#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα, τι περιμένει για να πάει σπίτι της;



Την άποψη μου για την Ντόρα Μπακογιάννη την έχω γράψει πολλές φορές, παρέλκει να την επαναλάβω.

Καθώς διαβάζει τις δημοσκοπήσεις, κατά δήλωσή της το κάνει με επιμέλεια, θα  αναρωτιέται τι συμβαίνει και το κόμμα της, παρά τη σκανδαλώδη προβολή που απολαμβάνει, παραμένει εκεί, καθηλωμένο κάτω από το 3%;

Πως γίνεται να την ξεπερνάει στις δημοσκοπήσεις, ακόμα και η "Χρυσή Αυγή", που δεν έχει τις ίδιες ευκαιρίες προβολής.

Πώς γίνεται ο Κουβέλης, η Κατσέλη  και ο Καμμένος, να έχουν καταφέρει να προσελκύσουν περισσότερους βουλευτές από την ίδια;

Κατά βάθος ξέρει την απάντηση, αλλά δεν θέλει να την ομολογήσει και να την παραδεχτεί.

Αντί αυτού, περιφέρεται ανά την επικράτεια και επιτίθεται, ενίοτε με αχαρακτήριστο τρόπο, εναντίον της ΝΔ.

Όσο το κάνει, τόσο θα βλέπει τα ποσοστά της καθηλωμένα!

Πλησιάζουν οι εκλογές και πρέπει να πάρει δύσκολες αποφάσεις.

Μπορεί, να υπερισχύσει ο υπερβάλλον εγωισμός της και να κατέβει στις εκλογές με τον κίνδυνο μιας πανωλεθρίας.

Μπορεί ίσως να επιδιώξει συνεργασία με άλλα κόμματα...ως κόμμα, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν πρόθυμοι ....συνεργάτες από την άλλη πλευρά.

Μπορεί τέλος, να θέλει προσχωρήσει σε κάποιο κόμμα, με πιθανότερο το ΠΑΣΟΚ, αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος ό,τι θα βρεθεί ανταπόκριση.

Η επιστροφή της στη ΝΔ πρέπει να αποκλειστεί.

Ποια, επομένως, είναι η επιλογή της;

Δυστυχώς για την ίδια, η μόνη ρεαλιστική επιλογή, είναι να καθίσει σπίτι της!

Θα το κάνει;

Αμφιβάλλω. Γιατί; Γιατί η Ντόρα δεν θέλει με κανένα τρόπο να δει τον Σαμαρά πρωθυπουργό! Και θα κάνει ότι μπορεί για να το παρεμποδίσει!

Ματαιοπονεί, βεβαίως-βεβαίως ή όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός: το γινάτι, βγάζει μάτι!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 24/03/2012 08:59:09

    Τι περιμένει η Ντόρα για να πάει σπίτι της; Εύκολο. Το τραμ το τελευταίο. Θα περάσει από τη στάση 29/4 (άντε 6/5) και περί ώρα 21:00. Με ''one way ticket'' πληρωμένο!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ airman 24/03/2012 18:47:29

      Σύμφωνα με παλιότερη νύξη Βαλλιανάτου, ίσως κατέβει μαζί με Δράση και Φιλελεύθερη Συμμαχία. Έτσι ίσως περάσουν οριακά το 3%.

      • juliet avatar
        juliet @ Δήμος 24/03/2012 19:25:34

        Που τον θυμήθηκες αυτόν;

  2. juliet avatar
    juliet 24/03/2012 09:08:59

    Αδέξιε,
    καλημέρα.....η φωτό επιλογή του Φάκτορα;Σαν ξυνισμένη φαίνεται.

    • airman avatar
      airman @ juliet 24/03/2012 09:14:14

      Μητσοτακόφατσα 100%! Μπρρρρρρ ..... Πάλι καλά που φτάνει να κοιτάξεις έξω από το παράθυρο, γιατί αν τη δεις βράδυ κρύβεσαι κάτω από το κρεβάτι σαν τρομαγμένο κουτάβι.

      • juliet avatar
        juliet @ airman 24/03/2012 09:24:44

        O Αρούλης μου θα την καταλάβει από την κακία που αναδύει ,ένεκα μη καλής οράσεως,γηρατειά ....

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ juliet 24/03/2012 11:41:56

      Καλημέρα σε όλους!
      Με τη φωτό αυτή ο Φάκτορας επιτελεί θεάρεστο έργο...θέλει να επαναφέρει στην τάξη όσους έχασαν τον...θρησκευτικό τους προσανατολισμό επηρεασμένοι από άλλες φωτό...
      ΥΓ: Αλλά και οι εν δυνάμει ψηφοφόροι της ΔΗΣΥ, νομίζω ότι θα το ξανασκεφτούν...

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/03/2012 09:18:09

    Μηπως είναι καλύτερα να δουλέψουμε Όλοι για το στόχο που είναι η Ελλάδα του αύριο και όχι η ιστορία του χτες που λέγεται Ντορα ή Καρατζαφερης ; Ο κόσμος ζητάει με αγωνία να ακούσει το Σαμαρα γιατι τους άλλους βαρέθηκε να τους βλέπει να κάνουν πιρουετες !!!

    • Kst avatar
      Kst @ Γιώργος 24/03/2012 10:43:02

      Πες τα χρυσοστομε! Τι με νοιαζει εμενα τι κανουν οι αλλοι.. Ας ακουσει ο κοσμος τις λυσεις που ζηταει στα μεγαλα ζητηματα που μαστιζουν την χωρα και οι αλλοι ας κανουν ο,τι θελουν.

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 24/03/2012 09:32:18

    Σε μεγάλα διλήματα ο γενάρχης από την ξεροκεφαλιά της κόρης που καταστρέφει τούβλο τούβλο ότι με κόπο και παρασκήνιο έχτιζε 70 χρόνια.

    Χωρίς την υποστήριξη του μηχανισμού ο μικρός κινδυνεύει στην β Αθηνών να βγει χαμηλά ή καθόλου παρά το ρουσφέτι που τους έχει κάνει μέχρι σήμερα ο Σαμαράς να μην κατεβάσει σοβαρούς ανταγωνιστές στην β.

    Αρα δεν ξέρουν τι να κάνουν να υποστηρίξουν την Ντόρα που δεν μπαίνει ούτε με σφαίρες ή τον μικρό μην καεί αυτός και χαθούν τελείως.

    • airman avatar
      airman @ Aris. A 24/03/2012 09:39:48

      Ας τολμήσει ο ''μηχανισμός'' να προωθήσει τον Κυριάκο και τότε θα δούμε τι σημαίνει κάστανο! Μόνος του πόρτα-πόρτα, σαν το Μιλτάκο και κάποιους άλλους, ώστε εάν εκλεγούν να έχουν δικαίωμα να κοιτάζουν στα μάτια - με σεβασμό πάντα - το Σαμαρά που τους δίνει μια ευκαιρία ''αναβάπτισης''! Πλέον πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι τίποτα δεν χαρίζεται παρά μόνο κερδίζεται.

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/03/2012 09:47:15

    Καί θέμα ἀπλοῦ ἐγωϊσμοῦ νά ἦταν,ὂχι ἐνισχυμένου στήν προκειμένη περίπτωση,δέν εἶναι δυνατόν νά πάει σπίτι της,θά ἒπρεπε νά τό εἶχε κάνει καιρό πρίν,τώρα στό παρά πέντε δέν μπορεῖ γιά λόγους στοιχειώδους ἀξιοπρέπειας! Καλύτερα γιά ἐκείνην νά φύγει μετά ἢσυχα κι ἀπλά...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/03/2012 10:25:34

      Kυθήριε,
      καλημέρα ,συμφωνώ ...αλλά αφού εξομογηθεί πρώτα.Και δεν έχεις παράπονο αν χρειαστεί στέλνω και ενισχύσεις......:)

      • tak avatar
        tak @ juliet 24/03/2012 10:36:44

        Αμάν! Τη γλωσσοφάγατε, του Δρακουμέλ την κόρη,
        να φύγει όλοι θέλετε, να φύγει με το ζόρι...
        Δε θα σας λείψει; Σίγουρα; Υπογραφή; Σφραγίδα;
        Ή τάχατες ελπίζετε σε κάποια ... καταιγίδα!
        Όταν μετράνε τα ... κουκιά και θα περνά το τρένο
        θ' αποχωρήσει σίγουρα, μαζί με τον ... καμένο!

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ tak 24/03/2012 10:44:20

          Σέ ψηλή κορφή σάν ἀνεβεῖς,ἀργά-ἀργά ἀνέβα,
          τόν δρόμο νά μπορεῖς νά βρεῖς,ὃταν σοῦ ποῦν κατέβα...
          Ταιριάζει νομίζω ἐδῶ...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 24/03/2012 10:40:27

        Καλημέρα Juliet,στήν περίπτωσή της θά χρειαστοῦν καί τίποτα ἐξορκισμοί καλοῦ κακοῦ!Ἐνισχύσεις σίγουρα θά χρειαστοῦν...

        • airman avatar
          airman @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/03/2012 10:58:47

          Εδώ παίζεται να συμμετάσχει η Monica Bellucci στο Μαραθώνιο του χρόνου κι εσείς ασχολείστε ακόμα με τη Ντόρα;
          Εγώ πάω για προπόνηση να γίνω φτεροπόδαρος. Καλή η ευγενής άμμιλα αλλά στην προκειμένη περίπτωση παρέλκει!

  6. Kst avatar
    Kst 24/03/2012 09:59:11

    Προσωπικα δεν με ενδιαφερουν ουτε ο Καμμενος, ουτε η Ντορα, ουτε ο Καρατζαφερης, ουτε η Χρυση Αυγη που κατεβαινουν στις εκλογες και διασπουν την δυναμη της Ν. Δημοκρατιας. Αυτο που περιμενω ειναι να ακουσω το οραμα και το αναπτυξιακο μοντελο που θα εφαρμοσει ο Σαμαρας οταν κυβερνησει, και τι θα κανει με τα φλεγοντα ζητηματα της φοροδιαφυγης, της λαθρομεταναστευσης, της εγκληματικοτητας, της διαφθορας στο δημοσιο, της ανεργιας, της υφεσης και της εξωτερικης πολιτικης, τα οποιο ολο περιμενω και δεν ακουω. Δεν με ενδιαφερει ποιος μπορει να "κλεψει" ψηφους. Με νοιαζει το οτι ακουω μονο το κινδυνο της μη αυτοδυναμιας, χωρις να μου πει τον τροπο διακυβερνησης. Με νοιαζει που ακομη δεν ακουω τους τροπους επιλυσης αυτων των προβλητων με χειροπιαστες και αμεσες λυσεις.

    Πρωτα ας προσεχουμε τα του οικου μας και ας μην μας προβληματιζουν τι κανουν οι αλλοι. Οταν ο κοσμος ακουσει για τα παραπανω τοτε οντως μπορει να τους στειλει σπιτι τους, αλλιως θα ψαχνει να βρει αλλους εκπροσωπους.

  7. Kst avatar
    Kst 24/03/2012 10:15:45

    Δεν με απασχολει τι κανουν ή ποια ειναι τα κομματα που "κλέβουν" ποσοστα απο την ΝΔ. Με απασχολει που δεν εχω ακουσει λυσεις για τα φλεγοντα ζητηματα της φοροδιαφυγης, της εγκληματικοτητας, της διαφθορας, της ανεργιας, της υφεσης. Ας ασχοληθουμε με τα του οικου μας πρωτα και ας μην μας απασχολουν οι αλλοι. Αν δεν δωσει αξιοπιστες λυσεις σε αυτα ο κοσμος βρισκει αλλους εκπροσωπους. Γιατι να τον κανουν αυτοδυναμο αφου πει πως θα αντιμετωπισει τα προβληματα. Στο χερι του ειναι....

  8. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 24/03/2012 10:21:42

    Γειά σου Ντόρα αγάπη μου, μην τους παρεξηγείς, ἄφες αὐτοῖς οὐ γάρ οἴδασι τί ποιοῦσι.
    Την συγκεκριμένη φωτό θα την κόψω και θα την κρατήσω, αναδεικνύει την γλυκύτητά του προσώπου σου.

  9. airman avatar
    airman 24/03/2012 10:27:46

    Άσχετο, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι η Monica Bellucci ενδέχεται να συμμετάσχει στο Μαραθώνιο του χρόνου.
    Τότε η συμμετοχή θα σπάσει όλα τα ρεκόρ! Στις αλάνες αδέρφια!

    • juliet avatar
      juliet @ airman 24/03/2012 10:34:13

      για προπόνηση...αυτά γι' αυτούς που το έχουνε ρίξει στα τσίπουρα.
      Υπάρχει και το άλλο στο φινάλε να περιμένουν τα τσίπουρα.

      • airman avatar
        airman @ juliet 24/03/2012 10:35:21

        Άμα δεν τερματίσουμε, εκεί θα πνίξουμε τον πόνο μας!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ airman 24/03/2012 14:31:19

      Κάπου ἒχω φυλάξει κάτι σορτσάκια,δέν τά βρίσκω βρέ παιδί μου...

  10. thanasis avatar
    thanasis 24/03/2012 10:37:02

    μήπως περιμένει τον Καμμένο και τον Αβραμόπουλο να δουλέψουν για αυτήν;

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/03/2012 10:37:24

    Aπό την στιγμή που εισήλθαν στη ΝΔ οι Βορίδης και Άδωνις που υπερψήφισαν και το πρώτο μνημόνιο, γιατί να μην επιστρέψει και η Ντόρα στη ΝΔ;

    • franc avatar
      franc @ Γιώργος 24/03/2012 10:39:41

      Σωστός!

    • Kst avatar
      Kst @ Γιώργος 24/03/2012 10:40:43

      Σωστο κι αυτο.

    • Γ.ΠΑΠΑ avatar
      Γ.ΠΑΠΑ @ Γιώργος 24/03/2012 11:43:53

      Γιατί η Ντόρα πρόδωσε το κόμμα της, πολέμησε και πολεμάει την παράταξή της. Η συμπεριφορά της δεν στηρίζεται σε αρχές και αξίες αλλά μόνο στην εμμονή για αρχηγία. Υπάρχει καμία σχέση με Βορίδη και Γεωργιάδη;
      Επί τη ευκαιρία κάνω πρόβλεψη για Γεωργιάδη: πρώτος στη Β΄Αθηνών!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Γιώργος 24/03/2012 14:33:05

      Γιατί ἡ Ντόρα εἶναι...Ντόρα!

  12. airman avatar
    airman 24/03/2012 11:15:18

    Εδώ παίζεται να συμμετάσχει Monica Bellucci στο Μαραθώνιο του χρόνου κι εσείς ασχολείστε ακόμα με τη Ντόρα;
    Εγώ πάω για προπόνηση να γίνω φτεροπόδαρος. Η ευγενής άμμιλα στην προκειμένη περίπτωση είναι για τους ευγενείς! Θέλω να την ακολουθώ κατά πόδας!

    • juliet avatar
      juliet @ airman 24/03/2012 14:14:43

      airman
      Βίτσιο και τούτο με το που ακούς Ντόρα να θυμάσαι την Μόνικα.....

      • airman avatar
        airman @ juliet 24/03/2012 16:05:02

        Για να γλυκαίνει η σκέψη!

        • airman avatar
          airman @ airman 24/03/2012 16:08:05

          Βίτσιο θα ήταν με το που ακούω Monica να θυμάμαι τη Ντόρα!

          • juliet avatar
            juliet @ airman 24/03/2012 16:44:00

            Βρε μπας και θα τρέξει η Ντόρα και δίαδίδεις ότι θα τρέξει η Monica;προβοκάτσια....

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 24/03/2012 16:45:36

            Πάντως Ιταλικό μπρίο.....εεε,

          • airman avatar
            airman @ juliet 24/03/2012 16:51:11

            Έτσι και δεν τρέξει τελικά η Monica, ξέρω ποιος το γκαντέμιασε!
            Και η Ντόρα να τρέξει πάντως, πάλι κοσμοσυρροή θα έχουμε! Μόνο ο Κούβελος έφιππος ίσως μπορέσει να τη σώσει!

  13. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 24/03/2012 11:49:53

    Mην ασχολείστε με το 0,5% ..... για παραπάνω δεν την έχω την κυρία

  14. Παύλος avatar
    Παύλος 24/03/2012 11:51:02

    Φαίνεται δεν έχετε καταλάβει τί είναι αυτό που χωρίζει την Ντόρα από την ΝΔ. Τί μνημόνιο και φούμαρα;;; Εδώ υπάρχει ένα αβυσσαλέο μίσος και κρητική "βεντέτα" για τα γνώστά γεγονότα με Συμπιλίδη κ.λ. Δυστυχώς για μας, μία από τις χειρότερες -ίσως η χειρότερη - κακίες της Φυλής μας, που ανά την Ιστορία ταλάνισαν την έρμη την πατρίδα είναι συμπυκνωμένη στο μνησίκακο μυαλό αυτών των δύο ( πατρός και κόρης) και , ακόμα πιό δυστυχώς, ακτινοβολείται και ...βλαστάνει και στις ψυχές των προσωπολατρών οπαδών τους !

  15. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 24/03/2012 11:54:39

    Φημες λενε οτι θα γινει εκπροσωπος τυπου του ΛΑΟΣ...

  16. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 24/03/2012 12:03:16

    Ο Μητσοτάκης ο μεγάλος τόσα χρόνια ΝΔ θα την αγαπάει ακόμα σαν παράταξη, νομίζω; Ο Κυριάκος μικρός Μητσοτάκης ακόμα στη ΝΔ θα την αγαπάει σαν παράταξη, κάνω λάθος; αφού δε θέλει να κατέβει υποψήφιος με την αδερφούλα να την ενισχύσει.. Η Ντορίτσα τόσα χρόνια στη ΝΔ και υπουργός στις κυβερνήσεις της, έφαγε ψωμί από την παράταξη όσο να πεις ένα συναίσθημα έστω συμπάθειας δεν έχει προς τη ΝΔ; Η οικογένεια δεν της το θυμίζει; θα έφτανε λοιπόν στο σημείο να συνεργαστεί το κομματίδιο της με ΠΑΣΟΚ μόνο και μόνο για να μη δει τον Σαμαρά πρωθυπουργό;;;;;!!!!! Αδέξιε με τρομάζεις!!! Ένα μόνο πες μου ότι κάνεις πλάκα γιατί θα πέσω στα βαριά!

  17. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 24/03/2012 12:41:26

    Πως να γυρισει η Ντορα στη ΝΔ. Τη μισει αφανταστα και το εχει αποδειξει αρκετες φορες. Τωρα, η διαφορα απο τον Βοριδη και τους λοιπους που επεστρεψαν, ή πηγαν στη ΝΔ, ακομα και ο Σαμαρας, ειναι οτι απεδειξαν οτι συμφωνουν με τα συγχρονα πιστευω της και εργαζονται για την επιτευξη τους. Πιστευετε οτι η Ντορα μεσοπροθεσμα θα υπακουσει σε κοινα κελευσματα;

  18. juliet avatar
    juliet 24/03/2012 16:56:50

    Δεν μπορεί τρέχει το εκατομύριο....

  19. tak avatar
    tak 24/03/2012 18:27:48

    Το είδες το όνομά μου;

    • juliet avatar
      juliet @ tak 24/03/2012 18:39:43

      Οχι,που;

    • tak avatar
      tak @ tak 24/03/2012 18:42:07

      Παρακάτω από την έκθεσή σου!

    • juliet avatar
      juliet @ tak 24/03/2012 18:50:11

      Ευχαριστώ για την εκτίμηση σου.Η έκθεση δεν ήτανε δική μου ...ενός παιδιού που έγραφε... γιατί ήτανε μεν ατίθασο αλλά μάλλον ντροπαλό.

  20. hagan avatar
    hagan 24/03/2012 20:59:06

    Μπορεί να γίνει κάτι άλλο όμως.Να μην κατεβάσει το κόμμα της στις εκλογές και να κάνει επίσημη δήλωση στήριξης στη Νέα Δημοκρατία,δίχως επιστροφές και επαναπατρισμούς.Ακόμα και λίγες χιλιάδες ψήφοι ίσως αποδειχθούν κρισιμότατες για την αυτοδυναμία.Το πρότεινε και ο μπουμπούκος νομίζω...

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 24/03/2012 22:38:45

    Περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν να βγει το ΠΑΣΟΚ ...αυτοδυναμο παρα η Ντορα να υποστιριξει ΝΔ!! Οι Μητσοτακαιοι παντα χρησιμοποιουσαν τη ΝΔ σαν εφαλτηριο των αμετρων φιλοδοξιων τους, οταν δεν ειχε πλεον τιποτε αλλο να τους προσφερει ..την εφτυναν!!

  22. vaggelis avatar
    vaggelis 24/03/2012 23:10:48

    Παντως το καλοκαιρι ειχε δηλωσει αν δεν μπει στη βουλη θα αποσυρθει απο τη πολιτικη(μακαρι) ο αρουλης ομως το πρωι στον αυτια τη θελει κοντα του

  23. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 24/03/2012 23:54:39

    Όταν θέλουμε εμπιστευόμαστε τις δημοσκοπήσεις ενώ όταν δε θέλουμε λέμε να μην τσιμπάμε λέω εγώ.
    Σαν τοπικό κόμμα που είναι, πιστεύω πως θα βγει λογικά, έστω και οριακά.

  24. η Dimi avatar
    η Dimi 27/03/2012 17:24:15

    Τα μυστικά της Κρητικής Κουζίνας, της Κουζίνας της Μακροζωϊας όπως Διεθνώς αυτή αναγνωρίζεται, είναι τα ίδια τα προϊόντα της Κρητικής Γης: τα άγρια χόρτα, τα λαχανικά, τα όσπρια, τα σιτηρά, το παρθένο ελαιόλαδο, οι ελιές, το μαύρο ζυμωτό ψωμί, τα πεντανόστιμα ξεροτήγανα, τα καρύδια τα βουτηγμένα στο μέλι, το κόκκινο κρασί, η τσικουδιά, τα φρούτα εποχής, τα φρέσκα ψάρια και, περιστασιακά, το κρέας και τα γαλακτοκομικά.

    Η Κρητική Κουζίνα δεν είναι μόνον η πιο υγιεινή του κόσμου. Eίναι και η πιό Gourmet. (msn/travel)

    Ισως, ευκαιρία τώρα για τον σύζυγο, ν' απολαμβάνει σπιτικές νοστιμιές από τα χεράκια της.