#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2010 17:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόικα ανησυχεί τώρα για την ... ύφεση



Την ανησυχία τους ότι η πραγματική οικονομία θα βυθίζεται όλο και περισσότερο στην ύφεση, εξέφρασαν οι ελεγκτές της Τρόικας, στη συνάντηση που είχαν το πρωί με τον υπουργό Οικονομικών Γιώργο  Παπακωνσταντίνου.
Όπως διαπιστώνουν, ενώ οι προβλέψεις των ξένων τεχνοκρατών δείχνουν αρνητική ανάπτυξη-ρεκόρ (-4%) για φέτος, ενώ οι τιμές συνεχίζουν να ανεβαίνουν αντί να πέφτουν.
Ο προβληματισμός για τον πληθωρισμό είναι έντονος γιατί μαρτυρεί τις μεγάλες στρεβλώσεις  στην αγορά, με συνέπεια ομάδες πίεσης να απομυζούν άλλες ασθενέστερες, απειλώντας να διαλύσουν τον παραγωγικό ιστό της χώρας.
Παράγοντες του υπουργείου Οικονομικών τόνιζαν ότι η αύξηση των τιμών δεν οφείλεται μόνο στις αυξήσεις φόρων, καθώς ο δομικός πληθωρισμός τον Μάιο, όπου δεν υπολογίζονται οι αυξήσεις των ειδικών φόρων στα καύσιμα, διατηρείται σε υψηλά επίπεδα (3,6%).
Είναι χαρακτηριστική η επισήμανση από υψηλόβαθμο παράγοντα του υπουργείου πως "αφού η αύξηση των φόρων περνάει ολόκληρη στην τελική τιμή των προϊόντων", παρά την πτώση της ζήτησης, "πρέπει να υπάρχει και θέμα στρέβλωσης του ανταγωνισμού".
Σύμφωνα με τον  ίδιο παράγοντα, παρότι ο στόχος για αποπληθωρισμό δεν επιτυγχάνεται, η Τρόικα δεν θέτει θέμα μείωσης του μισθολογικού κόστους ως αντίβαρο στον υψηλό πληθωρισμό, αποκλείοντας έτσι κάθε ενδεχόμενο περικοπών του 13ου και 14ου μισθού στον ιδιωτικό τομέα.
Αισιοδοξία εκφράζεται πάντως τα κυβερνητικά στελέχη ως προς την πορεία των εσόδων. Σύμφωνα με αρμόδιο παράγοντα, στις συγκρίσεις με πέρυσι δεν πρέπει –όπως υποστηρίζει- να συνυπολογίζεται ο Ιανουάριος του 2010 (γιατί αφορά έσοδα του Δεκεμβρίου του 2009).
Με το σκεπτικό αυτό, η επίδραση των νέων μέτρων και του "κινήματος των αποδείξεων" φαίνεται στο τετράμηνο Φεβρουαρίου - Μαϊου, όπου τα μικτά έσοδα από ΦΠΑ αυξήθηκαν κατά 6%, παρότι στο πρώτο τρίμηνο του έτους το ΑΕΠ επιβραδύνθηκε με -2,5%.

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=71587

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/06/2010 17:52:06

    Δεν χρειάζεται να είσαι ελεγκτής για να ξέρεις ότι έχουμε μπει σε φαύλο κύκλο ύφεσης ΚΑΙ πληθωρισμού...

    Με ύφεση απείλησε ο ΓΑΠ στην ΔΕΘ τον περασμένο Σεπτέμβριο, αντικρούοντας τις προτάσεις ΚΚ του β'. Τον πληθωρισμό, τι τον ψάχνουν; 20-30% πάνω η βενζίνη, το ρεύμα δεν έχει φανεί ακόμα, θα φανεί το φθινόπωρο.

    Είμαστε ανδράποδα με κακεντρεχή και άσχετα αφεντικά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 15/06/2010 11:07:30

      Βρε, αυτά τα προγράμματα! Στα χαρτιά είναι εξαιρετικά. Στην πράξη όμως αποτυγχάνουν. Θα φταίει το χαρτί μάλλον.

  2. akatanomastos avatar
    akatanomastos 14/06/2010 18:23:09

    Μην ανησυχειτε παιδια!!!
    Το πε ο George A.Pap. αν αυριο γινοντουσαν εκλογες θα εβλαιναν με 45% και οτι πανω απο το 50% συμγωνει με τα μετρα!!!
    Οποτε ολα καλα και πληθωρισμος θα πεσει και η ανεργια.....

    το κακο ειναι οτι για να μειωσουν ενα δεικτη (ελειμμα) ολοι οι υπολοιποι θα φτασουν στο θεο (πληθωρισμος,ανεργια,μειωση ΑΕΠ,αυξηση δημοσιου χρεους,φορολογια,ανισοτητα,βιοτικο επιπεδο...) και γω οικονομολογος ειμαι αυτα οι κυριοι τις κυβερνησης δεν τα περιμεναν διοτι τα μαθαινουμε στο τριτο ετος του ελληνικου δημοσιου πανεπιστημιου!!! Α ρε Κατσελη σε εφαγαν τα μεσα....

    • Dimi avatar
      Dimi @ akatanomastos 14/06/2010 19:26:03

      @ akatanomastos

      Ο πολυταξειδεμένος πολυθεσίτης (πρωθυπουργός, αρχηγός κόμματος, βουλευτής, υπουργός εξωτερικών, προεδρος σοσιαλιστικής διεθνούς (συμπληρώστε με άν έχω παραλείψει αξίωμα), μεταξύ των πολλών σοφιστειών μάς Δήλωσε κατηγορηματικά: .."I Will Not Step Down!".

      "Ω, Τι Πλούτος Μαμά!" ~Το εύστοχα άρθρο FactorX

      • Dimi avatar
        Dimi @ Dimi 14/06/2010 21:42:56

        Βασίλη, να τα γράψεις!

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/06/2010 18:23:55

    Αρχαίε,

    Μήπως θυμάσαι πόσο ήταν ο πληθωρισμός τον Ιούνιο του 2009;

    0,5%

    Για να μην ξεχνάμε!

  4. enianos avatar
    enianos 14/06/2010 18:23:55

    Αυτός δεν ήταν ο στόχος ?

  5. JOHN avatar
    JOHN 14/06/2010 19:04:52

    Αληθεια τα σαινια πως το καταλαβαν που η αγορα εχει βαλτωσει κι εχουμε υφεση που σε συνδιασμο με το πληθορισμο κανουν τη κατασταση εκρηκτικη!!Και ειμαστε ακομα στην αρχη.Ποιοι ειναι αραγε οι στοχοι τους,και ποια τα σκοτεινα τους σχεδια?Μηπως ο ΓΑΠ εχει τη μαγικη συνταγη και μας τη φυλαει για εκπληξη?

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 14/06/2010 19:10:30

    Το ΦΠΑ αυξήθηκε κατά 2 μονάδες, δηλαδή κατά 9,5% και 22% περίπου για τους συντελεστές του 19% και 9% αντίστοιχα. Τα έσοδα αυξήθηκαν κατά 6% και χαιρόμαστε. Είναι λάθος ο συλλογισμός μου ότι μας δουλεύουν?

  7. πολίτης avatar
    πολίτης 14/06/2010 19:59:00

    Το επίδομα αδείας των συνταξιούχων πάει ένα μήνα πίσω. Μέχρι τότε θα ανακοινωθούν και τα νέα μέτρα, οπότε χλωμό το βλέπω να δουν το 200σάρι τους οι συνταξιούχοι. Όχι ότι θα πρόκοβαν δηλαδή, αλλά αν παίρνεις 600€ και τα 200 κάτι είναι.

  8. anonymos avatar
    anonymos 14/06/2010 20:02:53

    AYJHSEIS TIMVN MEIWSEIS MISTHWN AYTA DEN PROTEINATE SKASMOS LOIPON. AMA DEN THELETE YFESI FERTE PISW TA KLEMMENA

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/06/2010 20:23:01

    Οικονομολογος Σαϊνης και ο Γκουφυ πρωθυπουργος.

    ΠΠ

  10. mg avatar
    mg 14/06/2010 20:47:53

    Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο...η κυβέρνηση δίνει στην δημοσιότητα ότι τους συμφέρει και το παρουσιάζουν και με μανδύα τεχνοκρατικό και την σφραγίδα των νεκροθαφτών της χώρας.
    Η ληστεία πηγαίνει καλά.....οι ξένοι (αλλά και κάποιοι έλληνες) τρώνε καλά...
    Να ξαναψηφίσουμε πάλι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τις επόμενες εκλογές για να μας κόψουν και τον υπόλοιπο μισθό πείνας που παίρνουμε.
    Επόμενο προεκλογικό σύνθημα:
    ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΩΝ 200 ΕΥΡΩ.ΤΟ 2015 ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.
    Πρόβατα ξυπνάτε....

  11. Y. avatar
    Y. 14/06/2010 21:10:54

    Greece's debt rating cut to junk status, with stable outlook, by Moody's.

    http://www.marketwatch.com/story/moodys-slashes-greece-to-ba1-from-a3-2010-06-14-1314390?siteid=bnbh

  12. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 14/06/2010 21:21:06

    Το χειρότερο απ'όλα δεν είναι ο ΓΑΠ. Το χειρότερο δεν είναι ότι εκτελεί εντολές, από το ΔΝΤ.Το χειρότερο δεν είναι ότι το ΔΝΤ τον διάλεξε για αυτήν την δουλειά. Το χειρότερο είναι ότι είναι τόσο πολύ ηλίθιος που σε λίγο θα τραβάνε τα μαλλιά τους στο ΔΝΤ, λόγω της απέραντης αυτής ηλιθιότητας...Δεν είναι μόνο προδότης. Είναι αδέξιος και ηλίθιος προδότης.Μόλις πάψει να είναι χρήσιμος, σύντομα, θα πεταχθεί σαν στυμένη λεμονόκουπα, ο γελοίος και οι συν αυτώ.Καλά τέτοιος έμπειρος οργανισμός δεν ρώτησε με τι "πανέξυπνο" έχει να κάνει;
    Είπαμε υπάρχουν και χρήσιμοι ηλίθιοι, αλλά αυτός έχει χάσει την μπάλλα.Και μόλις χάσει και την εμπιστοσύνη των εντολέων του, το Κολοσσαίο θα φαίνεται σε πολλούς, παιδική χαρά...

    • man8os avatar
      man8os @ ΒΡΑΧΟΣ 14/06/2010 21:26:13

      Επειδη ειναι Αμερικανοφιλος νομισαν οι Αμερικανοι οτι μπορει να διοικησει την Ελλαδα. Αλλα εκαναν μεγαλο λαθος.Το παιδι δεν κανει για την δουλεια!
      Σε καθε περιπτωση να ετοιμαζετε ο Σαμαρας. Σαν αλλος Ερντογαν πρεπει να βγει και να σηκωσει την Ελλαδα απο το βαραθρο που θα την ριξει ο ΓΑΜΑΠ (ΓΑΠ της Μαργκαρετ)

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ man8os 14/06/2010 21:30:18

        Μην συγκρίνεις ημιπαρανοϊκούς φανατικούς με τον Σαμαρά.
        Βρες άλλο παράδειγμα.Όχι και Ερντογάν.! Ήμαρτον.

    • man8os avatar
      man8os @ ΒΡΑΧΟΣ 14/06/2010 21:34:02

      Ναι λαθος. Ας πουμε σαν Τσορτσιλ.
      Αλλα τον ανεφερα επειδη διαχειριστηκε με επιτυχια την κατασταση με το ΔΝΤ. Και περιμενω και απο τον Σαμαρα να κανει 2 πραματα. Να σωσει την οικονομια και να βαλλει σε μια ταξη την κοινωνια.(Καινουργιο κοινωνικο συμβολαιο)

  13. Greco avatar
    Greco 14/06/2010 21:40:28

    Πολυ ευστοχα οσα γραφετε

    το χα γραψει απο καιρο ,πριν παμε στο ΔΝΤ, οτι με τους αδεξιους χειρισμους του θα καταληξει σε σφαγιασμο και μειωση στο μισο(δλδ στο 50%) ολων των εισοδηματων(δημοσιου και ιδιωτικου τομεα).Δηλαδη,πρακτικα πτωχευση χωρις να εχει μπει η ταμπελιτσα,ενω τα χρεη μας θα παραμενουν(!!!!!!).Το ΔΝΤ μονο για τα χρεη των οφειλετων ενδιαφερεται,για τιποτα αλλο,χεσμενη την εχει και την ελληνικη οικονομια και το βιωτικο επιπεδο των ελληνων

    μοναδικοι ωφελημενοι,φυσικα,οσοι δε ξερουν τι να κανουν τα αμετρητρα φραγκα τους,που θα αρχιζουν να αγοραζουν τα παντα για μια δεκαρα,οπως στην κατοχη

    Αποτελεσμα? πληρης διαλυση της μεσαιας ταξης και των πολιτικων δομων(ετσι και αλλιως το συνταγμα το χει καταντησει κουρελοχαρτο---δεν το χει ανοιξει ποτε στη ζωη του,θυμαστε την περιπτωση γεννηματα?---).Γιαυτο τον αβανταρουν και ολα τα χουντοκαναλα και ΜΜΕ που κοιταν να εξασφαλισουν το αβεβαιο μελλον τους με μισθους πεινας

    ο κοσμος νομιζει οτι αυτα ειναι τα μοναδικα μετρα που χρειαστηκαν να παρθουν.Γελιεται.
    Απτο φθινοπωρο να δειτε τι σχεδιαζουν.Απλα εχει ξαμολησει τον ψευτη νουμερο 2(παπακωνσταντινου) να λεει οτι αυτα ειναι ολα,οπως εκανε ηδη αλλες 2-3 φορες

    αν δεν αντιδρασει γρηγορα ο κοσμος ν τον διωξει με τις κλωτσιες,βαδιζουμε στο γκρεμο

  14. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/06/2010 21:53:47

    Επίθεση Αλαβάνου στην κυβέρνηση Παπανδρέου
    Ομιλία Αλ. Αλαβάνου στην Πετρούπολη.
    «Κυβέρνηση του Ιράκ μετά την αμερικανική εισβολή θυμίζει η κυβέρνηση Παπανδρέου», είπε σε σημερινή ομιλία του στην Πετρούπολη ο κ. Αλ. Αλαβάνος και πρόσθεσε ότι «οι υπουργοί είναι μαριονέτες» και ότι «τη χώρα την κυβερνούν οι γραφειοκράτες - λοχίες των Μεγάλων Δυνάμεων, η «τρόικα» της Ευρωπαϊκής Ένωσης, της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου».

    Ο κ. Αλαβάνος πρόσθεσε ότι σήμερα συναντιούνται με τον Υπουργό Οικονομικών, τoν Υπουργό Εργασίας, την Υπουργό Υγείας για να υπαγορεύσουν τις αποφάσεις τους. Αποφάσεις που, όπως είπε «στρέφονται αποκλειστικά ενάντια στον κόσμο της εργασίας με την πλήρη διάλυση όποιου Κοινωνικού Κράτους υπήρχε στην Ελλάδα» και υπογράμμισε ότι:

    «Κανείς δεν μπορούσε, ούτε στο χειρότερο εφιάλτη του, να φαντασθεί σε τι εξευτελισμό θα οδηγούσε τη Δημοκρατία στην Ελλάδα η κυβέρνηση Παπανδρέου. Κανείς δεν μπορούσε να διανοηθεί ότι το κόμμα που με την μεταπολίτευση είχε κεντρικό σύνθημα τη «Λαϊκή Κυριαρχία» θα την εκποιούσε τόσο εύκολα, εκθέτοντας πρώτα απ’ όλα τα μέλη και τους φίλους του που ακόμη πιστεύουν σε αυτήν».

    www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_14/06/2010_342333

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Ηλίας 15/06/2010 04:01:09

      κάποιος να του θυμίσει τα Δεκεμβριανά 2008.
      πόσο ακόμη θα ανεχτούμε αυτό το .....οειδές να παριστάνει οτι ξιφουλκεί ενάντια στο ΠΑΣΟΚ?

  15. mitsosms avatar
    mitsosms 14/06/2010 22:19:35

    Σε παλιότερη ανάρτηση κάποιος είχε γράψει ότι στρέφουν οι κυβερνώντες τη μία κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης επειδή κάποιοι ηλικιωμένοι γιούχαραν μια κοπελιά που έμπαινε φορτωμένη με ψώνια σε κάποιο πολυτελές αμάξι. Μήπως όμως είναι ακριβώς αυτοί (οι τζιπάτοι) που συντηρούν τον πληθωρισμό στα ύψη; Μήπως θα πρέπει να τους λιντσάρουνε επιτέλους για να πάψουν να είναι τόσο προκλητικοί; Λέω, μήπως;

  16. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/06/2010 01:36:32

    Βρε ουστ από δω! Βρυκόλακες!

  17. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 15/06/2010 03:57:31

    Η τρόικα ανησυχεί για την ύφεση..εγω ανυσηχώ γιατί αυτό

    http://www.guardian.co.uk/world/2010/jun/14/angela-merkel-germany-coalition-collapse

    Angela Merkel's government threatened with collapse

    δεν το πήρατε χαμπάρι..χρησιμοποιείτε και Γερμανικό hosting server τρομάρα σας..

    Sprechen zie deutsch?

  18. ΠΟΛΙΤΗΣ-ΥΠΗΚΟΟΣ--ΔΟΥΛΟΣ-ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΠΟΛΙΤΗΣ-ΥΠΗΚΟΟΣ--ΔΟΥΛΟΣ-ΠΟΛΙΤΗΣ 15/06/2010 08:10:40

    Φοβάται η Τρόικα την μεγάλη ύφεση που θα πέσει στο λειβάδι.Φοβάται πως τα πρόβατα δεν θα είναι παραγωγικά σύμφωνα με τα λογιστικά τους πρότυπα, που επέβαλαν για το καλό τους .Το γάλα που θα παράγουν θα είναι ανάλογο του διαιτολογίου νηστείας .Ετσι τα κέρδη της Τρόικας θα είναι εκτός προγραμματισμού.Αυτό όμως ποσώς τους ενδιαφέρει.Αφού έχουν τις μηχανές που κόβουν τα λεφτά, σιγά να μην περίμεναν την παραγωγή των προβάτων .΄Αλλα εχουν στο μυαλό τους. Να πουλήυσουνν τα πρόβατα στο τσιγκέλι και να αρπάξουν το λιβάδι που είναι γωνιακό και πολύ εύφορο. Αφού τα πρόβατα δεν ξυπνούν ας πάνε να κουρεύονται.Ετσι λειτουργούν ανά τους αιώνες οι ευλογημένες του θεού πανίσχυρες χρηματικές Τρόικες εξουσιαστών πατριαρχών ποιμεναρχών κλπ αρχών . Ετσι λειτουργούν δυστυχώς και τα πρόβατα αφού δεν ξυπνούν για να γίνουν μαχητές λέοντες. Αυτή είναι η μοίρα τους. Να την καθορίζουν οι αχόρταγοι μονεταριστές . τσοπαναραίοι