#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2012 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Πάτρα "μίλησε": μεγάλη συγκέντρωση Σαμαρά (βίντεο)



Σήμερα εσείς, από δω, από την Πάτρα, στέλνετε το μήνυμα παντού:

Η Πατρίδα μας αλλάζει…

Η Αχαΐα γυρίζει σελίδα. Η Ελλάδα γυρίζει σελίδα

Ο παλμός αυτού του κόσμου, ο ενθουσιασμός αυτής της νεολαίας, σφραγίζει πια τη Νίκη μας.

Και οι πιο δύσπιστοι, και οι πιο κακόπιστοι, ξέρουν ότι Παράταξή μας θα νικήσει!

Κι όταν το μήνυμα έρχεται από την Κρήτη χθες και από την Αχαΐα σήμερα τότε κανείς δεν έχει πια καμιά αμφιβολία: Θα νικήσουμε!

Η νίκη μας θα σημάνει αληθινή Ανατροπή.

-- Τέρμα στο ΠΑΣΟΚ που κυβέρνησε με ψέματα κι ακόμα στα ψέματα καταφεύγει.

-- Τέρμα στις εμμονές και στην τρομοκρατία της Αριστεράς.

-- Τέρμα στα σχέδια όσων φτιάχνουν σενάρια και νέα κόμματα

Για να ανακόψουν τη νίκη μας.

Εμείς φέρνουμε τη Νέα Μεταπολίτευση,

Εμάς φοβούνται, εμάς πολεμούν,

Αλλά ο λαός το κατάλαβε, ο λαός έρχεται μαζί μας.

Και η νίκη μας θα είναι νίκη ολόκληρου του Ελληνικού λαού. 







ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 30/04/2012 21:12:06

    Το γήπεδο είναι το ίδιο στο οποίο μίλησε ο ΜΠΕΝΥ;

    • factorx avatar
      factorx @ spiros 30/04/2012 21:58:11

      NAI

  2. pascal avatar
    pascal 30/04/2012 21:41:55

    ...και τα Χανιά επίσης...

  3. Anestis avatar
    Anestis 30/04/2012 22:25:54

    Αυτό δεν ήταν συγκέντρωση. Ήταν Λαοθάλασσα !! Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Πάμε για αυτοδυναμία ! Πάμε για 50% !

  4. juliet avatar
    juliet 30/04/2012 22:40:47

    Anesti ,
    σωστά το είπες ...το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.Είθε .....να μπορέσει να γίνει η Πάτρα που ήξερα.

  5. Παύλος avatar
    Παύλος 30/04/2012 23:03:28

    Ποια εννοείς Luliet???
    Την Πάτρα που βγάζει Luliets , ή την Πάτρα που βγάζει GAPS ;;;;;;;;

  6. Παύλος avatar
    Παύλος 30/04/2012 23:05:34

    Ποια εννοείς Luliet???
    Την Πάτρα που βγάζει Juliets , ή την Πάτρα που βγάζει GAPS ;;;;;;;;

    • Γιώργoς Αχαιός avatar
      Γιώργoς Αχαιός @ Παύλος 30/04/2012 23:38:46

      Παύλε, τον ΓΑΠ τον έβγαλε μία Αμερικάνα μητέρα και ένας πατέρας με μεικτή καταγωγή (ελληνο - εβραιοπολωνική αν δεν απατώμαι).

      Μπορεί να μην κατάγεσαι από ένα μέρος βέβαια αλλά να σχετίζεσαι με αυτό: να έχεις πάει εκεί σχολείο, εκεί πανεπιστήμιο, να έχεις ζήσει εκεί για χρόνια. Στην περίπτωση του Γ. Παπανδρέου του νεότερου ούτε αυτό συμβαίνει.

    • juliet avatar
      juliet @ Παύλος 30/04/2012 23:39:00

      προ GAP ,η Juliet έφυγε γιατί δεν μπόρεσαν να την υποτάξουν,αυτή είναι η μεγαλύτερη ικανοποίηση να δικαιώνομαι για τις επιλογές μου ,πάλεψα μόνη μου με πολεμήσαν αλλά είμαι ελεύθερη ,φίλε Παύλο .

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ juliet 01/05/2012 00:30:06

        Xαλάλι σου , φίλη Juiet !
        Φαίνεσαι ότι είσαι ελεύθερο και ατίθασο πνεύμα !!

  7. vissarionovic avatar
    vissarionovic 30/04/2012 23:16:44

    Mαλλον η θεσσαλονικη μιλησε σημερα!Η συγκεντρωση του ΚΚΕ στην Αριστοτελους ηταν η μεγαλητερη προεκλογικη συγκεντρωση που εχει γινει σε αυτες τις εκλογες!Τωρα οσοι μιλουν για οικογενειακες συγκεντρωσεις σε κλειστα γηπεδα μπασκετ και τις παρουσιαζουν ετσι, τοτε τι να πω?Η κοινωνια εχει ταυτισει πλεον ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και τους εχει γυρισει τη πλατη!Καποτε βεβαια θα γινοταν και αυτο!Ετοιμαστειται τωρα να αλλαξετε ονομα και οι δυο , γιατι με αυτη την ονοματοδοσια ,δηλαδη πασοκ και νδ,δεν μπορειται να κοροιδεψεται αλλο το κοσμο.

  8. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 30/04/2012 23:30:50

    Αν και το στάδιο είναι μικρό σε μέγεθος ο βενιζέλος μόλις μετά βίας το γέμισε.
    Θα δω μήπως στην αχαία το πασόκ δεύτερο κόμμα ή ακόμη χειρότερα τρίτο;
    Δεν έχει συμβεί ποτέ μέχρι τώρα. Ελπίζω να συμβεί τώρα.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2012 00:00:48

    Στα χαρακώματα δεν υπάρχουν άθεοι….

    Η κατάντια της χώρας είναι πια δεδομένη.
    Όλοι ανεξαιρέτως έχουμε ζήσει την κρίση στο πετσί μας.
    Άλλοι λίγο, άλλοι πολύ.
    Άλλοι απολύθηκαν, άλλοι χάσανε τον μισό τους μισθό, άλλοι δεν βρίσκουν δουλειά, άλλοι πτώχευσαν, και άλλοι περπατάνε και παραμιλάνε από τα πολλαπλά χαράτσια που πέφτουν σαν χαλάζι.
    Και σαν να μην μας έφτανε αυτό το χάλι, έχουμε και τον Βενιζέλο, την Φώφη, και άλλους όψιμους αντιμνημονιακούς επαναστάτες, να μας τριβιλίζουν το μυαλό, ότι και καλά μας έσωσαν, και ότι θα πρέπει να τους εμπιστευτούμε, για να μας σώσουν και πάλι!
    Ή έχουμε κάποιους άλλους, που την είδαν Τσε, ή έστω Ρομπέν των Αστών, και μας μιλάνε για μεγάλες ανατροπές, για ευρώ χωρίς μνημόνιο(!!!), για επιταγές του Πούτιν που μας περιμένουν, και άλλες παρόμοιες σαχλαμάρες.
    Και μέσα σε αυτόν το γενικό ορυμαγδό, μέσα σε μια προεκλογική περίοδο που κάποιες φορές αποκτά μια σουρεαλιστική όψη, έχουμε ως παράπλευρη συνέπεια την άνευ όρων παράδοση πολλών συμπολιτών μας στην μοιρολατρία, και γενικά στην πολιτική απάθεια, που όμως αποτελεί μεγάλη, και εθνικά επικίνδυνη απειλή, ίσως μεγαλύτερη και από αυτήν της ίδιας της κρίσης.
    Το βλέπω παντού, και πιο ειδικά στους νέους. «Όλοι ίδιοι είναι», «όλοι είναι απατεώνες», «δεν υπάρχει σωτηρία», κ.ο.κ.
    Και αυτή ακριβώς η στάση είναι που βολεύει κάποιους πράκτορες του χάους, που απεργάζονται την εξαθλίωση, και την υποδούλωσή μας, με μοναδικό σκοπό την δική τους επικράτηση (στον αφρό).
    Να είμαστε εμείς τα ρομποτάκια, με μισθούς Σομαλίας, αν είμαστε τυχεροί να έχουμε δουλειά, και αυτοί να μας διοικούν, ρουφώντας μας το αίμα, και «σώζοντάς» μας κάθε τόσο.
    Μόνο που η κάθε διάσωση θα σημαίνει και μια ακόμη απεμπόληση της ελευθερίας, και της αξιοπρέπειάς μας.
    Ποια είναι η λύση;
    Ή μια γενική εξέγερση, με φωτιά και αίμα, ή η συστράτευση στην μόνη πολιτική δύναμη που ίσως μπορέσει να μας βγάλει συντεταγμένα από την περιδίνηση στην οποία βρισκόμαστε.
    Και αναφέρομαι στη Νέα Δημοκρατία του Σαμαρά.
    Που μπορεί στο άκουσμά της και μόνο, να προκαλεί αλλεργία σε πολλούς από εμάς, αλλά δυστυχώς, εδώ που φτάσαμε φαίνεται να αποτελεί την μόνη διέξοδο, για μια επιστροφή στην ομαλότητα και στην ανάπτυξη.
    Τίποτα δεν είναι εύκολο, ειδικά εδώ που φτάσαμε.
    Στις δύσκολες όμως στιγμές, ούτε ο πανικός, ούτε η μοιρολατρία αποτελούν λύση.
    Και όπως είπε σε μια ομιλία του ο Σαμαράς, «στα χαρακώματα δεν υπάρχουν άθεοι».
    Αυτή την ώρα βρισκόμαστε στα χαρακώματα. Εν μέσω μάχης. Και οι εχθροί είναι πολλοί, και έτοιμοι για το μεγάλο ντου…
    Ή κλείνουμε τα μάτια, ονειρευόμαστε ότι είμαστε σε κάποια παραλία και πίνουμε μοχίτο, αφήνοντας τους να μας ξεκοιλιάσουν, ή αντιστεκόμαστε όπως μπορούμε με νύχια και με δόντια.
    Διότι αν πέσει το χαράκωμα, χάνεται η μάχη.
    Κι αν χαθεί η μάχη, χάθηκε κι ο πόλεμος.
    Και αν χαθεί ο πόλεμος, ζήτω που καήκαμε. Θα καταντήσουμε ζωντανοί νεκροί, δούλοι, κάτι σαν ζόμπι δηλαδή, αγόμενοι και φερόμενοι…
    Και τότε θα είναι πολύ, μα πάρα πολύ αργά, για να κάνουμε κάτι.
    Πίστη λοιπόν για το μέλλον μας, ανασκούμπωμα, και πάνω απ όλα συσπείρωση.
    Η 6η Μαΐου δεν είναι μια ακόμη ημερομηνία.
    Είναι η μέρα που θα κρίνει με ποιους θα πάμε και ποιους θα αφήσουμε πίσω μας.
    Γρηγορείτε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Strange Attractor 01/05/2012 02:08:23

      Μαζί σου S.A. Όπως τα λες είναι. Ας ελπίζουμε να μην φανούμε επιπόλαιοι και πάλι. Πολλές φορές τα τελευταία χρόνια ψηφίσαμε με το συναίσθημα και καήκαμε. Όχι πάλι...

    • κριτικος λογος avatar
      κριτικος λογος @ Strange Attractor 01/05/2012 07:51:23

      Εύγε Strange, και μόνον για την αντικειμενικότητά σου +1000!

  10. christos avatar
    christos 01/05/2012 00:22:17

    Παει! εσυ πας για 300 ευρο μισθο

  11. Ελευθέριος avatar
    Ελευθέριος 01/05/2012 01:04:52

    Πολλά υγρά και ξεκούραση.

  12. ioannisk avatar
    ioannisk 01/05/2012 01:16:31

    Είδα ένα εφιάλτη
    ξυπναω την 7 μαιου και η χωρα σε ακυβερνησία.
    Ολα τα λαμογια αριστερα και "δεξια"παριστάνουν τους μαγκες και πουλανε μούρη.
    8 μαιου η γερμανια ανακοινωννει οτι δεν μπορει να συνεχιστει το προγραμμα χρηματοδοτησης αν δεν υπάρχει ελληνικη κυβέρνηση.
    Ο τσιπρας λεει πως η χώρα δεν μπορει να κυβερνηθει απο αυτους που την οδηγησαν στην καταστροφή και οτι οποιοι σχηματισμοί δημιουργηθουν θα ανατραπούν.
    Τα γνωστα κοπροσκυλα εντος της νδ αρχιζουν να μιλουν για ανικανοτητα του σαμαρα και για ηγετικο ελλειμα στην παράταξης.
    9 μαιου η χώρα παραλυει απο αναρχοκωλοπαιδα που μετα απο μεγαλιωδεις διαδηλώσεις των 100 ατομων γινονται συμπλοκες με την αστυνομια.
    11 μαιου ο χοντοβενιζελος και τα βρωμοπασοκοσκυλα συκοφαντούν τον αντωνη σαμαρα κατηγοροντας τον για την ακυβερνησία.
    13 μαιου ο προβοπουλος ανακοινώνει πως οι τραπεζες θα παραμεινουν κλειστες για τρεις μέρες.
    Η η ΕΕ και η ΕΚΤ ανακοινωνουν πως το προγραμμα οικονομικης στηριξης της χώρα απετυχε.
    14 μαιου η χώρα βρίσκεται σε καθεστώς χρεοκοπίας.
    Η εγκληματικότητα φτάνει σε ιστορικό υψηλό. 20 δολοφονίες μέσα σε δυο μέρες 50 ληστείες μέσα σε ένα δίωρο. Η αριστερά προκαλεί υποστηρίζοντας τους εγκληματίες φίλους. Ο κόσμος διψά για αίμα.
    15 μαιου σε προάστιο της αθήνας αλλοδαποί με Καλάσνικοφ προσπαθούν να ληστέψουν πρατηριούχο. Ο πρατηριούχος αντιδρά αποτελεσματικά κυνηγά τους ληστές και σκοτώνει με την καραμπίνα του δυο από τους δράστες ενώ τραυματίζει τον τρίτο. Η αστυνομία συλλαμβάνει τον πρατηριούχο.
    Αγανακτισμένοι πολίτες και ακροδεξιοί εκστρατεύουν εναντίον του τοπικού αστυνομικού τμήματος, πολιορκου το αστυνομικό τμήμα και λιντζαρουν τους αστυνομικούς οδηγώντας στον θάνατο δυο από αυτούς.
    Η αριστερά άπαντα με απεργίες και διαδηλώσεις παραλύοντας το κέντρο ξανά.
    η αστυνομία βάρα στο ψαχνό. Η αριστερά επιβαίνει καθεστώς τρομοκρατίας.
    Δεξιοί και κεντροδεξιοί προπηλακίζονται.
    16 μαιου φοιτητικές εκλογές οι αριστερά ξυλοκοπάει μελί της δαπ η δαπ απαντα. Τα πανεπιστημια φλεγονται. Ο σαμαράς ζητά ηρεμία.
    20 μαιου οι στρατηγοί τους γεσ ανακοινώνουν πως λογαχοι δυο μεραρχιων παυονται προσωρινα των καθηκόντων τους μεχρι να διαλευκανθεί η υπόθεση αξιωματικών που προμήθευαν με όπλα απλούς στρατιώτες.
    21 μαιού ο τσιπρας ανακοινώνει πως οι εκλογές πρέπει να γίνουν με αναλογική αλλιώς θα θεωρηθούν άκυρες.
    Ο σαμαράς του απαντα χαρακτηρίζοντας οπαδό της ωμής βίας και αποσταθεροποιητη του δημοκρατικού πολιτεύματος. Τα θρασυμια της αριστερας επιστρατευουν τους κουκουλοφορους και τους "αγανακτισμενους". Σε μια προσπάθεια να χτυπησουν την νδ εκατονταδες αγανακτισμενοι διαδηλωνουν με λοστάρια έξω από τα γραφεία της νδ στην συγγρού. Ξαφνικα απο το πουθενα και ενω οι καφροι και τα ηλιθια της αριστερας δειχνουν να ηρεμουν εμφανιζονται ντουζινες δαπιτων που αρχισουν να χτυπουν και να προπηλακιζουν τους αγανακτισμενους. Ο προεδρος της οννεδ δεν πιστευει στα ματια του. Μπροστα στην αντεκδίκηση για τα επεισοδια στις σχολες και το γιγαντωμενο πολιτικο μισος οι φωνες λογικής περιττεύουν.
    Λίγο πιο κοντά στο σύνταγμα στο ύψος της παντειου διαδεγραμμενα μέλη της οννεδ απο τον παπαμιμικο επιχειρουν να ανακαταλβουν και να ανοιξουν το κτηριο της πρυτανείας απο τους αριστεριστες. Τελικα το καταφερνουν αλλα οι αριστεριστες εξαπολύουν δεκάδες μολότοφ. Αρκετές ξεφεύγουν από την κεντρική είσοδο και σκάνε στον χώρο της βιβλιοθήκης. Το ιστορικοτερο κτηριο της παντείου παραδιδεται στις φλόγες. Τα τηλεοπτικά δίκτυα προβαλουν συνεχώς τις εικονες απο τις μαχες των πανεπιστημίων.
    Η le monde κυκλοφορεί με πρωτοσέλιδο "εμφύλια αναταραχή στην Ελλάδα, σοκ στην Γαλλία, τρομος στις βρυξέλλες".
    ΕΥΤΥΧΩΣ ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΑΠΡΙΛΙΟΥ.
    ΕΥΤΥΧΩΣ Η 6 ΜΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΣΩ.
    ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΟΡΙΤΕΣ.
    ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.
    ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΤΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.

    • ΑΜ Παπαιωαννου avatar
      ΑΜ Παπαιωαννου @ ioannisk 01/05/2012 14:43:24

      ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ.

      ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ????????????????

  13. juliet avatar
    juliet 01/05/2012 08:35:37

    ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ !!!!
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!

  14. jimmys avatar
    jimmys 01/05/2012 09:48:19

    ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ............................ ΑΝΤΩΝΗ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ .....
    ΕΙΜΑΣΤΕ 1 ΚΟΜΜΑ ......................
    ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40%

  15. Ratamahatta avatar