#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/02/2011 10:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τροϊκα διέψευσε τον Πρωθυπουργό και για το Ελληνικό



Μια μεγάλη απάτη που ξεκίνησε προεκλογικά, συνεχίστηκε λίγες ημέρες μετά την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, κορυφώθηκε την περασμένη εβδομάδα και ξεσκεπάστηκε από την Τρόικα, είναι η υπόθεση του Ελληνικού.

Ως αξιωματική αντιπολίτευση το ΠΑΣΟΚ έλεγε ότι ολόκληρο το πρώην αεροδρόμιο θα μετατραπεί σε πάρκο. Θα είναι το μεγαλύτερο στην Ευρώπη, θα είναι υπερτοπικός πόλος αναψυχής και θα το κάνει ως κυβέρνηση για το καλό των Αθηναίων. Τότε μάλιστα έριχναν στο ανάθεμα το σχέδιο αξιοποίησης του Γ. Σουφλιά το οποίο, παρά τα λάθη που είχε, έκανε λόγο για μερική αξιοποίηση ώστε να βρεθούν χρήματα και να γίνει το υπόλοιπο πάρκο. «Όλο δάσος» έλεγε τότε ο κ. Παπανδρέου.

Μόλις έγινε κυβέρνηση κάλεσε τον γνωστό αρχιτέκτονα Αθεμπίγιο, κατέβηκε στην παραλία, έβγαλε τους χάρτες και σε ένα ακόμη επικοινωνιακό σόου ο κ. Παπανδρέου μίλησε και πάλι για πάρκο για όλους τους Αθηναίους.

Λίγους μήνες μετά, κι ενώ η Ελλάδα μπήκε στο μνημόνιο, βγήκαν τα πρώτα σύννεφα. Λίγο οι Αραβες του Κατάρ, λίγο η ανάγκη εξεύρεσης χρημάτων, λίγο η προσπάθεια να φανεί ότι το fast track και τα πράσινα άλογα του κ. Παμπούκη πιάνουν τόπο, κάποιοι εντός της κυβέρνησης άρχισαν να μιλούν για μερική αξιοποίηση.

Την περασμένη εβδομάδα έγινε μια συζήτηση στο υπουργικό, ήρθε και ο Αθεμπίγιο και αίφνης οι φιλοκυβερνητικές εφημερίδες με πηχυαίους τίτλους έγραψαν και πάλι για την πρόθεση του πρωθυπουργού να γίνει το Ελληνικό… Σέντραλ Παρκ. Τα δημοσιεύματα μάλιστα, με διαρροές από το Μαξίμου, απέκλειαν να γίνουν ξενοδοχεία, καζίνο και άλλα και έκαναν λόγο για ένα μακρόστενο πάρκο από τα μεγαλύτερα στον κόσμο.

Έρχεται, όμως, ο κ. Ντερούζ και με συνεντεύξεις του σε κυριακάτικες εφημερίδες σπάει το ψέμα της κυβέρνησης. Στο πλαίσιο της εξεύρεσης 50 δις μέχρι το 2015, ο κ. Ντερούζ λέει να πουλήσουμε το Ελληνικό και να πάρουμε 5 δις ευρώ. Το θεωρεί μάλιστα δεδομένο αφού οι δεσμεύσεις θα ενταχθούν στο επικαιροποιημένο Μνημόνιο.

Τι λέει η κυβέρνηση επ’ αυτού; Επιμένει ότι θα το κάνει πάρκο; Διότι από την… πρασινάδα δεν ξεφυτρώνουν ευρώ. Αρα ο σχεδιασμός ήταν από καιρό έτοιμος απλά περίμεναν την ώρα. Πώληση του φιλέτου του δημοσίου για να κλείσει καμιά μαύρη τρύπα, όπως διατάζει η τρόικα.

Κι αν κάποιοι περίμεναν ότι θα γίνουν Νεοϋορκέζοι και να κάνουν βόλτα στο ελληνικό Σέντραλ Παρκ θα απογοητευτούν. Σε φιλέτα θα κοπεί και θα μοιραστεί στους επιχειρηματίες που έρχονται από ανατολάς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/02/2011 10:57:25

    ΠΑΣΟΚ = οι μεγαλύτεροι ψεύτες όλων των εποχών.
    Έχουν την απατεωνιά στο αίμα τους.

  2. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 13/02/2011 10:59:12

    Και βέβαια για να γίνει πιό αληθινό το θέατρο, τραβάει και μιά παραίτηση η Υπέκα και, τι να κάνουμε, ανάγκες είναι αυτές, προέχει η "σωτηρία" της πατρίδας...
    Για να πώ την αλήθεια, από την πρώτη στιγμή που μίλησαν ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις για πάρκο δεν μου φάνηκε και πολύ πιθανό. Στην χώρα των μεγαλοεργολάβων και της μίζας -προς κάθε κατεύθυνση- θα άφηναν τέτοιο φιλέτο για τον λαό ?

  3. evan avatar
    evan 13/02/2011 11:17:44

    Ναι έτσι είναι, οι μεγαλύτεροι ψεύτες και απατεώνες που έχει βγάλει η πολιτική στην Ελλάδα. Αλλά το ότι τους έχουμε ακόμα εκεί, που είναι πολύ μεγάλο το διάστημα, η αντιπολίτευση τι κάνει; Το ερώτημα τίθεται εδώ και καιρό όλο και από πιο πολλούς.
    Ευθύνη έχει και η αντιπολίτευση και κυρίως η αξιωματική, που συνεχίζει να υπάρχει αυτή η πιο απάραδεκτη κυβέρνηση. Δεν είναι οι χρονιές και οι περίοδοι των προηγούμενων χρόνων να κάνουν κριτική τέτοια φοβούμενοι μην χαρακτηριστούν ακραίοι. Εδώ πουλάν τα πάντα, καταπατούν το σύνταγμα κάθε μέρα και η αντιπολίτευση θέλει να μας δείχνει ότι...είναι λογική και δεν ξεφεύγει από την δήθεν σωστή πολιτική συμπεριφορά.
    Τι θάπρεπε να κάνει αυτή η προδοτική παρέα που είναι στην κυβέρνηση για να ξεσηκώσει η αντιπολίτευση τον κόσμο;;;

  4. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 13/02/2011 11:24:37

    ΟΣΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.
    ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΜΕΣ ΛΥΣΕΙΣ, ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΥΠΟΔΟΜΗ. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΥΛΩΝΑΝ ΕΝΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΚΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΡΚΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΙΣΤΟ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΗΣ [ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ], ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΧΕΤΟ ΛΑΟ!

  5. usound avatar
    usound 13/02/2011 11:27:03

    Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα χωραφάκι που το έλεγαν Ελληνικό. Παραθαλάσσιο και φαρδουλό προτιμήθηκε κατ’ αρχήν ως τόπος φιλοξενίας σιδερένιων πουλιών. Πουλιών που πετούσαν πολύ ψηλά και τα φτερά τους έκαναν μεγάλο σαματά. Με τον καιρό τα πουλιά πολλαπλασιάστηκαν και δεν τα χωρούσε ο τόπος εκεί. Έτσι βρήκαν ένα άλλο μέρος, κάπου στα Μεσόγεια, και μετακόμισαν. Ολίγον μπανάλ η νέα περιοχή, αλλά πιο ευρύχωρη. Το παλιό χωραφάκι έμεινε ακατοίκητο και κανείς δεν του έδινε σημασία. Μέχρι που απ’ την περιοχή πέρασε ένας ψηλός, καμαρωτός άντρας ,με μουστάκι, καβάλα σ’ ένα ποδήλατο. Είδε το χωραφάκι κλαμμένο και το λυπήθηκε. Του χάιδεψε το κεφαλάκι και του ψιθύρισε στ’ αυτί:
    -Σου υπόσχομαι να σε κάνω ευτυχισμένο!
    Σε λίγες μέρες το χωραφάκι άρχισε να δέχεται επισκέπτες. Πιο τακτικός ήταν ένας που μιλούσε με το θου και που οι υπόλοιποι τον φώναζαν Αθεμπίγιο. Φαινόταν κύριος και του έδιναν πολλή μεγάλη σημασία.
    Μια μέρα ο κύριος ρώτησε το χωραφάκι:
    -Σ’ αρέσουν τα λιοντάρια;
    -Αμεεεεεεεεε!
    -Οι τίγρεις;
    -Ουουου!
    -Οι τσαλαπετεινοί;
    -Τρελλαίνομαι!
    -Τα παγώνια;
    -Γιούπι!
    -Το κανό;
    -Πετάω τη σκούφια μου, αλλά πού θα μπήγω το κουπί; Στο χώμα;
    -Θα σου κάνω εγώ μια λίμνη νααααααααααααα!
    -Θα έχει και ψάρια;
    -Ό,τι θες!
    -Και κροκόδειλους και ιπποποτάμους;
    -Φυσικά!
    -Και τα παιδάκια που θα έρχονται, πού θα παίζουν;
    -Στο μυαλό μου είσαι. Θα σου κάνω κούνιες πανύψηλες, τραμπάλες θεόρατες, τσουλήθρες σαν τις πλαγιές του Παρνασού!
    -Κι εκείνος ο ψηλός κύριος με το ποδήλατο που σ’ έστειλε δεν θα ξανάρθει; Θέλω να τον ευχαριστήσω!
    -Θα έρχεται πολύ τακτικά όταν σου φτιάξω και τον ποδηλατόδρομο.
    -Ουάου!
    Ένα πρωϊνό το χωραφάκι ένιωσε μια σουβλιά στην πλάτη. Γύρισε και τί να δει! Κάτι σκούροι κάρφωναν πάνω του μια πελώρια ταμπέλα που έγραφε «ΠΩΛΕΙΤΑΙ».

  6. spiros avatar
    spiros 13/02/2011 11:34:55

    Να ήταν το μοναδικό προεκλογικό παραμύθι του θείου ΓΑΠ θα το καταπίναμε μια χαρά.ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΑΙ ΦΛΟΜΩΣΕΙ ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΙΕΣ Ο ΘΕΙΟΣ ΓΑΠ!!!!!!!!!!

  7. M avatar
    M 13/02/2011 13:16:50

    Για να μήν ξεχνιόμαστε:


    Προβλήματα στα σχέδια δημιουργίας Μητροπολιτικού Πάρκου στο Ελληνικό προκαλεί η απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας να ακυρώσει ως παράνομη την υπουργική απόφαση για την κατάργηση του παλαιού αεροδρομίου του Ελληνικού, παρά το γεγονός ότι υποστηρίζει πως η συνύπαρξη ζώνης πρασίνου και αεροπορικής εγκατάστασης είναι δυνατή.

    Όπως έκρινε το Δ’ Τμήμα του ΣτΕ, ούτε βάσει διατάξεως νόμου ούτε βάσει της συμβάσεως του Ιουλίου 1995 για την κατασκευή του νέου διεθνούς αεροδρομίου στα Σπάτα Αττικής έχει επέλθει κατάργηση του αερολιμένα του Ελληνικού ως αεροπορικής εγκαταστάσεως. Παρ’ όλα αυτά, ο αρμόδιος υπουργός διατηρεί τη δυνατότητα να αποφασίσει την κατάργηση του αερολιμένα του Ελληνικού αν κρίνει ότι αυτό επιβάλλεται, ασκώντας συννόμως την αρμοδιότητά του.

    Στην απόφαση του ΣτΕ αναφέρεται πως η σύμβαση της 31.7.1995, που κυρώθηκε με το νόμο 2338/1995, δεν επέβαλε ως υποχρέωση του ελληνικού Δημοσίου την κατάργηση του Κρατικού Αερολιμένα Αθηνών ως αεροπορικής εγκαταστάσεως. Τούτο προκύπτει τόσο από το γράμμα του άρθρου 9 της εν λόγω συμβάσεως όσο και από το σκοπό του.

    Στο ΣτΕ είχαν προσφύγει μέλη της Αερολέσχης Αθηνών και δικαιώθηκαν. Κατά συνέπεια, ο παλαιός αερολιμένας του Ελληνικού μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τους εκπαιδευτές και χειριστές μικρών ή εμπορικών αεροσκαφών.

  8. simos avatar
    simos 13/02/2011 13:36:14

    Οφείλουμε τουλάχιστον για τις επόμενες γενιές, να υπερασπιστούμε τους ελεύθερους χώρους που έχουν απομείνει και αν δεν υπάρχουν τα χρήματα να γίνει πάρκο τώρα, δεν πειράζει, αυτά μπορεί να βρεθούν στο μέλλον. Ας μείνει χέρσος ο χώρος, απο μόνη της η φύση μπορεί να εγκαταστθεί στο χώρο, αρκεί να έχει χώρο να εγκατασταθεί..........
    Σταθήτε σε κάποιο σημείο των Πατησίων η της Κυψέλης και φαντασθήτε πως θα ήταν να υπάρχουν ελεύθεροι χώροι, τώρα τι μπορεί να γίνει για αυτό, εκτός απο το να κατεδαφιστούν ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα, πράγμα σχεδόν αδύνατο.....
    Μπετόν δόξα το Θεό έχουμε, ελεύθεροι χώροι - πράσινο μας λείπει....
    Απ' την στιγμή που έστω και ενα κυβικό μπετόν πέφτει είναι πολύ δύσκολο να απαλλαγείς απο αυτό για πολλά μα πάρα πολλά χρόνια......
    Οσο για τα χρήματα που θα αποφέρει αν πουληθεί, θα χαθούν και αυτά μέσα στο βαρέλι χωρίς πάτο, με αποτέλεσμα ενα μεγάλο μηδενικό, με μόνο κερδισμένους όλους αυτούς που σπεκουλάρουν χρησιμοποιώντας τα δημόσια αγαθά......

  9. usound avatar
    usound 13/02/2011 14:30:42

    Σωστός ο σίμος!

  10. anetos avatar
    anetos 14/02/2011 07:50:56

    για οχι Nτισνευλαντ ρε πασοκοι ...δεν ειναι καλυτερα ?