14/03/2009 12:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Πέμπτη Εξουσία θα είναι οι δικτυωμένοι πολίτες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/03/2009 14:24:47

    μαζί σου, factorx

  2. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 14/03/2009 14:43:54

    ΑΡΙΣΤΟ ΑΡΘΡΟ FACTOR! Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

  3. ataktos avatar
    ataktos 14/03/2009 15:12:38

    Βασικός προσανατολισμός Αστυνομίας και Κυβέρνησης πρέπει να υφίσταται το έγκλημα και όχι η πάταξη των διεκδικητικών κοινωνικών αγώνων.......

  4. Factorx avatar
    Factorx 14/03/2009 15:48:07

    @4 Anonymous: είναι μπαναλιτέ πλέον αλλα όπως είπε και ο Κάρολος "οι καπιταλιστές θα δώσουν στο προλεταριάτο το σκοινί γι να τους κρεμάσει".

  5. donaE avatar
    donaE 14/03/2009 16:50:46

    Και στις εταιρειες δικα μας παιδια ειναι,αφηστε τις κρεμαλες.Με σωστη ερευνα αγορας ολα μπαινουν στην θεση τους.

  6. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 17:00:57

    Το διαδίκτυο είναι η δεύτερη μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά την φωτιά. Και όσοι δεν το καταλάβουν αυτό γρήγορα...φωτιά στα μπατζάκια τους.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 17:27:03

    Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι αργά ή γρήγορα θα βρουν τρόπο να το ελέγξουν. Δεν είναι απλά η πέμπτη εξουσία, είναι η πραγμάτωση της λαϊκής κυριαρχίας στις τρεις βασικές και η ολοσχερής κατάργηση της τέταρτης. Αλλά το βλέπω δύσκολο να κρατήσει πολύ η ελευθερία μας. Κάτι θα βρουν. Ίσως έναν υποχρεωτικό τρόπο να μας ελέγχουν βιομετρικά πριν μπούμε στο Ίντερνετ; Ήδη πολλοί φορητοί υπολογιστές έχουν ανιχνευτή δακτυλικών αποτυπωμάτων. Με έπιασε τρόμος όταν το πρωτοείδα και πιστεύω ότι μια μέρα θα πάμε προς τα εκεί, προς τον πλήρη βιομετρικό έλεγχο για την πρόσβασή μας στο Ίντερνετ. Και έσεται η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης.

    Θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και πολύ αγωνιστικοί για να μην το χάσουμε το Ίντερνετ και την ελευθερία που μας δίνει.

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 14/03/2009 18:42:53

    Το διαδίκτυο αποτελεί στη σημερινή φάση ένα αγώνα δρόμου ανάμεσα στην αστυνόμευση και στον έλεγχο του διαύλου της επικοινωνίας και στην διοχέτευση ζωοποιού μυνήματος, προβληματικής και κοινωνικής επαφής μέσω αυτού.
    Η τυπογραφία, ως μια επαναστατική νέα ποιότητα στην διάδωση ιδεών, κατέληξε στη σύχρονη εποχή στην δικτατορία των έντυπων ΜΜΕ. Στα χέρια των χρηστών του διαδικτύου βρίσκεται η δυνατότητα, να μην επιτρέψουν να γίνει το ίδιο με το διαδίκτυο. Αυτό καθ' εαυτό αποτελεί μια τεράστια δυνατότητα στην κατεύθυνση της κοινωνικής χειραφέτησης, ας το δούμε όμως συνδυαστικά με τις παράπλευρες εξελίξεις.
    Τόσο η ανάρτηση, όσο και το σχόλιο 8 του Επώνυμου συνθέτουν μια πολύτιμη αρμονία, αισιόδοξης ενασχόλησης και ταυτόχρονα κριτικής επιφυλακής, που μπορούν να αντρέψουν πολλά δεδομένα.

  9. Keep Talking avatar
    Keep Talking 14/03/2009 20:01:47

    Συμφωνω απολυτα με την Πεμπτη Εξουσια και τον Φακτορα. Οποιος δεν βλεπει μπροστα θα χασει στο μελλον.

    Πραγματι θεωρω κριμα που στην Ελλαδα πολλοι βλεπουν το ιντερνετ γενικα και την κοινωνικη διαδικτυωση ιδιαιτερα απλα σαν "την ηλεκτρονική εξέλιξη της ειδησεογραφίας".

    Το ιντερνετ ειναι η ΔΥΝΑΜΗ των (κοσμοπολιτων)δικτυωμενων πολιτων!

    Θεωρω επισης οτι ηδη εχει δαιμονοποιηθει στην Ελλαδα απο τους ασχετους που βλεπουν την εξουσια που κατειχαν να καταρρεει με αποτελεσμα αρκετοι χρηστες , οπως ο
    @Επωνυμος, να φοβουνται τα "δακτυλικα αποτυπωματα". Ας φορατε γαντια, βρε αδελφε! Δεν αφηνει ουτως η αλλως το IP σου; Δεν καταγραφει τα ιχνη σου το δικος σου PC; Εεεε αμα κανεις παρανομια( κλεψεις απο λογαρισμους αλλλων, εκβιασεις κτλ) θα σε βρουν και καλα θα σου κανουν! Αλλιως δεν βλεπω εγω προβλημα (και ειμαι χρηστρια και ακτιβιστρια σε πολλα διεθνη social media, fora κτλ. ).

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 22:33:47

    Keep talking δεν με κατάλαβες.

    Δεν φοβάμαι τα "δακτυλικά αποτυπώματα". Φοβάμαι το βιομετρικό έλεγχο. Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι παράδειγμα του τι μπορεί να γίνει. Ούτε φοβάμαι μήπως με βρουν. Αν λέω πράγματα εδώ που δεν θα τα έλεγα επωνύμως (αν και "Επώνυμος"), τότε καλά να πάθω. Όμως είμαι ανά πάσα στιγμή προετοιμασμένος να δώσω λόγο για ο,τιδήποτε έχω πει σε αυτή τη σελίδα με ψευδώνυμο.

    Αυτό που φοβάμαι είναι (και το έγραψα πολύ περιληπτικά) να καταστεί μια μέρα το Ίντερνετ τόσο αναγκαίο, τόσο σύμφυτο με τη ζωή μας, που θα ανθίσει το ηλεκτρονικό έγκλημα (π.χ., συκοφαντίες "ανώνυμες", ή κλοπή αριθμών πιστωτικών καρτών) σε τέτοια έκταση που να καταστεί, για παράδειγμα, υποχρεωτική η πρόσβαση στο Ίντερνετ μόνον με βιομετρική αναγνώριση.

    Σε έναν τέτοιο μοντέλο, αντιλαμβάνεσαι ότι τεχνικά θα είναι όχι μόνον εύκολο, αλλά σχεδόν φυσικό το να γίνεται "εξατομικευμένη" παρέμβαση ενός Μεγάλου Αδελφού στην προσωπική μου ζωή, στις προσωπικές μου ιδέες και θέσεις. Η ελευθερία που νιώθω αυτή τη στιγμή που γράφω με ψευδώνυμο (αν και έτοιμος να αντιμετωπίσω τις συνέπειες των γραφομένων μου) θα πάει περίπατο. Αν θα "μπουκάρω" ας πούμε για την υπεράσπιση κάποιου εθνικού θέματος μπορεί κατευθείαν να μου επιτεθούν ως "ρατσιστή" και ότι κάνω "κήρυγμα μίσους" το οποίο θα συνεπάγεται, όχι κάποια ποινή φυλάκισης ή άλλη κύρωση από τις "παραδοσιακές", αλλά άμεσο αποκλεισμό από την πρόσβαση στο Ίντερνετ (την οποία θα έχω μόνο βιομετρικά). Με τον τρόπο αυτό, θα είναι σε θέση να ελέγχουν σχεδόν πλήρως τις απόψεις μου, αφού η ζωή θα είναι αφόρητη χωρίς Ίντερνετ και για να μην αποκλειστώ θα αναγκάζομαι να συμβιβάζομαι με άλλες απόψεις.

    Δεν είναι λοιπόν το να με βρουν όσο το να με ελέγχουν, που με τρομάζει.

    Αυτό το σενάριο είναι ένα από τα πολλά που θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς για έλεγχο των πάντων μέσω του Ίντερνετ.

  11. Keep Talking avatar
    Keep Talking 15/03/2009 18:45:57

    Τι ειναι ο βιομετρικος ελγχος, βρε παιδι μου, και πως εφαρμοζεται;

  12. αλλος avatar
    αλλος 16/03/2009 10:30:40

    δεν μπορουμε να αποκλεισουμε τις δισοιωνες προβλεψεις για την ελευθερια του διαδικτυου.τι μας κανει ομως να αποκλεισουμε τη δημιουργια ενος καινουργιου τροπου εκφρασης στο μελλον;φανταζοταν κανεις την ευκαιρια αυτη πριν εικοσι χρονια;
    στοιχηματιζω στον ανθρωπο...

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/03/2009 18:04:27

    Το θέμα δεν είναι να αντικατασταθει μια εξουσία με μια άλλη εξουσία. Η πληροφορία είναι η εξουσία. Όταν επιμερίζεται σε τόση έκταση όπως γίνεται με το διαδίκτυο από εξουσία γίνεται αγαθό.