09/11/2009 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα πέρασε πλέον στην άμυνα



Ποια είναι τα βασικά συμπεράσματα από το Έκτακτο Συνέδριο της ΝΔ που εξελίχθηκε σε αναμέτρηση του Αντώνη Σαμαρά με τη Ντόρα Μπακογιάννη;

 Στην ομιλία του το Σάββατο, ο Αντώνης Σαμαράς, μίλησε για νέα και καθαρή ιδεολογική ταυτότητα και για ένα «μεγάλο κεντροδεξιό κόμμα» παρουσιάζοντας μια πολιτική και ιδεολογική πλατφόρμα που  βασίζεται στο ότι το κόμμα πρέπει πρώτα να διαμορφώσει ξεκάθαρο πολιτικό λόγο για να κερδίσει ξανά τους δικούς του ψηφοφόρους και μετά να προσπαθήσει να διευρύνει την απήχησή του με την δύναμη των ιδεών του.

Η Ντόρα Μπακογιάννη δεν παρουσίασε πολιτική και ιδεολογική πλατφόρμα, περιορίστηκε σε μια επανάληψη της αποτυχημένης συνταγής των ταυτόχρονων ανοιγμάτων προς τον ανύπαρκτο «μεσαίο χώρο και την «ακροδεξιά» και ανάλωσε το χρόνο της αναφερόμενη στη «συνεχή παρουσία της στα δύσκολα και τα εύκολα της παράταξης» και σε δοξολογίες προς τις απελθούσες ηγεσίες.

 Έτσι, όπως όλοι παραδέχθηκαν, ο Α. Σαμαράς κέρδισε με διαφορά τις εντυπώσεις, γεγονός που ανάγκασε την  κ. Μπακογιάννη να κάνει χθες Κυριακή και δεύτερη παρέμβαση για να μιλήσει και εκείνη πολιτικά και να απαντήσει στον Σαμαρά  προκειμένου να περισώσει ότι μπορεί. Έτσι όμως στην ουσία αποδέχθηκε την ατζέντα του Σαμαρά και εμφανίστηκε να είναι σε άμυνα. Η κ. Μπακογιάννη απάντησε λέγοντας ότι «το πραγματικό δίλημμα είναι: θέλουμε ένα κόμμα ανοικτό και δυνατό που θα αντιπολιτευθεί το ΠΑΣΟΚ ή θέλουμε ένα κόμμα περιχαρακωμένο και επιρρεπές στον λαικισμό, εσωστρεφές το οποίο θα υποστηρίζει τα σύγχρονα προβλήματα με παλαιοκομματικές συνταγές;».

Ταυτόχρονα, επιβεβαίωσε την αμηχανία της από την ιδεολογική και πολιτική επίθεση Σαμαρά:  Πρώτον με επικοινωνιακά ευφυολογήματα του τύπου «εγώ είμαι δύο κεφάλια πιο ψηλή από τη Χίλαρι» (απάντηση υποτίθεται στην σύγκριση από τον Σαμαρά της τακτικής της για τους ταλαντευόμενους ψηφοφόρους με την ανάλογη αποτυχημένη τακτική της κ. Κλίντον). Και  δεύτερον βάζοντας τα παπαγαλάκια της να λένε ότι ο Σαμαράς δεν πήγε τάχα την Κυριακή στο συνέδριο, για να συγκαλύψει το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι η ίδια πήγε κατά το μεσημεράκι για να δευτερολογήσει ενώπιον ενός ακροατηρίου «μόλις 150 συνέδρων ανάμεσα στους οποίους και η Ντόρα Μπακογιάννη» (ΕΘΝΟΣ). Δηλαδή δεν πήγαν ούτε οι δικοί της να την ακούσουν παρά την προαναγγελία της δευτερολογίας από το Σάββατο.

 Όπως έγραψε το ΕΘΝΟΣ «η επιλογή της αυτή θεωρήθηκε πολύ έξυπνη επικοινωνιακά αφού ορισμένοι σύνεδροι - ομιλητές τής απηύθυναν ονομαστικό χαιρετισμό σχολιάζοντας μάλιστα ότι θα χαιρετούσαν και τους υπολοίπους διεκδικητές "αλλά δεν είναι εδώ". Κάποιοι πάντως ερμήνευαν την κίνησή της και ως απόρροια έντονης ανησυχίας μετά τα γκάλοπ που θέλουν τον Αντώνη Σαμαρά να προηγείται με βραχεία κεφαλή στη μάχη της διαδοχής» (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=8030816)

 Βλέπουμε λοιπόν μια Ντόρα Μπακογιάννη από εκεί που ετοίμαζε τον μηχανισμό της για να αναδειχθεί πρόεδρος του κόμματος μόλις έχανε ο Κ. Καραμανλής να αναγκάζεται τώρα να απαντά στην ατζέντα της πολιτικής αντιπαράθεσης  που επέβαλε ο Σαμαράς. Και να προσαρμόζει την τακτική της στην εκλογή του νέου αρχηγού όχι από το Έκτακτο Συνέδριο όπως υπολόγιζε, αλλά από την βάση όπως πρότεινε ο Αβραμόπουλος και στήριξε ο Σαμαράς.

Και όλοι θα θυμάστε ότι στην αρχή οι άνθρωποι της Ντόρας στα κανάλια και τον Τύπο  μιλούσαν για «περίπατο». Μετά άρχισαν να μιλάνε  για μια «δύσκολη» μεν  αναμέτρηση στην οποία όμως «φαβορί» ήταν η Ντόρα. Και τώρα δεν μιλάνε ούτε για «περίπατο» ούτε για φαβορί. Μιλάνε για «ντέρμπι».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. double trouble avatar
    double trouble 09/11/2009 09:51:38

    ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ....ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΥΛΑΚΙ...ΜΕ ΤΙΝ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ...ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ...ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΟΥ...ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ..ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ...ΜΜΕ....ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΖΑΚΕΤΟΥΛΑ....ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΝΤΩΝΗ...ΑΡΧΙΖΟΥΝ ...ΤΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ....

  2. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 09/11/2009 10:02:07

    Η Ντόρα δεν κατέβασε πολιτική και ιδεολογική πλατφόρμα διότι, πολύ απλά, δεν έχει. Και που την βρει τέτοιαν ώρα;
    Ακολουθεί την παλιά κεντρώα τακτική της δήθεν μετριοπάθειας και πολυσυλλεκτικότητας για να κρύψει την ένδεια ιδεών. Κατά βάθος θέλει ένα αρχηγικό κόμμα, πλήρως ελεγχόμενο από τον μηχανισμό της, χωρίς συγκεκριμένες και δεδηλωμένες αρχές και με μόνο στόχο την κατάληψη και διατήρηση της εξουσίας. Αυτό είναι το πολιτικό της όραμα, για να μη το ψάχνουμε άδικα.
    Η έλλειψη σαφούς πολιτικού στίγματος σε συνδυασμό με την εξουσιομανία καθιστά αυτούς τους πολιτικούς έρμαια των ξένων και των επιχειρηματικών συμφερόντων. Γι’ αυτό και όλα τα Μητσοτακικά παρατράγουδα που συζητάμε, όσον αφορά τα εθνικά θέματα και τις σχέσεις με media και επιχειρηματίες.

  3. manos123 avatar
    manos123 09/11/2009 10:06:19

    Εσχάτως εκδηλώθηκε δημοσίως ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης ως λαγός της Ντόρας Μπακογιάννη. Όλοι όμως μέσα στη ΝΔ γνώριζαν ότι ο Β. Μεϊμαράκης έπαιζε το παιχνίδι αυτό από παλιά. Πώς προκύπτει αυτό:

    Διετέλεσε για πρώτη φορά Γραμματέας Κεντρικής Επιτροπής στη Νέα Δημοκρατία και Κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος την περίοδο 1991-1992 δηλαδή επί Κ. Μητσοτάκη.
    Στο συνέδριο του 1997 όπου εκλέχθηκε Πρόεδρος ο Κώστας Καραμανλής, ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης είναι στο στρατηγείο του Γ. Σουφλιά, όμως διατηρούσε σχέσεις και με την άλλη πλευρά και έτσι, με την εκλογή του Κ. Καραμανλή, προς έκπληξη πολλών, μετακομίζει στη Ρηγίλλης και γίνεται τομεάρχης Υποδομών, με την εποπτεία του Οργανωτικού. Στο συνέδριο του 2001 προτείνει τη θεσμοθέτηση θέσης Γραμματέα, κάτι που υπήρχε τότε μόνο σε σοσιαλιστικά και κομμουνιστικά κόμματα. Παρά τις αντιδράσεις πρωτοκλασάτων (Προκόπης Παυλόπουλος, Δημήτρης
    Σιούφας κ.α.), αναλαμβάνει το πόστο του Γραμματέα μαζί με τον κομματικό μηχανισμό και αποκτά γραφείο δίπλα ακριβώς στο γραφείο του Κ. Καραμανλή, στον πρώτο όροφο της Ρηγίλλης.
    Εκεί και τότε αρχίζει και ο διαγκωνισμός για τα τιμάρια κομματικής εξουσίας που τον φέρνει σε σύγκρουση με τον Γ. Σουφλιά και τον τότε κυβερνητικό εκπρόσωπο Θ. Ρουσόπουλο, η οποία διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

    Ο Β. Μεϊμαράκης, δηλαδή, από παλιά ήθελε (το έλεγε και ανοιχτά) να υπάρχει «συντονιστικό κέντρο» στο οποίο -βεβαίως- θα συμμετείχε και ο ίδιος ως εκπρόσωπος του κόμματος της Νέας Δημοκρατίας.

    Ο Β. Μεϊμαράκης, λοιπόν, προσκολλήθηκε στην ηγετική ομάδα και κατάφερε (ίσως λόγω ανεκτικότητας και μετριοπάθειας του Καραμανλή την εποχή εκείνη) να γίνει Γραμματέας του κόμματος και παρέμεινε στη θέση αυτή μέχρι 23/2/2006. Αυτή η θέση του έδωσε τη δυνατότητα να ελέγχει λίγο - πολύ την κομματική οργάνωση της ΝΔ. Όπως αποδείχθηκε τελευταία, σε πολλές (ίσως πάνω από τις μισές) νομαρχιακές κομματικές περιφέρειες (ΝΟΔΕ) της Ελλάδας ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης κατάφερε όσο ήταν Γραμματέας να επιβάλει συγκεκριμένα πρόσωπα της εμπιστοσύνης
    του ως στελέχη των οργανώσεων τα οποία όμως είχαν μέτρια ώς υποβαθμισμένη κοινωνική αποδοχή. Είχαν όμως ένα "καλό" χαρακτηριστικό: Ήταν υποστηρικτές της Μπακογιάννη. Δηλαδή, αυτός που δούλεψε για να φτιαχτεί πρακτικά ο μηχανισμός της Ντ. Μπακογιάννη είναι ο Β. Μεϊμαράκης και μέσα από αυτό προσπαθούσε να διασφαλίσει τη δική του θέση ως "συντονιστή". Έτσι εξηγείται η "μεγάλη" αποδοχή της Ντ. Μπακογιάννη από μέρος του κομματικού μηχανισμού της ΝΔ και το ότι "μάζεψε" 1000 υπογραφές όταν θεωρούσε ότι θα εκλεγεί από το μεθαυριανό
    έκτακτο συνέδριο.
    Αυτή η υπόγεια τακτική του Β. Μεϊμαράκη, όπως ήταν φυσικό προξένησε αντιδράσεις από πολλά στελέχη της ΝΔ και από ανθρώπους με θετική κοινωνική αποδοχή που κομματικά ήταν παραγκωνισμένοι ελέω της τακτικής Β. Μεϊμαράκη, οι οποίες αντιδράσεις έφτασαν στο πρωθυπουργικό γραφείο (στον Γιάννη Αγγέλου). Έτσι επήλθε η ρήξη. Στις 23/2/2006 ο Καραμανλής πρότεινε ως Γραμματέα του κόμματος τον Λευτέρη Ζαγορίτη και έστειλε τον Μεϊμαράκη στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας για να τον "αφοπλίσει" όπως αντίστοιχα έκανε πρόσφατα ο Γιώργος Παπανδρέου
    με τον έτερο Βαγγέλη τον Βενιζέλο.

    Οι ημερομηνίες είναι σαφείς. Μετά από την 23/2/2006 οπότε παραγκωνίστηκε ο Β. Μεϊμαράκης άρχισε ο εσωκομματικός πόλεμος και η υπονόμευση του Καραμανλή μέσω των συνεργατών του με αποτέλεσμα να γίνουν εκλογές το 2007 για να δοθεί νέα κυβερνητική εντολή. Η νίκη τότε στις εκλογές έδωσε μια μικρή παράταση χρόνου, αλλά αυτή διήρκεσε μέχρι την περσινή ΔΕΘ όπου αποκαλύφθηκε το θέμα Βουλγαράκη (νόμιμο και ηθικό) που βρήκε απροετοίμαστο τον Καραμανλή στο να το αντιμετωπίσει, με αποτέλεσμα την πτώση του ποσοστού της ΝΔ από εκεί και πέρα που
    δεν ανέκαμψε μέχρι που έχασε τις εκλογές από το ΠΑΣΟΚ στις 4/10/2009.

    Από τις 4/10/2009, οπότε και ανακινήθηκε το θέμα διαδοχής Καραμανλή, ο Β. Μεϊμαράκης προσπάθησε να αναβιώσει τον ρόλο του "συντονιστή". Αλλά, αυτός ο επιδιωκόμενος ρόλος του δεν έγινε δεκτός από τον υποψήφιο Πρόεδρο Αντώνη Σαμαρά όλα και από άλλα στελέχη που δεν πρόσκεινται στην άλλη υποψηφία Ντ. Μπακογιάννη με τα γνωστά σημερινά αποτελέσματα.

    Συμπερασματικά, ο Β. Μεϊμαράκης αποδείχθηκε ένα στέλεχος με φιλοδοξίες αντ' αυτού ή αντ' αυτής που τελικά δεν του βγήκε όπως θα ήθελε και ποντάρει το τελευταίο του χαρτί στην εκλογή της Ντ. Μπακογιάννη αφού ο Καραμανλής τον είχε στην ουσία απομακρύνει ήδη από το 2006 και τα σημερινά στελέχη που δεν υποστηρίζουν Ντ. Μπαγκογιάννη γνώριζαν περί τίνος πρόκειται ήδη από πιο παλιά.

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 09/11/2009 10:30:20

    Έχω ξαναγράψει οτι δυστυχώς "είναι πολύ σκληρά τα Τζάκια στην Ελλάδα για να πεθάνουν"...

    Και δεν είναι μόνο να βγει ο Σαμαράς.

    Είναι και να έχει συνέχεια και διάρκεια.

    Τί θα κάνει;;;

    Θα διώξει τον Κυριάκο με 80.000 σταυρούς;;;

    Θα διώξει τον γόνο Βαρβιτσιώτη των 60.000 σταυρών;;;

    Θα διώξει τον 80άχρονο Αχιλλέα Καραμανλή που αποφάνθησαν οι Σερραίοι οτι τους εκπροσωπεί καλύτερα από όλους τους άλλους σερραίους υποψήφιους;;;

    Θα διώξει τον Μεϊμαράκη που είτε στην Κρήτη είτε στην Αθήνα θα έβγαινε με διαφορά;;;

    Θα διώξει τον Γιακουμάτο που και 5% να έπαιρνε η Ν.Δ αυτός θα έβγαινε με μονοκούκια;;;

    Θα διώξει τον Χατζηδάκη που του γράφουν οι Κρητικοί μαντινάδες και πίνουν νερό στο όνομά του;;;

    Δεν ανήκω στη Ν.Δ. και όσον αφορά τη Ντόρα, άποψή μου είναι οτι θα έπρεπε προ πολλού να της πάρουν το Διαβατήριο και να την διώξουν από τη χώρα.

    Αλλά και τον Σαμαρά τον βλέπω (και ως πρόεδρο) εγκλωβισμένο σε μηχανισμούς...

    Ο σκοπός δεν είοναι να τους ελέγχει αυτός και όχι η Ντόρα.

    Ο σκοπός είναι να τους εξαλλείψει, πράγμα που μου φαίνεται πολύ δύσκολο (αδύνατο δηλαδή).

    Μάλλον πρέπει να γεννηθεί καινούριος πολιτικός φορέας σε αυτόν τον χώρο

    • loretta avatar
      loretta @ Lavazza 09/11/2009 14:00:53

      ολα αυτα θα εξαρτηθουν απο το πως θα δομηθει το κομμα με την ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΑΡΧΗΓΙΑΣ απο τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ και εφοσον πραγματοποιηση την υποσχεση του για μαζικη συμμετοχη του κοσμου στην διαμορφωση του κομματος.(δηλ εκλογη νεων στελεχων απο την βαση των ψηφοφορων και οχι απο τους...μηχανισμους που ηδη υπαρχουν...αλλαγη σε ολα.)

      Μονον απο κατω θα δωθει απαντηση σε ολα αυτα που λες...!!

      Πολυ απλα...μεσω της ψηφου μας θα απαλλαχθουμε απο ολους αυτους..και ουτε γατα ουτε ζημια.

      Και το σιγουρο ειναι οτι σε οποιον δεν αρεσει το νεο πολιτικο ηθος και υφος που επιθυμει ενα μεγαλο ποσοστο ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ τοτε σαφεστατα δεν εχει καμια θεση μεσα στον κομμα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Lavazza 09/11/2009 18:45:43

      νέο εκλογικό νομοσχέδιο θα αλλάξει τους εκλογήσιμους συσχετισμούς.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Lavazza 09/11/2009 19:16:21

      ο νέος εκλογικός νόμος θα αλλάξει τους εκλογήσιμους συσχετισμούς

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/11/2009 10:43:24

    Σε δημοσκοπιση του in.gr (πρωτο σε επισκεψιμοτητα site της χωρας) προηγειται στην καταλληλοτητα για αρχηγος ο Σαμαρας με 37.8% και ακολουθουν ντόρα με 21.9, κανενας με 21.2 και Ψωμιαδης με 16.7. Μπορειτε ακομα να μπειτε να ψηφισετε.

  6. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 09/11/2009 11:05:48

    Θα μου επιτρέψετε να είμαι πιο επιφυλακτικός. Η απουσία Σαμαρά χτύπησε πολύ άσχημα στο τηλεοπτικό κοινό. Παιδαριώδες λάθος που δεν επιτρέπεται να επαναληφθεί. Αφού ξέρει ότι θα τον πυροβολήσουν για το κάθε τι. Μου έδωσε την εντύπωση ότι επαναπαύθηκε στις δάφνες της πρώτης ημέρας.

    Η πλευρά Ντόρας έχει περάσει στην αντεπίθεση με όπλα που πιάνουν σε εμάς τους κάφρους τους Νεοδημοκράτες. Λέει ότι "εγώ απευθύνομαι στη μεγάλη κεντροδεξιά" και ο Σαμαράς απευθύνεται σε περίκλειστο ακροατήριο. Εμμέσως προσπαθεί να παραπέμψει ότι ο Σαμαράς είναι περίπου ακροδεξιός και ότι αυτά αφορούν το ΛΑΟΣ.

    Φυσικά υπάρχει απάντηση σε όλα αυτά. Ήρθε στο γήπεδο του Σαμαρά και νομίζω ότι θα τη συντρίψει εύκολα. Διότι ακριβώς αυτό είπε ο Σαμαράς: Ότι δεν επιτρέπεται αυτά να τα εκχωρούμε στο ΛΑΟΣ. Δεν επιτρέπεται να εκχωρούμε στην ακροδεξιά. Είναι οι δικές μας θέσεις, οι θέσεις των ψηφοφόρων μας.

    Αλλά το νεοδημοκρατικό κοινό είναι κάφρικο. Λέει η Ντόρα μια ανοησία, χωρίς να έχει βάση, και σπεύδουν τα ΜΜΕ να την υιοθετήσουν. Βγάζει αυτή τη στιγμή την άποψη ότι "ο Σαμαράς είναι ακροδεξιός και θα μας κάνει ΛΑΟΣ". Έχω ακούσει την προηγούμενη εβδομάδα από αμφιταλαντευόμενους νεοδημοκράτες να μου λένε ακριβώς αυτό. "Καλός ο Σαμαράς, αλλά μήπως είναι μονόπλευρος;"

    Φυσικά αυτό δεν ισχύει και το ξέρουμε όλοι. Αλλά το ζήτημα δεν είναι να το ξέρουμε εμείς, το ζήτημα είναι να το καταλάβει ο αμφιταλαντευόμενος Νεοδημοκράτης ψηφοφόρος. Ο οποίος, να μην ξεχνούμε, έχει φάει με το κουτάλι όλα αυτά τα χρόνια τη Λούλεια αντίληψη περί μεσαίου χώρου.

    Πρέπει να ξεπεραστούν οι ενστάσεις αυτές και πρέπει να βγει μπροστά ο Σαμαράς να κερδίσει και στο δικό του γήπεδο. Κέρδισε εκτός έδρας, αλλά να προσέξει να μην χάσει το ματς εντός.

    • xdx avatar
      xdx @ Blimblomblim 09/11/2009 11:45:21

      Το ΛΑΟΣ ικανοτητα διεισδυσης σε ολους τους χωρους, στους απλους νεοδημοκρατες περισσοτερο, καιρος να το καταλαβετε αυτο. Αν δεν ηταν το ΛΑΟΣ οι Ελληνες θα βαυκαλιζονταν ακομα και θα παρισταναν τις μητερες Τερεζες των λαθρομεταναστων.

      • loretta avatar
        loretta @ xdx 09/11/2009 13:11:31

        ελα ελα να λειπει ο ρατσισμος..!

        • xdx avatar
          xdx @ loretta 09/11/2009 14:02:20

          ποιος ρατσισμος, η κανεις κουμαντο στο σπιτι η δεν κανεις, αλλιως τα πατριωτικα του αρχηγου ειναι δολωματα,το οτι επαναλαμβανετε τη λεξη πατριδα λιγο πιο συχνα τωρα τελευταια στο ΛΑΟΣ το χρωστατε
          για δε ρωτατε κανα πακιστανο και κανα σουδανο να σας πει ποια ειναι η πρωτη λεξη που μαθαινει στα Ελληνικα εκτος του μ@λ@κ@ς και θα πει ο συμπατριωτης μου ...

        • Υ. avatar
          Υ. @ loretta 09/11/2009 14:05:35

          Θέσπιση κανόνων! Όχι πογκρόμ xdx.

        • Υ. avatar
          Υ. @ loretta 09/11/2009 14:12:22

          ...και τήρησή τους.

        • xdx avatar
          xdx @ loretta 09/11/2009 14:20:53

          Μεχρι την ψηφιση των κανονων θα εχει μπει παρανομα αλλο 1 εκ.Φυσικα οχι πογκρομ.Αλλα τερμα στους εκβιασμους.Ούτε ιθα-γενειες σε παιδια γονεων αλλο-γενων ουτε ψηφος σε χθεσινους για να συνεννοουμαστε.Το παιδι δυο Σουδανων γεννημενο εδω ειναι Ελληνας ιθαγενης;Ανοιγμα των διοδων για να διοχετευθει το ρευμα στην ευρωπη.Ανακοπη του θαλασσιου ρευματος απο Τουρκια τωρα.Αν δεν το εχεις αντιληφθει το κοστος της απο θαλασσης διαφυλαξης το πληρωνεις εσυ κι εγω.Τα φουσκωτα τα κρατητηρια τον εξοπλισμο τους αστυνομικους τη διατροφη τις υπερωριες τις βενζινες.Αμεση καταγραφη του ακριβους αριθμου, εξαμηνες ανανεουμενες καρτες εργασιας ασφαλιση στο ΙΚΑ και αλληλοσεβασμος.Η εκμαθηση της ελληνικης γλωσσας προυποθεση για παραταση παραμονης.
          Η Αμερικη τους βομβαρδιζει σε σενα τους στελνει.

      • Skeptikos avatar
        Skeptikos @ xdx 09/11/2009 14:06:42

        Ο μονος ρατσισμος στην Ελλαδα ειναι εναντιον των "ιθαγενων" Ελληνων

        • loretta avatar
          loretta @ Skeptikos 09/11/2009 14:38:32

          xdx ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ..ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ..ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ...ΚΛΠ

          Μηπως ζεις σε αλλο πλανητη??

          απλα θεσπιση κανονων τηρηση τους και σεβασμος στην χωρα που τους φιλοξενει για να φτασουν στον σημειο να τους ενσωματωσει.

        • xdx avatar
          xdx @ Skeptikos 09/11/2009 14:42:58

          Για την ταμπακερα κουβεντα.Ποσους θα ενσωματωσει;Αριθμο εχουμε;Εχετε φαει το παραμυθι της ενσωματωσης.Μηπως εισαι εκτος γραμμης;Η Αυστραλια και η Αμερικη ειναι χωρες μεταναστων.Η Ελλαδα ειναι αλλη ιστορια.

        • loretta avatar
          loretta @ Skeptikos 09/11/2009 15:00:16

          Αλλο θεμα οι ελληνες του εξωτερικου? τι λες? ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΜΑΙ !! ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΞΕΝΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΚΑΙ...ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..και εγω ξενη ειμαι??

          δεν υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα.

        • xdx avatar
          xdx @ Skeptikos 09/11/2009 15:21:06

          Εισαι ελληνιδα μεχρι το κυτταρο.Μονη σου τα λες.Ξενη υπηκοοτητα πηρες.Citizenship.Οχι ιθα-γενεια.Ησουν πολιτης της ξενης χωρας.Τα παραπανω περι ενσωματωσης ακριβως τα ιδια λεει και η Μπακογιαννη.Η διαφορα ειναι στο περιτυλιγμα των λεξεων.

        • loretta avatar
          loretta @ Skeptikos 09/11/2009 15:30:40

          Προφανως δεν καταλαβανεις τι σου λεω και κολας στα διαδικαστικα και στα χαρτια ..!!

          αστο...θελει πολυ κουβεντα και ανοιχτο μυαλο.

        • xdx avatar
          xdx @ Skeptikos 09/11/2009 15:39:55

          θα βρεθειτε προ εκπληξεως γιατι με τις θεσεις αυτες δεν παιρνετε ψηφους απο το ΛΑΟΣ αλλα πολυ περισσοτερο δεν παιρνετε ψηφους απο τη Μπακογιαννη, οι κοσμοπολιτες αστοι κοινωνικα φιλελευθεροι θα ψηφισουν μονοκουκι ατοφιο κοσμοπολιτισμο

        • loretta avatar
          loretta @ Skeptikos 09/11/2009 19:30:00

          xdx...
          διαβαζοντας αυτο http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=3134

          καταλαβαινω τα.."διλήμματα σας"

    • Κώστας-Δράμα avatar
      Κώστας-Δράμα @ Blimblomblim 09/11/2009 16:16:30

      Από ότι είπε σήμερα το πρωί στο ράδιο ο Πάνος Παναγιωτόπουλος (αλλά το επιβεβαιώνουν και τα ρεπορτάζ) προσήλθε σήμερα το πρωί από νωρίς, τον ρώτησε ο Πάνος «Αντώνη γιατί τόσο νωρίς εδώ», έκατσε κάποια ώρα στο γραφείο που το παραχώρησε το συνεδριακό κέντρο, μετά πήγε για λίγο στην αίθουσα συγκεντρώσεων όπου παρακολούθησε από την είσοδο μία δύο ομιλίες, βγήκε μερικές φωτογραφίες με μερικούς συνέδρους και (σύμφωνα πάντα με τον Παναγιωτόπουλο) κατά τις 12 το μεσημέρι αποχώρησε.

  7. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 09/11/2009 11:14:27

    "Αλλά το νεοδημοκρατικό κοινό είναι κάφρικο": γι αυτό το κοινό λοιπόν ενδιαφέρεται ή δεν ενδιαφέρεται ο Σαμαράς. Αν μια τέτοια υποτίμηση των ΝΔατών είναι ο λόγος που χτύπησε άσχημα η απουσία του τη δεύτερη μέρα υπάρχει πρόβλημα! Αν πάλι "μ' αυτούς έχει να κάνει", πώς θα πείσει έναν γαύρο ότι ο βάζελος παίζει καλύτερα;

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ antiathlitikos 09/11/2009 19:19:20

      Για την εύλογη απορία σου, η απάντηση είναι η εξής. Από τη μια έχουμε τη Ντόρα που δεν εκπροσωπεί ΤΙΠΟΤΑ. Πραγματικά, πες μας έναν λόγο για την ψηφίσουμε. Έναν. Ένα θετικό της. Κάτι καλό που να έχει κάνει στη ζωή της. Πέρα από το... βέτο του Βουκουρεστίου, που θέλησε να μας τρελάνει ότι είναι δική της πολιτική, όταν ο κόσμος βούιζε ότι ο Καραμανλής το επέβαλε ΚΑΙ κόντρα στη Ντόρα. Δεν ήταν δυνατόν να βγει τότε να κάνει δηλώσεις κατά του πρωθυπουργού.

      Αυτό το ΤΙΠΟΤΑ λοιπόν έρχεται και λέει "εγώ θέλω τη μεγάλη κεντροδεξιά και μπορώ να το κάνω καλύτερα". Δεν μας λέει ΤΙΠΟΤΕ άλλο. Και σε ρωτάω: Για ποιο λόγο μπορεί η μαντάμ να το κάνει καλύτερα; Έτσι επειδή έτσι της ήρθε, μόνο και μόνο επειδή μας το λέει;

      Τουλάχιστον στο ΠΑΣΟΚ υποστήριζαν το όνομά του στον ΓΑΠ. Εδώ ούτε καν του Μητσοτάκη το όνομα δεν θέλουν. Αναρωτηθήκαμε γιατί έχει εξαφανιστεί ο Μητσοτάκης αυτές τις ημέρες τελείως; Μήπως για να μην κόψει ψήφους από τη Ντόρα;

      Και έρχονται τώρα ένα σωρό Νεοδημοκράτες και θέλουν το ΤΙΠΟΤΑ αυτό να γίνει αρχηγός τους. Χωρίς να έχουν κανέναν λόγο και χωρίς να θέλουν καν να ακούσουν τον πολιτικό λόγο του Σαμαρά.

      Το μόνο "πολιτικό" επιχείρημα της Ντόρας χθες ήταν "ΔΑΠ-ΔΑΠ δυνατή πρωτοπόρα μαζική". Μας το είπε για να μας συγκινήσει επειδή όλοι οι κάτω των 45 λίγο πολύ έχουν περάσει από τη ΔΑΠ; Ναι. Αυτό ήταν το μόνο της "πολιτικό" επιχείρημα μέσα στο συνέδριο.

      Αν θέλουν να την ψηφίσουν γι' αυτό, τελικά δηλαδή μόνον για την προβολή που είχε όλον αυτόν τον καιρό, λυπάμαι, δεν μπορώ να εκφραστώ με επιείκια για αυτό το νεοδημοκρατικό κοινό.

      Να κάτσουν να ακούσουν τουλάχιστον. Όχι να σπεύδουν να αρπάξουν ό,τι χάντρες και καθρεφτάκια τους πετάξει ο κομματικός μηχανισμός για την ψήφο τους.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Blimblomblim 09/11/2009 19:36:09

        Εν μέρει συμφωνώ αγαπητέ Blimbomblim. Κανείς δεν είπε ότι είμαστε άγιοι ή πολιτικά ώριμοι. Από την άλλη όμως, μην ξεχνάμε ότι η Ντόρα για τους μη υποψιασμένους νεοδημοκράτες είναι οικείο πρόσωπο λόγω μακρόχρονης και σταθερούς υπερπροβολής. Ο Σαμαράς ήταν εξαφανισμένος αναγκαστικά και με την ρετσινιά του 93.
        Με αυτά τα δεδομένα θεωρώ ότι η ανατροπή του κλίματος σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα είναι ένδειξη ότι ένα σημαντικό μέρος των νεοδημοκρατών έχει και αρχές και κρίση.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κώστας Θ. 09/11/2009 19:46:16

          Πολύ σωστά.

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/11/2009 11:21:26

    Μα ο Αντώνης ηταν εκει και τη δευτερη μερα του συνεδριου. Χαιρετησε τους συνεδρους, ακουσε πολλους απο τους ομιλητες και αποχωρισε πριν τη δευτερολογια της Ντόρας. Προφανως ενοχλησε την κυρα θοδωρα που δεν ηταν εκει να ακουσει τις παρολες της.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/11/2009 11:34:56

      Ηταν τελικά μέσα στη σάλα ή δεν ήταν, όπως γράφει το Εθνος, και γυρνούσε στους γύρω χώρους; Δεν κατάλαβα.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Kώστας Θ. 09/11/2009 11:56:05

        Το θέμα δεν είναι να συμφωνήσουμε ή να μαλώσουμε μεταξύ μας. Το θέμα είναι ότι πρέπει να προσέχει να μην δίνει τέτοια δικαιώματα. Τον περιμένουν στη γωνία για να τον σκίσουν.

  9. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 09/11/2009 11:32:50

    Νομίζω πρέπει και οι τρεις τους να απευθυνθούν με ένα απλό βιογραφικό στον ψηφοφόρο της Ν.Δ. Το βιογραφικό αυτό απλά να γράφει:
    Ποιες είναι οι σπουδές τους
    Ποια είναι η επαγγελματική τους κατάρτιση
    Πόσα ένσημα του ΙΚΑ έχουν κολλήσει στον ιδιωτικό τομέα και
    Ποιο είναι το πρόγραμμά τους για την διάσωση της Χώρας από την οικονομική κατάρρευση που την έχουν οδηγήσει, οι "φωστήρες τσάροι της οικονομίας" επί κυβερνήσεων Κ. Καραμανλή, Αλογοσκούφης και Παπαθανασίου

    • xdx avatar
      xdx @ Δωδωναίος 09/11/2009 14:29:55

      Ισχυει και για πρωθυπουργους το ενσημο;

      • loretta avatar
        loretta @ xdx 09/11/2009 15:32:25

        ρωτησε καλυτερα τον προεδρο του ΛΑΟΣ ....αληθεια..δια βιου ειναι αυτος εκει? αλλα στελεχη δεν εχει για την ΚΑΡΕΚΛΑ?

  10. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 09/11/2009 11:44:49

    Στη διεκδίκηση της αρχηγίας της Νέας Δημοκρατίας το επιτελείο της Θεοδώρας προσπαθεί μονίμως να κάνει το άσπρο μαύρο.
    Νομίζουν που ξεχάσαμε που η αυτοκράτειρα Θεοδώρα καθυστέρησε το χαρτί για τη σύλληψη του Καράβελα και έτσι χάθηκε η τελευταία ευκαιρία να ξεμπροστιαστούν οι μίζες των σοσιαλιστών υπουργών και λοιπών πράσινων στελεχών του ΟΤΕ; Ξεχνιέται η δικαιολογία της αυτοκράτειρας ότι καθυστέρησε για να μην φανεί σαν πολιτική δίωξη εναντίον του Γιωργάκη; To πώς ζητάει να γίνει αρχηγός κόμματος όταν δεν επιθυμεί τη δίωξη των αντιπάλων δεν μας το εξήγησε ποτέ.
    Nομίζουν που ξεχάσαμε που η αυτοκράτειρα Θεοδώρα έσπρωχνε συνεχώς το Καραμανλή (μαζί με το Σουφλιά, τον Πάκη και το Μεϊμαράκη) να κάνει πρόωρες εκλογές «για το καλό της χώρας»;
    Νομίζουν ότι ξεχάσαμε το ρόλο της Αγίας Οικογένειας στη σπίλωση του μακαριστού αρχιεπίσκοπου Χριστόδουλου μέσω του Μανόλη Bασιλάκη, που τον λέγατε αγιατολλάχ και αντίχριστο ;
    Νομίζουν ότι ξεχάσαμε που, μαζί με το Γιωργάκη, σπρώχνανε τον Κώστα Καραμανλή και τον Τάσσο Παπαδόπουλο να δεχθούν το προδοτικό σχέδιο Ανάν των αμερικάνων, λέγοντας (και έμμεσα απειλώντας) ότι εάν πούμε ΟΧΙ απειλείται όλος ο Ελληνισμός (απίστευτο) ;
    Νομίζουν ότι ξεχάσαμε που έλεγε ο μπαμπάκας της αυτοκράτειρας Θεοδώρας να μην πολύ-ασχολούμαστε με το Σκοπιανό, ας το πάρουν το όνομα, γιατί έτσι και αλλιώς σε 10 χρόνια θα τόχουμε ξεχάσει; Επίσης νομίζουν που ξεχάσαμε που άφησε η Θοδωρούλα το σκοπιανό αεροπλάνο να προσγειωθεί στην Κέρκυρα με το όνομα «Δημοκρατία της Μακεδονίας» για να μην τους στενοχωρήσουμε (άλλο απίστευτο) ;
    Νομίζουν ότι ξεχάσαμε τις μεθοδεύσεις της αυτοκράτειρας Θεοδώρας υπέρ του Βασιλάκη της Aegean (του ίδιου ακριβώς Βασιλάκη του κολλητού του Γιωργάκη) σε βάρος της νέας Ολυμπιακής για τα δρομολόγια;
    Νομίζουν ότι ξεχάσαμε που η αυτοκράτειρα Θεοδώρα έπαιρνε, μαζί με τον μικρότερο αδελφούλη, «δωρεάν» εξοπλισμό από τη Μίζενς και μετά λέγανε «συγνώμη, ξεχάσαμε να τα πληρώσαμε” ή τα άλλα κολλητιλίκια της Αγίας Οικογένειας με το Χριστοφοράκο (αλήθεια πού έχει εξαφανιστεί αυτό το παιδί ο Κυριάκος από το καλοκαίρι);
    Δεν ξεχάσαμε, κανείς δεν έχει ξεχάσει.
    Απλά, η σημερινή κακοπροαίρετη επιθετικότητα της αυτοκράτειρας Θεοδώρας είναι βέβαιο ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στη Νέα Δημοκρατία μετά την εκλογή του Αντώνη Σαμαρά.
    Δεν πειράζει όμως, ουκ εν τω πολλώ το εύ.
    Καλύτερα να είμαστε λιγότεροι (στην αρχή) και σίγουροι παρά περισσότεροι αλλά με φίδια στον κόρφο μας (αργότερα), όπως είχαμε τόσα χρόνια.
    Τέλος οι ίντριγκες, τέλος οι μηχανισμοί, τέλος η παρακμή.
    Αυτά που ήξερε το μητσοτακέϊκο να τα ξεχάσει.
    Η Νέα Δημοκρατία, δεν κοιτάζει πίσω, φεύγει μπροστά.
    Ο Γιωργάκης, έτσι και αλλιώς ήδη άρχισε να παραπαίει, άρα δεν υπάρχει και άπλετος χρόνος

    • crunch avatar
      crunch @ ελεύθερος 09/11/2009 12:18:59

      τι λες ρε ελεύθερε..; Ο μητσοτακης -και πιο ήπια η ντόρα- ήταν οι μόνοι που του στάθηκαν του χριστόδουλου -μαζί με τον Ψωμιάδη- με δημόσιες δηλώσεις το 2005 που τον κοπανούσαν όλοι.. Μήπως να θυμηθούμε τί έλεγε τότε ο Σαμαράς;

      • οξεία γωνία avatar
        οξεία γωνία @ crunch 09/11/2009 16:32:50

        Δεν τα ξέρεις καθόλου μα καθόλου καλά.
        Το Βασιλάκη και τα νεαρά καμάρια της Θεοδώρας, όπως και το βιβλίο του πρώτου δεν τα ξέρεις;

  11. fatfat avatar
    fatfat 09/11/2009 11:48:53

    @ ΓΙΑΝΝΗΣ....μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί έφυγε ο κύριος Σαμαράς την ώρα που θα μιλούσαν στο συνέδριο και άλλοι σύνεδροι ή ακόμα και η κυρία Μπακογιάννη? Και αν μου πεις ότι έφυγε και η κυρία Μπακογιάννη αργότερα - δεν ξέρω αν έμεινε μέχρι το τέλος ή έφυγε - κακώς έφυγε....την δεύτερη μέρα θα μιλούσαν σύνεδροι εκλεγμένοι από την βάση της ΝΔ, και οι δύο κυριότεροι υποψήφιοι είχαν την υποχρέωση να τους ακούσουν όλους.....τον τελευταίο καιρό όλο για ηθική και ήθος ακούω, αλλά το γεγονός να μιλάνε σύνεδροι(μέλη της ΝΔ), να λένε την γνώμη τους για το τι έφταιξε για την ήττα, για το τι πρέπει να αλλάξει στο κόμμα και οι υποψήφιοι ή κάποιος υποψήφιος για το προεδρικό αξίωμα να απουσιάζουν,είναι απαράδεκτο και συνιστά περιφρόνηση στα πρόσωπα των εκλεγμένων από την βάση της ΝΔ.Δείχνει ότι κάποιοι άλλα ευαγγελίζονται και άλλα πράττουν....δείχνει νοοτροπία υποτίμησης των ομιλούντων στο συνέδριο("έλα μωρέ, καλοί είναι όταν μας χειροκροτούν και μας υποστηρίζουν,σιγά όμως μην κάτσουμε και να τους ακούσουμε!!!!!")
    ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ?
    Κάποιοι κύριοι φαίνεται ότι έχουν μάθει να μιλάνε μόνο, όχι και να ακούνε...

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 09/11/2009 13:34:22

      Φατ φατ λες..".Κάποιοι κύριοι φαίνεται ότι έχουν μάθει να μιλάνε μόνο, όχι και να ακούνε…"

      ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ Η ΘΕΟΔΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ..ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ ΣΕ ΡΕΚΟΡ ΞΕΦΤΥΛΑΣ Η ΝΔ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 10 ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ...ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ..!!

      Φαντασου λοιπον....!! οσο για το ποιος αποχωρησε απο το συνεδριο και ολα αυτα...τα βρισκω αστεια..!! και κακος τα κανουν σημαια και οι δυο..εκει δεν ειναι η ουσια.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 09/11/2009 13:49:06

        και συμπληρωνω οτι κατα την γνωμη μου ειναι αλλη μια ειδηση αξιας 30 δευτερολοεπτων..!! Τωρα αν πηγαν προς..νερου τους..για καφε...και οτι αλλο..Θεωρουμε ολοι οτι ειναι άξιον συζητησης?

  12. fatfat avatar
    fatfat 09/11/2009 11:56:31

    @ Blimblomblim...γνωστό πλέον το παραμύθι σας....αν τελικά χάσει ο κύριος Σαμαράς θα μιλήσετε για "κάφρους νεοδημοκράτες"(στους οποίους όμως ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ),για εξαγορά ψήφων, για "σκοτεινούς" μηχανισμούς...από τώρα αναφέρεστε σε αυτές τις αθλιότητες.......

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 09/11/2009 13:19:10

      Fat fat βλεπω επαναλαμβανεσαι επικίνδυνα.....παμ παρακατ!

      • Υ. avatar
        Υ. @ loretta 09/11/2009 13:28:56

        Γειά σου συντρόφισσα. Το χιούμορ σου, μόνο Σαμαρικοί μπορούν να το πιάσουν!

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 09/11/2009 13:39:32

          Καλημερα φιλτατε..!!Πουσουν βρε Υ ?

  13. isnogood avatar
    isnogood 09/11/2009 11:58:07

    ΛΑΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ

    Το μικρό ρυάκι, άρχισε να μεγαλώνει. Έγινε πλέον ποτάμι και μέρα με τη μέρα θα γιγαντώνει περισσότερο και στις 29 Νοεμβρίου ο χείμαρρος της ΑΛΛΑΓΗΣ θα ανατρέψει στο πέρασμά του το παρελθόν και θα φέρει την αναγέννηση και την ελπίδα στην παράταξη και στον τόπο.
    Νεοδημοκράτη! Μην περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνο απο κάποιο γραφείο! Οι επαναστάσεις και οι μεγάλες αλλαγές επιβάλλονται απο το λαό.
    Αυτοοργανώσου! Μαζί με τους φίλους σου, βγάλε τις επόμενες ημέρες μια ανακοίνωση στις τοπικές εφημερίδες σαν...

    Επιτροπή στήριξης Αντώνη Σαμαρά, με την οποία θα καλείς όσους πιστεύουν στην αναγέννηση του κόμματος στο νομό σου, στο δήμο σου, να συγκεντρωθούν για ένα κρασί μια παρασκευή ή ένα Σαββάτο βράδυ, να γνωριστείτε, να προβληματιστείτε και να ΔΕΣΜΕΥΤΕΙΤΕ οτι στις 29 Νοεμβρίου, ο καθένας απο σας θα φέρει δέκα ή είκοσι συγγενείς ή φίλους του να ψηφίσουν για να έρθει ξανά η ελπίδα στην ΠΑΡΑΤΑΞΗ και την ΠΑΤΡΙΔΑ!
    Είναι ο μόνος τρόπος για να αντιμετωπίσει ο λαός τον παλαιοκομματικό μηχανισμό!
    Δράσε αυτόνομα στην αρχή, μετά με τους φίλους σου και κάνε το ρυάκι ΧΕΙΜΑΡΡΟ αλλαγής!

    Για την Λαική Επιτροπή Στήριξης Αντώνη Σαμαρά στο διαδίκτυο

    http://taxalia.blogspot.com/2009/11/blog-post_9108.html

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/11/2009 12:18:58

    Ο Κύρτσος συνεχιζει να τα χωνει αγρια στη ντόρα και σημερα μεσα απο τη CITY PRESS:
    Η κ. Μπακογιάννη ξεκίνησε να τρέξει ουσιαστικά μόνη την κούρσα της
    ηγεσίας της ΝΔ και κινδυνεύει –με βάση τα αποτελέσματα των τελευ-
    ταίων δημοσκοπήσεων και τις πολιτικές τάσεις που καταγράφουν- να έρθει δεύτερη.
    Η πολιτική της αποδυνάμωση πρέπει να αποδοθεί στην αλλαγή πολιτικού σκηνικού, ιδιαίτερα
    στο χώρο της ελληνικής Κεντροδεξιάς.
    Η κ. Μπακογιάννη μαζί με τον κ. Σουφλιά υποστήριξαν με θέρμη την απόφαση του κ. Καραμανλή να πάει σε πρόωρες εκλογές στις 4 Οκτωβρίου. Ένα σημαντικό τμήμα της εκλογικής και κοινωνικής βάσης της ΝΔ απέδωσε αυτή την απόφαση στην κόπωση του κ. Καραμανλή με την εξουσία και στον προσωπικό πολιτικό σχεδιασμό του κ. Σουφλιά και της κ. Μπακογιάννη. Η άποψη που επικράτησε ήταν ότι ο κ. Σουφλιάς ήθελε να γίνει μεταβατικός πρωθυπουργός σε κυβέρνηση ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, στην περίπτωση που το εκλογικό αποτέλεσμα ήταν οριακό. Στην κ. Μπακογιάννη αποδόθηκαν ευθύνες για επιτάχυνση των εξελίξεων, που ήταν βέβαιο ότι θα έπλητταν τη ΝΔ, προκειμένου να διευκολυνθεί στη διεκδίκηση της ηγεσίας. Ο κ. Σουφλιάς βρίσκεται ήδη σπίτι του, πολιτικά ταπεινωμένος και είναι λογικό να αντιμετωπίζει σοβαρές δυσκολίες και η κ. Μπακογιάννη.
    Οι περισσότεροι Νεοδημοκράτες θεωρούν ότι υπάρχει μια παρασκηνιακή συνεννόηση μεταξύ των
    δύο πολιτικών δυναστειών που ελέγχουν την Κεντροδεξιά. Η κ. Μπακογιάννη δεν δημιούργησε
    σοβαρά προβλήματα στον πρωθυπουργό κ. Καραμανλή και ο τελευταίος ανταπέδωσε ορίζοντας μια διαδικασία εκλογής νέου προέδρου που στην αρχική φάση ευνοούσε την καλά προετοιμασμένη
    πρώην υπουργό Εξωτερικών. Σε άλλες πολιτικές συνθήκες η συνεννόηση των δύο «γαλάζιων» δυναστειών θα έβαζε τέλος στις φιλοδοξίες των άλλων στελεχών και θα προσδιόριζε το αποτέλεσμα της μάχης για την ηγεσία. Οι Νεοδημοκράτες όμως είναι πικραμένοι και εξαγριωμένοι με τον τρόπο που τους μεταχειρίστηκαν τα ανώτατα στελέχη της κυβέρνησης Καραμανλή και δείχνουν τάσεις πολιτικής αυτονόμησης απότους μηχανισμούς. Έτσι, διευκολύνεται η ενίσχυ-
    ση της θέσης του κ. Σαμαρά έναντι της κ. Μπακογιάννη, ενώ έχει αποκτήσει σημαντικό ακροατήριο
    και ο νομάρχης Θεσαλονίκης κ. Ψωμιάδης. Όπως χαρακτηριστικά είπε ο τελευταίος στο συνέδριο
    της ΝΔ, «τα ηγετικά στελέχη προσπάθησαν να με εμφανίσουν σαν γραφικό, αποδείχθηκαν όμως ε-
    ντελώς ανίκανα στην προώθηση των συμφερόντων της χώρας και της παράταξης».
    Η αναταραχή που έχει προκληθεί στην ελληνική Κεντροδεξιά ακυρώνει ένα παραδοσιακό πλεονέ-
    κτημα της κ. Μπακογιάννη, τις στενές σχέσεις με τα μεγάλα συμφέροντα. Η κ. Μπακογιάννη λειτουργεί ουσιαστικά ως πολιτικό λόμπι μεγάλων επιχειρηματικών συμφερόντων και έχει ισχυρές συμμαχίες στο χώρο των ΜΜΕ, ορισμένες από αυτές καλλιεργήθηκαν με το χρήμα των φορολογουμένων σε βάρος του δημόσιου συμφέροντος.
    Η επένδυση του κ. Παπανδρέου σε μια αριστερή πολιτική στροφή που συμπεριλαμβάνει την καταγγελία των μεγάλων συμφερόντων και τη θεαματική αναδιανομή του πλούτου σε όφελος των μη προνομιούχων συμπολιτών μας, αλλά και η επιδείνωση της οικονομικής και κοινωνικής κρίσης, εκθέτουν πολιτικά τα «λόμπι» των συμφερόντων και τους ισχυρούς εκπροσώπους τους, όπως η κ. Μπακογιάννη. Ο κόσμος έχει μπροστά του μια οκταετία λιτότητας εξαιτίας της αποτυχίας και της διαφθοράς της κυβέρνησης Καραμανλή και δεν φαίνεται να ενθουσιάζεται ιδιαίτερα από την προο-
    πτική ενίσχυσης της πολιτικής θέσης εκπροσώπων των μεγάλων επιχειρηματικών συμφερόντων.
    Όσο πιο κοντά εμφανίζεται η κ. Μπακογιάννη σε μεγάλους επιχειρηματικούς ομίλους, όσο πιο πο-
    λύ την υποστηρίζουν «διαπλεκόμενα» στην αντίληψη των Νεοδημοκρατών ΜΜΕ, όσο επεκτείνο-
    νται τα οικογενειακά της επιχειρηματικά συμφέροντα, τόσο μεγαλώνουν οι δυσκολίες στην προώ-
    θηση των πολιτικών της φιλοδοξιών. Την κατάσταση περιπλέκει και η άμεση ανάμειξη της κ. Μπακογιάννη σε σκανδαλώδεις υποθέσεις, όπως είναι η διαφυγή του κ. Καραβέλα, ανώτατου
    στελέχους της Siemens, στο εξωτερικό. Η έρευνα της κοινής γνώμης που έγινε για λογα-
    ριασμό της «Free Sunday» καταγράφει την πολιτική αδυναμία της κ. Μπακογιάννη σε ό,τι αφορά τις σχέσεις με τα μεγάλα συμφέροντα, αλλά και το πλεονέκτημά της σε σχέση με τη μελλοντική διεύρυνση της ΝΔ προς το λεγόμενο μεσαίο χώρο. Και αυτό όμως το συγκριτικό πλεονέκτημα δεν αρκεί πλέον για να προσδιορίσει τις εξελίξεις. Η συνεχής ανάπτυξη του ΛΑΟΣ του κ. Καρατζαφέρη κάνει πιο δύσκολη την εκλογική ανάκαμψη της ΝΔ με τη μέθοδο Μπακογιάννη. Επιπλέον, εκατοντάδες χιλιάδες Νεοδημοκράτες απέσυραν την υποστήριξή τους προς τη ΝΔ διεκδικώντας -ύστερα από σκάνδαλα τύπου Βατοπεδίου- μια αυστηρότερη αντιμετώπιση των μεγάλων συμφερόντων από την ελληνική Κεντροδεξιά και ένα νέο πολιτικό ήθος, που δύσκολα μπορεί να εξασφαλίσει η κ. Μπακογιάννη.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2009 12:22:37

    Ο Κύρτσος έχει υποστεί την ίδια φούστικη μεταχείριση, τω καιρώ εκείνω, που υπέστη και ο Σαμαράς. Από τον Ε.Τ. βρέθηκε στον δρόμο, και δεν ήταν αποό "κακή δημοσιογραφία" ή "κακή διαχείριση"

  16. Υ. avatar
    Υ. 09/11/2009 13:17:36

    Και ο Στέφανος Μάνος με τη Ντόρα

    Ο υπουργός του Μητσοτάκη στην οικονομία Στέφανος Μάνος (επονομαζόμενος και Mr Αλλατίνης), με τις ακραίες και σκληρές νεο-φιλελεύθερες απόψεις περί οικονομίας και (το κυριότερο) κοινωνίας, διαγραφείς από τη ΝΔ το 1998, αρχηγός των Φιλελευθέρων (θυμάστε τον ταύρο?) το 1999, στην 3η θέση του ψηφοδελτίου επικρατείας του πασόκ το 2004, υποψήφιος με τη ΔΡΑΣΗ στις ευρωεκλογές 2009, με δήλωσή του για τη προεδρία της ΝΔ τάσσεται υπέρ της κυρά-Θοδώρας.

    Η νεο-φιλελεύθερη και νεοταξική παγκοσμιοποίηση μετά της λοιπής πολιτικής χλέμπας είναι εδώ, ομονοούσα και συμπλέουσα παρά τη πεφωτισμένη αγία οικογένεια.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Υ. 09/11/2009 13:20:09

      ά τον φουκαρά... έχει βαρεθεί να κάθεται...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ archaeopteryx 09/11/2009 13:24:59

        Προφανώς. Έτσι είχε βαρεθεί να κάθεται και το 2004, και βρήκε στις αγκάλες του Γιωργάκη τη ...στοργική έδρα του Επικρατείας που τον βοήθησε να μην κάθεται. Δεν πιστεύω όμως να σου προξενεί έκπληξη το γεγονός ότι συντάχθηκε με τη Ντόρα, ε;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Αυριανιστής 09/11/2009 13:27:08

          νόμιζα ότι είχε τσακωθεί με τον μπαμπά...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/11/2009 13:45:29

          Το (ιδεοληπτικό) αίμα, νερό δεν γίνεται. Ήταν ποτέ δυνατό να τσακωθούν οι ακραίοι φορείς του νεοφιλελευθερισμού; Μην ξεχνάς ότι ο Μάνος έφυγε (ή μάλλον, τον ...έφυγαν) από τη ΝΔ λόγω Καραμανλή. Όχι λόγω Ντόρας.

          Σε περίπτωση εκλογής της Ντόρας, προβλέπω ταχεία επιστροφή στο "μαντρί" άλλων δύο προβεβλημένων νεοφιλελεύθερων απολειφαδιών: του Ανδριανόπουλου και του Κοντογιαννόπουλου.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Αυριανιστής 09/11/2009 13:51:35

          Όπως το λες Αυριανιστή.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ Υ. 09/11/2009 13:42:40

      Δεν μπορώ να καταλάβω. Εχει μαζέψει τόσους αμφιλεγόμενους, τουλάζιστον, υποστηρικτές η Ντόρα, που είναι σαν να φωνάζει ΜΗ ΜΕ ΨΗΦΙΖΕΤΕ !!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Α.Κ. 09/11/2009 13:54:56

        Αρκεί μόνο να βγει να πει κάποιος στους εθνικόφρονες νεοδημοκράτες, ότι ο Μάνος έχει περιμαζώξει στη "Δράση" του τον Βερέμη, δεδηλωμένο υποστηρικτή του βιβλίου της Ρεπούση, και να δούμε τότε αν η υποστήριξή του στη Ντόρα θα λειτουργήσει υπέρ ή εναντίον της.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 09/11/2009 14:09:25

          Ώπα και εθνικόφρονες!
          Κάτι μου θυμίζει αυτό, από την παιδική μου ηλικία, μιλάμε για fifties. Έναν τύπο με μυστρί, Τάκο Μακρή και κάτι υπολείμματα από Παπάγο. Κι ένα στενόμακρο νησί κοντά στο Λαύριο, όπου παραθέριζαν κάτι μυστήριοι τύποι.
          Ωχ ρε παλληκάρια, μπρός τον βλέπουν όλοι το γκρεμό, αλλά να κυττάμε και λίγο πίσω, το δράκο!

      • Υ. avatar
        Υ. @ Α.Κ. 09/11/2009 13:56:43

        Η πολυσυλλεκτική ομάδα του Μητσοτακέϊκου, με κοινό παρονομαστή τη διαπλεκόμενη κονόμα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Υ. 09/11/2009 14:13:36

          Να δεις που τελικά θα την πάθει όπως ο Βενιζέλος. Θυμήσου μόνο ποιοι είχαν συνταχθεί τότε μαζί του: η πιο απεχθής έκφανση του κυβερνοπασόκ. Ο "φούσκας" Νεονάκης, ο πολιτικά νεκραναστημένος Σουμάκης, ο "τρόλλεϋ" Βερελής, ο νεοφιλελεύθερος Χριστοδουλάκης, ο οπορτουνιστής Μπίστης, ο Πρωτοπαπα(ρα)ς και άλλοι, ενώ υπήρχαν φήμες ότι ακόμα κι ο Τσουκάτος είχε αναλάβει, τις πρώτες μέρες τουλάχιστον, την οργάνωση της βυζαντινής ίντριγκας για λογαριασμό του Βενιζέλου. Δηλαδή, το πιο επιβαρυμένο (στη συνείδηση του κόσμου) "όλον ΠΑΣΟΚ" σε πλήρη απαρτία. Κάτι ανάλογο συμβαίνει τώρα και με τη Ντόρα.

    • loretta avatar
      loretta @ Υ. 09/11/2009 14:52:46

      χμ...ο Μιστερ αλλατινης τωρα ειναι ο ΚΟς ΔΑΥΙΔ...ο ΚΟς Μανος ..τι ειναι?

      • Υ. avatar
        Υ. @ loretta 09/11/2009 15:15:28

        ex

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 09/11/2009 15:17:34

          χαχα το εχει συνηθισει φαινεται!!

  17. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 09/11/2009 14:07:50

    Οι Μάνος, Ανδριανόπουλος, Κοντογιαννόπουλος βρήκαν άξιους αντικαταστάτες τους Αλογοσκούφη, Παπαθανασίου, Πετραλιά, Φώλια!
    Τί κι'άν έφυγαν οι δάσκαλοι οι μαθητές τους ξεπέρασαν.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Κεραυνός 09/11/2009 15:11:33

      Ο Φώλιας είναι με τον Σαμαρά.

  18. nikolas avatar
    nikolas 09/11/2009 14:16:34

    ΠΆΜΕ ΌΛΟΙ !!
    ΚΑΘΑΡΆ ΣΑΜΑΡΆ !!

  19. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 09/11/2009 14:23:00

    Δεν μπορεί να μην το βλέπει πάντως. Επίσης, η εντύπωσή μου είναι ότι ο Σαμαράς έχει μεγάλη αποδοχή και στο λεγόμενο "πατριωτικό" ΠΑΣΟΚ. Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ότι ο Παναγιώτης ο Κρητικός ή ο Λευτέρης ο Βερυβάκης (όσο και αν δεν περνάει η μπογιά τους πια) θα ήταν αντίθετοι με την επικράτηση Σαμαρά. Ας μην ξεχνάμε δε ότι υπάρχει πολύς κόσμος στο ΠΑΣΟΚ που ενσερνίζεται τις θέσεις Σαμαρά για τα εθνικά θέματα. Αλλά προσωπικά πιστεύω ότι κυβερνήσεις βγάζει πάντα η "τσέπη" των πολιτών. Δυστυχώς.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Α.Κ. 09/11/2009 14:29:57

      Ποτε κανεις πασοκος δεν θα ψηφισει δεξιο για πατριωτικους λογους γιατι τον θεωρει "εθνικιστη".Μπορει να τον προτιμουν απο τη Ντορα ως αρχηγο της ΝΔ αλλα δεν προκειται οι ιδιοι να τον ψηφισουν.

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ ψυχραιμια 09/11/2009 14:36:16

        Ο Ανδρέας Παπανδρέου για όσους τον θυμούνται εκτός απο σοσιαλιστής ήταν και εθνικιστής.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Κεραυνός 09/11/2009 14:40:55

          Ποτε δεν χρησιμοποιησε τον ορο αυτο.Ειναι ενα πολυ συνηθισμενο λαθος στο χωρο της δεξιας να νομιζουν οτι μπορει να τα βρουν με διαφορους που πετανε πατριωτικες φρασεις απο την αλλη οχθη-αυτοι ομως δεν ερχονται γιατι το "αντιφασιστικο" συνδρομο βαραινει περισσοτερο.
          Τωρα ο ΑΓΠ εκανε επικοινωνιακο αντιαμερικανισμο μεχρι εκει που τον επαιρνε-οι βασεις φευγουν,ο αγωνας δικαιωνεται.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κεραυνός 09/11/2009 19:00:07

          Ψυχραιμία έχεις μείνει στη δεκαετία του 1980. Σε διαβεβαιώνω ότι νιώθω πολύ πιο κοντά σε πατριώτες Πασόκους παρά σε μεταλλαγμένους νεοταξικούς νεοδημοκράτες.

          Οι διαχωρίστικές γραμμές στα κόμματα, από το 2000 και μετά, είναι πλέον κάθετες, όχι οριζόντιες. Υπάρχει η πατριωτική γραμμή σε όλα τα κόμματα, πλειοψηφική και βουβή, που αναζητεί έκφραση όπως τώρα με το Σαμαρά (και ψευτο-έκφραση με τον ΓΑΠ, επειδή ήταν γιος του Ανδρέα) και η θορυβώδης μειοψηφική νεοταξική (Ντόρα, Σημίτης και Σία). Όσοι δεν το βλέπουν αυτό, είναι τυφλοί. Για να καταλάβεις τι συμβαίνει, διάβασε τη συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στα Επίκαιρα. Είναι ένα πολιτικό πρόσωπο που πάντοτε ήταν εκεί που τον καλούσε η συνείδησή του και δεν είναι τυχαίο ότι σήμερα έχει τις θέσεις που έχει.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Α.Κ. 09/11/2009 14:46:54

      Μήπως πρέπει, λοιπόν, ανεξαρτήτως της δεδομένης συγκυρίας που απαιτεί μάχη, να σχετικοποιηθούν λίγο τα πράγματα; Γιατί η επόμενη μέρα στη ΝΔ δεν απαιτεί μόνον ενότητα (πάνω σε τι αλήθεια;) αλλά και σύνθεση και συμβιβασμούς. Όποιος δε μπορεί να ηγηθεί μιας συνθετικής διαδικασίας ή δε μπορεί να συμβιβασθεί σ’ ένα πολυσυλλεκτικό κόμμα αποτυγχάνει! Το ίδιο και όποιος αδυνατεί να επιβάλλει την πολιτική του ηγεμονία!

      Το μεγάλο ιδιαίτερο πρόβλημα της ελληνικής κεντροδεξιάς και για όσον καιρό παραμένει ενωμένη και πολυσυλλεκτική είναι ότι οι διαφωνίες στους κόλπους της διαπερνούν και τα κοινωνικοοικονομικά και τα εθνικά θέματα. Γι αυτό και μια διάσπαση δεν είναι ορατή: διότι θα δημιουργούσε θρίψαλα, όχι απλώς δύο κόμματα. Και ο Σαμαράς να είστε βέβαιοι πως αν τελικά έχει στόφα αρχηγού (για το δεδομένο κόμμα ομιλώ, όχι για «άλλο») θα συμβιβαστεί με τον οποιοδήποτε νεοφιλελεύθερο και όχι με τον Βορίδη!

      Πολύ άνετους σας βρίσκω εδώ πέρα ορισμένους Σαμαρικούς απέναντι σε φασιστοειδή. Δικαίωμά σας, αλλά εμένα δε μου αρέσει καθόλου! Ούτε του Σαμαρά θεωρώ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ antiathlitikos 09/11/2009 14:52:38

        Εγω φιλε μου τα εχω γραψει πολλες φορες.Εχω δηλωσει Ντορα αλλα ποτε δεν εχω επιτεθει στο Σαμαρα.Μερικοι νομιζουν οι η ΝΔ ειναι μονο ενα μεγαλο ΛΑΟΣ και η Ντορα δεν εκφραζει παρα μονο μηχανισμους.ΟΜως η ΝΔ εχει μεγαλα αστικα στρωματα φιλοευρωπαικα και κοσμοπολιτικα ιδιως στο Λεκανοπεδιο.
        Τι θα πουμε σε αυτους-δεν τους θελουμε.Και ο Σαμαρας πρεπει να βρει τροπο να τους κρατησει και θα το κανει.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 09/11/2009 19:02:26

          Ήδη έχει τρόπο, δεν χρειάζεται να βρει. Λίγοι πολιτικοί έχουν γνώση των Ευρωπαϊκών θεμάτων όσο αυτός. Το είπε πολύ καλά, μιλούν για Ευρώπη χωρίς να ξέρουν από Ευρώπη. Εμείς οι πραγματικοί πατριώτες (όχι ο γιαλαντζί Καρατζαφέρης) είμαστε πολύ πιο κοσμοπολίτες από κάτι νεόκοπους νεοταξικούς αμόρφωτους ευρωλιγούρηδες.

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ antiathlitikos 09/11/2009 14:53:57

        Mε αυτούς τους δύο που βρήκαν να βάλουν στην τελική διαδρομή όποιος απο τους δύο και άν βγεί ξέχνα το ενότητα στην Νέα Δημοκρατία τέρμα.
        Αυτός που εξασφάλιζε πραγματικά την ενότητα ήταν ο Καραμανλής αλλά τα έκανε όλα θάλασσα στην διακυβέρνηση του.

  20. Mara avatar
    Mara 09/11/2009 14:44:17

    Μα βρέ! Ντόρα, ήταν ομιλία αυτή την πρώτη μέρα του συνεδρίου????
    Είχε καμμία σχέση με πολιτική? Πραγματικά αδίκησες τον εαυτό σου.
    Ντόρα, κατάλαβες ότι απευθυνόσουν σε συνέδρους ή μπά...???
    Μήπως νόμιζες ότι απευθύνεσαι στα εγγονάκια σου και τους διαβάζεις δακρυβρέχτες ιστορίες από την εξορία???
    Μόνο που δεν μας είπες ότι δούλευες στις φάμπρικες της Γερμανίας για να ζήσεις.
    Ξέρεις τί τίτλος μου έρχεται για την ομιλία σου???
    "Το ημερολόγιο της Ντόρας.... Φράνκ"

    Άχ! Μωραίνει ο Κύριος....

    (Τελικά αυτό που φάνηκε από την δευτερολογία της είναι ότι ούτε το συνέδριο δεν ήλεγχε . Περίπου χίλια άτομα κοινό όσοι δηλαδή της υπέγραψαν. Οι άλλοι 3.500 χιλιάδες που ήταν?????)

  21. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 09/11/2009 15:07:55

    Φίλοι σαμαρικοί, μην καταφερόμαστε με άσχημους χαρακτηρισμούς εναντίον όλων όσων υποστηρίζουν,για διάφορους λόγους, την Ντόρα. Προσωπικά εκτιμώ τον Μάνο παρόλες τις γκάφες και τα λάθη του. Και μην συγχέουμε τον φιλελευθερισμό με τον νεοφιλελευθερισμό. Δυσαρεστούμε με αυτόν τον τρόπο ορισμένους που συμπαθούν τον Σαμαρά για λόγους εθνικών θεμάτων,ήθους,ικανότητας, παρά το ότι δεν ταυτίζονται απόλυτα με όλες τις θέσεις υποστηρικτών του,όπως π.χ. ο Μανώλης.
    Δεν χαρίζουμε κανέναν νεοδημοκράτη στην Ντόρα. Αυτή δεν εκπροσωπεί τίποτα ουσιαστικό ούτε καν τους νεοφιλελεύθερους.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Kώστας Θ. 09/11/2009 15:26:21

      Μακριά από πολιτικούς, που λειτουργούν ως περιφερόμενοι μικροπωλητές φίλε Κώστα

  22. Υ. avatar
    Υ. 09/11/2009 15:12:23

    @Ψυχραιμία
    Κάποιοι μπερδεύουν την “αγάπη για τη πατρίδα”, ως το περιληπτικό ιδεολόγημα του εθνικισμού. Άλλο πατριωτισμός (αναφέρεται και στο σύνταγμα, μη το ξεχνάμε), άλλο πατριδοκαπηλεία. Άλλο φιλοπατρία, άλλο εθνικός απομονωτισμός. Τα πρώτα εκφράζονται από την ΝΔ πλατφόρμα κατά Σαμαρά. Τα δεύτερα, από ΛΑΟΣ και ποί εκεί.

    Ουσιαστικές διαφορές. Όχι κατά την έννοια, αλλά κατά την συμπεριφορά.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Υ. 09/11/2009 16:34:29

      Kαι το Ελλάς Ελλάς Αντώνης Σαμαράς θεωρείς εσύ οτι δέν είναι πατριδοκαπηλεία?

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Κεραυνός 09/11/2009 19:07:45

        Το λέμε και το φωνάζουμε από την καρδιά μας. Είναι η έκφραση της αγωνίας μας για το μέλλον της χώρας στα χέρια της αντιπάλου του. Για μένα δεν υπάρχει κανένα άλλο σύνθημα που να εκφράζει τα σώψυχά μας καλύτερα από αυτό.

        Είναι κάτι δηλαδή που το λέμε μόνοι μας, δεν μας βάζει ο Σαμαράς να το λέμε. Μας βγαίνει αυθόρμητα.

        • Κεραυνός avatar
          Κεραυνός @ Blimblomblim 09/11/2009 19:41:49

          Σε ποιά χέρια ποιού αντιπάλου της βρίσκεται η χώρα σου, ο Σαμαράς τί ρόλο παίζει απέναντι σε αυτόν τον αντίπαλο?

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 09/11/2009 19:44:54

          Η Ντόρα αν βγει θα είναι ενδοτική στα εθνικά θέματα. Υποστηρίζουμε Σαμαρά ως ανάχωμα σε αυτή την ενδοτικότητα. Που δυστυχώς δεν είναι μόνον νεοδημοκρατικό φαινόμενο.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Υ. 09/11/2009 19:50:47

      Blimblomblim εγώ λέω να ψηφίσουμε όλοι χρυσή αυγή στις επόμενες εκλογές για να μήν υπάρχει καμιά ενδοτικότητα στα εθνικά θέματα, τί λές συμφωνείς?

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Κεραυνός 09/11/2009 20:07:35

        Γιατί, μόνον η Χρυσή Αυγή δικαιούται να μην είναι ενδοτική με τα εθνικά θέματα;

        Καλά λέει ο Σαμαράς "δεν χαρίζω την πατρίδα στην άκρα δεξιά".

        Φτάνει πια με αυτή τη καφρίλα.

        Όταν το 80% του λαού είναι κατά τη σύνθετης ονομασίας, παρά την προπαγάνδα των ΜΜΕ, τότε πώς μιλάς για Χρυσή Αυγή;

        Αυτά ακριβώς έφεραν κάποιους σαν τη Ντόρα στην κοινωνική μειοψηφία και αυτά είναι που θα της στερήσουν την αρχηγία και θα τη δώσουν στο Σαμαρά. Επειδή εμείς, ο απλός λαός, που δεν είμαστε χρυσαυγίτες, βάζουμε την πατρίδα ψηλά στις προτεραιότητές μας και αυτό το αγνοούσε ο πολιτικός κόσμος μέχρι πρόσφατα.

        • Κεραυνός avatar
          Κεραυνός @ Blimblomblim 09/11/2009 20:13:51

          Ωραία τα τελευταία 6 χρόνια η κυρία Ντόρα ήταν ΥΠΕΞ κάτι που σημαίνει το πάν σε ότι αφορά την εξωτερική πολιτική, αλλά τον μέγιστο πατριώτη Σαμαρά δέν τον είδα να αρθρώσει κανέναν λόγο διαμαρτυρίας.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 09/11/2009 20:24:39

          Διαφορποιήθηκε ρητά, δες τη συνέντευξή του στον Κοττάκη, το Μάρτιο του 2008.

          Όταν έριχνε την κυβέρνηση για αυτό το θέμα σας πείραζε. Όταν στήριζε, παρόλο που είχε διαφορετική θέση, πάλι σας πείραζε. Αποφασίστε ποια είναι η σωστή στάση.

          Για την υποχωρητικότητα της κυρίας θα μιλήσετε;

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ Κεραυνός 09/11/2009 20:30:20

        Δέν ξεχνάμε οτι ο Σαμαράς ήταν τότε ΥΠΕΞ όπως είναι η κυρία τώρα όταν
        1. Ο ίδιος αυτοπροσώπως υπέγραψε την διάλυση της πρώην Γιουγκοσλαβίας.
        2. Άνοιξε τα σύνορα στους Αλβανούς.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κεραυνός 09/11/2009 20:39:59

          Σώωωωπα! Της διαλυμένης; Πήρε καλό αντάλλαγμα για τα Σκόπια. Ο ίδιος ο Α. Παπανδρέου τον είχε επαινέσει και η δημοτικότητά του είχε ανεβεί στο 85%, αδιανόητο ποσοστό για τη μεταδιδακτορική Ελλάδα. Τώρα θυμηθήκατε την έρμη τη Γιουγκοσλαβία. Θα την έσωζε ο... Σαμαράς! Εσείς που ήσασταν τότε να... εμποδίσετε τη διάλυσή της;

          Και όσο για τους Αλβανούς, τα σύνορα από την πλευρά μας πάντοτε ανοιχτά ήταν. Αυτοί είχαν τα συρματοπλέγματα. Δεν τα γκρέμισε ο... Σαμαράς! Το μόνο που είπε ήταν ότι "θα χαρούμε να δούμε τα αδέρφια μας τους Βορειοηπειρώτες" και τον έφαγε έκτοτε η μαρμάγκα ότι αυτός μας κουβάλησε τους Αλβανούς.

          Άλλωστε εσύ τι πρόβλημα έχεις; Μήπως είσαι της Χρυσής Αυγής, που μας έλεγες πριν, και δεν γουστάρεις τους Αλβανούς;

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κεραυνός 09/11/2009 20:41:33

          Για την υποχωρητικότητα της κυρίας θα μιλήσετε καμιά φορά;

  23. περαστικός avatar
    περαστικός 09/11/2009 15:28:49

    Αντιαθλητικέ κάνεις ένα λάθος. Μιλώ εκ μέρους μου μόνο ασφαλώς. Δεν έχω καμία "άνεση" απέναντι σε φασιστοειδή. Ίσα ίσα. Ο λόγος που εγώ προσωπικά στηρίζω Σαμαρά είναι τα φασιστοειδή. Δεν δέχομαι το μεγάλο κόμμα της δεξιάς να εκχωρεί τον πατριωτισμό σε φασιστοειδή. Και εγώ που έχω τις συγκεκριμένες απόψεις να με εκπροσωπούν πρόσωπα ευκόλως "απαξιώσιμα". Είναι καιρός να επανακάμψει ο υγιής πατριωτισμός στη δεξιά, ώστε να εκτονωθεί η πίεση από το ΛΑΟΣ και να πέσει στα χέρια των ιστορικών. Μαζί με τον πατριωτισμό, είναι ώρα να επανέλθουν και οι υπόλοιπες αξίες που υποτίθεται πρεσβεύει η δεξιά στην κοινωνία.

  24. Konstantinos avatar
    Konstantinos 09/11/2009 15:33:45

    Για να βρίσκετε κάποιος σε θέση άμυνας πρέπει να είναι 2ος… Και σήμερα τουλάχιστον η ΝΤΟΡΑ είναι 1η παντού!
    Έχει μάθει στις πρωτιές και γι’αυτό θα την προτιμήσει ο κόσμος για αρχηγό! Μην τους υποτιμάτε… δε μπορεί να τους σνομπάρετε από τη μία και να τους γλύφετε από την άλλη!!!

    • loretta avatar
      loretta @ Konstantinos 09/11/2009 16:32:32

      Εξαρταται αγαπητε πως ενοεις την πρωτια!!

      αν ενοεις σε θεματα οπως ΖΗΜΕΝΣ...ΚΑΡΑΒΕΛΑΣ...και οσα κατα καιρους εχουν θαφτει κατω απο το χαλακι της κυριας θα συμφωνησω..

      ομως με τετοιες πρωτιες....στην κοινη γνωμη και στους σωφρωνες πολιτες ερχεται ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.

      θελει πολυ νου για να καταλαβει ο κοσμος γιατι πρεπει να ψηφισει ΣΑΜΑΡΑ?

      νομιζω πως οχι.

  25. FFF avatar
    FFF 09/11/2009 15:57:32

    Η απορία μου είναι η εξής: Πώς μπορεί να έκλεψε την παράσταση κάποιος που ήταν απών; Είναι το λεγόμενο έλαμψε δια της απουσίας του;; Όχι γιατί δεν τρώμε και τόσο παραμύθι πια…φώναζαν διάφοροι για εντυπωσιασμό να πάμε στη βάση και διευρυμένη ψηφοφορία κτλ αλλά αποδείχθηκαν οι ΠΡΩΤΟΙ που σνομπάρουν και περιφρονούν τα όργανα

  26. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 09/11/2009 16:23:14

    Η Ντορα ειναι οντως πλεον σε αμυνα.
    Οχι μονο εχει ανακοπει το αρχικο της ρευμα, αλλα πλεον ο Σαμαρας ειναι αυτος που εχει το πολιτικο κλιμα με το μερος του, κατι αλλωστε που επιβεβαιωθηκε και στο μαλλον οχι a priori φιλικο περιβαλλον του Συνεδριου.
    Η ατζεντα διαμορφωνεται πλεον απ'τον Σαμαρα, και η Ντορα απαντα με τα νταϊλικια του Μεϊμαρακη.
    Παρολαυτα οι Μητσοτακηδες ειναι πολυ βρωμικοι για να χαρισουν το τομαρι τους.
    Τιποτα ομως δεν εχει ακομα κριθει.
    Γιαυτο μη χανετε το δασος...
    Δεν επιτρεπεται να αποδομειτε τον πολιτικο σας λογο υποτιμωντας το πολιτικο σας ακροατηριο.
    Στο συνεδριο κερδιθηκε μια δυσκολη μαχη, αυτο ομως δεν ειναι δικαιολογια για αλλαζονικες συμπριφορες και αλλαζονικα - αυταρεσκα σχολια.
    Και προς θεου, ο Σαμαρας δεν ειναι απλως ο εκφραστης της πατριωτικης Δεξιας, τουλαχιστον δεν ειναι μονο αυτο.
    Κυριως ειναι ενας ΙΚΑΝΟΣ και ΕΝΤΙΜΟΣ πολιτικος που ΑΡΘΡΩΝΕΙ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ, και αυτα τα στοιχεια, που δεν απαντωνται συχνα στο πολιτικο συστημα του τοπου μας, ειναι αυτα που θα εγγυηθουν την πολυσυλλεκτικοτητα της υποψηφιοτητας του.
    Ο διαχωρισμος σε Πατριωτες και προδοτες, αν και κοινος τοπος της πατριωτικης Δεξιας -αλλα και των ακροδεξιων εθνικιστων- ενεργοποιει αντανακλαστικα που καλο ειναι να μην επικρατησουν στην εκλογη του προεδρου σας.
    Το κριτηριο ομως της εντιμοτητας , της ικανοτητας, της καθαρης πολιτικης θεσης και της διαθεσης για ρηξη με το παρελθον, εξ αντικειμενου -λογω και του αντιπαλου- θα οδηγησει αβιαστα σε πλειοψηφικο ρευμα υπερ του Σαμαρα πολυ πριν την 29η του Νοεμβρη.

  27. πρώτα η ελλάδα avatar
    πρώτα η ελλάδα 09/11/2009 16:38:53

    Ο λαός αποφάσισε.
    Η Αντώνης Σαμαράς φέρνει την αναγέννηση και την κυβέρνηση, η Θεοδώρα Μητσοτάκη φέρνει τη συντήρηση και την αντιπολίτευση μέχρι το 2020.
    Τέλειωσαν τα διλήμματα.

  28. FFF avatar
    FFF 09/11/2009 17:04:36

    Βλέπω τα σαμαράκια είανι πολύ συντονισμένα και φανατισμένα..Μπράβο μηχανισμός και μετά λέτε για άλλους.. keep up the good work και πολλα φιλια στον Αντώνη - αγνοείται.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ FFF 09/11/2009 19:59:44

      FFF Ελλάς Ελλάς Αντώνης Σαμαράς πρώτα ο Σαμαράς μετά η Ελλάδα.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ FFF 09/11/2009 20:05:22

      Η διαφορά είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς, αν όχι όλοι, δεν ανήκουμε σε κανένα μηχανισμό. Λέμε απλώς τη γνώμη μας.

      Μιλάω για τον εαυτό μου, αλλά μπορώ να καταλάβω "εξ ιδίων κρίνοντας" ότι και οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους είναι απλοί πολίτες.

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ Blimblomblim 09/11/2009 20:07:27

        Το 1993 και το 1990 τί ψήφισες?

  29. mpaxalo avatar
    mpaxalo 09/11/2009 17:13:02

    Πρέπει να προσέχετε όπως οδηγείτε προς την εξουσία. Δεν ξέρετε το μπορεί να πάθετε αν πέσετε σε ...σαμαράκια στο δρομο.

  30. mpaxalo avatar
    mpaxalo 09/11/2009 17:13:45

    Με συγχωρείς, αλλα το "FFF", τι σημαίνει; "Φτου Φτου Φτου" γκαντεμιά;

  31. Trident avatar
    Trident 09/11/2009 17:13:58

    Μη μιλας, μη μιλας
    κινδυνεύει η Ελλάς

  32. Trident avatar
    Trident 09/11/2009 20:02:46

    Αστροπελέκ ο κεραυνός

  33. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 09/11/2009 20:11:27

    Πες μου εσύ πρώτα. Και πες μου και γιατί ρωτάς.

  34. Irostratos avatar
    Irostratos 09/11/2009 21:31:36

    To zitima exei teleiosei. I Ntora einai vgalmeni apo ton proto gyro. Kala tha kanei o Samaras na paraitithei giana pame eirinika meta tin eklogi proedrou.

  35. varnava avatar
    varnava 09/11/2009 22:56:12

    Πραγματικά δεν είναι δυνατό να στηρίξουμε εμείς οι νεοδημοκράτες έναν γραφικό υποψήφιο που το 2009 μιλά για ποτάμια που θα ξεχυθούν...Φτάνει πια η επίκληση στο συναίσθημα και το φόβο. Αν έχει θέσεις συγκεκριμένες ο κ. Σαμαράς ας τις βάλει στο τραπέζι, αλλιώς ας πάει σπίτι του. Γιατί εγώ στο Συνέδριο άκουσα ένα κούφιο λόγο, γεμάτο επαναλλήψεις, χωρίς ουσιαστικές θέσεις και προτάσεις και με προσωμοιώσεις τύπου Ομπάμα για γέλια. Ελεος.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ varnava 09/11/2009 22:58:28

      και ο Κυριάκος στο Πασόκ, άκουσα.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ varnava 10/11/2009 09:16:51

      Σωστά. Να ψηφίσουμε την Ντόρα την προσφυγοπούλα!