#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 13:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ολλανδία απαιτεί να .... συναινέσει η Νέα Δημοκρατία (τανκς έχουν να μας στείλουν;)



Τη συναίνεση της ΝΔ στο πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής θέτει ως όρο για να συνεχίσει η Ολλανδία τη χρηματοδότηση προς την Ελλάδα, ο Ολλανδός υπουργός Οικονομικών, Γιαν Κις ντε Γιάγκερ, σε συνέντευξή του στους γερμανικούς Financial Times.

Ο Ολλανδός υπουργός απαιτεί να εγγυηθεί και η Ν.Δ. τη στήριξη του πακέτου διάσωσης, λέγοντας ότι «διαφορετικά, δεν θα δοθούν χρήματα από την Ολλανδία» ενώ παράλληλα εκφράζει την επιθυμία να φύγει από τα χέρια της Ελλάδας ο έλεγχος των ιδιωτικοποιήσεων για την εξυγίανση του κρατικού προϋπολογισμού.

Σύμφωνα με τον ντε Γιάγκερ, για τις δημόσιες επιχειρήσεις και τα άλλα περιουσιακά στοιχεία του κράτους πρέπει να είναι αρμόδιος ένας οργανισμός, αντίστοιχος με τον γερμανικό Treuhandanstalt, «για να χρησιμεύσουν ως διασφάλιση για τις πιστώσεις».

Βέβαια, ο Ολλανδός υπουργός αναφέρει ότι οι προτάσεις του - για μία λύση τύπου Treuhandanstalt και για εγγυήσεις για τα δάνεια προς την Ελλάδα - δεν θα αρέσουν στην ελληνική Βουλή, αλλά προσθέτει: «Νομίζω, όμως, ότι κανείς δεν μπορεί να λαμβάνει πλέον υπόψη του τέτοιες ευαισθησίες.
Πρέπει να είναι σαφές στην ελληνική Κυβέρνηση και την ελληνική Βουλή, ότι ένα νέο πακέτο διάσωσης προκαλεί πολιτικό κόστος. Αυτό ισχύει για την Ολλανδία και τη Γερμανία το ίδιο».

Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας, ο Ολλανδός υπουργός αντέδρασε με οξύ τρόπο στο επιχείρημα του αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, Αντώνη Σαμαρά, ότι τα περαιτέρω μέτρα εξυγίανσης θα ωθήσουν την Ελλάδα μόνο βαθύτερα στην ύφεση. Κατά την άποψή του, η Ελλάδα πρέπει να επιδείξει πολύ περισσότερη δημοσιονομική πειθαρχία, περισσότερες μεταρρυθμίσεις και περισσότερες ιδιωτικοποιήσεις.

http://www.ethnos.gr/

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 26/05/2011 13:48:06

    Πέσαν πλέον τα προσωπεία!
    Θέλουν να πάρουν και την ελληνική περιουσία
    και τα χρήματα από την αγορά τους.

    Ωρα για ΟΧΙ!

  2. giorgos avatar
    giorgos 26/05/2011 13:50:47

    καθε μερα κι ενας γκαουλαιτερ,κι ενας ελληνας κουισλινγκ εκβιαζουν τον ελληνικο λαο ζητωντας του να αυτοκτονησει.η απαντηση μας στις πλατειες.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 13:56:28

    Τι Ολλανδικο εχουμε? Η Σελλ εφυγε στο "βαζελο" η Νουνου εδω ειναι...μμμμμ

    Εχω να πω στου Ολλανδους οτι οταν βγαλουμε τα Φ Αερια και τα Πετρελαια θα ειστε ΕΞΩ !!! ΕΚΤΟΣ!!! και οτι ΦΑ πηγαινει ΕΕ, στα σταματα σε οποιον δε λεει μακακιες για να περναει η ωρα !... ειτε αυτο ειτε Πουτιν. διαλιεχτε...

    Η ΝΔ να γραψει !!! τα του ΖΑΠΠΕΙΟΥ ΙΙ στ Αγγλικα, και να τα στειλει στο Ολλανδικο Κοινοβουλιο !!! συστημενα !! ειπα απ το πρωι... αν τα ειχα εγω, θα τα ειχα στειλει σ εναν εναν ολους τους Βουλευτες Ολων των Κοινοβουλιων των Δανειστων μας .... σε 1 ωρα μεσα ! στη Βαση....

    Εχουν Ομολογα δικα μας οι Ολλανδοι και τα Ασφ Ταμεια τους?? χαχαχαα ΝΑΙ ε??
    εξαϋλωση οχι κουρεμα ! παφ παφ... πανε... τι?? ποναει?? αα δεν ξερουμε, για το καλο σας.

    ΠΠ

  4. kostas* avatar
    kostas* 26/05/2011 13:57:19

    μας τι λεει και ο ...Πινω Μπαφους και παιζω Προ ...

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 13:59:12

    Αντωνη βαστα γερα... το ΟΧΙ δεν ειναι "τσου". ειναι ΟΧΙ !
    Βαλε 2 καλοπαιδα να μεταφρασουν τα μετρα επισημα και στειλτα μου.... ΥΠΟΓΕΙΩΣ.. χαχααα ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ???

    ΠΠ

  6. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 26/05/2011 14:16:54

    "...ο Ολλανδός υπουργός Οικονομικών, Γιαν Κις ντε Γιάγκερ..."

    Όπως λέμε Γιαν Κις μάι Αςς...

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 26/05/2011 14:21:13

      Γρήγορα moderation είπε κακή λέξη...

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/05/2011 14:18:09

    Τάνκς δεν παράγουν.
    Αγελάδες, μοσχάρια, βόïδα, πετρελαιοειδή άφθονα (Royal Dutch Shell, βλέπετε).
    Για τους δυσαρεστηθέντες, προτείνω χορτοφαγία (με συνοδεία γάλα και τυρί κατά προτίμησιν αιγοπρόβειο), ποδήλατο και πεζοπορία.
    Και ποτέ ξανά ανθοδέσμη με τουλίπες. Μελλοντικώς γαρύφαλλα ποικιλίας "Μπελογιάννη".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 26/05/2011 14:40:03

      Οι ευρωλιγούρηδες μπορούν να εξαιρεθούν της προτροπής.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 26/05/2011 14:53:20

        Λιγούρηδες χωρίς Γκούντα και μοσχαρομπριζόλα δε γίνεται.

  8. enianos avatar
    enianos 26/05/2011 14:23:25

    Τέτοιες δηλώσεις έχουν στόχο την πλήρη απαξίωση της Ελλάδος στα μάτια των πολιτών τους, ώστε να μην υπάρξουν αντιδράσεις από τα υγιή μέλη των κοινωνιών τους κατά την εξoντωσή μας, επιβάλλεται απάντηση από τον αρχηγό της ΝΔ γρήγορα και με το ανάλογο ύφος, να δώσει το στίγμα του, ότι εργάζεται για την χώρα του και όχι ότι προσπαθεί να είναι αρεστός !

  9. kiki avatar
    kiki 26/05/2011 14:37:49

    Σαν γουρουνακι ειναι αυτος, σαν ενα μεγαλο κουτι Σβαν, Τουλιπ, λουκανικακια να τον κανουμε.
    Εκτος τα Γερμανικα, εκτος τα Ολλανδικα, τα Λουξεμβουργεια υπουλα ποια ειναι.
    δεν εχουμε και οφφ σορ, να τις παρουμε απο κει.
    Του εδωσε προμηθεια ο Γιουνκερ του γουρουνακιου, απο τις αποκρατηκοποιησεις.
    Α υπαρχει και η ΑΙG τι ειναι ολλανδικη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ kiki 26/05/2011 14:41:49

      Εγώ θα ξαναθέσω το ερώτημα.

      Το 1992, με αφορμή μια απλώς εικαζόμενη "συμπάθεια" κάποιων ευρωπαϊκών χωρών προς τα Σκόπια, χαλάσαμε τον κόσμο και κηρύτταμε πολυήμερο μποϋκοτάζ.

      Τώρα, που μας λένε ευθέως ότι καταλύουν το πολίτευμά μας, τι κάνουμε; Πόσο σκασμό κατάπιαμε;

      • kiki avatar
        kiki @ Αυριανιστής 26/05/2011 15:05:30

        @ Αυριανιστη,
        αποβλακωθηκαμε .
        δεν κοψαμε παρα την κριση και τα χαστουκια που τρωμε , τις ευρωυστεριες.
        Δηλαδη θα με κανουν να θυμηθω το Εθνος Ανεδελφον.
        Ολοι οι παιδοφιλοι οι βιαστες οι λιμοκοντοροι οι αδελφες οι ξεφωνημενες, βρε αντε ουστ απο δω, συφιλιδικοι.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 26/05/2011 15:01:35

      Δεν έχουν γουρούνια αυτοί, μόνον βόïδα. Τα γουρούνια τα έχουν δίπλα, 200 εκατομύρια τρέφουν στη Γερμανία. Ο συνταξιούχος ΥΠΕΞ Φίσερ έλεγε ότι "το καλύτερο πράγμα που έφτιαξε ο Θεός είναι το γουρούνι και το καλύτερο πράγμα που έφτιαξε ο άνθρωπος είναι το λουκάνικο (με δεύτερο το σαλάμι)".
      Αλλά κι αυτός, μετά τα 50 έγινε vegetarian, όταν ο γιατρός του είπε ότι από τα 120 κιλά του, τα 50 είναι η χοληστερίνη.
      Ποτέ δεν είναι αργά λοιπόν, μπορούμε και χωρίς μοσχάρια: Τα γουρούνια επιτρέπονται πάντως, σήμερα ο Σόιμπλε είναι μαζί μας.

      • kiki avatar
        kiki @ Ο Θείος 26/05/2011 15:11:41

        Ο γνωστος ειρηνιστης και πρασινος Φισερ, φιλος και συνδιαχειριστης του λαμπρου διανοητη σοσιαλιστη πρωθυπουργου μας,
        ε θα επαθε χοληστερινη απο τις παραπλευρες απωλειες που ειχαν οι φιλιες νατοικες δυναμεις βομβαρδιζοντας την Σερβια, και υποστηριζοντας τα Αλβανικα κακοποια του Κοσσοβου στοιχεια και μουσουλμανικα της Βοσνιας, και μην ξεχασω τα ηθικα δημοκρατικα και συνεργαζομενα μαζι τους Κροατικα κτηνη, απο δευτερου παγκοσμιου πολεμου.Αυτα ολα σε εναν πρασινο ανεβαζουν χοληστερινη.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ kiki 26/05/2011 15:37:05

          Ήταν αδύνατος και χορτοφάγος το 1999 επί Κοσόβου.
          Χοντρός (πργαματικά παγκαλιαίων διαστάσεων) ήταν πολύ παλιά, ως αναρχοαυτόνομος και αριστερίστας, πρίν μπεί στους Πράσινους και βρεί υγεία, σιλουέτα και αθλητικό στύλ.
          Ανθυγιεινό σπόρ η αναρχοαυτονομία και ο αριστερισμός.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 26/05/2011 15:52:28

      Η ασφαλιστική ING είναι πολυεθνική με Ολλανδική μητρική.
      Η ασφαλιστική ΑΙG είναι των ΗΠΑ, χρεωκοπημένη και κρατική πιά, από το 2008.

  10. kiki avatar
    kiki 26/05/2011 14:39:43

    Εν κατακλειδι ποιος μιλαει η μη χωρα.
    εμας δεν μας αρεσουν οι παιδοφιλοι που εχουν στην κυβερνηση, αρα να παραιτηθουν.

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 26/05/2011 15:16:22

    Αν εσείς ήσασταν Ολλανδοί, θα θέλατε να αποδεσμεύσετε κάτι εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ για τη βοήθεια προς την Ελλάδα όπως προβλέπεται από το Μνημόνιο, και να έρθει μετά από ένα χρόνο η ΝΔ στην κυβέρνηση και να πει ότι δεν αναγνωρίζει το Μνημόνιο και κηρύττει παύση πληρωμών, κούρεμα, επιστορφή στη δραχμή ή οτιδήποτε;

    Σύμφωνοι, τα λεφτά αυτά είναι δανεικά, η Ολλανδία θα τα πάρει πίσω με τοκογλυφικό επιτόκιο, κλπ κλπ. Δεν παύει όμως να ισχύει το ότι πρέπει η Ολλανδία να ανοίξει εδώ και τώρα το πορτοφολάκι της και να μας δώσει κάποιες εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ βοήθεια "προς αναξιοπαθούντας".

    Εμένα μου φαίνεται πολύ λογικό το αίτημα της Ολλανδίας.
    Από τη στιγμή που παίρνεις λεφτά από κάποιον, δεν μπορείς να το παίζεις ανεξάρτητος, σαν ρέμπελος έφηβος που αμφισβητεί τη γονική εξουσία αλλά κάθε πρώτη τού μήνα απλώνει το χέρι στον μπαμπά για να πάρει το χαρτζιλίκι του. Δεν υπάρχει πολιτική ανεξαρτησία χωρίς οικονομική ανεξαρτησία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Στέργιος 26/05/2011 16:11:16

      Πότε τα είπε αυτά η ΝΔ και δεν το μάθαμε;

      Στέργιε, με αυτά που λέει η ΝΔ (κυρίως, με την αναχρηματοδότηση της οικονομίας και άς αφήσουμε στην άκρη τα περί αποκρατικοποιήσεων), ο Ολλανδός θα πάρει τα λεφτά του πολύ πιο εύκολα παρά με την πολιτική που ο ίδιος εισηγείται.

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 26/05/2011 15:21:52

    η Ολλανδια δεν στελνει τανκς,,μονο δεχεται κατοχη του Χιτλερ χωρις καμια αντισταση..

    οταν εμεις χυναμε ποταμια αιμα,,κατα του ναζισμου..
    αυτοι οι πολιτισμενοι βορειοι καθονταν σαν την καμαριερα του Στρος στο Χιτλερ..

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/05/2011 15:46:42

    Προσπαθώ ώρα να πώ: Κακοί και ψυχροί όσοι Ολλανδοί ή άλλοι πολιτικοί (δεν μιλώ φυσικά για όλους τους Ολλανδούς) σκέφτονται στενοκέφαλα.
    Αλλά βρε διάολε, οι δικοί μας συνάδελφοί τους και οι "λοιπές πατριωτικές δυνάμεις μας", που φέρθηκαν τόσο ανεύθυνα επί δεκαετίες, και τώρα θα φορτώσουν τη χλίδα τους στα παιδιά μας, αλλά και στα παιδιά των Ολλανδών και των λοιπών, τι είναι;
    Άγιοι; Μητέρες Τερέζες;
    Γιατί κρίνουμε με τόση επιείκια τους πρωταίτιους της "ζημιάς"; Πράσινους μπλέ και λοιπούς;
    Παίζει κανένα ρόλο, το ότι μιλούν την ίδια γλώσσα με μάς;
    Έ ας κάνουν καμμιά θυσία. Προσωπική ή κομματική - ούτως ή άλλως άλλη προσωπικότητα πέρα από τον κομματισμό τους δεν έχουν - ανεπάγγελτοι τενεκέδες ξεγάνωτοι είναι το 90 %.
    Δεν έχει κάμποσο δίκιο ο Στέργιος από πάνω;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 26/05/2011 15:50:12

      Βρήτε μου έστω 3 - 4 από τα καμάρια "μας" ("σας" ή των "άλλων απέναντι") που έχουν δουλέψει, έστω και λίγο - και δεν θα επιμείνω άλλο

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο Θείος 26/05/2011 17:27:07

      Δικιο εχει αλλα υπαρχει και κατι αλλο : καποιος ή καποιοι στην ΕΕ αποφασισαν οτι οι Ολλανδοι εχουν δικαιωμα να παραγουν 15 φορες περισσοτερο γαλα απο την Ελλαδα στην κτηνοτροφια.
      Για ποσοστωσεις εχεις ακουσει τιποτα Θειο;
      Bεβαια εσυ εισαι υπερ της προτεραιοτητας της πολιτικης απεναντι στην οικονομια.Η προτεραιοτητα αυτη περιλαμβανει και την ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ παραγωγης κτηνοτροφικων προιοντων περαν των αποφασιζομενων μεροληπτικων ποσοστωσεων που δημιουργουν ελλειμματα τα οποια χρησιμοποιουνται κατοπιν για να κανουν καποιοι τους εργατικους απεναντι στους τεμπεληδες - τεμπεληδες βεβαια επειδη τους απαγορευεται να εχουν οσες αγελαδες εχουν.
      Δεν ειναι κατι καινουργιο.Οποιος εχει παρακολουθησει τα κοινοτικα ξερει οτι η Ολλανδια εχει την πλεον ανθελληνικη σταση παγιως.

      • kiki avatar
        kiki @ ψυχραιμια 26/05/2011 18:18:22

        @ ψυχραιμια,
        πρωτη φορα που συμφωνουμε, στα κεντρικα της Εε στις Βρυξελλες 6000 υπαλληλοι ασχολιοντουσαν με το ολλανδικο γαλα, την ωρα που βαζαν να χυνουμε το δικο μας και ουτε να το δωσουμε σε ιδρυματα δεν μας αφηνε για να μην πεσουν οι ΤΙΜΕΣ.
        Λοιπον οι ευρωυπαλληλοι των διαφορων λομπυ δεν ειναι αμοιροι των ευθυνων τους.
        Οταν μας εβαλε η Γερμανια επιβαλοντας τις ποσοστοσεις να διαλυσουμε την παραγωγη ζαχαρης και να κλεισουμε εργοστασια , αφηνοντας ανεργους ελληνες εργατες, παραγωγους και επιβαλλοντας την εισαγωγη γερμανικης.

        Και επιστρεφουμε στον Θειο,
        τους βολευε και τους ευρωπαιους , τους βολεψαμε και αυτους, και με ενα ειπεδο του λαου χαμηλοτατο, δανειστηκαμε για Μπεμπες, και σκυλαδικα, μας αλλοτριωσαν , και πληρωνουμε, αλλα παντα τους βολευε και ειδικα των Γερμανων.

        • Αίθρα avatar
          Αίθρα @ kiki 26/05/2011 22:06:38

          Πράγματι, οι δικοί μας όμως τα δέχτηκαν όλα αυτά... Και αυτούς που τα δέχονταν, ο λαός τους ψήφιζε ξανά και ξανά και ξανά.

  14. ΗΛΙΑΣ 30 avatar
    ΗΛΙΑΣ 30 26/05/2011 15:47:25

    Και από ότι βλέπω και αυτός eyeliner σαν τον γνωστό. Χαχαχαχαχαχαχα

  15. Παρανυχίδας avatar
    Παρανυχίδας 26/05/2011 16:23:47

    Aχ,μας διατάζουν και αυτοί με τον πρεζοτουρισμό...

    μούρλια...

  16. Apollonios avatar
    Apollonios 26/05/2011 16:52:41

    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

  17. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 26/05/2011 17:23:57

    Καλέ κορίτσια,

    η Ολλανδια δεν ειναι η τρίτη της παρέας μαζί με την Γαλλια και την Βρεττανια που συμμετεχουν στον νεο πετρελαϊκο κολοσσό που θα εκμεταλλεύεται τα πετρελαια της Βορείου Αφρικής μαζι με τον δικό μας;

    Αλλα και ο Υπουργός της, ο Jan Kees, και αυτός αδελφη ψυχή είναι σαν τον ΥΠΕΞ της Γερμανίας. (Εξ ού και το eyeliner που ανεφέρθη πιό πάνω).

    Ορίστε, το γραφει και η εφημερίς Μπινέ λανδ (σας ορκίζομαι) και το μεταφραζει και η wikipedia

    http://www.telegraaf.nl/binnenland/9716851/__De_Jager_vrijgezel_af__.html?p=17,1

    http://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Kees_de_Jager

    Αφού σας το έχω πεί. Οταν ερχονται αλλοδαπαί τουρίστριαι στην Ελλαδα να τους κάθεστε, γιατι μετά αν φύγουν ανικανοποίητες από τις διακοπές τους κακιώνουν και την πληρωνει ο υπόλοιπος κόσμος...

    • kiki avatar
      kiki @ Theoprovlitos 26/05/2011 19:05:31

      Παλαιοτερα ολλανδος επιτροπος μα ςκυνηγαγε , φιλος κολλητος των τουρκων, πηρε και σπιτι για την σταση του στα κατεχομενα γιατι του ειχε καθησει ενας ναυτης για γκομενος, και ο Βαρβιτσιωτης τον εστειλε σε πλοιο.
      Ε μας πηρε και μας σηκωσε, υπευθυνος ενταξιακων διαπραγματευσεων, της τουρκιας και για την ονομασια των Σκοπιων.
      Ολες τις κακιασμενες σε μας τις στελνουν.

  18. EYA avatar
    EYA 26/05/2011 18:04:51

    ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΜΙΝΗ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΟΛΛΑΝΔΕΖΑ

  19. Αίθρα avatar
    Αίθρα 26/05/2011 22:03:12

    Ωραίο μακιγιάζ!

  20. Μνημων avatar
    Μνημων 26/05/2011 23:44:38

    ΚιΚι ενω με πολλα σημεια του σχολιου σου συμφωνω οπως και πολλοι αλλοι νομιζω οτι για την προστασια της κτηνοτροφιας μας και γεωργιας επρεπε οι δικοι μας να φροντισουν με γνωση οτι οπου υπαρχει κερδος δεν γινονται πραξεις φιλανθρωπιας .Το γενικο κλιμα που καλλιεργησαν οι δικοι μας ηταν οτι μας εκαναν την μεγαλη χαρη να μας δεχθουν στην Ε.Ε.αρα δεν ειχαμε το δικαιωμα των ενστασεων .Ετσι σε μια οικονομια της αγορας δεχθηκαμε περιθορια σε ολα τα αγροτοκτηνοτροφικα προιοντα λες και ειχαμε βιομηχανια.Ο στοχος καταφανης ΓΚΑΡΣΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΤΕΣ της Ε.Ε.

  21. kiki avatar
    kiki 27/05/2011 00:10:36

    Σαφως, και γιναμε γκαρσονια, ευκολα χρηματα και αρατοι των υπολοιπο χρονο με επιδομα του ΟΑΕΔ.
    Αλλα εκτος απο τα γραφεια των εκαστοτε υπουργων που περασαν απο το αγροτικης αναπτυξης, δεν ειδα καμμια προσπαθεια εκ μερους τους αναδιαρθωσης και βελτιωσης των καλλιεργειων,,την κτηνοτροφια την εγκαταλειψαμε, την γεωργια αστην να παει, και τωρα τρεχουμε σαν τρελλοι να λεμε στους αγροτες να μαζευουν σπορους απο ποικιλιες ντοπιες, και να τους εξηγουμε την χρησιμοτητα των αγνων καλιεργειων μας, διοτι τα μεταλλαγμενα με τις ευλογιες των αδιαφθορων της ΕΕ ηδη ειναι μεσα.
    επισης φωναζω για τους καλους φιλους συνεταιρους και ειδικα τους κομισαριους της ΕΕ οτι την περασμενη βδομαδα παρα την αποφαση του ευρωκοινοβουλιου για απαγορευση εισαγωγης κλωνοποιημενων μοσχαριων χοιρινων και αλλων ζωων, ο Μπαροζο, το μεγα λαμογιο της ΕΕ μαζι με τον κομισαριο των Αγροτικων υποθεσεων, βαλαν υπογραφη για εισαγωγη.
    Αυτη λοιπον ειναι η Ευρωπη , οχι το οραμα που ειχαμε γιατην Ευρωπη, η πραγματικοτητα ανατριχιαστικη.
    Αυτους λοιπον ολους τους λεχρες τα ξεπουλημενα στα διαφορα συμφεροντα και κυριως τα δικα τους της τσεπης τους δεν τους εμπιστευομαι, και δεν τους θελω.
    Δεν τους αναγνωριζω δε κανενα δικαιωμα να επεμβαινουν στις εσωτερικες υποθεσεις της χωρας μου.
    Απατεωνες ειναι του κοινου ποινικου.
    Αλλα με κουστουμια και με αλυρ κουλτουριαρηδων.

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ kiki 27/05/2011 16:26:26

      Κανεις με εστω 2 γραμμαρια μυαλο δεν μπορει να διαφωνησει σε οσα λες .Το Δικο μου ερωτημα ομως ειναι .Ποιος επρεπε να τα γνωριζει αυτα ο αγροτοκτηνοτροφος που τον διεφθειραν με τις προσκαιρες επιδοτησεις η αυτοι που υπεγραφαν χωρις παραλληλα να τον ενημερωνουν για τις μελλοντικες εξεληξεις .Μην ξεχναμε οτι ξεκινησαμε για μια κοινη αγορα και καταληξαμε να θελουμε ναφτιαξουμε ενα νεο κρατος αχταρμα λαων με διαφορετικες καταβολες νοοτροπιες και ακομη ιδιοσυγκρασιες λογω κλιματικων και γεωγραφικων διαφορων και ολα αυτα με οτι πιο διασπαστικο υπαρχει απο δημιουργιας ανθρωπου το χρημα [ορισμος του χρηματος απο τον ΣΟΦΟΚΛΗ στην τραγωδια ΑΝΤΙΓΟΝΗ].Εχαριστω για τον χρονο σ0υ.

  22. ektoras49 avatar
    ektoras49 28/05/2011 03:37:46

    ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΝΤΕ ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ ΣΤΑ ΟΛΛΑΝΔΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ. ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΕΙ. ΑΡΧΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ.