Η Ντόρα υπονομεύει ανοιχτά τη Νέα Δημοκρατία
26/04/2014 14:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα υπονομεύει ανοιχτά τη Νέα Δημοκρατία

Σε μια κίνηση που αποτελεί σαφώς υπονόμευση της Νέας Δημοκρατίας τρεις εβδομάδες πριν από τις κρίσιμες εκλογές προχώρησε σήμερα η Ντόρα Μπακογιάννη

Σε μια κίνηση που αποτελεί σαφώς υπονόμευση της Νέας Δημοκρατίας τρεις εβδομάδες πριν από τις κρίσιμες εκλογές προχώρησε σήμερα η Ντόρα Μπακογιάννη.

Συγκεκριμένα μιλώντας στην τηλεόραση του Alpha είπε ότι «η Νέα Δημοκρατία, σήμερα, είναι μικρό κόμμα, δεν έχει καμία σχέση με τη μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη που γνώρισα εγώ» (!!!).

Πρόσθεσε επίσης ότι «τα κόμματα θα κριθούν από το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών», επειδή ότι μόνο σε αυτές τις εκλογές «η ψήφος είναι πολιτική. Ενώ στις περιφερειακές εκλογές δεν κρίνονται τα κόμματα, αλλά τα πρόσωπα.

Η κ. Μπακογιάννη είπε επίσης ότι η ίδια δεν έχει, αυτή τη στιγμή, προσωπική αρχηγική φιλοδοξία.

Παραμύθια για μικρά παιδιά. Είναι σαφές ότι με τις σημερινές δηλώσεις προσπαθεί να δυσχεράνει την θέση της ΝΔ για να επωφεληθεί η ίδια από την αναστάτωση που θα προκαλέσει στο κόμμα τυχόν ατυχές αποτέλεσμα. Και για να μην μένει σε κανέναν καμία αμφιβολία πρόσθεσε ότι «το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών θα καθορίσει τα νέα δεδομένα στο πολιτικό πεδίο...»

Κατά τα άλλα δεν μας είπε η κ. Ντόρα ποιος φρόντισε να μικρύνει τη ΝΔ πριν από τις προηγούμενες εκλογές κάνοντας το δικό του κόμμα και ποιος φρόντισε να την επανενώσει και να την κάνει κυρίαρχο του παιχνιδιού (Σαμαράς). Ας μην αναφερθούμε για την ώρα στις μεσαιοχωρίτικες και αριστερούλικες πολιτικές του παρελθόντος, επειδή τα πράγματα σοβαρεύουν.

ΥΓ 1. Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες ερμηνεύουν την στάση της Ντόρας ως αποτέλεσμα του εκνευρισμού της από την απόρριψη της επιθυμίας της να τοποθετηθεί επίτροπός στην ΕΕ

YΓ 2. Όπως γράφαμε και σε προηγούμενο άρθρο, το… μέγεθος δεν μετράει τελικά. Και οι έρευνες δείχνουν ότι μπορεί να είναι κάποιος… μεγάλος αλλά να απατηθεί τελικά. Το διάβασε το άρθρο αυτή η Ντόρα ή να της το στείλουμε;

ΥΓ 3. Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι μετά την αγιοποίηση που κάνει το Βατικανό σε δύο Πάπες, ετοιμάζεται και η… μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη να αγιοποιήσει την Ντόρα για τα καλά πράγματα που έχει κάνει κι έχει πει όλα αυτά τα χρόνια της πολιτικής της καριέρας ως κόρη του Εφιάλτη.

ΥΓ 4. Όπως έχουμε γράψει πολλάκις τον κροταλία δεν τον ξαναβάζεις στο σπίτι του. Τον πατάς στον κεφάλι

ΥΓ 5. Το μέγεθος της αγνωμοσύνης της κυρίας εκφράζεται και με το γεγονός ότι ο Αντ. Σαμαράς έκανε τον αδελφό της (με τις γνωστες ... ικανότητες) υπουργό και τον γιό της υποψήφιο Περιφερειάρχη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. iconology2009 avatar
    iconology2009 26/04/2014 14:20:32

    Οι δυναστείες-στις πιο ελεεινές εκδοχές τους: Παπανδρέου και Μητσοτάκηδες-αντεπιτίθενται! Τέτοιος συγχρονισμός ούτε βαλτοί να ήταν ;-)

    • Κράντωρ avatar
      Κράντωρ @ iconology2009 26/04/2014 16:15:49

      Aν η οικογένεια Μητσοτάκη είχε καλή σχέση με την τιμιότητα, η Ντόρα μαζί με τη Δημοκρατική Συμμαχία της θα πήγαινε στην Γέφυρα μαζί τον ντοράκι Σκυλλακάκη και την εξαδέλφη της Αντιγόνη Λυμπεράκη. Φιλελεύθερη Συμμαχία και Δράση, άλλωστε, από ντοράκηδες επανδρούνται, συναγωνίζονται δε σε εθνομηδενισμό την Ρεπούση και τον Χριστόπουλο.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ iconology2009 26/04/2014 21:59:46

      Mην της κάνουμε το χατίρι ασχολούμενοι μαζί της. Ας την αγνοήσουμε και ν΄αφήσουμε τον Χρόνο να κάνει τα υπόλοιπα. Αυτό φοβάται περισότερο. Τη λήθη.

  2. Marcelos avatar
    Marcelos 26/04/2014 14:29:03

    Αυτοί που το 2012 εισηγήθηκαν στον πρόεδρο ότι "χρειαζόμαστε" το 2% του ΔΗΣΥ και τη Ντόρα, θέλουνε σκότωμα λίαν επιεικώς... Ούτε καν βουλευτής δεν θα ήταν τώρα. Θα γύρναγε στα κανάλια όπως ο Λεβέντης, θα πέταγε μπαρούφες και κάτι θα έτρεχε στα γύφτικα να πούμε...

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Marcelos 26/04/2014 15:03:47

      Και δυστυχώς φίλε Marcelos, ο Πρόεδρος δεν βρήκε τη δύναμη να τους πεί ΟΧΙ, όπως ο Τσίπρας για τον Τατσόπουλο ή τη Σαμπιχά, πριν καλά καλά γίνει Πρωθυπουργός. Αν δεν μπορείς να απαλλαγείς απο συνεργάτες που σε υπονομεύουν, όπως καλή ώρα ο Μπαλτάκος, σίγουρα δεν θα έχεις καμμιά σταθερότητα ως Πρωθυπουργός και αντί καλό θα κάνεις κακό στον τόπο τελικά...

      • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
        Θόδωρος 17.06.2014 @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 26/04/2014 17:11:06

        Θα πει και για τον Χριστόπουλο ο Τσίπρας ή μπααα?..
        Και όταν λέτε για "Πρόεδρο" εννοείτε τον Α. Σαμαρά? Προσωπικά, δεν νομίζω. Άλλος είναι εσάς ο πρόεδρός σας. Σας... "φαίνεται", κε Δημήτριε, με το συμπάθιο κιόλας..

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 26/04/2014 17:40:37

        δημητριε ελπιζω να μην σου κανει το χατηρι ο Σαμαρας.

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 26/04/2014 14:40:51

    Mετά τα Εγκώμια τη Μεγ.Παρασκευή στην Κρήτη,είπε να ρίξει κανένα εγκώμιο και στη Ν.Δ....

  4. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 26/04/2014 14:44:29

    Μπορει αν θελει να ξαναδοκιμασει καθοδον εις τας εκλογας για να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΤΑΚΗΣ 26/04/2014 19:57:03

      Αφού της είναι πιο εύκολο και οικείο βεβαίως , να βγάζει χολή την οποία , σε μεγάλες ποσότητες , διαθέτει. Ανεπαρκής και ετερόφωτη σαν πολιτικός , εγωΐστρια , μικρόψυχη και μνησίκακη η συμπεριφορά της . Ο σκορπιός πάντα δαγκώνει , χωρίς διάκριση ... Είναι στη φύση του .

  5. airman avatar
    airman 26/04/2014 15:30:05

    "... αποτέλεσμα του εκνευρισμού της από την απόρριψη της επιθυμίας της να τοποθετηθεί επίτροπός στην ΕΕ" Και να επιστρέψει έτοιμη για Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ώστε να κλείσει τα μάτια του ήσυχος και ο Επίτιμος. Στο Μητσοτακαίικο "έγιναν άνθρωποι" μέσα από τη Νέα Δημοκρατία και κατέληξαν να "αλωνίζουν" την παράταξη. Ήταν αναμενόμενο τώρα που η παράταξη δεν τους έχει πλέον ανάγκη να εκδηλώνουν τα αισθήματά τους. Καλύτερα! Υ.Γ.1 Επειδή δεν υπάρχει οικογενειακή ευθύνη και ο κάθε ενήλικος φέρει το βάρος των πράξεων και των λεγομένων του, η εκ του ασφαλούς ομιλούσα δείχνει και την υπευθυνότητά της. Υ.Γ.2 Καλή επιτυχία στον υποψήφιο περιφερειάρχη, όπου δεν κρίνονται κόμματα αλλά πρόσωπα. Προσοχή μόνο γιατί απ' ότι μαθαίνω βρίσκει δυσκολία να κλείσει το συνδυασμό του ακόμα και στην Ευρυτανία. Υ.Γ.3 Καλή δύναμη στον Υπουργό, θα τη χρειαστεί!

    • foros1 avatar
      foros1 @ airman 26/04/2014 18:03:14

      και αλλοι "έγιναν άνθρωποι", κάτω από το ποιο πετυχημένο πολιτικό "brand name" του τελευταίου μισού αιώνα...

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 26/04/2014 15:45:58

    ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟΝ ...Ή ΚΥΚΝΕΙΟΝ ΑΣΜΑ; Αλλά από της μυλωνούς τον κώλο δεν περιμένεις καλλιγραφία.

  7. ΜΣ avatar
    ΜΣ 26/04/2014 16:13:36

    Μίλησε η Δημοκρατική Συμμαχία ο πυλώνας της πολιτικής σταθερότητας! γελάει ο κόσμος ηττημένη....

  8. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 26/04/2014 16:16:38

    ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΑ. ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ..... ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ...

    • Π.Κ. avatar
      Π.Κ. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 26/04/2014 17:25:55

      Την.... ανάσταση του τσύριζα θα τι δούμε στις εκλογές γιατί μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας. Κάτι πολύ τραγικό για τον υιό της Ντόρας που κατεβαίνει υποψήφιος στην περιφέρεια Στερεάς είναι ότι το ψηφοδέλτιο του απαρτίζεται από πλειάδα πασόκων που έχουν εξοργίσει τις τοπικές κοινωνίες και ο φόβος κατάρρευσης του κόμματος της Ν.Δ. είναι υπαρκτός. Ο δε έτερος αδελφός στο υπουργείο διοικ.μεταρρύθμισης ανακοινώνει 14.000 προσλήψεις, τη στιγμή που δεν είναι....άξιος ούτε να διώξει τα δεκάδες κυφηναριά του δημοσίου τομέα που μπήκαν είτε με πλαστά στοιχεία, είτε από τα κομματικά γραφεία για χάρη του κρατισμού, που την πληρώνουν τώρα οι υπόλοιποι. Ας μην ξεχνάμε και τις δεκάδες διορισμούς στο δημόσιο πασόκων και....άλλων αριστερών αποχρώσεων από την ευρύτερη περιοχή της Ευρυτανίας από την Αγία οικογένεια, όπου τώρα τους πληρώνει ο Λαός με τους επαίσχυντους φόρους και τα οθωμανικά χαράτσια.....

  9. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 26/04/2014 16:36:32

    Η "κα" Μπακογιάννη προφανώς εννοεί ότι έγινε μικρή η παράταξη, έτσι όπως την κατάντησε η ίδια και ο πατέρας της όταν "έκανε" τον αρχηγό.

    • airman avatar
      airman @ Igor Rasputin 26/04/2014 17:48:06

      Το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας μπορεί να συρρικνώθηκε σε εκλογική δύναμη, εξέλιξη στην οποία συνέβαλε όσο μπορούσε και το Μητσοτακαίικο. Η παράταξη όμως είναι κάτι πολύ ευρύτερο και έχει να κάνει με τους ανθρώπους της, οι οποίοι εμφορούνται από αξίες και πιστεύω που χαρακτηρίζονται από σταθερότητα και διαχρονικότητα, αποτελώντας παρακαταθήκη για τον τόπο. Γι' αυτό και ως παράταξη έχει σταθερό κορμό, συγκεκριμένο προσανατολισμό και αποδεδειγμένη θετική προσφορά στον τόπο. Δεν είναι ούτε συνονθύλευμα, ούτε ευκαιριακή συνύπαρξη, πόσο μάλλον σπασμωδική αντίδραση. Η δε εξουσία δεν είναι αυτοσκοπός αλλά το μέσο για την πραγμάτωση των στόχων και συνεπάγεται - όταν απαιτείται - θυσίες στο βωμό της περιφρούρησης/διασφάλισης του δημοσίου συμφέροντος. Και δημόσιο συμφέρον δε νοείται το συμφέρον του "δημόσιου τομέα", όπως έχει καταντήσει να γίνεται σήμερα αντιληπτό. Το δημόσιο συμφέρον σχετίζεται άμεσα με τη λειτουργία των θεσμών και διασφαλίζει την ισονομία, την αξιοκρατία, την ευθυδικία. Είναι όμως πολύ ευαίσθητο γιατί ταυτόχρονα διασφαλίζεται από την ισονομία, την αξιοκρατία, την ευθυδικία. Η ευαισθησία της "Αγίας Οικογένειας" είναι ότι δεν τα πολυκαταλαβαίνει αυτά!

  10. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 26/04/2014 17:09:16

    Ειναι το κόμπλεξ που έχει απέναντι στον Πρόεδρο και Πρωθυπουργό. Ο οποίος όταν διαφώνησε με τον πατέρα της έκανε ένα κόμμα με κοινοβουλευτική οντότητα και εκπροσώπησε την Ελλάδα στην Ευρωβουλή με 7%, ενώ η ίδια δεν κατάφερε να κρατήσει το απόκομμα που έφτιαξε με την παρέα της ούτε 5 μήνες. Ασε που δεν έχει ξεπεράσει την ήττα της απο τον Α. Σαμάρα για την Προεδρία της ΝΔ. Έχω δε την εντύπωση ότι ήλπιζε να εκδικηθεί τον Πρωθυπουργό, ρίχνοντας την κυβέρνηση αλλά δεν της βγαίνει ούτε αυτό το σενάριο . Άρα το όνειρο του μπαμπά της να την δει πρωθυπουργό ( την πρώτη γυναίκα), δεν θα γίνει ποτέ πραγματικότητα. Η πολιτική της ανεπάρκεια και το αδιέξοδο της πολιτικής της μικροψυχιας, καχυποψίας και η υπηρεσίες μικρό συμφερόντων την απομονωσαν και την κατέστησαν παρελθόν για την πολιτικη ζωή του τόπου. Πάντως ο Πρωθυπουργός είναι μεγαλόψυχος μαζί της, με τον γιο της και τον αδελφό της ....

  11. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 26/04/2014 17:14:07

    Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Τζων Κέννεντυ, 1917-1963, Αμερικανός πρόεδρος [1960-1963]

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 26/04/2014 17:29:44

    Μπροστά απλώνει τα χαλιά και πίσω σκάβει λάκκους. Τα γονίδια δεν παλεύονται.

  13. μυλωθρός avatar
    μυλωθρός 26/04/2014 17:39:00

    Ἐχει δίκιο ο Άγιος Πειραιώτης''ὀχι εσωστρέφεια''.Είναι αυτοκαταστροφή.Ο λαός ακούει,βλέπει και κρίνει τον καθένα και την κάθε μία. Παρεμπιπτώντως.Δεν πρόκειται για'' καλλιγραφία'' του κώλου της μυλωνούς,αλλά για ''ορθογραφία'',επειδή ἐγραψε το'' Θωμάς''με ὀμικρον και ὀχι με ωμέγα,ως αγράμματος και όχι ως στερούμενος καλλιτεχνικής ευαισθησἰας!

  14. Διογένης avatar
    Διογένης 26/04/2014 17:47:42

    Τώρα, αν εγώ πω ότι παράλληλα ο ΓΑΠ κάνει αρχηγικές εμφανίσεις και υπονομεύει ανοικτά το ΠΑΣΟΚ τρεις εβδομάδες πριν τις ευρωεκλογές και το συσχετίσω με την κίνηση της Ντόρας, θα είμαι συνωμοσιολόγος; Όπως ακριβώς και πριν βγούμε στις αγορές έγιναν διάφορες αποσταθεροποιητικές κινήσεις οι οποίες (πάλι!) περιλάμβαναν τον ΓΑΠ, που αποκλείεται να ήταν συμπτωματικές, έτσι και τώρα δεν νομίζω να είναι συμπτωματικές οι κινήσεις που γίνονται. Μακάρι να καταλάβει ο κόσμος τι γίνεται πίσω από την πλάτη της Ελλάδας και να ψηφίσει μαζικά Σαμαρά...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Διογένης 26/04/2014 18:22:59

      To ίδιο παρατήρησα και εγώ Διογένη ...

    • iconology2009 avatar
      iconology2009 @ Διογένης 26/04/2014 19:02:24

      Δες κι αυτό: καθόλου συμπτωματικά και οι δυό, συγχρονισμένα, κλείνουν το μάτι στους ψηφοφόρους τους να ψηφίσουν ΔΗΜΑΡ. Και η Ντόρα Μητσοτάκη σήμερα στην-εντελώς στημένη παρεμπιπτόντως, αξίζει κάποιος να τη δει σαν μάθημα πουλημένης δημοσιογραφίας-συνέντευξη της και ο Παπανδρέου με την παρουσία του δίπλα στο Κουβέλη μεθαύριο, μοιάζει να σπονσοράρουν επικοινωνιακά τον σε οριακή δημοσκοπική κατάσταση Κουβέλη. Και όλα αυτά ένα μήνα πριν τις εκλογές και ενόσω αυτοί ανήκουν, προς το παρόν τουλάχιστον, σε άλλα κόμματα. Δεν χρειάζεται βαθιά φιλοσοφία για να καταλάβει κανείς ότι συνειδητά υπονομεύουν και ότι αυτό μπορεί άνετα να γίνει κέρδος για την εντελώς αντίθετη πλευρά που τόσο δοκιμάστηκε αυτές τις μέρες. Τελικά για ποιους δουλεύουν; Μήπως πρέπει ο Τσίπρας να τους κρεμάσει κι αυτούς στο εικονοστάσι του;

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Διογένης 26/04/2014 19:25:00

      Εντωμεταξύ, ιστοσελίδα που εμφανίστηκε τον Οκτώβριο του 2009 (!), γνωστή για την απέχθειά της για την έξοδο της Ελλάδας στις αγορές, για την υστερική προπαγάνδα υπέρ του "κουρέματος" του χρέους, φιλικά προσκείμενη προς την Χ.Α. και τον ΣΥΡΙΖΑ, προαναγγέλλει, παράλληλα με την υπονόμευση από ΓΑΠ και Μητσοτάκηδες, και υπονόμευση από Καραμανλή: http://bankingnews.gr/bank-insider/item/141633-καραμανλής-και-μπακογιάννη-θα-αποδομήσουν-τον-σαμαρά-ο-παπανδρέου-σχεδιάζει-να-τελειώσει-τον-βενιζέλο-–-κρίση-και-στον-συριζα.html Αναρωτιέται κανείς εάν η προαναγγελία από αυτήν καλά ενημερωμένη ιστοσελίδα είναι συμπτωματικη με όλα αυτά...

  15. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 26/04/2014 18:07:18

    Οι δηλώσεις της κας. Μπακογιάννη με εκπλήσσουν. Πριν μία εβδομάδα δήλωνε, ότι το πολιτικό σύστημα χρειάζεται συννενόηση, τώρα αναπολεί τις εποχές του δικομματισμού. Να υπενθυμήσω εδώ, στους καρπαζοχοντροκέφαλους ψηφοφόρους της Νέας Δημοκρατίας, τους λόγους για τους οποίους επέλεξαν τον Σαμαρά ως αρχηγό αντί της Μπακογιάννη. Τώρα που ακούν για "κεντροδεξιά" και "φιλελεύθερο κόμμα" τί έχουν να πούν; Μια ζωή τα ίδια σκατά με τους κρετίνους!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Ο Λούμπεν 26/04/2014 20:56:01

      Η διαδικτυακή ετικέττα συμπεριφοράς προφανώς είναι αγαθό σε ανεπάρκεια. Σ’ αυτήν εδώ τη φιλόξενη ηλεκτρονική στέγη που μάς βρήκατε, κρίνουμε και «σιδερώνουμε» τις Πράξεις των πολιτικών εκείνων που μαυρίζουν των πολιτών τη ζωή. Η πολυωνυμία η οποία αβασάνιστα σάς επιτρέπει τον λεκτικό εκτροχιασμό και τις ύβρεις κατά σχολιαστών, αρθρογράφων κ.α., που δεν έχετε ιδέα ποιοί είναι, χαρακτηρίζουν και επιστρέφουν σ’ εσάς που τις εκστομίζετε.

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ η Dimi 26/04/2014 21:56:56

        σας επιστρέφω και εγώ με την σειρά μου το "αβασάνιστα"

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Ο Λούμπεν 26/04/2014 23:15:14

          H απλή συγγνώμη προϋποθέτει γόνατα για να ειπωθεί.

          • Ο Λούμπεν avatar
            Ο Λούμπεν @ η Dimi 27/04/2014 00:27:34

            μιλάς εκ πείρας;

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Ο Λούμπεν 27/04/2014 13:09:10

            Συστηματικά, όταν δυσκολεύεστε, περνάτε από τους soft πληθυντικούς, στους ενικούς, του αμετροεπή και πολλά βαρύ macho man! Σας επιτρέπω λοιπόν, να ζητήσετε από το εδώ ιστολόγιο, την ηλεκτρονική διεύθυνσή μου, με τη φωτογραφία μου και το ονοματεπώνυμό μου. ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ότι, θα έχω και εγώ, τη δική σας μοναδική ηλεκτρονική διεύθυνση, τη φωτογραφία σας και τα δικά σας, πραγματικά, μοναδικά στοιχεία, αυτά τα οποία, έχετε καταθέσει στο εδώ ιστολόγιο. Για να έχετε το πλεονέκτημα της επιλογής του δημοσίου χώρου της συναντήσεώς μας. Για να βρεθούμε face-to-face, εσείς και εγώ και να επαναλάβετε τον λίβελο τον οποίο τόσο συχνά και αβασάνιστα εκστομίζετε διαδικτυακά, εναντίον ανθρώπων αγνώστων σ' εσάς. Επιτρέψτε μου, το κέρασμα να είναι δικό μου. Είμαι Γυναίκα. Τιμώ τα φουστάνια μου και την υπογραφή μου. Αναγνωρίζω τα λάθη μου. Είμαι Ανθρώπινη, Ατελής. Είμαι Παρούσα, Ζωντανή, Αληθινή. Είμαι Ευγνώμων! Έχω το Θάρρος της Γνώμης μου και της Συγγνώμης μου. Εσείς;

          • Ο Λούμπεν avatar
            Ο Λούμπεν @ η Dimi 27/04/2014 14:45:30

            Αφού αναγνωρίζετε τα λάθη σας είμαι αισιόδοξος για το ότι θα μου ζητήσετε συγγνώμη. Για να δούμε!

  16. Athinaios avatar
    Athinaios 26/04/2014 18:25:03

    Παντα την υπονομευε.........................Η ενσαρκωση της προσωπικης διαδρομης.............................Γενικα η "αγια οικογενεια" υπονομευε την παραταξη διαχρονικα.......Απλα θυμηθειτε τη στηριξη του επιτιμου στον σημιτη με ανταλλαγμα την αντιμισθια κυριακου στον καρατζα στην εθνικη τραπεζα.........................!!! Τωρα θα διστασουν που τα πραγματα ειναι εξαιρετικα δυσκολα για τον χωρο;;; Νομιζουν οτι θα σωθουν απο την οργη του λαου με διαφοροποιησεις αλλα δεν θα σωθουν...... για οτι εγινε ειναι συνυπευθυνοι.............

  17. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 26/04/2014 18:36:55

    Όλοι παντού φραξιονίζουν, μέχρι και ο Παπαντρέας στο ...ΠΑΣΟΚ (έχετε ξαναδεί γιούφτο να βάζει φωτιά στο αναντάν παπαντάν πατρογονικό τσαντίρι ;). Γιατί να μη φραξιονίσει λίγο και η Ντόρα; Τουλάχιστον, στο τσαντίρι που κατοικεί αυτή, ο μπαμπάς της ήταν απλώς σώγαμπρος... Δείξτε κατανόηση στη ντόπια διανόηση...

  18. Marcelos avatar
    Marcelos 26/04/2014 18:48:13

    H Ντόρα έχει ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ πολιτικά. Το γνωρίζει και η ίδια γι' αυτό κυνηγά θέσεις που δεν έχουνε να κάνουνε με εκλογές (ψηφοδέλτιο επικρατείας, επίτροπος στην Ε.Ε κτλ.). Είχε τελειώσει πριν το 2012 με την ίδρυση της ΔΗ.ΣΥ αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο την ανέστησαν συγκεκριμένοι κύκλοι γύρω από τον Σαμαρά. Έχει "κεντροδεξιά παράταξη" η Ντόρα, τη Δημοκρατική Συμμαχία. Αν θέλει, ας κατέβει στις εκλογές να γίνει η "μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη" που ονειρεύεται...

  19. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 26/04/2014 19:54:12

    Όσο και να μας ενοχλεί, η αλήθεια είναι πικρή δυστυχώς..Δημοσκοπικά ποσοστά με το 1 στην θέση της δεκάδας κάτι λέει...

  20. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 26/04/2014 20:10:35

    Η κ.Ντόρα είπε : 1) «τα κόμματα θα κριθούν από το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών»επειδή ότι μόνο σε αυτές τις εκλογές «η ψήφος είναι πολιτική. Ενώ στις περιφερειακές εκλογές δεν κρίνονται τα κόμματα, αλλά τα πρόσωπα. -- Πολύ σωστό, αντικειμενικά έτσι ακριβώς είναι και όλοι το γνωρίζουμε. 2) «η Νέα Δημοκρατία, σήμερα, είναι μικρό κόμμα, δεν έχει καμία σχέση με τη μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη που γνώρισα εγώ» -- Μεγάλη αλήθεια. Όμως ούτε η Ν.Δ ούτε το ΛιοΠασόκ, ούτε και ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ ΠΛΕΟΝ ΠΟΤΈ, δεν πρόκειται να αποκτήσει τη ....μεγαλοσύνη που αναπολεί η κυρία. Πάπαλα τα 35 και τα 40%. Αποδείχτηκε απ΄την κατάντια στην οποία μας οδήγησαν, οτι κανένας τους δεν τις αξίζει τις ...αυτοδυναμίες. Ούτε καν τετραετίες καν δεν αξίζουν. Σε δύο χρόνια το πολύ, βλέπουμε αν εφαρμόζουν τις δεσμεύσεις τους, καταλαβαίνουμε αν λένε ψέματα ή αλήθεια και πρέπει να μπορούμε να τους αλλάζουμε. Συμπέρασμα : Η κ. Ντόρα εδώ λέει μεν αλήθειες, αλλά το κίνητρό της δεν είναι φυσικά η ...ειλικρίνεια. Κάτι ζητάει από τον κ. Σαμαρά και αυτός είναι ο ...τρόπος της να το δημοσιοποιήσει κάπως....πιεστικά. :-)

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Άλυτη εξίσωση 26/04/2014 20:17:52

      Δεν είναι έτσι. Οι εθνικές εκλογές είναι αυτές, που αναδεικνύουν την πραγματική δύναμη των πολιτικών κομμάτων.... Σαν να προτρέχει λιγάκι η κ. Μπακογιάννη...

      • Άλυτη εξίσωση avatar
        Άλυτη εξίσωση @ roadrunner 26/04/2014 20:29:05

        Η σύγκριση εδώ, γίνεται μεταξύ Δημοτικών-Νομαρχιακών και Ευρωεκλογών και σ΄αυτή τη βάση, η θεώρηση είναι σωστή. Από εκεί και πέρα, οι Ευρωεκλογές φωτογραφίζουν ξεκάθαρα τη διάθεση του κόσμου απέναντι στην κυβέρνηση αλλά φυσικά, μόνο οι Εθνικές κάλπες αλλάζουν τις κυβερνήσεις.

  21. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 26/04/2014 20:20:56

    Μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, ένα ακόμα (πρώτο με Μπαλτάκο) καλό μάθημα για τον Σαμαρά που έχει μαζέψει «φίδια στο κόρφο του». Απλά θάθελα να του πω, Αντώνη, όλοι σου λένε, ακόμη και εσύ ο ίδιος το έχεις πει, ότι το υπάρχον πολιτικό κατεστημένο έχει τελειώσει. Αντώνη, «το γήπεδο είναι δικό σου» και «η μπάλα στα πόδια σου». Κανένας πρωθυπουργός δεν θα είχε την δικιά σου αποδοχή στους ψηφοφόρους με τα μέτρα που έχεις πάρει. Και όμως, ο κόσμος πιστεύει ότι είσαι ο καταλληλότερος. Η πλειοψηφία σε πιστεύει και ας είναι τα μέτρα σκληρά. Αντώνη, δεν έχεις κανένα «βαρόνο» ανάγκη. Ο λαός τους έχει ήδη ξεγράψει. Εσύ γιατί του λιβανίζεις ? Στείλε την στην θέση της Μπιρμπίλη στη ζούγκλα της Αφρικής. Αντώνη, γ@μ@@σε τους σε παρακαλώ. Συγνώμη από τους σχολιαστές, αλλά αγανάκτησα.

  22. Panagiotis avatar
    Panagiotis 26/04/2014 21:02:27

    ΑΝΤΩΝΗ ..ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΟΚΟΠΕΛΑ!

  23. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 26/04/2014 21:09:42

    Η Ντόρα,λέτε,υπονομεύει ανοικτά τη Νέα Δημοκρατία. Μα και πρίν,ανοικτά την υπονόμευε,πιό ανοικτά μάλιστα δε γινόταν! Η ουσία είναι ότι,δέν έπρεπε ο Σαμαράς να της επιτρέψει να επανέλθει καθόλου. Από τη στιγμή που τη δέχτηκε,δεν πρέπει να την αφήνει ασύδοτη. Αν έλεγε τα λόγια που είπε η Ντόρα,κάποιος άλλος βουλευτής,υπό άλλες συνθήκες ίσως να αντιμετώπιζε κίνδυνο διαγραφής. Τώρα είναι η Ντόρα και δεν τρέχει τίποτα... Ας του γίνει μάθημα τουλάχιστον ότι και μέχρι πέμπτης γενεάς απογόνους της να βολέψει,αυτή φίλος δεν πιάνεται,οπότε ας πάρει τα μέτρα του. Δε ξέρω,ίσως τελικά να έπρεπε να τη στείλει Επίτροπο. Χειρότερα από τον τουρκόσπορο Χριστόπουλο δέν θα τά 'κανε...,πιστεύω...

    • Βασιλική Κ. Σιάπκα avatar
      Βασιλική Κ. Σιάπκα @ Κυθήριος 26/04/2014 21:15:56

      καμμία θέση εξουσίας. Ο αδερφός της συναντάται με τον Σόρος, οπότε επένδυσε κι αυτός στην μελλοντική του ανυποληψία. Όσο για τον γυιό, αν καταφέρει να γίνει περιφερειάρχης θα το οφείλει στον πατέρα του και μόνον....

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Βασιλική Κ. Σιάπκα 26/04/2014 21:25:50

        Συμφωνώ Βασιλική.Καί ο γιός της μάλλον θα βγεί. Τουλάχιστον ο αδελφός της,σε μελλοντικό ανασχηματισμό ας πάρει πόδι.

        • Naruto avatar
          Naruto @ Κυθήριος 27/04/2014 00:36:47

          Συμφωνώ Κυθήριε αλλά. αυτά δεν γίνονται κοντά σε εκλογικές αναμετρήσεις .Ηρεμία τώρα και όχι αυτογκόλ .

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Naruto 27/04/2014 04:48:06

            Σωστός.

  24. Ρηνα avatar
    Ρηνα 26/04/2014 21:14:22

    Ο Σαμαρας σαν πολιτικος εκανε και κανει ο,τι μπορει μεσα ομως στο πλαισιο του εφικτου και του μετρημενου χωρις να διακινδυνευει τη πορεια της χωρας που τοσο κοπιασε να σταθεροποιησει. Δεν ειναι ανευθυνος να πει ενα "Τσοβολα δωστα ολα" και να ξεμπερδευσει. Παντα ετσι ηταν η Δεξια αλλα ο κοσμος νομιζει οτι αλληθωριζοντας αριστερα θα περασει καλυτερα αγνοωντας το συμφερον της Ελλαδας σαν χωρα. Και η απο δω πλευρα παντα κομπλεξαρισμενη, ποτε δεν ξεκαθαρισε τι σημαινει Αριστερα. Περιμενε να το καταλαβουν μονοι τους οι Ελληνες. Αμ αυτοι που το καταλαβαν στο πετσι τους εχουν πεθανει πια, οι υπολοιποι πρεπει να το διδαχθουν.....

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ. avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ. @ Ρηνα 26/04/2014 21:59:59

      Το σημαντικό αγαπητή Ρήνα είναι οτι αν έλεγε και το "Τσοβόλα δώστ όλα" όντως θα ξεμπέρδευε απο Πρωθυπουργός και θα πήγαινε σπίτι του, διότι δεν θα υπήρχε άνθρωπος που να πιστέψει οτι "έχει" και μάλιστα "ολα" για να μας δώσει , αλλά δεν το κάνει για να μη διακινδυνεύση την πορεία της χώρας προς την επίλυση της ανεργίας των 1.500.000 ανέργων μέχρι το τέλος της τετραετίας το πολύ...

  25. Simon Bolivar V avatar
    Simon Bolivar V 27/04/2014 00:31:18

    H ΝΔ είναι τελικά μικρο κόμμα ή οχι ? Απάντησε κανείς ? (και δεν ερωτώ για τον χώρο που εκπροσωπεί ή εκπροσωπούσε)

    • Βασιλική Κ. Σιάπκα avatar
      Βασιλική Κ. Σιάπκα @ Simon Bolivar V 27/04/2014 12:18:46

      Η Νέα Δημοκρατία είναι το ισχυρότερο κόμμα της Ελλάδας. Και το αμέσως επόμενο είναι το ΚΚΕ. Απόδειξη της ισχύος της στον ελληνικό πληθυσμό είναι η αντοχή της παρ΄ όλο το τεράστιο μερίδηο ευθύνης της κατά την μεταπολίτευση με τις διακυβερνήσεις Μητσοτάκη και Καραμανλή για την καταστροφική κρίση που γονάτισε την οικονομία μας. (είμαι απολύτως βέβαιη πως η αλλαγή του ονόματός της αποτελεί μόνιμη ονείρωξη των νεοφιλελεύθερων, κι αυτών που έχει στα σπλάχνα της κι αυτών που την περιβάλλουν και η άδολη συζήτηση γύρω απ΄ αυτό των πολιτών που διάκεινται θετικά προς τον πρόεδρό της αποτελεί βούτυρο και μέλι στο καθημερινό κρουασάν τους...) Ομοίως απόδειξη του ισχυρού μεγέθους του ΚΚΕ στον ελληνικό πληθυσμό είναι η αντοχή του στην διάρκεια του χρόνου παρ΄ όλο τον συνεχή διεμβολισμό του από αριστερά κόμματα και κομματίδια. Το μέγεθος ενός πολιτικού κόμματος δεν το ορίζουν τα σκαμπανεβάσματα στα ποσοστά του, το ορίζουν η ισχύς του και η διάρκειά του.

      • Simon Bolivar V avatar
        Simon Bolivar V @ Βασιλική Κ. Σιάπκα 27/04/2014 23:24:00

        Δεν ισχύουν αυτά που λέτε. Ανύπαρκτο δηλαδή το ΠΑΣΟΚ σύμφωνα με την λογική σας (ενώ πολλοί λένε ότι κυβερνά ακόμα ). Η ΝΔ πέθανε . Ο χώρος ευτυχώς ζει . Η ΝΔ δεν έχει ανάγκη όλα αυτά τα σκουπίδια που μάζεψε για λίγα ψηφαλάκια και κατέληξε να περηφανεύεται με το 29% (και αν της μένει και τόσο) . Αν το μέγεθος ενός πολιτικού κόμματος δεν το ορίζουν τα σκαμπανεβάσματα στα ποσοστά του, το ορίζουν η ισχύς του και η διάρκειά του ,τότε το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό σωστά?

  26. panas avatar
    panas 27/04/2014 00:38:19

    Ξαναβλέποντας τη στήριξη του Αντώνη Σαμαρά στην οικογένεια Μητσοτάκη σκέφτηκα πως μπορεί και να υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ τους για τις όποιες εξελίξεις. Έτσι πολλοί που μένονται εναντίον αυτής της οικογένειας μπορεί στο εγγύς μέλλον να είναι και υποστηρικτές της για το "καλό" της παράταξης. Σκεφτείτε πως ξαναπλασσάρεται ανερυθρίαστα σιγά - σιγά ο ΓΑΠ. Αν, βέβαια, σαν λαός επιτρέψουμε και πάλι να αποκτήσουν εξουσία οι αποδεδειγμένα άχρηστοι μπούληδες, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ panas 27/04/2014 06:48:18

      Δεν υπάρχει "καλό της παραταξης" με τους Μητσοτάκιδες μέσα. Πάντα λαθρεπιβάτες ήταν

  27. Νεύτων avatar
    Νεύτων 27/04/2014 08:00:55

    Αντί να σχολιάζουμε αυτό ---> http://www.antinews.gr/OIKONOMIA/to-sxedio-anaptuksis-gia-tin-ellada-tou-2021_1/ και να γίνονται ευγενείς μάχες διαλόγου για το topic, ασχολούμαστε με την κυρία Μπακογιάννη. Λάθος του Αντώνη Σαμαρά που την πήρε πίσω. Τώρα, θα αναγκαστεί να κάνει υπομονή μέχρι τις επόμενες εθνικές εκλογές. Να σημειώσω όμως ότι ο Κυριάκος συμπεριφέρεται γενικά πολύ καλά, τραβάει κουπί και δε νομίζω ότι δημιουργεί πρόβλημα στη ΝΔ. Εάν υπάρξει ποτέ η "Νέα Ελλάδα", προσωπικά δε θα ήθελα να δω την κυρία Μπακογιάννη εκεί μέσα. Γιατί πολύ απλά, το μοτίβο της θα επαναλαμβάνεται συνέχεια. Καρφιά, μπηχτές, κριτικές κλπ. Όλα αυτά ΠΑΝΤΑ στη πιο δύσκολη στιγμή για την Παράταξη. Λίγο πριν τις εκλογές. Μα πάντα όμως!!!

  28. η Dimi avatar
    η Dimi 27/04/2014 10:33:41

    “H λέξη «λούμπεν» | Η Καθημερινή/Απόψεις «Αρχείο Μόνιμες Στήλες» (έντυπη έκδοση) | Παρασκευή, 25.01.2002 Αρκετοί μας τηλεφώνησαν χθες και ρωτούσαν τι σημαίνει η λέξη «λούμπεν», την οποία χρησιμοποιήσαμε στο χθεσινό σημείωμα. Τον όρο «λούμπεν προλεταριάτο» τον συναντάμε στον Κάρολο Μαρξ και ύστερα από αυτόν σε πολλά άλλα έργα της κομμουνιστικής γραμματολογίας. Με τον όρο «λούμπεν προλεταριάτο» ο Μαρξ εννοούσε το εξαθλιωμένο και περιθωριακό τμήμα της εργατικής τάξης, που είχε χάσει την ταξική του συνείδηση και τον ρόλο του στην κοινωνία. Προσπαθούσε να επιβιώσει με ευκαιριακές εργασίες μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας. Στο ταξικό πάνθεο του Καρόλου Μαρξ το προλεταριάτο συμμετέχει άμεσα στη διαδικασία της παραγωγής, είναι ο άμεσος χρήστης των μέσων παραγωγής, η ζωή του και ο ταξικός ρόλος του συνδέεται με την εξέλιξη των μέσων παραγωγής, κάτι που συχνά ξεχνάμε σήμερα και αναζητάμε «αριστερή» πολιτική σε παρωχημένες μορφές οργάνωσης της παραγωγής. Ενώ, όμως, το προλεταριάτο είναι ο κυρίαρχος των μέσων παραγωγής, η ιδιοκτησία τους και το δικαίωμα της απόφασης ανήκει στους καπιταλιστές. Την ανατροπή της σχέσεως αυτής ο Μαρξ τη θεωρούσε «νομοτελειακή», δηλαδή από τη λειτουργία της, από τις δυνάμεις που προκύπτουν από τη λειτουργία της. Το «λούμπεν προλεταριάτο» προκύπτει επίσης από τη λειτουργία της σχέσης αυτής, αλλά ποτέ ο Μαρξ δεν το θεωρούσε δύναμη ανατροπής, όπως σήμερα κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν θεωρεί δύναμη ανατροπής τους «κουκουλοφόρους» που παριστάνουν τους αναρχικούς. Το «λούμπεν προλεταριάτο» είναι το αλητοειδές προλεταριάτο. Με αυτήν την αφετηρία (φαίνεται, για να μην… παρεξηγηθούμε) η «17N» κατασκεύασε τον όρο Λούμπεν Μεγαλοαστική Τάξη ή... ΛΜΑΤ ή κάπως έτσι. Επειδή δεν θυμόμουνα καλά, μετέτρεψα τον όρο σε «λούμπεν αστική τάξη» και σε «λούμπεν πνευματική τάξη» και παρακαλώ τον Θεό να φωτίσει τους κουμπουράδες της «17N» και να με συγχωρέσουν γι' αυτές τις αυθαιρεσίες. Θεωρώ ότι ο όρος είναι εξαιρετικά εύστοχος και χρήσιμος για να περιγράψει μερικά φαινόμενα της ιστορικής μας πορείας, που φτάνει ώς σήμερα και ακάθεκτη και απτόητη ορμάει στο μέλλον. H Αριστερά, στο παρελθόν, χρησιμοποίησε και άλλους όρους, προκειμένου να επισημάνει το τμήμα εκείνο της αστικής μας τάξης που δεν συνδέεται με την παραγωγική διαδικασία (στην ευρύτερη έννοια), αλλά ευκαιριακά κερδοσκοπεί και... μεγαλουργεί, εκμεταλλευόμενο τα κενά μιας υποανάπτυκτης αγοράς και κυρίως επωφελούμενο από τους διαπλεκόμενους δεσμούς με το κράτος, το οποίο και κατακλέβει, φοροδιαφεύγοντας. H Αριστερά χρησιμοποιούσε παλαιότερα τους όρους «παρασιτική ή κομπραδόρικη αστική τάξη» και είχε προχωρήσει σε ενδιαφέρουσες αναλύσεις, κοινωνιολογικές και κυρίως, πολιτικές. Πιστεύω, ότι η «σοσιαλιστική» πολιτική του ΠΑΣΟΚ την τελευταία εικοσαετία, η δέσμευση μεγάλων κοινωνικών πόρων σε έναν παραμορφωμένο και στρεβλό δημόσιο τομέα, τον οποίο περιστασιακά και με απίθανη σε πλάτος και βάθος διαπλοκή λυμαίνονται διάφοροι επιτήδειοι, η επέκταση διαφόρων «κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών», όλη αυτή η πολιτική δήθεν υπέρ του λαού (δωρεάν παιδεία, δωρεάν υγεία, δημόσια έργα και κυρίως στρεβλώσεις στην αγορά), ευνόησε εξαιρετικά την «λούμπεν αστική τάξη», την «κομπραδόρικη» και παρασιτική, όπως την αποκαλούσαμε άλλοτε. Σήμερα, έχω τη γνώμη, η «λούμπεν αστική τάξη» είναι περισσότερο εκτεταμένη και άγρια, όσο ποτέ. Πιστεύω, ότι ζούμε στην έξαρσή του το ιστορικό δράμα της Ελλάδας, που ενώ ξεκίνησε με τους ίδιους περίπου όρους ανάπτυξης (με τον όρο εννοούμε κάτι πολύ ευρύτερο από την οικονομική μεγέθυνση) με χώρες όπως η Ελβετία, η Δανία, η Νορβηγία, έμεινε πολύ πίσω, ακριβώς επειδή δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί ως σοβαρή αστική κοινωνία. Έμεινε καθυστερημένη και στους δύο πόλους: και στο προλεταριάτο και στην αστική της τάξη. Θα πω και μερικά λόγια για το επεισόδιο του 1947 που υπαινίχτηκα χθες (για να τα έχω καλά και με τους Αμερικανούς!). Τότε οι ΗΠΑ ανέλαβαν την κεντρική ευθύνη για την πάταξη της ανταρσίας. Έστειλαν στην Ελλάδα πολυμελείς αποστολές με διπλωμάτες, στρατηγούς, πράκτορες και οικονομικούς συμβούλους. Συνάντησαν απίθανες καταστάσεις στην «εθνικόφρονα παράταξη», που δεν είναι της ώρας να περιγράψω, θα το κάνω όμως μια μέρα. O επικεφαλής της οικονομικής αποστολής διαπίστωσε ότι η αγορά ήταν κατάμαυρη και οι «εθνικόφρονες» (πλέον) μαυραγορίτες της κατοχής (ο μαυραγοριτισμός, το παρατηρείτε και σήμερα, είναι η κατ' εξοχήν δραστηριότητα της... ΛΜΑΤ) ζούσαν και βασίλευαν και με πολιτικές διαπλοκές (όπως και σήμερα) κατέτρωγαν την αμερικανική βοήθεια. O αμερικανικός Τύπος εκείνη την εποχή απεκάλυπτε χαρακτηριστικές περιπτώσεις θρασυτάτης ληστείας εκ μέρους της «εθνικόφρονης ΛΜΑΤ» και ασκούσε δριμύτατη κριτική στην κυβέρνηση Τρούμαν και στους εκπροσώπους στην Ελλάδα. O επικεφαλής της οικονομικής αποστολής, έχασε την υπομονή του και σε συνάντηση με τον τότε υπουργό Οικονομικών, αμερικανικότατα, τον έκανε μαύρο στο ξύλο! Καταρρακώθηκε βέβαια η «εθνικόφρων» περηφάνια, αλλά είχε δίκαιο.”

  29. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 27/04/2014 12:45:26

    Θα νικήσει αυτός που ξέρει πότε να πολεμήσει και πότε να μην πολεμήσει. Σουν Τζου, ~5ος αιών π.Χ., Κινέζος θεωρητικός της στρατηγικής

  30. Ddefo avatar
    Ddefo 27/04/2014 13:00:48

    Η Ντορα γνωριζει τις κρυφες δημοσκοπησεις για αυτο εκανε αυτη τη δηλωση.

    • Simon Bolivar V avatar
      Simon Bolivar V @ Ddefo 27/04/2014 17:27:39

      +1

  31. ΟΝΝΕΔ-ΝΔ Κηφισιά avatar
    ΟΝΝΕΔ-ΝΔ Κηφισιά 27/04/2014 22:26:58

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΔΕΛΦΙΑ !
    Το ποσοστό της ΝΔ θα είναι ανάλογο με το Μάη του 2012.Τεράστια αποχή στο 40 %, Ο ΣΥΡΙΖΑ πρώτος με ποσοστό χαμηλότερο του 27 % που είχε ,αλλά πρώτος με σημαnτική διαφορά.Ποσοστά κοντά στο 30 % αθροιστικά για Χρυσή Αυγή ,ΚΚΕ και Ποτάμι. Η Ντόρα είναι πονηρή και ετοιμάζεται να γίνει αρχηγός της ΝΔ. Όλοι στις ευρωκάλπες ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, μη χαθεί ψήφος ! Υπάρχει χρόνος να σώσουμε το παιχνίδι !

  32. Aegean times avatar
    Aegean times 28/04/2014 11:54:29

    Τα δελφίνια και τα δελφινάκια ένα - ένα θα βγαίνουν στην στεριά. Και ενώ γίνεται αντιληπτό ότι άλλοι υπονομεύουν το έργο της κυβέρνησης δια των λόγων τους και άλλοι δια της σιωπής τους.

  33. mihalis avatar
    mihalis 30/04/2014 23:05:44

    δεν καταλαβαινω ειναι ωρα να χωρισουμε τωρα ... γιατι ξυνεσαι δεν καταλαβαινω πραγματικα!

  34. EL GREKO avatar
    EL GREKO 01/05/2014 00:43:21

    να τη στείλουμε από κει που ήλθε...