12/10/2009 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τίνα Μπιρμπίλη «κατεδαφίζει» τον Γ. Σουφλιά



Ο πόλεμος των γενεών σε όλο του το μεγαλείο βρίσκει εφαρμογή στο υπουργείο Περιβάλλοντος. Η 39χρονη και παντελώς άγνωστη μέχρι πρότινος, Τίνα Μπιρμπίλη, «κατεδάφισε» με την μια έναν... βαρόνο της πολιτικής, το 68χρονο Γιώργο Σουφλιά.

Ούτε τέσσερις ημέρες στον υπουργικό θώκο και η κ. Μπιρμπίλη έκανε ανακοινώσεις σύμφωνα με τις οποίες το έργο Σουφλιά (για το οποίο είχε δακρύσει στην τελετή παραλαβής – παράδοσης) δεν υπάρχει, δεν υφίσταται πια. 5,5 χρόνια κυβερνητικού έργου στον τομέα του περιβάλλοντος και της χωροταξίας γκρεμίζονται μέσα σε λίγες ημέρες από το ΠΑΣΟΚ. Τι είπε η κ. Μπιρμπίλη;

1. Αλλάζει το χωροταξικό για τον τουρισμό και επανεξετάζονται τα ειδικά χωροταξικά για Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, τη βιομηχανία. Τα πολυδιαφημισμένα σχέδια του κ. Σουφλιά μπαίνουν και πάλι στο τραπέζι και θα ανακοινωθούν σημαντικές αλλαγές. Πέραν του γεγονότος ότι δημιουργείται μια σύγχυση στους υποψήφιους επενδυτές, κοινή συνισταμένη ήταν ότι τα χωροταξικά και ειδικά αυτό του τουρισμού “έμπαζαν” από παντού. Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες επιστημονικών φορέων και περιβαλλοντικών οργανώσεων για καταστροφή παραθαλάσσιων περιοχών, τουριστικά Project μαμούθ και υποβάθμιση τύπου... Ισπανίας.

2.Από την αρχή μπαίνει στο τραπέζι των συζητήσεων το Ρυθμιστικό Σχέδιο της Αθήνας. Που δηλαδή και πώς θα μπορούμε να κτίσουμε τα επόμενα χρόνια. Το σχέδιο που είχε καταθέσει ο κ. Σουφλιάς έκανε λόγο για μια πόλη 8,5 εκατομμυρίων, για επέκταση στα Μεσόγεια, νέους οδικούς άξονες. Παράλληλα, δεν είχε ληφθεί υπόψη και η καταστροφή των δασών της Αττικής που καθιστά πλέον αλλαγή των σχεδιασμών.

3. Ημιυπαίθριοι και τακτοποίηση τέλος. Νέο νόμο, συνταγματικά κατοχυρωμένο ανακοίνωσε η κ. Μπιρμπίλη. Επίσης, αλλαγές στην απόσυρση των αυτοκινήτων που χαρακτηρίζεται εισπρακτικό μέτρο και όχι υπέρ της προστασίας του περιβάλλοντος. Αλλαγές τέλος και στα λεγόμενα “πράσινα” τέλη ΙΧ που θα συνδέονται πλέον όχι με την ημερομηνία κυκλοφορίας του ΙΧ αλλά με το πόσους ρύπους καίνε.

4. Οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις που έχουν εγκαταλειφθεί στην τύχη του θα αξιοποιηθούν με σχέδιο και προς όφελος του πολίτη όπως ανακοίνωσε και ο Γ. Παπανδρέου.

 Πρώτο δείγμα γραφής από τη νέα υπουργό. Δεν ξέρω ο κ. Σουφλιάς μετά τα απανωτά... “Βατερλώ” πως θα αισθάνεται...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 12/10/2009 21:36:09

    Δεν ακοει τιποτα!!!
    ειναι κουφος!!!

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ fantomas 13/10/2009 20:17:31

      ... και, σύμφωνα με καθηγητή του στο ΑΠΘ, ο μεγαλύτερος βλάκας φοιτητής, που πέρασε απο τα θρανία του ...

      ΠΕΛΙΑΣ

  2. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 12/10/2009 21:39:38

    Να γκρεμίζεις πύργους από σαντιγί δεν είναι δύσκολο. Να οικοδομήσεις μια παράγκα στη ζούγκλα θέλει κότσια. Εκεί θα δούμε πόσα φίδια είναι σε θέση να πατήσει η κυρία με τα μποτάκια.
    Όσο αφορά το μέλλον των βαρόνων, ούτε σε βάρος πρόκειται να χάσουνε, ούτε να πάψουνε να είναι όνοι.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Μποτίλια στο πέλαγος 12/10/2009 21:42:55

      Θα "γράψει κι αυτή ιστορία", όπως έλεγε ο Αντρέας στον Τρίτση όταν τον έστελνε στο σπίτι του.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Μποτίλια στο πέλαγος 12/10/2009 21:49:27

      Φίλε μου ένας ΒΑΡ ΟΝΟΣ έχει απλές αρχές:

      Από τα πέντε-έξι πράματα που ξέρω για την ευτυχία,
      προτιμώ την υγεία, τον πλούτο και την ομορφιά.
      Όλα τ' άλλα δε με ενδιαφέρουν ! Προς το παρόν...

      Οπότε, μόνο οι καμικάζι έδιναν χαμένες εκ προτέρων μάχες...

    • donaE avatar
      donaE @ Μποτίλια στο πέλαγος 12/10/2009 23:48:13

      Δεν μου αρεσαν και μενα τα μποτακια.Το βρισκω επιθετικο λουκ για υπουργο.Παντως ειναι ασημι που σημαινει οτι υπαρχει μια προσπαθεια συμβιβαστικη με το πρωτοκολλο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ donaE 12/10/2009 23:51:47

        Η εμφάνισή της έχει τόση σχέση με το πρωτόκολλο όση εγώ με τη Σάσα Μπάστα.

        • donaE avatar
          donaE @ Strange Attractor 12/10/2009 23:59:53

          Πλακα κανω.Μιλησα για προσπαθεια.Το σακκιδιο βεβαια ειναι καταστροφη,εχει μεγαλη σημειολογικη αξια.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 13/10/2009 00:02:26

          Εχεις και το strange attractor ονομα..

          Χυμα στο κυμα. Ασεβεια. New Age Minister. Να δεις που στην επομενη εμφανιση θα ειναι καγκουροΓιαννα Αγγελοπουλου. χαχαχα ξερεις τι σημαινι για μια γυναικα να την κραζουμε για την εμφανιση της? ΚΟΛΑΣΗ.
          Λες και κατεβηκε στην Ιο Αυγουστο με καινουριο γκομενο. Διαφορετικα θα φορουσε το μαγιω της. Δεν εχει σπασει τον παγο ακομη..

          ΠΠ

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Strange Attractor 14/10/2009 15:00:56

          Ο καθένας στη δουλειά του και ο βλάχος στα τυριά του!
          Εμένα μου άρεσε το σακκίδιο!
          Άλλωστε, τώρα θα δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκκος!
          Θα υπερασπιστεί άραγε κανείς, δια την υστεροφημία, το πακέτο Σουφλιά; "Τακτοποίηση" ημιυπαίθριων (τόσες δεκαετίες μας "τακτοποιούν" διαρκώς οι μπετατζήδες), δήθεν περιβαλλοντικά τέλη ΙΧ (από τους τσάτσους των Cayennάδων), "χωροταξικό" για το Ντουμπάι, ρυθμιστικό για το Mexico City, τουρισμός του 1980 !

      • anetos avatar
        anetos @ donaE 13/10/2009 09:55:26

        ..και λιγο Κιτς ....

    • lykos avatar
      lykos @ Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 00:35:01

      Οι βαρώνοι είναι η πραγματικότητα. Διαμάχες μεταξύ οικογενειών, μπαμπάδες και οι δόκιμοι εξυπηρετητές τους παραμένει η νδ. Και οι ιδεολογίες είναι να ΄χει να μασάει κάτι ο "λαουτζίκος" [είναι τίποτε άλλο περισσότερο? ]
      Δυστυχώς.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/10/2009 21:49:43

    To 1981 το λαοπροβλητο ΠΑΣΟΚ κατεδαφισε παλι τα σχεδια της Νεας Δημοκρατιας για την Αττικη (Μανος τοτε) ητοι το νεο αεροδρομιο των Σπατων και το μετρο ως φαραωνικα και δηλωσε βαρυγδουπα οτι προτεραιοτητα εχει η επαρχια.
    Τα εφτιαξε το ιδιο ΠΑΣΟΚ 17 χρονια αργοτερα.Θρυλικες ειχαν μεινει οι λαικες κινητοποοησεις του ΠΑΣΟΚ Σπατων για την αποτροπη κατασκευης του νεου αεροδρομιου (η συμμετοχη του λαου ξεπερασε και το νερο του Καματερου) που ικανοποιησε ο νεος τοτε πρωθυπουργος αφηνοντας μας με τη παραγκα του Ελληνικου (a disgrace to Western civilization το ειχαν ονομασει οι ξενοι) για δυο δεκαετιες ακομη.
    Φυσικα η Μπιρμπιλη εχει αλλο look απο τον Τσοχατζοπουλο.Ο σοσιαλισμος εχει εξελιχθει,ειναι πια σοφιστικε.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 12/10/2009 22:01:35

      ;-)

      Το ΠΑΣΟΚ έχει αυτή την ικανότητα της επαναξιολόγησης των αξιών, πχ την μετονομασία αξιών χωρίς να αγγίζει την ουσία και την έκφραση.
      Μέχρι να δούμε έργο για να κρίνουμε αν όχι μόνο η κυρία αλλά πολλοί ακόμα είναι άριστοι ή βρέθηκαν στην καρέκλα ως αρεστοί περιμένουμε...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2009 21:57:59

    αν καταργήσει τα αιολικά πάρκα που κάνουν το ελληνικό τοπίο σκουπιδότοπο για τα απούλητα της Ζήμενς, θα της πω μπράβο.

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 13/10/2009 16:28:09

      ευτυχώς δεν σε διαβάζει ο δήμαρχος μας αλλιώς άσε ...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ataktos 13/10/2009 16:33:16

        ναι βρε άτακτε, δίκο έχεις, αλλά 1000 ανεμόμυλοι του 1 MW τον Ιούλιο που μάλλον δεν φυσάει, δεν λύν ουν το πρόβλημα... και η Πτολεμαϊδα θα μαυρίζει και θα έχουμε πετάξει κάτι χιλιάδες στρέμματα "άχρηστης"(??) γης. Ο δήμαρχός σας? δεν έχω σε μεγάλη υπόληψη την Τοπική Αυτοδιοίκηση γενικά, τον δικόν σας δεν το ξέρω, ο δικός μας έχει τρελλαθεί 2 μήνες τώρα να βάζει παρτέρια για να στενέψει έναν δρόμο ώστε να ταλιπωρούμαι το πρωί και να κονομήσει(ουν) αρμοδίως ο(οι) εργολαβίσκοι.

    • anyoarktosxamenoskrikos avatar
      anyoarktosxamenoskrikos @ archaeopteryx 13/10/2009 16:48:12

      To oti ginetai to ellhniko topio skoupidotopos einai entelws ypokeimeniko .Xilies fores aiolika parka (pou kata thn apopsi mou einai kalais8hta ) para na blepw gymna bouna katestramena apo thn ellhnikh kthnotrofia

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ anyoarktosxamenoskrikos 13/10/2009 21:40:09

        Αν σου αρέσουν, πες μας που μένεις να σου στείλουμε να βλέπεις. Να πληρώνεις και το έξτρα τέλος υπέρ ΑΠΕ των υπολοίπων. Να πάρεις και μια μπετονιέρα να ρίξεις τα μπετουδάκια για τις βάσεις. Να στείλεις και βιογαφικό για Γενικός Γραμματέας να εισπραττεις τις μίζες. Ή να γίνεις Κοινοτάρχης να σου πάρουν καινούργιο λαντ ρόβερ. Και πάρε και μετοχές στην Καθημερινή να κονομάς από την μεταφορά πετρελαίου (για όταν δεν φυσάει). Βέβαια, πιο εύκολο είναι να σου στείλω φωτό από Α/Γ...

  5. Vass avatar
    Vass 12/10/2009 21:59:26

    Όντως οι καλές προθέσεις κι ό,τι πρόκειται να γίνει προς όφελος του πολίτη (αυτουνού που είναι πρώτος σύμφωνα με τον ΓΑΠ) μέλουν να αποδειχθούν.
    Η αποδόμηση του "έργου Σουφλιά" εν μία νυκτί ίσως επαναφέρει την ακοή στον κομματάρχη από τη Λάρισα.
    Την sport-Τινα θα τη δούμε πώς θα χειριστεί πιο πολύπλοκα θέματα όπως πχ το γήπεδο του ΠΑΟ. Εκεί δεν θα βρει απέναντι το κουφάρι του Σαρακατσάνου, αλλά τους σύντροφους χορηγούς στους οποίους τόσα χρωστά το ΠΑΣΟΚ (έστω κι αν δεν το παραδέχεται ο Γιωργάκης).

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Vass 12/10/2009 22:14:35

      Βάζεις δύσκολα, από κουφούς σε βουβούς... ίσως χρειαστεί και κάποιους τυφλούς...

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/10/2009 22:40:45

    Νύχτα θα φύγει. Σημειώστε το. Εδώ είναι Βαλκάνια. Και δεν θα έχει σχέση με το όποιο έργο της στο υπουργείο. Οι χαριτωμενιές και τα περιέργα φρι στυλάκια δεν αρέσουν για πολύ. Έχουν ημερομηνία λήξης. Θέλουμε σοβαροφανείς μυστακοφόρους με σκούρα κοστούμια. Τέτοιοι είμαστε. Καλώς ή κακώς.
    Αν η εν λόγω υπουργίνα με τα σνίκερς ήταν υποψήφια με τους οικολόγους πράσινους, όλοι θα τη θεωρούσαν από ΟΥΦΟ έως γραφική ή ακόμη και βλήμα. Τώρα που έγινε υπουργός (κόμματος εξουσίας) είναι φρέσκια καιελπιδοφόρα...

    • Simakos avatar
      Simakos @ Strange Attractor 12/10/2009 23:07:02

      Τελικά εσένα σου αρέσει ή δεν σου αρέσει; Μας μπέρδεψες.

  7. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 12/10/2009 22:46:10

    Είστε υπερβολικοί από την μια, αλλάαΑπό την άλλη προβάλατε με αυτό τον τρόπο το έργο του Σουφλιά, που φαίνεται ότι ήταν αξιόλογο. Τα δε τελευταία μέτρα (υμιυπαίθριοι, πράσινα τέλη κυκλοφορίας) δεν καταργούνται, επανεξετάζονται. Προφανώς ο εχθρός του καλού είναι το καλυτερο και αυτό περιμένουμε από την κα Μπιρμπίλη! Οι κατεδαφίσεις είναι εύκολες και αν δεν γίνουν σωστά έχουν και θύματα!

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ ΣΚΑΙς 12/10/2009 22:48:37

      Όσο για το 4. δεν είχε τον πρώτο λόγο ο Σουφλιάς. Και κάτι τελευταίο.
      Μπορείτε να μετρήσετε πόσες δουλειες θα πάρει ο φίλος Ασεμπιγιο στην Ελλάδα? Έτσι για την διαφάνεια....

  8. adv avatar
    adv 12/10/2009 22:49:07

    Θα τα αλλάξει αλλά με τι;;;

    Εύκολο είναι να αλλάζεις κάτι... το δύσκολο είναι με τι θα το αντικαταστήσεις.

    Λυπάμαι κιόλας που σε ένα blog με μία συγκεκριμένη κατεύθυνση γράφονται απόψεις που και οι Πασόκοι δεν τις γράφουν χωρίς καμία απάντηση...

  9. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 12/10/2009 23:07:21

    Κατ αρχην καλο ειναι να βλεπουμε τετοια νεα φρεσκα προσωπα στη πολιτικη και σε θεσεις εξουσιας. Ωραιο χαλαρο σπορ στυλακι και υφος γεματο αυτοπεποθηση. Τελικα θα τη κρινει το εργο της, αλλα προσωπικα τη βλεπω θετικα.
    Οι μεγαλυτεροι λομογιοκαραγκιοζηδες κυκλοφορουν με κουστουμια και γραβατα σημερα, σκεφτειτε το...

  10. parsifal avatar
    parsifal 12/10/2009 23:07:21

    Η συμπαθεστάτη Υπουργός να ασχοληθεί με τους αενάως "στον καιρό" δασικούς χάρτες. Εαν δεν ολοκληρωθούν και δεν αναρτηθούν το χάος με τα αυθαίρετα και τις μαιζονέτες στα καμμένα θα παραμείνει στην διακριτική ευχέρεια δασικών υπαλλήλων και κοινοταρχών - δημάρχων, δηλαδή οτι πιό σάπιο υπάρχει στην ...Δανία για να παραφράσω τον Σέξπηρ.
    Οι δασικοί χάρτες "κρατούνται" χρόνια τώρα με διάφορα προσχήματα ενώ το κτηματολόγιο ειναι διάτρητο αφού ο καθένας δηλώνει οτι γουστάρει και "θα... ελεγχθεί" Σε αντιπαραβολή με τί ? Απο την πρωτοβουλία αυτή θα φανεί η ειλικρινής διαθεση για πάταξη του τριτοκοσμικού φαινομένου των καταπατήσεων στα δάση με ολα τα παρελκόμενα, φωτιές, κερδοσκοπία γής κλπ που κάνουν πλούσιους τους αρβανιτόβλαχους και τριτοκοσμικές, χωρίς υποδομές και αναρχα δομημένες τις "εξοχές" της χώρας.
    Ο Πρωθυπουργός ως βουλευτής υπολοίπου Αττικής μπορεί να εχει αμεση αντίληψη της ξεφτίλας που επικρατεί με "εκκλησιαστικές" εκτάσεις, "βοσκοτόπια" και επεκτεινόμενες "στάνες" και αλλα ανατολίτικα και φτωχομεσαία...

  11. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 12/10/2009 23:10:23

    καθόλου οικολογικά δεν είναι . Οι περισσότερες οικολογικές οργανώσεις είναι 100% εναντίον. Καταστροφή περιβάλλοντος και τοπίου χωρίς αντίκρυσμα

    • the Predator avatar
      the Predator @ ανώνυμος 13/10/2009 06:15:59

      Ανοησίες τα Αιολικά. Να γινει όλη η Ελλάδα σαν την Πτολεμαίδα.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ ανώνυμος 13/10/2009 11:15:08

      Ενδιαφέρον. Μήπως σου βρίσκεται και καμμιά αναφορά από τις εν λόγω οικολογικές οργανώσεις που είναι 100% εναντίον;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ανώνυμος 13/10/2009 16:03:16

      Η Πτολεμαϊδα είναι πράγματι μια καταστροφή. Μία καταστροφή δεν διορθώνεται με 100 άλλες καταστροφές, και αν όλη η Ελλάδα γεμίσει ανεμογεννήτριες, πρώτον η Πτολεμαϊδα θα υποφέρει το ίδιο και δεύερον θα χρειαστεί δεύτερη Πτολεμαϊδα για να καλύπτει τις μέρες που δεν θα φυσάει.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ανώνυμος 14/10/2009 18:27:43

      Yalandji οικολογικές οργανώσεις είναι εναντίον.
      Ελληνο-ανατολίτικες.Το φαινόμενο του θερμοκηπίου δεν αστειεύεται.
      Ούτε το πολεμάς με ...Αθήνα των 8,5
      εκατομμυρίων κατοίκων ή με πορδ..ς σαρακατσάνικες.
      Sorry, αλλά για πολύ επαρχιώτες μας περνάνε οι μεσανατολίτες εφοπλιστές, πετρελαιάδες, καρβουνιάρηδες και Λαλιωτο - Σουφλιάδες.

  12. sirmar avatar
    sirmar 12/10/2009 23:24:46

    Το Μπιρμπιλακι είναι Δόκτωρ και έτσι πρέπει να τι φωνάζουμε εκτός εάν είναι μουφα το ξέρω διότι και ο γιος μου πήγε και έδωσε συνεντεύξεις στο ΙΜΠΕΡΙΑΛ ΚΟΛΕΓΓΟ και δεν τον δεχτήκαν αλλά πήρε δόκτωρ από το ΜΠΟΥΡΝΕΛ Βιομηχανικός σχεδιαστής και είναι τοπ στη G E.
    Κατά πόσο η Μπιρμπίλι θα πετήχει εξαρτάτε πως τα βλέπει Διότι στο Λονδίνο που σπούδασε εάν εφαρμόσει τα σχεδία και δια το περιβάλλων Πάρκα ,Παρκιν και πολλά αλλά και δεν ακούσει τα Λαμογια του ΤΕΕ και τους Πολεοδόμους και της σαβούρες συγκοινωνιολόγους κάτι θα κάνει. διότι στο Λονδίνο που έζησε πληρώνεις που λέει ο λόγος ότι και να κάνεις.
    Χωρίς πληρωμή νο πάπα νο μάμα

  13. sirmar avatar
    sirmar 12/10/2009 23:33:08

    Όσο δια τον ΚΟΥΦΟ καλά να πάθη διότι ήθελε να υποστηρίξει τα Λαμόγια
    Όταν του έστηλα επιστολή δια τα ημιυαιθρια με έγραψε ο ίδιος και όλο το
    Σ κ λολοοι τώρα καλά να πάθουν για να ακούνε και κανέναν από το
    Κουρμπέτι

  14. ti le re file avatar
    ti le re file 12/10/2009 23:43:39

    Ωραιο χουνερι του φκιαξαν του βλαχου.
    Να παραδιδει ο ... Νεστωρ στην μικρη με τα τζην.
    Και να του αποδομει (η ...μικρη με τα τζην) το ...εργο εντος εβδομαδος.
    ...Με τα μισα του χρονια.... Σα δε ντεπονται οι παλιοΠασοκοι...
    Δουλευουνε κφους γερους...

  15. ΠΜ avatar
    ΠΜ 13/10/2009 00:14:10

    Διαβλέπω ερασιτεχνισμούς από την άγνωστη κυρία Τίνα Μπιρμπίλη.
    Διακρίνω και "ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ" από την κυρία Υπουργό ή κάνω λάθος.
    Η συμπεριφορά της περίεργη αλλά ας κάνουμε υπομονή για ωριμότερες κρίσεις στο μέλλον.

  16. thouthou avatar
    thouthou 13/10/2009 00:14:21

    Ο κουφός ήταν πολύ καλός, για κάποιον που έχει όραμα ενεχυροδανειστή της Ομόνοιας...
    Το πρώτο δείγμα γραφής της Μπιρμπίλη δεν ήταν και το καλύτερο, αφού η trendy επαναστατικότητα είναι πολύ 90's και δεν δείχνει και πολύ ωριμότητα... Αν σκοπός της είναι να εκτονώσει τα φοιτητικά της απωθημένα, αυτό δείχνει ότι δεν έχει προχωρήσει και πολύ από τότε...
    Βέβαια, και μόνο το ότι θα "επανεξεταστεί" το εφιαλτικό μητροπολιτικό κέντρο των 8,5 εκ. κατοίκων, μιας ΝΥ της ανατολικής Μεσογείου, είναι κέρδος χρόνου... Αρκεί να υπάρχει το όραμα που θα αντικαταστήσει τον εφιάλτη... Γιατί, αν είναι να "εκσυγχρονίσουμε" τον εφιάλτη..... κλάφτα Χαράλαμπε....

  17. viwtika avatar
    viwtika 13/10/2009 00:30:17

    Θα θέλαμε πολύ να πιστέψουμε στην αναθεώρηση- προς το καλλίτερο ελπίζουμε- των χωροταξικών τουρισμού, ανανεώσιμων και βιομηχανίας και ασφαλώς και του γενικού πλαισίου που "κουμπώνει" με τα υπόλοιπα. Όλα μαζί μετατρέπουν τη Βοιωτία κάτι ανάμεσα σε καμίνι και χαβούζα.
    Όμως το μόνο που διαβάσαμε στις δηλώσεις της ήταν η αναθεώρηση του χωρ. τουρισμού και ίσως για τις ανανεώσιμες. Απο που αντλεί τη βεβαβιότητα του o συγγραφέας του άρθρου;

  18. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 13/10/2009 00:32:48

    Αυτό το μόνιμο γελάκι... σάν ειρωνεία, σάν ενόχληση...

  19. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 13/10/2009 00:53:18

    Βλεπω οτι τα λαθη της Ν.Δ θελει να τα επαναλαβει και το Πασοκ.Σε εποχη υφεσης που ο κοσμος μετραει και το ευρω του ηρθε η Ν.Δ και του ειπε-θα σου τακτοποιησω τον ημιυπαιθριο αλλα πεσε.Και οσο και ο Ελληνας και να αγαπαει το σπιτι του και να το θεωρει το τριτο τη ταξη πιο συμαντικο πραγμα στη ζωη του κλωτσησε-Κυριοι δεν εχω αφηστε για αργοτερα.Και με μια ελπιδα οτι το Πασοκ δεν θα τρεξει εναν νομο που σε βαζει να βαλεις βαθεια το χερι στην τσεπη ειπε- ψηφος στο Πασοκ.Ναι αλλα στο Πασοκ δεν το εχουν πιασει το νοημα και λενε-θα φερουμε αλλον νομο.Δηλαδη αυτοι νομιζουν οτι ο Ελληνας ειχε προβλημα με τον νομο και οχι με οτι θα πληρωνε!Που θα βρει καποιος να πληρωσει τα 1000ευρω κατα μεσο ορο οταν τρεχουν δοσεις στεγαστικου , πιστωτικες,καταναλωτικα δανεια;Γιατι ρε φωστηρες της οικονομιας δεν αφηνετε τα λεφτα αυτα να πεσουν στην αγορα αλλα πατε παλι να βαλετε προστιματα;Ετσι θα κινηθει η αγορα με αλλαγμενα προστιμα.Εχετε ενδιαφερον να λυθει ενα προβλημα που με την εκταση που εχει παρει αποτελει πια κοινωνικο προβλημα;Δωστε αμνηστια οσον αφορα την πρωτη κατοικια και απο κει και περα ελαφρα προστιμα.Ευθυνες για αυτο το προβλημα δεν εχει μονο ο πολιτης αλλα και η πολιτεια που με νομους το δημιουργησε και με την απουσια της το αφησε να γιγαντοθει.

  20. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 13/10/2009 00:58:00

    Μην το κουράζετε.

    Ένας απλός τρόπος για να διαπιστώσουμε πού πρέπει να πάμε, είναι ο εξής.

    Πάμε καλά με όσα κάνουμε 35 μεταπολευτικά χρόνια;

    Όχι.

    Άρα, πρέπει να κάνουμε τα ακριβώς αντίθετα, με οποιοδήποτε κόστος.

    Όποιος το τολμήσει, θα προσφέρει εθνικό έργο.-

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Πονοκέφαλος 13/10/2009 01:00:14

      ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΡΘΟ !!!! ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ !!!!


      ΠΠ

  21. aris53m avatar
    aris53m 13/10/2009 07:43:34

    έκανε και η μυίγα (μ)ώλο κι έ(δ)εσε τον κόσμο όλο

    καλό το συνολάκι ή outfit στα Ελληνικά, αλλά θα κρίνουμε επί του αποτελέσματος....

  22. eleftheros avatar
    eleftheros 13/10/2009 08:46:54

    Δεν είναι δύσκολο να φανταστεί κανένας τί θα γίνει άν δώσεις σε ένα δεκαπεντάχρονο παιδί να οδηγήσει ένα αυτοκίνητο.
    Οι νέοι έχουν άγνοια κινδύνου (με την έννοια των επιπτώσεων των πράξεών τους), ειδικά όταν δεν πληρώνουν οι ίδιοι τις αμπελοφιλοσοφίες τους.
    Για να μην προσωποποιούμε τα πράγματα στη κύρία Μπιρμπίλη, υπεύθυνος για τις πράξεις και τις παραλείψεις της είναι ο Γιωργάκης.
    ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΟΤΕ.
    Ο Γιωργάκης την έβαλε σε αυτό το υπουργείο και ο Γιωργάκης θα την κρατήσει όσο νομίζει σε αυτό το υπουργείο, από αυτόν εξαρτάται εξ' ολοκλήρου!
    Και, σε τελική ανάλυση, για την επιλογή του Γιωργάκη εμείς είμαστε υπεύθυνοι.
    Άρα για την κυρία Τίνα Μπιρμπίλη, πάλι εμείς είμαστε υπεύθυνοι.
    Είναι πολύ αργά για δάκρυα, παιδάκια!

    • Aδέσποτη avatar
      Aδέσποτη @ eleftheros 13/10/2009 12:04:37

      Ε ναι, καρφώνονταν να πάρει δύο υπουργεία. Κρίμα που δε τα μοίρασε όλα στις/στους βοηθούς του. Άλλα υπάρχουν και οι Γ.Γ. One man show.

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/10/2009 10:15:01

    Καλημέρα.
    Το Αntinews πρέπει να αισθάνεται δικαιωμένο γιατί το διαβάζουν.

    Τα απάνθρωπα σχέδια εξυπηρέτησης των κατασκευαστών με σκοπό το τσιμεντάρισμα των πάντων στην Αττική και στα νησιά, και την δουλεμπορία άλλων 2, 3 εκατομμυρίων λαθρομεταναστών, οι οποίοι τι άλλο θα έκαναν από το να τσιμεντάρουν τα πάντα, ΕΠΙΚΡΙΝΟΝΤΑΝ ΣΚΛΗΡΑ ΕΔΩ αυτό το διάστημα.

    Αυτό δεν είναι ανάπτυξη.
    Αυτό θα ήταν το ιδανικό σκηνικό για να γυριζόταν το βαλκανικό σίκουελ της Απόδρασης από τη Νέα Υόρκη.
    [Η εφιαλτική προοπτική επέκτασης της Αθήνας, το χωροταξικό των νησιών του Αιγαίου, ολοταχώς δηλαδή για περισσότερα Μάλια, αιολικά πάρκα παντού με ανεμογεννήτριες σαν σιδερένιες οδοντογλυφίδες καρφωμένες στις κορυφογραμμές με τα ανεμοδούρια τους να στριφογυρνάνε σαν τρελά με κόκκινα προειδοποιητικά φωτάκια στα πτερύγια για να μην πέφτουν επάνω τους οι λιβελούλες - η βιομηχανοποίηση δηλαδή του άγριου φυσικού περιβάλλοντος των νησιών μας για μερικά καθρεφτάκια που θα δώσουν στους οικοπεδούχους για την παραχώρηση των στρεμμάτων είναι καλό που έστω και στο μιλητό αναστέλλονται.

    Τα περί αιολικών τα έχει εξηγήσει εδώ πολλάκις ο @Archaeopteryx.

  24. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 13/10/2009 11:36:01

    Συγγνώμη, αλλά το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Μακάρι να ακολουθήσει άλλη πολιτική από αυτή του μπετατζή Σουφλιά γιατί δεν χρειαζόμαστε μια τσιμεντούπολη 8,5 εκατομμυρίων, αλλά αποκέντρωση. Αντί να κατανείμουμε τον πληθυσμό αναλογικά στη χώρα, επιμένουμε στο γιγάντωμα αυτής της άθλιας πόλης;

  25. grleo avatar
    grleo 13/10/2009 13:09:52

    Δικαιολογημένος ο θυμός για τον Σουφλιά και για τον κάθε Σουφλιά.
    Αλλά το πράγμα εδώ είναι πιο σύνθετο.
    Επί μια εικοσαετία το ΠΑΣΟΚ είχε αφήσει τη χώρα χωρίς χωροταξικό σχεδιασμό
    Μην νομίζεται ότι τον ξέχασε.
    ΟΧΙ …………
    Χωρίς χωροταξικό σχεδιασμό ΑΝΕΤΑ……..
    Έχεις εκατοντάδες χιλιάδες αυθαίρετα………………….
    Βιομηχανικές και βιοτεχνικές εγκαταστάσεις όπου γουστάρουν οι κάθε είδους ‘’επενδυτές’’
    Καταστροφή του φυσικού πλούτου, των Δασών, των νερών (επιφανειακών και υπογείων),
    Των παραλιών μας κ.λ.π…………………
    Είναι βαρύ, το ΑΝΑΘΕΜΑ να το ρίχνουμε ΜΟΝΟΝ στον Σουφλιά και να ξεχνάμε τι συνέβαινε όλα τα προηγούμενα χρόνια.
    Η ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζει το Θέμα η Κα Μπιρμπίλη με ανησυχεί πάρα πολύ.
    Μάλλον δεν γνωρίζει ακόμη την σοβαρότητα του Υπουργείου το οποίο ανέλαβε.
    Εάν νομίζει ότι είναι ‘’περικοκλάδες’’ και ‘’βιολογικά αγγουράκια’’, σίγουρα έχει καταλάβει λάθος.
    Είναι γνωστό ότι ο μεγάλος εχθρός του χωροταξικού σχεδιασμού είναι ο χρόνος
    Ο χρόνος που σε ξεπερνάει
    Και τελειώνοντας έναν σχεδιασμό να χρειάζεσαι να τον αναθεωρήσεις.
    Για το χωροταξικό του Τουρισμού η όλες αντιθέσεις είχαν ως αντικείμενο το άρθρο 9 και τα λεγόμενα Τουριστικά χωριά , δηλαδή την τουριστική κατοικία , προς πώληση και ενοικίαση.
    Θα μπορούσε να το αποσύρει η νατο αντικαταστήσει με κάτι καλύτερο.
    Αλλά με τι………………
    Σας αντιγράφω ακριβώς από το ίδιο το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ.
    Τι γράφει μέσα για το ίδιο το θέμα
    ‘’αναδεικνύει νέες διεθνοποιηµένες επιχειρήσεις µε ικανοποιητικό µέγεθος και πρόσβαση στις βασικές αγορές του εξωτερικού και ισχυρότερη διαπραγµατευτική δύναµη.

    προσφέρει οργανωµένη τουριστική κατοικία για αγορά ή ενοικίαση σε αλλοδαπούς πελάτες για µόνιµη ή ηµι-µόνιµη διαβίωση στη χώρα µας (ιδιαίτερα µετά την αποχώρηση τους από την εργασία.’’
    Τι εννοεί η κυρία που προφανώς έχει συντάξει το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ
    Η μήπως δεν το γνωρίζει.
    Θέλει να μας πει ότι είναι κάτι διαφορετικό από τον Σουφλιά .
    Το ίδιο το πρόγραμμα τους διαψεύδει
    Ποιους κοροϊδεύουν.
    Θα μα σερβίρουν την ίδια Τούρτα σε διαφορετικό περιτύλιγμα και θα ήμαστε και ευχαριστημένοι.
    Μόνο που θα έχουν χαθεί μερικά χρόνια ακόμη χωρίς κανένα χωροταξικό σχεδιασμό.
    Αλλοίμονο μας

  26. reoust avatar
    reoust 13/10/2009 14:45:16

    Factorx: το σχόλιο κόπηκε για τα "ουστ". Θες να γράφεις; Ελεύθερα, Θες απλώς να προγκάρεις; Αλλου.

    • Χα! avatar
      Χα! @ reoust 13/10/2009 15:48:00

      Καλώς. Αφαίρεσε το ούστ και βάλτο

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2009 16:01:31

    καλοί μου ανώνυμοι, Δίκτυο Αιγαίου, Εύπλοια, Ελληνική Εταιρία Περιβάλλοντος Πολιτισμού, οι περί τον Μ. Δεκλερή, και αν δεν σας φτάνουν αυτοί, μπορώ να σας βρώ από Αγγλία άφθονους...

    Δείτε ποιοί στηρίζουν τα αιολικά πάρκα: H Καθημερινή και η Siemens. Η δεύτερη γιατί πουλάει την σαβούρα της, ηξ πρώτη γιατί μόνο με τα αιολικά διαιωνίζεται η ανάγκη εισαγωγής (διάβαζε μεταφοράς) πετρελαίου. Α... και η ΓΕΚ, Τέρνα και λοιποί πράσινοι επιχειρηματίες

  28. Ioannis avatar
    Ioannis 14/10/2009 13:29:00

    Εγώ δέν θά ασχοληθώ μέ τό στύλ, άλλωστε αύτό δέν κάνει τήν ύπουργό. Εχω κουφαθεί μέ τήν πόλη τών 8.500.000 κατοίκων. Δέν κουφάθηκα γιατί μού φαίνεται ύπερβολικό, άλλά διότι ήξερα ότι ή Άθήνα είχε 4.500.000 κατοίκους, εδώ καί χρόνια, καί έπίσης ήξερα άπό έρευνα ότι οί λαθρομετανάστες είναι 4.000.000,μόνο στήν Άθήνα. Είναι λοιπόν άλήθεια καί έπιβαιβεώνεται από τούς σχεδιασμούς τών κυβερνώντων, παλαιών καί νέων πού βιάζονται νά ''ελληνοποιήσουν''. Δυστυχώς ή πατρίδα μου μεταλλάσεται, καί τώρα οί διαδικασίες θά είναι συνοπτικές.