤΤ και η ΑΤΕ και οι ΠΑΣΟΚοι τις χρεοκόπησαν.

  2. ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 16/01/2013 09:31:13

    Εδω και 3 χρονια η τροικα ζηταει τα μαλιοκεφαλατης,το θεμα ειναι οι δικοι μα ςτι κανουν;ποιοι ειναι οι προδοτες..ποιοι λενε ΝΑΙ,και ΝΑΙ σε ολα ξερουμε καλα ποιοι εχουν πει..κυβερνηση Παπανδρεου,κυβερνηση Παπαδημου,κυβερνηση Σαμαρα,και οι τρεις κυβερνησεις ηταν και ειναι τα χανουμακια τους..καλημερα σε ολους

  3. Stef avatar
    Stef 16/01/2013 09:57:25

    Σε μία χώρα που έχει επίσημα παραδοθεί άνευ όρων, η λέξη "απαιτεί" δεν αρκεί. Επιβάλλουν είναι το σωστό. Κατακαημένη Ελλάδα!!! Με τέτοιους ανίκανους, ψεύτες και προδότες πολιτικούς και έναν τόσο κοιμισμένο και ανίκανο λαό.

  4. The Camel avatar
    The Camel 16/01/2013 09:57:48

    H τρόικα προστατεύει, στην προκειμένη περίπτωση του ΤΤ, καλυτερα το συμφέρον των ελλήνων φορολογουμένων απο την κυβέρνηση.

    Ολοι ξέρουμε οτι ένα μεγάλο μέρος των εργαζομένων του ΤΤ είναι κομματικά ρουσφέτια. Το ετησιο κόστος μισθοδοσίας των 3000 και πλέον για κάπου 160 καταστήματα είναι κάπου 150 εκ. ευρώ. Η τράπεζα μπαίνει μέσα και το δημοσιο, δηλαδή οι φορολογούμενοι, δανείζονται δισ. ευρώ με τόκο για να εκκαθαρισθεί και ανακεφαλαιοποιηθεί. . Αν τα λεφτά δίνονταν για να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας αλλού και μονο όσες θέσεις εργασίας χρειάζονται πραγματικά στο ΤΤ διατηρούνταν θα ήταν πολύ καλύτερα. Ακόμη καλυτερα αν επεκτεινόταν χρονικά το επιδομα ανεργίας, χρησιμοποιώντας αυτα τα λεφτά.

    Δεν κατανοώ γιατί οι άνεργοι και οι άλλοι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα θα πρεπει να πληρώνουν τοκοχρεολύσια για να διατηρούνται θέσεις χωρίς αντικείμενο στο ΤΤ. Οταν μαλιστα μιλάμε για θέσεις που πληρωνουν 4, 5 10 και 12 χιλ. ευρώ τον μήνα για 15 μήνες και βάλε.

    Πολύ περισσότερο οταν προσφέρουν στους δημοσίους υπαλλήλους του ΤΤ να πληρωθούν αποζημειώσεις και bonus που απολυμένοι στον ιδιωτικό τομέα δεν βλέπουν ούτε στον ύπνο τους.

    • Μπούμστος avatar
      Μπούμστος @ The Camel 16/01/2013 10:52:13

      Έλεος με την ανθρωποφαγία και τον κοινωνικό αυτοματισμό που επιχειρείτε μερικοί , πραγματικά έλεος, φτάνει πια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μπούμστος 16/01/2013 12:53:48

        "Άνεργοι εναντίον εργαζομένων", ανώτερο στάδιο του κοινωνικού αυτοματισμού.

  5. Χρήστος avatar
    Χρήστος 16/01/2013 10:56:09

    Μπράβο Camel!!! Δεν αντέχονται αλλο οι κρατικοδίαιτοι!!! Από τη μία δε θέλουμε χαράτσια και από την άλλη να μην απολυθεί κάνένας από το Δημόσιο!! Θάτσερ που μας χρειάζεται.....

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 16/01/2013 11:19:06

    Οντως ο ιδιωτικος τομεας ειναι τελειως ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΣ, ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟΣ και ΑΠΑΞΙΩΜΕΝΟΣ αλλα και οι απολυσεις σε καθε ευκαιρια ειναι μεγαλη πληγη.Δηλαδη δημιουργουμε ατελειωτες στρατιες ανεργων και ετσι θα προχωρησουμε;Στο τραπεζικο συστημα της χωρας απασχολουνται υπαλληλοι υψηλου βεληνεκους και σπουδων και δουλευταραδες. Ας τους ξεχωρισουν τουλαχιστον απο τους κομματικους κηφηνες για να μην διαλυονται ενα ενα τα Τραπεζικα ιδρυματα γιατι χωρις αξιολογο Τραπεζικο συστημα τιποτα δε μπορει να κανει μια χωρα...

  7. Φώτης avatar
    Φώτης 16/01/2013 11:28:26

    Ανακάλυψαν.....
    Καφέ χωρίς καφείνη,
    Τσιγάρα χωρίς νικοτίινη,
    Γάλα χωρις´ λακτόζη,
    Αλλά κυβέρνηση χωρίς ανόητους δεν παίζει με τίιποτα έτσι;

  8. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 16/01/2013 11:35:51

    Φαντάζομαι η κυβερνηση θα πει ναι ( βασικά για τα μάτια του κόσμου τους ΄''ρωτάει'' η τρόικα, την απόφαση την έχει ήδη πάρει) διαφορετικά θα χάσουμε τη δόση, θα πεινάσουμε και δεν θα έχουμε φάρμακα. άσε που θα βγουν τα τανκς ,και οι τουρκοι θα μας πάρουν αιγαίο, θράκη , ιόνιο πελοπόνησσο.
    Συνεχίστε εκεί στην κυβερνηση να κάνετε μάγγες τους συριζαίους. όταν θα δείτε τον αλεξάκη όμως με 40% μην κατηγορήσετε το λαό που ξεγελάστηκε. να κατηγορήσετε το ηλίθιο κεφάλι σας.
    Συγγνώμη για τον εκνευρισμό αλλά δεν αντέχετε η παράδοση της χώρας σε συριζαίους και χρυσαυγίτες
    υγ1 μπορείτε εκεί στην κυβέρνηση να βγάλετε και διαγωνισμό : ο 2.000.000 στος άνθρωπος που θα μείνει άνεργος να κερδίζει το πετρέλαιο και το φαγητό του μήνα

  9. Chris 1979 avatar
    Chris 1979 16/01/2013 12:14:08

    Να μην απολυθεί κανλενας Δ.Υ.!! Η κρατικίστικη αντίληψη της κυβέρνησης φαίνεται απότ ο γεγονός ότι επιμένει να διατηρεί ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 κανάλι της Βουλής κλπ...

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Chris 1979 16/01/2013 13:25:33

      E, βεβαια. Να κλεισει και η Κρατικη Ορχηστρα Αθηνων, η Λυρικη Σκηνη, το Εθνικο θεατρο, η Εθνικη Βιβλιοθηκη, να καταργηθει το φεστιβαλ Αθηνων, να δοθει η Επιδαυρος σε ιδιωτη, να συμβληθουν τα μουσεια με την Coca Cola, να επιβληθουν δια νομου τα grieklish στα σχολεια. Να βλεπουν ολοι μονο realities, Dancing with the Stars, τουρκικα σηριαλ. Να εξεταζονται ολοι στο ποδοσφαιρο και στην ιστορια των ομαδων. Φτασει πια αυτη η κρατικιστικη αντιληψη που σκοτωνει την επιχειρηματικοτητα. Τι θα πει κρατος και κουραφεξαλα. Οι χωρες πρεπει να λειτουργουν οπως οι ιδιωτικες εταιρειες. Ο,τι δεν αποδιδει κερδος πρεπει να καταργειται.

      • Chris 1979 avatar
        Chris 1979 @ Μ.Γ 16/01/2013 16:36:49

        Δεν είπα να καταργηθεί ότι είναι Δημόσιο...Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βλέπω ειδήσεις από 3 (!!!) κρατικά κανάλια!! Δεν θέλω να πληρώνω την κυρία Σαλαγκούδη......

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ Chris 1979 16/01/2013 14:19:06

      ναι φίλε. στις εποχές των 1500000 ανέργων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να απολυθούν και άλλοι. οι μοναδικοί που έχουν μείνει με κάποια χρήματα είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι. απολύστε τους λοιπόν και αυτούς για να μην κουνιέται απολύτως τίποτα στην αγορά ( όχι οτι κουνιέται τωρα).
      για τους βιαστικούς είμαι '' ελευθερος επαγγελματίας'' με μπλοκάκι ( επειδή η εταιρεία που δουλευω χτυπήθηκε από την κρίση ( χαχαχα) και δεν μπορει να μου πληρώνει ικα.

  10. klik avatar
    klik 16/01/2013 12:29:24

    Οι τραπεζικοί υπάλληλοι πρέπει να πληρώσουν και αυτοί την κρίση. Θα προτιμούσα ωστόσο να την πληρώσουν υπάλληλοι "ιδιωτικών" εντελώς όμως κρατικοδίαιτων τραπεζών (που είναι εντελώς σαπάκια,πχ Eurobank, Πειραιώς κλπ).
    Η Αγροτική Τράπεζα και το ΤΤ είχαν την πιο θετική σχέση καταθέσεων-χορηγήσεων, ωστόσο βαφτίστηκαν προβληματικές για να χαριστούν στους λοιπούς τραπεζίτες.

  11. CHRIS avatar
    CHRIS 16/01/2013 13:59:42

    Σε λίγο η επίσημη ανεργία στο 30% και ανεβαίνει.

  12. Λεωνιδας avatar
    Λεωνιδας 16/01/2013 14:50:05

    Camel η μισθοδοσια των υπαλληλων του ΤΤ δεν επιβαρυνουν τον κρατικο προυπολογισμο και επισης οι περισσοτεροι μπηκαν μεσω Ασεπ και Γραπτων διαγωνισμων. Ελεος με την παραπληροφορηση.

  13. Λευτέρης avatar
    Λευτέρης 16/01/2013 15:52:48

    Δάνειο 1.000.000 στον Μπακατσέλλο επι Βενιζέλου

    http://prezatv.blogspot.gr/2013/01/1_9158.html?spref=fb&m=1

    Υπομονή θα βγουν κι άλλα καλά......

  14. παρεξήγηση avatar
    παρεξήγηση 16/01/2013 17:19:14

    Λεωνίδα
    επειδή φαίνεται να ξέρεις, δε μας λές σε παρακαλώ ποιές συνδικαλιστικές παρατάξεις καταβαίνουν στο ΤΤ και τι ποσοστά παίρνουν τα τελευταία 10 -15 χρόνια; Α και μήπως έχεις υπόψη σου κάτι για κάποιον διαγωνισμό στη ζούλα για παιδιά μόνο υπαλλήλων του ΤΤ;

  15. thanasis avatar
    thanasis 16/01/2013 17:35:07

    να δουμε τελικα ποιοι θα δουλευι=ουν και πως

  16. Λευτέρης avatar
    Λευτέρης 16/01/2013 18:59:51

    Δεν ανοίγει λέμεεεε!

    Πέμπτη και Παρασκευή δύο 24ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες.

    Θα πάμε μέχρι τέλος.

  17. kosvag avatar
    kosvag 17/01/2013 11:52:11

    αντί να τους διώξουν τους ανθρώπους και να τους πληρώσουν & αποζημίωση & μετά για επιδόματα ανεργίας, επιμορφώσεις κτλ κτλ γιατί δεν τους δίνουν το δικαίωμα να βγούν άμεσα στην σύνταξη ανεξαρτήτως ηλικίας. Έτσι το ΤΤ=Κράτος δεν πληρώνει λεφτά τώρα και μετά ο φορολογούμενος αντί να πληρώνει για μισθούς θα πληρώνει για συντάξεις (αλλά δεν θα πληρώνει το κόστος των καταστημάτων που θα κλείσουν). Και στην τελική βολεύει και την κυβέρνηση γιατί: οι συνταξιούχοι ψηφίζουν κατά 99% ΝουΔουΠΑΣΟΚοΔΗΜΑΡ.