#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τετάρτη των γενναίων και των μοιραίων






Αυτοί που δεν πτοήθηκαν, αυτοί που ούτε μάσκες δεν είχαν, που με ανοιχτά τα πρόσωπα πήγαν σήμερα στη Σύνταγμα, γνωρίζοντας ότι θα φάνε χημικά με το τσουβάλι.

Συμβολική αλλά και συγκινητική η σημερινή ημέρα.  Η Τετάρτη των γενναίων έξω από τη Βουλή. Η Τετάρτη των «μοιραίων» μέσα.



Κάποιοι ήταν αποφασισμένοι να διαλύσουν την ειρηνική διαδήλωση των πολιτών

Κόσμος εγκλωβίστηκε στο Μετρό, άλλοι διασκορπίστηκαν στα γύρω στενά από το Σύνταγμα. Κάποιοι  έκαναν να ξεπροβάλλουν πάλι και δέχτηκαν νέες ομοβροντίες χημικών. Η ανακατάληψη της πλατείας θα αναβληθεί για λίγο. Το ανθρώπινο "ακορντεόν"  μαζεύεται και πάλι...

Φθάσαμε στο Πανεπιστήμιο, όπου βρισκόταν το ΠΑΜΕ για να αναπνεύσουμε  με λίγη ευχέρεια.

Ώρα 14:50. Σποραδική πλέον η χρήση χημικών.

Χάθηκε μια μάχη. Όχι ο πόλεμος.

Ο αγώνας για την ατομική και συλλογική αξιοπρέπεια δεν σταματά ποτέ….

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 29/06/2011 15:16:28

    Μπράβο Μικρέ Οδυσσέα!!!
    Εξαιρετικό

  2. κατερίνα avatar
    κατερίνα 29/06/2011 15:25:42

    http://www.youtube.com/watch?v=z5V_SD1uTzI

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 29/06/2011 15:26:38

    Οι υπογραφές έπεσαν. Τέλιωσε. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείον ουδέν λάθος δεν αναγνωρίζεται. Και οι επόμενοι να έρθουν θα πουν: Μα το κράτος έχει συνέχεια, πρέπει να σεβαστούμε τις υπογραφές, οι ευθύνες φυσικά και θα διερευνηθούν(όπως πάντα), όλα στο φως, θα λάμψει η αλήθεια, καμιά ανοχή, καμμένη γη, επανεκκίνηση της οικονομίας, κτλ,κτλ,κτλ. Από σήμερα δίνουμε την δυνατότητα σε ξένους να ξεπουλήσουν τα πάντα, για εμάς, χωρίς εμάς. Για να δούμε λοιπόν τι μας ξημερώνει. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πλήξουμε.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 15:41:03

    ευγε... ενημερωστε με τι ωρα θα βρεθουμε !

    ΠΠ

  5. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/06/2011 15:41:41

    ¨...Και οι επόμενοι να έρθουν θα πουν: Μα το κράτος έχει συνέχεια, πρέπει να σεβαστούμε τις υπογραφές...¨

    ¨Παίζει¨ αυτή η εκδοχή ...και θα πρέπει οι φίλοι Νεοδημοκράτες να ¨οπλιστούν¨ πολύ καλά , ιδεολογικά , πολιτικά και ψυχολογικά , για να την αντιμετωπίσουν... , για να μην ακούσουν τις ίδιες κατάρες που ακούει σήμερα το ΠΑΣΟΚ... , αλλά κυρίως για να μην διαλυθεί τελείως η Ελλάδα και ο Ελληνικός λαός.

    500.000 θύματα , 50.000 εκτελέσεις , μαζί με τις υπολειπόμενες γεννήσεις το 12 % του πληθυσμού μας , είχαμε στον Β. Π.Π. και στην κατοχή , ανεξάρτητα από τις εκατοντάδες χιλιάδες σωματικές και ψυχικές αναπηρίες.

    Στην συνέχεια σαν συνέπεια όλων αυτών και όσων ακολούθησαν έπρεπε να μεταναστεύσει άλλο ένα 15-20 % του πιο παραγωγικού τμήματος του Ελληνικού λαού.

    Θα επιτρέψουμε και άλλη γενοκτονία μέσα σε 60 - 70 χρόνια ;

    Δεν είναι κρίμα για όλες αυτές τις θυσίες ;

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 15:44:36

    Ζουμε την εποχη του Πρασινου Μασαζοκορσέ...

    ΠΠ

  7. juliet avatar
    juliet 29/06/2011 15:46:51

    Στις τραγωδίες στο τέλος έρχεται η κάθαρση ,έρχεται ο απο μηχανής Θεός και δίνει τη λύτρωση.
    Η ελπίδα της κάθαρσης είναι αναγκαία.Εχει θράσσος τώρα ο ΓΑΠ, λέει ότι η Ευρώπη γνωρίζει ότι τα ελλείματα είναι ότι άφησε η κυβέρνηση ΚΑΚ.Τι να πω στην ίδια μοίρα και τα ανδρείκελα που δεν είχανε το θάρρος να τους πάνε δικαστήριο το 2004;και να ξαναέρχονται οι σολια-ληστές και να κάνουνε τις περιστερές και τους σωτήρες .ΟΙ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ.
    Απόλυτος ,οι ''μυραίοι'' θα πληρώσουνε το τίμημα της μοίρας τους.Εκφοβισμό αυτοί εκφοβισμό εμείς και όποιος αντέξει.
    Λες πριν μπούνε μέσα να έχουμε θάλαμο και τους ψεκάζουνε ,παρατήρησε ότι σα ζόμπυ είναι, γελαστά ανθρωπάκια ,στη σειρά στοιχισμένα ,πατάει ο Μπέννυ το κουμπί και όλα μαζί χειροκροτούν ,μιλάει εκστασιάζονται.
    Ν α δώσει τη συνταγή στο Σαμαρά .....λέω.
    ΚΟΥΡΟΥΠΛΗΣ = ΟΧΙΙΙΙΙΙ
    Υπάρχουν και πατριώτες,Πασόκοι η πατρίδα είναι ΟΛΟΝΩΝ.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/06/2011 15:53:32

    Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ....ΦΙΛΙΑ ( ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ)

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 15:59:31

    O Κεφαλογιαννης, χαριεντιζεται και χασκογελαει με τον Μ Παπαιωαννου...!!!!
    την ωρα που ψηφιζεται το εκτρωμα. ο ΓΥΨΟΣ.

    ΠΠ

    • ενας παλιος γνωριμος avatar
      ενας παλιος γνωριμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:05:52

      ..."είμαστε μα ωραία ατμόσφαιρα"....Ντίνος Ηλιόπουλος

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ενας παλιος γνωριμος 29/06/2011 16:17:50

        Παγωτατζη μας,
        τα λογια μπορει να ξεχαστουν.. τα βιντεο ομως ΜΕΝΟΥΝ !!
        Το Βιντεο με το χειροκροτημα των ΠΑΣΟΚΩΝ σημερα, και πιθανον το αυριανο.. θα τους στιγματισει μια ζωη !

        Χειροκροτουν την μετατροπη της Χωρας σε Ανωνυμη Εταιρια...!
        και ολα οσα εχω επισημανει λεπτομερως και αφορουν στα αρθρα του Εφαρμοστικου.

        ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/06/2011 07:40:25

      γελούσανε με τον Αθανασιάδη ,που έβγαζε λόγο για να ψηφίσει.

  10. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 16:29:26

    Καλυτερα ετσι, η δημοκρατικη κυβερνηση της χωρας, περναει τα μετρα, με μετρα δικτατορικα.
    Η ωραια δημοκρατικη κυβερνηση του Πινοσετ και των παραφερναλιων, της απολυτης κυνοβουλευτικης νομιμοτητας .
    Και νομισε οτι περασαν το μακρυπροθεσμο το μεσοπροθεσμο το μικροπροθεσμο, τιποτα δεν περναει αμα δεν το θελει ο λαος.
    Αντισταση οπου και οπως μπορειτε. Θα καταρευσουν συντομα , και αναστολη των αρθρων του συνταγματος θαχουμε, χουντα ειναι.
    Α το ξενοδοχειο ειναι του Σηφουνακη, το Κινκ Τζωρτ, δεν πειραζει , δεν θα μπορει ο Παγκαλος να κανει ρεβεγιον.
    Α ρε Προεδρα, θυμασαι τι ελεγε ο Παγκαλος οταν εισουν υπουργος Εξωτερικων, εμεις θυμομαστε.Και ετσι καταλαβαινουμε την σταση σου.

  11. black sea avatar
    black sea 29/06/2011 18:02:16

    Ρομπόπουλε δήλωνες αν ήταν για την επιχείρησή σου δεν θα ψήφιζες το μεσοπρόθεσμο. Και εγώ σου λέω αν ήταν η επιχείρησή σου κυβέρνηση θα είχε κλείσει από καιρό.

  12. TASIAT avatar
    TASIAT 29/06/2011 18:18:01

    Μικρέ Οδυσσέα, το σκοτάδι νίκησε σήμερα. Από αύριο ας πολεμήσουμε για το φως.

  13. δημης avatar
    δημης 29/06/2011 18:55:14

    ΔΕΙΛΟΙ..ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΚΙ ΑΒΟΥΛΟΙ ΑΝΤΑΜΑ...