#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ρόζα και ο Τρότσκι παίρνουν την ελληνική ρεβάνς με τον Αλέξη



Μπορεί τα ποσοστά στις εκλογές και εκτοξεύτηκαν, μπορεί να πήραν διερευνητική εντολή και να παίζουν κι αυτοί παιχνίδια εξουσίας, ωστόσο, στο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι και τόσο…ωραία ατμόσφαιρα.

Κι όποιοι έλεγαν ακόμη και προεκλογικά ότι το κόμμα είναι ένα συνονθύλευμα απόψεων, προσώπων και τακτικών είχαν απόλυτα δίκιο. Εντός του ΣΥΡΙΖΑ υπάρχουν νεοκομμουνιστές, αριστεροί ευρωπαϊστές, νοσταλγοί της δραχμής, η Ρόζα, μεταναστευτικές οργανώσεις, απογοητευμένοι Πασόκοι ακόμη και… χίπηδες. Όλες οι Συνιστώσες σε ένα κόμμα που -καλό γι’ αυτό- έχει σηκώσει σημαία ευκαιρίας και τα έχει πάει και εξαιρετικά είναι η αλήθεια.

Άλλο όμως το ροζ συννεφάκι ενός κόμματος του 4% κι άλλο ένα κόμμα που διεκδικεί την εξουσία και που όπου βρεθεί κι όπου σταθεί λέει ότι θέλει να κυβερνήσει τη χώρα.

Ο ΣΥΡΙΖΑ κατάλαβε νωρίς το κενό που υπάρχει στο κέντρο και αριστερά λόγω της διάλυσης του ΠΑΣΟΚ, πούλησε υποσχέσεις, μοίρασε σε όλους δωράκια, ξεπέρασε κάθε όριο λαϊκισμού και το «λεφτά υπάρχουν» του ΓΑΠ ωχριά μπροστά στις δικές τους δεσμεύσεις.

Ωστόσο, η κατάσταση δεν είναι και τόσο ρόδινη εντός της Κουμουνδούρου. Υπάρχει πολύς σκεπτικισμός και πολλές διαφορετικές απόψεις, κυρίως για το θέμα της οικονομίας και της »καταγγελίας» του Μνημονίου. Διότι άλλο να το λες κι άλλο να το κάνεις και να βγάλεις την Ελλάδα από το ευρώ.

Υπάρχει η σκληρή γραμμή που ακολουθεί ο Τσίπρας ο οποίος προεκλογικά αμφιταλαντεύτηκε αλλά τελικά υπέκυψε στο λαϊκισμό. Τη σκληρή αυτή γραμμή υιοθετούν στελέχη όπως ο Μανόλης Γλέζος, ο Δ. Στρατούλης, ο Πάνος Σκουρλέτης και ο Παναγιώτης Λαφαζάνης. Απόψεις όπως έξοδος από το ευρώ, χρησιμοποίηση των καταθέσεων για ανάπτυξη, περιορισμό της κίνησης κεφαλαίων στο εξωτερικό κ.λπ. είναι στα όπλα της βασικής αυτής συνιστώσας που κάνει κουμάντο στο ΣΥΡΙΖΑ.

[caption id="attachment_161097" align="alignnone" width="600" caption="Ρόζα Λούξεμπουργκ"][/caption]

Κοντά στη γραμμή αυτή αλλά σε πιο ήπιους τόνους βρίσκονται άλλοι βουλευτές και στελέχη όπως ο Μπαλάφας, ο Βούτσης, η Βαλαβάνη, ο Δρίτσας, ο Τατσόπουλος και ο οικονομολόγος Ευκ. Τσακαλώτος. Συμφωνούν στην καταγγελία του Μνημονίου αλλά κρατούν και μια… πισινή φοβούμενοι ότι η χρεοκοπία της χώρας θα είναι πολύ χειρότερη κατάσταση.

Σε άλλο μήκος κύματος, με πιο ευρωπαϊκό προφίλ, φαίνεται να βρίσκονται τρία στελέχη. Ο Γ. Δραγασάκης, που οι κακές γλώσσες λένε ότι είναι ο μοναδικός στον ΣΥΡΙΖΑ που ξέρει από οικονομικά, ο Δημ. Παπαδημούλης που έχει θητεύσει και ως ευρωβουλευτής κι έχει πιο ευρωπαϊκή κουλτούρα και ο νεοεκλεγείς, καθηγητής Σταθάκης. Οι πληροφορίες λένε ότι αυτοί κρύβονται πίσω από τη… λάιτ επιστολή του Τσίπρα στους Ευρωπαίους, ότι αυτοί τον συμβούλεψαν να μην πάει κόντρα και να έχει πιο ήπιους τόνους όταν συνομιλεί με τους ξένους και γενικότερα να χρησιμοποιεί ρητορική εξωτερικού διαφορετική από αυτή που χρησιμοποιεί στην Ελλάδα.

Τα στελέχη αυτά είναι πιο κοντά στις απόψεις του Αντ. Σαμαρά σε ότι αφορά την επαναδιαπραγμάτευση κι όχι την απευθείας καταγγελία.

Μαζί με όλους αυτούς όμως υπάρχουν και οι εξής συνιστώσες που πολύ θα θέλαμε να δούμε σε κυβερνητικό σχήμα:

- Η Κομμουνιστική Οργάνωση Ελλάδας (ΚΟΕ), που προέρχεται από τον μαοϊκό χώρο (ΚΚΕ μ-λ) μετέχει στην Γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ και εξέλεξε τρεις βουλευτές με τον συνδυασμό ΣΥΡΙΖΑ Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο.

- Η τροτσκιστική Διεθνιστική Εργατική Αριστερά (ΔΕΑ) που προέρχεται από τον τροτσκιστικό χώρο και αναφέρεται στην Ρόζα Λούξεμπουργ, τον Αντόνιο Γκράμσι και τον ... Παντελή Πουλιόπουλου, πρώτο ΓΓ του ΚΚΕ και οπαδού του Τρότσκι . Η ΔΕ εκδίδει την εφημερίδα «Εργατική Αριστερά» και μετέχει στον ΣΥΡΙΖΑ, με γνωστότερα στελέχη της τον κ. Αντ.Νταβανέλο, την κυρία Μαρία Μπόλαρη και τους κ.κ. Γρηγόρη Δεμέστιχα και Σωτήρη Μάρταλη.

Γενικότερα στον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχει γκρίνια και με τον τρόπο που χειρίστηκε ο Τσίπρας την ιστορική ανάληψη της διερευνητικής εντολής καθώς και το γεγονός ότι η χώρα πάει σε νέες εκλογές με βασική ευθύνη τη σκληρή γραμμή.

Προς το παρόν τα ποσοστά που στις δημοσκοπήσεις ανεβαίνουν λόγω κατάρρευσης του ΠΑΣΟΚ, είναι η «κόλλα» που κρατά ενωμένο το κόμμα. Κανείς δε γνωρίζει, όμως, αν μέχρι το τέλος δε θα εκραγεί ο ΣΥΡΙΖΑ σαν τον Βεζούβιο. Είναι άλλωστε νομοτελειακό, κόμματα που δημιουργούνται με πολλές τάσεις να οδηγούνται στη σύγκρουση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 14/05/2012 12:16:15

    Εγώ πιστεύω ότι ή θα προσαρμοστεί στη βάση του και θα διαγράψει τις συνιστώσες ή θα του φύγουν οι ψηφοφόροι. Ή θα παίξει το ρόλο του ΝεοΠΑΣΟΚ ή θα επανέλθει στα παλιά ποσοστά του.

  2. Κρης avatar
    Κρης 14/05/2012 12:19:48

    την ΚΟΕ παντως η Αυγη την λογοκρινε
    h**p://news.princeoliver.com/2012/05/08/greece/529893/logokrisia-apo-tin-aigi/

    • Μπροστα και Δεξια avatar
      Μπροστα και Δεξια @ Κρης 14/05/2012 15:32:02

      Ε καλα αγαπητε φιλε και εσυ , αυτο σε πειραξε ?Σε ολα τα "σοσιαλιστικα κρατη" (ΕΣΣΔ και γενικα ανατολικο μπλοκ) γινοταν αυτο...

  3. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 14/05/2012 12:24:06

    Μαοϊκοί, Τροτσκιστές, σημερινά πράματα!
    Η Ελλάδα εν έτει 2012!

  4. yianna avatar
    yianna 14/05/2012 12:28:23

    Να ρωτήσω, γιατί τα 3 κόμματα δεν κάνουν κυβέρνηση με 168 βουλευτές? Γιατί ο Βενιζέλος δε θέλει να γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ αντιπολίτευση? Δηλαδή θέλουν να καταργήσουν τη Βουλή?

    • anonymous avatar
      anonymous @ yianna 14/05/2012 13:41:11

      Γιατι θα καίει την Αθήνα κάθε μέρα. Γι αυτό.

      Επίσης σε πολιτικό επίπεδο λένε: Εμάς ο λαός μας καταψήφισε. Ελάτε να αναλάβετε εσείς που σας ψήφισε.

    • Μπροστα και Δεξια avatar
      Μπροστα και Δεξια @ yianna 14/05/2012 15:35:17

      Οταν λες μεγαλα λογια , οταν μιλας με εναν τετοιον λογο , οταν επι τοσα χρονια ησουν βασικος "εκπροσωπος" της λαικης οργης και αγανακτησης ,
      και καποια στιγμη σε ενα περιεργο πολιτικο σκηνικο παιρνεις 16% με το πρωτο κομμα να εχει λιγο λιγοτερο απο 19% , τοτε ΠΡΕΠΕΙ να παρεις και την ευθυνη οσων λες.Δεν θα εισαι παλι στην ακρη , στην καρεκλα , να φωναζεις και να κραζεις αυτους που παιζουνε ξυλο μεσα στο ρινγκ.
      Απλα πραγματα.Δεν θα ειναι παλι ο ΣΥΡΙΖΑ που θα φωναζει και θα κουναει το δαχτυλο εκ του ασφαλους ωστε στις δημοσκοπησεις να φτασει το 50% και να αυτο-ικανοποιηθει οσο αναφορα την αποδοση του.Θα αναλαβει το κομματι που του αναλογει στην λυση του προβληματος ωστε να φανει στην πραξη εαν οσα λεει μπορει να τα κανει.

  5. mitsos avatar
    mitsos 14/05/2012 12:34:37

    Η κατάσταση θυμίζει μικρασιατική καταστροφή, ο Βενιζέλος ο μεγάλος εθνάρχης πριν την εισβολή στον Σαγγάριο είπε: εγω δεν κάνω τίποτε χωρίς τις μεγάλες δυνάμεις. Ο κόσμος όμως τυφλωμένος από την μεγάλη ιδέα τον παραμέρισε, οι αντιπαλοί του πρέσβευαν οτι σύντομα ο πολεμος θα τελειωσει με ολοκληρωτικη νικη κατα των Τουρκων και δεν χρειαζονται την εγκριση κανενος. Τα αποτελέσματα ήταν τα γνωστά. Στην τωρινή μας κατάντια οι Γερμανοί τρίβουν τα χερια τους με τους ξερόλες τύπου Τσιπρα, θα ξεφορτωθούν ενα βαρίδι που η διασωσή του στοιχίζει πανακριβα για μια τοσο μικρη οικονομια, παραλληλα το ευρω θα χασει μεγαλο μερος της αξια του δινοντας ώθηση στις Γερμανικές εξαγωγές σε τριτες χωρες και επιβαλοντας ακομα μεγαλυτερη λιτοτητα στον Νοτο. Ο Τσίπρας αποδυκνύεται μερα με την μερα η τραγική φιγούρα της σύγχρονης Μικρασιατικης καταστροφής που θα ζησουμε σε σλοου μοτιον τις επομενες 4 με 8 εβδομαδες.

    • anonymous avatar
      anonymous @ mitsos 14/05/2012 13:43:03

      το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι πολώνεται η χώρα. Αν δε σταματήσει η πόλωση, είμαστε ακόμη στην αρχή, θα πάμε σε εμφύλιο. Όχι σε μερικούς μήνες αλλά σε μερικά χρόνια.

  6. μαρτ avatar
    μαρτ 14/05/2012 12:43:04

    yiannaσε λάθος site την κανείς την ερώτηση.
    εδώ η απάντηση είναι ότι χρειάζεται ευρύτατη κοινωνική συναίνεση για να βγει η χώρα από το αδιέξοδο.και να αναλάβει η αριστερά τις ευθύνες της.έτσι αφηρημένα.λες και αν συμπράξει ο τσιπρας,όλοι όσοι τον ψήφισαν θα νοιώσουν ότι παρέχουν τη συναίνεση τους.

    • yianna avatar
      yianna @ μαρτ 14/05/2012 13:01:36

      Μα είχαμε ποτέ στο παρελθόν διαπιστώσει υπεύθυνη στάση του ΣΥΡΙΖΑ ή της ψευτοπροοδευτουριάς? Γιατί το ζητάμε τώρα? Επειδή ήρθε δεύτερο κόμμα? Ή μήπως, όπως σωστά επισημαίνεις, αυτοί που το ψήφισαν θα συναινέσουν?
      Πάντως επειδή έχω φίλους από το Συνασπισμό, πολλοί δεν συμμερίζονται τη στάση που κρατούν οι συνιστώσες.

      • Μπροστα και Δεξια avatar
        Μπροστα και Δεξια @ yianna 14/05/2012 15:36:30

        Διαβασε την απαντηση που σου ειπα.Ο ΣΥΡΙΖΑ εαν νομιζει οτι ειναι σε κανενα κουκλοθεατρο , ας καταλαβει οτι δεν ειναι.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/05/2012 12:54:31

    Ο κ. Γ. Δραγασάκης ίσως είναι ο μοναδικός στον ΣΥΡΙΖΑ που ξέρει από οικονομικά.
    Φοβάμαι όμως ακόμη πιό πολύ, ότι είναι από τους λίγους στην Ελλάδα που καταλαβαίνει κάπως υποφερτά μακροοικονομία (μαζί με τον Βαρουφάκη, αλλά εκέινος λέει και μερικά εξωγήινα).
    Για τα υπόλοιπα: Ειστε σίγουροι ότι ο κ. Τσίπρας έχει την ίδια άποψη για την Ευρώπη με κ. Λαφαζάνη;
    Ειστε σίγουροι ότι ο κ. Τατσόπουλος και ο κ. Βούτσης έχουν ...άποψη;
    ¨Οτι η "Ρόζα" του ΣΥΡΙΖΑ έχει πιό πολλή σχέση με την Λούξεμπουργκ και όχι με την Εσκενάζη;
    Και ότι οι τροτσκιστές έχουν όντως σχέση με τον ...Αντόνιο Γκράμσι;
    Το γραπτό αυτό με έχει καταμπερδέψει.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Ο Θείος 14/05/2012 13:13:58

      Σήμερα το βράδυ ο Δραγασάκης θα είναι στον πρετεντέρη. Θα έχει να πει και για το χθεσινό του άρθρο στο Βήμα όπου παίρνει σαφώς αποστάσεις από θέσεις τύπου ολικής διαγραφής ή μερικής έκλειψης ηλίου. Θα μείνει μόνο ο καμμένος να μιλάει για κάτι τέτοια, για 2-3 μέρες ακόμα μέχρι να στρώσει το τρελό αγόρι. Χθες πάντως τον είδα πολύ ιδρωμένο όταν μιλούσε.

      • Φρικιό avatar
        Φρικιό @ Βούρδουλας 14/05/2012 14:35:42

        Μπορεί να "έκοψαν" τίποτα γραρδουμπάκια και σπληνάντερα του μεσημεριανού!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 14/05/2012 15:06:24

      Να προσθέσω οπωσδήποτε στους έχοντες καλή αίσθηση της μακροοικονονίας, τον κ. Παναγιώτη Κορλίρα, του Οικ. Παν Αθηνών και προεδρο του ΚΕΠΕ.

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ Ο Θείος 15/05/2012 01:51:35

        Θείο, μπορείς να μας εξηγήσεις πόθεν τεκμαίρεις ότι ο Δραγασάκης ξέρει περισσότερα για την οικονομία από τον Τσακαλώτο ας πούμε; Γιατί ο Δραγασάκης και ο Κορλίρας κατατάσσονται μαζί στο πάνθεον των οικονομολόγων; Σου έτυχε να κρίνεις το Μηλιό όταν εκλεγόταν καθηγητής και έχεις ίδια άποψη ή λες ότι σου κατέβει; Εγώ ισχυρίζομαι το τελευταίο και αν θες οταν ξαναπετάξεις αφ' υψηλού κρίσεις να τις τεκμηριώσεις κάπως.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ τηλέμαχος αναγνώστου 15/05/2012 15:56:50

          Άααα, αγαπητέ, μου ζητάς να γράψω δοκίμιο 100 σελίδων.
          Να τις τεκμηριώσω, μπορώ. Νομίζω. Πρέπει όμως να κλειστώ στη βιβλιοθήκη κανένα μήνα. Εν τω μεταξύ κάνω δύο τρείς δουλειές σχετικές με μηχανικούς για βιοπορισμό.
          Σοβαρά τώρα: Διατύπωσα την γενική αντιληψη που έχω, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα. Έχω άποψη - σωστή ή λάθος.
          Πάντως δεν χρειάζεται να φέρουμε σε αμφιθεατρική αντιπαράθεση του κκ Τσακαλώτο και Δραγασάκη (όπως παλιά τους κους Μηλιό και Λαπαβίτσα), για να καταλάβει κανείς τι παίζει!
          Άς αναλάβει η κα Στάη ή ο κ. Πολίτης.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο Θείος 14/05/2012 15:10:01

      Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Τρότσκι, που οι (και καλά) σημερινοί Έλληνες τροτσκιστές συντάσσονται με τους μπαχαλάκηδες και τους Αφγανούς μαχαιροβγάλτες, μέσω του πολυσυλλεκτικού "αριστερού" Σύριζα.
      Αν ήταν ο Τρότσκι στα πράγματα οι κώλοι θα ήταν σφιγμένοι, και το λεπίδι θα έπεφτε παντού.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Ο Θείος 14/05/2012 16:10:22

      Θείε, δεν είμαστε καθόλου σίγουροι, αλλά τόσο το χειρότερο, αν δεν έχουν την ίδια άποψη και το παίζουν.

  8. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 14/05/2012 13:02:30

    Δεν εξετάζετε και το ενδεχόμενο του να έχει κρυφή ατζέντα ο Ροζ Λαδοπόντικας και οι δυναμικές "συνιστώσες" του ΣΥΡΙΖΑ;
    Βάζοντας δηλαδή μπροστά τους "σοβαρούς" που παρέχουν ένα φιλοευρωπαϊκό άλλοθι, να σκοπεύουν ακριβώς να διαιωνίσουν τα αδιέξοδα' με απώτερο σκοπό ακριβώς να υποχρεώσουν την Ε.Ε. να πετάξει έξω την Ελλάδα για να αυτοπροστατευθεί.
    Οπότε θα φανεί, ότι έγινε αυτή η αποβολή παρά την επιθυμία τους' και με ευθύνη άλλων.
    Και θα βρεθούν μετά να κυριαρχούν στα ερείπια, επιβάλλοντας μια κεκαλυμμένη με δημοκρατικό ένδυμα πολιτική δικτατορία' με την οποία φαντασιώνονται ότι θα στήσουν ένα κράτος στα πρότυπα των θολών ιδεοληψιών τους...

  9. ilektro77 avatar
    ilektro77 14/05/2012 13:04:11

    Στο Βικιπαίδεια διαβάζω:
    "...Το 1958, επί κυβερνήσεως Κ. Καραμανλή, ο Γλέζος μαζί με μερικούς άλλους συνεργάτες του, συλλαμβάνεται στο σπίτι της αδερφής του με την κατηγορία της κατασκοπείας υπέρ της ΕΣΣΔ....
    ....Στις 22 Ιουλίου το Στρατοδικείο ανακοινώνει την απόφασή του για τις ποινές των κατηγορουμένων. Συγκεκριμένα:
    Ο Βουτσάς και ο Τρικαλινός σε ισόβια δεσμά για κατασκοπεία
    Ο Συγγελάκης και ο Καρκαγιάννης σε 11 χρόνια κάθειρξη και 5 χρόνια εκτόπιση
    Ο Ραγουζαρίδης και ο Μανόλης Γλέζος σε 5 χρόνια φυλάκιση, 4 χρόνια εκτόπιση και 8 χρόνια στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων.
    Οι υπόλοιποι 9 απαλλάσσονται των κατηγοριών.
    Τελικά ο Μ. Γλέζος απελευθερώθηκε στις 15 Δεκεμβρίου 1962 ως αποτέλεσμα της δημόσιας κατακραυγής στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Σημειώνεται ότι η Σοβιετική Ταχυδρομική Υπηρεσία εξέδωσε το Δεκέμβριο του 1959 αναμνηστική σειρά με ένα μόνο γραμματόσημο με προσωπογραφία του Μανόλη Γλέζου. Σε αντίδραση της συγκεκριμένης έκδοσης, η Ελληνική Κυβέρνηση εξέδωσε σειρά δύο γραμματοσήμων με την προσωπογραφία του Ίμρε Νάγκι. Και οι δύο χώρες απέσυραν τις σειρές αμέσως...."

  10. Χρηστος avatar
    Χρηστος 14/05/2012 15:25:31

    Ο συριζα θα καιει την αθηνα η ο κοσμος που δεν εχει να φαει γιατι η κυβερνησεις του πασοκ και της νδ καταστρεψαν την ελλαδα, γιατι ο συριζα να νομιμοπιειση την πολιτικη των μνημονιον ?

  11. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 14/05/2012 15:40:57

    Το φαντασμα του νεο-Κομμουνισμου (γιατι αυτος ειναι χειροτερος ακομα απο τον κομμουνισμο) ερχεται -οσο απιστευτο και εαν ακουγεται- ξανα στην Ελλαδα του 2012...
    Η Ελλαδα εχει τοσα ατομα ωστε να νιωσεις εμπνευση απο την ιστορια , εχει τοσες αξιες , και εμεις ασχολουμεθα με διαφορους τυπους οπως ο Τροτσκι και ο Μαο....
    Και σαν να μην εφταναν αυτα ,αρχισανε αμεσα δηλωσεις τυπου αναγκαστικου δανειου , δηλωσεις τυπου εκμεταλευσης των καταθεσεων κτλ , που εμενα ξαναλεω μου θυμιζουν πρακτικες κολεκτιβας...Αυτα πρεπει να τα πουνε επιτελους ευθεως.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/05/2012 16:30:50

    Γιατί δεν ψωνίζετε από ΣΥΡΙΖΑ που είναι μεγαλύτερο μαγαζί και - μαζί με το ΠΑΣΟΚ - προτιμάτε τα καταστήματα του κ. Κουβέλη και του κ. Καμμένου;

    (άκου εξαγορασμένων!!! - άς εξαγοράζατε τους καμμένους πρίν σας φύγουν, μια ζωή αργόστροφοι, τη χάσατε την ευκαιρία φίλοι της ΝΔ)
    39 κατασκευαστές κομμάτων συνιστούν συνιστώσες ΣΥΡΙΖΑ. Ψωνίστε απο την μεγάλη ποικιλία μας.

  13. Θ avatar
    Θ 14/05/2012 16:33:07

    Το εκλογικό αποτέλεσμα, και η ψυχολογία που οδήγησε σ’ αυτό, είναι αποτέλεσμα & παράγωγο της Κ.Υ.Π. και της “κόκκινης προβιάς” -ή όπως τώρα λέγετε-. Το επόμενο θά ’ναι, λόγω απογραφής, χειρότερο. Οι ιθύνοντες, έχουν μεγάλη αυτοπεποίθηση, έναντι των ευρωπαίων, και καθόλου δεν νοιάζονται να μείνουμε στο Ευρώ. Έχουν, μάλλον, καταλήξει στην άποψη Καζάκη: ότι το Ευρώ δεν έχει μέλλον, και -ότι- όλες οι χώρες θα γυρίσουν στο εθνικό τους νόμισμα.

  14. mitsos2 avatar
    mitsos2 14/05/2012 18:13:57

    Να μην κανουμε το λαθος του 1946, αφηστε τους θα τα κανουν τοσα σκατα που σε 6 μηνες κανενας δεν θα θελει να ξανακουσει για αυτους. Αυτη ειναι η λυση , με τον εμφυλιο μονο οι ξενοι θα βγουν ωφελημενοι, ψυχραιμια , ηρεμια και ομονοια χρειαζεται και σε λιγο καιρο αυτοι οι ασχετοι θα ειναι παρελθον και ο λαος θα τους γιουχαρει οπως τωρα γιουχαρει το Πασοκ.

  15. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 14/05/2012 18:31:53

    @@@
    Στυλιανός Παπαδόπουλος
    --------------------------------

    Δεν εξετάζετε και το ενδεχόμενο του να έχει κρυφή ατζέντα ο Ροζ Λαδοπόντικας και οι δυναμικές “συνιστώσες” του ΣΥΡΙΖΑ;
    ............................................

    Λυπάμαι,αλλά αυτό δέν είναι ερώτημα πλέον αλλά ιστορική επιβεβαίωση.
    Καί διά πιό ξεκάθαρα συμπεράσματα,διάβασε τό παρακάτω απόσπασμα, από τό βιβλίο τού συζύγου τής Ρόζας (τής αλανιάρας) Π.Φρέλιχ,ROSA LUXEMBURG,##Ή Ρωσική επανάσταση##,.

    ##Γιά νά κάνουμε κάτι πρέπει νά έχουμε τήν πλειοψηφία.Τόν ίδιο κανόνα εφαρμόζουν καί στήν επανάσταση. #Πρώτα νά γίνουμε πλειοψηφία#.Ή πραγματική όμως διαλεχτική τής επανάστασης αντιστρέφει τόν κανόνα τού κοινοβουλευτικού τυφλοπόντικα:
    Δέν είναι ή πλειοψηφία πού μάς οδηγεί στήν επαναστατική ταχτική αλλά ή επαναστατική ταχτική πού μάς οδηγεί στήν πλειοψηφία.
    ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ,δλδ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΕΙ ΤΗ ΜΑΖΑ ΠΡΟΩΘΟΝΤΑΣ ΤΗ,ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΜΑΖΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΘΥΕΛΛΑ.
    Ή αποφασιστικότητα μέ τήν οποία ό Λένιν καί οί σύντροφοί του έρριξαν στήν πιό κρισιμη στιγμή τής επανάστασης τό μόνο σύνθημα πού θά μπορούσε νά τούς κανει πρωτοπορία δλδ #ΟΛΗ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ#,μετέτρεψε τού μπολσεβίκους μέσα σέ μία νύχτα,από μία παράνομη,κατατρεγμένη καί κατασυκοφαντημένη μειοψηφία,τής οποίας οί ηγέτες αναγκάζοταν σάν τόν Μαρά νά κρύβονται στά υπόγεια,σέ ΑΠΟΛΥΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ##

    Ελπίζω μετά από αυτές τίς λίγες γραμμές,πού παραθέτω,νά μήν έχης (νά έχουν οί όποιοι σχολιαστές τού antinews) πλέον κανένα ερώτημα/αμφιβολία,περί τού σκοπού καί τής εφαρμοζομένης τακτικής τών κομμουνιστών,διά τήν εγκαθίδρυση τής δικτατορίας τού προλεταριάτου καί τήν οικοδόμηση τού κομμουνισμού καί τών συγχρόνων Γκούλαγκς.

    Y.Γ.
    Εάν θεωρούν κάποιοι ότι ή παρουσία τών γραφικών τής Χρυσής Αυγής στό προεδρικό μέγαρο καί κατ΄ επέκταση στό κοινοβούλιο,είναι Η ΝΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΙ Ό ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ, ΠΛΑΝΩΝΤΑΙ ΠΛΑΝΗΝ ΟΙΚΤΡΑΝ!!!!!!
    Τό εκκολαπτόμενο αυγό τού φιδιού όμως, σέ λίγο ΘΑ ΣΠΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΤΕ Ό ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΜΟΝΟΝ!!!!!
    .

  16. eyrydikh avatar
    eyrydikh 15/05/2012 00:38:30

    Δέν καταλαβαίνω , γιατί τόση συζήτηση γιά ένα ακαθόριστο πράγμα (res) μέ ζελέ στό μαλλί , ύφος συνοικιακού καφενόβιου ταξιτζή , λαική μαγκιά , γνώσεις οικονομίας καί πολιτικής επιπέδου γιδοβοσκού τής Ανατολικής Τουρκίας , καί έναν εσμό ανεγκέφαλων , αρπακτικών , κομπλεξικών παλαιοσταλινικών, τροτσκιστών , καί κρετίνων πού τόν περιστοιχίζει.Εννοώ βεβαίως τόν Κο Τσιπρα.
    Μέ μεγάλη δυσκολία ό μικροσκοπικός τους εγκέφαλος μπορεί νά διαχειριστεί μιά πορεία μέχρι τά προπύλαια , τό καψιμο τής βιβλιοθήκης τού Πανεπιστημίου καί τών καταστημάτων τού κέντρου ή ακόμη μερικές ληστείες τραπεζών όπως λήστευε ό γιός τού παχύσαρκου βραδύνου Βούτση.
    Αλλά φτωχέ μου Τσίπρα μέχρι εκεί.
    Βάλε λίγο ακόμη ζελέ στό μαλλί , πάρε τό κουβαδάκι σου καί πήγαινε νά παίξεις αλλού μέ τούς κρετίνους σου.
    Αυτές οί ώρες είναι γιά σοβαρούς ανθρώπους

    • Sofokles Po avatar
      Sofokles Po @ eyrydikh 15/05/2012 15:12:34

      Ορίστε ατόφιος ο "σοβαρός" πολιτισμός της δεξιάς διανόησης (sic) σε όλο της το μεγαλείο.. Παρακαλώ, λίγο πιο αργά για να καταλαβαίνουμε κι εμείς οι ολιγότερον έξυπνοι τις μεγάλες σοφίες που αναμφίβολα θα σας έχουν καταξιώσει στον επαγγελματικό σας χώρο. Υποθέτουμε πρέπει να είστε νομπελίστρια οικονομικών και ειρήνης που διδάσκει σε κάποιο κορυφαίο αμερικάνικο πανεπιστήμιο..

      • eyrydikh avatar
        eyrydikh @ Sofokles Po 05/08/2012 21:44:25

        Γιά τήν ακρίβεια ,διδάσκω τανυσματική άλγεβρα καί τοπολογία σέ Γαλλικό πανεπιστήμιο (άν δέν ξέρεις αυτές τίς λέξεις δέν πειράζει ,ρώτα τήν κυρία Δούρου -Η ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗ, Η ΕΝΤΟΛΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΑΦΗ , τό απάνθισμα τής αγράμματης καί ασύντακτης αριστεράς , αλλά .....έχει γνώμη επί παντός επιστητού). Λίγο πιό αργά τό γράψιμο??? Δέν ήξερα μέχρι σήμερα ότι τά κείμενα έχουν ταχύτητα ή οποία μάλιστα σέ δυσκολεύειΏς πρός τήν πολιτική μου τοποθέτηση μέ κατατάσσεις στήν δεξιά μόνο καί μόνο εξ 'αιτίας τής διαπίστωσης μου γιά τήν γελοιότητα καί τήν αγραμματοσύνη τών στελεχών τού ΣΥΡΙΖΑ? Ή λογική σου μού θυμίζει συνοικιακό χωροφύλακα τής εποχής τού "εθνάρχη" (άλλος αγράμματος καί γελοίος ) πού ρωτούσε:" Αυτός είναι κομμουνιστής ή βασιλόφρων?"

  17. astir avatar
    astir 15/05/2012 00:47:59

    χρηστο που εξαφανιστηκες σε πιασανε οι ενοχες ?θα καιει ο κοσμος την αθηνα απο την πεινα καλα καλα ερχονται και οι αρειανοι μια ζωη κινδυνολογια για πες μας γιατι το κατεχεις οι συριζαιοι και ο καμμενος ποσα εχουν σορταρει στο ευρω αυτοι και οι αποπισω τους ΓΑΠ ν2 οι τυποι συνεχιζουμε ΡΟΥΜΠΙΝΙ ΣΟΡΟς και τα λοιπα καλοπαιδα ΣΥΓΓΡΟΥ ΝΔ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥς οταν σε πυροβολανε με μπαζουκας δεν απαντας με αεροβολο ΕΛΕΟΣ πια