#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2013 18:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τροϊκα απαιτεί τον "θάνατο" της ελληνικής αμυντικής βιομηχανίας



Προκλητική στάση κρατά η τρόικα στο θέμα της αναδιάρθρωσης εν λειτουργία και της προσπάθειας να διασωθούν ορισμένες θέσεις εργασίας στην αμυντική βιομηχανία της χώρας. Πληροφορίες αναφέρουν ότι με ένα ξερό e-mail οι τροικανοί απορρίπτουν το σχέδιο της κυβέρνησης για μερική διάσωση της ΕΛΒΟ (και των άλλων εταιρειών της αμυντικής βιομηχανίας, δηλαδή ΕΑΣ και ΛΑΡΚΟ) και προτείνουν «ξαφνικό θάνατο» στα πρότυπα της ΕΡΤ και να απολυθούν στο σύνολό τους οι εργαζόμενοι και μάλιστα χωρίς αποζημίωση.

Με τον τρόπο αυτό θέλουν να ανοίξουν το δρόμο για το λουκέτο κι άλλων επιχειρήσεων του δημοσίου, παραβλέποντας φυσικά τόσο την ιδιαιτερότητα της αμυντικής βιομηχανίας όσο και το γεγονός ότι δεν μπορείς να απολύεις έτσι και μάλιστα χωρίς να τους αποζημιώνεις.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι χθες το βράδυ υπήρξε συνεργασία του Πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, του Αντιπροέδρου κ. Ευάγγελου Βενιζέλου και της Αν. Υπουργού Αμυνας κ. Φώφης Γεννηματά, ενώ σήνερα - συνεργάτες του κ Σαμαρά, της αναπληρωτή Υπουργού Αμυνας και οι τεχνοκράτες σύμβουλοι της κυβέρνησης συνεδριάζουν στο Μέγαρο Μαξίμου για την απρόσμενη κίνηση της τρόικας.

Οπως δήλωσε ο πρόεδρος των εργαζομένων της ΕΛΒΟ, Θεόδωρος Αλιόγκας "η τρόικα πλέον δε ζητάει μόνο χρήμα, έχει πάρει την εθνική κυριαρχία της χώρας τυπικά, τώρα την παίρνει και ουσιαστικά. Ζητάνε να καταργηθεί η αμυντική βιομηχανία της χώρας. Νομίζω ότι είναι πλέον η ώρα, η πολιτική ηγεσία του τόπου να σταθεί στη θέση που της αρμόζει και να υπερασπιστεί τα δικαιώματα των Ελλήνων πολιτών".

Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται για μια αρνητική εξέλιξη που προδιαθέτει και αρνητικά για τις διαπραγματεύσεις με την τρόικα. Δε φτάνει που θέλουν να διαλύσουν την αμυντική βιομηχανία της Ελλάδας, τώρα απαιτούν και απολύσεις χωρίς αποζημίωση. Η κυβέρνηση οφείλει να πει όχι διότι σε άλλη περίπτωση η κατάσταση θα γίνει εκρηκτική. Ηδη οι εργαζόμενοι λένε ότι «θα χυθεί αίμα» αν απολυθούν με τέτοιο τρόπο.

Χαρακτηριστικό της πίεσης είναι και η στάση της Κομισιον. Την υιοθέτηση οριστικών αποφάσεων σχετικά με την αναδιάρθρωση, συμπεριλαμβανομένης μιας σημαντικής συρρίκνωσης, ενόψει της ιδιωτικοποίησης ή της εκκαθάρισης της ΕΛΒΟ, της «Ελληνικά Αμυντικά Συστήματα» και της ΛΑΡΚΟ αναμένει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, σύμφωνα με τον εκπρόσωπο του Ολι Ρεν.

Ερωτηθείς σχετικά, ο Σάιμον Ο' Κόνορ δήλωσε ότι «το Μνημόνιο και η τελευταία αξιολόγηση καθόρισαν ως ένα από τα προαπαιτούμενα για τον Αύγουστο, το οποίο θα πρέπει να ολοκληρωθεί εντός του Σεπτεμβρίου, την υιοθέτηση οριστικών αποφάσεων, σχετικά με την αναδιάρθρωση, συμπεριλαμβανομένης μιας σημαντικής συρρίκνωσης, ενόψει της ιδιωτικοποίησης ή της εκκαθάρισης της ΕΛΒΟ, της «Ελληνικά Αμυντικά Συστήματα» και της ΛΑΡΚΟ, σύμφωνα με τους κανόνες περί κρατικών ενισχύσεων και με σκοπό την εφαρμογή αυτών των αποφάσεων έως το Δεκέμβριο του 2013».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maou-Maou avatar
    Maou-Maou 03/09/2013 18:37:09

    Χαιρετίσματα στον Φαήλο....

  2. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 03/09/2013 18:56:25

    Αυτό το πράγμα που υπήρχε δεν ήταν αμυντική βιομηχανία.Ήταν τα μαγαζάκια κυρίως του ΠΑΣΟΚ για βόλεμα ημετέρων και τον πλουτισμό τους με κόστη υποκατασκευαστικών έργων που υπερέβαιναν μέχρι και 10 φορές τα αντίστοιχα σε Ευρώπη και ΗΠΑ.
    Ούτε ανέπτυξαν ούτε και πούλησαν ποτέ κάτι εκτός από το ελληνικό κράτος-πατερούλη το οποιο εκτός από εργοδότης τους,ήταν και χρηματοδότης των τεραστίων ελλειμάτων τους αλλα και...καλός πελάτης.
    Το μόνο που παρήγαγαν ήταν δημοσίους υπαλλήλους,συντεχνίες και τεράστια χρέη.
    Η χώρα διαθέτει ισχυρή και συγχρόνη αμυντικη βιομηχανια με πωλήσεις σε Ευρώπη και σε όλον τον κόσμο (Θέων αισθητήρες,ΕΛΜΟΝ,Ιντρακομ,Miltech κλπ)
    Αλλά στην Ελληνική σοβιετία αυτη η βιομηχανία δεν υπολογίζεται καθόλου γιατί απλά ειναι...ιδιωτική!!Ενώ για τα χρεοκοπημένα μαγαζάκια-σοβιέτ τύπου ΕΑΣ είναι έτοιμοι να ρίξουν ζεστά εκατομμύρια (σε εποχή χρεοκοπίας) για να τα σώσουν.
    Ζήτω τα σοβιέτ των ΕΑΣ και της ΕΛΒΟ!!Οι αλλοι να πανε να....
    Και ας μην ξεχνάμε σύντροφοι την παράδοση των σχεδίων του Λεωνίδα (Αυστριακο τεθωρακισμενο οχημα Saurer 4K 4FA ελληνικής...συναρμολόγησης) στους σοβιετικούς από εργαζόμενους της ΕΛΒΟ που κατόπιν εξαφανίστηκαν κάπου προς ΕΣΣΔ μεριά.Άξιοι ήρωες των ελληνικών σοβιέτ!!!

    • The Camel avatar
      The Camel @ Κ.Τ. 03/09/2013 21:35:53

      Πολύ σωστά.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Κ.Τ. 04/09/2013 08:16:18

      Ετσι ακριβως !Η αληθεια ποναει .Να μην πω και το ''φερτε πισω τα κλεμενα '' για ολους τους ασπαλακες συνδικαλιστες ,εργαζομενους ,χρυσοκανθαρους διοικηταριους,πολιτικους νανους ,τοπικους παραγοντες που απομυζησαν πορους και πορους απο τον δημοσιο κορβανα για να ικανοποιησουν κομματικες πελατειες και ατομικα συμφεροντα και τωρα κανουν το κοροιδο δηθεν μη ξεροντας & μη ακουγοντας τιποτα.Ποθεν εσχες για ολους και για ολα .Να προσθεσω και την αμαρτωλη ΕΑΒ στο μπουκετο για να μην χαλασει η εικονα της ρεμουλας και της Πασοκικης καμαριλας που διαφεντευε επι 25 χρονια τις τυχες της αμυντικης δηθεν βιομηχανιας .Εδω και τωρα εισαγγελικη παραγγελια για ελεγχο των πεπραγμενων απο εξειδικευμενους επιστημονες {οικονομολογους και δικηγορους } για διεκδικηση ολων των επιδοτησεων του κρατους απο ολα τα λαμογιοπαρασιτα πασοκικα ρεμαλια παραγοντες των ΕΑΣ.Μετα μας φταιει η τροικα που μας πεταει στα μουτρα τα δηθεν σχεδια εξυγειανσης των ''εν λειτουργια '' λεει .Σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω !

  3. zaratoustras avatar
    zaratoustras 03/09/2013 19:14:11

    "Δε φτάνει που θέλουν να διαλύσουν την αμυντική βιομηχανία της Ελλάδας, τώρα απαιτούν και απολύσεις χωρίς αποζημίωση. Η κυβέρνηση οφείλει να πει όχι διότι σε άλλη περίπτωση η κατάσταση θα γίνει εκρηκτική. "
    Aν πει και πάλι ΝΑΙ θα είναι προφανές οτι πρόκειται περι κυβέρνησης Τσολάκογλου...

    • Γιώργος Καλύτερος avatar
      Γιώργος Καλύτερος @ zaratoustras 03/09/2013 23:41:44

      Αν πει και πάλι ναι, θα ξεσπαθώσουμε για μια-δυο μέρες με πύρινα άρθρα και καταιγιστικούς σχολιασμούς καληνυχτάκιδων, ώσπου να ακολουθήσει αμέσως μετά μια... ψυχραιμότερη προσέγγιση και δειλά-δειλά να επιστρέψει η οπτική όλων μας πίσω στο μαντρί όπου πρέπει να παραμείνει ασφαλής για τα επόμενα είκοσι (τουλάχιστον) χρόνια. Για το καλό του τόπου και την σωτηρία της χώρας, ώστε να μην αναλάβουν μπολσεβίκοι και νεοναζί. Το σκηνικό έχει στηθεί και ισορροπήσει από μόνο του αριστοτεχνικά και στην εντέλεια. Σε έναν αιώνα από τώρα, αυτό που συμβαίνει στην χώρα θα διδάσκεται στα πανεπιστήμια όλου του κόσμου (πράγμα που ήδη γίνεται σε μεγάλο βαθμό).

  4. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 03/09/2013 19:27:24

    Ούτε σ'αυτό το καίριο ζήτημα (εθνική άμυνα κλπ) θα ακούσουμε επιτέλους ένα βροντερό ΟΧΙ από την μεριά του Σαμαρά; Για τον Βενιζέλο δεν θα μπω στον κόπο να διερωτηθώ γιατί ξέρω ότι άλλα τον απασχολούν.

  5. maria p avatar
    maria p 03/09/2013 19:46:05

    Καλώς τα δεχτήκαμε

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/09/2013 20:04:03

    Αυτή δεν είναι τριμελής επιτροπή (τρόικα), αυτή είναι το Kinder-έκπληξη. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου ξεφουρνίσουν....

  7. Πέτρος avatar
    Πέτρος 03/09/2013 20:21:01

    Λουκέτο και απόλυση ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ζητάνε;
    Ε, τότε το λουκέτο με ...αποζημίωση, θα είναι μεγάλη επιτυχία!

    • Γιώργος Καλύτερος avatar
      Γιώργος Καλύτερος @ Πέτρος 03/09/2013 20:51:46

      Βλέπεις γήπεδο, το κατέχεις το άθλημα..

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/09/2013 20:42:49

    Μην ανησυχείτε, θα μας προστατεύσουν τα "αήττητα" νομικά μας όπλα που έλεγε και ο αλήστου μνήμης εξυγχρονιστής Σημίτης.
    Με όπλα την συμμετοχή μας στην ΕΕ και στην νομισματική ένωση θα κατατροπώσουμε τους Τούρκους που παραμένουν πρωτόγονοι και εθνικιστικά αταβιστές.
    Επίσης η φιλία των λαών θα λειώσει τους Τούρκους που θα σκεφτούν διπλά να επιτεθούν σε αδελφό-Λαό.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 03/09/2013 20:59:42

    Δεν είναι οριστικό τίποτα. Έτσι θέλουν αυτοί. Τι θα γίνει ας μην προδικάζουμε...

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/09/2013 21:10:22

    Oσο συνεχιζεις να ζητας δανεια θα εισαι αντικειμενο εκβιασμου.Μονο αν αποφασισεις να τους στειλεις στο διαβολο αδιαφορωντας για τις συνεπειες μπορει να πετυχεις κατι.Εαν συνεχεια φοβασαι τι θα γινει με τη δραχμη και τα παρόμοια δεν ληγει ποτε ο εκβιασμος.

    • Γιώργος Καλύτερος avatar
      Γιώργος Καλύτερος @ ψυχραιμια 03/09/2013 23:54:47

      Δεν ξέρω εσύ προσωπικά πώς καταφέρνεις να σκέφτεσαι κατ’ αυτό τον τρόπο, αλλά πιστεύω γνωρίζεις πολύ καλά ότι μέσα στις παραμέτρους του αδιεξόδου βρίσκεται και το γεγονός οτι αυτό που προτείνεις είναι ριζικά και θεμελιωδώς αντίθετο με τον ψυχισμό όλων όσων στηρίζουν την σημερινή κυβέρνηση. Και ακόμα πιο δυσοίωνο είναι το δεδομένο της γελοιότητας εκείνων των πολιτικών χώρων που σφετερίζονται την θέση που εκφράζει το σχόλιό σου. Πλήρες και απόλυτο αδιέξοδο. Δεν είναι τυχαία ούτε και ψευδής η επαναλαμβανόμενη ρητορική περί μονοδρόμου. Δυστυχώς πρόκειται πράγματι για μονόδρομο.

  11. ΑκαιΣ avatar
    ΑκαιΣ 03/09/2013 21:15:26

    Νομίζω είναι πάρα πολύ απλό. Τρία γράμματα : Ο Χ Ι !
    Δεν είναι όλα διαπραγματεύσιμα.
    Σε κάποια θέματα, δεν υπάρχουν διλήμματα....

  12. Μορελο avatar
    Μορελο 03/09/2013 21:18:35

    Απόλυση λέι η τρόικα; Ε θα βγει η κυβένρηση και θα πει δεν θα σας απολύσουμε βρε κουτά, σε διαθεσιμότητα θα σας θέσουμε.... Και έτσι άλλη μια επιτυχία της κυβέρνησης θα έχουνμε λιγο πριν το πρωτογενές πλεόνασμα στη βλακεία που μας δέρνει

  13. el eternauta avatar
    el eternauta 03/09/2013 21:49:37

    Να κλείσει οχι να γινει εξυγίανση ναι .

  14. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 03/09/2013 21:50:19

    Γκρεμίστε χθες όλα τα υπολείματα του Σοβιετικού καθεστώτος. Το '40 είχαμε πολεμοφόδια γιατί ο Μποδοσάκης ήταν ιδιωτική επιχείρηση. Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος αν η χώρα θέλει εγχώρια αμυντική βιομηχανία για εθνικούς λόγους (που είναι πολύ μεγάλη συζήτηση - η Συρία π.χ. μια χαρά κοντράρει τις ΗΠΑ και ας μην φτιάχνει επί της ουσίας στο έδαφός της τίποτα) ας θέσει την φορολογία των ιδιωτικών αμυντικών βιομηχανιών στο 0% (ή και στο -20% δηλαδή να επιδοτεί τις ζημιές που θα εμφανίζουν τα πρώτα χρόνια). Πολύ φθηνότερα θα μας έρθει και με απείρως ανώτερα αποτελέσματα και κυρίως με αξιοκρατία που μόνο ο ιδιωτικός τομέας μπορεί να εγγυηθεί και το σημαντικότερο με δυναμισμό και διεθνή αναπτυξιακή προοπτική που είναι αδύνατο να υπάρξει σε δημόσια επιχείρηση. Τόσο απλά. Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις για να διατηρηθούν οι ΕΡΤ και τα πελατάκια του αμυντικού τομέα. Στην Ελλάδα υπάρχουν χιλλιάδες ακόμη ΕΡΤ και εκατοντάδες χιλλιάδες βολεμένοι που όχι απλά σιτίζονται από τους φόρους μας αλλά και τρώνε με χρυσά κουτάλια σε σχέση με αυτό που θα τους αποτιμούσε η αγορά.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Μανώλης Πετράκης 04/09/2013 00:09:30

      Οι κ.κ Πετρακης και The Camel (πιο κατω) εχουν δικιο. Πρεπει να αφησουμε τους μιζαδορους να κανουν την δουλεια τους.... Μονο ετσι Θα ερθει η αναπτυξη και εξασφαλισθει η αμυνα της χωρας... Με την κερδοφορα ιδιωτικη πρωτοβουλια της μιζας τυπου Ζιμενς, υποβρυχιων κλπ... Κατω οι μπολσεβικοι τυπου Ντε Γκωλ...

  15. The Camel avatar
    The Camel 03/09/2013 22:22:32

    Κάθε φορά που είναι να απολυθούν άτομα απο κρατικές εταιρείες που μπαίνουν μέσα και έχουν κοστίσει εκατ. ευρώ στους φορολογούμενους βγαίνουν υπουργοι, πολιτικά κομματα και άλλοι για να διαμαρτυρηθούν.

    Οταν απολύονται πολλοί περισσότεροι στον ιδιωτικό τομέα δεν ακούγεται κιχ απο κανένα.

    Το πολιτικό συστημα νοιάζεται μόνο για τους πελάτες του. Αν οι εταιρείες ΕΑΒ κ.τ.λ., που ήταν άντρα κομματισμού, δεν είναι βιώσιμες θα ήταν καλυτερο για το συνολο να κλείσουν απ΄το να διατηρούνται ζωντανές με την ευγενή χορηγία των εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα.

    • maria p avatar
      maria p @ The Camel 04/09/2013 00:50:38

      Κιχ κάνουν πολλοί και για τον ιδιωτικό τομέα. Απλά όταν τα αυτιά είναι βουλωμένα με κερί από τα περιττώματα της Θάτσερ, που να το ακούσετε

  16. panas avatar
    panas 03/09/2013 22:51:12

    Αν δεν ήταν η Φώφη στα πράγματα θα ανησυχούσα..., το μόνο που με προβληματίζει είναι πως σ' αυτή τη διαπραγμάτευση μπορεί να σκιστεί τελικά και κανένα καλσόν...

    Σοβαρά τώρα: Να γίνει επιτέλους μια κουβέντα επι της ουσίας. Να γίνει ένας απολογισμός της προσφοράς και του κόστους των εν΄ λόγω εταιριών /κομματικών μαγαζιών και αν αποδειχτούν άχρηστες ας κλείσουν και να δημιουργηθούν νέα σχήματα που να είναι πιο αποτελεσματικά. Μόνο που κάτι τέτοιο έπρεπε να είχε προηγηθεί των εντολών της τρόικας. Τώρα αν η τρόικα θέλει να μας καταστρέψει και εμείς δανειζόμαστε από αυτούς σημαίνει υποτέλεια και ηλιθιότητα. Αν η τρόικα φέρνει στο φως τις βρωμιές που επιμελώς πολλοί προσπαθούν κα κρύψουν κάτω από το χαλί,τότε έχουμε πλήρη ανικανότητα και "συνενοχή στο φόνο" από την κυβέρνηση.
    Τι να πεις...

  17. cynthia avatar
    cynthia 03/09/2013 23:22:31

    Πολλές αλήθειες δυστυχώς .Αυτή είναι η μόνη πραγματικότητα κ οι έχοντες κάποια σχέση με τα πράγματα δεν μπορούν να την αρνηθούν , όσο ρομαντισμό κι αν έχουν .
    Μια παράκληση μόνο , μην χρησιμοποιείτε τον όρο ελληνικά σοβιέτ γιατί πέραν του οτι ειναι ανατριχιαστικός κ άκομψος , δεν φαίνεται να έχετε ακριβή ιδέα του τι σημαίνει ! Φιλικά πάντα .

  18. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 03/09/2013 23:25:57

    ...Είπατε τώ βασιλεί, χαμαί πέσε δαίδαλος αυλά, ουκέτι Φοίβος έχει καλύβην, ου μάντιδα δάφνην, ουδέ παγάν λαλέουσαν. Απέσβετο και το λάλον ύδωρ...
    Εβο,Πυρκάλ,Ελβο.
    Τελειωμένη ιστορία,πολλά χρόνια τώρα,γνωστό σε όσους ξέρουν τον χώρο.
    Ιδιωτικές εταιρείες είπατε? Θέων αισθητήρες,ΕΛΜΟΝ,Ιντρακομ,Miltech.
    Να τις πιάσουμε μία μία να δούμε που ανήκουν?
    Να βάλουμε και την Μέτκα στον Βόλο και τον Γερμανό στην Ξάνθη να δούμε από που παίρνουν δουλιές?
    Παίζουν εν ου παικτοίς οι άνθρωποι με τον πατριωτισμό των Ελλήνων.
    Να μείνει η χώρα χωρίς πολεμική βιομηχανία?Και οι Τούρκοι απέναντι?
    Εθνική προδοσία.Και να οι αλλεπάλληλες εξυγιάνσεις,αύξηση μετοχικού κεφαλαίου,καταπτώσεις εγγυήσεων,"επενδύσεις εκσυχρονισμού".
    Εχετε δει τα παραγώμενα είδη της Ελληνικής Πολεμικής Βιομηχανίας στις εκθέσεις Defendory?Θλίψη.
    Μπορεί να παραχθεί ένα μετρίας τεχνολογίας αντικείμενο σήμερα χωρίς R&D?
    Πόσο μάλλον σε τεχνολογίες αιχμής που είναι οι πολεμικές.
    Υπάρχει σαν έννοια το R&D σε Εβο,Πυρκάλ,Ελβο?
    Πολύ φιλικά σε όλους,συμμετέχοντας στην αγωνία όλων.

  19. Kimon avatar
    Kimon 03/09/2013 23:50:21

    Δεν υπάρχει αμυντική βιομηχανία χωρίς ισχυρή επιστημονική έρευνα και τεχνολογία.Εάν οι πολιτικοί ενδιαφέρονται να δημιουργήσουν αμυντική βιομηχανία ας αντιγράψουν την Τουρκία και το Ισραήλ.. Ενοποίηση ερευνητικών κέντρων κάτω από κεντρική διοίκηση με επικεφαλής από το γραφείο του Πρωθυπουργού (προς θεού όχι υπουργείο η γραμματεία Ερευνας και Τεχνολογίας). Δημιουργία γραφείου αμυντικής βιιομηχανίας για τον συντονισμό υπό τον πρωθυπουργό. Συνολικός προσανατολισμός της επιστημονικής έρευνας στην αμυντική βιομηχανία με εκπόνισηεπιστημονικών προγραμμάτων εθνικής στρατηγικής , π.χ. ανάπτυξη εθνικού πυραυλικού συστήματος αντιστοίχου του Τουρκικού YILDIRIM.Ο ερευνητικός οργανισμός της Τουρκίας TUBITAK βασίζεται σε αυτό το μοντέλο, με αποτέλεσμα η Τουρκία να κατασκευάζει τα πλέον προηγμένα οπλικά συστήματα. Ξυπνάτε στο Μαξίμου!!

  20. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 04/09/2013 01:06:37

    Το αιώνιο δίλημμα της "λαικής" δεξιάς:
    Κράτος επιχειρηματίας ή ποτέ το κράτος επιχειρηματίας;
    Στην προκειμένη περίπτωση το δίλημμα θα κρυφτεί πίσω απο την "κουρτίνα" της λέξης "αμυντική".
    Και θα κληθούν ως συνεργοί στην επιχείρηση απόκρυψης, οι πάντα "εθνικολαικοί" πασόκοι και φαντάζομαι επίσης, η "αντιμνημονιακή αριστερά".
    "Πελάτες μας, νυν υπέρ πάντων ο αγών" !
    "Θέων αισθητήρες" είπατε; "Ιντρακομ"; "Μέτκα";
    Μα αυτοί δουλέυουν με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια. Δεν διορίζουν "εντολή άνωθεν". Ούτε μπορούν να υπερτιμολογήσουν εξαγόμενα εμπορεύματα... Πως να δώσουν έτσι, μυθικά εφάπαξ ή επιδόματα αργομισθίας;