23/04/2010 16:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Πέμπτη Φάλαγγα του ΔΝΤ εν δράσει

Καρατζαφέρης, Μάνος, Ανδριανόπουλος, η «φιλελεύθερη» Πέμπτη Φάλαγγα του ΔΝΤ

Ο κ. Ανδριανόπουλος βγήκε μάλιστα στο κανάλι του Καρατζαφέρη σήμερα και εκθέιασε την υπεύθυνη θέση του ….ΛΑΟΣ

…. Μητσοτακιστάν

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/04/2010 17:05:11

    Αφού όλοι αυτοί είναι υπέρ μαζί με την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ, ας συνεισφέρουν λοιπόν αφού έτσι και αλλιώς απλοί εντολοδόχοι είναι πλέον:

    ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΟΣΟ Η ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΔΝΤ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Ιθαγενής 23/04/2010 18:50:37

      και των βουλευτών, και των υπαλλήλων στην Βουλή και του 95% των ΟΤΑ.

  2. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/04/2010 17:12:23

    Σέ ποιο ψηφοδέλτιο επικρατείας ήταν ο κυρ Αντρέας??

    Αντε να πέφτουν οι μάσκες.
    Ο ΄αντεθνικιστής΄Ανδριανόπουλος αγκαλιά και πλάϊ-πλάϊ μέ τον δήθεν ΄πατριώτη΄...
    Συγκοινωνούντα δοχεία ειναι όλοι αυτοί..

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Σπύρος 23/04/2010 17:17:03

      Εγώ επιμένω:

      για λόγους ισονομίας να μην πληρώνονται οι πολιτικοί όσο είμαστε υπό ΔΝΤ: ούτε αποδοχές ούτε επιδόματα ούτε συντάξεις

      • aengus avatar
        aengus @ Ο Ιθαγενής 23/04/2010 18:38:31

        Πολύ σωστά τα λες, αλλά ποιος θα το επιβάλλει;
        Πάντως, τη φοράδα την καβαλικεύεις, αλλά πώς την ξεκαβαλικεύεις είναι το πρόβλημα, έλεγαν οι παλαιοί!
        Διότι αυτοί μεν έκαναν το πλιάτσικο, αλλά εμάς δεν μας ρώτησαν που δανείστηκαν για λογαριασμό μας.

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ Σπύρος 24/04/2010 00:42:01

      Δειξε μου εσυ ενα πολιτικο φορεα που δεν θεωρεις εσυ ΄αντεθνικιστή΄ και μετα θα παω εγω να τον ψηφισω . Οσο για τον Ανδριανοπουλο , σου ευχομαι να του μοιασεις στο μισο ωστε να αντιλιφθεις τι εστι οικονομια .

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/04/2010 17:16:07

    Και μέσα σ' όλα αυτά ο Καρατζαφέρης ανακοίνωσε ότι θα στηρίξει κατι τον Κακλαμάνη για Δήμαρχο!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 17:20:09

      Μόνο για αυτό ο κ Σαμαράς θα πρέπει να κατεβάσει κάποιον άλλο πχ κ Δήμα, τέρμα η ανοχή στις κυβιστήσεις.
      Πλέον η χώρα τώρα απώλεσε εθνική κυριαρχία είναι υπό οικονομική κατοχή και πρέπει και ο κ Σαμαράς και ο καθένας να καταλάβει: είμαστε εμείς και οι άλλοι, η ανοχή είναι συνενοχή.

    • aengus avatar
      aengus @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 18:39:17

      πόδι-πόδι με το βόδι…

  4. nasos avatar
    nasos 23/04/2010 17:27:21

    O Μητσοτακικός θίασος επί σκηνής.

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 23/04/2010 22:32:17

    Για να λεμε και του "στραβου" το δικιο, ο Ανδριανοπουλος εγραψε στην ιστοσελδια του και για επαναδιαπραγματευση του χρεους.

  6. Mak avatar
    Mak 23/04/2010 23:23:43

    Νέο κόμμα μυρίζει...

  7. thouthou avatar
    thouthou 24/04/2010 00:49:43

    Όταν ο Καρατζαφέρης πριν 1 χρόνο μίλαγε για ΔΝΤ, θρίαμβο του ΠΑΣΟΚ, και κυβέρνηση προσωπικοτήτων, όλοι είχαν βάλει τα γέλια... Δεν βλέπω να γελάει κανένας σήμερα... Αν υπήρχε αντίδραση τότε, μέτρα, πολιτική, η κατάσταση θα ήταν πολύ διαφορετική σήμερα...
    Και εξηγούμαι: δεν λέω ότι ο Καρατζαφέρης είναι πιο έξυπνος ή προφήτης....
    Απλά αυτό που έχει πάρει από τον Μητσοτάκη, είναι τον ρεαλισμό... Πέρα από την πολιτική-κομματική-πολιτικάντικη στρατηγική, (αυτό που κάνουν όλοι), υπάρχει και η αλήθεια που κανένας δεν θέλει να ασχοληθεί, που κανένας δεν θέλει να παραδεχτεί...
    Δυστυχώς ο Καρατζαφέρης έχει πέσει μέσα σε όποια μείζονα πολιτική έχει επιλέξει, και σε όποια πολιτική αξιολόγηση έχει κάνει... Το "δυστυχώς" έγκειται αφενός στο ότι κανένας δεν τσίμπησε στις προκλήσεις του, ώστε να πάει μπροστά και να τον αφήσει πίσω, και αφετέρου στο ότι κανένας δεν τον "χρησιμοποίησε" έστω ως μπαμπούλα (ρόλο που ο ίδιος έθεσε στην διάθεση όλων) για να δημιουργήσει πολιτική... Και το ότι δεν παραιτείται της πολιτικής-επικοινωνιακής του δεινότητας, απορώ γιατί συνεχίζει να είναι αντικείμενο κατηγορίας...

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ thouthou 24/04/2010 08:44:05

      Iσως συνεχίζει να είναι αντικείμενο κατηγορίας γιατί είναι ο πιο αναξιόπιστος και φαιδρός πολιτικός.Δηλαδή:
      -ο πολιτικός που εν μέσω της κρίσης πρότεινε εκλογές μέσω της μη εκλογής Παπούλια
      -ο άνθρωπος που κόσμησε τα ψηφοδέλτια του κόμματός του με την κ.Σαρρή ενώ ο κ.Ψινάκης αποτελεί τον μεγάλο στόχο του
      -ο άνθρωπος που χωρίς να γελάει έκανε την "σοβαρή" πρόταση καταπολέμησης της ανεργίας μέσω της ανασύστασης της ΜΟΜΑ
      -Ο πολιτικός που στελέχωσε το κόμμα του με τηλεμπόρους βιβλιοπωλείων, που σε μια υγιή κοινωνία θα είχαν απλά θέση καλεσμένου σε τηλεοπτικές εκπομπές γ΄ ποιότητας.
      -ο πολιτικός που παριστάνει πως τη δεκαετία του 80 αγωνίστηκε εναντίον του ΠΑΣΟΚ με βιντεοκασέτες και εκδίδιδοντας βιβλία με γυμνές φωτογραφίες της συζύγου του τότε πρωθυπουργού
      -ο άνθρωπος που το 1993-την πιο κρίσιμη στιγμή- υποστήριζε την πολιτική Μητσοτάκη στο Μακεδονικό, ενώ σήμερα για ψηφοθηρικούς λόγους και μόνο υποδύεται τον αδιάλλακτο.

      Δεν θα συνεχίσω.Η χώρα βυθίζεται σε κοινωνικοοικονομική κρίση. Ας περάσουμε την φουρτούνα με αξιοπρέπεια και χωρίς κάποιοι να ταλαιπωρούν την αισθητική μας προβάλλοοντας τον πρωταθλητή του λαικισμού, του εξυπνακισμού, της ελλαεμπορίας, της αγραμματοσύνης και της ημιμάθειας ως σοβαρό πολιτικό.