#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2009 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «Ταϊλάνδη» των Βαλκανίων

Πόσο ανόητη και κοντόφθαλμη μπορεί να είναι από τη πλευρά μας η χρηματοδότηση μια χώρας που ευθαρσώς δηλώνει ότι τμήματα της ιστορίας μας αλλά και των εδαφών μας ανήκουν όχι σε εμάς αλλά σε αυτήν; Και όμως συνεχίζουμε να ανοίγουμε επιχειρήσεις στα Σκόπια, συνεχίζουμε να πηγαίνουμε για ψώνια, ακόμα και για γιατρούς.

Υπήρχαν περιστασιακές αναφορές για το οργανωμένο έγκλημα που ανθεί στο γειτονικό κρατίδιο αλλά οι αποκαλύψεις της εφημερίδας «Το Κεντρί» είναι απλά συγκλονιστικές. Όχι απλά ανθεί ο τζόγος και η πορνεία στο κρατίδιο αλλά η περιοχή εξελίσσεται σε κέντρο της χειρότερης μορφής εγκλήματος: Της παιδικής πορνείας.

Με βάση το δημοσίευμα η Γευγελή «προσφέρει» τον απίστευτο συνδυασμό πολυτελούς τζόγου και πρόσβασης σε ανήλικα θύματα δουλεμπορίου. Το δημοσίευμα αναφέρεται στις εκθέσεις τις Unicef που πιστοποιούν το γεγονός και τις προσπάθειες των διεθνών οργανισμών να σταματήσουν το φαινόμενο.

Γίνεται πλέον σαφές γιατί τόσοι πολλοί Έλληνες ταξιδεύουν προς τη Γευγελή και χρηματοδοτούν τον Γκρούεφσκι και την μαφία του. Όχι απλά χρηματοδοτούν έναν δηλωμένο εχθρό αλλά το κάνουν με το χειρότερο τρόπο. Η ευχαρίστηση είναι δικαίωμα κάθε ανθρώπου, η εκμετάλλευση της αθωότητας για ευχαρίστηση είναι όμως το μέγιστο των εγκλημάτων.

Κάνω έκκληση προς τους συμπατριώτες μας που πηγαίνουν στη Γευγελή να προσπαθήσουν να αντιληφτούν τη ζημία που κάνουν τόσο στη χώρα όσο και σε αθώες ψυχές. Επίσης κάνω έκκληση στις Ελληνικές αρχές να λάβουν μέτρα ώστε το φαινόμενο να μην εισβάλει και εντός των συνόρων μας. Μια πολύ καλά οργανωμένη μαφία φαίνεται να έχει στρατοπεδεύσει στα σύνορα μας.

Πέτρος Ανδρέου

http://www.facebook.com/group.php?gid=56667946563

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/04/2009 21:18:18

    Τους χρηματοδοτούμε όχι μόνο επιχειρηματικά αλλά και σε κρατικό επίπεδο με χτίσιμο σχολείων τους, κυβερνητικών κτιρίων κλπ. Με τα λεφτά των Ελλήνων φορολογουμένων. Ενώ αυτοί μας φτύνουν σε κάθε επίπεδο και σε κάθε φόρουμ με συμπεριφορά απέναντί μας σε στυλ Τουρκίας και Αλβανίας. Μέχρι στιγμής μόνο η Βουλγαρία δεν μας σφαλιαρίζει... αλλά που θα πάει;
    Και αν μας πάρουν χαμπάρι και σε ζητήματα πορνείας τότε ποιά Ταιλάνδη; Ζουαζιλάνδη και πιο κάτω (υποσαχάρια)...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 21:37:28

    Έχω άλλη πρόταση:

    Να αναλάβει η Ελλάδα, τώρα, με κρατικά και εθελοντικά ιδιωτικά λεφτά, την χρηματοδότηση υποτροφιών, σε εδώ Πανεπιστήμια, σε παιδιά που τελιώνουν το εκεί Γυμνάσιο, έχουν τα ακαδημαϊκά προσόντα, και έχουν οικονομική ανάγκη. Ή κερδίζουμε καρδιές ή είμαστε γουρούνια

    Δίνω €1.000

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2009 21:42:31

    χειρουργική ισοπέδωση χρειάζονται

  4. Νἰκος avatar
    Νἰκος 27/04/2009 22:56:03

    Μαζι σου Αρχαιε. Εγω δινω 2.000 Ευρωπουλα.

    Επισης αλλη μια προταση. καναλι τηλεορασως στη Μακεδονια (την πραγματικη ντε !) για να ασχολειται μονο με το θεμα αυτο απο ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ του. Να τους μπει στο μυαλο οτι δεν ειναι Μακεδονες, οτι ειναι Σλαβοι και οτι δεν ειναι κακο αυτο (ακουτε κ..κ. Αλαβανε, Ρεπουση και λοιποι ιεροεξεταστες μας που εχετε πεισθει οτι να εισαι Ελληνας και να το λες ειναι εθνικισμος).

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 23:14:50

    βρε δεν με νοιάζει τι είναι, να σωθούν 1000 παιδιά από εξαθλίωση!

  6. dr.thess avatar
    dr.thess 28/04/2009 08:24:12

    σκλαβος του τζόγου και τις πορνείας ......πόσο ελεεινός είσαι νεοέλληνα-τσιφτετέλληνα....μη ξεχάσω : έχει και καλά σκυλάδικα στα σκόπια

  7. afelis avatar
    afelis 28/04/2009 12:09:15

    Δηλαδή σταματήσατε να πηγαίνετε στο Σαντάνσκι;
    Και τι θα πούμε αν αρχίσουν τις διαμαρτυρίες οι Βούλγαροι;

  8. Χαράλαμπος avatar
    Χαράλαμπος 28/04/2009 18:22:35

    Οσο ελεεινός και να είναι ο μεσος νεοέλληνας τετοιο κτηνος δεν είναι. Λιγοι είναι αυτοι που φτανουν σε τετοιο βόρβορο και αν ηξερα που να τους βρω θα έτρωγαν ένα γιαουρτι από μενα.

  9. stelios avatar
    stelios 28/04/2009 19:25:38

    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 8 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΛΕΟΦΩΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΛΑΜΙΝΓΚΟ?ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΟΥΝ....

  10. Χαράλαμπος avatar
    Χαράλαμπος 29/04/2009 15:43:45

    Θα περασω Stelios.. Να δω τους μεγαλους "εραστες και τζογαδορους"...

  11. stelios avatar
    stelios 29/04/2009 17:57:09

    Απο πάνω είσαι και εσυ?Να περασεις...να δεις...το γιαουρτακι by the way να μην ξεχάσουμε να το ρίξουμε και στους λεωφορειατζήδες που τους μεταφέρουνε καθε μερα...μήπως δεν ξέρουν τι κάνουν?

  12. Μαριος avatar
    Μαριος 30/04/2009 16:16:38

    Ξέρουν τι κάνουνκαι αυτοί και οι λεωφορειατζήδες που τους μεταφέρουν εκει πάνω...πρέπει να δοθεί ένα μαθηματάκι σε όλους τους!

  13. Hlias avatar
    Hlias 30/04/2009 18:33:38

    Tha peraso kai ego na do ta bouboukia.. Sinithos kati tetioi einai aftoi pou vlepoun gomena me to kalamaki kai meta to paizoun antres sta koritsakia..