#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2011 13:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ουάσιγκτον άναψε το πράσινο φως για την αναδιάρθρωση

[caption id="attachment_97546" align="alignnone" width="545" caption="Η Πρώτη Κυρία των ΗΠΑ εναγκαλίζεται τον ΓΑΠ"][/caption]

 

Το πράσινο φως για να προχωρήσει άμεσα η Ελλάδα σε αναδιάρθρωση του χρέους της, πήρε η κυβέρνηση, αυτή τη φορά από τους… φίλους Αμερικανούς. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Γ. Παπακωνσταντίνου, στο περιθώριο της επίσκεψης στο ΔΝΤ συναντήθηκε με το Αμερικανό υπουργό Οικονομικών, Τ. Γκάιτνερ, και πήρε το «οκ» για την αναδιάρθρωση. Οι δύο υπουργοί συζήτησαν τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει η αναδιάρθρωση στην οικονομία των ΗΠΑ και σε εταιρείες που πιθανώς έχουν ελληνικά ομόλογα. Όπως διαπιστώθηκε, δεν θα υπάρξουν επιπτώσεις στην αμερικανική οικονομία, γι’ αυτό τα αφεντικά από την Ουάσιγκτον άνοιξαν τις πόρτες της αναδιάρθρωσης στον Γ. Παπακωνσταντίνου.

Οπότε, με τη σύμφωνη γνώμη του Ομπάμα, τις πιέσεις των αγορών και την επίσημη από την Τρίτη, απόφαση της Γερμανίας να στηρίξει το σενάριο αυτό, μετά το Πάσχα θα υπάρξουν ραγδαίες εξελίξεις. Υπενθυμίζεται ότι για πρώτη φορά επίσημα αξιωματούχος της γερμανικής κυβέρνησης τάχθηκε υπέρ της αναδιάρθρωσης. Ο πρόεδρος της τεχνικής συμβουλευτικής επιτροπής του γερμανικού υπουργείου Οικονομικών, Clemens Fuest, δήλωσε πως η αναδιάρθρωση του υπέρογκου ελληνικού χρέους είναι αναπόφευκτη.  "Πρέπει να αναγνωρίσουμε την πραγματικότητα. Περιμένω haircut", δήλωσε ο οικονομολόγος, βασίζοντας την εκτίμησή του στο γεγονός ότι το ήμισυ των φορολογικών εσόδων της Ελλάδας πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την καταβολή τόκων.

Αλλά και ο πρόεδρος του Συνδέσμου των Γερμανικών Τραπεζών του Δημόσιου Τομέα, Christian Brand, δήλωσε ότι οι γερμανικές τράπεζες μπορούν να αντέξουν την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι "ένα haircut (στο ελληνικό χρέος) δεν θα ήταν και το τέλος του κόσμου".

Από την πλευρά των ΗΠΑ, η συνάντηση με τον Γκάιτνερ ήταν η συνέχεια της συνάντησης που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στην αμερικανική πρεσβεία στην Αθήνα όπου πήγε ο Γ. Παπακωνσταντίνου. Ο στόχος ήταν να πάρουν από την κυβέρνηση το «ναι» των αφεντικών, κάτι που πέτυχαν και επομένως η αναδιάρθρωση θα έλθει συντομότερα απ’ ότι περιμένουμε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/04/2011 13:30:31

    Πολλοι φωστηρες μαζευτηκαν.
    ΟΡΙΣΜΟ στο του τι εννοουν ΑΝΑΔΙΑΡΘΩΣΗ δεν εδωσε κανεις!!!

    Κιντερ εκπληξη... τι εχει μεσα???.... μια "αγορα" θα βγει οπως η τραγουδιαρα απ την τουρτα του Σαββοπουλου..! ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΑΡΑ !!

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/04/2011 13:59:48

      τι μου λές εμένα... Εγώ βλέπω την φωτό και παθαίνω

      • ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
        ΣΤΕΦΑΝΟΣ @ archaeopteryx 20/04/2011 14:41:28

        Χωρίς παρεξήγηση, ελπίζω να μην σκέφτεσαι τα χείλια.....

        ΣΤΕΦΑΝΟΣ
        ΚΕΡΚΥΡΑ

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 20/04/2011 16:27:36

          Γιατι να παρεξηγηθεί? εγώ αυτά σκέφτηκα...

    • Χαμενος avatar
      Χαμενος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/04/2011 14:35:31

      Είναι ξεπούλημα πίσω από ένα σύννεφο σκόνης. Το ΔΝΤ ( η τρόικα τώρα) δουλεύει σαν τους πορτοφολάδες: οι δυο σε απασχολούν με ιστορίες γι' αγρίους και ο τρίτος σου αδειάζει τις τσέπες.

  2. sawas avatar
    sawas 20/04/2011 14:27:47

    Παράξενο και επικίνδυνο

    Είναι παράξενο που ταυτίζονται τα συμφέροντα των ΗΠΑ με αυτά της Γερμανίας. Αλλά αυτήν την στιγμή μπορεί μια αναδιάρθρωση να είναι αντιμετωπίσιμη από την ΕΕ αλλά με μια δεύτερη? Με μια τρίτη?
    Παίζουν με την φωτιά την οποία δεν ελέγχουν. Ο "εμπρηστής" εύκολα βάζει και άλλες φωτιές, άλλωστε υλικό υπάρχει (Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Βέλγιο) και μετά άντε να την/τις σβήσεις....

    Επικίνδυνο!!!!!!

    • Χαμενος avatar
      Χαμενος @ sawas 20/04/2011 15:50:30

      Δεν υπάρχουν ενδείξεις οτι ο Geithner τα βρίσκει με το ΔΝΤ ή ότι ο Μπαμας το επηρεάζει αποφασιστικά. Τα πράγματα είναι περίεργα και δεν πρέπει τίποτα να θεωρείται δεδομένο. Οι μεγάλες δόσεις προπαγάνδας από πάσης φύσης καθεστωτικά ΜΜΕ δεν βοηθάνε στην κατανόηση. Ο Geithner πάντως διέψευσε τον Παπ η/και την Ελευθεροτυπία.

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ sawas 20/04/2011 15:54:47

      Mα εκεί μας πάνε βάσει σχεδίου, σε δεύτερη και σε τρίτη για πλήρη εκκαθάριση. Το τάϊμινγκ είναι πολύ σημαντικό κι εκεί σημειώνεται διαφοροποίηση ανάμεσα σε ΗΠΑ-Γερμανία (στα επιμέρους συμφέροντα). Στην "τελική λύση" υπάρχει ομοφωνία στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης που εκπροσωπεί ο αγαπητός γιωργάκης (εντ φριεντς). Ενδεχομένως δε να μην υπάρξει ελληνική καταγεγραμμένη στην Ιστορία άποψη μέχρι το τέλος μας, αν δεν υπάρξει ανατροπή...))

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ sawas 20/04/2011 16:23:25

      Πώς να ταυτιστούν τα συμφέροντα ΗΠΑ και Γερμανίας; Πόθεν προκύπτει; Εδώ δεν ταυτίζονται της Γερμανίας με της ...Γερμανίας!
      Στη Γερμανία και γενικά στο χώρο της ΕΕ, γαι ότι αφορά την κρίση υπερχρέωσης των "PIIGS" έχουμε πολλάπλά κέντρα εξουσίας και αντίστοιχες απόψεις. Στη Γερμανία δεν τα βρίσκουν ακόμη και μέσα σε ένα και το αυτό κόμμα.
      Στις ΗΠΑ έχουμε απόκλιση Κεντρικής Κυβέρνησης και μηχανισμών της (FED) με βασικούς παράγοντες της Wall Street. Η αντιπολίτευση είναι με την Wall.

      • sawas avatar
        sawas @ Ο Θείος 20/04/2011 17:13:57

        Σε επίπεδο δημοσιογραφικό/δημοσιευμάτων και γι αυτό είναι παράξενο.

        h**p://www.nzz.ch/finanzen/nachrichten/griechische_umschuldung_wird_immer_wahrscheinlicher_1.10301715.html

        Η διάψευση από την Αμερικάνικη πλευρά:
        h**p://www.reuters.com/article/2011/04/18/greece-debt-restructuring-usa-idUSW1E7FD01P20110418

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 20/04/2011 17:38:35

        Το ανακάτεμα της "Ελευθεροτυπίας", του Alter και ΜΕGΑ είχε αρχίσει από την παραποίηση συνέντευξης του Σόιμπλε στη Welt που είχα επισημανει εδώ. Ο Χατζηνίκος στο Alter το συνέχιζε το βιολί με τον Σόιμπλε μέχρι προχθές.
        Αλλά παράλληλα με τον Σόιμπλε (που δεν έλεγε τίποτε για ανδιάρθρωση), είχαμε δήλωση άλλου Γερμανού του υφυπουργού εξωτερικών Werner Heuer (FDP), που έλεγε περίπου ότι και η ...Ελευθεροτυπία, Αλτερ κτλ
        Ταυτόχρονα, το ρεπορτάζ των Ελληνικών MME το αναπαρήγαγαν οι Financial, παραπέμποντας μάλιστα στον ...παραποιημένο Σόιμπλε (και όχι στον Χόυερ, που όντως έλεγε για αναδιάρθρωση).
        Μύλος, είναι χοντρός τζόγος, οικονομικός και πολιτικός (στη Γερμανία γίνεται όλο και πιό πολύ πολιτικός), με πολλούς τζογαδόρους, για ποικίλους λόγους. Αυτό ακριβώς επισημαίνει και ο αναλυτής της Alfa Bank (βλ. παρακάτω).

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/04/2011 15:26:27

    "..........αναδιάρθρωση δεν παίζει".
    Τι άλλο θέλετε να ακούσετε για να πιστέψετε τον φανταστικό υπουργό οικονομικών μας;

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 20/04/2011 15:52:08

    Ωραία χείλια έχει η κυρία Ομπάμπα.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 15:54:50

    Alpha Bank : «Μηχανισμός εκφοβισμού» τα σενάρια

    H Alpha Bank τονίζει ότι σημειώθηκε «μια αξιοπερίεργη ταύτιση των ξένων με τους εγχώριους αρθογράφους», στην οποία οι ξένοι αναδημοσιεύουν ό,τι γράφουν οι εγχώριοι και στη συνέχεια οι εγχώριοι δημοσιεύουν ξανά τις δημοσιεύσεις των ξένων.
    «Αυτό είχε ως συνέπεια την ουσιαστική εκτόπιση της συζήτησης από το πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής, μεταρρυθμίσεων και αποκρατικοποιήσεων και συνέβαλε στην εκτίναξη των επιτοκίων δανεισμού του ελληνικού δημοσίου σε εξωπραγματικά υψηλά επίπεδα και το spread 10ετών ελληνικών ομολόγων στα 1150 bps ή/και υψηλότερα» επισημαίνει η τράπεζα.
    Στη συνέχεια, υπογραμμίζει η Alpha Bank, αυτό το ίδιο το γεγονός των υψηλών spreads χρησιμοποιείται ως απόδειξη για το ότι το ελληνικό χρέος είναι μη βιώσιμο.
    Η αρχή έγινε με την προσχώρηση ορισμένων πολιτικών στελεχών του κυβερνώντος κόμματος στην Ελλάδα στο στρατόπεδο της εθελούσιας (όχι μονομερούς) αναδιάρθρωσης.
    Έπειτα η έντονη συζήτηση περί αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, στηρίχθηκε στα συνεχή δημοσιεύματα των ξένων πρακτορείων και εφημερίδων για δηλώσεις γερμανών βουλευτών και άλλων εμπειρογνωμόνων, σύμφωνα με τις οποίες η Ελλάδα δεν θα μπορέσει να αποφύγει την αναδιάρθρωση του χρέους της έως το τέλος του καλοκαιριού.
    Αυτές οι δηλώσεις δεν έγινε δυνατό να διασκεδαστούν από τις έντονες και αλλεπάλληλες διαψεύσεις του σεναρίου της αναδιάρθρωσης από τη Γερμανική, τη Γαλλική κυβέρνηση, την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και από την ίδια την Ελληνική Κυβέρνηση.
    Η τελευταία προσπαθούσε μάταια να στρέψει την προσοχή των αγορών στο
    Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012 -2015, το οποίο ήταν σαφές και λεπτομερές στις επιδιώξεις του, αντίθετα με τις έως τώρα εκτιμήσεις των αγορών.
    Έτσι, οι δηλώσεις των γερμανών βουλευτών και εμπειρογνωμόνων και η εξαιρετική παρουσίασή τους από τα ειδησεογραφικά πρακτορεία οδήγησαν ορισμένους επενδυτές να προβούν σε εσπευσμένες ρευστοποιήσεις ελληνικών ομολόγων και του ίδιου του Ευρώ, λόγω των πιθανών επιπτώσεων (contagion effect) που θα μπορούσε να έχει τυχόν κατάρρευση της Ελλάδος στη ΖτΕ αλλά και στην παγκόσμια οικονομία ως σύνολο.
    Εκφοβίζουν τους πολίτες
    Όπως τονίζουν οι αναλυτές της Alpha Bank, η αναδιάρθρωση του χρέους, σύμφωνα με τους εγχώριους υποστηριχτές της:
    α) δεν θα πρέπει να είναι μονομερής, αλλά να επιβληθεί εθελοντικά, ή να συμφωνηθεί με εκείνους που δηλώνουν ότι είναι κατηγορηματικά αντίθετοι με αυτήν,
    β) δεν θα πρέπει να ανακοινωθεί, εκτός από την καθημερινή αρθογραφία των ίδιων που την προτείνουν,
    γ) μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις στην αξιοπιστία και στην ανάπτυξη της χώρας για πολλές δεκαετίες, με μεγάλη αύξηση της ανεργίας και με επίσης σημαντικές επιπτώσεις στις τράπεζες, στα ασφαλιστικά ταμεία, στους μισθούς και στις συντάξεις, κ.ά., αλλά θα πρέπει να εξασφαλιστεί η αποφυγή όλων αυτών των αρνητικών επιπτώσεων.
    Ωστόσο, η πράξη δείχνει ότι αυτές οι καθημερινές παρεμβάσεις, με προτάσεις για αθέτηση των δανειακών υποχρεώσεων της χώρας, αποτελούν μηχανισμό εκφοβισμού των πολιτών και υποβάθμισης της αξιοπιστίας της χώρας και ιδιαίτερα του πολιτικού της συστήματος, καθώς συνεπάγονται απώλεια της εμπιστοσύνης για την πραγματική επιθυμία της Ελλάδος να τηρήσει τις υποχρεώσεις της και για τη δυνατότητά της να εξέλθει αυτοδύναμα από την κρίση.

    Κατά την Alpha Bank, το Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής Στρατηγικής, 2012-2015 (ΜΠΔΣ) αποτυπώνει καλύτερα από κάθε άλλη φορά το σχέδιο για μια δημιουργική Ελλάδα, που θέτει φιλόδοξους στόχους εξόδου από την κρίση, καθώς και από τη φτώχεια και τη μιζέρια.
    «Δείχνει αναμφισβήτητα ότι υπάρχει διέξοδος από την κρίση και αναπτυξιακή προοπτική, αρκεί να συνεχιστεί με αποφασιστικότητα η υλοποίηση των αναγκαίων διαρθρωτικών προσαρμογών και μεταρρυθμίσεων και του προγράμματος αποκρατικοποιήσεων και αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας» σημειώνουν οι αναλυτές της τράπεζας.
    Σε κάθε περίπτωση, επισημαίνεται ότι η πιστή εφαρμογή του Μνημονίου και του ΜΠΔΣ που μόλις ανακοινώθηκε, παραμένει ως η μόνη οδός για έξοδο από την κρίση και για την ανάπτυξη.
    (από το in.gr)

  6. drider avatar
    drider 20/04/2011 16:00:35

    Μια (λογιστική) διαπίστωση:
    Ομόλογα σε ελληνικές τράπεζες 60 δις.
    Πρόσφατο πακέτο εγγυήσεων σε τράπεζες: 30 δις.
    Πακέτο Μνημονίου για τράπεζες: 10 δις.
    Μέγιστο ύψος ιδιωτικοποιήσεων 50δις.

    Ένα κούρεμα της τάξεως 50%-66% μάλλον καθιστά σαφές προς τα ποίους θα μεταφερθούν τα έσοδα από την ιδιωτικοποίηση της δημόσιας περιουσίας...

    Οι δικοί μας είναι έτοιμοι, οι Αμερικάνοι είναι έτοιμοι, οι Ευρωπαίοι είναι;
    Και το κυριότερο: Τον λαό τον ρώτησε κανένας τους;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ drider 20/04/2011 16:10:58

      Υπάρχει και κάτι ακόμα χειρότερο (ως υποψία): Εκτός από την "τρύπα" που θ' ανοίξει, μέσα στην αναταραχή ίσως και να ξαναγεμίσουν και άλλες "τρύπες", που άνοιξαν άλλοι. Θα μεταφερθούν και αλλού έσοδα...
      Βλ. παρακάτω.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 16:03:46

    Την ένταξη του μη εξυπηρετούμενου ιδιωτικού χρέους επιχειρήσεων (π.χ. ΜΜΕ ή συνδεδεμένων με αυτά επιχειρηματιών) στις "μαύρες τρύπες" που θα προέκυπταν σε εγχώριες τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία μετά από ενδεχόμενη "αναδιάρθρωση" Δ. Χρέους με "haircut", την έχω ήδη επισημάνει ως πιθανή εξήγηση γιατί τα εγχώρια ΜΜΕ θέλουν τέτοιου είδους "αναδιάρθρωση" του Ελληνικού Δημόσιου χρέους.
    Είναι προφανές ότι στη συνέχεια στις τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία θα γινόταν ανακεφαλαιοποίηση, δηλαδή ρευστότητα από τους μηχανισμούς της ΕΕ θα "έσωζε" ταμεία ή και τράπεζες (το μοντέλο που εφάρμοσαν στις ΗΠΑ και Βρετανία).
    Με τον τρόπο αυτό, και με κατάλληλο πολιτικό χειρισμό, θα μπορούσε, τα ληξιπρόθεσμα χρέη από μπαταχτσήδικες επιχειρήσεις να μήν ήταν πιά απαιτητά.
    Ο νοών νοείτω.

    • drider avatar
      drider @ Ο Θείος 20/04/2011 16:15:30

      Έτσι θα επιστρέψουμε στην πολυπόθητη "ανάπτυξη"... με πετσοκομμένους μισθούς, με ξεπουλημένη δημόσια περιουσία, και με ένα χρέος που θα παραμένει σημαντικό. Ξέχασα και το σύμφωνο ανταγωνιστικότητας του ευρώ...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ drider 20/04/2011 16:34:58

        Πάντως, με το σενάριο αυτό δεν θα περικοπούν άλλο οι μισθοί των στάρ-δημοσιογράφων!

      • drider avatar
        drider @ drider 20/04/2011 16:39:07

        Και ντουγρού πίσω στο "σοσιαλισμό" και την "πράσινη ανάπτυξη"... Και όποιος διαφωνεί, θα αντιμετωπίζεται όπως του πρέπει:

        h**p://www.youtube.com/watch?v=46xfBLqnRNY&feature=player_embedded#at=54

        Υ.Γ Τα ΜΑΤ έχουνε πράσινη στολή. Όταν "αναπτύσσονται" έχουμε "πράσινη ανάπτυξη"!

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 16:31:10

    Θα συνεχίσουμε όμως να έχουμε ότι συνηθίσαμε, MEGA, Alter, Antenna, ΔΟΛ, Skay και ότι άλλο "μορφώνει, στολίζει, νοικοκυρεύει".
    Τι χαρά, τι χαρά!

  9. αργυρός avatar
    αργυρός 20/04/2011 18:17:50

    Μπλιάχ !!!!! Mpliax αυτόν το ξυνό πως το φυλάει !!!!!!!!!

  10. GEODETIS avatar
    GEODETIS 20/04/2011 20:07:40

    master voice said … I obey ….

  11. δημης avatar