Η Πέμπτη Φάλαγγα της ΝΔ
16/04/2014 04:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Πέμπτη Φάλαγγα της ΝΔ

Η Νέα Δημοκρατία εισέρχεται σε μια από τις κρίσιμες εκλογικές μάχες,αλλά πολλά στελέχη της παίζουν προσωπικά παιχνίδια και λειτουργούν ως «Πέμπτη φάλαγγα», όσο βαρύ και εάν ακούγεται αυτό!

Η Νέα Δημοκρατία εισέρχεται σε μια από τις κρίσιμες εκλογικές μάχες, αυτή των ευρωεκλογών της 25ης Μαϊου αλλά και των δυο γύρων στις αυτοδιοικητικές εκλογές, μη έχοντας στο πλευρό της επί της ουσίας μια σειρά στελεχών.

Πολλοί παίζουν τα προσωπικά τους παιχνίδια και λειτουργούν, ούτε λίγο ούτε πολύ ως «Πέμπτη φάλαγγα», όσο βαρύ και εάν ακούγεται αυτό! Αρκετοί ευεργετηθέντες, διάλεξαν την Μεγάλη Εβδομάδα, λίγο πριν μπούμε στην τελική ευθεία για τις κάλπες, είτε για να ρίξουν χολή στον Αντώνη Σαμαρά, είτε για να υπονομεύσουν τις επιλογές της ΝΔ.

Ο κόσμος θα τους κρίνει, αλλά κανείς δεν μπορεί να μην καυτηριάσει τις κινήσεις τους και να αναδείξει ποιοι προκαλούν τη νοημοσύνη των Νεοδημοκρατών, αλλά και ποιοί πιστεύουν, ακόμα και από άλλους χώρους, ότι μπορεί ο Αντώνης Σαμαράς πραγματικά να βγάλει τη χώρα από την κρίση.

Να τα πάρουμε με τη σειρά…Τη μέρα που ο Πρωθυπουργός ανακοίνωσε ένα αξιολογότατο ψηφοδέλτιο, στο οποίο συμμετέχουν πρόσωπα με κύρος και προσωπικότητα, επέλεξε ο συνήθης ... Αντώναρος, που παριστάνει τον εκπρόσωπο των «καραμανλικών» να ρίξει τη χολή του μέσω twitter.

Και δεν φθάνει μόνο αυτό, αλλά γίνεται και αναπαραγωγή του tweet του σε μπλογκ και σάιτ συγκεκριμένης κατεύθυνσης, ενώ και σε σελίδα στο facebook με τον τίτλο «πυρήνας υποστηρικτών Κώστα Καραμανλή» προβάλλεται ιδιαίτερα.

Η Μαριέττα Γιαννάκου, την οποία την τίμησε η παράταξη, εκτός από τη χολή που έσταξε προ ημερών για τον Σαμαρά, επέλεξε να μην παραστεί στη συνεδρίαση της Πολιτικής Επιτροπής της ΝΔ, θέλοντας να δημιουργήσει αρνητικό κλίμα. Κι αυτό μετά το πρόσφατο ατόπημά της να επιτεθεί στον Σαμαρά για την επιλογή του οι εκλογές να γίνουν με σταυρό προτίμησης κι όχι με λίστα.

Και δεν είναι μόνο τα όσα συμβαίνουν για το ευρωψηφοδέλτιο, αλλά και τα όσα γίνονται και στις τοπικές εκλογές, για να μην ξεχάσουμε και τη χολή του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη για τον Αντώνη Σαμαρά στην εκπομπή που προβλήθηκε από το ΡΙΚ.

Ο επίτιμος μας είπε ότι δεν τον συγχώρησε για το 1992, ενώ η κόρη του δεν χειροκρότησε καθόλου…στην ανακοίνωση του ευρωψηφοδελτίου επιδεικτικά, προκαλώντας ποικίλα σχόλια.

Από την άλλη πλευρά, διάφορα πρόσωπα που έχουν ευεργετηθεί από το Σαμαρά, αλλά ομνύουν ακόμα πίστη στο παρελθόν, όπως ο Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος στηρίζει τον Μώραλη, εκλεκτό του Μαρινάκη για το Δήμο Πειραιά.Το Μαξίμου στηρίζει Μιχαλολιάκο, αλλά ο Αρβανιτόπουλος πήγε στην παρουσίαση του συνδυασμού του Μώραλη, ενώ η Ντόρα στηρίζει με όλες τις δυνάμεις της τον άνθρωπο του Μαρινάκη. Για τέτοιο κομματικό πατριωτισμό μιλάμε…

Στο βορρά και συγκεκριμένα στη Θεσσαλονίκη, αρκετοί νεοδημοκράτες, όπως π.χ. ο αδελφός του Γιώργου Ορφανού, αρνούνται να συμμετάσχουν στο ψηφοδέλτιο του Γιάννη Ιωαννίδη για την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας…

Ο Χαρδαλιάς, πρώην δήμαρχος Βύρωνα, πούλησε το κόμμα του, αρνήθηκε τη συμμετοχή του στο ευρωψηφοδέλτιο της ΝΔ και συντάχθηκε με το Σγουρό για την περιφέρεια Αττικής, ενώ όλοι οι άνθρωποι του Μητσοτάκη και της Ντόρας τον στηρίζουν με τους δημάρχους τους.

Και ο κατάλογος συνεχίζεται… Ελπίζουμε μόνο πως τα βλέπουν αυτά και από το Μαξίμου και δεν κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασιλης avatar
    Βασιλης 16/04/2014 07:25:34

    Ζω στο εξωτερικο 15 χρονια.... Εαν η Ελλαδα δεν υποστιριξει τον Σαμαρα και τα πιστευω του....Γραψτε τελος με μεγαλα γραμματα.

  2. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 16/04/2014 08:15:25

    Οταν το σκάφος βυθίζεται, όλοι τα ρίχνουν στον καπετάνιο...

  3. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 16/04/2014 08:32:30

    Αυτη η κατάσταση που πολύ σωστά περιγράφεται, αναδεικνύει την ανάγκη δημιουργείας ενός νέου κόμματος. Συμπαγους με κοινούς στόχους και νοοτροπία ! Την ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ ! Που η ιδεολογία του θα είναι το καλό της Ελλάδας πάνω από τα προσωπικά συμφέροντα .

  4. giorgos avatar
    giorgos 16/04/2014 08:41:01

    Μια ερώτηση την Ντόρα, τον Μαρκογιαννάκη και τα λοιπά "φρούτα" ποιος τα έφερε πίσω στην ΝΔ και έδιωξε οριστικά και δια παντός εμάς (εμένα σίγουρα);;;;; ΠΟΙΟΣ;;;;;; ΑΥΤΟΣ είναι και η πέμπτη και η έκτη και η ......... χιλιοστή φάλαγγα της ΝΔ, ας πρόσεχε!!!!

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ giorgos 17/04/2014 08:43:47

      έτσι είναι η Ντόρα επέστρεψε εν όψει εκλογών Ιουνίου , τον Αρβανιτόπουλο επίσης δεν τον έβαλα εγώ υπουργό κλπ κλπ ... το άρθρο αυτό είναι όπως και όλα που αφορούν το Πασόκ ή τα διάφορα φάουλ μελών της κυβέρνησης που όμως συνεχίζουν να απολαμβάνουν τις θέσεις τους ... ο αρθρογράφος ΟΡΘΟΤΑΤΑ αναφέρει τα περιστατικά ποτέ όμως δεν μας λέει ποιός ευθύνετε για την παρουσία όλων αυτών στις θέσεις τους ...

      ίσα ίσα που βλέπω ότι πολλοί αποδέκτες παρόμοιων κριτικών στην πορεία επιβραβεύονται κι ολας (Κεφαλογιάννης , Βόζενμπεργκ , Μαρκόπουλος , Βορίδης , Άδωνις , Σπηλιοτόπουλος , Χρυσοχοίδης , Στουρνάρας , Κυριάκος , Μπιρμπίλη , Καψής κλπ κλπ) ... κατά τη γνώμη μου το επιγχείρημα ότι επειδή δεν πήρε 45% , ο Σαμαράς , δεν φταίει για όλους αυτούς , δεν πείθει πολύ κόσμο εδώ και πολύ καιρό ... σήμερα που μιλάμε κυβερνάει με 2 καραμπινάτους πασόκ και ένα πρώην υβριστή του ως βασικό κορμό ... το ότι ο Σύριζα δεν τραβάει με την καμμία είναι ο λόγος που αυτή η τακτική δεν στοιχίζει ακριβά (ακόμα)

  5. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 16/04/2014 11:05:20

    Κάπως στραβά τα λέτε τα πράγματα, η 5η φάλαγγα ποτέ στην ιστορία δεν υπήρξε φανερή. Όλα αυτά τα ονόματα που λέτε ,συν άλλα 100 που δημιουργούν προβλήματα , δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ασκέρι που δρα για ίδιο όφελος. Ευκαιριακές συμμαχίες με στόχο να πλήξουν τον Σαμαρά -γιατί μ αυτόν στην αρχηγία βλέπουν ότι δεν έχουν καμία πιθανότητα να γίνουν βεζίρηδες στη θέση του Βεζύρη- ή οικονομικά συμφέροντα ή αμαρτίες του παρελθόντος που μόνο με ανίερες συμμαχίες μπορούν να κρατηθούν μυστικές. Η ΑΛΗΘΙΝΗ 5η ΦΑΛΑΓΓΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜΟΥ, ΠΟΛΛΟΙ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΆΖΟΝΤΑΙ , ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΧΤΥΠΟΥΝ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΑΛΛΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΩΦΕΥΕΙ. ΠΡΟΣΟΧΗ! ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΤΑΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΡΓΑ.

  6. Anta avatar
    Anta 16/04/2014 11:55:23

    οταν ο αρχηγός που εκλέγεται με την ψήφο χιλιάδων ανθρώπων που ξεροστάλιασαν έξω απο τα εκλογικά κέντρα απαιτώντας αλλαγές παντού και : Διοικεί το κόμμα με τους ίδια ακριβώς πρόσωπα που βρήκε χωρις να επιχειρήσει πραγματική ανανέωση Γινεται πρωθυπουργός και διοικεί την χώρα με τα ίδια πρόσωπα που βρήκε στον κρατικό μηχανισμό Ακολουθεί σε νοοτροπία και επικοινωνιακή τακτική τα ίδια κόλπα με τους προηγούμενους πρωθυπουργούς . Τότε Θα εχει και την τύχη τους

  7. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 16/04/2014 12:10:23

    ΟΙ ΠΕΜΠΤΕΣ ΦΑΛΑΓΓΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 200 ΧΡΟΝΙΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ . ΤΟ "ΕΓΩ" ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ "ΕΜΕΙΣ". ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ.

  8. δημης avatar
    δημης 16/04/2014 13:32:47

    ΟΤΑΝ: -Αναδεικνύονται οι γόνοι.... -Προωθούνται οι.."σαλίγκαροι"... -Εκτοξεύονται προς τα πάνω οι "διαφυγόντες "... οι στήνοντες "παραμάγαζα"... ΥΠΟΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ;;;;;;;;;

  9. Wolf avatar
    Wolf 16/04/2014 13:55:13

    Και ο Χάρης Δαμάσκος -αντιπεριφερειάρχης με το συνδυασμό Κικίλια το 2010, ανακοινώθηκε νωρίτερα ως υποψήφιος αντιπεριφερειάρχης του Σγουρού. Κρίμα γιατί μου έλεγαν ότι είναι σοβαρός άνθρωπος. Οι πεμπτοφαλλαγίτες καλά κρατούν

  10. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 16/04/2014 15:05:17

    To θαμα ειναι οτι ολους αυτους ο κοσμος τους ψηφισε κατω απο την στεγη της ΝΔ. Ο Πολυδωρας, ο Κακλαμανης , η Ντορα, η Μαριετα, ο Καμμενος και οι συν αυτον, ο Καρατζαφερης κλπ. Η λυση ειναι ευκολη. Να μη τους ξαναψηφισουμε. Ο κοσμος εχει την δυναμη και ο κοσμος δινει την λυση.

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 16/04/2014 17:35:58

    Αν ξέραμε η ΝΔ τι πρεσβεύει, θα μπορούσαμε να κρίνουμε και τους 5οφαλαγγίτες της. Με τον σημερινό χαρακτήρα της, ακόμα και ο... Σαμαράς, δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι την στηρίζει. Δεν μπορείς να μιλάς για Πέμπτη Φάλαγγα όταν η ηγεσία θυσιάζει γνήσιους υποστηρικτές της (π.χ. Φαήλο Κ.) για ισορροπίες. Καιρός για βήματα εμπρός, προς ένα κόμμα με ξεκάθαρη Πολιτική, Οικονομική και Κοινωνική Ιδεολογία (αμφιβάλλω, βέβαια, αν στην νεότερη ΝΔ υπάρχει κανείς, που να αντιλαμβάνεται τον όρο) και αποτελεσματικές δομές, που θα εμποδίζουν το να στήνει ο καθένας το φέουδο-μαγαζάκι του "για το καλό της". Κόμμα για βόλεμα του κάθε πικραμένου δεν είναι, εξ'ορισμού, σοβαρό -αν και, ενίοτε, βοηθάει μερικούς να βάλουν την κουτάλα στο χέρι -πάντα για το καλό μας-.

  12. Marcelos avatar
    Marcelos 16/04/2014 19:55:23

    Εάν παρατηρήσετε μία μία τις παρατυπίες που γράφονται στην ανάρτηση, έχουν όλες λίγο-πολύ να κάνουν με τη Ντόρα και τον Μητσοτάκη! Όλες! Τον Χαρδαλιά τον κουμαντάρει ο Μητσοτάκης, τον Μαρινάκη και τον Αρβανιτόπουλο η Ντόρα, η Γιαννάκου ήταν πάντα μητσοτακική κτλ. κτλ. Η Ντόρα το 2012 πριν τις εκλογές ήταν στο 2%-2,5% και έμενε εκτός Βουλής! Η ίδια κιόλας είχε αρχίσει να γράφει τα "απομνημονεύματά" της... Ήταν παντελώς σίγουρο ότι δεν έμπαινε στη Βουλή. Θα περιφερόταν μετά για κάμποσα χρόνια στα κανάλια και σε εκδηλώσεις σαν "πρώην" βουλευτής και μετά από καμιά 5αετία θα αποσυρόταν στην Κρήτη ως συνταξιούχος της πολιτικής (και μακάρι να ζήσει 100 χρόνια η γυναίκα)... Θέλω να ξέρω ΠΟΙΟΣ εισηγήθηκε το 2012 ότι έχουμε "ανάγκη" την Ντόρα και το 2% της. Ήταν μάλιστα τόσο θερμή η εισήγηση ώστε μπήκε στο Επικρατείας, μην τυχόν και πάθαινε κανένα πατατράκ. Κράτησε κανένα δίμηνο τα προσχήματα κι άρχισε μετά με το γνωστό ύφος να κάνει "παρεμβάσεις" επί παντός επιστητού... Η Ντόρα είναι η πρώτη πολιτικός που έγινε "επίτιμος" ενός κόμματος χωρίς προηγουμένως να είναι πρόεδρος...!!! Με αυτό το ύφος συμπεριφέρεται. Υ.Γ.: ως επιβράβευση για αυτή της την συμπεριφορά, στηρίζεται από το κόμμα και ο γιος για την περιφέρεια!