#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2012 11:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ρένα κι ο αραμπατζής



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη, εγγονού καραγωγέως.

Αδέρφια, η Ρένα Πασσιονάρια Δούρου, μ’ ένα ποτηράκι νερό παριστάνει την επιζήσασα του Ολοκαυτώματος. Που να ΄χε διασχίσει τον Γιανγκ Τσε κολυμπώντας…

Θαυμάζει βέβαια σε δηλώσεις της τον Ερντογάν. Το γεγονός πως ποτέ δεν υπήρχαν τόσοι πολλοί Κούρδοι αγωνιστές κρατούμενοι στις μεσαιωνικές φυλακές της ισλαμοφασιστικής Τουρκίας, όσοι τώρα επί του Ρετζέπ Ταγίπ του εβραιοφάγου και κουρδοφάγου, που γουστάρει κι ατζέμ πιλάφι με ολίγη Θράκη, Κύπρο και Αιγαίο, είναι μια λεπτομέρεια που ουδόλως ενοχλεί την σημαιοφόρο των Κορυσχάδων και συντρόφισσα του μπαρμπα Θωμά, που έχει γράψει 17 βιβλία κι απειλεί ότι θα γράψει και δέκατο όγδοο. Έτσι, όχι μόνο θα καταγγείλουν μονομερώς το Μνημόνιο και την Συμφωνία της Βάρκιζας αλλά θα καταπολεμήσουν και την αϋπνία των Ελλήνων.

Προεκλογικά σε μια συζήτηση στο Contra Channel ενοχλημένη, από απαξιωτική αναφορά μου στην «ανακυκλωμένη αριστεράντζα», στο ότι ο ΣΥΡΙΖΑ με τις λαθρολάγνες πολιτικές του είναι ο στρατολόγος της Χρυσής Αυγής κλπ, μου είπε ότι μιλάω «σαν καραγωγέας», ο και αραμπατζής καλούμενος, εκ του τουρκιού «αραμπά» = άμαξα. Η κοπέλα κατάλαβε το δράμα της μάνας μου, που τζάμπα ξόδεψε τόσο χρήμα για γαλλικά, πιάνο και μπαλέτο. Τίποτα δεν έπιασε πάνω μου. Διότι προφανώς μιλάνε τα γονίδια. Καθ’ ότι ο συνονόματος Μαυρομματαίος παππούς μου, άρτι αφιχθείς το 1922 από την Μικρασιατική Εκστρατεία, όπου, φευ, τηρώντας την αρβανίτικη παράδοση, έστειλε με το πολυβόλο του μερικά μεμέτια, τσέτες και τακτικούς, να τρώνε πιλάφι στο πλάϊ του προφήτη, πέραν της γεωργίας είχε και άλογα με άμαξα κι έκανε αγώγια από την Κωπαΐδα.

Εγώ όμως, με την πολυετή «πολεμική» εμπειρία μου ως άνδρας, πιστεύω ότι κατά βάθος η συντρόφισσα ήθελε να μου αφιερώσει το αθάνατο τραγούδι του Μάρκου με την σπουδαία Πόλυ Πάνου, που κάποτε με το αυτοκίνητο μου έκοψα όλη την κυκλοφορία στην Αλεξάνδρας για να περάσει:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik avatar
    Nik 10/06/2012 11:55:16

    Βαψομαλλισμός, εξίσου αποκρουστικός και στα δύο φύλα πολιτικών. Τουλάχιστον σε αυτό η Λαγκάρντ έχει κάτι να διδάξει.

  2. Red avatar
    Red 10/06/2012 11:59:35

    Αχ βρε Φαήλο, να ξέρες πόσοι αριστεροί ταυτιστήκανε με τον πηγαίο και αστρογγύλευτο λόγο σου, ακόμη κι αν διαφωνούσαν στα επιμέρους - όταν ακόμα η ακατονόμαστη ήταν "μελαγχολική κυρία" και ο Σαμαράς δεν είχε συμπεθεριάσει με όλη την "ανακυκλούμενη δεξιάντζα" και γίνετε κι εσείς "freak hostel".

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Red 10/06/2012 14:00:37

      Αγαπητέ "κόκκινε". Δεν έχω αλλάξει άποψη. Οι διαφορές υπάρχουν, πακτωμένες. Όσο κι αν κάνει εντύπωση, πάντα εννοώ αυτό που λέω και τότε και τώρα. Το διακύβευμα όμως τώρα είναι να μην περάσουν οι τυχοδιώκτες των "συνιστωσών". Νομίζεις πως θα χαριστώ όταν αναδειχτούν θέματα, αν πχ έρθει νέο σχέδιο για την Κύπρο ή αν οποιοσδήποτε τώρα ή στο μέλλον θα προβάλλει προσωπική ή "ανθρωποφαγική" ατζέντα; Ή μήπως νομίζεις ότι ξέχασα;
      Απλά άυτές τις μέρες είναι άλλη η ιεράρχηση...

      • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
        ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/06/2012 22:07:35

        !!!!!!!!!!!!!!!

  3. dirty harry avatar
    dirty harry 10/06/2012 12:00:48

    Αγαπητε κε Κρανιδιωτη, μετα αναρωτιομαστε πως η χωρα χρεωκοπησε.
    Με τετοιους ψευτοοτιδηποτε πολιτες ( που ολοι ξερουμε απο εναν αρα ειναι πολλοι ) και πολυ αργησε.
    Τωρα πια μαλλον ειναι αργα.

  4. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 10/06/2012 12:00:52

    Ηταν καινούργια λέξη και έπρεπε να την πεί, για να κάνει επείδηξη γνώσεων.

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ Σχετικά Ασχετος 10/06/2012 12:18:10

      AMAN την πήδηξα την επίδειξη.

  5. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/06/2012 12:03:44

    Καλείται και αμαξηλάτης.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/06/2012 13:38:18

      Υπονοείς κάτι;Περί ιππασίας λέω μην παρεξηγηθώ...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δαναός 10/06/2012 13:54:49

        Ε, όχι δα! Η αμαξοδήγηση είναι άλλο άθλημα. ΔΕν κάνω πλάκα, υπάρχει. Επιδιδόταν κι ο Φίλιππος, νομίζω. Ο βασιλικός σύζυγος ντε. Ο παππούλης μου πάντως στάρια κουβαλούσε.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/06/2012 14:04:38

          Είπα κι εγώ!!!

          • Διηνεκης avatar
            Διηνεκης @ Δαναός 10/06/2012 14:16:40

            Δαναε αν την δεις με το φως τις ημερας και αβαφη θα σου κοπει καθε ορεξη για υππασια εισαμε που πας για καλογηρος

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Διηνεκης 10/06/2012 14:19:01

            Μα ήδη το έχω παραγγείλει το τριακοσάρι το κομποσκοίνι!

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Διηνεκης 10/06/2012 14:22:38

            Διηνεκή, οι ανθελληνικές θέσεις του κόμματος που εκπροσωπεί είναι τόσο επικίνδυνες , που δεν θα είχε καμια σημασία ακόμη και να είχε τη φυσική ομορφιά μιας Σίφερ. Σε αυτά που πρεσβεύει καλύτερα να μένουμε και όχι στο περιτύλιγμα. Συμφωνείς ;

          • Διηνεκης avatar
            Διηνεκης @ roadrunner 10/06/2012 14:45:20

            Κοιτα να δεις πιστευω οτι ειναι αυτονοητο στους πιω πολλους που σχολιαζουν εδω μεσα να γνωριζουν τι ακριβως πρεσβευει ο συριζα οποτε δεν τους παιρνω στα σοβαρα και το μονο που αξιζει σε αυτο το κομμα ειναι περιφρονηση αν εσκαζα καθε φορα που μιλουσε το ξανθοβαμμενο νουμερο τοτε θα επρεπε να περναω ολη τη μερα στο ρινγκ να μου φευγουν οι τσατιλες

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Διηνεκης 10/06/2012 15:19:14

            Τότε να μην σου συστήσω cipralex... Προτιμότερο το fair play, ανεξέρτητως φύλου. Αλλιώς χάνεται και το όποιο δίκιο...

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 10/06/2012 12:14:12

    "Θαυμάζει βέβαια σε δηλώσεις της τον Ερντογάν. ..... Ταγίπ του εβραιοφάγου και κουρδοφάγου, που γουστάρει κι ατζέμ πιλάφι με ολίγη Θράκη, Κύπρο και Αιγαίο"

    Για όλα αυτά που γράφετε κ. Κρανιδιώτη, κανένας Έλληνας και ειδκότερα με προσφυγικές ρίζες (Μικρασιατικές, Ποντιακές κτλ) ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ να δώσει ψήφο στους αλληθωρίζοντες προς Ταγίπ μεριά συριζαίους...

  7. ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙΟ avatar
    ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙΟ 10/06/2012 12:43:16

    Τη λέξη "αραμπάς" τη συναντούμε και στα ρώσικα (βλέπε http://www.seslisozluk.net/?ssQBy=0&word=araba).

    1.Ρίχνεις μήπως "γέφυρες" στον κουμμουνισμό;
    ή μήπως
    2. Υπονοείς αναβίωση τον εξοπλισμό του Κεμάλ από το Λένιν;

    Ξεκαθάρισε τη θέση σου, μην κάνω επανάσταση.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙΟ 10/06/2012 14:02:32

      Πέραν της πλάκας. Το ΚΚΕ το σέβομαι ως αντίπαλο, τούτους δω ΟΧΙ.

  8. ΚΑΙΤΗ ΚΑΠΑ avatar
    ΚΑΙΤΗ ΚΑΠΑ 10/06/2012 12:51:32

    Φαήλο την επόμενη φορά που θα σου τη "πει" για καταβολές-επίπεδα-αντιλήψεις, κάνε έτσι τα μούσκουλα στο χέρι και πες της "κοριτσάκι, μην παίζεις με τα σίδερα "....την αποτελείωσες..

  9. Argi avatar
    Argi 10/06/2012 13:00:09

    Άστο ρε Φαήλο! Μην της βάζεις δύσκολα της κοπελιάς...

  10. ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙΟ avatar
    ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙΟ 10/06/2012 13:02:38

    ΣΥΝΙΣΤΩΣΑ συνεργάζεται με το κεφάλαιο (AMERICAN EXPRESS, VISA, , MASTER CART):
    H Συνιστώσα ΔΕΑ (Διεθνιστική Εργατική Αριστερά)http://www.dea.org.gr/ στο δεξί μέρος της σελίδας της έχει το μπάνερ ΕΝΙΣΧΥΣΤΕ τη ΔΕΑ , αν κάνεις κλικ (https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_flow&SESSION=qQCzsvFXQMBGuF6X-09yhsFtpU_h6ZrWQXZXs3IG5xpGQpM_8yc_IY5VDLq&dispatch=5885d80a13c0db1f8e263663d3faee8d195a86f1d217942f7415cf1b2a661693)
    σε οδηγεί στο να βάλεις τη συνδρομή σου στις κάρτες :
    AMERICAN EXPRESS, VISA, , MASTER CART

  11. Βαγγέλης Κ. avatar
    Βαγγέλης Κ. 10/06/2012 13:27:14

    Διαμαρτύρομαι!
    Κατ' αρχήν η φώτο αδικεί κατάφορα την κυρία Δούρου την οποία θεωρώ από τις ομορφότερες εκπροσώπους του Κοινοβουλίου. Βέβαια δεν την έχω δει από κοντά...

    Όσο για το νερό, υποτιμάτε το πλήγμα. Έχω παραδείγματα γυναικών που προτιμούν να δεχθούν ντιρέκτ παρά να χαλάσει το μαλί.

    Καλα κάνει και σας χαρακτηρίζει έτσι η κυρία Δούρου, όχι μονο εσάς, αλλά και κάτι τύπους σαν και μένα. Που να καταλάβεις από επανάσταση, να νοίωσεις τον πόνο του λαού, αν δεν υπέφερες μεγαλώνοντας στα Βόρεια Προάστεια, να μάθεις κάτι κουτσογράμματα στο Κολέγιο Αθηνών, και να κάνεις τα μάστερ σου εις το εξωτερικόν (ακόμα και στη Τουρκία). Αν δεν μόχθησε, περνώντας τον εργασιακό σου βίο στη γιάλα ενός Πανεπιστημίου, η μοχθώντας στο απάνθρωπο εργασιακό περιβάλον μιας ΔΕΚΟ.

    Καλα κάνουν οι Αριστεροί και κοιτούν εμάς τους Δεξιούς αφ' υψηλού. Γιατί τα τελευταία χρόνια, προσπαθήσαμε να τους μοιάσουμε και να κερδίσουμε την εκτίμησή τους. Και αναφέρομαι στην ΝΔ κατά κύριο λόγο, με την οποία θα συνταχθώ σε αυτές τις εκλογές, μήπως και αποτραπεί η Κυβέρνηση των φλωροεπαναστατών του πόλου (Αριστερού πόλου εννοώ).

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βαγγέλης Κ. 10/06/2012 14:05:44

      Για την αισθητική πλευρά τι να σου πω; Είναι αδιάφορη για την πολιτική. Όπως όμως λέει κι ο φίλος μου ο Βασίλης "κάθε πράγμα έχει τον πελάτη του".
      Λόγω ύψους είναι δύσκολο κάποιος να με κοιτάξει αφ' υψηλού, πρέπει να είναι τουλάχιστον 1,90.

      • Βαγγέλης Κ. avatar
        Βαγγέλης Κ. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/06/2012 14:27:49

        Εμένα τουλάχιστον 2 μέτρα...

        Το τραγικό είναι ότι πολλοί συμπολίτες μας, νομίζουν ότι ψηφίζοντας αριστερούς των Βορείων Προαστίων, κατά κανόνα σιτιζόμενους στο Πρυτανείο κάνουν επανάσταση.

  12. Σφύριζας avatar
    Σφύριζας 10/06/2012 13:45:06

    Ντουρου-ντούρου.
    ντούρου-ντούρου,
    στην πλατεία Κουμουνδούρου!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Σφύριζας 10/06/2012 14:57:51

      Ντάρι-ντάρι
      ντάρι-ντάρι
      με δραχμή και με ταγάρι

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ TopGunZ 10/06/2012 21:37:31

        Κουμουνδούρου για την Δούρου, και στην Βάρη για ζαγάρι!
        (Κι ας φοράει και ταγάρι).

  13. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 10/06/2012 16:19:12

    Παιδιά, καλή είναι ή "πλάκα", αλλά δέν μάς λύνει τό "πρόβλημα" ............

  14. Βασιλιάς avatar
    Βασιλιάς 10/06/2012 16:28:04

    Κ. Κρανιδιώτη ΕΜΕΙΣ ,που τα σπίτια των γονιών μας κάηκαν από αυτούς τους δήθεν αγωνιστές της κατοχής και αναγκαστήκαμε να ξεσπιτωθούμε και να ψάξουμε να βρούμε αλλού τη μοίρα μας , ξέρουμε πολύ καλά τι είναι αυτό που προσπαθούν να φέρουν στο Έθνος μας όλοι αυτοί "καταστροφή" λέγεται. αυτοί που αναφέρω ήταν η πρώτη γενιά δήθεν αγωνιστών και το ελληνικό κράτος του Ανδρέα τους έδωσε και συντάξεις για το "καλό" που μας έκαναν. Έρχεται βέβαια και η δεύτερη γενιά δήθεν αγωνιστών αυτή του πολυτεχνείου που φυσικά μας "έσωσαν" και αυτοί και το ελληνικό κράτος του Ανδρέα τους αποζημίωσε για το καλό που έκαναν και τους έκανε υπουργούς-βουλευτές-εργατοπατέρες και κάθε λογής "βολεψάκιδες" φυσικά για το "καλό" που μας έκαναν ΞΑΝΑ. Και ερχόμαστε στην τελευταία γενιά των δήθεν αγωνιστών που αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν να μη χαθούν όλα αυτά τα κεκτημένα δεκαετιών και αγώνων.
    ΤΕΛΟΣ λοιπόν τα αστεία δεν παίζουμε άλλο με το "κακό".
    Ας αφήσουμε τις αοριστολογίες και ας τρέξουμε ,ας παλέψουμε, ας μοχθήσουμε, για να αποτραπεί η "καταστροφή" .
    ΕΜΕΙΣ η λαϊκή δεξιά είμαστε πλειοψηφία στο τόπο μας και πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας ήρθε η ο καιρός επιτέλους να ξυπνήσουμε.

  15. Σπορέας avatar
    Σπορέας 10/06/2012 16:30:44

    Α ρε Φαήλο μουφταξες το κέφι με το άσμα.
    Το προτιμάω όμως με τον ίδιο τον Μάρκο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Σπορέας 11/06/2012 00:37:49

      Είσαι σκληροπυρηνικός σαν εμένα.

  16. panas avatar
    panas 10/06/2012 18:43:27

    Έχει βαθιές ρίζες το μίσος σ' αυτή τη χώρα. Πολλοί γύρισαν στο μίσος του εμφυλίου για να στάξουν δηλητήριο. Πότε θα αναδείξει η παράταξη της ΝΔ πρόσωπα που προάγουν τον πολιτικό πολιτισμό και δεν κοιμούνται αγκαλιά με το αυγό του φιδιού;
    Ελπίζω να είναι όλο αυτό μόνο μια προσπάθεια "συσπείρωσης" ψηφοφόρων πρωτόγονου πολιτικού πολιτισμού, που αντιδρούν με τέτοιου τύπου αντανακλαστικά και να μην υπάρχει βαθιά πίστη πισω απ' όλα αυτά...
    Αν μετά τον Πασοκισμό μας περιμένει αυτό, τι να πω;

    • Βασιλιάς avatar
      Βασιλιάς @ panas 10/06/2012 20:39:33

      Αν η αλήθεια και η αγωνία για αυτά που προσπαθούν να μας φέρουν οι "νέοι αγωνιστές" ,μεταφράζονται ως φοβικά σύνδρομα του παρελθόντος και ως αυγό του φιδιού νομίζω ότι υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας.
      Ο κάθε γνήσιος νεοδημοκράτης καταλαβαίνει πολύ καλά τι συμβαίνει και δεν θα κάνει λάθος

    • anonymous avatar
      anonymous @ panas 10/06/2012 20:51:35

      Πότε θα αναδείξει η παράταξη της ΝΔ πρόσωπα που προάγουν τον πολιτικό πολιτισμό και δεν κοιμούνται αγκαλιά με το αυγό του φιδιού;
      Ξαναδές το βίντεο με τον Κασιδιάρη και άκου τι έλεγε η Κανέλη. Μιλούσε για δωσίλογους και φασίστες. Πριν από κανά-δυο βδομάδες έλεγα τα ίδια στο Ντινόπουλο.
      Η παράταξη της ΝΔ έχει σταματήσει να ασχολείται με το παρελθόν. Η αριστερά όχι. Οι πρακτικές της αριστεράς διχάζουν βαθύτατα και θα μας οδηγήσουν σε εμφύλιο.

    • ΘόδωροςΚ. avatar
      ΘόδωροςΚ. @ panas 11/06/2012 00:29:49

      Πολύ θα ήθελα, φίλε κ. panas, να συμμεριστώ τον προβληματισμό σας και να ενστερνιστώ τις νηφάλιες νουθεσίες σας.
      Με εμποδίζουν όμως κάποιες φράσεις σας. Δεν διαφωνώ ότι κάποιοι φορείς ‘πρωτόγονου πολιτικού πολιτισμού’ δεν μπορούν να αρθούν στο ύψος του πολιτισμικού ήθους που επέδειξαν οι πρωταγωνιστές των δημοσίων ξεβρακωμάτων λεωφορειούχων, και των οποίων οι φάτσες από απόψεως καλλονής ήταν τουλάχιστον εφάμιλλες με τις φάτσες των χρυσάβγουλων, που προκαλούν την αισθητική των ‘δημοκρατών’.
      Υπάρχει επίσης κάποιο λογικά άτοπο στην αναφορά σας για την επώαση του αβγού του φιδιού. Πώς θα ήταν δυνατό η ΝΔ να κοιμάται αγκαλιά με το αβγό του φιδιού (και δυστυχώς ξέρουμε πόσο βαθειά κοιμάται) και να μη φοβάται ότι θα το σπάσει; Γιατί αυτό θα ήταν, κατά τη γνώμη σας, το τελευταίο που θα ήθελε.
      Και, για να σοβαρευτούμε, αυτές οι παπαριές με τα φιδάβγουλα από την πολλή χρήση έχουν πια ξεθυμάνει. Βρείτε κάτι πιο καινούριο και πιο πρωτότυπο. Οι πρόγονοι της ΝΔ είχαν γίνει κουραστικοί επισείοντας συνέχεια τον κομμουνιστικό κίνδυνο. Εσείς τους μιμείστε επάξια ανακαλύπτοντας το φασιστικό κίνδυνο. Και αλίμονο αν καμιά εκατοστή αλητάκια μπορούν να εγκαθιδρύσουν τον φασισμό στην Ελλάδα. Είναι μήπως πιο πολλοί οι αλήτες της άκρας δεξιάς από τους αλήτες που συνωστίζονται στον αναρχικό και αριστερό χώρο και καίνε την Αθήνα κάθε φορά που επιδίδονται σε επαναστατική γυμναστική. Από αυτά τα αβγουλάκια εκκολάπτονται περιστεράκια; Η οργή του κόσμου έχει ξεχειλίσει γιατί δεν πατάσσεται η αλητεία ντόπια και ξένη από όπου κι αν προέρχεται. Είναι πολύ βολικό να μιλάμε για αστόχαστη ψήφο διαμαρτυρίας. Όχι. Είναι συνειδητή ψήφος οργής και τιμωρίας.
      Και ας μη ξεχνάμε ότι το απαγορευμένο είναι πάντα πιο γλυκό. Οι σημερινοί νέοι ψηφοφόροι γεννήθηκαν και μεγάλωσαν με αριστερόστροφες διδαχές. Όπως αντίστοιχα οι παλιότεροι με τα νάματα της εθνικοφροσύνης. Σκυλοβαρέθηκαν.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ panas 11/06/2012 16:07:12

      Ξύπνα και τράβα τα πανιά σου, κ. pana, γιατί και ο λιγότερο ξύπνιος καταλαβαίνει ότι: "μετά τον Πασοκισμό μας περιμένει αυτό" :
      Ένας Πασοκισμός Νο 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  17. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 10/06/2012 19:16:22

    Σε κάποιο αγροτικό δρόμο της Κωπαΐδας, ζούσε ο μπάρμπα Φαήλος, είχε ένα παλιό κάρο με μεγάλες ξύλινες ρόδες και ένα γαϊδουράκι πού μάλλον ήταν πιο μεγάλο σε ηλικία κι απ` τον ίδιο τον μπάρμπα Φαήλο. Ο καυμένος είχε πολύ κακή ακοή, δώρο του στρατού. Μια μέρα λοιπόν και ενώ επέστρεφε από αγώι με το κάρο και το γέρικο γαϊδουράκι του, μια ζουμερή βαμμένη ξανθιά, τον συναντά στο δρόμο και μη έχοντας η φουκαριάρα άλλο μέσο μεταφοράς για το χωριό έκανε ώτο- στόπ στον μπάρμπα. Αυτός πάντα εξυπηρετικός και παμπόνηρος με χαρά επιβίβασε στο κάρο την ζουμερή ξανθιά και ξεκίνησαν για το δρόμο της επιστροφής. Καθώς προχωρούσαν το κάρο άρχισε να κουνάει υπερβολικά και η ζουμερή κυρά ανησυχώντας για το περίεργο κούνημα του παλιού κάρου γύρισε το κεφάλι της προς τα πίσω για να δει τι συνέβαινε. Με έκπληξη λοιπόν βλέπει ότι ο πίρος του άξονα πού συγκροτούσε τη μεγάλη ξύλινη ρόδα είχε φύγει και η ρόδα ήταν έτοιμη να φύγει και να πέσουν με όλα τα γνωστά επακόλουθα. Γεμάτη ανησυχία γυρνάει στο μπάρμπα Φαήλο γεμάτη αγωνία και του λέει: - "ΕΕ!!!! Φαήλο ο πίρος έφυγε από τον άξονα και θα πέσουμε από το κάρο!!!" Αυτός όμως που δεν άκουγε τίποτα της λέει: - "ΕΕΕ!!! μωρέ δεν ακούω. Τι λες;;" Εκείνη λοιπόν του ξαναλέει τα ίδια αλλά μάταια. Το αποτέλεσμα το ίδιο. Τότε λοιπόν μη έχοντας άλλη λύση για να του δώσει να καταλάβει το μέγεθος του κινδύνου, σχημάτισε με τον αντίχειρα και το δείκτη του αριστερού της χεριού ένα κύκλο και στη συνέχεια άρχισε να μπαινοβγάζει τον δείκτη του δεξιού χεριού της μέσα στον κύκλο που σχημάτισαν τα δύο δάχτυλα του αριστερού της χεριού, και με δυνατή φωνή του ξαναλέει τα ίδια. Ο πονηρόβλαχος όμως που δεν άκουγε τι του έλεγε αλλά έβλεπε την παλινδρομική κίνηση με ένα πονηρό και διαβολικό χαμόγελο της απαντάει: - "Το έχω στο νου μου εγώ, αλλά κάνε υπομονή να τελειώσει η ανηφόρα."

    • Δεξιός Ψάλτης avatar
      Δεξιός Ψάλτης @ dikefalosaitos 10/06/2012 22:25:47

      Χα,χα,χα....
      Δεν παίζεστε και οι δυο σήμερα.Ούτε ο Φαήλος ούτε εσύ..
      Αντέ να σκάσει λίγο το χειλάκι μας .
      Πετάγομαι στον ύπνο μου κάθε βράδυ μόλις ονειρεύομαι τον Αλέξη Πρωθυπουργό και τη Ρενάρα Υπουργό Λαϊκής Παιδείας .Εφιάλτης σας λέω...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ dikefalosaitos 11/06/2012 00:42:55

      Το αφήγημα σου είναι ποντιακό ανέκδοτο, το οποίο ένα βράδυ το 1997 στην Ρεντίνα, σε μετεκπαίδευση για να γίνουμε Υπολοχαγοί, μας το έλεγε όλο στα ποντιακά, συνοδεία τσίπουρου από τη Νιγρίτα, ο γηραιότερος έφεδρος Ανθυπολοχαγός του ΝΑΤΟ, καραπόντιος από την Θεσσαλονίκη, τον οποίο είχα καλέσει ...κατά λάθος, ήταν ήδη σχεδόν 45! Τελείωνε με το θεϊκό "Σον νού μου έχατο, μέρος αραεύω" (=στο νου μου το 'χω, μέρος ψάχνω"!

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/06/2012 15:05:52

        χαχαχαχα εγώ το ξέρω ως "ο Μπαρμπα Μανώλης".
        Το έβαλα για την τελευταία πρόταση "Το έχω στο νου μου εγώ, αλλά κάνε υπομονή να τελειώσει η ανηφόρα".
        Αυτό είναι, να περάσει η ανηφόρα και μετά τα λέμε.

  18. Δαναός avatar
    Δαναός 10/06/2012 21:15:10

    Αμάν πια πανάθεμά σε!!!!!!!!!!!!!!!!!

  19. Κρυφοι πόθοι! avatar
    Κρυφοι πόθοι! 11/06/2012 00:04:05

    Πριν λίγες μέρες ο Μπογιοπουλος στο εχτρα, εφτιαξε αλλη μια ταξιαρχια χρυσαυγιτων με τις …εξυπνάδες που εξεμεσε!
    Αυτος ο ανθρωπος που το στομα του βγαζει θκατα κάθε που μιλάει για τους "εχθρούς του", του αναγνωρίζεται καθε δικαιωμα να βριζει οποιον δεν εκτιμά. Το έχει και να το εχει!
    Οπως εχω κι εγω, το ίδιο δικαίωμα, να σκεφτομαι τους δολοφονους της γιαγιας μου που την ειδε η μανα μου κατακρεουργημενη μετα απο την “επισκεψη” των ιδεολογικων παππουδων του Μπογιοπουλου!
    Οπως αυτος σεβεται τους αιματοβαμμενους κατσαπλιαδες του, εχουν κι αλλοι το ιδιο, να σκεφτονται ως ηρωες εκεινους που εχυσαν το αιμα τους να προστατεψουν την Ελλαδα απο τους σουγιαδες και τα τσεκουρια τους!
    Εχουν στη μερια τους βρωμερους ανθελληνες σα τον Νασουλη που μολεψαν το ΟΧΙ των Ελληνων και του Ιωαννη Μεταξα, εχουν ηγετες σα τον Βαφειαδη που ο ιδιος ο Κυρκος ονομασε “αθλιο”, εχουν Ζαχαριαδηδες, Γιωτηδες, εχουν ανουσιουργηματα σα τον Μελιγαλα τον Φενεο, την Ουλεν, τη παιδοκτονια των 1000 παιδιων στη πορεια ρουμελη Βιτσι-γραμμο, εχουν το αγος της καταστροφης της υπαιθρου, τα καμμενα, λεηλατημενα απο τα παιδια τους, χωρια μας που ζησαν τον τρομο και το λεπιδι τους και το εκτρωμα, ο αλεπασχημος αυτος μισερος ανθρωπος ο ΜπογιοΠωλος, μιλαει και φτυνει μισος στις ιδιες τις πληγες μας, στους νεκρους μας, στη νοημοσυνη και την ιστορικη αληθεια, στις ψυχες μας!
    Απ την άλλη, γελοια ανθρωπακια, χεστηδες, αποντες, οι τεσσερις “ανδρες” που παρακολουθησαν τα γεγονοτα στον Αντεννα! Απαθεις και περιδεείς!
    Το σαρδονιο χαμογελο της Δουρου μετα το μπουγελωμα ηταν η απολυτη ενδειξη ικανοποιησης για την εκβαση του σχεδιου!
    "Mission accomblised!", "Σκοπος επετευχθη!"
    Αλλη μια επεξεγασια ενός προφανεστατου ψυχολογικου προφιλ, εδωσε τα πρσδοκωμενα και τα επιδιωκωμενα!
    Ο...πυραυλος Κασιδιαρης, εξετοξευθη επιτυχως !
    Κάτι σαν τη προσπάθεια της Κίνας να εκτοξεύσει -αντιγραμμένο- Πύραυλο!
    Μια, δυο, τρεις...χίλιες! στο τέλος τα κατάφερε!
    Η Βαστίλη της αμνημοσυνης κατεληφθη!
    Οι λυκοι ντυθηκαν την προβια και μας διδασκουν …δημοκρατια, πολιτισμο, ευνομία, ελευθερια, ισοτητα και λαθροπατερισμο!
    Οπως είπε ο κ. Τσίπρας σήμερα "Δεν είναι όλοι οι μετανάστες εγκληματίες!"
    Δίκαιο έχεις αλλά που να το ' βρεις πια, μελλοντικέ πρωθυπουργε!
    Το έψαχνε να το βρεί, όλη η Ελλάδα που καιγόταν και στοχοποιούταν , τον Δεκέμβρη του 09!
    Αλλα χαρι σε σένα και τα γεννήματά σου, ΤΟΤΕ, Ενας μαλάκας, o Κορκωναίας, έγινε αιτία να στοχοποιοιθεί ολόκληρη η Χώρα μας!
    Με παρόντα πάλι, TOTE, τον απαθή Παυλόπουλο, οι δικοί σας Κασιδιάρηδες "σφαλιάρωσαν " μέχρις εξοντώσεως την Ελλάδα!
    Μη παίζεται λοιπόν τον ...Παπαδάκη, σε μια κατάχρηση γελοίου μέχρι δακρύων, γκαρίζοντας ΟΧΙ, ΟΧΙ, OXI, για ότι τρελαίνεστε να είναι "ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ!"
    Θέλετε την Χρυσή Αυγή στο κρεβάτι του "Οίκου" που λέγεται Βουλή, και κάνετε ότι μπορείτε να τα καταφέρετε!
    Θέλει η κοτάνα να κρυφτεί αλλά η χαρά της ...Δούρου, δεν την αφήνει!

  20. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 11/06/2012 13:14:19

    Καλημέρα,
    η Δούρου και όλες οι λοιπές συνιστώσες, εκμεταλλέυονται το γεγονός, ότι η ιστορία του Ελληνικού εμφυλίου πολέμου γράφηκε από τους ητημένους.
    Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος πόλεμος επί του πλανήτη, που να είχε την ίδια μοίρα.

    Μόνη ελπίδα για την άρση αυτής της κατάστασης κατά την γνώμη μου είναι, να πιεστεί και να ζητήσει κάποια στιγμή συγνώμη το ΚΚΕ (οι ηττημένοι) , για τις μισαλλόδοξες και καταστροφικές αποφάσεις και τακτικές της τότε ηγεσίας του.
    Θα αφαιρεθεί έτσι το μεγάλο άλλοθι της ψευδοαριστερής ψευδοδιανόησης.

    Ως τότε όπου βρισκόμαστε σε όλες τις παρέες, να συζητούμε με θάρρος, υποστηρίζοντας τις απόψεις μας και την ιστορική αλήθεια.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Σπύρος Δούκας 11/06/2012 18:30:12

      Είναι μέλος του ΣΥΝ και όχι "συνιστώσας".

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/06/2012 18:26:13

    Άχ αγαπητέ, θα πρότεινα ευθαρσώς κάποιαν επιφύλαξη, μη τυχόν βρεθείτε με την κ. Δούρου συνάδελφοι υφυπουργοί σε κάποια κοινή αρμοδιότητα, σε κάποια συγκυβέρνηση.
    Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, η εκλογική αριθμητική περισσότερα. Και σ' αυτό είμαι αδιόρθωτος: Λέγοντας τούτο, πασχίζω να εξορκίσω κάθε περίπτωση τρίτων εκλογών !

  22. Δαντης avatar
    Δαντης 12/06/2012 15:06:47

    Κυριε Δουκα σχετικα με την μισαλοδοξια, την τακτικη και τις καταστροφικες αποφασεις του κκε της περιοδου του εμφιλιου και λαμβανοντας υπ' οψιν το παραπονο σου γιατι την καταγραφη των ιστορικων γεγονοτων μονο απο τους νικητες, θα σου δωσω μια πληροφορια κατ' ευθειαν απο την πηγη. Το '88 μια μερα φρεθηκα σε γευμα μ' εναν υπεργηρο αξιωματικο του Γραμμου και καποια στιγμη τον ρωτησα. "Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω πως αυτος ο Βαφειαδης σταματησε τον ανταρτοπολεμο και αποφασισε αντιπαραθεση στο Γραμμο-Βιτσι? Μηπως ητανε προδοτης?" Αποφευγοντας την δευτερη ερωτηση την οποιαν μαλλον βρηκε πολυ απλοϊκη στην διατυπωση, μου απηντησε στην πρωτη λεγοντας. "Εγω παντως του εστειλα επιστολη λιγες μερες πριν την μαχη, στα πλαισια του εθιμοτυπικου των παλαιων αξιωματικων και του εξηγουσα οτι συμφωνα με την στρατιωτικη τεχνη, τη οποιαν προσεξε την ιδια ξεραμε διοτι ειμασταν μαζι στη σχολη ευελπιδων με μια ταξη διαφορα, γιατι θα χασει στο Γραμμο και γιατι στο Βιτσι στο οποιον ηταν προφανες οτι θα προσπαθησει να ανασυνταχτει." Μου τονισε και δευτερη φορα οτι ησαν ισαξιοι στις γνωσεις, να μην θεσω θεμα μεγαλιτερης εμπειριας. Μου ειπε οτι δεν του απαντησε στη επιστολη και με αφησε να βγαλω μονος τα συμπερασματα μου.