#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2014 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Σακελαρίου θα φύγει...νύχτα αν κατηγορηθεί επισήμως



Πρώτοι εμείς γράψαμε στο antinews πως αν προκύπτουν ευθύνες για τον κ. Προβόπουλο και την κ. Σακελλαρίου, δεν μπορούν να κάτσουν ούτε λεπτό στις ακριβοπληρωμένες θέσεις τους. Και είναι εκ των πραγμάτων δεδομένο ότι αφού αυτή η κυβέρνηση άνοιξε τον ασκό του Αιόλου δεν θα τον κλείσει για κανέναν, πόσο μάλλον για την κ. Σακελλαρίου για παράδειγμα.

Όμως, σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να διώξεις κάποιον πριν καν του απαγγελθούν κατηγορίες.

Το πόρισμα του εισαγγελέα αποδίδει ευθύνες στην επικεφαλής του ΤΧΣ η οποία συμμετείχε σε επιτροπή (την περίοδο 2011- 2012) για την αναχρηματοδότηση των ύποπτων δανείων τα οποία είχαν συναφθεί σε προγενέστερο χρόνο.

Ως εκ τούτου η εισαγγελέας όφειλε να περιγράψει τις ευθύνες που βλέπει για όλα τα μέλη της επιτροπής. Αυτό που θα γίνει από εδώ και στο εξής είναι να κληθεί η κ. Σακελλαρίου να δώσει εξηγήσεις στον ανακριτή που ανέλαβε την υπόθεση. Αν ο ανακριτής κρίνει ότι πρέπει να προσωποποιηθούν οι κατηγορίες τότε τίθεται μείζον θέμα για την επικεφαλής του ΤΧΣ. Ωστόσο, από τους 30 και πλέον κατηγορούμενους για τα επισφαλή δάνεια πολλοί είναι σίγουρο ότι θα απαλλαγούν από κάθε δικαστική περιπέτεια μόλις απολογηθούν.

Από την πλευρά της κυβέρνησης αναφέρουν ότι αν η κ. Σακελλαρίου κατηγορηθεί επίσημα ακόμη και για το πιο μικρό αδίκημα τότε θα φύγει... νύχτα. Όπως ακριβώς έγινε και με τον κ. Τάκη Αθανασόπουλο ο οποίος απομακρύνθηκε από το ΤΑΙΠΕΔ διότι του είχε απαγγελθεί κατηγορία σε βαθμό κακουργήματος.

Ο κ. Στουρνάρας ρωτήθηκε αν υπάρχει θέμα με την κ. Σακελλαρίου του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας και απάντησε: "Κοιτάξτε, εγώ έχω πλήρη εμπιστοσύνη και σεβασμό στη Δικαιοσύνη αλλά έχω επίσης και πλήρη εμπιστοσύνη στην κ. Σακελλαρίου, στο ήθος της, στην επαγγελματική της κατάρτιση και κυρίως στη δουλειά που κάνει μέχρι τώρα».

Παράλληλα, το ΤΧΣ εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

«Η κα Α. Σακελλαρίου διατέλεσε στέλεχος του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου και μέλος της επιτροπής χρηματοδοτήσεων κατά το έτος 2012. Η επιτροπή αυτή χειρίστηκε την αναδιάρθρωση δύο δανείων του ομίλου DEMCO τα οποία είχαν χορηγηθεί προγενέστερα, και αποτελούν αντικείμενο της ποινικής διαδικασίας που εξελίσσεται. Ο έλεγχος επεκτάθηκε και στις μετέπειτα αναδιαρθρώσεις, που εγκρίθηκαν από τις επιτροπές στις οποίες συμμετείχε η κα Σακελλαρίου. Οι επιτροπές προέβησαν σε αυτές τις αναδιαρθρώσεις, κατά τη συνήθη τραπεζική πρακτική.

Η έρευνα των ενεργειών των επιτροπών και των μελών τους προφανώς συνεχίζεται και εν τέλει θα κριθεί από την Ελληνική δικαιοσύνη.

Το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας και η κα Σακελλαρίου συνεχίζουν τις προσπάθειές τους για την εξασφάλιση της σταθερότητας του χρηματοπιστωτικού συστήματος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. falcon avatar
    falcon 10/01/2014 18:48:56

    Ο κ. Προβόπουλος το 2001 ήταν μέλος της επιτροπής αναμόρφωσης του φορολογικού συστήματος της χώρας. Σήμερα με όσα γίνονται στη χώρα για προσπάθεια πάταξης της φοροδιαφυγή ψάχνουμε να βρούμε το φορολογικό μόρφωμα του κ. Προβόπουλου . Εγώ θα τον είχα διώξει χθές από την ΤτΕ με το αιτιολογικό ότι δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί εκ της θέσεώς του στις προσδοκίες της χώρας και των Ελλήνων. Από το 2008 στο τιμόνι της ΤτΕ και δεν κατάλαβε που βρίσκεται . Ο τελειόφοιτος οικονομικού πανεπιστημίου σήμερα μπορεί να κάνει καλλίτερη εκτίμηση της οικονομικής κατάστασης από ότι ο κ. Προβόπουλος . Η χώρα δεν έχει ανάγκη από ανίκανους .

  2. Kr. Kappadokis avatar
    Kr. Kappadokis 10/01/2014 18:59:36

    «Από την πλευρά της κυβέρνησης αναφέρουν ότι .... “όπως ακριβώς έγινε και με τον κ. Τάκη Αθανασόπουλο , ο οποίος απομακρύνθηκε από το ΤΑΙΠΕΔ διότι του είχε απαγγελθεί κατηγορία σε βαθμό κακουργήματος”» . Και τι σχέση εχει ο φάντης, δηλαδή, εδώ ο Τάκης Αθανασόπουλος κατηγορούμενος από στημένες μαρτυρίες τού ενοχλημένου κυκλώματος αρμέγματος τής Δ.Ε.Η. για τις υπηρεσιακές αποφάσεις τού Δ.Σ. της, ο οποίος από ευθιξία παραιτήθηκε από την τελείως ειδική θέση Προέδρου Τ.Α.Ι.Π.Ε.Δ.(γνωστός και για τις δυσαρέσκειες που προκάλεσε η άρνησή του για "εξυπηρετήσεις") με το ρετσινόλαδο , δηλαδή με τις ευθύνες τής κυρίας που είναι θεσμικώς η εποπτεύουσα έργου που εξετέλεσε η ιδία ως στέλεχος τού Τ.Τ. και στο οποίο φέρεται από προσωπικές (όχι Δ.Σ.) ενέργειες να έχει ύποπτο ρόλο .
    Αυτός ο κυβερνητικός κομματικός δαλτωνισμός που εξισώνει τούς ενοχλητικούς έντιμους με τις μυστήριες "μάγισσες" , αποτελειώνει την διάλυση τής κρατικής μηχανής και οδηγεί στην εξαφάνιση των αξιοπρεπών ικανών τεχνοκρατών που βαρέθηκαν να τούς ρίχνουν γι' αντίβαρο στην σαβούρα των ημετέρων και διαπλεκομένων.

    • Θηβαίος avatar
      Θηβαίος @ Kr. Kappadokis 10/01/2014 22:28:06

      Μην βιάζεσαι, σε λίγο θα ακουσθούν μεγαλύτερα κανόνια για ΔΕΗ, για την εποχή Αθανασόπουλου, ήδη η εισαγγελία έχει απαγγείλει κατηγορίες.

      • Kr.Kappadokis avatar
        Kr.Kappadokis @ Θηβαίος 11/01/2014 10:49:35

        Χαρακτηριστικό τού Αθανασόπουλου και στην Δ.Ε.Η. και στο Τ.Α.Ι.Π.Ε.Δ. είναι ότι αρνήθηκε να χαριστεί σε κομματικούς αλλά και σε άλλους πολλούς ισχυρούς και πανίσχυρους και προκάλεσε δυσαρέσκειες . Το να στήσουνε κάποιοι ενοχλημένοι με την γνωστή "ομάδα" συνδικαλητηρίων μερικές μαρτυρικές καταθέσεις για να σχηματιστεί μια δικογραφία , είναι σαν "κουλούρι σουσαμένιο στο διάλειμμα των 10:00" . Φαίνεται ότι το ήθος , η εντιμότητα και η αξία μερικών εξακολουθούν να ενοχλούν ακόμα και όταν δεν έχουν πλέον δημόσιο αξίωμα .

        • Νικολέτα Καπερώνη avatar
          Νικολέτα Καπερώνη @ Kr.Kappadokis 11/01/2014 13:34:58

          ;;;;;;;;;;;;;;

  3. Στεργιος Θεσσλονικη avatar
    Στεργιος Θεσσλονικη 10/01/2014 19:05:25

    Ναι θα φυγει οσο εφυγε και ο Γεωργιου της ΕΛΣΑΤ, αφου αλλοι κανουν κουμαντο και οχι η Κυβερνηση

  4. falcon avatar
    falcon 10/01/2014 19:22:50

    Τι έγραφαν οι New York Times για τον κ. Προβόπουλο στις 17 Οκτ 2013 . Αξίζει να το διαβάσετε.

    • Vee avatar
      Vee @ falcon 10/01/2014 23:43:06

      October 16, 2013

  5. Μάριος Τσαμπάς avatar
    Μάριος Τσαμπάς 10/01/2014 19:47:14

    "Το πόρισμα του εισαγγελέα αποδίδει ευθύνες στην επικεφαλής του ΤΧΣ "
    Αυτό είναι ανεπίσημο δηλαδή; Κατά ποία έννοια;
    Αν είναι έτσι τότε πως διώκονται οι υπόλοιποι;
    Και με ένα ανεπίσημο χαρτί μπορούν να διαπομπεύονται άνθρωποι και καριέρες;
    Αν όχι - δηλαδή δεν είναι ανεπίσημο -τότε ΠΟΙΟΣ και με ΠΟΙΑ εξουσία διακρίνει ποιοι εντάσσονται στο "επίσημο" τμήμα και ποιοι στο "ανεπίσημο" του πορίσματος;

    Ανεξήγητα πράγματα...

  6. πΔπ avatar
    πΔπ 10/01/2014 20:09:20

    Για το Τ+3 --->Τ+10 --->Τ+3 δεν φταίει ο κύριος(?) Προβόπουλος;
    Δεν το εγνώριζε;;;

  7. Πασσιονάρια avatar
    Πασσιονάρια 10/01/2014 20:39:25

    Μια ροπούλα προς την τοποθέτηση και διατήρηση υπόδικων την έχει η κυβέρνηση...

    ΙΚΥ, Επιτροπές δεοντολογίας, ΤΧΣ, ΤΤ.

    Τι περιμένετε ήθελα να ξερα πια.........

  8. Ν. avatar
    Ν. 10/01/2014 21:27:21

    Ύστερα θα πέφτουμε από τα σύννεφα και θα κάνουμε τους έκπληκτους,όταν θα φτάσει η ΝΔ σε ποσοστά πίσσας και νικοτίνης

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ν. 11/01/2014 09:37:49

      Προσοχη το καπνισμα κανει κακο στην υγεια .Πιο καλος ο μπαφος του Γιωργακη και τωρα του Αλεξη σε κανει να ονειρευεσαι.

  9. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 10/01/2014 21:47:30

    Μέχρι να οδηγηθεί στις δικαστικές αίθουσες η υπόθεση, θα μπορούσαν οι κ.κ. Γεωργίου και Σακελλαρίου να ανταλλάξουν αμοιβαία θέσεις. Αν βεβαίως στη δίκη κάποιοι από τους συγκατηγορουμένους των αρχίσουν να "κελαηδούν" με πολύ συγκεκριμένα στοιχεία, τότε έχουμε πρόβλημα...

  10. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 10/01/2014 23:08:45

    Σεβασμό στις "ιερές αγελάδες" (αγελάδες αναξιολόγητες για την προσφορά τους στην λύση του "ινδικού" δράματος) επιβάλλει η μνημονιακή θρησκεία...
    Γεωργίου, Καραβίτης, Στουρνάρας, Προβόπουλος, Θεοχάρης, Σακελλαρίου, κλπ., κλπ. Αλλά του "Ινδού", με την λιτότητα, "γυαλίζει" πια το μάτι!...

  11. falcon avatar
    falcon 10/01/2014 23:24:27

    Το 2004 ο κ. Στουρνάρας παραδίδει το προεδριλίκη του ΔΣ της Εμπορικής στον κ. Προβόπουλο. Το 2οο6 -2008 ο κ. προβόπουλος αναλαμβάνει τα καταστήματα της Πειραιώς στα Βλκάνια. Το 2009 η κ. Σακελλαρίου ορίζεται ειδικός σύμβουλος της Πειραιώς. και το 2010 ορίζεται στην ΤΤ. Μεταξύ μας πίνουμε ΜΕΤΑΧΑ. Ο Προβόπουλος επειδή δεν θυμάμαι ,πού υπηρέτησε θητεία στο στράτευμα ξέρει κανείς

  12. CHRIS avatar
    CHRIS 10/01/2014 23:59:58

    Το άρθρο λέει πως ο Σακελλαρίου θα φύγει όχι αν καταδικαστεί, που μπορεί να πάρει χρόνια με τους ρυθμούς που κινείται η δικαιοσύνη, αλλά αν τις απαγγελθούν κατηγορίες. Περιμένουμε να το δούμε.

  13. Eva avatar
    Eva 11/01/2014 00:48:58

    Και όχι μόνο για τον Προβόπουλο.
    Και τους απο κάτω του.
    Που θεωρούν οτι κανείς δεν μπορεί να τους αγγίξει.

  14. Jude Law avatar
    Jude Law 11/01/2014 01:24:54

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 11/01/2014 02:25:57

    Ωραία Κυρία!!!!!!!!!

    • Eva avatar
      Eva @ ΠΕΛΙΑΣ 11/01/2014 10:45:52

      Το ίδιο είπα κι εγώ μόλις την είδα.
      Κατόπιν σκέφτηκα οτι εκτος απο το φυσικο της κάλλος
      ε...παίζει έναν ρόλο κι ο καλός
      πλαστικός, αισθητικός, κλπ
      κι αυτοί κοστίζουν πολύ ξέρετε.

      Εφ οσον λεφτά υπάρχουν, γίνεσαι θεά
      (ποσο μάλλον η κυρία που ε.ιναι και ωραία)

  16. βασίλης avatar
    βασίλης 11/01/2014 03:32:44

    To χειρότερο όλων είναι ότι ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη η δικαστική έρευνα, ακολουθεί δίκη...και η Σακελλαρίου ειναι κατηγορούμενη...
    Βγαίνει ο υπουργός και στην μέση μιας τέτοιας διαδικασίας λέει ξεδιάντροπα ότι την στηρίζει...
    Αυτό λέγεται παρέμβαση στο έργο της δικαιοσύνης ....
    Υπόδικοι και όχι μόνο δεν παραιτούνται αλλά τους στηρίζει η πολιτική ηγεσία!
    Τι σχέση έχει η δουλειά που κάνει κάποιος και η επαγγελματική κατάρτιση, όταν κατηγορείται από την δικαιοσύνη για κακουργήματα; Δηλαδή οι εργατικοί και όσοι έχουν πτυχία δεν μπορεί να είναι απατεώνες;
    Απλά και μόνο το να παραμένει στην θέση της, της δίνει την δυνατότητα να πιέζει και να εκβιάζει τα στελέχη των τραπεζών να μην δώσουν στον εισαγγελέα τα πλήρη στοιχεία της υπόθεσης. Δηλαδή είναι σε θέση εξαφανίσει τα ενοχοποιητικά στοιχεία.
    Η δήλωση έγινε μετά από τη σύσκεψη που είχε με τον πρωθυπουργό, ο υπουργός Οικονομικών. Άρα δεν μιλάει μόνο για τον εαυτό του ο Στουρνάρας.
    Η κυβέρνηση και οι τραπεζίτες τρέμουν στην ιδέα πως η δικαστική έρευνα μπορεί να επεκταθεί και στις υπόλοιπες τράπεζες.
    Η πρόεδρος του ΤΧΣ που διαχειρίζεται 50 δις που δανειστήκαμε...
    Είναι κατηγορούμενη για διαφθορά...
    Και ο υπουργός οικονομικών την στηρίζει.
    Όχι που θα άφηνε ακάλυπτο το πουλέν του. Όταν ένας ΔΥ είναι υπόδικος γιατί βγαίνει σε διαθεσιμότητα; Για απιστία κατά του δημοσίου κατηγορείται η κυρία, όχι για παράνομο παρκάρισμα.
    (δημοσίευση δεν παίζει το ξέρουμε)....

    • περαστικός avatar
      περαστικός @ βασίλης 11/01/2014 20:07:23

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      "το να παραμένει στην θέση της, τής δίνει την δυνατότητα να πιέζει και να εκβιάζει τα στελέχη των τραπεζών να μην δώσουν στον εισαγγελέα τα πλήρη στοιχεία της υπόθεσης",
      "Όταν ένας ΔΥ είναι υπόδικος γιατί βγαίνει σε διαθεσιμότητα;Για απιστία κατά του δημοσίου κατηγορείται η κυρία, όχι για παράνομο παρκάρισμα."
      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  17. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 11/01/2014 07:58:24

    Είτε φύγει είτε δεν φύγει η εν λόγω κυρία το σκάνδαλο παραμένει: γράφτηκε στο διαδίκτυο πως ο μηνιαίος της ήταν 17.000 ευρώ. Αν ισχύει κάτι τέτοιο προφανώς σε αυτό το κράτος δεν υπάρχει λιτότητα για ορισμένους και ημετέρους.

  18. Epic anions avatar
    Epic anions 11/01/2014 08:14:35

    Θα υπολογιστεί στις απολύσεις που ζητάει η τρόικα;

  19. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 11/01/2014 14:17:09

    Ο υπερασπιστικός λόγος Στουρνάρα προς Σακελλαρίου γνήσια Πασοκιά.
    Κύριε είσαι σημαινων Πολιτικός παράγων.
    Δεν είσαι δικηγόρος του κάθε υποδικου.

  20. Μάριος Τσαμπάς avatar
    Μάριος Τσαμπάς 11/01/2014 16:04:01

    Προς ΣΟΝ ΠΕΝ
    Κάνετε λάθος αγαπητέ. Ο κ. Στουρνάρας ΔΕΝ είναι σημαίνων Πολιτικός παράγων Είναι Υπουργός που τον έχει διορίσει ο Πρωθυπουργός κ. Αντώνης Σαμαράς.

    Με ό,τι αυτό σημαίνει για τις πράξεις, τις δηλώσεις και τις παραλείψεις του.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Μάριος Τσαμπάς 13/01/2014 21:43:38

      Κατά βάσιν, ελέω τρόικας βρίσκεται στην καρέκλα του ο Στουρνάρας και οι επιδιώξεις του δεν ταυτίζονται με αυτές του Σαμαρά. Πρόκειται για έναν δυσάρεστο συμβιβασμό (ελλείψει και αυτοδυναμίας).