#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2010 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΟΝΝΕΔ και η συστημική υποψηφιότητα Παπαμιμίκου



Σε λυσσαλέο πόλεμο υπέρ της υποψηφιότητας του Ανδρέα Παπαμιμίκου  για την προεδρία της ΟΝΝΕΔ έχουν επιδοθεί το τελευταίο διάστημα τα blog που όχι μόνον υποστήριξαν τη Ντόρα, αλλά καθύβριζαν νυχθημερόν τον Αντώνη Σαμαρά.

 Γιατί άραγε; Μήπως γιατί  με την υποψηφιότητά του  θα επιχειρήσουν να πλήξουν  τον εκλεγμένο Πρόεδρο της Ν.Δ. τον Αντώνη Σαμαρά;

 Μήπως γιατί την υποψηφιότητά του στηρίζουν οι στενότεροι συνεργάτες από τα απολιθώματα της κυβερνητικής περιόδου της Ν.Δ., δηλαδή οι συνεργάτες Αλογοσκούφη, Βουλγαράκη κλπ;

 Μήπως γιατί οι στενότεροι συνεργάτες του κ. Παπαμιμίκου (οι κ. Τοκάκης,  Κατσαφάδος) ήταν από τους φανατικότερους υποστηρικτές της κας Ντόρας Μπακογιάννη στις εσωκομματικές εκλογές εκτοξεύοντας τότε ύβρεις κατά του Αντώνη Σαμαρά;

 Μήπως γιατί η διαπλοκή μεταξύ πρυτάνεων,  ΜΚΟ, επιχορηγήσεων επί υπουργίας Μπακογιάννη στο ΥΠΕΞ σημαίνει ότι μπορεί να έχει στο χέρι το νέο Πρόεδρο;

 Αυτά τα ερωτήματα δεν χρειάζονται απάντηση.

 Δείτε μόνο πόσο πανομοιότυπη είναι η στρατηγική του κ. Παπαμιμίκου και της κας Μπακογιάννη ως υποψήφιοι Πρόεδροι: Και οι δύο χρησιμοποίησαν μεγάλο όγκο υπογραφών για να «πείσουν» για τη δύναμή τους.   1000 η Ντόρα,  10.000 ο κ. Παπαμιμίκος.

 Απέναντι στις 1000 συστημικές υπογραφές της Ντόρας τότε ο Αντώνης Σαμαράς είχε να επιδείξει 28 υπογραφές Οννεδιτών (μεταξύ των οποίων ο Κώστας Χατζής), που τον καλούσαν, να είναι υποψήφιος.

 Σήμερα, το «σύστημα» των υπουργικών γραφείων, των Διοικητικών Συμβουλίων, των Ινστιτούτων, οι βολεμένοι δηλαδή, βρίσκονται στο πλευρό Παπαμιμίκου.

Επικαλούνται την νομιμοφροσύνη τους στο νέο Πρόεδρο, παρότι οι μισοί στήριξαν μετά μανίας τη Ντόρα.

 Ανακαλύπτουν και ρίχνουν «λαγούς» ως υποψήφιους, που θα κόψουν ψήφους από το Χατζή,   στην εκλογική διαδικασία,  όπως προσπάθησε τότε και η Ντόρα.

Μην απορήσετε αν δείτε και δημοσκόπηση για την ΟΝΝΕΔ, όσο πλησιάζουμε στις εκλογές.

 Όμως οι γνήσιοι αγωνιστές της ΟΝΝΕΔ γνωρίζουν. Αυτό που κατάφερε ο «μηχανισμός» Παπαμιμίκου είναι να συσπειρώσει το πολιτικά καταδικασμένο πολιτικό προσωπικό και να δημιουργήσει και πάλι κινηματικού τύπου διαδικασίες ακόμα και μέσα στην ΟΝΝΕΔ.

 Είναι το ίδιο κίνημα που εξέλεξε στις 29 Νοεμβρίου τον Αντώνη Σαμαρά Πρόεδρο της ΝΔ.

 Είναι το ίδιο κίνημα που σύντομα, θα τον κάνει Πρωθυπουργό όλων των Ελλήνων.

  Δ. Μανιάτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PIM avatar
    PIM 08/02/2010 21:09:00

    Η ΟΝΝΕΔ όντως γνωρίζει who is who.
    Όμως ειναι αρκετοί αυτοί που αναρωτιούνται, κατα πόσο ο Χατζής είναι αυτός που εκφράζει την άρνηση απέναντι στη σαπίλα.
    Και αυτό το ερώτημα δημιουργεί με τη σειρά του ένα νέο: Μήπως τα παιδιά της ΔΑΠ, που είναι το πιο ενεργό κομμάτι της ΟΝΝΕΔ και που -κακά τα ψέματα- αυτά θα βγάλουν πρόεδρο, θέλουν έναν πραγματικά δικό τους υποψήφιο?

  2. IMΗO avatar
    IMΗO 08/02/2010 21:19:58

    Σίγουρα η "περίεργη" υποψηφιότητα απόστρατου Δαπίτη-Πολυτεχνίτη που εξυπηρετεί άλλα συμφέροντα δεν είναι η λύση..

    • PIM avatar
      PIM @ IMΗO 08/02/2010 21:33:37

      Όντως και εγω για μια τέτοια υποψηφιότητα έχω ακούσει. Αλλά χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός, για ποιά συμφέροντα μιλάς?

    • eirini avatar
      eirini @ IMΗO 02/03/2010 16:46:04

      ti ennoeis me to xaraktirismo "apostratos dapitis polytexnitis"?

      ta metra k ta stathma einai idia gia olous..
      prosoxi giati ektitheste...

    • galazios sofos avatar
      galazios sofos @ IMΗO 02/03/2010 19:03:53

      Δεν ξέρω αν είναι απόστρατος ξέρω όμως ότι ήταν στις εκλογές της ΔΑΠ στο γεωπονικό με τους ΜΠΡΑΒΟΥΣ (αφήστε πια το παραμύθι με τους φοιτητές από τη σχολή εμποροπλοιάρχων ! Ναι ειναι φοιτητης εκεί αλλά και πόρτα στο ΣΕΙΖΑ στο ΣΕΦ κοντά.... ξέρετε εσείς!!!!)
      Ξέρω επίσης ότι σε κάθε μαύρη - βρώμικη σελίδα της ΔΑΠ ήταν εκεί πιστό σκυλί του ΓΙΩΡΓΟΥ - ΔΗΜΗΤΡΗ - ΜΑΝΟΥ..... και το μόνο που έλεγε κάθε φορά ήταν ΄΄ ότι εγώ δεν φταίω δεν μου αρέσουν και μένα αλλά πρέπει να γίνουν!!!΄΄
      Ξέρω επίσης ότι μπορεί η σχολή του να τον στηρίζει αλλά .... αν χάσει έχει να φάει πόδι από τη σχολή του ουουουουου......!!!!!!
      Ξέρω επίσης ότι τον περιμένουν στη γωνία κάποιοι παλαιοί του γνωστοί που τον είχαν σαν παιδί τους..... αλλά τώρα μάλλον τον αποκληρώσανε!
      Και τώρα μια ευχή... Εύχομαι να πάει μέχρι τέλους για να καταλάβουν κάποιοι με ποιον είχαν να κάνουν τόσα χρόνια, εκτός και αν ο ινστρούκτορας του.... του αλλάξει άποψη ή μάλλον τον πουλήσει ... (σε κάτι τέτοια εξάλλου είναι μανούλα) και τελικά δεν φτάσει μέχρι τέλους - εξάλλου είναι μικρός ακόμα

  3. Προεδρική Δημοκρατία avatar
    Προεδρική Δημοκρατία 08/02/2010 21:28:17

    Οι μηχανισμοί την πέφτουν τώρα στην ΟΝΝΕΔ.

    Η οικογενειοκρατία και οι εξαρτώμενοι μηχανισμοί της που συνετρίβησαν στις 29-11-2009, μη μπορώντας να ανακόψουν την πορεία του Αντώνη Σαμαρά προς την ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας, επιζητούν τώρα να πάρουν ρεβάνς μέσω της εκλογής του νέου προέδρου στην ΟΝΝΕΔ. Η επιζητούμενη ρεβάνς δεν θα είναι απλά μία ψυχολογική ικανοποίηση ή μία νίκη της οικογενειοκρατίας για την τιμή των όπλων, αλλά θα έχει σοβαρές πολιτικές συνέπειες και αλίμονο αν γίνει πραγματικότητα.
    Σκοπός της οικογενειοκρατίας και των μηχανισμών είναι να συνεχίσουν να επιβιώνουν μέσω της ΟΝΝΕΔ και να ελέγχουν τον πρόεδρο του κόμματος, δηλαδή τον Αντώνη Σαμαρά. Γι’ αυτό και μην εκπλαγείτε όταν δείτε να δίνεται σκληρή μάχη για την φαινομενικά αθώα προεδρία της νεολαίας. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου για την οικογενειοκρατία. Επομένως η εσωκομματική μάχη δεν τελείωσε ακόμα στη Νέα Δημοκρατία.
    Αν και ο Αντώνης Σαμαράς υποψιαζόταν την εξέλιξη αυτή και αν και είχε τη δυνατότητα να διορίσει το νέο πρόεδρο, όπως γινόταν μέχρι τώρα, εντούτοις δεν δίστασε να ζητήσει την εκλογή του νέου προέδρου της ΟΝΝΕΔ από τη βάση με άμεση δημοκρατία.
    Αυτός είναι ο βασικότερος λόγος για τον οποίο καλείται ο κόσμος της Νέας Δημοκρατίας να δώσει για μία ακόμα φορά τον αγώνα του προκειμένου να ολοκληρωθεί η εδραίωση της Δημοκρατίας στο κόμμα και η τοποθέτηση της οικογενειοκρατίας και των μηχανισμών της στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/02/blog-post_451.html

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 08/02/2010 21:36:36

    Το φωνάζουμε 25 χρόνια τώρα...ΕΞΩ Η ΝΤΟΡΑ ΑΠ ΤΗΝ ΟΝΝΕΔ...Έξω και τα Παπαμιμικο-λιβανιστήρια της!!!

  5. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2010 21:43:45

    Μα δεν πας στο καλλιστείο με τέτοιο όνομα

  6. stapa avatar
    stapa 08/02/2010 22:17:01

    Φίλοι μου από όσα γνωρίζω...σας πληροφορώ ότι ο Παπαμιμίκος στις εσωκομματικές εκλογές στήριξε Σαμαρά... ήμουν στο Βελίδιο όταν κατέβασε τον "στρατό" του για την μάχη των εντυπώσεων... Τώρα προς τι τόση φασαρία... Αν δεν θέλουν να συμμετέχει άλλος υποψήφιος ας διορίσουν έναν και να τελιώνουμε... διότι από ότι υποψιάζομαι... στις εκλογές θα γίνει της κακομοίρας.... ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΝΕΔ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΩΣ ΝΕΟΛΑΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ....

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ stapa 08/02/2010 22:40:34

      Μετά τον Αβέρωφ η ΟΝΝΕΔ πού έχει γράψει ιστορία;
      Μαΐντανούς μόνο έχει προσφέρει. Ή σφάλλω;
      Εκπαιδευμένους φλώρους των βορείων και πολύ νοτίων προαστίων έχει να επιδείξει. Σαν εκπαιδευμένους σκύλους ακριβών σαλονιών που φροντίζουν με τα νυχάκια τους να μη σκίσουν χαλάκι. Και ενίοτε ψηφίζανε ΠΑΣΟΚ (μεταξύ μας αυτό)

    • stapa avatar
      stapa @ stapa 08/02/2010 22:47:27

      ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!! ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΝΕΟΛΑΙΟΙ…. ΟΙ ΤΩΡΙΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΕΣ… ΚΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ “ΛΑΜΟΓΙΑ”…. ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΈΧΟΥΜΕ…ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ…!!!!
      ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ….

  7. WWS avatar
    WWS 08/02/2010 22:55:20

    Όλοι κινηματικά Χατζή!!!!

  8. piraxtiri avatar
    piraxtiri 09/02/2010 00:14:44

    χαθηκαν οι αγωνιστες....περασε η εποχη Αβερωφ....τωρα πλεον μονο εκκολαπτομενα λαμογια ''αγωνιζονται''....χωρις πραγματικα αγνους,καθαρους,ιδεολογικους αγωνιστες εχουν μεινει οι νεολαιες των πολιτικων κομματων στην Ελλαδα.Τι μελλον λοιπον μπορει να εχει η κοινωνια αυτη ,οταν η ελπιδα της απο τωρα σαπιζει?

  9. IRAKLIS avatar
    IRAKLIS 09/02/2010 00:18:25

    ο Παπαμιμίκος στήριξε Σαμαρά μόνο μια εβδομάδα πριν τις εκλογές και αφού ειχε σιγουρευτεί για τη νίκη του Αντώνη. Η σχέση του με την πολιτική έχει να κάνει μόνο με όρους κέρδους. Άλλοι έτρεχαν και άλλοι πήραν τη δόξα...
    Το περιβάλλον του είναι όλο Ντορο-Βουλγαράκηδες, κανένας γνήσιος σαμαρικός.
    Επιπλέον καιρός να ξεχδωρίσουμε τους φλώρους της ΔΑΠ απο τη μαητική ΟΝΝΕΔ που θέλουμε

    • eirini avatar
      eirini @ IRAKLIS 02/03/2010 16:49:26

      yparxoun polloi dapites pou paleuoun kathimerina stis sxoles gia ti neolaia k to komma..einai polloi stratiwtes tous kommatos 24/7/365.
      kai den einai paragonto-onnedites pou pinoun kafedes k paizoun xartia sta kata topous grafeia...
      ELEOS!!!

      i dap einai to pio anthiro kai paragwgiko kommati tis neolaias mas.

  10. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 09/02/2010 00:20:40

    σε κάποια μπλογκ σήμερα (πασοκικά; ακροδεξιά; θα σας γελάσω, :Ρ) αναφέρεται πως αναμένεται νέα υποψηφιότητα για την ΟΝΝΕΔ.
    Έδωσα και πριν λινκ, αλλά επειδή το έφαγε η μαρμάγκα, γκουκλίστε μόνοι σα.ς

    • Factorx avatar
      Factorx @ B.K.Σ. 09/02/2010 00:36:27

      Εγω πάντως σε προειδοποίηση ευγενικά. αλλά η αμετροέπεια είναι κακός σύμβουλός σου. Την είδηση που λες μου την έστειλαν εμένα πρωί πρωί, αλλά δεν την έβαλα. Και ξερεις γιατί; Γιατι η συγκεκριμένη υποψηφιότητα λειτουργεί διασπαστικά και παίζει το παιχνίδι της Ντόρας.

      Αυτό ήταν το νόημα της κριτικής που σου έγινε - οτι δηλαδή όποια ανοησία διαβάσεις την μεταφέρεις εδω μέσα άκριτα

    • Loretta avatar
      Loretta @ B.K.Σ. 09/02/2010 00:40:41

      Φακτορα

      δεν ειναι ολοι γνωστες της διαδρομη μερικων υποψηφιων για την οννεδ..με το καιρο εκπαιδευονται...some lineance please!!

      merci.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 09/02/2010 00:48:53

      Η συγκεκριμένη υποψηφιότητα παρουσιάζεται ως προεδρική επιλογή και γι΄ αυτό και την έφερα. Θα μπορούσε να γίνει μια σχετική αναφορά στην ανάρτηση χωρίς ονόματα, ώστε να γίνει αντιληπτή η συμπαιγνία.
      Δεν είμαι δημοσιογράφος και όποια ανοησία διαβάζω και την μεταφέρω εδώ μέσα, ή κόβεται ή καταδεικνύεται. Δεν είναι δυνατόν όμως ενώ κυκλοφορεί αυτό το σενάριο, το Αντινέα που θεωρητικά είναι το πιο ψαγμένο απ΄ όλα να μην έχει έστω μία νύξη.
      Συνεπώς είμαι ένας καλός συνδυασμός αμετροέπειας και ευεπίφορου προς την ανοησία. Δεκτόν.

  11. Γιαννης avatar
    Γιαννης 09/02/2010 09:46:34

    Ελλάς- Ελλάς Αντώνης Σαμαράς
    Και στο θάνατο μαζί, με τον Κώστα τον Χατζη!

    • salonica_4_ever avatar
      salonica_4_ever @ Γιαννης 10/02/2010 14:54:39

      Επιτέλους μ' αυτά τα λουδοβικειο"ανοιξιάτικα" συνθήματα. Μα κανείς δεν σας ενημέρωσε οτι είμαστε στο 2010 !

  12. eregoz avatar
    eregoz 09/02/2010 11:19:03

    ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΞΩ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΑΝ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ , ΣΠΑΝΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΜΙΛΙΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗ(ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ).ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ, ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ,ΤΙΣ ΕΚΛΑΜΒΑΝΩ ΣΑΝ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΟΝΝΕΔ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΔΑΠ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ..ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΕΙ ΔΙΧΩΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΑΦΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΑΠ ΤΩΝ CLUB ΚΑΙ ΤΩΝ ''ΧΟΡΟΕΣΠΕΡΙΔΩΝ''.Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΑΠ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΝΝΕΔ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΟΥΧΤΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΡΤΟΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΙ ΦΑΡΟΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ..ΑΙΧΜΗ ΤΟΥ ΔΟΡΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΓΑΜΕ ΠΑΛΊΟΤΕΡΑ...ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΠΑΜΙΜΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣΧΕΣΙΤΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΕVENTS ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ.ΧΑΤΖΗ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ..

    Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕ

    • tasos avatar
      tasos @ eregoz 09/02/2010 17:29:28

      Τα παιδιά στην ΟΝΝΕΔ και στη ΔΑΠ ξέρουν από αγώνες φίλε eregoz..
      Τόσα χρόνια αγωνίζονται μέσα στα πανεπιστήμια. Αν αυτό δεν το γνωρίζουν τα συστήματα των Αθηνών και του κ. Παπανικολάου πρόβλημα τους..
      Αν νομίζεις ότι η ΔΑΠ βγαίνει πρωτοπόρα τόσα χρόνια χάρη στις εκδρομές και στα πάρτι είσαι βαθιά γελασμένος ή δεν έχεις περάσει ποτέ απ' αυτή την παράταξη γιατί αλλιώς θα έπρεπε να ντρέπεσαι..
      Αυτή είναι η εικόνα σας για τον απλό ΔΑΠΙΤΗ ;;;
      Πώς περιμένετε να τον πείσετε ότι ζητάτε μια ΝΕΑ ΟΝΝΕΔ ;;
      Και που ήσασταν τόσα χρόνια να τον στηρίξετε και να το βοηθήσετε από τα "υψηλά" κλιμάκια της ΟΝΝΕΔ.....;;;
      Όταν μόνος του αγωνιζόταν να υποστηρίξει το άρθρο 16, ενώ πάλευε να σώσει τη σχολή από κατάληψη ;;
      Αφήστε λίγο χώρο και σ αυτά τα παιδιά να μιλήσουν, να εκφραστούν και να δείτε μετά εάν έχουν πολιτική τοποθέτηση....
      Τόσα χρόνια τα ίδια ζούμε.. Άς αλλάξει κάτι επιτέλους..

    • PIM avatar
      PIM @ eregoz 09/02/2010 18:53:41

      Σωστός ο Τάσος!

  13. ΝΑΥΣΙΚΑ avatar
    ΝΑΥΣΙΚΑ 09/02/2010 11:51:13

    Κανένα δίλημα. Στηρίζουμε όλοι ΧΑΤΖΗ, αυτοί που στηρίξαμε και το ΣΑΜΑΡΑ. Κοινός ο στόχος, ήθος, μαχητικότητα, μακριά από συμφέροντα, ανώνυμες εταιρείες, οικογένειες, παλάντζες, συμφωνίες κάτω από το τραπέζι....Είναι η μόνη ελπίδα για να σωθεί η ΟΝΝΕΔ!

  14. Θ.Σ.Κ avatar
    Θ.Σ.Κ 09/02/2010 13:40:46

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.
    ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΟΝΝΕΔ, ΤΣΑΚΟΝΩΜΑΣΤΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΑΧΥΡΩΝΑ.
    ΕΓΩ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ "ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΝΝΕΔ", ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ "ΕΠΙΚΕΡΔΕΣ", ΔΕΝ ΛΕΩ...
    ΑΠΟ ΠΙΤΤΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΣ, ΤΙ ΣΕ ΜΕΛΛΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΕΙ....
    ΘΕΩΡΩ ΣΥΝΕΠΩΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙ Ο ΕΝΑΣ, Ο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ, ΗΗ Ο ΑΛΛΟΣ, Ο "ΠΕΡΙΠΟΥ" ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ.

  15. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/02/2010 13:43:02

    Τα Ντοράκια της ΟΝΝΕΔ (υπάρχουν ακόμα τέτοια???) έχουν κάνει και δική τους σελίδα στο διαδίκτυο για να υποστηρίξουν το παπαλαμόγιο.

  16. isnogood avatar
    isnogood 09/02/2010 16:11:55

    Α καλά έχετε ξεφύγει εντελώς!
    Αφήστε τις μαλακίες και τα κατινίστικα.
    Ο στρατός του ΠΑΜΑΚ του ΠΑΠΑΜΙΜΙΚΟΥ στήριξε ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ με τις ΜΠΑΝΤΕΣ.
    ΚΑΙ Ο ΧΑΤΖΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΜΙΜΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ...ΣΑΜΑΡΑΣ.
    Μη μπαίνετε στο τριπάκι του Φίμωτρου και του Τρωκτικού...
    Σκεφτείτε λίγο...
    Είστε σοβαροί εδώ μέσα. Δεν είστε οπαδοί...
    Ο Σαμαράς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ...

  17. chrisss avatar
    chrisss 09/02/2010 23:33:23

    ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΑΞΙΩΤΗ ΔΑΠΑΡΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΗ

  18. isnogood avatar
    isnogood 09/02/2010 23:53:40

    Καλώς τον Παπανικολάου και τον Αρούλη...

  19. blueboy avatar
    blueboy 11/02/2010 02:24:48

    ΑΥΤΟΣ Ο ΑΞΙΩΤΗΣ ΑΠΟ ΠΟΥ Κ ΩΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΩΣ ΜΕΣΣΙΑΣ Κ ΩΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ.ΠΑΙΔΙ ΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΟΣ Η' ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

  20. Blue_Vayero avatar
    Blue_Vayero 11/02/2010 03:09:15

    ρε παλικάρια με τα burberry τα πουκάμισα και τα iphone... πόσες φορές ρε έχετε πάει σε γενικές συνελεύσεις να πάρετε το λόγο και να μιλήσετε για τα προβλήμα του Ελληνικού Πανεπιτημίου;

    πόσες φορές έχετε δώσει μάχες μέσα στα αμφιθέατρα για να βάλετε πλάτη την εκπαιδευτική μεταρύθμιση και το Άρθρο 16;;; αφήστε τις στημένες συνδιασκέψεις με τις "δήθεν" ερωτησούλες σε φίλους ομιλητες και βγείτε στον κόσμο... Γιατί οι περισσότεροι από εσάς προέρχονται από τις πιο αποτυχημένες ΔΑΠ που έχουν υπάρξει ποτέ.. και δυστυχώς και σε μεγάλες σχολές.... Οι περισσότεροι χαρτογιακάδες που είναι σαν το σαράκι της ΟΝΝΕΔ τόσα χρόνια δεν εχουν ιδεά τι θα πει Α-Υ-Τ-Ο-Δ-Υ-Ν-Α-Μ-Ι-Α... και έχουν ως μόνο στόχο να τρέχουν στη Μυκονο και ας εχουν πάρει και "28%"...

    Η ΟΝΝΕΔ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟ ΔΑΠΙΤΗ και όχι κάποιον που δεν ψηφιζε καν στη σχολή του. Πάρτε το χαμπάρι και βγείτε στον κόσμο όσο είναι νωρίς γιατί το μύνημα θα το παρετε την βραδια των εκλογών και θα είναι απο΄την περιφέρεια..

    ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΓΑΝ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΠΙΝΑΤΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙΑ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΤΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΑΣ ΜΕΛΛΟΝ...

  21. eregoz avatar
    eregoz 12/02/2010 13:07:59

    ΦΙΛΕ ΤΑΣΟ..ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΑΠ,ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΥΓΑ..ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΕ..ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ Η ΔΑΠ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ...Η ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΥΝΙΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΕΞΑΝΤΛΗΤΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΚΕΙ..ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΙΛΑΕΙ ΤΟ ΠΟΤΟ..ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ.

  22. GK avatar
    GK 13/02/2010 14:31:37

    ΚΑΚΙΣΤΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ. ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΟΘΑΛΑΜΟ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΡΚΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΝΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ. Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΡΟΥΣΦΕΤΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΥΤΗΜΑΤΟΣ.

  23. Kekilios avatar
    Kekilios 15/02/2010 13:10:25

    ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΤΑΣΟ ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΟΝΝΕΔΙΤΕΣ ΔΕΝ ΣΤΗΡΗΞΑΝ ΤΟΝ ΔΑΠΙΤΤΗ...ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΗΣ ΔΑΠ ΕΧΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΑΣ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 16 ΕΤΡΕΧΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΑΝ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ(ΕΙΤΕ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΤΤΗΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...)ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΟΙΠΑ ΣΥΜΩΑΝΤΑ ΕΤΡΕΧΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡςΤΗ ΓΡΑΜΜΗ...(ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΤΟ 7 ΕΜΦΑΝΗΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΙΣς Η ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΔΑΠΙΤΤΕΣ ΚΑ8ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΠΥΡΟΣΩΕΣΤΗΡΕΣ ΓΚΛΟΠΣ ΓΡΑΦΟΜΗΧΑΝΕΣ Κ.Α.)ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΠΟΛΕΜΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ...
    ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΕΚΕΙ ΠΑΝς ΣΤΗΝ ΣΑΛΛΟΝΙΚΑ ΕΑΝ Η ΟΝΝΕΔ Α.Ε. ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΕΤΑΙΡΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ-ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΠΑΠΑΜΙΜΙΚΑΡΑΣ...

    ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΠΩΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΙΔΕΟΛΟΓΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΤΥΣΕΙ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΣΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΝ...(ΒΛ. ΝΟΜΙΚΗ'07 ΑΣΣΟΕΕ'09 ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑΣ ΕΩΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΕΣ ΤοΣυΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ)

  24. pitsirikos avatar
    pitsirikos 15/02/2010 13:58:41

    ρε παιδιά έχετε πέσει όλοι (σχεδόν) πάνω από ότι άρθρο κυκλοφορεί για την ΟΝΝΕΔ και τους υποψηφίους και βρίζετε αλλήλους.

    Πώς θα ξαναγεννηθεί η ΟΝΝΕΔ την επόμενη μέρα. Δηλαδή όποιος και να βγει πρόεδρος θα του ρίχνουμε λάσπη???

    Αφήστε και τους 3 να κάνουν κανονικά τον προεκλογικό αγώνα τους.

    Με όλη αυτή τη λάσπη ένα πράγμα επιβεβαιώνουμε. Ότι ζούμε για την ίντριγκα και την κόντρα μέσα σ αυτήν την οργάνωση.

    Βγάλαμε τον Σαμαρά και τώρα βριζόμαστε για το ποιός είναι πιο "γνήσιος" Σαμαρικός.

    έλεος με το επίπεδο. πώς θα προσελκύσουμε νέα παιδιά να συνεχίσουν?? με τη μιζέρια και τα βρισίδια?

    Και όχι ο Παπαμιμίκος δεν στήριξε Ντόρα, ούτε ο Αξιώτης έχει πάει ποτέ (μα ποτέ όμως) σε πολιτκό γραφείο κανενός. Και όσοι φωνάζετε "και στο θάνατο μαζί" και διάφορες τέτοιες μπούρδες, ρωτήστε τον πρώτα αν θέλει ο Χατζής να τα λέτε.

  25. mechanical engineer avatar
    mechanical engineer 22/02/2010 21:55:35

    Ο Παπαμιμίκος κινητοποποίησε όλη τη ΔΑΠ ΝΔΦΚ και την ΟΝΝΕΔ Θεσσαλονίκης ΥΠΕΡ του Σαμαρά. Είχε ταχθεί εξ αρχής και ανοιχτά υπέρ της υποψηφιότητάς του. Και επίσης εξ αρχής είχε δηλώσει στον τότε υποψήφιο και νυν Πρόεδρο ότι για την ΟΝΝΕΔ θέλει ένα ίδιο άνοιγμα στην κοινωνία, δηλαδή ανοιχτή εκλογή από τη βάση. Ο Χατζής όχι μόνο φλέρταρε με το κλειστό και εύκολο Συνέδριο, αλλά άφησε (δε θέλω να πιστεύω ότι έβαλε) τα επιτελεία του να διαδίδουν ότι διέθετε δήθεν Χρίσμα, μέχρι που ο Σαμαράς δημόσια "άδειασε" όλες αυτές τις φήμες. Καλό είναι να μη γίνεστε τόσο δημαγωγικοί ορισμένοι. Το να προωθεί κανείς τον υποψήφιο που στηρίζει μέσω θέσεων και προτάσεων είναι υγιές. Το να προσπαθεί να παραπληροφορήσει το κοινό για τους άλλους υποψηφίους εκτός από ανήθικο, είναι και γελοίο, καθώς ο κόσμος ξέρει, ή μπορεί πολύ εύκολα να ψάξει και να διαπιστώσει αν αληθεύει κάτι από αυτά. Συνέλθετε και παραθέστε πολιτικό λόγο. Αυτή η προσπάθεια να ταυτιστεί ο Χατζής με το Σαμαρά και οι άλλοι με τη Ντόρα είναι απαράδεκτη ως τακτική, αλλά μαρτυρά και πολιτική αδυναμία, καθώς επιδιώκει την οικειοποίηση του κοινωνικού ρεύματος Σαμαρά που δεν ανήκει σε κανέναν μεμονωμένα, αλλά σε όλους του ΝΔτες.