08/11/2009 18:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα «την λέει» τώρα στον Καραμανλή και άλλα παραλειπόμενα



Δεν χρειάζεται πλέον να σας το πούμε εμείς. Ο κάθε αντικειμενικός παρατηρητής αντιλαμβάνεται ότι στο στρατόπεδο της Ντόρας έχουν αρχίσει να χάνουν την μπάλα και κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο.

 Παράδειγμα η σημερινή δευτερολογία της για την οποία γράφουμε προηγουμένως (http://www.antinews.gr/?p=22306)

 Αν και την είχε προαναγγείλει από χθες, όταν ανέβηκε σήμερα στο βήμα από κάτω άντε να υπήρχαν 300 σύνεδροι το πολύ.

 Στη συνέχεια μάζεψε τους δημοσιογράφους και είπε: «είναι προσβλητικό να ζητάς διήμερο συνέδριο και να απουσιάζεις την δεύτερη ημέρα. Είναι προσβλητικό προς τους συνέδρους και τον κόσμο της ΝΔ…».

 Επειδή όμως ο Σαμαράς ήταν και σήμερα εκεί, όλοι κατάλαβαν ότι την έλεγε στον Καραμανλή, επειδή φαίνεται να πήρε λίγα κιλά τελευταία και δεν της μπαίνει το δακτυλίδι της διαδοχής.

 Κι εγώ όταν αγχώνομαι παχαίνω.

 Αν δεν πιστεύετε ότι η Ντόρα αρχίζει και εκνευρίζεται και με τον Καραμανλή διαβάστε τα ιστολόγια της Αγίας Οικογένειας και θα καταλάβετε.

Εκεί πάντως που γέλασα πολύ ήταν όταν αναφέρθηκε επισταμένως στον Σαρκοζί επειδή πιστεύει σ΄ αυτόν και όχι επειδή περιλαμβάνεται σε κάθε ομιλία του Σαμαρά.

 Τι είπε;  «Όταν πήγα στο «Eu Peau» μία εποχή που ξεκίναγε την πρώτη μεγάλη προεκλογική του εκστρατεία, μόλις είχε γίνει Πρόεδρος του Κόμματος, για να προχωρήσει να κερδίσει τις προεδρικές εκλογές, λέει «Ντόρα, εάν θέλει κανένας να κυβερνήσει σωστά, η βάση είναι το Κόμμα, η βάση είναι τα στελέχη του σε ολόκληρη τη Γαλλία».

 Όλοι όμως ξέρουν ότι για να ανέβει στην εξουσία ο Σαρκοζί πρώτα περιχαράκωσε ιδεολογικά το κόμμα του και μετά προσέλκυσε ευρύτερους ψηφοφόρους.

Τι είπε η Ντόρα στη συνέχεια επ΄ αυτού: «Η θέση μου είναι ξεκάθαρη. Η ιδεολογική περιχαράκωση της ΝΔ είναι συνταγή αποτυχίας»

 Μύλος. Ο,τι νάναι

 Ερώτηση κρίσεως: Γνωρίζει ο συγγραφέας των ομιλιών της Ντόρας τι αποκαλεί ο Σαρκοζί «τριγωνοποίηση»;

 Αν απαντήσουν σωστά εντός της σήμερον υπόσχομαι να μην ξανακάνω κριτική για πέντε ώρες.

 Θα σκάσω, αλλά ο λόγος, λόγος.

Μετά τον Σαρκοζί περιέλαβαν και τον Γκράμσι. Έτσι  ο κ. Ντορίδης, συγνώμην, Κιλτίδης, υπενθύμισε την φράση του «θα πρέπει να προηγηθεί η επικράτηση των ιδεών μας και μετά θα έρθει η πολιτική μας επικράτηση».

Να μας πει κι αυτός σε πιο βιβλίο και σε ποια σελίδα το λέει ο Αντόνιο και κυρίως αν διάβασε όλο το βιβλίο.

Που μπορεί να το διάβασε; Στην βιβλιοθήκη του JK στο Κολωνάκι.

Το καλύτερο πάντως απ΄ όλα το είπε πάντως η Φάνη Πετραλιά, άλλη ιδεολογική οπαδός της Ντόρας: « Χάσαμε το ηθικό πλεονέκτημα»

Α ρε Δημήτριε. Εσύ δεν είσαι πολιτικός είσαι η Ιφιγένεια. Που θυσιάστηκε για να φυσήξει ούριος άνεμος για τη ΝΔ.

 Άγαλμα πρέπει να σε κάνουν στη Ρηγίλλης. Εκεί στη γωνία που μαζεύονται τα περιστέρια.

 Πάλι καλά πάντως που αποσύρθηκε ο Αβραμόπουλος και όχι ο Ψωμιάδης. Γιατί που να κάνεις άγαλμα το Ζορό.

 Άντε, και στο επόμενο συνέδριο να είμαστε όλοι καλά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/11/2009 19:13:29

    εξαιρετικός φακτορα..για μια ακόμη φορά απολαυστικός...

    • loretta avatar
      loretta @ Βανζέτι 08/11/2009 19:35:22

      βρε ΦΑΚΤΟΡΑ η καθολα αξιοτιμη Κα ΚΑΛΑΤΖΑΚΟΥ που χαθηκε/???....την πηρε το ρεμα???

  2. kanis avatar
    kanis 08/11/2009 19:34:57

    Ο Bαγγέλας γιατί εκβιάζει, εξαπολύοντας έμμεσες πλην σαφείς απειλές, κάνοντας επίδειξη δύναμης του μηχανισμού Μητσοτάκη;
    Αυτο δεν είναι τρομοκρατική μέθοδος;

    • loretta avatar
      loretta @ kanis 08/11/2009 19:37:30

      Εχει αρχισει να γινεται γραφικός ο ΒΑΓΓΕΛΑΣ.!!

      Δεν τους βγαίνουν τα κουκια και ....ριχνει οτι ναναι στο τραπεζι μπας και κάτσει κανενας να συνφαγει μαζι τους!!

  3. panos avatar
    panos 08/11/2009 19:46:29

    ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΣΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ 2 ΚΑΙ 3 ΗΜΕΡΩΝ!ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ?

  4. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 08/11/2009 19:52:50

    πω πω κι άλλη φωτογραφία όλα τα λεφτά!
    δεν χρειάζεται καν ψυχογράφημα...
    -κανόνισε την πορεία σου..!
    -....(είκοσι μερούλες απομένουν!)

  5. double trouble avatar
    double trouble 08/11/2009 20:32:45

    mono ke mono apo afto to vlema...opoios pernei xabari....katalavenei ti exei na ginei sto komma...ama vgei...ke ti exei na ginei...ama den vgei....

  6. mara avatar
    mara 08/11/2009 20:39:35

    Γνωρίζουν... ξέρουν... πως έχει πλέον διαμορφωθεί η κατάσταση και κάνουν το κοροϊδο.
    Οι χθεσινές δηλώσεις του Μεϊμαράκη τους πρόδωσαν.
    Να λέει όποιος κερδίσει πρέπει να προτείνει στον άλλον την αντιπροεδρία του κόμματος.
    Αν ήξερε το ντοροκούνελο πως κερδίζει η κυρία θα τα έλεγε αυτά???
    Θα ήθελε να γίνει αντιπρόεδρος ο Σαμαράς??? Ας γελάσω!!!
    Άσε που λέει για αντιπροέδρο. Ποιόν αντιπρόεδρο? Ύπαρχει τέτοια θέση στο κόμμα και δεν το ξέρω?
    Ε! Ρέ! Τί έχουμε να ακούσουμε ακόμα.

    • kanis avatar
      kanis @ mara 08/11/2009 21:22:20

      Χθες μίλησε περί .....αντιπροεδρίας!
      Σήμερα μίλησε περί....μηχανισμών!
      Αύριο..... ????
      Σε μιά βδομάδα ????

      • loretta avatar
        loretta @ kanis 08/11/2009 21:25:09

        Σε μια βδομαδα θα αναστήσει και νεκρους να ψηφισουν!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ mara 08/11/2009 21:24:23

      Βέβαια, την κατάλαβαν τη γκάφα της βαγγελοκούνελας στο επιτελείο της Ντόρας και βγήκαν μετά χθες βράδυ να πουν ότι αυτή δεν συμφωνεί.

      Αλλά ο Αντώνης δεν είπε τίποτα. Εμ, βλέπεις, όποιος έχει τη μύγα!

      • kanis avatar
        kanis @ Επώνυμος 08/11/2009 21:26:48

        Την σημερίνη και τρομοκρατική (επιμένω) δήλωση του Βαγγέλα, περί μηχανισμών, δεν την μαζέψανε!
        Να αναμένουμε κλιμάκωση εκβιασμών;

        • loretta avatar
          loretta @ kanis 08/11/2009 21:30:57

          κοιτα απο μια σκοπια μπορεις να το δεις ως ελαφρυ χαστουκι που εδωσε στην ντορα γιατι δεν τον καλυψε στο θεμα του αντιπροεδρου....παρα ταυτα ....ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ kanis 08/11/2009 21:40:42

          'Να αναμένουμε κλιμάκωση εκβιασμών;'

          Έτσι ακριβώς. Πολύ φοβάμαι.

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 08/11/2009 21:47:46

          Καλύτερη απάντηση ...noblesse oblige!

        • loretta avatar
          loretta @ kanis 08/11/2009 21:51:43

          with wealth, power and prestige come responsibilities!!

          αυτο και αν ειναι σιγουρο!!

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 08/11/2009 21:57:42

          ..and its lonely at the top!
          ...όμως γεννιέται μια μεγάλη καινούρια παρέα
          που δεν σηκώνει άλλο τις απρέπειες!

        • loretta avatar
          loretta @ kanis 08/11/2009 22:00:21

          ...συμφωνω και επαυξανω!!

          ας τα δει ο παραπολιτικος αυτα που εχει χασει και αυτος την μπαλα!!

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ kanis 09/11/2009 00:23:24

          Με τον κατηφορο Μειμαρακη, κερδισμενος ειναι ο Αντωνης στην ουσία. Ο Μειμαρακης απλως υπενθυμιζει στο μεσο νεοδημοκρατη το αποκρουστικο υφος των μηχανησμων.

  7. markella avatar
    markella 08/11/2009 20:44:54

    πεστα κοριτσι μου!!

    Απο τα παραμυθια περι "αντιπροεδριας" ειναι προφανες οτι ακομα πιστευουν οτι οι ΝΔκρατες ειναι προβατα !

    Ενιωσε η κυρια ταχα Χιλαρυ και ξεχασε οτι δεν ειναι στις ΗΠΑ αλλα στην Ελλαδα!
    Ειδες τι κανουν οι πολλες παρτιδες με την οικογενεια Μπους???

  8. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 08/11/2009 20:59:00

    Είτε βγει, είτε δεν βγει το ίδιο θα γίνει. Διότι οι εξελίξεις δεν εξαρτούνται από πέντε ψήφους πάνω, πέντε ψήφους κάτω. Ο καθένας την δουλειά του θέλει να κάνει. Όλοι ορκίζονται στο όνομα της ενότητας, όπως οι σύζυγοι που όταν ακουμπάνε ο ένας τον άλλον παθαίνουν ηλεκτροπληξία. Αν πας στους επιπλάδες θα δεις ότι τα δίκλινα καταργήθηκαν εδώ και δυο δεκαετίες.

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 08/11/2009 21:05:14

    Χθες και σήμερα ήταν το συνέδριο της ΝΔ. Μόλις ανέβηκε ο Σαμαράς να μιλήσει έγινε μια κίνηση απο όλους τους Μητσοτακικούς να φύγουν απο την αίθουσα. Το γελοίο είναι που βγήκε στον Παυλόπουλο ο Διονύσης Χατζηδάκης(Δημαρχος Π.Φαληρου)...
    kαι είπε πως είχε πάει τυχαία τουαλέτα την ώρα που μίλαγε ο Σαμαράς. Με τέτοια παλικάρια η Ντόρα δεν βγαίνει ούτε σε 10 χρόνια.
    απο το blog troktiko
    τα συμπεράσματα δικά σας

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 08/11/2009 21:16:41

      Kαλα για να δεις ποσο χαμενα τα εχουν ολοι οι παρατρεχαμενοι της ΘΕΟΔΩΡΑΣ τονιζουν το γεγονος οτι αυτη πρωτη δεχθηκε την προσκληση των 10.000 ΟΝΝΕΔΙΤΩΝ ...με την διαφορα οτι Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙ ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ οχι την ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΘΕΟΔΩΡΑ..!!

      και για να δεις ποσο γελιοι ειναι το σηκωνουν σημαια στο αστειο παραπολιτικο μπλογκ λες και η ΟΝΝΕΔ ειναι τσιφλικι της ΘΕΟΔΩΡΑΣ!!


      Εχω την εντυπωσει οτι απο αυριο θα αρχισει τρελλο show με τους ΝΤΟΡΟΠΡΟΣΚΗΝΗΤΕΣ.

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 08/11/2009 21:17:06

      Kαλα για να δεις ποσο χαμενα τα εχουν ολοι οι παρατρεχαμενοι της ΘΕΟΔΩΡΑΣ τονιζουν το γεγονος οτι αυτη πρωτη δεχθηκε την προσκληση των 10.000 ΟΝΝΕΔΙΤΩΝ ...με την διαφορα οτι Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙ ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ οχι την ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΘΕΟΔΩΡΑ..!!

      και για να δεις ποσο γελιοι ειναι το σηκωνουν σημαια στο αστειο παραπολιτικο μπλογκ λες και η ΟΝΝΕΔ ειναι τσιφλικι της ΘΕΟΔΩΡΑΣ!!


      Εχω την εντυπωσει οτι απο αυριο θα αρχισει τρελλο show με τους ΝΤΟΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ.

  10. Κώστας Οικονόμου avatar
    Κώστας Οικονόμου 08/11/2009 21:14:47

    Τις ομιλίες της Ντόρας (ειδικά την πρώτη) ποιος τις γράφει; Η Βέφα η μαγείρισσα ή η Μιμή Ντενίση;

    • kanis avatar
      kanis @ Κώστας Οικονόμου 08/11/2009 22:00:51

      Οι ίδιοι που γράφανε και του πατέρα της μάλλον, τον προηγούμενο αιώνα!

  11. loretta avatar
    loretta 08/11/2009 22:03:11

    ...ετσι ειναι αγαπητε οταν εισαι (να δανειστω εναν ορο της θεοδωρας)παλαιοκομματικος τυραννοσαυρος(συμπληρωνω εγω)

  12. kanis avatar
    kanis 08/11/2009 22:03:40

    καλά αυτός έχει αποσυντονιστεί τελείως!
    Ανεβοκατεβάζει παραπληροφορησιακά πυροτεχνήματα΄που δεν του βγαίνουν κιόλας! Μήπως είναι "χιουμορίστας" τελικά;

  13. ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
    ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 08/11/2009 22:05:52

    Δέν είναι κιλά πού έχει πάρει ,και δέν ταιριάζει τό δαχτυλίδι, είναι τό botox πού όσο νάναι φέρνει ένα πρηξιματάκι.

  14. loretta avatar
    loretta 08/11/2009 22:24:23

    ...ειναι προσβλητικο στα μελη οταν απαξιωνονται τα οργανα ¨" ειπε η θεοδωρα!!

    και συγγνωμη δηλ αυτα τα ρημαδια τα οργανα τοσα χρονια που ηταν που βοουσε ο τοπος ολος με της αλητειες μερικων?? που ηταν οταν ο κοσμος τσιριζε και φωναζε ακουστε μας μην μας παραμελειτε..!!

    ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ?? Η ΜΗΠΩΣ ΘΑΠΡΕΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙ...ΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΧΑΤΕ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΑΣ...ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΕ.

  15. «Κασσάνρα» avatar
    «Κασσάνρα» 08/11/2009 22:41:48

    Ας πιει κανένα τίλιο να ηρεμήσει έρχονται δύσκολες μέρες για το δρακουλέικο.

    • loretta avatar
      loretta @ «Κασσάνρα» 08/11/2009 22:44:03

      ....καθοτι ΔΡΑΚΟΥΛΕΙΚΟ το τιλιο δεν τους πιανει!! Μηπως κατι πιο δραστικο εχουμε να προτεινουμε???

      • «Κασσάνρα» avatar
        «Κασσάνρα» @ loretta 08/11/2009 22:49:51

        Ε είπα να μην το βαρύνω! Άλλωστε οι αντίπαλοι έχουν εξασφαλήσει αρκετές πλεξούδες σκόρδο και ασημένιους σταυρούς.

  16. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 09/11/2009 08:17:13

    Ως εδώ με την αυτοκράτειρα Θεοδώρα, που θα μας την πεί και από πάνω.
    Νομίζει ότι ο Νεοδημοκρατικός λαός δεν καταλαβαίνει ότι έχει φτιάξει υπόγειο μηχανισμό μέσα στο κόμμα;
    Νομίζει ότι δεν έχουμε καταλάβει το πάρε-δώσε με τους κάθε λογής Μεϊμαράκηδες, Πάκηδες, Φάνες Πάλλες, Γιακουμάτους, Κεφαλογιάννηδες, Βαρβιτσιώτηδες και λοιπούς "αδέξιους" που μας κατάντησαν να μας νικήσει ο πιό βλάκας αρχηγός που είχε ποτέ η σοσιαλιστική παράταξη;
    Καθημερινά γεμάτη θράσος, αμετροέπεια, μεγαλοστομίες και υποκρισία που σου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι.
    Με τέτοιους θα ξεφύγουμε από το 33,5%;
    Με τέτοιους θα πολεμήσουμε τους νταβατζήδες;
    Με τέτοιους θα φτιάξουμε την Ελλάδα;
    ΓΥΡΝΑΜΕ ΣΕΛΙΔΑ, ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

  17. Βεριώτης avatar
    Βεριώτης 09/11/2009 08:25:30

    Άγνοια κινδύνου στη Ν.Δ. – του Ανδρέα Ανδριανόπουλου

    Η ΝΔ λοιπόν πρόκειται να εκλέξει καινούργιο αρχηγό. Δεν είναι κάτι νέο αυτό για μια παράταξη που μόνιμα ψάχνει για τις εύκολες λύσεις. Οποτε βυθίζεται στις κάλπες οπαδοί και στελέχη αναζητούν την διάσωση στο πρόσωπο του καινούργιου ηγέτη. Δίχως αξιολόγηση σε βάθος και χωρίς κουβέντα, και πολιτική ζύμωση. Το αποτέλεσμα είναι σχεδόν πάντοτε ζημιογόνο. Διότι πολιτική δίχως συζήτηση, ανάλυση και κονταροχτύπημα δεν είναι πολιτική. Είναι χειρισμοί εξασφάλισης βολέματος και πρόσκαιρης αισιοδοξίας. Η τραγική κατάληξη της κυβέρνησης Καραμανλή έδειξε ακριβώς αυτό. Παρά τις κραυγές κάποιων για νεοφιλελεύθερες και κεντρώες δήθεν πολιτικές η παράταξη κύλισε στον βόρβορο της πολιτικής απαξίωσης γιατί δεν είχε ακριβώς προσανατολισμό.

    Στηρίγματά της υπήρξαν δύο απόλυτα νεφελώματα. Ο ριζοσπαστικός φιλελευθερισμός και ο μεσαίος χώρος. Ο πρώτος, με την ερμηνεία που του δίνουν τα περισσότερα στελέχη της ΝΔ δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Ηταν ένα εφεύρημα του Κ. Καραμανλή για να διευκολύνεται να εφαρμόζει όποια πολιτική του άρεσε δίχως να κατηγορείται για ιδεολογικό επαρχιωτισμό και έλλειψη ταυτότητας. Δίχως τον Κ. Καραμανλή ο ρ.φ. κατέληξε γράμμα κενό. Και η επίκλησή από ορισμένους επιγόνους του φάνταζε με ανέκδοτο. Μιλούσαν για κάτι που δεν υπήρχε και που ούτε κι αυτοί καταλάβαιναν. Ηταν σαν να προσπαθούσαν να φτιάξουν ψαρόσουπα δίχως …ψάρια!!

    Οσον αφορά τον μεσαίο χώρο η σύγχυση υπήρξε ακόμη μεγαλύτερη. Στην λεγόμενη κεντροδεξιά στην Ελλάδα επιμένουν να αγνοούν μια δραματική πραγματικότητα. Οι μετεμφυλιακές ενοχές που ενστάλαξαν επάνω της οι ρεβανσιστικές δυνάμεις της Αριστεράς για τις άδικες εν πολλοίς διώξεις της εποχής εκείνης την έχουν εξορίσει σε ιδεολογική έρημο. Και στελέχη και οπαδοί της συχνά φέρονται σαν να ντρέπονται που δεν είναι αριστεροί. Η καταξίωση των απόψεων της αριστεράς είναι σχεδόν καθολική. Ουδείς τολμά να αμφισβητήσει την ορθότητα των ιδεών της. Σαν αποτέλεσμα οι αντίπαλοί της επικεντρώνονται στην πράξη. Αισθάνονται πως μοναχά εκεί μπορούν να διεκδικήσουν κάποια ανωτερότητα. Όταν λοιπόν η κεντροδεξιά αποδειχθεί κακός διαχειριστής, η κατάρρευση είναι ολοσχερής. Ετσι έγινε το 1993, έτσι έγινε και τώρα.

    Τότε, κορυφαία στελέχη του χώρου αμφισβητούσαν κρίσιμες επιλογές της τότε κυβέρνησης. Με επιχειρηματολογία μάλιστα της απέναντι πλευράς. Σε συμμαχία με μηχανισμούς του εργολαβικού/εκδοτικού παρασκηνίου βάφτισαν - εκείνοι πρώτοι, και πριν από την αριστερά – τις φιλελεύθερες επιλογές ασύδοτες και δίχως δήθεν κοινωνική ευαισθησία. Τώρα βρέθηκαν στην παγίδα που από τότε είχαν οι ίδιοι στήσει. Δίχως ιδεολογικό έρμα και με τον τρόμο της αριστερής αποδοκιμασίας έμειναν δίχως ραχοκοκαλιά και πολιτικούς στόχους. Ονόμασαν «μεσαίο χώρο» ότι αγκάλιαζε τις πολιτικές ευαισθησίες της αριστεράς (μέχρι και σε τελετές στα Μακρονήσια βρέθηκαν εξαίροντας τον συμβολικό ρόλο του Χ. Φλωράκη!!) και ..ξέχασαν να κυβερνήσουν. Σαν κάκιστοι κι’ ερασιτέχνες διαχειριστές που αποδείχθηκε πως ήσαν, σύντομα έχασαν και το υποτιθέμενο συγκριτικό πλεονέκτημα που διέθεταν στον τομέα της πρακτικής πολιτικής. Μην τολμώντας να πάρουν αποφάσεις, το μόνο που έμενε ήταν η άλωση του κράτους. Και η κατεξευτελιστική συντριβή.

    Τώρα ο αγώνας είναι ανηφορικός. Και εξαιρετικά δύσκολος. Η παρουσία του ΛΑΟΣ και οι ευφυείς χειρισμοί του αρχηγού του, από την μία πλευρά, και οι θεαματικές πρώτες κινήσεις του κ. Παπανδρέου από την άλλη κινδυνεύουν να αποψιλώσουν την ΝΔ από κοινωνικά στηρίγματα και πολιτικές αναφορές. Οι οπαδοί της λεγόμενης λαικής δεξιάς, μιάς εκλαικευμένης δηλ. παλαιοσυντηρητικής τιποτολογίας με προμετωπίδα την οσφυοκαμψία στην πολιτική ανωτερότητα της αριστερής ιδεολογίας, θα την σπρώχνουν αναγκαστικά προς την πλευρά του κ. Καρατζαφέρη. Ενώ το νέο Πασόκ, από την άλλη, (μη έχοντας σοβαρό πρόβλημα στα αριστερά του) θα κάνει κτήμα του την μία μετά την άλλη τις μεταρρυθμιστικές, φιλελεύθερες και μοντέρνες επιλογές της εποχής. Η αντιμετώπιση της κρατικής αυθαιρεσίας μέσω της ηλεκτρονικής διαφάνειας (από τις πρώτες εξαγγελίες του κ. Παπανδρέου) λ.χ αποτελούν τον βασικό μοχλό πολιτικής του Βρετανικού συντηρητικού κόμματος και της έγκυρης δεξαμενής σκέψης Demos του Λονδίνου!!

    Ο ένας λοιπόν θα σπρώχνει από τα δεξιά και ο άλλος θα πιέζει εκσυγχρονιστικά και συντηρητικότερα από το κέντρο. Προς τα πού θα κινηθεί η ΝΔ; Και με τι είδους πολιτικό οπλοστάσιο; Είναι φανερό πως οι διακπληκτιζόμενοι στις τηλεοράσεις βουλευτές και στελέχη της έχουν πλήρη άγνοια κινδύνου. Γι αυτό κι’ ακούγονται και απίστευτες υποψηφιότητες για την αρχηγεία. Οι επιλογές του πολιτικού τους προσανατολισμού είναι το πρώτο πρόβλημα. Η επιλογή της ηγεσίας έρχεται μετά.

  18. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 09/11/2009 09:33:31

    Τον Γκιουλέκα τον είδα χθές να κάνει δήλωση που δείχνει προς Σαμαρά. Τι μαθαίνουν οι συμπατριώτες Θεσσαλονικείς;
    Θα είναι πολύ καλό αυτό, είναι πρώτος βουλευτής στην Α' Θεσσαλονίκης και θα «απελευθερώσει» και άλλους τοπικούς παράγοντες.

  19. isnogood avatar
    isnogood 09/11/2009 10:05:25

    Οι Γκιουλέκας -Καλαφάτης, είναι με Αντώνη.
    Σε αυτό τους βοηθάει και η ΒΑΣΗ που πιέζει για Σαμαρά!
    Υπάρχουν παραδείγματα ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗΣ στελεχών, άκρως ενδιαφέροντα!
    Υπάρχουν απλοί νεοδημοκράτες που αυτοοργανώνονται μόνοι τους, μαζεύονται, συζητούν, βάζουν απο την τσέπη τους όσα ευρώ μπορεί ο καθένας και ανοίγουν γραφεί ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ, όπως αυτό που άνοιξε στην Βέροια πριν λίγες ημέρες και το άλλο που ανοίγει την άλλη εβδομάδα στο Κιλκίς.
    Σίγουρα υπάρχουν και αλλού, τα οποία δεν τα ξέρουμε.
    Ο απλός νεοδημοκράτης, δεν υπακούει άλλο σε μηχανισμούς.
    Το διαπιστώσανε όλοι την δεύτερη ημερα του συνεδρίου.
    Το σύνδρομο ''isnogood'' που είναι χαρακτηριστικό στην Αγία Οικογένεια, έχει μετατραπεί σε πολιτικό μπούμεργκ απο τους απλούς νεοδημοκράτες και θα εκφραστεί μαζικά στις 29 Νοεμβρίου.
    Αλλαγή ΤΩΡΑ.
    Χωρίς μηχανισμούς, χωρίς εκβιασμούς.
    Η επανάσταση άρχισε και τα φώτα στο ρετιρέ της πολυκατοικίας άρχισαν να σβήνουν απο νωρίς.
    Στην ιδεολογική σκάλα κινδύνου της οικοδομής, συνωστίζονται οι ακραίοι νεοφιλελεύθεροι κολωτούμπηδες διορισμένοι κλακαδόροι.
    Οι βάρκες είναι ήδη γεμάτες ποντικούς και αρουραίους.
    Οδηγούν σε δήμους και ιδιωτικές εταιρείες κατασκευών.
    Η Νέα Δημοκρατία ζει αυτές τις μέρες το δικό της 1789!

  20. varnava avatar
    varnava 09/11/2009 22:25:18

    Δεν ξέρω αν θα ανεβασετε το σχόλιο μου ή οχι, αλλά καλό είναι να ακούσουν όλοι ότι η πόλωση δεν θα βοηθήσει τη Νέα Δημοκρατία να πάει πουθενά... Ουτέ στις επόμενες εκλογές, ούτε στις μεθεπόμενες. Το ίδιο και ο φόβος και η περιχαράκωση στους αυστηρά δεξίους και ακροδεξιούς της οπαδούς. Με κλειστά μυαλά κανένα κόμμα και καμία κοινωνία δεν πήγε ποτέ μπροστά. Χρειάζονται όλες οι φωνές αν δεν θέλουμε να κάνουμε τα ίδια λάθη. Αν δε θέλουμε να ζούμε αποκλειστικά στο δικό μας κόσμο. Ολοι οι νεοδημοκράτες που θα προσέλθουν στην κάλπη, θα αποφασίσουν με μνήμη και κρίση. Για αυτό ας μην αμφιβάλλει κανείς. Η ανάρτηση τέτοιων σελίδων στο ίντερνετ που υποστηρίζουν αυστηρά έναν υποψήφιο και δεν αφήνουν το διάλογο να αναπτυχθεί μόνο κακό κάνουν στην παράταξη. Δεν ξέρω αν είναι η επιλογή του κ. Σαμαρά να εξαπολύσει αριστερά και δεξία 15 σωματοφύλακες μπλόγκερς που εξυνμούν το έργο του, αλλά πραγματικά μόνο φόβο και υποψίες προκαλούν τέτοιοι μηχανισμοί. Και εμείς που τα διαβάζουμε αδυνατούμε να στηρίξουμε εναν υποψήφιο που το 2009 μιλά για ποτάμια που θα ξεχυθούν...Φτάνει πια να γίνονται τα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας, γραφικοί ομιλητές. Αν έχει θέσεις συγκεκριμένες ο κ. Σαμαράς ας τις βάλει στο τραπέζι, αλλιώς ας πάει σπίτι του.

    • mpaxalo avatar
      mpaxalo @ varnava 09/11/2009 22:32:35

      Καλά με τέτοιες ανεγκέφαλες σαν κι εσένα νομίζει οτι θα πάει μπροστά η Ντόρίτα; Σας ενοχλεί που στο διαδίκτυο κυριαρχεί ο Σαμαράς κι εσείς μείνατε με το Φίμοτρο, τον Παπαγιάννη, τη Ρετσίνα Κουρτάκη και τον Κακαουνάκη; Τόσο χρήματα ρήξατε στο διαδίκτυο και δεν κάνατε τίποτα; και καλά κάνετε και τρέμετε το διαδίκτυο. Θα σας σαρώσουμε

  21. archaeopteryx avatar