#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2010 12:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Πυραμίδα του Χέοπα, οι κοψοχέρηδες και η αταξική κοινωνία



Εδώ και περίπου 4.500 χρόνια η Μεγάλη Πυραμίδα του Χέοπα (ή Χούφου) στη Γκίζα της Αιγύπτου κρατάει ερμητικά τα μυστήρια της.. Επίμονοι ερευνητές προσπαθούν να μάθουν τι κρύβεται πίσω από δύο πέτρινες πόρτες στην «καρδιά» της. Τώρα, ένα βρετανικό ρομπότ ερευνητών του πανεπιστημίου του Λιντς, σε συνεργασία με το Ανώτατο Συμβούλιο Αρχαιοτήτων της χώρας, θα επιδιώξει να «ξεκλειδώσει» το μυστήριο.

Η εντυπωσιακή Πυραμίδα, ένα από τα θαύματα του αρχαίου κόσμου, που κτίστηκε περίπου το 2560 π.Χ., φιλοξενεί στο εσωτερικό της δύο μεγάλους θαλάμους, ένα για το βασιλιά και ένα για τη βασίλισσα. Δύο φρεάτια ξεκινούν από την αίθουσα του βασιλιά και, υπό γωνία 45 μοιρών, κατευθύνονται στο εξωτερικό της πυραμίδας.

Πιστεύεται ότι, σύμφωνα με τους δημιουργούς του μνημείου, μέσω αυτών το πνεύμα του αποβιώσαντος φαραώ διέφευγε στο διάστημα και έβρισκε τη θέση του ανάμεσα στα αστέρια. Όμως από την αίθουσα της βασίλισσας ξεκινούν άλλα δύο φρεάτια που ανακαλύφθηκαν το 1872 και τα οποία δεν οδηγούν στο εξωτερικό της πυραμίδας. Κανείς δεν ξέρει γιατί φτιάχτηκαν και πού οδηγούν.

Τη στιγμή αυτή, οι επιστήμονες του πανεπιστημίου του Λιντς ολοκληρώνουν την κατασκευή του νέου ρομπότ που ευελπιστούν ότι  θα ξεπεράσει τις μυστηριώδεις πόρτες στα δύο φρεάτια. Ο βασικός στόχος του ρομπότ θα είναι να καταφέρει  να ανοίξει τρύπα στις πόρτες. Η αποστολή αναμένεται να αρχίσει έως το τέλος του 2010.

Οι πληροφορίες ότι κλιμάκιο του ΥΠΟΙΚ θα αναζητήσει στα έγκατα της πυραμίδας τα έσοδα του Ιουλίου δεν έχουν ακόμη διασταυρωθεί.

Άλλες πηγές μας πληροφορούν ότι εκεί θα αναζητηθούν από το πολιτικό γραφείο της κεντρικής επιτροπής της ολομέλειας του ΠΑΣΟΚ,  οι κοψοχέρηδες ενόψει των εκλογών του Νοεμβρίου, αλλά και το μυστικό χειρόγραφο του ανασχηματισμού του 2010.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση  τα δύο φρεάτια να οδηγούν στον τρίτο δρόμο προς τον σοσιαλισμό, αν εκεί είναι ενταφιασμένη η πρωτότυπη διακήρυξη της 3ης του Σεπτέμβρη, με τα μυστικά άρθρα που οδηγούν στην έλευση της διατραπεζικής αταξικής κοινωνίας…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/08/2010 13:16:14

    Οδηγουν στο Χρονοντουλαπο.-

    ΠΠ

  2. klausevitz avatar
    klausevitz 10/08/2010 13:51:07

    Θεωρώ την διακήρυξη της 3ης του Σεπτέμβρη, ως το αξιολογότρερο
    πολιτικό κείμενο μεταπολιτευτικά.
    Το άν η συντριπτική πλειονότητα-με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις-
    αυτών που το ακολούθησαν δεν στάθηκαν στο.."ύψος του κειμένου",

    επειδή σκέφτονταν υστερόβουλα, δεν φταίει το κείμενο..........
    σπανίως φταίν τα κείμενα και οι γραφές!
    Είναι οι συγκυρίες,το επίπεδο πολιτισμού και χειραφέτησης,ο
    βαθμός της φθοράς που έχει επισυμβεί..ο Θεός που μας μισεί..!
    'Αστα!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ klausevitz 10/08/2010 14:07:14

      -Τα ιερά κείμενα, οι διδασκαλίες και οι θεϊκές εντολές
      -οι νόμοι, οι κανονισμοί, τα καταστατικά και τα συντάγματα
      -οι διακηρύξεις, οι κομματικές θέσεις, οι αρχές και τα προγράμματα
      -οι ιδεολογίες, οι φιλοσοφίες
      -και όλα τα παρόμοια

      ΜΙΚΡΗ έως ΚΑΜΜΙΑ ΑΞΙΑ ΕΧΟΥΝ
      εφόσον δεν προνοούν για
      -διαδικασίες εφαρμογής
      -εφαρμογείς
      -και ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΗ λαϊκή επίβλεψη και ΕΛΕΓΧΟ των εφαρμογέων.

      Ουσιαστικά τα κείμενα αυτά παίζουν έναν ρόλο μάρκετινγκ στην προώθηση μιας συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων σε μια θέση εξουσίας,
      και, εξ αιτίας αυτού, έχουν τόση ΠΡΑΚΤΙΚΗ αξία όση και το κείμενο μιας διαφήμισης.

      Ανεξάρτητα πάντα από τα ιδεώδη που προβάλλουν, υπερασπίζονται κλπ κλπ.

      Χωρίς λαϊκό δημοκρατικό έλεγχο παίρνεις ΜΗΔΕΝ αποτέλεσμα. Χιλιάδες επί χιλιάδων σελίδες ιστορίας ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΗΓΟΥΝΤΑΙ.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • klausevitz avatar
        klausevitz @ Θραξ Αναρμόδιος 10/08/2010 14:52:39

        Είναι μακριά η κουβέντα και θα συμφωνήσουμε στα
        αυτονόητα!
        'Ενα μόνο΄: όταν βασίζεσαι σε ευρύτερη κοινωνική
        συμμαχία που προόρισται να ασκήσει"λαικό δημοκρατικό
        έλεγχο", ενώ στελέχη και κοινωνία περι άλλα τυρβάζουν
        έχεις ήδη χάσει.
        Και μετά, στην κατεξοχήν χαμένη δεκαετία του '90,
        δέχεσαι κατακούτελα την αανατροπή του διεθνούς συσχετισμού
        και την εσωτερική τους συνέπεια...Σημίτης,ΓΑΠ ....,
        έ, δε θέλει πολύ!
        Κι'όμως, η παρακαταθήκη:
        ." Η Ελλάδα στα Βαλκάνια,στη Μεσόγειο, στην Ευρώπη",

        .Τό αίτημα του αυτοδιαχειριστικού σοσιαλισμού και του
        ενεργού πατριωτισμού μόνο μάρκετινγκ δεν ήταν.

        Μου είναι,πάντως, πολύ δυσκολότερο να αφουγκραστώ τον
        περιστασιακό "ριζοσπαστισμό" μεσοστρωμάτων όταν
        θίγεται μέρος της...ιδιοκτησίας τους από εργαζόμενους
        ή απο τα επερχόμενα πολυεθνικά μεγέθη!
        Ζήσαμε το middle class uprising...έπεται το middle
        class protectionism...έ..φτάνει!
        Τα οράματα ΄μένουν στη θέση τους, την ηθική ανάταση των
        ανθρώπων χρειαζόμαστε....με τη δύναμη του παραδείγματος!

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/08/2010 15:22:26

        @klausevitz

        Δεν σε κατάλαβα πλήρως, αλλά τολμώ να υποθέσω ότι συμφωνούμε.

        Αυτό που αποπειράθηκα να πω είναι ότι τα κείμενα αυτά συντάσσονται και χρησιμοποιούνται από ομάδες που έχουν στόχο μια ηγετική θέση. Μια θέση εξουσίας. Είναι εργαλεία προώθησης των ομάδων αυτών στην εξουσία. Εννοείται πως ως κείμενα έχουν σκοπό να εμπνεύσουν μια ευρεία λαϊκή συναίνεση στον δρόμο προς έναν διακηρυγμένο στόχο, αποκρύπτοντας τον πραγματικό στόχο, και εξασφαλίζοντας έτσι μια συμμαχία με μεγάλα στρώματα του πληθυσμού. Στόχος για την ηγετική ομάδα είναι η κατάληψη μιας εξουσίας. Πάντα. Στόχος για τις ομάδες του πληθυσμού που πείστηκαν από τον βερμπαλισμό των κειμένων είναι η πραγματικότητα που περιγράφουν τα κείμενα. Πάντα επίσης. Διαφορετικοί στόχοι. Εντελώς. Ομως σπανίως έως ποτέ, μετά την κατάληψη της επιδιωκόμενης θέσης εξουσίας από την συντακτική ομάδα, τα κείμενα αυτά γίνονται πραγματικότητα. Ο ρόλος τους εξάλλου δεν είναι να γίνουν πραγματικότητα. Η ηγετική συντακτική ομάδα δεν είχε αρχικά τέτοια πρόθεση. Σχεδόν ποτέ δεν την έχει. Οι από κάτω, πάντα. Οι από κάτω εμπιστεύονται τα κείμενα ως έχουν επειδή αγνοούν την ιστορική επανάληψη αυτών των φαινομένων. Και έτσι εκλαμβάνουν τα κείμενα αυτά ως βάση για ιδεολογίες και εξιδανικευμένους οραματισμούς. Η ηγετική ομάδα "ποντάρει" πολλά σε αυτή την ιστορική άγνοια. Πρόκειται πάντα για μια κλασσική περίπτωση πολιτικής ή άλλης εξαπάτησης. Μια και τα κείμενα δεν προνοούν για μηχανισμούς ελέγχου της ίδιας της ομάδας που συνέταξε τα κείμενα και επιδιώκει την κατάληψη της θέσης εξουσίας.

        (Εμ, λογιοτατίζω τώρα, αλλά πως να τα πω αυτά τα πράγματα λαϊκά;)

        Θραξ Αναρμόδιος

      • KLAUSEVIT avatar
        KLAUSEVIT @ Θραξ Αναρμόδιος 10/08/2010 18:40:42

        λίγο μετά τη μεσημεριανή σιέστα,δίπλα στη θάλασσα!

        ..."λογιοτατίζεις", με βάση την ιστορική στατιστική.
        9 στις 10 τα κείμενα...αρχειοθετούνται. Στη μία που
        απομένει΄, δεν πραγματοποιούνται κατα γράμμα,αλλάζουν
        όμως τον ρού των πραγμάτων προς το καλύτερο ή και το
        ...χειρότερο! Εκεί ποντάρουν οι...αθεράπευτοι, που τις
        περισσότερες φορές παραγκωνίζονται απο τους επιτήδειους!
        Κι'ύστερα,το όλο νταβαντούρι δε γίνεται μόνο για να
        παραπλανήσουν οι εξουσιομανείς. Εδώ, τα πράγματα είναι
        πιό σύνθετα και έτσι θα μείνουν!
        Ο Keynes είπε κάποτε πώς μένει έκπληκτος απο την δύναμη
        των θεωρητικών κειμένων των οικονομολόγων,που
        παρασύρουν σε λάθος κατεύθυνση την εφηρμοσμένη πολιτική!
        'Εγραφε,τότε, τη "γενική θεωρία" και ήταν υποχρεωμένος
        να αντιμετωπίσει τις εμμονές των νεοκλασσικών, που τούς
        συναντούμε σήμερα με τον νεολογισμό.."νεοφιλελεύθεροι"!

      • klausevitz avatar
        klausevitz @ Θραξ Αναρμόδιος 10/08/2010 18:45:28

        Λάθος στα κεφαλαία λόγω ζέστης!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/08/2010 14:07:58

    Εμεις εχουμε το μοναδικο Θαυμα του κοσμου.
    Την Πυραμιδα του ΧΡΕΩΠΑ.
    Εχουν να γινουν ανασκαφες..... να βρουμε τουνελ, ντουλαπες, σακουλες...

    σε ΠΑΣΟΚΟΓΛΥΦΙΚΑ οπου δειτε μορφη μυστακοιοφορου καβαλα σε UFO με εναν Ηλιο απο πισω.. ξερετε τι ειναι...

    ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/08/2010 14:13:30

    Η Πυραμιδα του ΧΡΕΩΠΑ, ειναι Ελληνικη.-

    ΠΠ

  5. ekxba avatar
    ekxba 10/08/2010 19:04:52

    Το ρομπότ θα ανακαλύψει το ξεχασμένο συμβόλαιο με τον λαό που είχε συντάξει ο πατέρας του ΓΑΠ. Μπορεί βέβαια μέχρι τότε να έχει εξοντωθεί ο λαός ακριβώς επειδή υπήρχε πληρωμένο συμβόλαιο.